Olielanden oneens over beperking olieproduktie RAKETTENREGEN OP PHNOM PENH C.H.U. eist verbetering bouwbeleid C.a.o. voor Philips en textielbranche ReidóeGowuvnt Palestij nen: ,,Wij werden gemarteld" LANGERE UITKERING WW TE DUUR Viggen niet goedkoper DINSDAG 4 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Griep geen onschuldige ziekte UTRECHT (ANP) - Van de 1000 tot 3000 mensen die gedurende een epidemie in Nederland aan influenza overlijden, zouden er 500 tot 2400 kunnen worden ge spaard wanneer zij tijdig werden gevaccineerd. Dr. N. Masurel, directeur van het Nationaal Influen za Centrum in Rotterdam, schrijft dit in „Medisch Contact" in een reactie op een hoofdartikel in dit blad waarin een paar weken ge leden werd gesteld dat griep een onschuldige ziek te is. Dr. Masurel vindt dat misleidende voorlichting. Bescherming tegen influen za wordt pas twaalf dagen na de vaccinatie verkregen. Dat moet volgens dr. Masu rel een aansporing zijn om de „risicodragers" en ande ren bijtijds en niet tijdens een epidemie te vaccineren. Hij stelt, dat het weten schappelijk niet verant woord zou zijn indien de hoofdredacteur van Me disch Contact met zijn voorlichting over griep als zijnde een onschuldige ziekte, zou bereiken dat pe- tiënten voor wie het door maken van influenza fataal kan zijn, nodeloos onbe schermd blijven. Chinees op straat doodgeschoten Van onze correspondent AMSTERDAM De strijd tus sen Chinese benden in Amster dam om het monopolie van her oïnehandel in gokhuizen blijkt steeds grimmiger te worden. Gistermiddag stierf in het bin nengasthuis de 50-jarige Chung Wong, eigenaar van het restau rant annex gokhuis Si-Hoi aan de Prins Hendrikkade. Hij arri veerde gistermorgen om kwart over negen per auto bij zijn bedrijf. Toen hij uitstapte, werd hij opgewacht door twee onge veer 25 jaar oude landgenoten die hem van zeer korte afstand in de borst schoten, waarna ze te voet in de Chinese wijk ver dwenen. Wong overleed later aan de opgelopen verwondin gen. Eerder was dit weekeinde bij een steekpartij in de nachtclub Forty Four aan het Rembrandt- plein de 29-jarige Singapore- Chinees C. Tan om het leven gekomen. In dit geval werden drie mogelijke daders aange houden. Maar het verhoor ver loopt moeizaam. Zoals bekend staan in Amsterdam groepen Hongkong- en Singapore-Chine- zen elkaar al maandenlang naar het leven. Overleg over ambtelijke samenwerking met BVD Den Haag (ANP) Het is ge wenst, dat het georganiseerd overleg voor ambtenarenzaken (het overleg tussen de minister van Binnenlandse Zaken en de centrales van overheidsperso neel) zich gaat bezig houden met de kwestie van het infor matie verstrekken door ambte naren aan de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) Aldus de Tweede-Kamerleden Roethof en Franssen (beiden PvdA) in aan minister De Gaay Fortman gestelde schriftelijke vragen. Uitgangspunt voor de vragen is de recente motie van de ge meenteraad van Utrecht. Daarin werd een verbod gevraagd voor ambtenaren, die 'niet tot de poli tie behoren, om rechtstreeks vertrouwelijke informatie te ge ven aan de BVD. Volgens de Kamerleden staat de Utrechtse zaak niet op zichzelf. „Er is een landelijke positiebepaling nood zakelijk", zo vinden zij. BEIROET (AP) Vijf gedepor teerde Palestijnen hebben op" een persconferentie in Beiroet gezegd dat zij tijdens verhoren in Israëlische gevangenissen zijn geslagen en gemarteld. „De Israëlische ondervragers sloegen er met stokken op los tot het bloed gutste", aldus de 22-jarige Hassan Salha, een uit Gaza afkomstige student. Een andere gedeporteerde Pa lestijnse verklaarde dat fysieke marteling werd afgewisseld door geestelijke marteling. „Mijn ondervragers dreigden mijn vrouw naar de gevangenis te zullen brengen en haar voor mijn ogen te verkrachten," al dus Suleiman Najab, een leraar uit Beireh. Overleg Hoogovens vastgelopen EINDHOVEN (ANP) - Bij Philips is een akkoord bereikt over de nieuwe c.a.o., die voor 6000 werknemers in Nederland een looptijd krijgt van vijftien maanden. De salarissen gaan met een minimum van 312 gulden 1,7 procent omhoog. Verder komt er op 1 juli en op 1 januari 1976 een salarisaanpassing met een minimum van 180 gulden per procent prijsstijging, terwijl de minirnumvakantie-uitkering op 1488 gulden gebracht wordt. In de Philips-c.a.o. zijn ook aanpassingen opgenomen voor personeelsleden in de laagste salarisgroepen. Bij de volgende c.a.o.-onderhandelingen willen de vak bonden meer de indruk leggen op imma teriële zaken. In deze c.a.o. is eveneens werktijdverkorting opgenomen voor werknemers van 60 jaar en ouder. Ook in de textielindustrie is voor 60.000 werknemers een c.a.o. afgesloten met een direkte salarisverhoging van 1,75 procent In de prijscompensatie is een vloer aan gebracht van 175 gulden per procent prijsstijging, terwijl het vakantiegeld op een minimum van 1300 gulden gebracht is. Bovendien komt er een werktijdver korting voor 60-jarigen en ouder. De c.a.o.-onderhandelingen bij Hoogo vens zijn echter opgeschort De vakbon den willen eerst het inzicht en het oordeel van de achterban krijgen, voordat zij de onderhandelingen willen voortzetten. Een akkoord zit, aldus de onderhandelaars, nog niet in de lucht ALGIERS (AP/AFP) - De ministers van oliezaken van de olie-exporterende landen zijn het er gisteren, aan de vooravond van het topoverleg in Algiers, niet over eens geworden hoe de hoge olieprijzen moeten worden gehandhaafd bij het huidige olieoverschot in de westerse landen. Vandaag zijn de staatshoofden en regeringsleiders van de 13 OPEC-Ianden bijeenge komen om te proberen dit probleem op te lossen. De daling van het oliegebruik in de wereld is het grootste pro bleem sinds de olielanden in december 1973 zijn begonnen met de grote prijsstijgingen voor hun produkten. Saoedi- Arabië is gekant tegen kunstma tige produktiebeperking, en wil de winning aanpassen aan de vraag. Algerije, Libië en Irak willen daarentegen de produktie verminderen om de prijzen sta biel te houden. Sinds vorig jaar is de gezamenlijke produktie van de olielanden, al met onge veer 12 procent verminderd. De Verenigde Staten hebben zich inmiddels bereid verklaard deel te nemen aan de voorberei dende besprekingen tussen olie producerende en olieverbrui- kende landen. Wel hebben ze daaraan de voorwaarde verbon den dat de lidstaten van het internationaal energiebureau het voor die tijd eens worden over middelen om de ontwikke ling van alternatieve energie bronnen te beschermen. Was hington hoopt dat de 17 oliever- bruikende landen die lid zijn van het energiebureau deze week in Parijs overeenstem ming zullen bereiken over de financiering van deze ontwikke lingsmethoden en over het prij sniveau waaronder in geïndus trialiseerde landen geen olie zal worden verkocht. Bij het vast stellen van een minimumprijs moet rekening worden gehou den met de produktiekosten van kerncentrales. S)e Saoedi-Arabische waarnemend premier prins Fahed Ibn Abdelaziz (tweede van rechts) wordt op het vliegveld van Algiers begroet door Algerijnse functionarissen. De Saoedi Arabische prins is in Algerije voor het bijwonen van de OPEC-conferentie. Rechts: president Boumedienne van Algerije. Christelijke werkgevers tegen (Van onze parlementaire redactie) tueel nog wel de uitkeringsduur voor werk- heeft gepleit voor verlenging tot vijf jaar en lozen boven de 60 jaar wil verlengen als het verhoging tot 80 procent. DEN HAAG Het Nederlands Christelijk niet te duur wordt. Over dit onderwerp zal de Sociaal Economi- Werkgeversverbond wijst een verlenging De vakbeweging wil dat de duur van de sche Raad binnenkort advies moeten uit- van de uitkeringsduur van de werkloos- WWV uitkering (nu twee jaar) onbeperkt brengen. „Minister Boersma zal moeten re- heidsvoorziening en verhoging van de uitke- verlengd wordt en de uitkering (nu 75 pet. kenen op een verdeeld advies", aldus het ringen af. „Uitbreiding van de WWV is veel van het laatste loon) wordt verhoogd tot 80 N.C.W. te kostbaar", aldus het verbond, dat even- procent. De PvdA-Tweede Kamerfraktie De watersportten toonstelling Hiswa in het Amsterdamse RAI-gebouw is van daag voor het pu bliek opengesteld. Het is een expositie van grote contras ten, zoals de foto hier toont. Het grootste en duurste schip op de Hiswa torjacht met een waarde van 680.000, het goedkoopste is een bootje dat voor de somma van 99.75 te koop is. Illilllllllllllllllllllllllllllllll. HOOGOVENS VERONTRUST Rijk plaatst staalorder in buitenland (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Terwijl Hoogo vens bij gebrek aan orders werktijdverkorting heeft moe ten aanvragen in de staaf- en draadwalserij, plaatst het Rijksinkoopbureau een order van 11.000 ton betonstaal ten behoeve van de ontwikkelings hulp aan Noord-Vietnam bij een buitenlands staalbedrijf. Op deze gezien de ontwikke ling van de werkgelegenheid in de Nederlandse industrie op zijn minst merkwaardige situa tie hebben de leden van de on dernemingsraad van Hoogovens in telegrammen de leden van de Tweede Kamer gewezen. Zij doen een dringend verzoek aan de Kamer om de verantwoorde lijke ministers vragen te stellen oveg het bij het Rijksinkoopbu reau gevoerde beleid. CHILEENSE MINISTER VERONGELUKT SANTIAGO (AP) In de buurt van de stad Curieo in het zuiden van Chili is gisteren een heli kopter neergestort waarbij ze ven personen zijn omgekomen. Er was één overlevende. Een van de doden was de minister van defensie generaal Oscar Bo- nilla. Curico ligt ongeveer 200 km. ten zuiden van Santiago. Namens het leger is bekendge maakt dat behalve de generaal twee officieren zijn omgekomen, de piloot en de tweede piloot, plus nog vier burgers wier naam men niet wist. Réveil in de Kerk OVER DE TOEKOMST VAN DE KERK wordt In katholiek Nederland gemengd gedacht. Er zijn vooral ouderen, die voor die toekomst geen cent meer geven; soms zelfs letterlijk; er zijn anderen die minder somber zijn en die als sterk argument meebren gen dat Geloof en Kerk zaken zijn die tegen de verdrukking in moeten groeien. Wat bemoedigt zijn de berichten, dat er onder de jonge generatie weer een groeiende belangstelling is voor niet-materiële zaken, waaronder Geloof. Eucharistie-viering en levensbeschouwing in het algemeen. Wie de publikatie-media geregeld volgt - zowel de geschreven meningen, als radio en televisie - krijgt kennis van gebeurtenissen en ontwikkelingen, welke inderdaad tot enig opti misme stemmen. Wel vinden we enig voorbehoud op zijn plaats over de levenskansen van het nieuwe zaad, dat althans in eerste instantie niet op de steenrots of in de woestijn terecht schijnt te zijn gekomen. Namelij- k: hoe groot is de groep welke bij het nieuwe réveil in de Kerk betrokken is? Tot nog toe is er weinig of geen cijfermateriaal bekend van katholieken die zich in Nederland actief met het gebeuren en de ontwikkelingen in de Kerk betrokken voelen. Bepaalde cijfers welke in statistieken worden opgegeven, verdienen wel enig wan trouwen, omdat daaronder nog de ouderen begrepen zijn. Wat weten we concreet over het gedragspatroon van de jonge generatie tussen de 15 en de 30 jaar? Voor de nieuwe toekomst van de Kerk zal Nederland het toch in belangrijke mate daarvan moeten hebben. DE VOORTDURENDE MIGRATIE - ontvolking van de steden, groei van nieuwe woonkernen en decentralisatie - maken het niet gemakkelijk om cijfers betrouwbaar te interpreteren. Toch is ook een ander dan alleen maar kwantitatief onderzoek onmisbaar. Al was het alleen maar om te kunnen voorkomen dat we straks een voorhoede hebben zonder achterban. Dat is in de geschiedenis (ook van de Kerk) namelijk meer gebeurd. Weeroverzicht DE BILT Voor morgen zijn nog geen markante veranderin gen in het weer te verwachten. Een complex lagedrukgebied dat uit verschillende kleine de pressiekernen bestaat, blijft het komende etmaal boven West- Europa liggen. Aan de zuidzijde hiervan wordt onstabiele lucht aangevoerd waarin boven Frankrijk op diverse plaatsen onweer ontstond. De aanvoer van deze koude lucht zal ook morgen voortduren. Hoewel de lucht boven ons land minder onstabiel zal zijn moet er toch met af en toe een bui rekening gehouden worden. Iets minder zacht met slechts hier en daar een bui. Weersvooruitzichten in cijfers: voor donderdag: Aantal uren zon 1 tot 7. Min. temp.: om streeks 4 graden. Max. temp.: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. STb. IW. kov HrC jXV, FcT IW Iww rrgenbui re: re:. Cau Blanca PHNOM PENH (AP) Communistische troepen hebben de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh en het nabijgelegen vliegveld opnieuw met raket ten bestookt. Tenminste 19 personen kwamen om het leven en ongeveer 20 mensen werden gewond. Het was het grootste aantal slachtoffers in de twee maanden dat de Rode Khmers de gèisoleerde Cambodjaanse hoofdstad met raketten beschieten. De stad is over land en water al niet meer te bereiken en is voor de aanvoer van voedsel en munitie afhankelijk van een Amerikaanse lucht brug. Kort voor het vallen van de avond sloeg een raket in voor het Monorom hotel. Ooggetuigen verklaar den dat elf personen om het leven kwamen en meer dan tien mensen werden gewond. De meeste slachtoffers waien werknemers van het hotel en voorbijgangers. De ramen van het hotel, waar onder meer de reportage-teams van twee Amerikaanse televisie maatschappijen zijn ondergebracht, werden voor het grootste deel vernield door de explosie, het was de tweede maal in een week dat een raket vlak bij het hotel ontplofte. Tegen het middaguur kwamen zeven personen om het leven en werden vier mensen gewond toen een fruitmarkt door een raket werd getroffen. De markt van Pochetong, die naast het vliegveld ligt, werd door acht andere raketten getroffen. Hier werd een man gedood en vier gewond. Geen van de vliegtuigen die voedsel, brandstof en munitie naar Pochentong aanvoeren, werd door de raketten getroffen. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag De CHU-fractie in de Tweede Kamer is „veront rust en verontwaardigd", omdat premier Den Uyl de kritiek van' dr. Kruisinga op het bouwbeleid vorige week met „losse flod ders" had bestempeld. De CHU- fractie verlangt nu een uit spraak van de regering over de door haar gedane voorstellen voor een beter bouwbeleid. De CHU had een aantal voor stellen gedaan om de werkgele genheid in de bouw te verbete ren. maar daarop os de minis ter-president in zijn reactie niet ingegaan, aldus een weerwoord van dr. Kruisinga. Nu Den Uyl zich met het beleid van minister Gruijers vereenzelvigt zal de CHU in de Tweede Kamer terug komen op haar plannen tot ver betering van het bouwbeleid. Op korte termijn zal de CHU- fractie een duidelijk oordeel van het kabinet vragen over de vol gende voorstellen: invoering aftrekbaarheid on derhoudskosten eigen woning. sterker richten van werkgele genheidsgelden op arbeidsinten sieve projecten in de midden stand en in de land- en tuin- opruiming van ambtelijke rompslomp ter bevordering van de bouw bij de kleinere dorpen en steden, meer gerichte bouwprojecten voor bejaarden, gehandicapten en alleenstaanden, sterke bevordering van de bouw van eengezinswoningen, vetsnelling van de uitvoering van bouwprojecten in de ge zondheidszorg, Uit een overzicht van het Cen traal Bureau voor de Statistiek blijkt dat de bouwactiviteiten in de sectoren woningen en andere gebouwen in 1974 ongeveer 11 procent lager was dan in 1973. De daling was het sterkst bij de woningbouw, min 15 procent. De produktie van andere gebou wen daalde met 8 procent. Her stel en verbouw namen in om vang toe, nl. met 13 procent. De personeelsbezetting in deze bouwsectoren was in 1974 ge middeld negen procent lager dan in het voorafgaande jaar: in de woningbouw min 12 procent, bij andere gebouwen min 9 pro- EG-VRAGEN OVER AARDGAS AAN DEN HAAG BRUSSEL In een brief aan de Nederlandse regering heeft de Europese Commissie, laten weten, dat ze voorlopig geen bezwaar heeft tegen de Neder landse wet van 24 december 1974 inzake aardgas. De commissie vraagt de Neder landse regering wel om twee maanden van tevoren mee te delen, welke minimumprijzen ze op de aardgasleveringen aan an dere lid-staten van de gemeen schap wil toepassen, of welke prijswijzigingen ze wil doorvoe- llllllllllllllllllllllllllllllll Politie bij begrafenis. Onder toezicht van gehelmde oproer politie is gisteren in Rome de neo-fas- cistische Griekse student Mike Man- tekas begraven die zaterdag om het le ven kwam tijdens gevechten tussen neo-fascisten en ex treem linkse stu denten. 1IUIIIUIIIIUI1UIUIUIIIIIIIIII lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STOCKHOLM (AP) - De Zweedse regering zal niet aan dringen op het verlagen van de prijs van de „Viggen" van Saab die de opvolger zouden kunnen worden van de Amerikaanse Starfighter van vier Europese luchtmachten. Dit zou een subsidie betekenen mogelijk gemaakt door belas tinggeld, en iets dergelijks kan niet worden aanvaard. Dit Zweedse standpunt is meege deeld aan een delegatie van No ren, Denen, Belgen en Nederlan ders die thans Zweden bezoekt om er over de Zweedse jagers te praten. Arnhemse ambtenaren tegen overbodig taalgebruik ARNHEM (ANP) Een groepje Arnhemse ambtenaren heeft de groep „4 x A" opgericht. De A's staan voor: Anonieme Anti-Amb telijke Ambtenaren. De stijlgroep wil de strijd aanbinden tegen overbodig ambtelijk gebruik van de moederstaai. De taalminnende ambtenaren van de Gelderse hoofdstad achten de „ambtenarij in het taalgebruik" een sluipend kwaad. „Soms heb je de indruk dat het nog aangewakkerd wordt. Zo in de trend: schrijf die brief nog maar eens over en maak hem dan wat gewichtiger, de zinnen wat langet, anders lijkt het net of het niets voorstelt wat je schrijft", aldus de groep. Zij doet de suggestie om voortaan onder elk concept te laten drukken: „Dat is bijzonder interessant, maar snapt de lezer het nog wel?". WII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIË N.C.W.: LOONKOSTEN STIJGEN MET 13 PROCENT (Van onze parlementaire redac DEN HAAG Het Nederland Christelijk Werkgeversverbom meent dat de loonkosten dit jaai met meer dan 13 procent zuller stijgen. Dat percentage were eind vorig jaar door de regerinf als maximaal toelaatbaar ge zien. Het N.C.W. stelt vast dal de Nederlandse concurrentiepo sitie ten opzichte van de belang rijke afnemer Duitsland daar door verder Is verzwakt In Duitsland rekent men op een loonkostenstijging van 10 pro cent Het N.C.W. herinnert er^aan dat bij een loonkostenstijging van 13 procent een loonsverhoging behoort bij het begin van nieu we cao's van 1,5 procent Nu voor de helft (1,1 miljoen werk nemers) van allen die onder een c.a.o. vallen nieuwe contracten zijn afgesloten, blijkt dat vrijwel overal de initiële loonsverhoging deze 1,5 procent te boven gaat Voorts komen overal extra voorzieningen voor los van de prijscompensatie die geld kosten. PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVEL: Duurdere melk ook voor supermarkten DEN HAAG (ANP) - De melk prijs gaat, zoals wij gisteren reeds meldden met ingang van 17 maart drie cent per liter omhoog. Het Produktschap voor Zuivel heeft de melkfabri- kanten gevraagd op die datum ook een verhoging van drie cent te doen ingaan voor de goedkope verpakte melk in su permarkten e.d. De minimumprijs zou, bij aan vaarding van het voorstel in de vergadering van het Produkt schap aanstaande woensdag, op 88 cent komen. Het Produktschap, dat over dit onderwerp vorig jaar heel wat onenigheid met de overheid heeft gehad, gaat nu bij het veranderen van de minimum prijzen uit van normen die het in december jl. op dringend ad vies van de centrale overheid heeft vastgesteld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9