Burgerraadsman nu ontdekt Allerlei(ds) Minimum inkomenvoor huurwoning Merenwijk naar 2.000 per maand vv Leiden wil op Pomona blijven spelen DOOR LEIDEN AARS-MET-PROBLEMEN Na gas-affaire Alexanderstraat 99 Scholen Damlaan verontrust over instellen van voorrangsweg MAANDAG 3 MAART 1975 LEIDSE COURANT PACINI 3 [mmnniiniiHmimniiuniiiiiiiiuniniiiiniiinniini (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De voetbalvereni ging „Leiden" wil op het Pomo na-complex blijven spelen nu de gemeenteraad besloten heeft 100.000 uit te trekken voor noodherstel van dit complex. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat Leiden zou verhuizen naar de Kikkerpolder, waar het de plaats zou innemen van Do- cos. die naar het Mors kwartier verhuist. In een brief aan het bestuur van de Sportstichting heeft de ver eniging echter laten weten niets voor verhuizing naar de Kikker polder te voelen, maar liever te wachtert op de realisering van het tweede deel van het voetbal complex in het Morskwartier. Twee keer verhuizen zou daar door worden voorkomen. Het Kikkerpoldercomplex zou dan bovendien helemaal ter beschik king komen aan UVS en Lugdu- num. Het noodherstel van Pomona zal naar de mening van Leiden de volgende voorzieningen moeten inhouden: het plaatsen van 4 kleed- en wasruimten: het herstel van de drainage van de speelvelden; het herstel van de om- en afrastering; het bruikbaar maken van het braakliggend stuk naast het 2e veld voor trainingsdoeleinden en het plaatsen van een verlich ting aldaar. Mocht dit niet te realiseren zijn dan wil Leiden trainingsgele genheid gebruiken op de Kik kerpolder. Teneinde het voor noodherstel beschikbare bedrag zo optimaal mogelijk te besteden, verwacht de w Leiden een grote dosis zelfwerkzaamheid te kunnen realiseren met betrekking tot de uitvoering, een en ander in over leg met deskundigen van de Sportstichting. (Van een onzer verslaggevers) Lelden— Mr. F. J. A. Quadekker (31), de burgerraadsman van Leiden wordt sinds kort overstroomd door werk. Ofschoon al een paar maanden in functie, is hij nu pas goed ontdekt door de Leienaar-met-problemen. En dat is dan te danken aan de geruchtmakende gasaffaire in de Alexanderstraat. Dank zij het doortastende optreden van mr. Quadekker werden twee gezinnen uit die straat verlost van een ziekmakende gaslucht. Eerder hadden twee gemeentelijke diensten het vertikt de wanhopige gezinnen te helpen. De burgerraadsman maakte daar een einde aan. De zaak kwam in de publiciteit. Gevolg: afgelopen donder dagavond kreeg mr. Quadekker op zijn spreekuur vijftien pro bleemgevallen te verwerken. In de drie maanden daarvoor was zijn hulp zo'n honderd keer ingeroepen. De fundtie burgerraadsman mag dan een vrij nieuw begrip zijn in Leiden, voor Nederland is dat het zeker niet. De eerste burgerraadsman werd in de veertiger jaren in Amsterdam aangesteld. Zijn belangrijkste taak was toen het verstrekken van informatie aan burgers. Mr. Quadekker: „De Maatschappij werd steeds gecompliceerder, de overheidstaak breidde zich uit, er ontstond een afstand tus sen bestuurders en zij die be stuurd werden." In het kader van de samenle vingsopbouw verleent het minis-,, terie van CRM sinds 1970 subsi dies voor het aanstellen van burgerraadslieden in steden en regio's met meer dan 75.000 in woners. In Amsterdam, Rotter dam en Den Haag werken er al in totaal zestig. De onafhankelijkheid van een burgerraadsman is essentieel: hij is niet direct verantwoording schuldig aan het gemeentebe stuur. Hij is in dienst van de Welzijnsraad, die echter zijn su pervisie heeft gedelegeerd naar een onafhankelijke begelei dingscommissie. Deze commis sie telt vier leden en wordt geadviseerd door gemeentevoor- lichter Jan Lelieveld t Onze raadsman heet Frits. Hij werkt met zijn secretaresse in het voormalige onderkomen van de Leidse Jeugdaktie aan de Koomburgstraat 7, in de scha duw van het stadhuis. Een vriendelijke man, afkomstig uit Brabant („ik-ben-geboren-in- Helmond-lachje" om besnorde mond). Hij studeerde in 1970 af aan de juridische faculteit van de Utrechtse universiteit en kreeg een baan aan het Instituut voor Bestuurswetenschappen in Rijswijk. Daarnaast zette hij met een aantal anderen in Delft een wetswinekl op, In Leiden werd hij in juni aangesteld, maar ging pas in december, na een periode van intensieve voor bereiding, aan het werk. Een burgerraadsman is op zich zelf niet meer zo uniek in Ne derland, maar ik kan me voor stellen dat de procedure die hier is gevolgd dat wel is. „Dat vind ik ook. Ik heb de tijd gekregen om met de stad kennis te maken. Ik heb een groot aan tal instellingen bezocht contac ten gelegd, dok met burgerraad slieden in andere plaatsen. De werkwijze hier, met een begelei- dings commissie, met een goeie voorbereiding en met onafhan kelijkheid is bijzonder. Ik weet bijvoorbeeld dat mijn collega's in Den Haag veel minder onaf hankelijk zijn door hun directe dienstverband bij de Sociale Dienst. Ze zitten daar ook in hetzelfde gebouw. Mijn positie benijden ze". „Aan de ene kant was de aan loopperiode nog te kort. Vorige week heb ik bijvoorbeeld pas een gesprek gehad met commis saris Barends van de politie. Dat had al veel eerder moeten gebeuren. Aan de andere kant kon het ook weer niet langer duren, want de eerste mensen „Echte rapporten maak ik niet Voor iedereen die komt wordt een formulier ingevuld met ge gevens over de persoon en het probleem. Wat bijvoorbeeld de Alexanderstraat betreft, ik heb wel Van Aken (wethouder eco nomische zaken) gevraagd hoe het mogelijk was en wat we er in de toekomst aan kunnen doen om het te vermijden". hier zeker alert op. Be kan het nu nog bijbenen, maar een tweede raadsman is in de toe komst zeker niet ondenkbaar". Mr. Frits Quadekker met zijn secretaresse voor het pand Koornburgsteeg 7, waar hij twee keer per week spreekuur houdt. kwamen al, toen ik nog maar net in Leiden was. Totdat dit gebouw klaar was, zat ik bij de welzijnsraad. Daar kon ik nau welijks iemand ontvangen". -Hoe verloopt het contact met ambtenaren van gemeentein stellingen. Eén van uw werk zaamheden is die van de om budsman. U zult dus geregeld met de vuist op tafel moeten slaan om wat voor elkaar te krijgen. „Die contacten verlopen tot nu toe, zonder uitzondering, bevre digend. Burgemeester en wet houders hebben destijds iede reen een brief gestuurd, waarin ik ben voorgesteld en waar in medewerking is gevraagd. Echt met de vuist op tafel slaan is nog niet nodig geweest. Als er werkelijk probleemsituaties zijn, zal ik eerder, als dat ten minste gerechtvaardigd is, de kant van de burger kiezen dan die van de ambtenaar of van de overheid." •II trad laatst naar buiten in verband met die gaszaak in de Alexanderstraat. Hoe ging dat precies in zijn werk? „De bewoners daar roken al een tijd 'n gaslucht. Volgens de gas fabrieken was dat rioolgas, vol gens gemeentewerken was het normaal aardgas. Er gebeurde niets. Ik heb toen contact opge nomen met de brandweer.de Leidse Woningstichting, ge meente werken en de gasfabrie ken. De mensen zijn tijdelijk ondergebracht in hotels. De lucht is nu weg alleen de scha deloostelling moet nog geregeld worden. -Maakt u na afloop een rap port? Er zijn wellicht vaak de zelfde problemen, die een in grijpende wijziging gewenst maken. Geeft u daar adviezen „Ja, het blijkt nu al dat de problemen van veel mensen op het zelfde vlak liggen. Voorna melijk wonen en werken. Over relaties huurder-verhuurder, speciale voorzieningen voor be jaarden, huurverhogingen, ont slagen, lonen, omscholing- bij scholing en sociale wetten met betrekking tot het loon. Je kimt dat zien dat het steeds een be paald probleem is en je kunt je dan daar op gaan richten". -Wie komen bij de burgerraads man? „Sommige problemen zijn niet zo snel op te lossen, anderen binnen korte tijd. Ik probeer het zo snel mogelijk af te werken. Het accent ligt bij mij echter op kwaliteit en niet op kwantiteit". Bent u al in een situatie ge weest dat u mensen heeft moe ten weg sturen, omdat de vraag te groot is. Hoe lang is uw werkweek? „De lunch schiet er meestal bij in en ik werk ook wel 's avonds en in het weekeinde. Persoonlijk geloof ik, dat dat komt omdat ik aan het inwerken ben. Dat zal in de toekomst moeten verande ren. Ik moet de tijd krijgen om me te documenteren, de vaklite ratuur bij te houden en contac ten met collega's in andere ste den en, met de instellingen hier te onderhouden. Ik heb gelukkig nog nooit iemand weg hoeven sturen". b -Wat vindt de commissie daarvan, die houdt dat toch ook in de gaten? Is er al behoefte aaa een tweede burgerraads man? „De begeleidingscommissie is „.Vanaf juni zijn we elke twee weken bij elkaar geweest. Ik vind dat heel plezierig, want het is voor deze mensen zeker ook een belasting. De contacten zijn zonder meer prettig". -U heeft nog maar twee keer per week spreekuur. Hoe gaat dat met urgentie gevallen? „Er is wel een spreekuur, maar het loopt toch de hele dag door. Er is veel aanloop en er zijn ook telefoontjes, dat hou je niet te gen. De telefonische contacten, probeer ik zoveel mogelijk tij dens het spreekuur verder af te werken". •Er zijn waarschijnlijk wel mensen die met een probleem komen en daar een standpunt over hebben bepaald, dat u niet deelt. Kunt u die mensen daar van overtuigen, of gaan ze te leurgesteld weg met het Idee dat het toch allemaal, één pot nat" is? „Dat is vaak wel moeilijk. Mijn taak is een vertrouwensrelatie tussen de burger en de bestuur der in de gaten te houden. Er zijn wel gevallen waarin dat moeilijk ligt. Veel heb ik ze nog niet gehad. Tweeëneenhalve maand is ook nog wat kort voor een algemeen beeld." -Vindt u een studie rechten een goeie vooropleiding voor deze baan? „Er is geen echte opleiding voor dit vak. Mijn studie is zonder meer waardevol, maar toen ik studeerde hield ik me erg wei nig met de praktijk bezig. De tendens is, dacht ik, nu wel dat universiteiten dat veel meer doen. In mijn vorige baan en ook bij de wetswinkel heb ik natuurlijk wel ervaring opge daan. Ik geloof dat een belang stelling voor mensen en maat schappelijke problemen erg be langrijk is". Ton van Brussel (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De oudercommissie en de leerkrachten van de Pacelli-scholen aan de Damlaan hebben bij het college van b. en w. geprotesteerd tegen het voornemen van de gemeente van de route Vondellaan - Damlaan- Diamantlaan een voor rangsweg te maken. Volgens hen brengt dit grote gevaren met zich mee voor de jeugdige bevolking (450 jongens en meisjes) van de aan de Damlaan en omgeving gesitueerde scholen. Een hoofdverkeersweg is volgens hen in een zo dicht bevolkte wijk niet verantwoord. „Gevreesd moet worden dat van de wegen dan helemaal een .racebaan" gemaakt zal worden", zo schrij ven ze in een brief aan b. en w. De oudercommissie heeft het college verzocht om te zien naar een meer efficiëntere beveiliging voor het kruispunt Vondel laan/Lage Morsweg. Ze denkt daarbij aan stoplichten en voetgangerslichten. In de Damlaan zou volgens de oudercom missie een paar zgn. „verkeersdrempels" moeten worden aan gelegd. Het snelverkeer zou daardoor worden gedwongen het kalmer aan te doen. Uit een brief van schoolhoofd Lommers van de Pacelli School blijkt overigens dat overleg tussen de hoofden van de Groen van Prinstererschool, de Jan Ligthartschool en Pacelli-school over het instellen van een goed functionerende ldaaroverdienst geen resultaat heeft gehad. De Pacelli-school overweegt daarom de jeugdverkeersbrigade af te schaffen. Van een onzer verslaggevers Lelden Om in aanmerking te komen voor een woningwetwo ning in de Merenwijk moet de kostwinnaar van het gezin tenminste 1600 bruto per maand verdienen. Dit bedrag zal waarschijnlijk binnenkort worden opgetrokken tot 2.000. Volgens directeur Dekker van het Bureau Huisvesting worden tegenwoordig eisen gesteld aan het minimum-inkomen, omdat de eigenaren van de woningwetwoningen in de Merenwijk, de Leidse Woning Stichting, de Protestants Christelijke Woning bouwvereniging en de woningbouwvereniging „Ons Doel" de laatste tijd in toenemende mate worden geconfronteerd met huurschulden. „De maatregel moet worden gezien als een vorm van zelfbescherming van de huurder. In het verleden werd te vaak een woning verhuurd, terwijl men de huur eigenlijk niet kon opbrengen. Als man en vrouw samen werken, is er niets aan de hand, maar als er een baby komt, dan is het vaak mis", aldus de heer Dekker. Eerste prijswinnaars Paula Bax, hoofd-kleuterleidster aan de christelijke kleuterschool "De Vluchtheuvel", uit Leidschendam en Leo Kuijk, student elec- tro-techniek aan de Technische Hogeschool te Delft, hebben zater dagavond de "Wie-kent"-kwis voor de AVRO-televisie gewonnen. Het a.s. echtpaar zegt zondagmorgen in hun flat aan de Leidschen- damse Caen van Necklaan "er niet bij te hebben stil gestaan dat er zo'n vijf miljoen mensen zaten te kijken". Je bent veel te intensief bezig met de wedstrijd, zegt Paula Bax. Leo Kuijk zegt dat ze zich aangemeld hadden omdat ze wel 'ns wilden zien hoe dat allemaal in zo'n televisieshow toeging. "Je moet geluk hebben, het is ook nog 'n beetje 'n loterij", zegt Leo die 18 maart met Paula in het huwelijk zal treden. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Historische dis In het kader van het 400-jarig bestaan van de Leidse universi teit wordt 19 mei a.s. van 17 tot 19 uur in de Breestraat een historische maaltijd gehouden. De kosten van deelneming be dragen drie gulden. Indien men gekleed is in een historisch kos tuum volgens het knipselpa troon van Trijntje Cornells (nog enkele exemplaren verkrijgbaar bij Projekt '75) is de deelneming gratis. Ook andere 16e eeuwse kostuums zijn zeer welkom, ech ter zal een „deskundige" jury ongeveer twee weken van tevo ren (begin mei) deze kostuums keuren: voldoen ze aan de eisen, dan krijgen ook de dragers van deze kostuums een gratis maal tijd. Laat-middeleeuwse volkswijsjes zullen op velerlei plaatsen in de Breestraat de muzikale omlijst ing van deze dis vormen. Bonnen voor deelname kunnen uiterlijkt tot 5 april verkregen worden op de volgende adresse- n: Secretariaat Eeuwfeestcom missie, Rapenburg 4, Leiden. Pom-Pom (de Bak), Kaiserstraat 25. Leiden; Projekt 75, Leven daal 150 (3 hoog), Leiden; VVV- kantoor, Stationsplein 3, Leiden. geslagen voor de nieuwe christe lijke mts, de derde school van dit complex, dat in totaal 5 scholen gaat omvatten De eer ste paal van de mts werd gesla gen door ir. F. Bleichrodt. Nu moeten nog de eerste palen wor den geslagen voor een lavo- school en de streekschool voor beroepsbegeleidend onderwijs Eind volgend jaar moet het ge hele complex zijn opgeleverd. ANS Drs. John Heise houdt dinsdag avond 18 maart vanaf 20 uur in de collegezaal van het oude Sterrewachtgebouw aan de Sterrewachtlaan een lezing over „Arts",. De Astronomische Ne derlandse Satelliet". Dit op uit nodiging van de Leidse Weer- en Sterrekundige Kring. Hora Duy- maer van Twist heeft overigens het penningmeesterschap van deze kring neergelegd. Hij is opgevolgd door Xander Tielens. Lyra H. Mis Morgenochtend is er in de kapel van het kerkhof aan de Zijl poort een eucharistieviering voor de overledenen; aanvang 9 uur. Nieuwe mts Het scholencomplex in plan Cronesteijn krijgt vorm. De bouw van het Vormingscentrum en de school voor meao vordert geheel volgens planning. Afgelo pen vrijdag zijn de eerste palen Lyra Academica bundelt tijdens het eeuwfeest van de Leidsche universiteit de muzikale activi teiten. Hiertoe heeft zij een aan tal grotere en kleinere instru mentale en vocale ensembles ge formeerd. Hieronder bevindt zich een groot orkest. Dit is samenge steld uit Leidse instrumentalis ten (allen amateurs), al dan niet studerend. Iedere maandag avond wordt er gerepeteerd op het Mineralogisch Instituut, Ga- renmarkt 1 b. (aanvang 19.30 uur). Op maandg 19 mei (en aansluiten op dinsdag 20 mei) zal door dit symfonieorkest in de Pieterskerk het muziekstuk "Wat Baet de Vryheid" van de Leidse filosofie-studentlcompo- nist Wim Lam an in première worden gebracht Voor dit or kest komt het Lyra nog een aantal instrumenten tekort: 1 hobo, 2 fagotten, 3 hoorns, 1 trompet, 3 trombones, 1 alt-sa xofoon, 1 tenor-saxophoon, 1 Es-tuba, 1 Bes-tuba, 3 slagwer kers en vele strijkers. Ook zijn er nog vele koorleden nodig (de koorrepetities zijn iedere dins dagavond in het LAK; het Thea tertje boven de Consumarkt aan het Levendaal. In samenwerking met Projekt 75 en het Leids Studenten Ka mer Orkest LESKO zal op dins dagavond 20 mei, woensdag avond 21 mei en donderdagmid dag 22 mei een "goeie ouwe tijd revue" voor bejaarden worden opgevoerd. Ook hiervoor heeft het Lyra nog een aantal mensen nodig, die de instrumenten be spelen: slagwerk, piccolo en sa- xophoon. Voor het toneelfeuille ton van Projekt 75 zoekt Lyra nog 1 gitaar, 1 viool, 1 accor deon, 1 fluit en 1 trompet Het toneelfeuilleton speelt op alle avonden van de feestweek van 19 tot 23 mei. Projekt '75 zoekt voor de scènes op dinsdag 20 mei een Cello en een draaiorgel tje. Voor woensdag 21 mei heeft Projekt '75 voor het toneelfeuil leton een cabaretpianist nodig en voor donderdag 22 mei een pianist(e) die bereid is diverse stukjes te spelen. Naast al deze activiteiten zal de muzikale om lijsting van de Academische zit ting op 21 mei worden verzocht door koperblazers en baroken- scmbles, die in historische kle ding op oude instrumenten Hol landse muziek van omstreeks 1575 ten gehore zullen brengen. Wie wil meedoen aan het Lyra kan zich opgeven door even langs te komen op het Eeuw feestsecretariaat (Rapenburg 4, Leiden) of op te bellen telefoon: 46686 of 51583. Melkhandelaren In het An ton lus Clubhuis aan de Mare Is vanavond de Jaar vergadering van de r.k. melk- handelarenbond SL Pascha lis. Aanvang 20 uur. Na de vergade ring wordt er geklaverjasd en gekaart om prijzen. Op z'n kop Baldadige jongelui hebben in de nacht van zaterdag op zondag op de Hooglandse kerkgracht een vrij nieuwe auto op zijn kop gezet Toen de politie, gewaar schuwd door voorbijgangers, ar riveerde, waren de knapen ner gens meer te bekennen. Stille Omgang In de nacht van 15 op 16 maart wordt de Jaarlijkse Stille Om gang gehouden In Amsterdam. De algemene Intentie luidt: Dat wij In Christus durven getuigen: KWAAD WORDT AL LEEN DOOR GOEDHEID OVERWONNENDe Omgang- snaebt begint met een eucharis tieviering In de kapel van hei Bona ventura-College, Marien- poelstraat 4 te Lelden. Aanvang 23.45 uur. Deze eucharistievie ring Is voor de deelnemers uit Lelden en de omliggende ge meenten. De deelnemers uit Voorbout, Warmond en Kat wijk vertrekken per bus n aar Lelden om plm. 23.00 uur, voor de Eucharistieviering. Na afloop van de II. Mis gezamen lijk vertrek van alle deelne mers naar Amsterdam. Na aan komst In Amsterdam wordt'op gebruikelijke wijze de omgang gemaakt. Daarna gaan de deel nemers door naar de plaats waar de bussen gereed staan voor de thuisreis. Buskaarten voor alle deelnemers f 6J25 p.p. De kaartverkoop voor Lelden, uitsluitend donderdag 13 maart a.s. van 7 tot 8 uur In de Roma- nuszaal. Mare, achter de Harte- brug. Voor de omliggende ge meenten bij de afdellngsbestu- Worstmaakers- Gilde verstrekt, Is kortgeleden In het leven geroepen. Toegelaten sla gers moeten bereid zijn om hun zelfgemaakte vleeswaren op ge zette tijden aan een keuring te onderwerpen. Middels bijeen komsten en ervarlngsultwlsse- lingen trachten de slagers het kwaliteitspeil van de worst voortdurend omhoog te roeren. Deelnemers aan „Het Worst- maakers Gilde" zijn herken baar aan een speciaal Gilde-em bleem op de winkeldeur. Het la een schild met een ossebloe- drood veld waarop twee gou den worsten zijn afgedrukt Vrouwencafé In het café van mevrouw Link, Haarlemmerstraat 38 wordt morgenavond het 1-jarig be staan van het Vrouwencafé ge vierd. Er wordt vanaf 9 uur een feestborrel geschonken. Het Vrouwencafé, taboe voor man nen, organiseert in het tweede jaar van zijn bestaan ojtl een biljart- en een klaverjascompeti- tie. Slager Verhoog van de Doeza- straat is onlangs toegelaten tot .-Het Worstmaakers Gilde", een exclusieve club van over heel Nederland verspreide zelf- worstmakende slagers. De heer Verhoog, danig trots op zijn toelating, heeft voldaan aan de vrij zware toelatingseisen. Zijn produkten worden nog op de traditionele wijze naar oor spronkelijke recepten gemaakt „Het Worstmaakers Gilde", een stichting die zich beijvert voor l ADVERTENTIE NlrmrtntlS woont Ir Vt om 'n bt§ rIntrap tnlrrflora garandtrrl Uv bttltUIng. KomnglntugraeMIJS, Dm Haag.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3