PSV-ER STRIK MAAKT ZICH NIET DRUK OVER EUSEBIO Abe van der Ban kan nauwelijks knipogen maar speelt beslist Velez Mostar is 'n grote familie Geen pardon voor betaald voetbal in Rusland Trainer Valks komt Heracles weer te hulp DINSDAG 4 MAART 1975 LEID SE COURAN' PACINA 11 MOSKOU - Het was al jaren een doorn in het oog van de stads bestuurders van Ts- jerkassj in de Oekraï ne, dat de plaatselij ke voetbalclub het zo slecht deed. Jaren lang stond het team onderaan de ran glijst. Partijbonzen besloten daaraan een einde te maken en gingen over tot de Omdat in Rusland profvoetbal theore tisch niet bestaat, kregen de elf spelers en de trainer, die uit het nabij gelegen Ts- jemigov werden „ge haald", niet bestaan de banen in fabrie ken en dure suites in hotels. De ploeg ging opere ren onder de naam „Granit" en vestigde zich binnen korte tijd een faam in de Oe kraïne. Toen de club naar de hoogste afde ling promoveerde greep het centrale partijbestuur in. Volgens de Pravda, die maandag de af faire „Granit" bracht, is partij se cretaris Andre je v zeer ernstig berispt, Joeri Maiborod, de chef van de sportaf- deling van Tsjerkas- si, is ontslagen en de genen die gemeente fondsen (vele tiendui zenden roebels) mis bruikt hebben wor den gerechtelijk ver volgd. Profboksen (Van onze sportredactie) DEN I1AAG Op maan dag 10 maart organiseert de Rotterdamse promotor Theo lluizenaar voor het eerst sinds jaren profboks- partijen in Den Haag. In sporthal Overbosch heeft hij voor vier boksers van zijn stal Franse tegenstan ders gehaald, voor wie een gage van niet minder dan 17.500 gulden moet worden neergeteld. Als de avond een succes wordt hoopt Huizenaar op 28 april ge vechten om de Nederland se titel te kunnen organise ren tussen James Vrij en Aad Jansen en Stan v.d. Driessche en Ben Zwezerij- (Van onze sportredactie) OLDENZAAL Toon Valks is de nieuwe trainer van de sportclub Heracles. Gisteren is de bekende kogel door de kerk gejaagd, hetgeen tevens bete kent dat Ron Dellow in het komende seizoen eldders on derdak moet zien te vinden. Na drie jaren Almelo mag de sympathieke Engelsman een andere standplaats zoeken. Met Toon Valks heeft het Her- aclesbestuur een oude beken de binnen gehaald. In de pe riode 1967/1969 direct na de vette jaren dus is de inmid dels 46-jarige Valks eveneens de verantwoordelijke techni sche man geweest. Wanneer zijn conduitestaat van de laatste tijd wordt beke ken, valt op dat hij DOS'19 naar de eerste klasse heeft gebracht. Bij Quick '20 en Ei- lermark heeft hij het elftal naar de strijd om het lands kampioenschap geleid. Vostar, dat hij nu onder zijn hoede heeft, maakt dit jaar een uit stekend debuut in de tweede klasse. De club staat op de tweede plaats. Bovendien is Valks de man die Theo Pahl- platz de „beginselen" van het echte voetbal heeft bijge bracht Valks: „Ik zou bij Vostar nooit zijn weg gegaan als dit ver zoek niet was gekomen. Ik ben namelijk toch een beetje eer zuchtig en wil op het hoogst mogelijke niveau werken. Vos tar heeft meegewerkt. Jk waardeer het bijzonder. Voor al omdat we eigenlijk alles al voor het nieuwe seizoen rond hadden". Toon Valks (getrouwd, vader van vier kinderen, sergeant- majoor bij de luchtmacht en docent van de D. Cursus van de K.N V.B.) is blij. Toch ver- liest hij daardoor de realiteit niet uit het oog. „Kijk. Het is bij de sportclub Heracles de bedoeling tot een vast team te komen. Ik ben als beroepsmilitair part-timer. Ik heb bij de onderhandelingen dan ook gesteld dat er een oefenmeester in volledige dienst bij moet komen. Ook al omdat ik een morele verplich ting voel ten aanzien van de collega-trainers in het betaalde voetbal. Er mag wat mij be treft best een a-trainer bij ko men. Hoe beter des te liever is het mij." ÉL. PSV over de wedstrijd tegen Benfica nauwelijks meer ge sproken dan over het competi tieduel tegen NAC. Wat is het belangrijkste voor PSV, de Eu ropacup twee of de landstitel. Beide zijn van een enorme im portantie," zegt Strik. „Wanneer ik persoonlijk zou moeten kiezen, zou ik het lands kampioenschap prefereren. Dat spreekt altijd nog wat meer aan en dan ben je volgend jaar be trokken in de strijd om de Euro pacup een, wat de massa ook veel meer zegt." Strik, die nu vijftien jaar actief is in het betaalde voetbal, kreeg op zestienjarige leeftijd zijn eer ste jeugdcontract bij Feije- noord, waar hij drie jaar speel de. Hij geeft PSV een redelijke kans om kampioen van Neder land te worden. „Wanneer je het programma be kijkt, zul je zien dat dit voor ons iets lichter is dan voor Ajax en Feijenoord. Wij hebben nog ze ven thuiswedstrijden en vijf keer moeten we uitspelen. Bij Ajax en Feijenoord is het fifty- fifty, 66. Een voordeel vindt Strik dat PSV weer nagenoeg blessurevrij is. Die blessures, hij doelt hierbij op de langdurige afwezigheid van René van de Kerkhof en de gebroken neus van Ralf Edström heeft het rit me toch wel duidelijk verstoord. Pleun Strik, Rotterdammer van De oud-Hagenaar Pleun Strik vindt het programma van PSV gemakkelijker dan van Ajax en Feyenoord. geboorte, maar als kind naar Den Haag verhuisd en als zoda nig bij VCS met voetballen be gonnen, heeft ook vier jaar bij Go Ahead in Deventer gespeeld. De overgang van het westen naar het oosten is hem indertijd zwaarder gevallen dan de switch naar Eindhoven. Voorlopig gaat Strik door met voetballen. Hij is nu 30, dus minstens 3 of 4 jaar nog. EINDHOVEN Wanneer enkele jaren geleden tegen een Nederlandse speler zou zijn gezegd, dat hij Eusebio als directe tegenstander kreeg, Ben van Gel- dan zou hij waarschijnlijk nerveus zijn gewor- on:ne den. Pleun Strik, de Eindhovense middenvelder, Bn'9r" die woensdag in het duel tussen PSV en Benfica z,ns vreemd, in Eindhoven rechtstreeks met de zwarte parel toen Borges van Mozambique zal worden geconfronteerd, Cortinho - de haalt er zijn schouders niet voor op. voorzitter van Benfica - zijn Strik: „Eusebio heeft zijn beste tijd gehad. Het US®k'° enige waar je bij hem goed op moet letten is KenneiIjK Op dat hij geen kans krijgt om te schieten. Dat kan bijzonder- hij, als je de Portugese pers moet geloven, nog he id W60S. altijd goed. Verder is het natuurlijk te bezien of hij wel helemaal fit zal zijn. Ik krijg de indruk dat hij speciaal voor dit duel werd opgekalefa terd. Misschien wel wat te geforceerd. Ik ben dan ook helemaal niet van plan een straffe mandek king op hem toe te passen. Veel liever voetbal ik wat aanvallender, om hem automatisch wat mee naar achteren te nemen. Hierdoor wordt ook het gevaar dat van hem uitgaat ongetwijfeld minder." Overigené is Pleun Strik, die nu aan zijn achtste seizoen bij PSV bezig is, evenals alle andere spelers, inclusief de leiding van de rood- witten, vrij optimistisch over de afloop van het duel in Eindhoven. Strik: „We moeten hier kunnen winnen met minstens twee A drie doelpunten verschil. Ge beurt dat, dan zijn we ook zeker van een plaats in de volgende ronde. Wanneer onze voorhoede als vanouds op schot is, en het zit wat mee, dan moet dit ooK, mogelijk zijn. Het Portugese voetbal is lang niet meer wat het ooit is geweest. Ook in West- Duitsland was Portugal er niet bij. Als club kan Benfica in eigen land de eerste viool spe len, maar in het land der blin den is nu eenmaal eenoog ko ning." Hoe gerust PSV wel is op de uitslag van morgenavond, blijkt uit het feit dat de leiding het nog niet nodig heeft gevonden de ploeg op een speciale manier te prepareren. Geen trainings kamp. Na de competitiestrijd te gen NAC ging het elftal gewoon naar huis. Verder werd er elke dag getraind en de ploeg komt woensdag ongeveer vijf kwar tier voor de wedstrijd pas bij elkaar. Geen mentale warming up derhalve. Strik: „Waarom zouden we? We zien elkaar elke dag op de trai ning. Je weet genoeg wat je aan elkaar hebt. Overigens wordt bij (Van onze sportredactie) MOSTAR In het stadion „Witte Heuvel" te Mostar gaat morgenmiddag voor FC Twente het UEFACUP-avontuur verder. Tegenstander is Velez Mostar, de laatste jaren een geregelde verschijning in de top van het Joegoslavische klassement en dit jaar voor het eerst internationaal tot op merkelijke daden in staat. Velez bereikte de laatste acht via Rapid Wenen, Spartak Moskou en Derby County. Het feit, dat die ook buiten het eigen land bekende clubs werden geelimineerd, moet voor FC Twen te al een duidelijke waarschuwing inhou den. Er is echter nog een reden waarom Twente niet anders dan fnet gemengde gevoelens aan het karwei kan beginnen.In voorgaande jaren werden de Eschedeers twee keer geconfronteerd met opponenten uit Joegoslavië. Beide keren, eerst teeen Dinamo Zagreb en vervolgens tegen OFK Belgrado, kwam Twente met de hakken over de sloot Vooral de uitwedstrijden waren uitermate zwaar. Het technisch bij na perfecte spel van de Joegoslaven stelde de Enschedeese brigade telkens weer voor problemen. Voornamelijk dankzij de snel heid van de broers Van de Kerkhof slaag de Twente er destijds te Zagreb en Belgra do ook zelf in te scoren. Over zulke rappe spitsen heeft trainer Spitz Kohn momen teel niet de beschikking. Derhalve zal het morgen niet gemakkelijk zijn offensief tot succes te komen. Positief voor Twente is, dat er, de statistieken wijzen het uit, een hemelsbreed verschil bestaat tussen Joego slavische ploegen thuis en uit. Een drage lijk resultaat in Mostar zou derhalve uitste kende perspectieven openen met het oog op de over twee weken te Enschede te spelen return. Aan de vooravond van de confrontatie in Mostar sprak onze Joegoslavische corres pondent met Velez-coach Suleiman Rebac. De 46-jarige trainer behoorde twintig jaar geleden tot de beste buitenspelers Van Joegoslavië. Hij bracht het echter niet verder dan drie uitverkiezingen in de na tionale ploeg omdat hij in zijn toptijd weigerde het toen nog onaanzienlijke Velez te ruilen voor een topclub uit Belgrado of Zagreb. Het gesprek met hem verliep als volgt: Waardoor komt het dat Velez Mostar dit seizoen op nationaal niveau minder impo nerend acteert dan internationaal? Rebac: „Ik geloof, dat het met ons zo is, als met FC Twente. We behoren al jaren tot de top, maar het echte grote succes zoals het veroveren van de beker of de landstitel is er net nooit uit gekomen. Vorig seizoen kwamen we er het dichtste bij. We eindigden gelijk met Hajduk Split, dat alleen dank zij een beter doelsaldo kam pioen werd. Dat was een teleurstelling, die dit seizoen aanvankelijk door werkte. De motivatie was een beetje weg. In de UEFA- cup ligt dat anders. Vorig jaar vlogen we er in de eerste ronde al uit. Dat betekende een stimulans om het dit seizoen beter te doen. FC Twente heeft in Nederland in feite een stapje terug moeten doen omdat het finan cieel niet bij machte was topspelers te houden. Wordt Velez Mostar door een soortgelijk gevaar bedreigd? „Ik ben daar niet zo bang voor. Bij Velez is er bewust gestreefd naar het formeren van een streekelftal. Al onze spelers komen uit de provincie Herzogewina. Ze zijn erg aan hun omgeving gebonden. Natuurlijk zit het erin. dat mensen als Bajevic en Vladic een keer in het buitenland gaan spelen, maar een echte uittocht zit er rüet in. Wij vormen een grote familie". Wat weet u van FC Twente? „Niet veel. Mijn assistent Repar heeft me verteld, dat het een sterk collectief is. Dat hadden we trouwens ook al van verschil lende andere kanten gehoord. Twente heeft in het verleden Dinamo Zagreb en OFK Belgrado uitgeschakeld. Dat zegt mij voldoende over de kracht van de ploeg Bovendien is het Nederlandse voetbal zo langzamerhand overal bekend. Ik ben er een bewonderaar van en hoop, dat ik ooit nog eens in de gelegenheid zal zijn in Nederland te werken. Ik ben in Amster dam en Rotterdam geweest en heb daar aan zo'n goede herinnering, dat ik er niet aan twijfel, dat ik me in Nederland zou thuisvoelen". Is het voor Velez een handicap, dat het zo kort na het einde van de win terpauze moet spelen tegen een tegenstander, die constant heeft doorgevoetbald? „Voordelig is dat natuurlijk nooit Je weet namelijk niet of je over voldoende kracht beschikt om twee keer binnen drie dagen voluit te kunnen spelen. Ik hoop, dat de voorbereiding goed is geweest Het pro gramma dat we hebben afgewerkt was in ieder geval helemaal gericht op de wed strijden tegen Twente. Er is een behoorlijk aantal oefenwedstrijden gespeeld en dc resultaten van het trainingskamp in Caplji- na waren goed. Pas in de wedstrijd zal echter blijken of we de zaken naar beho ren hebben aangepakt. Van der Merkt afwezig (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - "Trainer vergeet het maar". Met de ze mededeling deponeerde middenvelder Leen van der Merkt gisteren bij trainer Pim van de Meent de dok tersuitslag. "Het is gebro ken", vulde Van der Merkt aan, doelend op zijn juk been dat in de wedstrijd tegen FC Den Haag een botsing niet had overleefd. "Ik mag er niet mee spelen, nou zie je, wat er kan ge beuren als je Chris Dekker weg doet". Voorlopig be richtte Van der Merkt zijn trainer dat het zes weken zal duren eer de blessure genezen is. Maar zo lang wil Van der Merkt niet wachten. Gisteren vroeg hij al of hij niet met een verdo ving toch kon aantreden in de Europacupwedstrijd te gen Köln. „Want ik heb er helemaal geen last van zo." De situatie is er voor de FC Amsterdam niet rooskleuri ger op geworden. Behalve Van der Merkt mag ook Nico Jansen niet spelen omdat hij geschorst is van wege gele kaarten in de duels tegen Inter en Fortu- na Dusseldorf Abe van der Ban (op de foto met snor) speelt ondanks een oogwond. "Alleen als ik er een klap op krijg is het foute boel." (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - De krammen schitteren onder de pleister bij Abe van der Ban's rechteroog. De 27-jarige middenvelder is een van de vele geblesseerden binnen de verkreukelde Amsterdamse selec tie. Abe zal echter met zijn krammen moeten aantreden in de eerste confrontatie tegen de FC Köln in de Europacup 3. louter en alleen omdat trainer Pim van de Meent niet nog meer routiniers kan. missen nu Van der Merkt en Nico Jansen buiten de lijnen moeten blijven. "Ja, ik zal wel moeten", zegt de besnorde Abe van der Ban. "Alleen als ik er een klap op krijg dan is het foute boel. Ik kan er nu al haast niet mee knipogen". Toch heeft lieverdje Van der Ban er vertrouwen in dat de botsing met de Duitse tegen stander goed zal verlopen. Ook hij weet dat de hoofdstedelijke ploeg een wisselvallig karakter heeft "Maar", stelt hij overtui gend, "in de cupwedstrijden groeien wij altijd naar grote hoogte. En vergeet niet dat wij het spel niet hoeven te maken". Toch een wat opzienbarende uitspraak van de man die juist Wekelijks tot opvallende ver richtingen komt vanwege zijn aanvalslustige spel. Abe van der Ban lijkt binnen de groep van Pim van de Meent een steeds voornamere rol te gaan spelen. En nu Chris Dekker uit de groep verdwenen is. is Van der Ban misschien wel de belang rijkste schakel geworden tussen aanval en verdediging. "Het gaat erg goed de laatste weken", stelt hij tevreden vast "Ik doe vaak belangrijke dingen in het veld. Dat was ook tegen Dussel dorf zo. Alleen heb ik veel pech. Eerst krammen in mijn enkel, toen een genaaid scheenbeen en nu dit weer", Overigens was dat niet altijd tpt tevredenheid van Amsterdam's begeleiders die de zwartharige Van der Ban vorig seizoen nog een zeikerdje noemden. Vorig jaar, weet trainer Pim van de Meent, "zou Abe ermee gestopt zijn als hij zo'n blessure had". Maar Abe speelde zondag tegen Den Haag toch door en scoorde zelf een belangrijke treffer. Abe: "Ja ik had de naam van zeikerdje. Ik klaagde ook over pijn in mijn been. Later bleek dat er kalkafzetting op het bot zat en toen ben ik aan dat been geopereerd. Ze dachten dat het flauwekul was. Maar ik ga nu door. Ik stap er niet zo snel uit. Krammen zeggen me ook niks". Amsterdam kan Abe voorlopig ook niet missen. Niet voor niets heeft voorzitter De Stoop al een gesprek met de spelmaker ge had om hem te strikken voor een nieuw contract. Abe's ver bintenis met de FC Amsterdam loopt, zoals van een stuk of acht andere spelers, aan het eind van dit seizoen af. Abe: "Vorig jaar ben ik er ook een tijdje mee gestopt. We kwamen niet tot elkaar. Er wordt nu binnen de ploeg ook over poen gesproken. Het gaat weer een beetje goed. Dan komen ze weer. De een roept dit en de ander dat. En dan denk ik dat het fout is. Je krijgt er een bepaalde stemming door in het team en ze liegen er ook nog bij. Ik ben met Stoop's voorstel niet akkoord gegaan. Hij moet betalen naar prestatie. Ik al niets meer van me laten horen. Desondanks speel ik met plezier nu.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11