£ddóa Bowia/ni Vrij gelaten gevangenen op weg naar Damascus alstublieft Gruijters mag blijven Mmer wil snel afbouw metro Drie doden bij vechtpartijen Eisen ontvoerders ingewilligd Tom Okker ondanks verlies 17 mille rijker LEVE DE COMPUTER! Regering wil arbeid subsidiëren Maandag 3 maart 1975, 65e ja&ifcdJig no. 20057 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Ad j hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C Leune Advertenties (excl B.T.Wf 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (1800 tot 1900 uur) Abonnementen per week f 2.69. kwartaal f 34.76, jaar f 135/15 losse nummers 50 cent. Willem Parel Wim Sonneveld in "Het wonder lijke leven van Willem Parel" op Ned. I om 20.35 uur Trio Labelle in "Ons kent ons" op Ned. II om 20.21 uur. Om 21.20 uur De FBI. Weinig ton Veel bewolking met plaatselijk Overwegend matige zuidooste lijke wind. Minimumtemperaturen om streeks zes. maxima morgen rond tien graden. Morgen zon: 7.21—18.24. Maan: 1.59—10.17. Schev. Hoogw.: 7.25—19.52. Laagw.: 3.13—15.40. 1 OP BEPAALDE VOORWAARDEN Den Haag (ANP) Het Inkorten van de langdurige procedures om bouwvergunningen te verkrijgen en het begrenzen van de inspraakregelingen zouden op korte termijn 20.000 werklote bouw vakarbeiders weer snel aan werk kunnen helpen. Dit viel zaterdag te beluisteren uit de opmerkingen van de heer S. van Eijkelenburg, voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf. Voor de totale industrie zou hierdoor, aldus de heer Van F.ij- kelenburg voor nog eens 40.000 mensen in de totale industrie werk kunnen ontstaan. „Wan neer minister Gruijters zo te werk wil gaan en daarnaast zijn oor te luisteren legt bij het geor ganiseerde bedrijfsleven in de bouw, mag hij van mij best blijven", aldus de voorzitter van het Algemeen Verbond Bouw nijverheid. Hij zei dit in ant woord op de kritiek van drs. A. Buur, adviseur van de Bouw bond-N. V.V., die zaterdag ook kritiek had op de beleggers. De ze zouden volgens de heer Buur slechts 8000 a 9000 woningen voor hun rekening nemen. Dat kunnen er gemakkelijk 12.000 tot 15.000 worden, aldus de heer van Eijkelenburg. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Tom Okker vertrekt één dezer dagen naar Sint Maarten op de Antillen om de nodige zakelijke belangen te behartigen. Hij benut daarvoor een rustperiode van twee weken en laat tevens München, de volgende etappe voor de groene groep, links liggen. Ondanks verlies in de finale tegen Ashe kon Okker zijn verdiensten met 16.875 gulden vanaf januari opvoeren tot 45.000 gulden. Ashe heeft inmiddels in dezelfde periode al 131.000 gulden verdiend. Meer over tennis in Rotterdam in Sporttribune. Van onze correspondent FRANKFORT De Boeing 707 van de Westduitse Lufthansa, met aan boord vijf anarchisten, en hun gijzelaar Hein- rich Albertz, oud-burgemeester van Berlijn en nu predikant, is vanmorgen om drie minuten voor tien vertrokken van de luchthaven van Frankfort. Het toestel ging in eerste instantie naar Damascus, waar het van de Syrische autoriteiten toestemming had gekregen te landen. Het is niet bekend of Damas cus ook het definitieve reisdoel is. Met Hef keerpunt uif de finale in beeld. Door Inmenging van hoofdscheids-' rechter Savalle (op de rug gezien) raakt Okker zijn servicedoorbraak kwijt. Ashe (rechts) kwam toch met 1—0 in de tweede set voor en zegevierde mede door dit incident uiteindelijk. Met een paar koffers in de hand loopt Rolf Pohle over het gevangenisterrein naar een helikopter. mmÊtmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊmÊÊÊÊmmi het vertrek is de voornaamste eis van de „2 juni beweging" voor de vrijlating van de Westberlijnse CDU-voorzitter Peter Lorenz ingewilligd. Hij zou wor den vrijgelaten wanneer Albertz zou zijn teruggekeerd. Het vertrek van het toestel was een uur vertraagd door onenigheid met de gezagvoerder over het aantal bemanningsleden. De gezagvoerder eiste een dubbele bemanning. Hoeveel bemanningsleden uiteindelijk zijn meegegaan werd bij het vertrek niet bekend gemaakt. Wel is meegedeeld dat de anarchisten vier die vrijwillig zijn vertrokken en Gabrielle Kröcher die moest worden overreed met een losgeld van 120.000 mark zijn wegge gaan. De ontvoerders van Peter Lorenz hadden de vrijla ting van zes gevangenen geëist. Maar de zesde en meest prominente gevangene, de advocaat Horst Mahler, heeft geweigerd aan de operatie mee te werken. Een van de vier, de 30-jarige Ina Siepmann, las gisteravond een verklaring voor in het nachtelijke programma van de Westduitse omroep, waarin zij de justitie verweet de afwikkeling van de zaak te hebben vertraagd. Met name hadden de anarchis ten veel te laat de gelegenheid gekregen contact op te nemen met de 23-jarige Gabriëllë Krocher- Tiedemann, die ook zou worden vrijgelaten, maar aanvankelijk weigerde aan de uitwisseling mee te doen, evenals de advocaat Horst Mahler. Sinds gisteravond bevonden zich in Frankfort ook de 23-jarige Verena Becker, de 32-jarige jurist Rolf Pohle en de 26-jarige Rolf Heissler. In een langdu rig nachtelijk beraad in aanwezigheid van oud burgemeester Albertz, besloten de anarchisten dat zij aan de uitwisseling zouden meewerken. Ina Siepmann zat een gevangenisstraf uit van 12 jaar, de anderen straffen van 6 tot 8 jaar. Kort voor zes' uur arriveerde ook Gabriëllë Kröcher op de luchthaven van Frankfort Overeenkomstig de eis van de ontvoerders werd de verklaring van de anarchisten via de televisie vanmorgen vroeg bekend gemaakt, nadat de beel den eerst naar het Berlijnse stadhuis waren gezon den, waar de crisisstaf onder leiding van burge» meester Schütz bijeen was. PSV-Benfica op de televisie HILVERSUM Woensdag avond om 19.55 uur op Ned. II wordt een direct' beeldverslag gegeven van de cup-wedstrijd PSV-Ben-' flea. Kuiphof is commenta tor. Van de overige wed strijden komen samenvat tingen in Studio Sport om 22.25 uur. BESLISSING <3A JE VMEER VLLIITÏN^S-^ trans"! («L HESJE N HEEL> Boze Roda-spelers bij Roda J.C.—Ajax omdat ze "n strafschop niet kregen. Boze N.A.C. supporters omdat hun club op het laatste moment van PSV. verloor. IK HEB ER WEER HEEL W"<rJ PiER&UK)«i A^,N/ O ft FL<b EHCÜ TEGEN ANDERE GROEPEN IN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!ll!lllllllllllllll!llllllllllll!llllllllllllll!llli;il!llllll!llllllllllllilllllllllllllllllllllllM Amsterdam (ANP) - In tegenstelling tot politieke en burgerlijke akties in Amsterdam tegen de ontruiming van de Nieuwmarkt- buurt ten gunste van de metrobouw bepleit een aktiecomité in de Bijlmermeer sinds gisteren een snelle afbouw van deze metro door de Nieuwniarktbuurt. Het is een van de eisen van het comité. Het comité eist dwars tegen an dere aktiegroepen en politieke partijen in verder een zeer snel le afbraak van de Nieuwmarkt- buurt en de herbouw van deze wijk met betaalbare woningen. „Zonder metro is de Bijlmer gedoemd slaapstad te blijven en zonder metro blijft het centrum van Amsterdam verstopt", aldus het comité-Bijlmer. PvdA, PPR en PSP hebben de laatste dagen een hartstochtelijk beroep op het gemeentebestuur van Amsterdam gedaan en som migen ook op het kabinet, om de sloop van de Nieuwmarkt- buurt voorlopig te stoppen (van daag is de laatste dag voor de ontruiming) en om eerst een goed en uitgebreid overleg met betrokkenen te voeren. Zondagavond heeft een aantal Amsterdammers bij het politie- bureau-IJ-tunnel gedemon streerd tegen naar zij meenden aanwezige pantserwagens, die bij de ontruiming van de Nieuw- marktbuurt ingezet zouden wor den. Doezaslraa t vereniging: Straat liever kaal dan dat plan gemeente wordt uitgevoerd" (Van een onzer verslaggevers) LeidenDe Doezastraat-vereniging heeft zelf een plannetje gemaakt om te komen tot profiel-wijziging van deze winkel straat. Zoals bekend heeft de vereniging een eerder plan hiertoe van de gemeente verworpen. Dit plan bestond uit het aanleggen van vluchtheuvels en parkeerhavens het planten van bomen en het verbreden van de weg (en dus het versmal len van het trottoir). De Doezastraat-vereniging wil nu dat helemaal wordt afgezien van het aanleggen van vluchtheuvels en parkeerhavens en dat de bomen worden geplaatst op het trottoir, 30 cm van de huidige stoeprand. Is dit niet mogelijk in verband met de ligging van kabels dan heeft de vereniging de straat liever helemaal kaal dan dat het gemeente-plan wordt aangevoerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Bij vechtpartijen met wapengebruik zijn het afgelopen weekeinde drie personen om het leven gekomen. Een 32-jarige woonwagenbewoner uit Almelo werd na een slaande ruzie in een café in Almelo met een vuurbuks neergeschoten. De dader, een buurman van het slachtoffer op het regionaal woonwa genkamp, was bij de ruzie zodanig gewond geraakt dat hij in een ziekenhuis moest worden behandeld. Een Amsterdamse woonwagenbewoner werd bij dezelfde vechtpar tij in de kaak geschoten. Toen het drama in het woonwagenkamp bekend werd. dreigde daar een conflict uit te breken tussen de twee families. Een grote politiemacht kon dit echter voorkomen. In een pension in Rockanje werd een 19-jarige Rotterdammer dodelijk getroffen door een pistoolschot, afgevuurd door een 23-jarige Ier. Beiden hadden tot sluitingsuur samen achter de bar van een café gestaan. De Rotterdammer ging daarna mee naar naar het pension van de Ier. Kort na thuiskomst moet het dodelijk schot zijn gevallen. De politie zoekt nog uit of hier sprake is van ondeskundigheid of dat er andere motieven in het spel zijn. Bij een vechtpartij in een nachtclub in Amsterdam tussen drie Chinezen werd een 29-jarige Chinees.dodelijk gewond door een stiletto-steek in de hals. MIDDELBURG De wal hardleerse nieuwe computer van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij zal er ook dit jaar weer de oor zaak van zijn dat dit bedrijf een schadepost moet incasse ren van ƒ700.000. Dat komt niet kan bijhouden. Vorig jaar bij de ingebruikna me van de computer liep dc zaak helemaal uit de hand. ecn nieuv Toen bedroeg het renteverlies opnemen op de achterstallige inning van vastgesteld. hoopt de PZEM ecn oplo pende rentewinst te bereiken van 1,5 miljoen, want nu is er systeem van meter- de gebruikers WINSCHOTEN De regering denkt momenteel over het sub sidiëren van de arbeid in plaats van, zoals nu gebruikelijk is, kapitaal. Dit vertelde minister Duisenberg van Financiën za terdag op een vergadering van de Partij van de Arbeid in Win schoten. Met deze ommekeer zouden volgens hem in het bij zonder de arbeidsintensieve be drijven gebaat zijn en aanzien lijk meer werkgelegenheid in de structureel zwakke bedrij ven behouden blijven. Minister Duisenberg voegde hieraan toe dat het kabinet zich hierover in de komende maanden zal bera den. Vooral bad de minister erop gewezen, dat de oorzaak van de snel gestegen arbeids kosten hoofdzakelijk heeft gele gen aan het versnellen van de investeringen in de afgelopen jaren. Melk mogelijk 3ct. duurder (Van een onzer verslaggevers Den Haag - Het produktschap voor Zuivel behandelt woensdag a.s. een mogelijke verhoging van de melkprijs. Het bedrijfsle ven wil per 17 maart een drie cent hogere consumentenprijs berekenen en heeft het produkt schap gevraagd de minimum prijs voor verpakte volle melk eveneens met drie cent te verho gen. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste, als u de kleine moeito doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant Altijd doen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1