Oorlogssfeer in de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt Ontvoerders en autoriteiten in zenuwslopende uitputtingsslag Geen hoge verwachtingen hulp aan Suriname W ereldhandelscentrum Rotterdam wankelt Nationale havenstaking bedreigt Engeland Klopjacht op anarchisten zal genadeloos zijn Eurobier voor EEG I DINSDAG 4 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Slimme manoeuvre gemeentebestuur tegen dreigende veldslag (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In de zestiger jaren braken burgemeester Van Hall en hoofdcommissaris Van der Molen hun nek over de Damrellen. Vandaag is Amsterdam opnieuw aan het speculeren. Wacht burge meester Samkalden en hoofdcom missaris Sanders een zelfde lot in verband met de Nieuwmarktaffai- re? De sfeer in de omstreden buurt rook giste ren naar oorlog. De 11 slooppanden die deze week voor de aanleg van de metro moeten wijken, waren gebarricadeerd met prikkel draad en aan elkaar gelaste bedspiralen. Voor de ramen hingen matrassen die een aanval met traangas moeten keren. Overal stonden groepjes bewoners verhit te discus siëren. Van de gevels wapperden zwarte vlaggen en spandoeken die de deurwaarders en slopers waarschuwden weg te blijven. Via een speciaal telefoonnummer konden de Amsterdammers een boodschap beluisteren die opriep tot solidariteit Het gemeentebestuur van zijn kant bleef gisteren zwijgen over de maatregelen waar mee men zal proberen het verzet te breken. Burgemeester Samkalden herhaalde slechts zijn mededeling dat het gebruik van iedere vorm van geweld zal worden vermeden. Volgens de actiegroepen staan er echter vanaf vandaag 500 politiemensen, waaron der rijkspolitie en marechausssee plus vijf parate pelotons van elk 40 man klaar, ver deeld over de Robert Kochkazeme, de Oran je Nassaukazeme en het bureau Utunnel. Ook zouden hondengeleiders, motorrijders, ruiters, waterkanonnen en pantserwagens in gereedheid worden gehouden. Vanuit de lucht zijn ten bate van de politiestrategie luchtfoto's van de hele buurt gemaakt. In de Mozes en Aftron kerk op het Waterloop- lein is een Rode Kruispost ingericht. Het klinkt allemaal bijzonder dreigend. Es calatie lijkt in de lucht te hangen. Toch blijven ingewijden in de gemeentepolitie ho pen dat het zo'n vaart niet zal lopen. Ze wijzen erop, dat burgemeester en wethou ders geen zin hebben om politieke zelfmoord te plegen door het op een veldslag in de Nieuwmarktbuurt te laten aankomen. Het college weet dat het in eerste instantie ver antwoordelijk zal worden gesteld voor even tuele onlusten, en wat de gevolgen daarvan zullen zijn, gezien de sfeer van sympathie waarmee de actiegroepen zich in Amster dam en ver daar buiten tot op het hoogste niveau hebben weten te omringen. Samkalden en zijn secondant Lammers heb ben de afgelopen tijd geblunderd - met name door een mislukte bomaanslag op de metro toe te schrijven aan terroristen uit de bedreigde wijk, terwijl hij in werkelijkheid een provocatie van uiterst rechts was om progressieve actiegroepen verdacht te ma ken. Maar helemaal gek kunnen ze niet zijn. Het voorbeeld van de onbuigzame, en dus gebroken oud-burgemeester Van Hall ligt nog te vers in het geheugen. Vandaar dat ze een slimme manoeuvre heb ben bedacht om de dreigende veldslag af te wenden. Gisteravond is een nota van b. en w. verschenen die voorstelt het principe besluit van 1968 waarin de gemeenteraad zich uitsprak voor de aanleg van een com pleet metronet met vijf lijnen, in te trekken of althans te wijzigen. Morgen zal deze suggestie door de gemeenteraad behandeld en ongetwijfeld overgenomen worden, het geen betekent dat de discussie, ook over de afbouw van de Oostlijn door de Nieuw marktbuurt waarom het conflict draait, weer opnieuw kan beginnen. Dit schept mogelijkheden voor klimaatsverbetering. Beide partijen kunnen democratisch aan tafel gaan zitten. En het slimste van alles: de actiegroep Nieuwmarkt zal een van zijn wapenen verloren hebben. De protesterende bewoners van de slooppanden hebben altijd volgehouden dat ze niet alleen hun eigen buurt willen redden, maar ook alle andere wijken die bij de aanleg van een volledige metro getroffen zouden worden - de Jor- daan, de Kinkerbuurt en de Pijp. Letterlijk: „In de Nieuwmarktbuurt hebben we soms het gevoel dat we moeten opkomen voor de rechten van alle Amsterdammers." Dit argument wordt hun nu uit handen geslagen. Het gemeentebestuur zal kunnen zeggen: „Heren, u hoeft niet bang meer te zijn. De rest van de metro komt er niet en de betrokken wijken blijven gespaard. Wij hebben een geweldig gebaar gemaakt. Doet u nu iets terug en laat ons die ene lijn door de Nieuwmarkt waarin we al 500 miljoen hebben geinvesteerd, afmaken." Het lijkt een zinnige basis voor een vreedza me oplossing. Temeer omdat de actiegroep Nieuwmarkt bij herhaling heeft laten weten zelf niet het initiatief te willen nemen tot geweld. „Het hangt van het optreden van de politie af welke situatie hier deze week ontstaat. Wij vormen geen gevaarlijke groep. Wij zijn mensen die iets voor de buurt proberen te doen, en dat gebeurt soms op een klungelige manier." Op grond van al deze aanwijzingen verwachten ingewijden dat het in Amsterdam eerder tot een afkoe lingsperiode dan tot rellen zal komen. Onder het schreeu wen van leuzen als „Politie nee Bouwvakkers ja" en „Metro nee-Wonin gen ja" en gewa pend met spandoe ken trokken gister middag ongeveer 1000 antl-metrode- monstranton over de Amsterdamse Dam naar hot stad huis. Daarbij komt dat er niet alleen in het gemeentebestuur (de afgetreden wethouder Riethof, wethouder Roel van Duyn) maar ook bij de Nieuwmarktbewoners een split sing der geesten waarneembaar is. Het pand Antonie Breestraat 33, dat voor vandaag op de slooplijst staat, is gisteren door zijn bewoners vrijwillig ontruimd. Het waren twee jongemannen die het huis een jaar geleden hadden gekraakt Uit eigen bewe ging lieten ze gisteren een verhuiswagen komen „omdat we het toch verliezen en omdat de gemeente alles betaalt" Inderdaad komt hun tijdelijke verblijf in een sleep-in en de opslag van hun meubels ten laste van de gemeente die bovendien voor vervangen de woonruimte zal zorgen. Zo zijn er meer tekenen van wankelende vastberadenheid in de Nieuwmarktbuurt. Met de nodige tact en goedwillendheid van beide zijden moet een harde confrontatie te vermijden zijn, menen ingewijden. Maar het blijft oppassen. Dat er in de Nieuwmarkt buurt niet alleen een kruitvat maar ook een lont klaarligt, staat vast. ROTTERDAM (ANP) Zowel het Shell Pensioenfonds als de Pensioenfondsen van Philips zien af van de plannen tot investering in de bouw van het Wereldhandelscentrum in Rotterdam. Het besluit is genomen op grond van de huidige economische situatie en de onzekere houding van de Rotter damse gemeenteraad. Ook de selectieve investeringsheffing voor Rotterdam heeft hierbij een rol gespeeld. Het Wereldhandelscentrum zou worden gebouwd aan de Leuvehaven. Het project, dat in drie fasen zou worden uitgevoerd, omvatte in totaal 60.000 tot 80.000 vierkante meter verhuurbare kantooroppervlakte. De investering zou 200 miljoen gulden bedragen. De wethouder voor ruimtelijke ordening, mr. J. Mentink, meent dat het stadsbestuur blijft vasthouden aan de vestiging van een wereldhandelscentrum in de stad. Er zal volgens hem met de Kamer van Koophandel in Rotterdam overlegd moeten worden hoe de middelen gevonden kunnen worden om het project alsnog van de grond te krijgen. „Desnoods zal de gemeente het informatiecentrum voor het bedrijfsleven zelf moeten gaan bouwen", aldus de heer Mentink. „Wij hebben altijd positief gestaan ten opzichte van het wereld handelscentrum. Het moet er komen". Het kalfje in de woning van de familie Meinders in Emmeloord Mini-kalfje weegt 11 kilo UTRECHT (ANP) In een boe- derij in de Noordoostpolder huppelt momenteel een kalfje van 11 kg rond, een uniek exemplaar, want normaal weegt een pas geboren kalf 70 a 80 kg. Het mini-kalfje is levensvatbaar. Het beestje vertoont geen af wijkingen: het is zelfs normaal gebaard. De geboorte vond „op normale wijze" plaats. Het enige verschil met andere pas geboren •kalfjes is, dat de baby in de boerderij mag verblijven en met de fles wordt groot gebracht. Het beestje krijgt om de drie vier uur moedermelk te drin ken. Dat is meer dan normaal. (Van onze correspondent) LONDEN Twaalfduizend dokwerkers van de Londense haven, die sinds de afgelopen week onofficieel in staking zijn omdat niet alle contai- nerswerk toevertrouwd wordt aan havenarbei ders, hebben gisteren een beroep gedaan op hun collega's elders in het land. Zij beogen een natio nale staking van de dokwerkers, zoals in 1972, toen de rcgering-Heath gedwongen werd een noodtoestand af te kondigen. Bedoelde staking duurde drie weken en was eveneens veroorzaakt door een container-conflict. De pogingen van de militante Londense dokwer kers om opnieuw een nationale staking uit te lokken, stuitten op verzet van een vakvereniging, de Transport Arbeidersbond, die het advies van een arbitragecommissie wil afwachten. De com missie in kwestie, geleid door prof. Laurence Hunter, werd pas verleden week samengesteld. Haar onderzoek zal morgen beginnen. In Britse havenkringen wordt gevreesd, dat een nieuwe nationale staking weer een goede zaak zou zijn voor de concurrenten van het vasteland. Zoals vrijwel alle andere Britse nijverheden gaan ook de havens van Groot Brittannië gebukt onder het probleem van herhaalde industriële conflicten. Bovendien steken de Britse dokwerkers niet graag de handen uit de mouwen. Een recent onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat in de haven van Londen de produktiviteit verhoogd zou kunnen worden met 26 pet, als de dokwerkers er niet elke dag 45 minuten te laat aan de slag en 45 minuten te vroeg naar huis gingen. Bovendien nemen zij er ook telkens een extra kwartier bij voor het middageten. Een ploeg van 12 Londense dokwerkers kan slechts 50 ton cargo aan per normale werkdag. In Antwerpen verzet een soortgelijke ploeg 350 ton cargo per dag. Maar terwijl de dokwerkers van Antwerpen, Rotterdam, Duinkerken en Le Le Ha vre rond de 100 pond per weck kunnen verdienen, schommelen de lonen in de havens van Londen. Liverpool en Southampton tussen 55 en 60 pond. Van onze correspondent Frans Wennekes BONN Het zich dagen voortslepende ontvoeringsdrama in West-Duitsland heeft alle betrokkenen tot aan de rand van de instorting gebracht. Het spookbeeld van de zenuwslopende uitput ting ligt op de gezichten van de Duitse autoriteiten, maar ook de ontvoerders zijn een zenuwinstorting nabij. Dat menen de autoriteiten tenminste te kunnen concluderen uit het handschrift van de anarchisten die een notitie stuurden om te bewijzen dat de Berlijnse CDU-voorzitter Lorenz nog steeds in leven is. Bomaanslagen in Frankrijk PARUS (Reuter) In Zuid west-Frankrijk zijn in de nacht van zondag op maandag zes bo maanslagen gepleegd, waarvan twee op kantoren van de Alge rijnse luchtvaartmaatschappij „Air Algerie". In sommige ge vallen was er sprake van aan zienlijke schade, maar er zijn geen slachtoffers. De aanslagen tegen „Air Alge rie". hadden plaats in Toulouse en Lyon. De overige waren ge richt tegen bankgebouwen en een belastingkantoor. De politie heeft geen idee wie de daders Een onbekende heeft na de aan slagen het persbureau AFP op gebeld en gezegd dat de aansla gen het werk waren van .mou vement Justice Pieds Noirs" (ge- rechtigheidsbeweging zwarte voeten). Hij dreigde met „nog veel scherpere acties als het voorgenomen bezoek van presi dent Giscard d'Estaing aan Al gerije niet wordt geannuleerd." Belasting ontving 5 miljard meer DEN HAAG (ANP) De belas tingontvangsten in het jaar 1974 hebben op kasbasis ruim 50 miljard bedragen, wat bijna 5,5 miljard (12 procent) meer was dan in 1973. Ongeveer drie kwart van de toeneming is gele gen In de sfeer van de belastin gen op Inkomen, winst en ver mogen. In het laatste kwartaal van 1974 werd de ultimo september nog bestaande achterstand van 450 miljoen volledig ingelopen. Het accent heeft in 1974 in sterkere mate dan normaal op de tweede helft c.q. het laatste kwartaal van het jaar gelegen. In de eer ste maanden van 1974 werden de ontvangsten nog in sterke mate ongunstig beïnvloed door de oliecrisis van eind 1973, be gin 1974. Nog getekend door zijn ziekte vergadert kanselier Helmut Sch midt nagenoeg onophoudelijk in zijn bungalow aan de Rijn met de voornaamste leden van zijn kabinet en van de oppositie. Burgemeester Klaus Schutz van Berlijn lijkt een gebroken man te zijn, nadat hij dagelijks meer dere keren tussen zijn stad en Bonn op en neer is gependeld en in beide steden aan de onop houdelijke beraadslagingen van de crisis-staven heeft deelgeno- Gistermiddag werd een belang wekkende stap gezet op weg naar de vrijlating van Peter Lo renz. Aan de belangrijkste eis (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De resultaten van de toekomstige ontwikke lingssamenwerking tussen Ne derland cn Suriname moeten niet al te hoog geschat worden. De huidige politieke structuur van Suriname en de zwakke administratie vormen ernstige belemmeringen voor het ont wikkelingsbeleid en onttrekken zich aan Nederlandse beïnvloe- van de ontvoerders on. zes ge vangen anarchisten vrij te laten en de oud-burgemeester van Berlijn Heinrich Albertz als gij zelaar mee te sturen werd tege moet gekomen door vijf van hen met de oud-burgemeester te la ten vertrekken. Horst Mahler had geweigerd mee te gaan. Heel Berlijn kon zien hoe de vrijgelaten anarchisten de Boeing 707 betraden. Men zag Verena Becker, 22 jaar,' een kind nog met haar bleke gezichtje, dat drie jaar geleden al in staat was een bom te leg gen, waardoor een man gedood werd. Zij verbreidde angst en terreur,' maar bij deze aanblik kon men ding. Tot deze conclusie komt de Nationale Raad van Advies Inzake Hulpverlening aan Min- der-ontwikkelde landen in een advies dat vandaag over de ont wikkelingssamenwerking tus sen Nederland cn Suriname is verschenen. Volgens de Raad zal de omvang van de hulpverlening aan Suri name hoger moeten zijn dan de Nederlandse hulpverlening aan de huidige concentratielanden. Nederland is zeker verplicht ge durende een aantal jaren Suri name te helpen zich tot een zelfstandige staat te ontwikke len. De omvang van de hulp zal, naar de mening van de Raad, niet alleen kunnen worden be paald door de doelstellingen van het ontwikkelingsbeleid van de Surinaamse regering, maar zal mede afhangen van de kwaliteit van de planvoorstellen, de eigen inkomsten van de Surinaamse regering uit de met buitenlandse investeerders gemaakte afspra ken, de hulp van andere donor landen, alsmede van het ver trouwen dat regering en parle ment in Nederland zullen heb ben in de doelgerichte en effi ciënte uitvoering van het ont wikkelingsplan. Het is volgens de Raad dan ook zeer gewenst dat de Nederlandse en Suri- een opwelling van medeleven niet onderdrukken. De scene werd direct naar heel Berlijn uitgestraald en toen zij later voor heel Duitsland herhaald werd, dacht men aan de gevoe lens, die de ouders van dit wicht wel moesten ondergaan. Slechts een jaar ouder is Gabriële Kro- cher-Tiedemann. Zij stal twee jaar geleden nummerborden van auto's om ze voor de Bader- Meinhoffs te gebruiken. Acht jaar gevangenis. Ook op haar smalle gezicht lag nog het stem pel van een jeugd. Ina Siepman, de vrouw die bij bankovervallen een half miljoen buit maakte, was het meest vastberaden, Zij en de 32-jarige Rolf Pohle die de gevangenis verliet met een rode vuist op zijn jasje genaaid en die de wapenleverancier van de beweging was, liepen reso luut naar het vliegtuig. Verbij sterd jong en onbeholpen was daarentegen weer het beeld van de 26-jarige Rolf Heissler, die via bankovervallen de anarchis ten van de nodige financiën naamse regeringen een zo groot mogelijke mate van overeen stemming bereiken over een realistisch, uitvoerbaar en pro bleemgericht ontwikkelingsplan, dat als kader kan dienen voor de toekomstige ontwikkelingssa menwerking. De Raad adviseert de Neder landse regering om de mogelijk heid van de instelling van een internationaal consortium, zo voorzag. Tegen tien uur werd de deur van de „Africa" gesloten. In Berlijn volgden de kidnap pers mef hun slachtoffer Peter Lorenz de gebeurtenissen. Via de televisie. In Berlijn volgden gistermiddag de laatste aanwijzingen van de kidnappers. Als bewijs dat ze echt waren, was er een actuele krant met notities van Peter Lo renz aan toegevoegd en bevat ten zij de voornaam van de architect die zijn huis bouwde. Pas wanneer Heinrich Albertz teruggekeerd zal zijn zal met de vrijlating van Peter Lorenz het doek over dit drama vallen, maar ook dan zal er een klop jacht op de West-Bci-.lijnse anar chisten volgen. Een jacht die genadelozer zal zijn dan alles wat eraan vooraf ging. Zij voe len zich zo veilig, dat zij het niet nodig oordelen eveneens het land te verlaten, maar hoe lang nog kunnen zij zich verschuilen achter het anonieme aangezicht van West-Berlijn: dat masker van een wereldstad? mogelijk met de medewerking van de Wereldbank, voor de hulpverlening aan Suriname te onderzoeken. Niet alleen kan dan op zo objectief en deskun dig mogelijke wijze tezamen met Suriname de benodigde om vang en samenstelling van de hulp worden vastgesteld, maar tegelijk door de deelname van andere donorlanden de eenzijdi ge afhankelijkheid van Neder land worden verminderd. BRUSSEL (ANP) In de eerste helft van dit Jaar wil de Europese Commis sie in Brussel met voorstel len komen voor een richt lijn die de wetgeving inza ke bier in Europa harmoni- Biergcbruikers behoeven zich niet ongerust te ma ken. De EEG-lidstaten zul len de soorten bier die hun inwoners nu drinken niet behoeven af te schaffen, zo zegt het „dagelijks bestuur" van de EEG in antwoord op schriftelijke vragen uit het Europese parlement Integendeel, het is de be doeling dat verbruikers, dank zij de nieuwe bepalin gen, naast hun „nationale bier" de beschikking krij gen over een uitgebreider bier-assortiment. Mot haar nieuwe richtlijn wil de commisie bereiken dat bier dat in overeen stemming met de te stellen regels wordt gebrouwen, vrij in alle lidstaten kan worden verkocht. Bier dot volgens de nationale wetge ving van een lidstaat wordt vervaardigd, zal in die lid staat zelf kunnen worden verkocht, maar bovendien ih alle lidstaten waar dat bier In overeenstemming met de wetgeving is. Linda McCartney voor de rechter LOS ANGELES (UPI) Linda Mc Cartney (33), echtgenote van de vroegere beatle Paul Mc Cartney, moet zich volgende week voor de rechter verant woorden voor het bezit van 500 gram marihuana. De politie vond deze hoeveelheid gister morgen in alle vroegte in haar auto, nadat ze door rood licht was gereden in Los Angeles.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7