Gegijzelden in Tel Aviv na bestorming bevrijd VAARBEWIJS IN DE MAAK Publiek stak zich dieper in de schuld Bestrijding werkloosheid belangrijkste regeringstaak CONFLICT ROND VAKANTIE BIJ DAF BEJAARDENPASPOORT PRIJSVERHOGING MELK GAAT DOOR Omroepbijdrage nog niet hoger 3 £cid6e(Bomatii DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 6 maart 1975, 65e jaargang no. 20060 Werkloosheid I Sociale aspecten van de werk- i loosheid in De Ombudsman op I Ned. II om 21.00 uur. 't Wilhel- na om 20.35 uur en Duike- politie om 21.25 uur. Kort Rapenburg, 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Gii Advertenties (excl B.T.Wf 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.8J r-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hootareoacieur: J J Hallewas Cnef-redacteur: J. W C. Leune jr) Abonnementen per week f 2,69 kwartaal f 34,76, jaar f 135,15 losse nummers 50 cent, Veel bewolking Op de meeste plaatsen droog weer met veel bewolking en in de ochtend eerst nog plaatselijk mist. Middagtemperaturen rond 10 graden. Aanvankelijk weinig wind later zwakke tot matige westelijke wind. Morgen zon: 7.14-18.29. Maan: 4.26-13.06. Schev. hoogw.: 11.08-23.57, laag- w.: 6.20-19.18. it 4 Israëlische soldaten zoeken tussen het puin van het Savoyhotel naar slachtoffert van de oven/al van Palestijnse guerrilla's. Tel Aviv (Reuter-AP).— Israëlische commando's hebben vanmorgen in alle vroegte het Savoyhotel in Tel Aviv bestormd, dat sedert gisteravond in handen was van Palestijnse guerrilla's, die een groot aantal hotelgasten gevangen hielden. De actie kostte het leven aan de zes Palestijnen en aan twee, waarschijnlijk, Israëlische burgers en twee Israëlische militairen. Het aantal gewonden is vijftien. Het hotel zelf is door een bomexplosie op de derde verdieping goeddeels vernield. De zes guerilla's van Jasser Arafats El Fatah, waren gisteravond vanuit de Middellandse Zee met rubberboten op het strand van Tel Aviv geland. Zij renden, naar alle kanten schietend, de zeeboulevard het centrum van Tel Avivs uitgaan sleven, op en bestormden het hotel, waar zij tussen de dertig en veertig hotelgasten, onder wie Franse, Duitse en Britse toeristen in bedwang hielden. Een gewonde Duitse toerist werd vrijgelaten in ruil voor twee Israëliërs die zich vrijwillig ter beschik king hadden gesteld. Tijdens daaropvolgende on derhandelingen eisten zij de vrijlating van negen gevangen Arabische terroristen en die van de Melchitische patriarch van Jeruzalem, mgr Capuc- ci, die, wegens wapensmokkel, zijn straf in Israël uitzit. Zij eisten verder een vliegtuig dat hen en de vrijgelatenen naar een Arabisch land moest brengen. Intussen was een grote macht van'Israëli sche militairen en politie rond het hotel samenge trokken. De bewoners van de omliggende huizen hadden zich haastig in hun kelders verscholen. Het Israëlische leger wachtte het einde van de onderhandelingen niet af. Commandotroepen be stormden het hotel, renden door de gangen en bezetten in korte tijd het gebouw. Vóór de zes terroristen onder het Isreaëlische vuur vielen, brachten zij op de derde verdieping van het vier verdiepingen tellende hotel, een bom tot ontplof fing, als gevolg waarvan de muren letterlijk wer den weggeblazen. Intussen hadden de meeste gijze laars, gebruik makend van de verwarring onder de terroristen een goed heenkomen kunnen zoe ken. Het wordt evenwel niet uitgesloten geacht, dat onder het puin nog doden gevonden worden. Sit- down Gistermiddag zaten de Nieuw- markters voor een ogenblik stil tijdens een sit- down-staking voor het Amster damse stadhuis uit protest tegen de metrobouw. De Amsterdam se gemeente raad verwierp gisteravond twee moties, waarin het op schorten van de afbouw van de. Oostlijn werd voorgesteld. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill DEN HAAG (ANP) De bestrijding van de Andere belangrijke werkterreinen van de regering werkloosheid vindt 95 procent van de Nederlan- vonden de ondervraagden het stimuleren van het ders de belangrijkste regeringstaak. Dit is geble- particuliere bedrijfsleven en de mogelijkheden ken uit een onderzoek van het NIPO. Twee voor grotere winst en meer investeringen door het procent van de ondervraagden vond dit niet zo bedrijfsleven. Uit het onderzoek kwam naar voren belangrijk en 3 procent had geen mening. dat 65 procent stimulering van het bedrijfsleven als zeer belangrijk aanmerkt iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiii De Zeeuw ziet af van deel rijkssalaris (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG KVP-voorzitter dr. ir. D. de Zeeuw heeft de minister van Landbouw ge vraagd op zijn ambtelijk salaris in mindering te brengen wat hij straks als honorarium van het Akzo-concern zal ontvangen. De opvatting van dr. De Zeeuw is, dat een mens zijn tijd slechts één keer kan besteden en dat het dus redelijk is, dat de over heid hem niet betaalt over de tijd, die hij aan een andere be zigheid besteedt Israels hoogste onderscheiding voor Nederland AMSTERDAM Het Neder landse volk staat ingeschreven in het gouden boek van het Keren Kayemeth Leisrael, het Joods Nationaal Fonds in Israël „als getuigenis van eerbied en waardering aan het Nederland se volk" wegens de steun aan de joden tijdens de oorlog en zijn ononderbroken verbonden heid en vriendschap met de staat Israël. Het is voor het eerst dat deze hoogste onderscheiding aan een volk in- zijn geheel wordt toegekend. SCHIP VERGAAN Op weg van de Maleisische staat Saba naar het Indonesische ei land Noenoekan is een motor vaartuig gezonken en het aantal mensen dat hierbij is verdron ken wordt geschat op ongeveer 70. MALARIA De Wereldgezondheidsorganisa tie van de Verenigde Naties heeft verklaard dat de malaria in Soedan, Afghanistan en Pa kistan, epidemische proporties bereikt. Kaartavond PSV kwam thuis tegen Benfica door een black-out van de scheids rechter én van een van de licht masten niet verder dan 0-0. Maar "de lieverdjes" stortten als een kaartenhuis ineen tegen FC Köln. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van Verkeer en Waterstaat hoopt nog dit jaar een ontwerp voor een binnenschepènwet bij de Tweede Kamer te kunnen indienen. Invoering van deze wet, die in de eerste plaats gericht is op de beroepsvaart, zal ook betekenen, dat ook de eigenaren van pleziervaartuigen onderworpen zullen worden aan regels, die het hebben van een vaarbewijs nodig maakt De binnenvaart is weliswaar onderworpen aan bepaalde regels, maar het varen is niet bij voorbaat gebonden aan het kennen van die regels of aan een vaardigheid om een boot te besturen. Bestuurders van boten zullen te zijner tijd aan een examen worden onderworpen, dat vooral gericht zal zijn op het kennen van de regels. De P.v.d.A. heeft gisteren in de Tweede Kamer tijdens het CRM-debat de regering gevraagd paal en perk te stellen aan het oprukkende motorbootverkeer in kwetsbare gebieden. Met name Friesland en Overijssel zouden behoefte hebben aan een goede Rijkscontrole, omdat zij er met de provinciale verorde ningen niet meer uitkomen. De P.v.d.A. suggereert het aantal pk's en de snelheid van motorboten te beperken. Paspoort moet goedkoper (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE Provinciale Staten van Overijssel hebben de regering gevraagd de rijksleges op paspoorten zo mogelijk af te schaffen of althans zeer aanmerkelijk te verlagen. Zij vinden dat de prijs een onaanvaardbare hoogte heeft bereikt, waardoor in ernstige mate afbreuk wordt gedaan aan de bevordering van de contacten tussen de volken. BORN - De ondernemingsraad van DAF in Born (L.) heeft na overleg met de achterban beslo ten dat iedere werknemer een dag van zijn vakantietegoed be schikbaar zal stellen. Deze persoonlijke bijdrage van de werknemers zal een belang rijke beperking betekenen van het huidige bedrijfsverlies van DAF. Hierover is tussen het NW en NKV onenigheid ontstaan, om dat het NKV in tegenstelling tot het NW ervan uitgaat, dat niet mag worden getornd aan de va kantierechten van werknemers. PELGRIMS Achthonderd Egyptenaren zijn niet in hun land teruggekeerd na de pelgrimstocht naar Mekka in januari. De Egyptische am bassade in Saoedi-Arabië heeft het mysterie nog niet opgelost en zet zijn pogingen om de ver misten op te sporen voort. OUD-GESTAPOCHEF Het voormalige hoofd van de gestapo in Warschau, de 67-jari- ge Ludwig Hahn, is in hechtenis genomen om een gevangenis straf van 12 jaar uit te zitten, die hem op 5 juni 1973 werd opgelegd wegens medeplichtig heid aan moord op Poolse jo den. PERS FOTO VAN HET JAAR Uit ongeveer 3.000 foto's van ruim 550 fotografen uit 41 landen heeft de in ternationale jury van de Stichting World Press Photo Holland dit beeld van menselijke el lende in de Sahel gekozen tot "Pers foto van het jaar", Fotograaf Ovie Car ter van de Chicago Tribune maakte de ze foto tijdens 15.000 km lange tocht door rampge bieden in de Sahel. Ethiopië en India en zond hem in onder de titel "Laat de kinderkens tot mij komen". Met vele andere foto's maakt deze "Persfoto van het jaar" deel uit van een tentoon stelling. die 16 april geopend wordt in het Amsterdamse Van Goghmuseum en een dag later in de Rotterdamse Doelen. De jury heeft de uitslag vandaag bekend gemaakt. Meer be kroningen van de World Press Photo op pagina 13. Den Haag - De Nederlanders hebben zich in het afgelopen jaar aanmerkelijk dieper in de schuld gestoken voor het aanschaffen van duurzame verbruiksgoederen dan in het jaar daarvoor. Dit blijkt uit de jaarcijfers van het CBS: het totaal der verstrekte geldleningen door banken en financieringsmaatschappijen bedroeg in 1974 (afgerond) 2,9 miljard gulden, vergeleken met 2,45 miljard gulden in 1973. Hierbij zijn niet geteld de salarisovertrekkingen, continu en plankredieten. Deze beliepen aan het einde van het afgelopen jaar 815 miljoen gulden tegen 604 miljoen gulden aan het einde van 1973. Dit soort consumptieve kredieten is dus met ruim 200 miljoen gulden gestegen. In totaal stegen de aan het publiek voor consumptieve doeleinden verstrekte kredie ten in het afgelopen jaar met zo'n 640 miljoen gulden. In het eerste kwartaal van 1974 bewogen de verstrekte consumptieve kredieten zich ongeveer op het niveau van het jaar daarvoor, maar in het tweede kwartaal trad een stijging van 40ó 50 pet in. De autokredieten bedroegen voor geheel 1974 ruim 727 miljoen gulden, een stijging van zes zeven pet tegenover 1973. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Namens KVP en CHU heeft het Tweede Kamerlid Cornelissen (KVP) bij de begrotingsbehandeling van verkeer en waterstaat gisteren in een motie gepleit voor een snelle invoering van het bejaardenpaspoort. Zo'n paspoort moet de bejaarden met name sterke reduktie bij gebruik van het openbaar vervoer geven. RIJSWIJK De verhoging van de minimum-prijs voor verpakte volle melk met drie cent per liter gaat op maandag' 17 maart door. Het bestuur van het produktschap voor Zuivel heeft hiertoe gisteren besloten. De minimum-prijs wordt nu 85 cent. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw moeten hun formele goedkeuring nog aan het besluit geven. Niet vervuld werden de wensen van Consumenten-Contactor gaan en Consumentenbond, die gevraagd hadden de verhoging niet te laten doorgaan, en van een deel van het bedrijfsleven, dat liever een verhoging met vier cent had gehad. Huurverhoging voorlopig llilililliliililillllillillllllllililillillilllillllllllliililllllllllllllllllllllltiiiiiilllllllllillllll niet meer dan 8 procent llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Vane r verslaggevers) Den Haag De huren gaan in de eerstkomende jaren met niet meer dan acht procent omhoog. Dat wil de regering althans nastreven, volgens de memorie van antwoord aan de' Tweede Kamer op het wijzigingsvoorstel van de Huurwet. De acht procent houdt volgens staatssecretaris Van Dam het midden tussen al te abrupte verhogingen in de toekomst en het te lage percentage van dit ogenblik. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De financiële situatie bij de omroepen valt zo mee, dat de omroepbijdrage niet per I juli verhoogd behoeft te worden. Dit blijkt uit een nota van minister van Doorn, die hij in verband met de behandeling van lijn begroting in de Tweede Kamer heeft laten samenstellen. Uit de schriftelijke stukken blijkt verder, dat de minister een aparte popzender niet nodig vindt. Op Hilversum III wordt volgens hem al veel popmuziek uitgezonden „in de daarvoor functionele uren". Voor een aparte klassieke zender voelt hij wel „als door ontkoppeling van A. M. en F. M.-zenders ruimte komt voor een zender Hilversum IV. „De minister verwacht binnenkort een rapport van de omroep over een ontkoppelde zender. Tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer kreeg mr. van Doorn gisteravond van de V.V.D. te horen, dat zijn „massamedia-beleid" verbijsterend is. Allerlei beslissingen neemt hij, aldus de liberale woordvoerder Van Dijk, in of op de rand van het kamerreces, zoals de beslissin gen over de Tros en Veronica. Het P.P.R.-kamerlid Coppes drong aan op het aanstellen van een permanent team deskun dige helpers dat zich bezig moet houden met reacties op radio- en t.v. uitzendingen. De C.H.U.-woordvoerder Leijenhorst wees de minister erop, dat een half uur eerder beginnen en een half uur eerder sluiten van de tv. veel energie zou kunnen besparen. Suiker 22 cent duurder? AMSTERDAM - (ANP) - Als de Nederlandse regering akkoord gaat met het voorstel van de EEG om de suikerprijs met 15 procent te verhogen zal de Nederlandse huisvrouw na 1 juli bijna 22 cent meer neer moeten tellen voor een kilo suiker, waarvoor de minimumprijs nu 1,45 bedraagt. Een 'bhjmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige minMettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. als nieuw kwartaalabonnee van dë^ woonplaats: stuur als dank voor de moeite eon r ii-lottertang tape adres: woonplaats:..

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1