ASHE ONDANKS NEGENTIEN ACES DOOR FOUTEN OKKER NAAR TITEL ONWEERSBUI STELDE TOURNOOIDEBUUT VAN NEDERLAND UIT Poolse meesterschutter Stefan Otulakowski verraste Pakistan: 2—2 Rel in Ahoy TRAANGAS BIJ CRICKETDUEL ROTTERDAM - In de vrijwel verlaten pers- spelerskamer prijkte de hoofdprijs. Achteloos op een hoekje van een tafel neergezet stond het met een stofkap af gedekte, ongetwijfeld bepaald niet goedkope, plastiek. Niemand keek er meer naar om. Art hur Ashe, sinds gister middag de eigenaar van het kunstwerkje, had het vertrek verlaten met de vraag of voor verzending per post naar Miami zorg kon worden gedragen. Dat werd bevestigd en Art hur Ashe, voor de twee de keer winnaar van het proftoernooi in Rotter dam, reisde welgemoed af. "Als ik het mee moet nemen", stelde de Ame rikaan, "moet ik er overwicht voor beta len". En daar had Ashe weinig trek in. Voor hem was het ui teindelijk toch belangrij ker dat hij met zijn triomf in Ahoy aan zijn inmiddels verdiende prijzengeld dit seizoen om exact te zijn 98.052,50 gulden het ple zierige bedrag van 31.875,00 gulden kon toe voegen. Waarmee hij al een fors eind op weg is zijn totaalscore van vo rig jaar (379.400,00) te verbeteren. De donkere Amerikaan heeft zijn triomf zonder twijfel verdiend. Hij bleek in het enerverende treffen met Tom Okker, zaterdag tot de eind strijd doorgedrongen door een wat moedeloze Björn Borg ("Ik ben mentaal moe. Ik heb de afgelopen maanden elke dag getennist".) in twee sets naar verlies te spe len, de meest complete speler van het toernooi. Hoewel Okker de hele week zeer bevredigend had geacteerd, ondanks het feit dat zijn aanloop reeks naar de halve fi nale verre van imposan te opponenten omvatte in tegenstelling tot vo rig jaar toen hij achter eenvolgens met Riessen, Drysdale en Gorman af rekende - moest hij het tegen Ashe afleggen. De Amerikaan, al drie jaar gehinderd door een pijnlijke achillespeesblessure („Het is inmiddels heel gewoon voor me. Ik heb geleerd ermee te spelen"), had zoals tijdens vrijwel al zijn eerdere partij en de vorige week een wat stroeve star die Okker knap uitbuitte. De Nederlander brak al door de eerste opslagbeurt van As he heen en dat bezorgde hem een florissamte voorsprong van 3-0. Ashe reageerdw wat moeizaam op de tactische kor te ballen, terwijl hij aan het net door scherpe passeersla- Met op de voorgrond de twee plastiekjes onderneemt Arthurs Ashe gen van de Nederlander werd verrast. Deze ene keer serviceverlies was voor Okker die op 4-2 even in moeilijkheden dreigde te komen na één van de naar later bleek te vele foutieve "calls" van lijnrechters, toch voldoende om de eerste set met 6-3 te grijpen. De eerste de beste game van de tweede set zou een omme keer teweegbrengen. De tot dan toe soepel en accuraat opererende Okker werd een doorbraak op Ashe's service ontnomen, doordat de betrok ken lijnrechter een teken gaf de eerste klap van de Ameri kaan niet gezien te hebben. De return van Okker was wel een winner, waardoor de Ne derlander al naar zijn stoel toeliep. In de veronderstelling met 1-0 te leiden. Ashe maakte bezwaar. „Die lijnrechter", verklaarde hij later, "had het niet gezien, maar de umpire (Giesbergen; red.) deed niets. Daarom vroeg ik om een let." Ashe haalde vervolgens de ga me naar zich toe, waardoor hij en niet Okker met 1-0 voor stond. Deze psychologische dreun miste zijn uitwerking niet. "Dat was de ommekeer", zei Okker later. "Daarvoor had ik met de eerste service van Ashe niet eens zo veel problemen gehad. Maar daar na leek het wel of hij veel beter ging serveren". Ashe, die tot het gewraakte spelmoment slechts vijf aces van zijn racket had laten ver trekken, leek inderdaad los te zijn gekomen. De Amerikaan ontketende een dergelijk ge weld dat Okker bij tijd en wijlen letterlijk en figuurlijk aan de grond stond genageld. Niet minder dan negentien aces produceerde Ashe, waar tegen over Okker slechts het ROTTERDAM De publieke schandpaal ontbrak tenslotte. Waarmee de grote rel achterwege bleef. Maar een rel was er toch tot slot van het ABN-proftoernooi in Ahoy. Directeur Harry Hofmeester had van voorzitter Beek van de KNLTB geëist dat hij in het openbaar zijn excuses zou aanbieden voor uitlatingen die secretaris Dikker van de bond aan zijn adres had gedaan. Op de tribune voor genodigden had Dikker zich in nogal forse bewoordingen over Hofmeester uitgelaten, nadat deze naar diens mening niet voldoende ser\-ice had geboden bij het uitreiken van vrijkaartjes. De achter Dikker op de tribune zittende echtgenote vanHofmeester had echter belangstellend meegeluis terd en haar man later ingelicht Deze eiste ver\'olgens een excuus in het openbaar tijdens de gisteravond in Hilton te houden receptie van de bond. Terwijl iedereen met ingehouden adem de speech van Beek afwachtte bleken de betrokkenen 's middags al tot een vergelijk te zijn gekomen. Waardoor de openbare executie van Dikker tenslotte uitbleef. schamele aantal van twee kon stellen. Okker verspeelde on middellijk zijn eigen opslag, waardoor Ashe met 3-0 kon vóórkomen. De Amerikaan had vervolgens weinig moeite de set met 6-2 in te palmen. Veelhfouten Het tot dan ongeveer een urn- durende duel was niet van uitgesproken topniveau, om dat daarvoor te veel fouten werden gemaakt van beide, zijden. Daarentegen leverde deze "herhaling" van november 1972 (waarin Ashe eveneens zegevierde in drie sets) zo veel fraaie rallies op dat de toe schouwers volledig geboeid bleven. Vooral in de derde set, die het mogelijke ontbreken van hoogspanning daarvoor geheel compenseerde. Tot 4-4 kon Okker Ashe blijven vol gen, waarbij beiden nauwe lijks op eigen service in gevaar kwamen. Het enige grote ver schil was dat de Amerikaan veel meer directe winners sloeg. Over zijn totaal van ne gentien aces was Arthur Ashe niet verbaasd. "Als je drie sets speelt", stelde hij lakoniek, "sla je allicht meer dan in twee korte sets." Okker, met een geforceerde grijnslach, gaf toe dat hij tegen de power van Ashe weinig kon inbrengen. "Ik speelde steeds onder druk in die derde set, omdat ik iede re keer die ene game achter stand moest inlopen." Dat deed Okker elke keer be kwaam. Tot de fatale tiende. Weinig aanlokkelijk Opnieuw moest de Nederlan der trachten gelijk te maken met het weinig aanlokkelijke vooruitzicht van een eventue le tie-break. Maar toen ging het mis. Okker kwam met 300 achter, maakte fouten en moest door de knieën. Zonder een punt te scoren le verde hij de partij en de hoofdprijs van 30.000 gulden in. "Het was geen extra druk op dat moment", verklaarde Okker na afloop. „Die fouten deden me de das om". Arthur Ashe gaf toe dat de eerste game van de tweede set van "cruciaal belang was ge weest." "Ik serveerde wel aar dig", liet hij er ironisch op volgen." Overigens was de fi nale in Rotterdam voor Ashe, in stegenstelling tot Okker die zijn eerste eindstrijd dit sei zoen speelde, niet zijn beste partij dit jaar. "Die speelde ik in Bologna", meende de Ame rikaan. "Daar verloor ik welis waar van Borg, maar er wer den mooiere punten ges coord." Desondanks won Art- hus Ashe. Voor de trofee die bij de zege behoorde had hij, zoals eerder gezegd, niet zo veel belangstelling. FRANK WERKMAN UITSLAGEN enkel spel halve fi nale: Okker-Borg(zwe) 63, 7—5; Ashe (VS)-Dominguez<fra) 5—1. 6—1; finale: Ashe-Okker 3—6, 6-2, 64; dubbelspel: halve finale: He- witt/McMiUan(ZA) Ashe/Okker 64, 7S; Taroczy/Higueras(Ho- n/Spa)-Borg-Johansson63, 64; finale: Hewitt/McMillan-Tarcoczy/- Higueras 6—2, '62. Overkomst Parun baatte niet AUCKLAND De overkomst van Onny Parun en als gevolg daarvan diens wegblijven in Rotterdam heeft Nieuw Zeel and weinig bgebaat in het Da- vis Cupduel tegen Australië. De Australische ploeg nam een voorsprong van 40, waarmee een plaats in de vol gende ronde zeker werd ge steld. Borg gewond bij auto-ongeluk FALUN Björn Borg is gis ternacht ontsnapt aan ernstig letsel toen hij tijdens de 200 kilometer lange rit van het vliegveld van Stockholm naar de woonplaats van zijn vrien din Helema Anliot in een ge leende auto van de weg raakte en enige keren over de kop sloeg. Borg, die zaterdagavond na zijn verlies tegen Okker onmiddellijk afreisde, had een autogordel om en dat is waar schijnlijk zijn redding ge weest. In een ziekenhuis moes ten enige hechtingen, onder meer in zijn rechterhand, wor den aangebracht en werd een shock geconstateerd. Borg hoopt over twee weken in München weer van de partij te Zevende toernooizege Ashe ROTTERDAM De zege in Rotterdam was de zevende toernooi-overwinning van Art hur Ashe in zijn WCT-periode. Eerder zegevierde hij in Bar celona (2x), Bologna. Chicago, Rotterdam, Stockholm. Ashe bereikte tot dusver niet min der dan veertien finales. Record aan toe. schouwers ROTTERDAM Het ABN-toernooi in Rotter dam trok ruim 47.000 toeschouwers. Daarmee is het record van novem ber 1972 toen 46.000 kij kers naar Ahoy kwamen verbeterd. Vorig jaar waren er in totaal 41.000 fans. KARATSJI Voor de eerste keer in de geschiedenis van het cricket heeft politie zondag in Karatsji tijdens de tweede crickettest wed strijd tussen Pakistan en West Indië met traangas handelend moeten optreden. Oorzaak was het rumoer dat ontstond nadat veertig toeschouwers over het hek wilden klim men om de Pakistani Wasim Raja geluk te wensen met zijn eerste century in een dergelijke krachtmeting. Meer van de 60.000 toeschouwers mengden zich in het gewoel nadat de politie ér niet in was geslaagd de mensen van het veld te hóuden. Dat resulteerde in een vechtpartij tussen beide partijen waarbij de toeschouwers zich bedienden van stoelen en stokken als wapen. De politie die inmiddels versterking had gekregen, zag zich toen genoodzaakt traangas te gebruiken. Anderhalf uur na het eerste incident kon de wedstrijd worden hervat. Pakistan sloot de tweede dag af met 406 voor 8 met Wasim 107 not out ■■■■■■■■Hl Van een speciale verslag gever KOEALA LOEMPOER De onweersbui, die al enige dagen boven Koea- la Loempoer hing, heef! zich gisteren in het met 15.000 toeschouwers ge vulde Merdekastadion kort voor de wedstrijd Nederland-Spanje in he vige mate ontladen. Het massaal aangevoerde tro pische regenwater veran derde het hockeyveld, waar India en Engeland zojuist hun wedstrijd hadden beëindigd (2-1 voor India) in een bin- nenmeertje. De scheids rechters Seegers (W.Dld) en Jewell (Austr.) konden na een inspectie en over leg met de FIH-juryleden slechts een besluit neme- n: afgelasten. De ploegleidingen van Neder land en Spanje (dat weer kon beschikken over Juan Amat, die pas vrijdag van zijn werkgever toestemming kreeg om r.aar Ma leisië af te reizen) hebben de technische commissie van de FIH voorgesteld het duel naar maandag 10 maart te verschui ven. Er staan dan in het Merde kastadion geen wedstrijden op het programma. De wedstrijd had niet een dag kunnen wor den uitgesteld, want dan moet Spanje tegen Maleisië aantre den. Het toernooidebuut van Nederland zal nu morgen plaatsvinden tegen Nieuw Zeel and. Kwaad Toen de regen na een half uur tje minder begon te worden, heeft de organisatie nog ge tracht het kwaad ongedaan te maken. Terwijl de Nederlandse spelers belangstellend toeke ken, probeerde men de wegge spoelde lijnen op het veld op nieuw te kalken. Met grote stukken schuimrubber werden de plassen enigszins opgezogen en planken moesten dienen om het water naar de kant te schui ven. Maar het hielp niets. Het veld was en bleef onbespeel baar. Bondsdirecteur Piet Duinker en chef d'equipe Piet Bromberg waren niet verrast door de ge beurtenissen. Duinker; „Toen ik in januari hier was voor een inspectiereis regende het ook een keer zo zwaar. De straten stonden toen onder water". En Bromberg, die jaren in de tro pen verbleef, voorspelde; „Het zou me helemaal niet verbazen als we nog meer van die dagen krijgen". Doelman Maarten Sik- king zei schertsend: „En ik had nog wel gedroomd dat ik drie strafcorners zou stoppen. Maar evengoed is dit natuurlijk wel De Nederlandse hockeyploeg heeft zaterdag tijdens de kleur rijke en sfeervolle openingscere monie van het derde toernooi om de wereldbeker in het Mer dekastadion van Koeala Loem poer de harten van de Maleisi sche toeschouwers veroverd door binnen te marcheren onder fel oranje gekleurde parasols. Deze attributen, die overigens in de hitte (bijna veertig graden, die van het stadion een broeikas maakte) uitstekend dienst de den, werden na de opstelling voor de eretribune in de vorm van de letters K en L (Koeala Loempoer) op het gras neerge legd. Spoedig werden de para- De 15.000 toeschouwers (enkele uren later tijdens de eerste wed strijd Maleisië-Nieuw Zeeland aangegroeid tot 35.000 man) konden genieten van een kleur rijke show. Nadat alle twaalf ploegen waren binnengemar cheerd (voor Nederland was aanvoerder Andre Bolhuis vlag- gedrager) verklaarde de Maleisi sche koning, het toernooi voor geopend. Daarna werden hon derden duiven losgelaten, knal harde saluutschoten buiten het stadion gelost en een fakkledra- ger ontstak de vlam die veertien dagen zal branden. Een schitte rende show, opgevoerd door on geveer 1800 meisjes besloot het' officiële gedeelte. Parasols waren bij de opening van het wereldkampioenschap hockey in zwang. De Westduitse spelers wierpen het attribuut in de richting van de toeschouwers. Van onze speciale verslaggever KOEALA LOEMPOER Po len, dat zich op Europees ni veau reeds enkele malen heeft gemanifesteerd als een hockey- natie in opkomst, heeft bij zijn eerste optreden in het wereld- toernooi dadelijk voor een gro te verrassing gezorgd. Het dwong in Penang Pakistan, de winnaar van het eerste wereld bekertoernooi, geen gelijkspel (2—2) af na bij de rust een voorsprong te hebben gehad van 1—0 door een doelpunt van Stefan Otulakowski uit een strafcorner in de vierde mi nuut. Ondanks vijf strafcorners slaag den de Pakistani er in de eerste helft niet in tot scoren te komen. Pakistan, dat wegens blessures enkele spelers van de kern groep, onder wie aanvoerder Abdul Rashid, node mist, sloeg in de tweede helft echter toe. Vijf minuten na rust bracht Manzoorul Hassan uit een straf corner de stand op 1—1 en twaalf minuten later wervelde Santullah door de Poolse defen sie om zijn actie met een voltref fer te besluiten: 1—2. De vreugde over deze, naar het scheen winnende treffer, was echter maar van korte duur, want toen de Polen wederom een strafcorner mochten nenem, maakten Otulakowski zijn faam van meesterschutter waar: 2—2. De Pakistanen wierpen nog wel al hun vernuft in de strijd om alsnog de overwinning te be werkstelligen, maar zij waren niet bij machte de robuuste Poolse defensie te ontwortelen. Met middenvoor Grame waiter (vier doelpunten) in de hoofdrol speelde Australië in Penag Gha na, dat evenals Polen voor het eerst om de wereldbeker speelt van de grasmat: 9—0. De overi ge doelpunten werden geprodu ceerd door Greg Browning (2), Trevor Smith, Ian Cooke en Ste ve Marshall. Probleem India is er in zijn eerste wed strijd voor groep B tegen Enge land niet in geslaagd een veld- doelpunt te produceren. De In diërs hadden twee strafballen beide toegekend door de Neder landse scheidsrechter Piet Lat houwers, door Phillips benut. nodig om te zegevieren. Het neen van strafcorners bleek een levensgroot probleem. Maar liefst ten strafcorners bleven onbenut, de elfde kon niet meer genomen worden: het was tijd. Bij vlagen speelde India, met als beste acteurs architect Ajitpal Singh, Phillips en Govinda, technisch fabelachtig en ston den de Engelsen onder zware druk. Maar doelman Mills rea geerde schitterend en werd goed geassisteerd door laatste man Svehlik. Het Engelse doelpunt, dat Neale uit de rebound van een door Svehlik ingeslagen strafcorner maakte, bracht doel man Fernandez voor het eerst in de wedstrijd in actie. De In diër Kindo ontving van Lathou wers een waarschuwing. Maleisië heeft de beste kansen gehad de eerste wedstrijd voor het toernooi om het wereldkam pioenschap te winnen, maar zes strafcorners bleven onbenut, vaak door kundig ingrijpen van de Nieuwzeelandse doelman Manning. Een minuut voor rust miste Ramakrisjnan zelfs een strafbal. Hij schoot te zacht in en Manning kon met een ge strekte save reddep. Het was een matig duel, waarin twee technisch onmachtige ploegen aan het werk waren. Vooral Nieuw-Zeeland, met onder meèr de ex-Nederlander Arthur Bor- ren, viel tegen. De looptechniek van de Nieuwzeelanders bleek miserabel. De enige serieuze kans voor Nieuw-Zeeland ont stond in de 29e minuut, maar Appleby miste vrij voor doel man Khairuddin. Bij Maleisië, dat hartstochtelijk werd aange moedigd, waren de Chinees Poon Fook Loke en rechtsbui ten Mahendran de gevaarlijkste spelers, Nieuw Zeeland had in Manning en Parkin uitblinkers. Pakistan Polen Maleisië Nieuw-Zeeland Nederland Groep B: 10 10 1 2—2 10 10 1 2-2 10 10 1 0-0 10 10 1 0-0 0 0 0 0 0 0 0-0 0 0 0 0 0 0 0-0 1 1 0 0 2 9—0 1 1 0 0 2 2—1 10 0 10 1-2 1 0 0 1 0 0-9 0 0 0 0 0 0—0 0 0 0 0 0-0

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16