Duitsland maakt zich op voor jacht op anarchisten Snelle en royale schadeloosstelling metroramp Londen Heinrich Albertz veilig geland Kamer handhaaft hulp aan Cuba Surinaamse oppositie wil toch aanvulling van Nederlands detachement Helft vakantiegangers bleef in eigen land Wens Brits Lagerhuis Sleehak in opmars WOENSDAG 5 MAART 1975 LEIDSE COURANT PACtSA 7 Dit zijn de mannen en vrou- waarop de politie in Duitsland jacht maakt na de vrijlating van Peter Lorenz. Bovenste rij, v.l.n.r.: Fritz Teu- fel, Inge Viett en Werner Sau- ber; middelste rij: Ralf Reind- ers, Angela Luther en Till Meyer; onderaan: Norbert Kröcher en Andreas Vogel. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN Duitsland maakt zich op om het land van anarchisten en terroristen te zuiveren. Tus sen de 7000 en 10.000 politieman nen zijn opgeleid om hun nesten uit te roeien nadat het ontvoe ringsdrama van de Berlijnse CDU-voorzitter Peter Lorenz vannacht eindigde. Bondskanse lier Helmut Schmidt wil over enkele dagen aan de hand van een regeringsverklaring alle Duitsers vragen mee te helpen het land te ontdoen van de anar chisten. Ook wordt door diverse politici weer gepleit voor de herinvoering van de doodstraf. Verwacht wordt, dat het tot fel le politieke debatten zal komen over de binnenlandse veiligheid nu het ontvoeringsdrama is af gelopen. Heinrich Albertz, de oud-burgemeester van Berlijn, die met de vijf vrijgelaten anarchisten als "borg" meevloog, landde gistermiddag om half vijf weer op het vliegveld van Frankfort. Zichtbaar afge mat stapte hij uit de Boeing 707 "Africa", dezelfde machine die hem ook naar Zuid- Jemen gevlogen had, maar die gistermor gen in Addis Abeba een nieuwe en uitge ruste bemanning van de Lufthansa ge kregen had. Onmiddellijk na zijn aankomst in Frank fort werd Albertz met een snel militair toestel van de Amerikaanen naar West- Berlijn gevlogen. Hier stond onder de scherpste veiligheidsmaatregelen een he likopter gereed, die de huidige predikant en voormalige burgemeester van West- Berlijn naar een televisie-studio vloog. Voor de camera's las Albertz zijn verkla ring voor, die voor de kidnappers be stemd was en die bedoeld was als teken voor hen om Peter Lorenz vrij te laten. De verklaring was afkomstig van de vijf anarchisten en door hen allen onderte kend. Uit de verklaring bleek, dat de vijf Duitse anarchisten alleen maar in Zuid-Jemen zullen mogen blijven, wanneer de kidnap pers Peter Lorenz ongedeerd zullen uitle- De doortocht van de "Africa" over talrij ke landen van het Midden-Oosten en Afrika, die 10 uur lang duurde en voor deze enkele reis naar schatting alleen al 100.000 gulden kostte, was tegen 8 uur maandagavond in Aden geëindigd. Voor de passagiers was het een culinaire reis,' waarop de steward als ontbijt per man drie roereieren, vier soorten kaas, vier soorten worst en vier soorten brood pre senteerde. Als middagmaal waren er zee tong, drie verschillende sóórten vlees in witte wijn, appeltaart en pudding en voor het avondeten deelde de steward gevulde kalkoen, rosbeaf, kippeboutjes, worst, kaas, brood, pudding en weer appeltaart uit. Aan drankjes - alcoholvrij- en siga retten was er ook geen gebrek. Tijdens hun - vlucht waren er onder de vrijgelaten anarchisten meningsverschil len over hun eindbestemming uitgebro ken, maar Rolf Pohle met zijn ongure verschijning nam al gauw de leiding in handen. Zijn plan om in Tripolis te lan den kon echter niet doorgaan omdat de piloot er geen toestemming voor kreeg. Volgens de regering van Zuid-Jemen had zij alleen maar toestemming voor de landing gegeven, omdat de benzinetanks van de "Africa" leeg dreigden te raken, ook had zij de vrijgelaten anarchisten pas na dringende verzoeken van de West- duitse regering toegelaten. Inderdaad had Bonn zich rechtstreeks tot de Jeme- nitische regering gewend en zijn ambas sadeur in Noord-Jemen naar Aden ge stuurd. Alle tekenen wijzen er op, dat de anarchisten slechts een tijdelijke ver blijfsvergunning hebben gekregen en dat zij binnenkort contact zullen opnemen met palestijnse vrijheidsstrijders in wier kampen ook al Ulrike Meinhof, Andreas Baadcr en een aantal van hun geestver wanten werden opgeleid. Zij kunnen echter niet op een welkom onthaal rekenen. De Palestijnse guerrilla strijders, verenigd in de PLO hebben gisteren bekend gemaakt niets met de vijf Westduitse anarchisten te maken te willen hebben. DEN HAAG (ANP) In 1974 is 51 procent van de bevolking van Nederland tenminste een keer op vakantie geweest. Dit komt overeen met 6,7 miljoen Nederlanders en betekent dat voor het eerst sinds enige jaren weer enige stijging in het aantal is te bespeuren. De voorgaande drie jaren was het percentage rond de 49 50 procent blijven hangen. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken gisteren bekend gemaakt. Meer dan de helft van de zomervakanties is in eigen land doorgebracht, 52 procent (1973: 51 procent). Het aantrekkelijkst in Nederland zijn de Noordzeebadplaat sen (18 procent), gevolgd door de gezamenlijke watersportge bieden (13 procent). De Veluwe en de Waddeneilanden trok ken 12 - en 11 procent van de binnenlandse vakantiegangers. Bij de buitenlandse vakantielanden voert West-Duitsland met 20 procent de lijst aan (1973: 16 procent). Op de tweede plaats komt Frankrijk met 16 procent (3 procent meer dan het jaar ervoor). Het bezoek aan Spanje en Portugal liep in het afgelopen jaar terug van18 procent in 1973 tot 16 procent Italië en Zwitserland bleven met 10 en 5 procent gelijk aan het jaar ervoor. Vgrder liep ook het aantal vakantiegangers in Oostenrijk, Belgie/Luxemburg en Joegoslavie/Griekenland procentueel terug. VLIEGTUIG LANDDE IN WEILAND Een Zweeds vliegtuig werd gistermiddag geheel vernield bij een foutieve landing op het vliegveld Eelde. Het toestel kwam niet op de landingsbaan terecht, maar 500 meter daar voor in een weiland. Het tweemotorige toestel was onderweg van Stockholm naar Parijs. Volgens de 37-jarige pi loot moest hij een noodlanding maken wegens motorstoring. Niemand van de vijf inzitten den raakte gewond. Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat de regering de bijzondere ontwikkelingshulp aan Cuba moet handhaven. Pogingen van de VVD en de ARP om deze communis tische staat van de lijst van de zgn. concentratielanden geschrapt te krijgen, zijn gisteren mislukt. Opmerkelijk was de verdeeldheid in de confessionele gelederen die ertoe leidde dat de motie van de ARP tegen het opvoeren van Cuba als concentratieland sneuvelde. De KVP stemde namelijk tegen dit voorstel omdat zij zich door de argumenten van minister Pronk had laten overtuigen. De motieven van WD en ARP om Pronks beleid ten opzichte van Cuba te dwarsbomen waren overigens verschillend. De liberaal De Koster suggereerde dat Cuba de Nederlandse ontwikkelingscen ten zou gebruiken om zijn schuld aan de Sovjet-Unie te kunnen aflossen. Minister Pronk kon deze veronderstelling gemakkelijk van de tafel vegen. Hij zei, dat de hulp aan Cuba projektgebonden is en noemde de redenering van de VVD-er onzinnig. De bezwaren van de ARP waren dat Cuba niet voldoet aan de voorwaarden waaraan de aanwijzing van concentratielanden is gebonden. De anti-revolutio nairen lieten zich echter in tegenstelling tot de KVP niet door Pronks argumenten overtuigen. Vrouw overleeft vier kogels in het hoofd ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse rechtbank werd gisteren met een „medisch mi rakel" geconfronteerd. Als ge tuige was opgeroepen het slach toffer van een 29-jarige pijpfit- ter. De man had zijn vronw vier kogels in het hoofd gescho ten, maar ze was na drie weken alweer geheel hersteld. De pijpfitter had vorig jaar zijn echtgenote beschoten nadat zij er niets voor voelde zich weer met hem te verzoenen. Volgens een politiearts en een vuurwa- pendeskundige was de vrouw er zo goed afgekomen doordat de pijpfitter een klein kaliber pis tool had gebruikt met zachte' loden kogels. De kogels waren afgeketst op het dikke achter- hoofdbot. Tegen de pijpfitter eiste de offi cier een jaar en vier maanden gevangenisstraf. De verdedig ster van de pijpfitter meende, dat er slechts sprake was van „mishandeling" omdat haar cliënt zijn vrouw nooit met het pistool had kunnen ombrengen. Zij pleitte dan ook voor een lichtere straf. Kinderen in Stein ongezond STEIN (ANP) Van 962 onder- zochte leerlingen van het kleu ter-, basis- en Mavo-onderwijs in de Limburgse gemeente Stein vertoonden er 835 gezond heidsafwijkingen. Dit is geble ken uit het jaaroverzicht 1974 van de gemeente Stein. De voornaamste afwijkingen zij- n: 436 kinderen met onvoldoen de gehoorscherpte, 17 met be smettelijke huidaandoeningen, 146 met niet-besmettelijke hui daandoeningen, 189 met vermin derde gezichtsscherpte, vier kleuren-blindheid en 166 hou dingsafwijkingen zonder organi sche oorzaak. Tevens werden 34 kinderen aangewezen voor spraakonderwijs en 84 voor bij zondere gymnastiek. (Van onze correspondent) LONDEN De vreselijke treinbotsing van afgelopen vrijdag in een doodlopende tunnel van het metrostation van Moorgate, in de Londense city, heeft tenminste 41 mannen en vrouwen het leven gekost. Vandaag werden 13 lijken geborgen, wat het aantal doden officeel op 39 bracht. Maar er waren gisteravond nog zeker twee lijken in het samengeperste voorste deel van de fatale trein, die in de tunnel te pletter gelopen is tegen een muur. Men hoopte nu spoedig ook het stoffelijk overschot van de 56-jarige treinbestuurder Leslie Newson naar de oppervlakte te kunnen brengen. Ondertussen werd berekend, dat de eisen tot schadeloosstelling naar aanleiding van deze ramp het bedrag van een miljoen pond zouden kunnen bereiken. Een Britse rechtbank heeft onlangs 80.000 pond toegekend wegens ernstige ongevallen, waarin onherstelbare schade toege bracht was aan hersens van de slachtoffers. De verantwoordelijkheid voor de metroramp be rust bij de bestuursraad van Groot-Londen en de Londense transportdiensten. Van regerings wege werd in het Lagerhuis aangedrongen, dat de schadeloosstellingen zo snel en zo royaal mogelijk zouden gebeuren. 'Tijdens de laatste uren van het metro-drama werd het gruwelijke opruimingswerk 60 meter onder de begane grond iets lichter gemaakt door luchtpompen, die de temperatuur van rond de 40 graden op ongeveer 26 graden brachten. De grote hitte was niet alleen een gevolg van de diepte. Ze werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de snijbranders, die de wrak stukken handelbaar moesten maken, maar die ook vaak stoffelijke resten verteerden, wat niet te vermijden was. Er werden allerlei ontsmet- tingsstoffen aangewend, wegens het gevaar van tetanus, en om de kwalijke reuk te bestrijden. Op straat bij een van de ingangen van het metrostation, waar sinds vrijdagmorgen brand-, weerwagens, ambulances en lijkwagens ston den, werden mobiele stortbaden van het Britse leger geplaatst, om de technici en de dokters toe te laten zich behoorlijk te wassen en te ontsmetten na hun moeizaam werk in de onder grondse. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Suri naamse oppositieleider mr. J. Lachmon heeft gis termiddag bij de vaste commissie voor de West van de Eerste Kamer zijn ernstige bedenkingen kenbaar gemaakt over het besluit de nieuwe lichting Nederlandse mi litairen die deze week de troepenmacht in Surina me zou versterken, thuis te houden. Hij heeft aan gedrongen het detache ment alsnog te sturen. De Surinaamse regering had Nederland eind vorige week laten weten geen prijs meer te stellen op de nieuwe recruten uit Nederland, omdat daar mee vertraging zou op treden in de opbouw van de Surinaamse krijgs macht. Volgens mr. Lachmon is de be slissing van de Surinaamse re gering vooral ingegeven door minister E. Bruma wiens Partij van de Nationalistische Repu bliek bestaat uit een kleine groep militante mensen die al len baat hebben bij het ontstaan van een eventuele chaos. „De thans in Suriname geleger de Nederlandse militairen zou den bij een eventuele chaos kunnen ingrijpen zodat het voor de hand ligt dat de heer Bruma niet voornemens is maatregelen te treffen die een eventuele chaos kunnen voorkomen. De heer Bruma is dan ook tegen stander van het op peil houden van de Troepenmacht in Surina me, aldus de heer Lachmon. Hij voegde er aan toe dat het ver zoek van de Surinaamse rege ring om de Nederlandse militai ren thuis te houden het zoveel ste voorbeeld is van de ondoor dachte wijze waarop de Suri naamse regering de onafhanke lijkheid voorbereidt De Surinaamse oppositieleider zal een dezer dagen ook een gesprek hebben met de vaste commissie voor de West uit de Tweede Kamer. Bij de leden van deze commissie wil hij nog maals er op aandringen toe te zien dat ook de rechten vart de minderheden in de toekomstige Grondwet van een onafhanke lijk Suriname worden gewaar borgd. Op 15 maart, aan de vooravond van de Koninkrijkstop tussen de premiers van Nederland, Suri name en de Nederlandse Antil len, zal in gebouw Amicitia in Den Haag, een grote bijeen komst worden gehouden van Surinamers over de komende onafhankelijkheid. Op deze bij eenkomst zal o.m. mr. Lachmon het woord voeren. Genezen na 25 maal hartstilstand HAIFA (DPA) In een ziekenhuis in Haifa Is on langs een 50—jarige man 25 maal klinisch dood ge weest waarna hij uiteinde lijk is genezen. Volgens een woordvoerder van de intensieve verzor gingsafdeling was de pa tiënt na een hartaanval in het ziekenhuis gebracht. Kort daarop stond zijn hart stil, dat men echter door massage en elektrische schokken weer op gang kon brengen. Dit geschied- de tot 25 maal toe. De man is later genezen uit het zie kenhuis ontslagen. Schoenmode zomer '75: Een voorbeeld van de touw-sandaletten en espadrille-va riaties die een rol zullen spelen in het zomerse modebeeld. AMSTERDAM Twee elementen spe len door elkaar heen bij de schoenmode: bovenwerk en zool. Deze laatste krijgt ditmaal veel aan dacht. De platvorm- zool is in zijn nada gen, mag men wel zeggen. Als afzonder lijke zool en hak neemt hij nog een en kel keertje waanzin nige afmetingen aan, maar dat zijn blijk baar de laatste stuip trekkingen. Verreweg de meeste schoenen blijven op de begane grond. Het grote nieuws is echter de sleehak - de hak, die zonder uitholling doorloopt in de zool en daarmee een ele gant effect en een prettig zittende schoen oplevert De schoen verkrijgt op deze wijze een extra oppervlakte, die na tuurlijk moet worden gedecoreerd. Men doet dat met naturel leer, kurk, crepe rub ber of touw. Dit laat ste materiaal zullen we veel zien van de zomer. Veredelde es padrilles met heel la ge of matig hoge slee- hakken, worden ge maakt van soepele, ongevoerde suède, linnen, leer, maar ook wel rupszijde of satijn. Zc suggereren een zonnige vakantie. Tijdens de schoen- presentatie van het "Modecentrum Rot terdam" gisteravond bleek, dat ook de leesten weer wat slanker zijn gewor den, ook voor de he ren. Er zijn nogal wat moccasins, die nog altijd een metalen garnering overdwars mogen dragen. Maar als het ingezette bo venblad van reptiel is gemaakt, blijft die garnering weg. Dat reptiel heeft dan meestal dezelfde kleur als het gladde leer of de suède. De tweekleurigheid lijkt ook haar beste tijd achter de rug te heb ben. Geklede schoentjes hebben meestal hele maal weggesneden zijkanten. Voor- en achterkant worden niet alleen door de zool, maar ook door een t-strip bij elkaar gehouden. De band jes zijn steeds smal, hun onderlinge pro porties kunnen varie ren. Naast de tame lijk substantiële san dalen van de laatste jarerf verschijnen er nu ook weer "dings- igheidjes" van streep- jesdunne bandjes, die in zwart een bijna grafisch effect zullen maken op de voet. Inderdaad, er is veel zwart, terra, donker groen, diverse bruine tinten. Lichtwevende schoenen zijn er veel, lichtgekleurde heel wat minder. Het grapje van de show was een regenboog- kleurige kous met te nen, als een hand schoen voor de voet 'Hij houdt verband met de herboren san daal met bandje tus sen de tenen, op de manier van de Judos lipper.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7