Wolkbreuk in vrijwel ornno gelijl Maleisië maakte Het hoeft niet meer Wedstrijden gingen door, vraag niet hoe! Anton Geesink: de ballon die niet opging 4 m wl WMd. A mm Basketballarbiter Leegwater: Sportwereld Kruithof verraste in Lillehammer DINSDAG 4 MAART 1975 LEIDSE COURANT P*r.l\\ 13 sl ti STANDEN Koeala Loempoer, De uitslagen van de wedstrijden die gisteren werden gespeeld in het toernooi om het wereldkampioenschap hockey, zijn: GROEP A: Maleisië-Spanje 0-0. GROEP B: West-Duitsland-Ar- gentinië 2-2 (rust 1-1) De stand in de groepen is: GROEP A: Maleisië N. Zeeland Spanje Pakistan Polen Nederland GROEP B: 2 0 2 0 2 0-0 10 10 10-0 10 10 10-0 10 10 12-2 10 10 12-2 0 0 0 0 0 0-0 rbj(Van een speciale verslagge- gui ver) renKoeala Loempoer De regen ook de derde dag van hockeytoernooi om het we- gjreldkampioenschap in Koeala 'enLoempoer beheerst. Weliswaar eeikwam het niet zo ver dat de 'asiwedstrijden Spanje - Maleisië 0) en West-Duitsland - Ar gentinië (4—2), net als de dag f .ervoor Nederland - Spanje, ds<moesten worden afgelast, neimaar het scheelde weinig, en in«het was misschien beter ge weest. Want nu moesten vier anploegen onder abnormale om standigheden hockey spelen, £Jen het moet nog worden afge- hoeveel energie dat 62heeft gekost. ?n-De gehele ochtend werd de Maleisisi- ■vesche hoofdstad geteisterd door een leiwolkbreuk en de straten veranderden in donkerbruine modderri- opvieren. Pessimisten beweren dat het ijdnog wel een paar dagen, zo door kan ai-gaan, en dat kan funest zijn voor het toernooi, dat een vrjj strak tijdschema enkent Dit zal dan ook wel de reden opajn geweest dat er maandag nog ge- er-speeld werd, want normaal gesproken cs-zou afgelasten het enige parool zijn m-geweest. Drie uur voor de duels in het lu-Mindestadion klaarde het weer op, enniet genoeg om de talrijke plassen te verdwijnen. Veld B, waar West- en Argentinië hun toernooi- maakten, lag £r zo mogelijk nog slechter bij dan veld A, waar de belangstelling was gericht op Maleisië - Spanje. De Westduitsers waren maar matig tevreden na hun overwinning met 4—2 op Argentinië. Net als andere Europese spelers klaagden de Duit sers over de omstandigheden waaron der gespeeld moest worden. Na de tropische regenbui was de tempera tuur weliswaar slechts 24 graden, maar het luchtvochtigheidspercenta- ge bedroeg 96. Op zichzelf waren die punten geen afdoende verklaring voor het tegen vallende spel van de Duitsers in de eerste helft Met individuele acties probeerden de Europeanen openingen te vinden in de verdediging van de Zuidamerikaanse ploeg, die in de twaalfde minuut op 1—0 was gekomen door Jorge Sabbione na een korte hoekslag. Vier minuten later was de stand, eveneens na een corner, weer gelijk door Wolfgang Strödter. De zwaar bevochten overwinning kregen de Duitsers na rust in zicht De omzet ting van Peter Trump van de linker- naar de rechtervleugel bleek een ver betering en door Peter (40. strafbal), Kaesmann (42.) en Trump (57.) liep Duitsland uit tot 4—1. Albert Sabbione maakte kort voor tijd uit een strafbal de tweede Argentijnse treffer. Ook ongeschikt Op een ander veld, dat overdekt was met plassen, heeft Europees kam pioen Spanje niet van Maleisië kun nen winnen. Onder voor Hockey to taal ongeschikte omstandigheden (het had de gehele morgen geregend) kon den beide teams niet in hun spel komen. Pushen was vrijwel onmoge lijk en men kon alleen maar hopen met lange klappen een medespeler te bereiken. Spanje kreeg drie strafcor- ners te nemen, Maleisië drie. De Spanjaard Juan Aamt, die nor maal als strafcornerspecialist te boek staat, liet die taak nu aan Jorge Fa- bregas over. De beste kansen ontson- den in het laatste gedeelte van de wedstrijd, toen de verdedigingen - moe gespeeld - fouten gingen maken. De voor Maleisië spelende Chinees Poen Foe Loke had pech met een slim schot en invaller Borrell had aan de andere kant geen succes met twee gevaarlijke solo's. Het was een vrij hard duel, waarin de Spanjaard Salles tweemaal de groene kaart kreeg van de Westduitse scheidsrechter Heim, en de Maleisiër Balasingam een keer. De uitslag was 0—0. Nederland is de enige ploeg, die in de eerste drie dagen van het toernooi nog niet in actie is geweest Gisteren waren spelers en officials uitgeno digd de lunch te gebruiken aan boord van het schip "Nedlloyd Delft", dat in het 40 kilometer van de hoofdstad gelegen Port Kelang gemeerd lag. Captain Ruitenburg en zijn beman ning hadden coach Cees Tania en zijn pupillen een hartelijke ontvangst be- Aanvoerder Bolhuis, een afgestudeerde tandarts, schoot zijn teamgenoot Ron Steens te hulp die last had van een behoorlijke kiespijn. In een plaatselijke kliniek In Maleisië zorgde hij voor een afdoende behandeling 1 1 0 0 2 9-0 W. Duitsland 1 1 0 0 2 4-2 India 1 1 0 0 2 2-1 Engeland 10 0 10 1-2 Argentinië 1 0 0 1 0 2—4 Ghana 1 0 0 1 0 0-9 reld. Chef d'equipe Piet Bromberg beloonde dit gebaar met een fraai vaantje. Van de spelers ontbraken aanvoerde Andre Bolhuis en Ron Steens. Laatst genoemde had 's nachts last gekregen van hevige kiespijn en tandarts Bol huis zorgde in een plaatselijke kliniek zelf voor afdoende behandeling. "Ik kreeg meteen alle medewerking", al dus de donkere Kampongspeler. "Er waren me drie assistentes toegewezen, die met zulke ogen stonden te kijken". Het voornaamste was dat Steens van zijn pijn was afgeholpen Want de inzet van de lange Rotterdammer zal vandaag hard nodig zijn als Neder land in het Mindestadion tegen Nieuw Zeeland moet spelen Een overwinning van Oranje betekent al meteen een behoorlijke stap in de richting van de halve finales. Want de Nederlanders hebben met welgevallen kunnen constateren dat er in groep A alleen nog maar gelijke spelen werden genoteerd. Gastheer Maleisië bleef zowel tegen Nieuw Zeel and als tegen Spanje op 0—0 steken en Polen hield tot veler verrassing Aziatisch kampioen Pakistan op 2—2. Een voor Nederland bepaald niet on gunstige ontwikkeling. Wel reden tot ontevredenheid geven de plannen van de FIH om de zondag uitgestelde wed strijd Nederland - Spanje op donder dag 6 maart te spelen. De ploegleidin gen van Nederland en Spanje maken hiertegen bezwaar en voelen meer voor maandag 10 maart. "Anders moeten we vier keer achtereen spe len", aldus teamarts John Wesseling, "en dat lijkt ons wat teveel van het goede". 99 AMSTERDAM/LEIDEN De arbiters zelf zien het nog altijd als een hob by. De spelers verlangen een fullprof-mentaliteit Zo is ongeveer de situatie op het moment in de bas ketballwereld. De scheidsrechters hebben hun konklusies getrok ken. Piet Leegwater, neerlands toparbiter, heeft zijn fluit voorlopig tot begin april aan de wil gen gehangen. Mark Christiaanse en Cor On rust zijn helemaal gestopt en Henk van Houten overweegt om aan het _eind van dit seizoen een punt achter zijn interna tionale carrière te zetten. Allen zijn international en heb ben in het buitenland een goede naam opgebouwd. Overal, in Eu ropa steekt men de loftrompet over de Nederlandse arbitrage. Niet echter in Nederland, waar met de week meer kritiek komt Kritiek die vooral afkomstig is I van Amerikanen en Amerikaan se coaches in ons land. Harry Pappas, technisch leider van BS Leiden heeft al eens voorgesteld om Amerikaanse arbiters naar Nederland te halen. Een waani dee natuurlijk want een derge lijke maatregel kost erg veel geld en een aantal arbiters, die zich gepasseerd zullen voelen, zullen een andere hobby kiezen. Scheidsrechteren in de ere-divi- sie, waar tegenwoordig zeer veel geld in te verdienen is, krijgt steeds minder het karakter van een hobby. Voor de vier tientjes die een ere-arbiter ontvangt (bij het voetbal wordt meer dan 200 gulden betaald) moet hij in de meeste gevallen anderhalf uur lang scheldwoorden aanhoren, waar de honden geen brood van lusten. Het stoppen van Chris tiaanse en Onrust heeft echter ook andere redenen. Christiaan se, die overigens geen commen taar wil leveren, heeft het te druk met zijn werk en Onrust Gendeg Cor Onrust: „Ik vind dat ik genoeg heb gedaan. Ik ben nu 49 en heb ruim 300 internationa- vle wedstrijden gefloten. Hier in Nederland zijn ze niet meer te tellen. Ik heb het seizoen niet afgemaakt, omdat ik dacht dat TransolRaak een mooie afslui ting zou zijn. Het werd geen echte topper en dat vond ik jammer. Je kunt natuurlijk wel weer wachten op een volgend topduel maar dat duurt mis schien weer een hele tijd." Ook Cor Onrust heeft regelma tig problemen gehad met spe lers. „Toch", stelt hij, „is het nooit te erg geweest De proble men zijn natuurlijk wel toegeno men, toen er Amerikanen ver schenen. In de Vs kennen ze nu eenmaal een aantal andere re gels waaraan zij gewend zijn. Ze zullen zich toch moeten richten naar onze regels. Tenslotte flui ten wij volgens FIBA-regels." Piet Leegwater heeft duidelijk andere motieven. De vermoeid heid speelt een belangrijke rol. Behalve de nationale competi tie heeft hij jaarlijks een grote reeks internationale wedstrij den, is ondermeer bondsafge- vaardigde bij Europacup-wed strijden in Nederland en dat vraagt ontzettend veel tijd. Leegwater: „Kijk voor de wed strijd gaat het nog wel, dan ben je hun vriendje maar tijdens de wedstrijd ontstaat er al een vij andelijke sfeer en dat is echt niet zo fijn. Ik fluit graag maar zo hoeft het niet meer. Het ge zeur gaat na de wedstrijd ge woon door. Coaches en spelers blijven tegen je aanzeuren. Daarom vond ik het maar beter om een poosje te stoppen". Kritiek Maar ook Piet Leegwater krijgt ondanks zijn grote faam vaak kritiek te verwerken. Het heeft ongetwijfeld meegespeeld bij zijn beslissing. En dat nu kan nooit de bedoeling van de clubs zijn geweest want als de beste arbiters afvallen dan komt auto matisch een tweede keuze op- En dat kan natuurlijk nooit een verbetering zijn. JAN VAN DER NAT. WENEN Annemarie Proell- Moser, van wie de skiwereld aannam dat zij een der grote favorieten voor de Olympische winterspelen in Innsbruck zou worden, heeft zich terug ge trokken uit de wedstrijdsport. De wereldkampioene zei het vorig jaar met tegenzin aan de training te zijn begonnen en eenzelfde ervaring niet graag weer op te doen. AMSTERDAM Per 1 maart is Fred Harting benoemd tot directeur van het koninklijk Nederlands korfbalverbond. Hij is afkomstig uit Amster dam en 48 jaar oud. Vooral in wielerkringen heeft zijn naam grote bekendheid door het voorzitterschap van het comi té, dat Olympia's ronde door 'Nederland organiseerde. Heerenveen Als de gister avond op de kunstijsbaan Thialf te Heerenveen verre den 250 rondenwedstrijd een testcase is voor de „alterna tieve elfstedentocht" van aan staande zaterdag in Lilleham mer dan verandert er niets ten opzichte van vorig jaar. In dezelfde volgorde als op het Mjosameer schoten ook gister avond Jan Roelof, Kruithof (Havelte), Egbert Vossenbelt (Ermelo) en Johan Wardenier (Marknesse) over de finish. Dit drietal had 78 ronden voor het einde de vlucht genomen om na 12 versnelde ronden alweer op het peloton neer te strijken. Voor vele favoriete rijders op de traditionele 100 rondenwedstrijd bleek deze supermarathon toch te veel van het goede. Niettemin werd het voorbeeld van het drietal Kruithof-Vossenbelt,Warde- nier weldra gevolgd door de combinatie Jan van der Hoorn, de 43-jarige elfsteden- crack uit Ter Aar en wielren ner-schaatser Marcel Pennings (Nieuw-Vennep). Dit tweetal mocht na 200 ronden weer de achterdeur van het peloton binnenrijden, op het moment dat kernploeglid Hans van Helden afstapte. „Ik ben niet moe. maar ik sterf van de honger", aldus Van Helden. Met 5 man, opgesloten in het peloton, kon niets meer fout gaan voor de ijzersterke man nen die in het regenachtige weer duidelijk sterker waren. 26 ronden voor het einde ont snapten ook Sjoerd Kooistra (Leiden), met Franke Bouw- stra (Scharsterbrug). Twee man doken hen achterna, na melijk Appie Weijs uit Hasselt en Hans Brandt (Landsmeer), zonder dat men aansluiting zou krijgen. Nadat vijf ronden voor het einde de eindspurt van het peloton een Heeren- veense aangelegenheid was ge worden. met Bennie van der Weide als eerste voor Marten Hoekstra en Gerrit Wouden berg (Alkmaar) konden de „losse rijders" hun eindstrijd uitvechten. Dat gebeurde no gal verrassend. Doordat Mar cel Pennings doodop de kop groep moest loslaten, leek Jo han Wardenier zich naar de zege te spurten. Evenwel, de werelduurrecordhouder had te weinig met zijn concurrenten rekening gehouden en na een felle eindsprint was het de 39- jarige architect Jan Roelof Kruithof die na 2.53.54 win nend de handen omhoog kon steken. In zijn spoor trok hij Egbert Vossenbelt mee, die zich nog net voor Wardenier over de eindstreep schaatste. De sterk rijdende Jan van der Hoorn finishte als vierde. Hans Brandt werd vijfde, Ap pie Weijs zesde en pas daama kwam „op zijn tenen" Marcel Pennings binnen. De verdere uitslag luidde: 8. Franke Bouwstra (Schar sterbrug) 9. Sjoerd Kooistra (Leiden) 10. Bennie van der Weide (Heerenveen) Ük ■Ia Geesink, In goed Nederlands: ,W-t maak je me nou. En je schijnt nog wat In je schild te voeren ook", (foto links) Oe speaker noemde hem Hein Muller(in zwart tricot) maar hij zal wel Heinz Muller heten want hij kwam uit Duitsland. Waar schijnlijk vertaald voor de geach te clientèle in de PWA-zaal. Dat mag niet. wat Heinz doet. De tegenstander, de Belg Al Bastian met het hoofd op het ringtouw leggen en dan flink erop duwen. De Heer „Heewiet" roept dan ook break maar Heinz vindt het veel te mooi en hield pas op toen hij een waarschuwing kreeg (foto rechts). DEN HAAG,—. Met een variatie op het lied waarmee een omroep zich op de vaste dag aankondigt: „Een avondje lachen, dag me vrouw, dag meneer, een avondje lachen, tot de volgende keer." Volgende keer? De toch nog aardig opgekomen kijken In de Prins Willem Alexanderzaal van het Congresgebouw waren niet verbolgen, ze waren onthutst. Het klap stuk van de avond, ene Anton Geesink, zou een nummertje catch opvoeren met een zelfde kolos van honderdendertig kilogrammen uit Noord Amerika, ene Guss Wis Ion. Hij was er niet. Wei de dappere Antwerpse politieman Bert Mychell, getooid met de titel van Euro pees kampioen en in zijn eigen stad al eens ettelijke malen door Geesink tussen het pu bliek gekwakt Allé, Bert dan maar in de ring. Vierentwintig minuten slofte Geesink, van atleet uitgedijd tot een luchtballon die op het punt staat te klap pen, door de ring, plette toen Mychell enige malen tegen de touwen, nam hem op de schou ders, kwakte hem op de grond, wierp zich op hem en hield de mollige schouders van de Belg drie tellen tegen het canvas, wat genoeg was om te zegevieren. Anton Geesink hulde zich weer in de kamerjas en ging zijn niet te Vrolijk avondje om de catchring verwaarlozen gage incasseren. Vierentwintig minuten zonder het flitsende gooi- en smijt werk, de woeste gebaren, het kreunen, hijgen en steunen dat doet denken aan een bioscoop waar een bepaald soort films wordt vertoond; het was te veel van het goede. Promotor Pete Brackeniers, die eigenlijk Pierre heet, heeft de vaderlandse reus niets kunnen bijbrengen van het soepele duiken, het gewicht loos springen en het perfect getimed acteren. Geesink doet het karwei af met een onbewogen gezicht, veel grondwerk dat uit zijn judotijd stamt en het van tijd tot tijd over de schouders leggen van de tegenstander die dan hulpeloos de zaal inkijkt tot hij naar beneden wordt gekwakt, soms de ring uit want dat hoort erbij. Iedereen wist het tevoren maar amuseerde zich in den beginne kostelijk met de capriolen van die zich de fraaiste namen hadden toegemeten of cadeau hadden gekregen van Pete Brackeniers die verzaligd achter de groene tafel zat om een deel van zijn catchrijk. dat tweehonderd van dergelijke kunstenaars omvat - of kunstenmakers zo men wil - te bekijken. Zoals de Italiaan Bruno Martino en de Pool Tony Gussman die overigens heel aardig Ne derlands verstonden. Onder leiding van de Heer Frank Hewitt, door de speaker steeds Heewiet genoemd, die daartoe zijn goudkleurig colbertje had uitgetrokken, voerden die twee een kostelijke show op Het zou dertig minuten zonder rust duren. De lachsalvo's kaatsten te gen het dure plafond en echoden tegen de rijke zetels van de zaal. Het hele scala van ingestu deerde trucs, geintjes en sprongen voerden zij uit, inclusief bokje springen, tussen de benen kruipen, uit de ring gooien en vastklemmen tussen de ringtouwen waarop de heer Heewiet het hoofd uit de gestrengelde touwen plukte. Show in optima forma. Maar tegelijk een act van lieden die een razend knappe mengeling zijn van acrobaten, atleten, showbusinessmen, gymnasten en acteurs en bovendien over een ijzersterke conditie beschikken. Ze hielden het op hun gemak drieëntwintig minuten uit. Buite len, springen, slaan, trappen, alles zat erin. Tot Gussman, in zijn rode kruippakje, de grond drie tellen met de schouders beroerde en verlie zer was. Dat had trouwens ook iedereen tevoren al gezien want de speaker promoveerde subtiel de Italiaan tot favoriet. Een speaker die het sfeer tje al meteen had geschapen toen hij opsomde wat wel en niet is toegestaan. Met droge stem riep hij de zaal in: „Het omwringen van één vinger is verboden, men moet er minstens drie nemen." Dat was eten en drinken voor de kijkers die net zo'n gemengd gezelschap vorm den als de mannen in de ring, De Belg Al Bastian en de Zweed Frank Malmoa, de Portu gees Eric Brazil en de Australiër Tom Jenkins. Hoe verzinnen ze het. Een internationaal gezel schap dat zonder moeite wijs kon uit het steenkolen-Engels van de heer Heewiet die tenslotte ook tegen de vlakte ging. Want dat hoort ook bij de show, die afliep met een ontstellende 6isser, genaamd Anton Geesink. Eigenlijk jammer dat een zo groot (gewezen) atleet zich omwille van de pecunia moet inlaten met een spektakelstuk dat hij niet beheerst en waarvoor hij troywens te omvangrijk is gewor den. Het zou toch mooi geweest zijn om Gee sink door de lucht te zien vliegen. Maar deze ballon ging niet op. Herman van Bergem Protest Tass aanstelling schaaktrio MOSKOU - Het Russische persbureau Tass heeft zich gisteren uitgesproken tegen de aanstelling van Paul Klein uit Ecuador als hoofdscheidsrech- ter bij de tweekamp om de wereldtitel tussen Bobby Fi scher (VS) en Anatoli Karpov (SOV.). Tass vindt het besluit van de FIDE een schending van de reglementen. „In de reglementen staat dat de keus van de scheidsrechters wordt gemaakt overeenkomstig de wensen van beide deelnemers. En de lijst die Karpov heeft verstrekt bevat niet de naam Klein", aldus Tass. HIJS hield voorsprong niet vast TILBURG Tilburg Trap pers (al Nederlands kampioen) is er maar net in geslaagd de kampioenscompetitie ongesla gen te beeindigen. In de laat ste wedstrijd tegen HIJS keek de thuisclub, gehavend door het ontbreken van Tuma, Don, Laurie en Bakker, na de twee de periode tegen een achter stand van 2—5 aan. In de laat ste periode zegevierde Tilburg onder meer door een hattrick van De Heer met 8-6. Tilburg bleef in de tien kampioens wedstrijden via periodestan den van 1—1, 1—4 en 6-1 onge slagen. De eindstand in de kampioenspoule is: Tilburg Trappers 10 20 96-33 Nijmegen 10 13 55-46 HIJS 10 12 56-48 Smoke Eaters 10 10 43-55 Orwo 10 3 50-83 Peters en Jager 10 2 40-75 Look oul biljart kampioen (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG In de biljart competitie is de eerste kam pioen bekend geworden. Het team van b.v. Look Out, be staande uit de spelers j. v. Stralen, M. v. Houten, HJW. Wildenberg en AJ. Clarisse, realiseerde dit feit In de libre- klas C I. In de overige klassen is de strijd nog volop gaande. Per 1 maart j.l. waren de stan den: Klasse A: DOS 1 13/65-26, RDC 1 12/47-37, Entre Nous 12/46-38, RDC II 11/32—45, DOS II 12/20—64. Klasse B: DBO 13/63—28. Wil- helmina 12/49—35, Thalla 15/45—60, Zuiderkwartier 13/3952, Select 11/28—40. Klasse Cl: Look Out 10/56—14, Spoorwegen 12/37—47, Select 9/33-30, EG BV 10/33-37, OKK 8/26-30, CBC 9/26^-37. Wilhelmina 8-20-36. Klasse C 2/1: Wilhelmina 15/60-45, NRS 14-59-39. Zuiderkwartier 14/55—43, En tre Nous 14/42—56, HDV 15/38-69. Klasse C 2/2: The Corner 14/60-38, Look Out 14/52-46, Spoorwegen 13/48—43, Spor tief 14/42-56, Thalia 13/36-55. Klasse C3: EGBV 10/60-30, HDV 10/59-31, OKK 11/58—41, Sportief 11/54-45, Morgenstond 10/46—44, DCS 11/29-70. CBC 11/27-72. Klasse C 4/1: NRS 15/83—52. Entre Nous 15/81—54, EGBV 14/74-52, CVN 14/74-52. Steeds Hooger 14/70—56. Togo 14/57-69. Sportief 14/57-69, BijL Vrienden 13/41-76. Zuid erkwartier 15/39—96. Klasse C 4/2: BIJ t Hof 14/81—45, HDV 13/77—40. Tha lia 12/7236, Look Out 13/65—52, Spoorwegen 13/63-54, EGBV 13/51-55, CBC 13/31-86, DCS 13/28-89. Klasse D: Tr Boys I 14/58-42, OKK 12/53-31, Tr. Boys II 13—41-50, Togo 13/38-53, Steeds Hooger 12/38-48. Tips Nootdorp (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De Ups voor de draverijen te Nootdorp. Woensdagmiddag eerste start om half drie. GASSELPRUS: Man us Han over. Lady Rene en Mike For- tuna. GARDERENPRIJS I: Milly Moszorg, Mac Rust burcht en Maxi H. GELDERMALSENPRIJS: Loyaal van Li an te, Malie Bui tenzorg en Jurmy. GEERTRUIDENBERGPRUS: l'Oberon, Natal Buitenzorg en Lex Six. GERWENPRUS: Imka Way. Jonas en Jaxojoke N. GELEENPRIJS: Grand Geste, Keen Speed en Karei Duke. p GIETHOORNPRIJS: Kei Bui tenzorg, Kandy Buitenzorg en Kwikzilver. GASSELPRIJS II: Mai Loui- se, Mientje en Linde Du Bois. GENNEPRIJS: Lucky H. Ka- rol Hagheweyde en Locomo tief. GARDERENPRIJS II: Navar ro D, Neeltje en Nova Zembla.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13