Bewoners Zoeterwoudse Rijnstraat zijn vuilstortplaats meer dan beu i i rn MOTORPRIMEURS in SASSENHEIM Warmond wil wel woonwagen kampje Aantal bedrijven in Leiden neemt voortdurend af Onverzekerd rijden: een week hechtenis ,,De Waard" zet personeel elders in Universiteit wil studentenstop voor 7 studierichtingen DINSDAG 4 MAART 1975 LEIDSE COURANT PU.LN rSSS.T~ Van onze correspondent ZO ETERWOUDE De bewoners van de Rijnstraat zijn het beu. Al ruim 'n jaar wordt op een braak liggend terreintje van circa 1000 m2 in him straat, dat eigendom is van het aannemersbedrijf Vreeken, bouwafval en ander vuil gestort, met alle ongerief van dien. Al spoedig na het begin hiermee werd op initiatief van de heer Van Slooten een handtekenin genactie gevoerd met de bedoeling hieraan een einde te maken. Burgemeester Detmers nam de situatie ter plaatse in ogenschouw, maar was van oordeel dat het allemaal nogal meeviel en maatregelen niet nodig waren. Sindsdien is men echter doorgegaan en enkele maanden terug kwamen de bewoners opnieuw in actie. Er werd een schrijven gericht aan het college van b. en w. en aan de raad. Toen reacties hierop uitbleven trok men vorige week in grote getale naar de raadsvergadering. Hogenelst van het CDA sneed de kwestie bij de rondvraag aan. Hij verwonderde zich er over dat de brief die in decem ber was verzonden, de raad nog steeds niet had bereikt en vroeg het college op kort termijn maatregelen te nemen. Dit zou simpelweg kunnen geschieden aan de hand van artikel 205 van de Alg. Politieverordening dat hij ter verduidelijking nog even citeerde. Hij deed daarbij tevens de suggestie om te onderzoeken of het terreintje niet kan wor den aangekocht om het bruik baar te maken alg speelterrein voor de jeugd. Uit het antwoord bleek dat de zaak binnen het college reeds de nodige aan dacht kreeg maar dat het ge sprek dat wethouder De Jong met de eigenaar wenste nog niet had plaats gehad. Aan het eind van de vergadering toen de tri bune de gelegenheid kreeg haar zegje te doen, kwamgn de heren Van Slooten en Van der Kraan op de zaak terug en er werden foto's getoond die er piet om logen. Zij vonden het allemaal wel wat lang duren en vroegen de voorzitter eenvoudig de be staande verordening te handha ven. Zij konden zich moeilijk schikken in de toezegging dat er „getracht zal worden iets aan te doen". Later vertelde de heer Van Slooten, eerlijkheidshalve, dat ook anderen (buurtbewoners?) wel eens gebruik (misbruik) hebben gemaakt van de moge lijkheid om daar afval te depo neren. Zelfs vuilniszakken zijn er terecht gekomen, zodat de toestand er werkelijk ontaard is. Regelmatig wordt de hoop door de aannemer vergroot en er wordt nooit iets afgevoerd. Dat de eigenaar bereid is het ter reintje te verkopen aan de ge meente lijkt de heer Van Sloo ten hoogst onwaarschijnlijk, want daartoe heeft hij in verle den ook zelf pogingen onder nomen, zonder resultaat. Mo menteel ligt er op de grond een bouwverbod, omdat de provin ciale planologen een plan had den tot het maken van een brug over de Rijn. Dit schijnt inmiddels achter haald te zijn, want ook de ge meente Leiderdorp heeft aan de overzijde van de Rijn een plan tot woningbouw in voorberei ding. Als het idee officieel verla ten wordt zal het bouwverbod mogelijk worden opgeheven. Het terrein leent zich dan b.v. goed voor de bouw van een viertal bungalows en dat is veel lucratiever. Dat zal het aanzicht van de straat veel goed doen, maar de bewoners rekenen er op daarop niet behoeven te wachten. mt 'iK- .V 7- Het terreintje aan de Rijnstraat, dat er uitziet als een vuilnisbelt. Van een onzer verslaggevers Lelden Het aantal bedrijfsvestigingen in Leiden neemt voor zover onderzocht is sinds 1969/'70, voordurend af. Vol gens een rapport dat het Bereau Statistiek van de gemeente Leiden gisteren heeft uitgebracht daalde het aantal vestigin gen in de periode '69/*70 met in totaal 108. Van de jaren daarna zijn nog geen cijfers bekend, maar het bureau heeft de stellige indruk dat de daling nog steeds voortzet Verhoudingsgewijs doet de afname zich het sterkst voor in de binnenstad en dan vooral in het noordelijk deel daarvan en in het Kooidistrict. In de binnenstad-noord lag het aantal bedrijven in 1972 5% lager dan in 1969. In de Kooi nam het aantal vestigingen af met 47© In de nieuwere stadsdistricten daarentegen, te weten het Bos- en Gasthuisdistrict en het Morsdistrict nam het aantal bedrijfsvestigingen toe. In de genoemde periode met respectievelijk 1 en 47e. De binnenstad bevatte in 1969/'70 52.37e van alle bedrijfsvesti gingen. In mei/juni 1972 was dit tot 51,57c gedaald. De sector industrie en ambacht telde in 1972 in totaal 362 vestigingen, waaronder 119 grotere (10 of meer arbeidsplaat sen). Dat waren er 34 minder (waaronder 13 grotere) dan in 1969/'70. De bouwnijverheid liep terug met van 302 vestigingen aan het begin van deze periode tot 291 aan het eind daarvan. In de sector handel telde Leiden medio 1972 1529 vestigingen. Dat was 41.07o van het totaal van 3731 bedrijfsvestigingen. In 1969/70 lag dat percentage nog op 42.57e. De teruggang in het aantal winkelvestigingen was het sterkst in de branches: voedingsmiddelen (-137o); tabaksartikelen, warenhuizen en overige branches (—137©), ijzerwaren, hout, rijwielen, auto's, diverse huishoudelijke artikelen (-127e) en drogisterijen, parfu merieën en kappers (-107o) De show-room van Greenib staat vol met de nieuwe variomatic motoren Van een onzer verslagge vers Sassenheim Liefheb bers van motoren hoeven niet de op 20 maart in de Amsterdamse RAI van start gaande tweewieler- tentoonstelling af te wachten om de aller nieuwste snufjes op het gebied van de motore nontwikkeling te kunnen aanschouwen. Ze kunnen nu al in Sassenheim te recht waar in de Wilhel- minastraat een paar pri meurs van jewelste staan tentoongesteld. Het zijn vier met „variomatic"- uitgeruste motoren die staan gestald in de sho wroom van Greenib BV, een zelfstandige zuster maatschappij van Hart Nibbrig en Greeve NV, de Nederlandse impor teur van Audi. Voor de niet-motorenkermers; variomatic houdt in dat koppe ling en versnelling automatisch zijn en dat werd tot nu toe nog nergens elders vertoond. Een prineur dus voor Sassenheim DAF en het Zweedse machine bedrijf HSgglund hebben samen aan deze primeur gesleuteld. DAF zorgde daarbij voor het construeren van de variomatic. Hügglund zorgde voor de ont wikkeling van het frame, de mo tor, panden etc. Een en ander gebeurde in op dracht van het Zweedse leger en dat is dan ook de reden dat een van de tentoongestelde motoren in legergroen is uitgevoerd. Dit model is inmiddels al gereed voor productie en is uitgevoerd met onder meer infra-rood licht (voor het onopgemerkt rijden 's nachts) en met oersterke carbu- krijgt Hazerswoude bezoek uit Waldkapel HAZERSWÖÜDE - Op 15 en 16 maart zullen vijf ingezetenen van Waldkappel, het Westduitse stadje dat met de gemeente Ha zerswoude nauwe banden on derhoudt, een bezoek brengen aan Hazerswoude. Het vijftal allen zijn lid van de Nederland se sectie van de Vereniging ter Bevordering van de Europese Samenwerking in hun woon plaats komt het uitwisseling sprogramma bespreken met de Hazerswoudse Commissie Inter nationale Betrekkingen. Op 25 april brengt de Waldkappelse brandweer een bezoek aan de spuitgasten van Hazerswoude. Veiling 25-32; La MjnuetU 41—53. D.vereen: G«r- Mg i 3550; Forsythia 3453; Seringen 85—120; AJstroemeria 225-335; Primula 51 Carlton 95—125; I grond 3868; Overige 85—105; Freesia; Fantasy 230-295; Corona 235-275; Royal Bleu 250-280; Bleu Heaven 265; Gemengd 270-300; Ballerina 200-260; Overig» 185—315; Diversen: Chrys. Spider 370-310; Chrvs Agneta 245-255; Iris Ideaal Carlo 150—215 Blenda. Lucky Strike. Mickey Mouse. Wild hof. AtiUa, Ooiden Mirjoren, Demeter Mad. Spoor. Charles 170—255; Wlntergold Mirjoran. Cassini, Jokohama. Bins Crosby Wonderland. Tommy. Golden Eddy v.d.Eerden. Levant, Prominence, L Witwe, Preludium, BeUona 145-180 WARMOND De raadscommissie voor maatschappelijk welzijn heeft zich gisteravond in principe uitgesproken voor de vestiging van een klein woonwagenkamp in de gemeente. Zoals bekend heeft het regionaal woonwagencentrum regio Leiden een paar maanden geleden een brief verzonden aan alle in de regeling deelnemende gemeenten. Hierin wordt dee gemeenten gevraagd zich uit te spreken over de oprichting van verschillende kleine kampen in de regio. Tot nog toe Is de brief bij de meeste gemeenten niet erg welwillend ontvangen. Wethouder Van der Zalm noemde dit „een huichelachtige houding". „Wanneer je deel wilt nemen in zo'n regeling moet je ais gemeente in ieder geval de bereidheid tonen mee te werken aan de oplossing van het woonwagenprobleem in de regio", zo stelde hij. De commissie was dit in grote lijnen met hem eens. Er werd evenwel aan getwijfeld of Warmond grond ter beschikking had voor een dergelijk kamp. Tenslotte werd besloten zich positief op te stellen ten opzichte van het plan van het centrum wanneer de integratie met de reeds aanwezige bewoners en de sociale begeleiding van de woonwagenbewoners regionaal bekeken zal worden. Tevens besloot de commissie het college van B en W te adviseren mondeling overleg te plegen met de in Warmond bestaande jeugd verenigingen. Dit kwam aan de orde naar aanleiding van de brief, die het college wil sturen aan de jeugdraad. Zoals wij anderhalve week geleden meldden, heeft de raad het college in een brief aangespoord tot spoed voor wat betreft de accommodatie-planning in de gemeente. De jeugdraad stelde dat het gebouw, waarin de jeugdverenigingen thans bijeenkomen („De Burcht") ruim onvol doende is. Met name de heer Van Moorsel was van mening dat een gesprek de thans vertroebelde sfeer tussen dé gemeente en de jeugdvereni gingen eerder zal verbeteren dan „een formeel briefje", Van de heer Timmerman kwam het voorstel B en W te adviseren in dit gesprek het wensenpakket voor nieuwe accommodatie van de verschillende verenigingen tegelijkertijd aan de orde te stellen. rateuren die onder alle omstan digheden de motor aan de praat helpen houden. Directie-secretaris R. v. Tienho ven: „Het is uniek wat Hag- glund gepresteerd heeft als je bedenkt dat deze fabriek pas een paar jaar geleden voor het eerst met de bouw van motoren is gestart. En dat is wel te zien aan het ontwerp ook. Het ver schilt op erg veel onderdelen van de conventionele motoren. Het zijn frisse ontwerpen, van voor- tot achter spatbord." Opvallend detail aan de vario- matic-motoren zijn de „spaaklo- ze" wielen, althans zo lijkt het op het eerste gezicht. Van Tien hoven: „Zonder spaken heeft een wiel uiteraard geen draag kracht maar er is door de Zwe- dep wel voor een tussenoplos sing gezorgd. Men heeft op de plaats van de spaken een zestal stalen strips aangebracht. De draagkracht van de velgen blijft daardoor even groot. Bovendien heeft een dergelijke constructie al ss voordeel de geringe kwets baarheid en de gemakkelijke fa bricage. Motorkenners zal het ook direct zijn opgevallen dat de automati sche motoren zijn uitgerust met een cardan (aandrijving via stang) in plaats van de gebrui kelijke kettingaandrijving. En zo zitten de Zweedse motoren vol snufjes, uitgedacht door mensen die nu eens fris van do lever hun ideeën over de motor als vervoermiddel hebben kun nen botvieren. Tot op zekere hoogte uiteraard want het, in opdracht van het Zweedse leger gemaakte prototype moest aan erg veel eisen voldoen. Bij Greenib BV zijn ook de variomatic motoren uitgestald die mogelijk in de toekomst de politie in de grote steden ten dienste zullen staan. Aan de ver volmaking van deze politie-va- riomatic wordt achter de scher men nog druk gewerkt. En dan natuurlijk de vraag die elke mo torsportliefhebber zal stellen: wanneer komt de variomatic op de markt voor de particulier? Van Tienhoven: „Dat zouden we zelf ook graag willen weten maar de fabrikant houdt dat angstvallig geheim. Zeker is dat de eerstkomende jaren deze va riomatic nog niet op de markt zal verschijnen. Onzekerheid be staat ook nog over de prijs. We kunnen er momenteel geen zin nig woord over zeggen. Zelfs niet of de variomatic duurder of goedkoper gaat worden dan de huidige motoren. Herman van Amsterdam. Voor de Leidse kantonrechter: (Van onze rechtbankverslaggever) LEIDEN Dat onverzekerd rijden in een atuo een bijzonder ernstige overtreding is, bleek gistermorgen weer eens op de strafzitting van het Leidse kantongerecht Daar moest een ongeveer 21-jarige voormalige stratenmaker zich verantwoor den voor het rijden zonder rijbewijs in een onverzekerde auto. Hij was gesnapt, toen hij op de Oegstgeesterweg vorig jaar met zijn auto drie maal over de kop was geslagen en in de struiken was beland. Dat dit met een behoorlijke snelheid gepaard was gegaan bleek wel uit het remspoor: 39,4 meter. Verdachte P., die thans moet rondkomen van 78,- bijstand suitkering per week, kreeg van de officier van justitie, me vrouw mr. Palstra de eis te horen van 100,- voor het rijden zonder rijbewijs en 250,- voor het ontbreken van een verzekering. Mr. van Dijke vond dit echter aan de lichte kant: aan een rijbewijs viel niet te tornen, omdat verdachte er nog steeds niet in is geslaagd dit te behalen. Daarom veroordeelde de kantonrechter verdachte tot 1 week hechtenis en 100,- boete.": Ik vind, dat u wel aan een weekje zitten toe bent" Total loss Een ander opmerkelijk ongeval had vorig jaar plaats op de kruising Hooigracht-Nieuwe Rijn, waar het voertuig van de Alphenaar Van K. in botsing kwam met een wagen van de GGD. Deze spoedde zich met hoge snelheid voorzien van de nodige geluiden compleet met zwaailichten naar een cliënt", maar zag zich zo genoodzaakt zijn ijltocht te onderbreken. De auto van de heer Van K. was total loss. en dan nogeens een strafvervolging voor de kantonrechter, dat is toch wel erg allemaal. Kennelijk vond Mr. van Dijke dat zelf ook: „Bovendien is het een bijzonder onoverzichtelijke kruising", zo stelde hij, „dus volsta ik maar met een schuldigverklaring zonder straf op te leggen". Daarbij vond mr. Van Dijke dat het ook onverantwoord is om deze kruising met een snelheid van 50 km op te rijden, ook al gaat het dan om een spoedgeval (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De economische teruggang bij het bedrijfsleven deed zich, onlangs ook voelen bij de toeleveringsbedrijven „De Waard" (onderdeel van de Dienst Sociale Werkvoorziening), die het voor hun orders voornamelijk van het bedrijfsleven moeten hebben. Daarom heeft de leiding van de bedrijven in overleg met het gemeenste bestuur en de werknemers getracht het gebrek aan orders te compenseren door plaatsvervangende objekten te zoeken. Als gevolg daarvan zijn deze week 22 medewerkers van „De Waard" onder leiding van eigen perso neel tijdelijk ingezet bij verschillende gemeentelijke bedrijven en instellingen, zoals bijv. de reinigingsdienst en de Leidse Woningstichting. Zodra de orderportefeuille van „De Waard" hiertoe aanleiding geeft, zal deze tijdelijke oplossing echter worden beëindigd. (Van onze Universiteitsmedewerker) LEIDEN De universiteitsraad heeft gisteravond besloten voor zeven studierichtingen een studentenstop aan te vragen. Het gaat om geneeskunde (maximaal 230 eerstejaars voor de cursus 1975/1976), biologie (140), farmacie (60), Nederlands (60), Engels (70), geschiedenis (135) en kunstgeschiedenis (30). Voor geneeskunde, biologie en kunstgeschiedenis betekent dit een vermindering van de toelatingscapaciteit met respectieve lijk 25,15 en 10 studenten ten opzichte van vorig jaar. Voor farmacie blijft de capa citeit gelijk en voor Nederlands, Engels en geschiedenis betekent dit een uitbreiding van 10, 10 en 55 studenten. Het besluit zeven studentenstops aan te vragen werd genomen conform het voorstel van het college van bestuur met slechts twee stemmen tegen. Ook de voorgestelde aantallen werden door de universiteitsraad overgenomen, Alleen voor de richting Biologie werd via een amendement-Van Rij (Studenten) de voorgestelde capaciteit met 15 verruimd tot 140. Van Rij had geen vertrouwen in het voorstel van het college van bestuur om de capaciteit vast te stellen op 125. Hij verweet het college aanvankelijke toezeggingen ten aanzien van ruimte-uitbreiding voor biologie, die vorig jaar bij het debat over de toelatingsbe perking waren gedaan, niet te zijn nagekomen. Het gaat hier om de verbouwing van een practicumzaal voor eerstejaarsstu denten biologie, die nog niet geheel voltooid is. Dit feit lag mede aan het voorstel van het college van bestuur ten grondslag om slechts 125 studenten toe te laten. Plaatsingscommissie Voorts besloot de universiteitsraad voor 10 andere studie-rich tingen de instelling van een plaatsingscommissie in te stellen. Dit betreft rechtsgeleerdheid, geologie, westerse sociologie, niet-westerse sociologie en culturele antropologie, psychologie, pedagogische en andragogische wetenschappen. Frans, Spaans, Duits, en Slavisch. Voor psychologie. Pedagogiek Frans en Duits was vorig jaar ook een numerus fixus aange vraagd. Het besluit van de universiteitsraad betekent nog niet, dat voor al deze studierichtingen een studentenstop c.q. plaat singscommissie ui worden Ingesteld. Het gaat slechts om een voorstel aan de Academische Raad, om staatssecretaris Klein van Onderwijs over de in te stellen stops in deze sin te adviseren. Slechts als door elke universiteit, waar een be paald vak wordt gedoceerd, een toelatlngsbepcrking is aange vraagd, wordt tot zo'n maatregel overgegaan. Alphense raad praat over „Knelpunten" ALPHEN AAN DEN RUN Vanavond om half acht is er een aparte raadsvergadering over de knelpuntennota, die verleden week door B. en W. is gepubli ceerd. Hierin staat een opsom ming van alle problemen waar mee de gemeente Alphen om hoog zit Ter Aarse jeugd gaat schaatsen op Utrechtse ijsbaan (Van onze correspondent) TER AAR Morgen gaan zo'n 300 kinderen uit Ter Aar met 5 bussen naar de Utrechtse kunst ijsbaan. Het vertrek zal plaats vinden vanaf 13.30 uur op het Vosholplein in Aardam-WesL

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5