^Mooie dag^? voor Peter Lorenzis aangebroken dankuwel Minimum-inkomen zelfstandigen Houding KLM ongewijzigd B enW-A'dam stellen sloop Nieuwmarkt uit am GEREED OM TE WORDEN BEGRAVEN KABINET WERKT AAN REGELING GOEDKOPER NAAR SURINAME VLIEGEN £eidóe Bowumt n Dinsdag 4 maart 1975, 65e jaa.* - 4 20058 Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directe Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3,85 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 i r-hoofdredacteur F. J. Plug Adj hoofdredacteur: J. J Hallewas Chef-redacteur J. W. C. Leune jr) Abonnementen per week f 2,69, kwartaal f 34.76, |aar f 135,15 losse nummers SO cent. BONN (DPA) De Lufthansa- Boeing „Afrika" met de Ber- lljnse oud-burgemeester ds. Al- bertz aan boord, is vanuit Ad dis Abeba vertrokken op terug weg naar West Duitsland. Tus sen 16.00 en 16.30 uur vanmid dag zou het toestel in Frankfurt moeten landen, waarna de ont voerde CDU-voorzitter Peter Lorenz kan worden vrijgelaten. De Boeing was vanochtend van uit Aden vertrokken, waarde vijf anarchisten Zijn achterge bleven, die zich hebben laten uitwisselen in ruil voor de vrij lating van Lorenz. Het toestel vloog eerst naar de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba, waar van bemanning kon worden ge wisseld. De ontvoerders hebben geëist dat Albertz bij zijn terugkeer in Duitsland een code bekend zal* maken als teken dat de vijf vrijgelaten anarchisten veilig zijn. Dat wachtwoord is, volgens de luisterdienst van de Israëli sche radio: „Wij zullen alles doen wat in ons vermogen ligt, dat er weer zo'n mooie dag is als vandaag". Ds. Albertz heeft de boordradioal verzocht me vrouw Lorenz het nieuws over Peter Lorenz de spoedige vrijlating van haar man mee te delen. De ontvoer ders lieten nog niets van zich horen. Vanmorgen deelde het ministe rie van buitenlandse zaken van Zuid-Jemen mee dat het land had toegestemd in de ontvangst van de vijf anarchisten die er gisteravond waren aangekomen. Dit gebeurde op uitdrukkelijk verzoek van de Bondsrepubliek. Zuid-Jemen liet niets weten over hetgeen er met de anar chisten zou gebeuren. In de loop van de nacht waren er moeilijkheden gerezen bij de onderhandelingen met Zuid-Je men, dat de anarchisten kenne lijk alleen onder bepaalde voor waarden wilde opnemen. Er trad een onderhandelingspauze in, die door de anarchisten, Al bertz en de bemanningvan het toestel werd benut om wat te slapen. Vervolgens ging Zuid- Jemen akkoord met de voorstel len van Bonn. Het toestel was gisteravond te gen acht uur in de havenstad Aden geland na een tien uur durende vlucht vanuit Frank fort. Eerder was het toestel toe stemming om te landen gewei gerd in Tripoli (Libië), Damas cus (Syrië) en Djibouti (Soma lië). Na de landing in Aden kon een reserve-bemanning uit Frankfort vertrekken naar ee- n„luchthaven in de nabijheid van Aden", zoals een woord voerder van de Lufthansa mee deelde Dit bleek later Addis Abeba in Ethiopië te zijn, waar de Boeing werd opgewacht Lage prijzen voor kassla DEN HAAG (ANP) Geduren de de eerste twee maanden van dit jaar hebben de Nederlandse telers van kassla tegenvallende financiële resultaten behaald. De prijs die zij voor hun pro- dukt kregen uitbetaald lag meestal belangrijk beneden die van wat het vorig jaar in de zelfde periode werd betaald. De laatste weken ligt het prijsni veau op de groenteveilingen op 50—60 pet. van de prijs van het vorig jaar. Het aanbod in ons land is niet bijzonder groot. Op het ogenblik wórdt het aanvoerpeil van 1974 weer bereikt maar geruime tijd werd er minder sla aangevoerd. West-Duitsland is steeds de be langrijkste afnemer van dit pro- dukt en hier wordt de laatste tijd zware concurrentie onder vonden van natuursla uit Zuid- Frankrijk die door de zachte winter van bijzonder goede kwaliteit is en verder is in Bel gië de teelt van winterkassla sterk uitgebreid. Mini-kalf Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De affaire van de Nieuwmarktbuurt in Amster dam waar de afbouw van de eerste metrolijn tot een grootscheepse veldslag tussen burgerij en politie dreigde te leiden, heeft een hoopvolle wending genomen. Burgemeester Samkalden liet gister avond weten dat vandaag niet begonnen zal worden met de afbraak van 11 door de bewoners gebarricadeerde slooppanden. Het gemeentebestuur wil eerst overleg voeren met de aktiegroepen die strijden voor het behoud van de Nieuwmarkt en heeft de sloop voor onbepaalde tijd uitgesteld. De aktiegroepen hebben zich gisteren in tegenstelling tot een eerdere weigering ook bereid verklaard tot een gesprek met het gemeentebestuur. Voorwaarde is echter dat alle afbraakplannen worden opgeschort en dat uitgangspunt voor de onderhandelingen de snelle wederopbouw van de gehavendp Nieuwmarktbuurt moet zijn. De aktiegroepen willen wel meewerken aan de oplossing van het probleem hoe de Bijlmermeer een metroverbinding met de binnenstad kan krijgen. In de Amsterdamse binnenstad namen gisteren ongeveer 1000 mensen deel aan een anti-metro demonstratie die eindigde bij het stadhuis. Er deden zich geen incidenten voor. Het architectenbureau Alekdo van Eyck en Theo Bosch heeft meegedeeld dat het z'n stedebouwkundige werk in de Nieuwmarkt buurt gaat staken. Ook een aantal kunstenaars wil met de aktie groepen eventueel de "barricaden" op. Dhr. J. Jong man toont hier als trotse eerste vinder zijn kie vitsei, dat hij gistermorgen In de buurtschap Peelo bij Assen vond. Een unicum voor deze eeuw, waarin het nog niet eerder voorkwam, dat het eerste kie vitsei al op drie maart uit het gras werd ge- (Van onze correspondent) ROME „Het heeft me 600.000 lire gekost, maar nu ben ik ook zeker van een mooi begrafenis- feest". De 73-jarige don Vincenxo Corrado Is dik tevreden nu hij heel opgewekt zijn begrafenis geregeld heeft en daarvoor zo'n 2500 gulden heeft uitgetrokken. De bejaarde Corrado is Siciliaan van geboorte, maar verruilde zijn geboorte-eiland in 1948 voor Sardinië, een eiland waar tradities even sterk in ere worden gehouden als op Sicilië. Hij heeft van zijn spaargeld tien mooie meisjes afgehuurd die hem in hun folkloristische kos tuums ten grave zullen dragen. Bij een keurige begrafenisonderneming heeft Corrado de duur ste kist uitgezocht en gereserveerd en vooruit betaald en bijna de helft van het geld deponeerde hij bij de pastoor om er 115 missen van te laten (Van e r verslaggevers) EINDHOVEN - Als een tegenhanger van het minimumloon voor werknemers werkt het kabinet momenteel aan de voorbereiding van een minimuminko mensgarantie voor zelfstandigen. Ook wordt er naar gestreefd kinderbijslag in te voeren voor het eerste kind van zelf standigen. Minister Boers ma (Sociale Zaken) maak te dit gisteravond bekend tijdens een bijeenkomst van het Ned. Kath. Onderne mers Verbond in Eindhoven. Er wordt naar gestreefd beide regelingen nog in deze kabinetsperiode te realiseren. De minister verheelt niet, dat de invoe ring van een dergelijke garantie geen gemakkelijke zaak is. De regeling zal ira ieder geval niet van toepassing zijn op bedrijven die niet levensvatbaar zijn. De invoering van de kinderbijslag ook voor het eerste kind van zelfstandigen zal plaats vinden in het kader van een alge hele herziening van de kinderbijslagrege ling. Voorzitter Pors van het overlegorgaan van de drie middenstandsbonden, rea geerde op de mededelingen van de minis ter: "met enige reserve ben ik toch wel blij met deze ontwikkeling. Het zou wel eens een revolutionaire bom kunnen zijn". Op het jaarlijks congres in Den Haag van de centrale vereniging voor de ambulante handel heeft staatssecretaris Hazckamp gezegd dat de inkomens in het midden- en kleinbedrijf reëel Wat meer vooruit zullen gaan dan die van werknemers. Inhalen van een stukjo<achterstand. Hij ■zag de toekomst van de ambulante han del niet somber in. Terwijl de detailhan del terugloopt is er het aantal ambulante handelsondernemingen sinds 1959 toege nomen van 9.500 tot 13.000. Het aantal weekmarkten is sindsdien met 80% toege- Ava Gardner terug De Amerikaanse actrice Ava Gardner, die ja renlang op non- actief is ge weest. schijnt carrière te zijn begonnen.In Oostenrijk zijn de filmopnamen begonnen van „Kick Back" Gardner de hoofdrol speelt met Dirk Bogar- de en de Joe goslavische ac teur Bekim Feh- Hongerstaking in kerk MADRID (AFP) - Vijf Spaanse studenten zijn in, de kerk van San Ildefonso in Barcelona aan een hon gerstaking begonnen. In een door medestudenten verspreid pamflet staat dat de actie is bedoeld om her opening van gesloten facul teiten en onderhandelingen met het ministerie van on derwijs te verkrijgen. De Franse pre sident Giscard d'Estaing bracht gisteren een be zoek aan de in ternationale landbouwten toonstelling die in Parijs wordt gehouden. De Franse presi dent had vooral aandacht voor een stier die naar hem is ge noemd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Surinaamse luchtvaartmaatschappij SLM zal met ingang van 1 mei met gehuurde vliegtuigen per week drie lijnvluchten en één chartervlucht uitvoeren tussen Para maribo en Schiphol en omgekeerd. De tarieven van de SLM zullen aanmerkelijk lager liggen dan de KLM-tarieven op de gouden lijn tussen Amsterdam en Paramaribo. De SLM was krachtens het luchtvaartakkoord tussen Surina me en Nederland al gerechtigd eigen vluchten uit te voeren tussen Paramaribo en Amsterdam. Van dit recht gaat Surina me thans effectief gebruik maken, temeer daar er tussen Suriname en de KLM geen overeenstemming werd bereikt over de door de KLM eenzijdig doorgevoerde verhoging van de tarieven tussen Schiphol en Paramaribo. De SLM zal vliegtuigen huren bij o.m. Capitol Airways, Transavia en de American Flyers Company. Kamervragen over klachten mishandeling gevangenis DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie zal de Tweede Kamer op de hoogte moeten brengen van het onderzoek naar zware mishandeling in de Scheven- ingse gevangenis. Aldus het Tweede Kamerlid Roethof (PvdA) in een gisteren naar de bewindsman gezonden schriftelijke vraag. Vorige week, tijdens het proces voor de Haagse rechtbank met betrekking tot de gijzeling in de gevangenis van Scheveningen is een onderzoek toegezegd naar de mededelingen van verdach te Jantje Brouwers, dat hij zwaar mishandeld zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De houding van de KLM ten opzichte van reizen naar Het Midden-Oosten, zowel wat Israël als de Arabische landen betreft, is ongewijzigd. Dit verklaart een KLM-woordvoerder naar aanleiding van vragen van drie PvdA-kamerleden, die willen weten onder welke omstandigheden is voorkomen, dat de KLM op de Arabische boycotlijst voorkomt. De kamerleden vragen naar de juistheid van een krantebericht, dat de KLM heeft beloofd reizen naar Israël niet meer te propage ren. Er is slechts toegezegd, aldus de KLM-woordvoerder, dat in reisfolders van de KLM niet wordt gesuggereerd, dat de sinds 1967 door Israël bezette Arabische gebieden deel uitmaken van de staat Israël. De KLM blijft reizen naar Israël en de Arabische landen op gelijke wijze bevorderen. Gevecht tussen IRA-leden BELFAST (Reuter) - In de Noordierse hoofdstad Belfast heeft gisteravond naar alle waarschijnlijkheid het eerste •vuurgevecht tussen rivalen bin nen het Ierse republikeinse le ger plaatsgehad. In het vuurge vecht in de buurtschap Turf Lodge werden twee mannen ge wond. De toestand van een hun ner baart zorg. Leerinbraak (Van een onzer verslaggevers) Lisse - Bij een inbraak in de herenmodezaak van de firma Tissing in de Kanaalstraat in Lisse hebben onbekenden ze ventig lederen jassen en dertig lederen vesten buitgemaakt met een totale waarde van ruim 25 duizend gulden. Door het inslaan van een ruit zijn de leerdieven het pand bin nengekomen. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. PvdA-aktie voor Vellekoop RUURLO (ANP) Afdelingen «n gewesten van de Partij van de Arbeid buigen zich momen teel over het verzoek van de PvdA-afdcling Ruurlo om er bij het kabinet op aan te dringen de in de Schevenlngnc gevange nis verblijvende dienstweige raar Kees Vellekoop onmiddel lijk op vrije voeten tc stellen. Het initiatief van deze kleine Oostgelderse afdeling heeft de medewerking gekregen van het partijbestuur in Amsterdam, dat organisatorisch hulp heeft aangeboden. Over enkele weken hoopt de Ruurlose afdelings voorzitter E. van Leeuwen met de honderden adhesiebetuigin gen bij premier Den Uyl aan te kloppen. De Oostenrijkse pianist Jean- Rodolphe Hars) geeft zondag middag 9 maart een recital in Diligentia met werken van Ba ch, Beethoven en Liszt Galerie Centre de Part, Java- straat 106, Den Haag, exposeert van 7-30 maart Haagse teken kunst met werk van Hannie Bal, Leo van Dam, Bolleke Dolhain, Lucy van Duyn, Els Hogen- doorn Anneke Steen beek, An» dré Tigghelaar e.a. v-V Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpolnt Is eon van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt makon als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van ul adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpoint naar: adres; woonplaats:..

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1