FüT zcue zichzelf in het donker VERTREK VAN DER BAN DOODSTEEK FC AMSTERDAM V. d. Kerkhof speelde rol van de onschuldige DONDERDAG 6 MAART 1975 pir.m is EINDHOVEN De les van Benfica. Zo zal PSV hoogstwaarschijnlijk de eerste confrontatie met deze Portugese top club (00) bij blijven. In de eerste kwartfinale van het Europese beker toernooi moest PSV namelijk ervaren dat het nog heel ver van de internatio nale voetbaltop is verwijderd. De Eind- hovenaren die sinds de loting een op merkelijk vertrouwen hebben uitge straald, bleken toen het er werkelijk op aan kwam, een stel zenuwachtige kerels die in een vaart om tot scoren te komen tal van opmerkelijke fouten maakten PSV zette zich daardoor zelf in het donker. Benfica, gelouterd in ontelbare Europacupgevechten, pofiteerde daar van. Prompt wezen zij de favoriet geachte Nederlanders op de volgende feiten: Houdt altijd het hoofd koel. Ook als het eens niet snel wil lukken. Praat nooit met de scheidsrechter als hij een negatieve beslissing neemt en tenslotte blijf je altijd beheersen. Dat laatste was wel een van de grote problemen. Met name het duo Van de Kerkhof maakte het weer aardig bont. René joeg ui teindelijk heel Portugal tegen vzich in het harnas toen hij doel- »fnan Henriques min of meer t onder de grond schopte. De snelle spits ipocht blij zijn dat scheidsrechter^ Alberto Miche- '"lotti het bij een gele kaart liet. f Strengere arbiters zouden de ra- 'rendsnelle maar in het veld wei- •nig sympathie oogstende Eind- ■hovenaar zonder meer naar de kleedkamer hebben verwezen. Michelotti had het trouwens ,toch niet gemakkelijk om het duel in goede banen te leiden. Niet minder dan vijf keer moest hij een gele kaart trekken. Naast de gebroeders Van de Kerkhof, werd ook Larry Lubse en de Portugezen Baros en Ar- tur geel voor ogen getoverd. Onjuist Toch zou het onjuist zijn de Italiaan de schuld van alle el lende te geven. De mannen van Rijvers moesten de hand vooral in eigen boezem steken. Te zel den slaagden zij er namelijk in de juiste strijdwijze te vinden om de met voortreffelijk ge groepeerd voetbal opererende Portugezen uit hun evenwicht te brengen. De Benfica -defen sie met Humberto, Messias en Artur in de hoofdrollen sloot grandioos, terwijl het midden veld met Eusebio, Simoes, Mar tins en Tonio meer dan voor treffelijk was bezet. Slechts zelden verloren deze he ren een duel. Constant werd het gretige maar nerveuze en on zorgvuldig jagende PSV afge stopt. Weldra bleek dat de be zoekers qua techniek meer mo gelijkheden hadden. En omdat René van de Kerkhof zich langzamerhand in een soort vendetta verloor zakte PSV steeds verder weg. Deson danks kreeg PSV nog enkele goede kansen. De geweldige in zet en de wil om er toch iets goeds van te maken bracht Wil ly van de Kerkhof bijvoorbeeld in de riante positie maar hij strandde op de uitgelopen doel man Henrique. Het kostte de PSV-er meteen een flinke bloedneus. En ook Van der Kuylen had een ogenblikje uit zicht op een treffer. Doelman Henrique verwerkte de bal ech ter op knappé wijze tot hoek schop. Na de hervatting probeerde PSV nieuwe mankracht in de aanval te brengen, maar ook die opzet werd door Benfica met de juiste tactische tegenmaatrege len beantwoord. Bovendien werd de mandekking wat strin genter doorgevoerd, waardoor verschillende 'duels een wat grimmiger karakter kregen. Toch was het aantal spelers dat over de schreef ging beperkt. Pas nadat René van de Kerkhof doelman Henrique meer dan on heus behandelde, werd de sfeer in het veld onprettiger. De ge haaide Benficaspelers maakten van die situatie echter een beter Uitblinker Humberto (rechts) kan een schot van Willy van der Kuylen niet stoppen. Maar het maakte niet veel uit; de bal rolde naast. De stralenbundel van de lichtmast is gedoofd. Scheidsrechter Michel otti (likks) wacht rustig af wat hem te doen staat en lacht zelfs wanneer een lucifer wordt aangestoken. Benfica trok zich doelbewust steeds verder in de defensie te rug en bracht het wapen van de counter in de strijd. Duidelijk werd dat de Portugezen in dit opzicht niets meer behoefden te leren. Met ragfijne passes werd de PSV-defensie herhaaldelijk opengescheurd. Ook al omdat spelers als Nene en Moinhos niet alleen sterk aan de bal wa ren maar wisten hoe zij met hun geweldige sprintsnelheid de ver kregen ruimte konden benutten. Toch lukte het ook de Portuge zen niet de man aan het score bord werk te verschaffen. Voor al omdat Van Beveren demon streerde over een grandioze reactie te beschikken nu een kopstoot van Nene. De lang zaam na een lager niveau zak kende wedstrijd kende tenslotte nog twee hoogtepunten. Eerst toen Dahlquist werd onderuit gehaald, en PSV zich een straf schop zag ontgaan en vervol gens omdat Michelotti ten on rechte de strijd staakte omdat de verlichting gedeeltelijk was uitgevallen. De goede man be sefte niet dat de resterende stra lenbundels meer dan voldoende waren. Om doorspelen te recht vaardigen. Enfin, ook deze on- derbeking kon PSV uiteindelijk niet meer redden, wat de gevol gen daarvan zullen zijn, zal in Lissabon wel duidelijk worden. PETER VAN PUTTEN Opstellingen: PSV: Van Beve ren; Krijgh, Van Kraay, Nordq- vist en Deijkers; Willy van de Kerkhof, Strik en Van der Kuy len; René van de Kerkhof, Lub se cn Edström. Benfica: Henrique; Artur, Bar ros, Messias en Humberto; Mar tins, Nene en Toni; Moinhos, Eusebio en Simoes 'scheidrech- ter: Alberto Michelotti (Ita); toe schouwers: 20.000 (uitverkocht). EINDHOVEN De symboliek had niet treffender kunnen zijn. Tien minuten voor het einde van PSVBenfica, precies op het moment dat Benfica's formidabele laatste man Humberto met een forse tackel een van de overigens zeer weinige galoppades van René „Buitenzorg" van de Kerkhof resoluut onderbrak, viel in het bomvolle PSV-stadion het licht van een der masten uit. En dat in Eindhoven, de lichtstad.... Scheidsrechter Michelotti honoreerde de brute ingreep van Humberto slechts met een indirecte vrije trap en dat was voor het PSV-legioen aanleiding de frequentie van het maf- fia-gescandeer nog met enkele decibellen te laten toenemen. De scheidsrechter had het gedaan. Hij was er in de ogen van het PSV-publiek de oorzaak van dat de kansen voor de return in Lissabon niet al te hoog moeten worden aangeslagen. Vergeten werd dat PSV zichzelf het een en ander kan verwijten. Want het PSV van nu draait niet. Dit PSV moest toezien hoe Benfica zijn wil oplegde aan de ploeg die in het begin van dit seizoen nog onstuitbaar leek, maar die nu kampt met een levensgrote vormcrisis. Toch wensen de technische leiding en de spelers van de Eindhovense ploeg zich na het teleurstellende resultaat van gisteravond nog niet als uitgeschakeld te beschouwen: „Wij er uit? Kom nou.. Die lui moeten in Lissabon nog altijd een doelpunt maken en dat zal ze tegen ons heus niet zo gemakkelijk lukken", oordeelde René van de Kerkhof, die voor de zoveelste keer in een UEFA Cupwedstrijd een niet te tolereren overtreding beging. De ex-FC Twentespeler mocht van geluk spreken dat hij het einde van de wedstrijd haalde, want de manier waarop hij de Portugese doelman Henriques in de vernieling en uit het veld schopte, was meer dan erg. Toch speelde René de rol van onschuldige. „De bal was los, dus waarom zou ik er niet naar mogen trappen"?. Jan van Beveren, die enkele keren flitsend in actie had moeten komen om de razend gevaarlijke Portugezen in hun dadendrang te beteugelen, sloot zich bij de mening van René van de Kerkhof aan. „In Lissabon zullen wij meer op de counter kunnen spelen. Dat soort spel ligt ons het beste. In dit stadium zijn wc zelf niet in staat het spel te maken. Ik wil de zaken beslist niet al te florissant voorstellen, maar het is echt niet zo dat we na de 00 kansloos zijn, ook al heeft Benfica een heel sterk elftal". Rijvers verwacht niet dat de gele kaarten voor de gebroeders Van de Kerkhof en Barry Lubse gevolgen zullen hebben voor de wedstrijd in Lissabon. „Als er een goede rapporteur is geweest, zal de strafcommissie ongetwijfeld rekening houden met de arbitrage. Ik heb zelf de scheidsrechter niet op de voet gevolgd, maar ik heb wel kunnen constateren dat we blij moeten zijn dat we die Michelotto thuis hebben gehad en niet in Lissabon". Rijvers collega Pavic was vol lof over PSV. „Onze tegenstan ders hebben heel wat beter gespeeld dan in de wedstrijden die ik de laatste weken van ze heb gezien, maar we hebben ze goed opgevangen. We wisten hoe PSV zijn aanvallen opbouwt. Alles is gebaseerd op de lengte van Estrftm. Er zit te weinig variatie in om er echt gevaarlijk mee te kunnen worden". HARRY BRINK Doelman Henrlquez verlaat schreeuwend van pijn het terrein. Bezorgde officials van Benfica vrezen het ergste. Cajkowski: Schandalig (Van onze verslaggever) KEULEN Tschik Caj kowski had maar een woord voor het optre den van FC Amsterda- m: „schandalig". Dit is geen voetballen meer", zei de Joegoslavische trainer van FC Köln. „Ik begrijp ook niet waarom ze zo hard spe len want ze hebben het helemaal niet nodig". Trainer van de Meent: „Tschik moet niet zeuren. Hij heeft ons onderschat. Daardoor kreeg hij problemen met zijn eigen ploeg. Zij moesten zich om schakelen". En over de reeks gele kaarten: „Je bent daar voor afhankelijk van de scheidsrechter. Ik vond FC Amsterdam beslist niet harder voetballen dan FC Köln. Als je eens kijkt naar die Simmet dan moet iedereen het toch met mij eens zijn". Van der Ban zei over zijn directe tegen stander: „Dat is een viezerik. Hij liep voortdurend tegen mijn enkels te schoppen. De scheidsrechter lachte er ge woon om". Voorzitter Dé Stoop stelde zich rëler op. „De spelers van FC Amsterdam hadden zich beter moeten beheersen. Dan was de nederlaag nooit zo groot geworden". Stand met de rust nos 1-1 KEULEN Het UEFA-cup avon tuur voor FC Amsterdam is voorbij. Tenminste, dat mag men na de nederlaag van 5-1 gisteravond tegen de FC Köln wel aannemen. In een bikkel harde wedstrijd waarin de ploeg van Pim van der Meent tegen vijf gele en een rode kaart opliep tegen een gele kaart voor de Westduitsers, gin gen de Lieverdjes ten onder. Een gehavend elftal dat vaste spelers als Van de Merkt, Jan sen en Flinkevleugel aan de kant moest houden en dat met te hard spel dat probleem pro beerde goed te maken. Tot aan de eerste helft kon Van de Meent's brigade nog overeind blijven, maar het moest tenslot te toch capituleren toen Flohe na de rust een strafschop be nutte en FC Amsterdam de wedstrijd met tien man moest beëindigen, omdat Abe van der Ban met een rode kaart het veld moest verlaten. Al voor de wedstrijd startte Amster dam met een tegenslag Frits Flinke vleugel en Theo Cornwall die de opengevallen plaats van Van der Merkt had moeten innemen, moesten ziek in het hotel achterblijven. Re den waarom UEFA's speler Cor Zwerissen nog over moest komen uit Amsterdam. En Bosch werd op de plaats van Flinkevleugel gezet. Dat FC Amsterdam nerveus aan de wed strijd begon was duidelijk. Nervosi teit leidde er ook toe dat de FC Köln al snel het openingsdoelpunt kon scoren. Het middenveld onderbrak FC Köln niet en dat stelde Overath na slecht wegwerken in de defensie FC Amsterdam in staat in te schie ten. Jongbloed stopte de bal wel maar moest capituleren op een schot van Flohe. FC Amsterdam maakte in deze fase veel overtredingen en dat kwam Klaas Karte al na 5 minu ten op een gele kaart te staan. Die hardheid was FC Köln kennelijk vreemd, want het enthousiasme van Köln was direct getemperd. Ook met de vaste mandekking had de ploeg van Cajkowski het moeilijk. Otto haalde regelmatig Overath neer en Koopman belastte zich met de ge vaarlijke Muller. Het leverde FC Koln tot grote ergernis van het pu bliek een fors aantal vriie schennen op. Maar echt gevaarlijk meer. De FC Amsterdam probeerde zelfs te counteren, maar ook in de aanval etaleerden de Lieverdjes nog slechts een dosis hardheid. Köln pas te zich evenwel snel aan de situatie aan. want toen Theo Husers in de 28ste minuut simpel terugspeelde op Jongbloed oordeelde Flohe het nodig de nationale doelman een opstopper te verkopen. Het maakte het spel er niet erg aantrekkelijk op. De Poolse arbiter Srodecki tracteerde ook Flo he op een gele kaart, toen deze Cor ten Bosch die hem naar de andere kant van het veld gevolgd was op de hielen trapte. Srodecki was nog niet uitgetracteerd. Ook Jaap Visser kreeg het geel voor ogen toen Neu mann wat al te toneelmatig in het gras FC Köln probeerde na dat half uur Amsterdam weer wat vaster in zijn greep te krijgen. Het rukte ver op tot over de middenlijn toen Geert Meijer verrassend een bal onder schepte die niet goed werd uitge speeld. Het vrije veld dat Geert Meij er voor zich kreeg bracht mogelijk heden. Meijer liep voorbij Glowacz en listig trok hij de bal voor doel. Klaas Karte miste maar Jaap Visser niet. Hard joeg hij de bal achter, doelman Schumacher. Amsterdam had zijn snelle achterstand wegge werkt. En Jaap Visser had zich gere vancheerd voor het geel. Omzettingen Het wegvallen van Zimmermann (enkelblessure) had in de rust om zettingen bij FC Köln tot gevolg. Lauscher nestelde zich op het mid denveld. Löhr ging in dc verdedi ging spelen. FC Köln zette na de hervatting de FC Amsterdam op nieuw onder druk. Met verre scho ten werd Jongbloed aan het werk gezet, die overigens schitterende' reddingen verrichtte. Srodecki ech ter deponeerde al na 3 minuten de bal op de strafschopstip toen Bian- chi Cullman met een sliding onder uit haalde. Flohe knalde zijn ploeg probleemloos naar een nieuwe voor sprong. FC Amsterdam speelde ook in de tweede helft bikkelhard. Klaas Karte trapte door na een trekbal van Meij er en Abe van der Ban kreeg toen hij niet snel genoeg reageerde op een fluitsignaal van Srodecki Amster dams vierde en in totaal dus vijfde gele kaart te zien. Ruim 21.000 toe schouwers schreeuwden om het hoofd van Van der Ban. Zij kregen tenslotte hun zin. Want toen hij Neu mann hardhandig van de bal zette presenteerde Srodecki de rode kaart aan de hardwerkende Van der Ban. Het toch al zo gehavende Amster dam moest met tien man de strijd voortzetten. Dat moest voor de FC Köln tot doelpunten gaan leiden. Die bleven dan ook niet lang uit Na ongeveer 20 minuten verlengde de opgekomen Lohr een hoekschop. Ongehinderd kopte Diether Muller de bal achter Jongbloed. FC Köln had nu eindelijk de ruimte om zijn aanvallen goed op te zetten. Voort durend hield het voor de combinatie een mannetje over, FC Amsterdam stond met de rug tegen de muur. Het enige wat de ploeg van Pim van der Meent nu nog te doen stond was te proberen de nederlaag zo klein mo gelijk te houden. Tijd rekken was een van de mogelijkheden, maar toen Jongbloed dat probeerde kreeg hij ook van Srodecki een gele kaart Kort daarop maakte Jongbloed de fout een trekbal van Flohe niet goed weg te slaan en dat stelde Muller in staat de vierde treffer aan te teke nen. Pim van der Meent probeerde met een verse man nog enigzins op de been te blijven.' Geert Meijer moest naar de kant en Henny Ólk mocht de spitsplaats gaan innemen, omdat ook Karte zich met verdedi gen moest gaan bezighouden. Maar gaten bleven er vallen. Want toen Neumann een dieptepass op Muller losliet was er niemand bij op Jong bloed na. Maar hij was kansloos op de lob van Köln's topscorer. 5-1. TON DE WIT Scoreverloop 5-1 (1-1), 2e Flohe 1-0, 34e Visser 1-1, 50e Flohe 2-1 (straf schop). 63e Muller 3-1, 70e Muller 4-1 en 74e Muller 5-1. Scheidsrechter Scrodecki (Polen). Toeschouwers 23.000. FC Köln: Schumacher, Glowacs, Ko- nopka, Cullmann en Zimmerman (Lauscher), Simmet. Neumann, Overath en Flohe, Muller en Lohr. FC Amsterdam: Jongbloed, Ten Bo sch, Koopman, Husers en Bianchi, Otto, Van der Ban en Visser, Van der Lem, Karte en Meijer.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15