E 213 Bestekindustrie is waard gered te worden Suriname detachement blijft in Nederland Surinamers voorkomen colportagein Duitsland VoorjaarsbeursRelatie '75 Bankrovers Parijs nog spoorloos Griekse leger wordt gezuiverd HEGEMONIE VAN SPD ERNSTIG BEDREIGD fieidaeSo Opleving economie mogelijk in najaar ZATERDAG 1 MAART 1975 LEIDSE COURANT P\(iIN (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De Nederlandse bestekindustrie moet behouden blijven. De mogelijkheid daartoe is aanwezig, als de ondernemers de bedrijven sterk rationaliseren en voorts bereid zijn tot intensieve samenwerking. De overheid zal daarbij ook een rol moeten spelen, met name door geld beschikbaar te stellen voor een nieuwe aanpak. Het vernieuwingsproces moet zich in een jaar of twee voltrekken, anders is de concurrentie met het Verre Oosten met name Korea, Hongkong en (in mindere mate) Japan niet vol te houden. Dit hebben de heren ir. H. Oosterhuis en B. Roolvink, door de ministers van economische en van Sociale Zaken aangetrokken om de problemen samen te bestuderen gerapporteerd. De bestekin dustrie als zodanig is verliesgevend in Nederland, zo hebben zij vastgesteld. Dank zij het feit dat de meeste ondernemingen zich niet beperken tot produktie, maar ook handel met géimporteerde prodnkt^n bedrijven. hnnHpn rij hpf honfd bnven water. De bekende Gero-fabriek is er het spreken de voorbeeld van. Dit bedrijf doet niet aan die handel en verkeert dan ook in ernstige moeilijkhe den. Hoewel de financiële toestand van Gero dusdanig is, aldus de onderzoekers dat er alle aanleiding zou zijn voor een faillissement, is het belangrijk dat het met uitzondering van de produktie-een- heid in Zeist behouden blijft in afwachting van een algehele reorganisatie van de bestekindustrie. In de nieuwe constellatie zien de heren Oosterhuis en Roolvink de gemeente Zeist als algemeen distri butiecentrum. Als de industrie gaat samenwerken en haar sterk ambachtelijke werkzaamheden weet te rationaliseren moet het mogelijk zijn deze be drijfstak (circa 1300 werknemers) te handhaven. „Ze moeten meer samenwerken en elkaar niet de hals afsnijden" aldus de heer Roolvink. Volgens de heer Oosterhuis is de wil tot samenwerking wel aanwezig. VRIJWILLIG KETTINGROKEN De 74-Jarlge mevr. Parker uit Londen heeft aangeboden drie jaar vrijwillig te willen kettlngroken om daarna gedood te worden, zodat haar organen kunnen worden onderzocht ZIJ stelde dit voor nadat ze had had vernomen, dat honden bij kanker-experimenten gedwongen worden om non-stop sigaret tenrook In te ademen. PARIJS (AP) - De twee bankr overs, die donderdag bij een bankoverval in Parijs een kas sier doodschoten, vijf personen gijzelden en met ruim een half miljoen gulden aan losgeld de benen namen, zijn nog steeds spoorloos. De Franse politie heeft gisteren plechtig ver klaard, dat de beide rovers „op gespoord en geëlimineerd zul len worden". De helft van de buit van de bankoverval die aan twee perso nen het leven kostte (de kassier en een derde bankovervaller die door de politie w^rd neerge schoten), is in het bankgebouw teruggevonden. Parijs is gisteren opnieuw opge schrikt door bloedig geweld. Op klaarlichte dag vochten twee benden in de wijk St.-Germain- des-Prés een concurrentiestrijd uit. Een persoon werd gedood, zes mensen raakten zwaarge- Misverstand leidt tot rel op Schiphol (Van e r verslaggevers) SCHIPHOL - Een groep van 30 Surinamers, hoofdzakelijk min derjarigen, die door de Duitse uitgever Wilfried Schomburg uit Hannover was geworven voor „colportage" in Duits land, heeft op het laatste mo ment afgezien de reis naar de Bondsrepubliek via Schiphol te ondernemen. Geschrokken door de berichten over de slechte omstandigheden waarin de „colporteurs" terecht kwamen en tot bedelen werden gedwongen hebben ze afgezien in te gaan op de belofte van de Duitse uitgever. Inmiddels is de Surinaamse justitie een onder zoek begonnen naar de wer- vingsaktiviteiten van de heer Schomburg. Gistermiddag was een aantal assistent-opbouw werkers van de stichting Suri- namecentrum Rotterdam op Schiphol aanwezig om de groep van 30 geworven Surinamers op te vangen en te overtuigen niet naar Duitsland te gaan. Door de afwezigheid van de groep richtte de aandacht van de opbouwwerkers zich op de employé van het reisbureau in Paramaribo, dat de reis naar Duitsland organiseert. De ver welkoming van deze employe ontketende flink wat consterna tie op Schiphol, vooral doordat de luchthavenpolitie meende, dat de man werd ontvoerd. Overvalwagens, een pantserau to en marechaussees met kara bijnen werden ingezet. Nadat bleek, dat de employé vrijwillig bereid was mee te reizen naar De stichting Surinameeentrum Rotterdam heeft het voornemen de akties tegen de wervingsak- tiviteiten van de heer Schom burg in Suriname voort te zet ten en de autoriteiten te bewe gen hier een halt tegen te roe pen. Overeenkomst niet meer gewenst Utrecht (ANP) De nieuwe lichting Nederlandse militairen, die volgende week donderdag de troepenmacht in Suriname zou gaan aanvullen, blijft thuis. De Surinaamse regering heeft Nederland laten weten geen prijs meer te stellen op nieuwe recruten uit Nederland, omdat daarmee vertraging zou optreden in de opbouw van de Surinaamse krijgsmacht. Het betreft 59 dienstplichtige soldaten en 10 onderofficieren, die hun bijna acht weten durende tropenopleiding in de Isabellakazer- ne te Den Bosch reeds hehben voltooid. Een woordvoerder van de Legervoorlichtingsdienst zei hierover dat alle militairen een normale infanterieopleiding hebben gehad en dus elders kunnen worden geplaatst. Defensie heeft als alternatieve oplossing plaatsing bij de bewakerscompagnie van Van Heutz voorgesteld. Volgens de woordvoerder bestaat er wel een mogelijk heid om voor vergoedingen in aanmerking te komen. „Ingediende claims zullen alle aandacht hebben en serieus worden bekeken". De betrokken militairen in Den Bosch zijn inmiddels door een woordvoerder van Defensie op de hoogte gebracht van het niet doorgaan van hun missie naar Suriname. De thans in Suriname gelegerde militairen van de TRIS-zullen hun diensttijd normaal uitdienen en keren in november a.s. naar Nederland terug. Phm Big Mouth met zijn nieuwe partner Little Eve. Ingrid Kóp definitief naast Mouth GOOR Volgens Jan Cordu- duo onder de naam Big Mouth Jïxneo« an «J*000*™11 is Ingrid and Litüe Eve op in Vlagtwed- Kop <20) uit Goor de definitieve de. Gisteren begonnen Willem opvolgster van MacNeal. Gis- en Ingrid met de repetities. De termiddag werd het definitieve activiteiten van het duo blijven contract getekend. voorlopig beperkt tot zaaloptre- Vanavond treedt het nieuwe dens. Eerste verdrag met China (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De ministerraad is akkoord gegaan met het slui ten van een scheepvaartover eenkomst tussen Nederland en de Volksrepubliek China, waar door de vaart met Nederlandse schepen op China wordt gelibe raliseerd. Voor de Nederlandse scheepvaart is bij deze overeen komst een aanzienlijk finan cieel voordeel verkregen door de afschaffing van de belasting heffing in China. Voornaamste punten uit het ver drag zijn voorts: het openstellen van de havens voor vracht- en passagiersvervoer, geen vlagdis- criminatoire maatregelen, meestbegunstiging voor de be handeling van de schepen in de havens en vrije overmaking van inkomsten. Ook het walverlof van zeelieden is in deze overeen komst geregeld. Het sluiten van deze overeen komst zal het eerste volwaardi ge verdrag tussen Nederland en de Volksrepubliek China ziin. Athene (UPI) Premier Kara- manlis van Griekenland heeft in het Parlement bekend ge maakt dat hij de officieren die bij de mislukte staatsgreep van maandag waren betrokken streng zal straffen. Hij wil le gerleiding vervangen en de offi cieren die onder de dictatuur waren ontslagen weer in dienst Minister van Defensie Averoff zei in het parlement dat de sa menzweerders bang waren voor ontslag en de leiders van de junta wilden bevrijden die nu voor verraad terecht zullen staan. Het speciale debat over de staatsgreep werd gehouden op aanvraag van de oppositie, die nadere bijzonderheden eiste. Averoff zei dat jonge officieren de autoriteiten op de hoogte hadden gesteld van het komplot. Er worden nu 37 legerofficieren verhoord. Zij zouden van plan geweest zijn de staatsgreep tus sen 25 februari en 3 maart uit te voeren. Zij wilden een nieuwe junta vormen, maar hun doel stellingen bleken vaag en tegen strijdig. aldus Averoff. Spannende verkiezingen West-Berlijn BERLIJN (ANP) - De bevol king van West-Berlijn kiest zon dag een nieuw „Abgeordneten- haus" (parlement) en opent daarmee een reeks van zes re gionale verkiezingen die dit jaar in West-Duitsland gehou den zullen worden. Het resultaat van de verkiezin gen in West-Berlijn wordt met grote spanning tegemoetgezien door de regerende coalitie van socialisten en liberalen en ook door de christen-democratische oppositie, omdat de hegemonie van de sinds 1948 in West-Ber lijn aan het bewind zijnde so ciaal-democraten (SPD) voor de eerste keer ernstig bedreigd wordt. haar stempel op de verkiezingen en eventueel op de uitslag ervan zal drukken, kan met geen mo gelijkheid voorspeld worden. Feit is intussen wel, dat de ont voering veel afschuw gewekt heeft onder politici van alle richtingen. Zeven partijen hebben fel ge streden om de gunst van de rond 1,6 miljoen stemgerechtig den. Naast de traditionele par tijen - sociaal-democraten, chris ten-democraten en vrije demo craten - en drie communistische partijen neemt nu voor de eer ste maal ook de ultraconserva tieve „Bund Freies Deutsch- land" aan de verkiezingen deel. Sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog is de SPD de sterkste partij in West-Berlijn. De socialisten die na 1958 mees tal met een bondgenoot gere geerd hebben, zijn sinds de laatstgehouden verkiezingen in 1971, toen zij 50,4 percent van het aantal uitgebrachte stem men behaalden, alleen aan het bewind. In politieke kringen wordt het mogelijk geacht dat de SPD zondag voor de eerste keer na vier wetgevende perioden haar absolute meerderheid in het 138 zetels tellende Westberlijnse parlement zal verliezen en naar het voorbeeld van Bonn slechts met steun van de vrije democra ten (FDP) die in 1971 8,5 procent van het aantal uitgebrachte stemmen op zich verenigden, aan de macht kan blijven. De SPD heeft op het ogenblik 73 zetels, de CDU 54 en de FDP 11. Bij de verkiezingsstrijd heeft de SPD die wordt aangevoerd door de populaire burgemeester van West-Berlijn Klaus Schuetz opvolger en vriend van de voor malige Westduitse bondskanse lier Willy Brandt - in de eerste plaats de met succes bekroonde pogingen geaccentueerd om de band tussen West-Berlijn en de bondsrepubliek te waarborgen. De Sowjet-Unie heeft in het in september 1971 gesloten „vier- mogendhedenakkoord" inge stemd met de verdere ontwikke ling van de betrekkingen tussen West-Berlijn en de Bondsrepu bliek. De SPD heeft ook gewe zen op de vorderingen die "er gemaakt zijn op het punt van de betrekkingen tussen beide Duitslanden. Zo kunnen de Westberlijners na vele jaren van isolatie weer hun verwanten in Oost-Berlijn bezoeken. De CDU verwijt de SPD dat zij vriendjespolitiek bedrijft en partij- en regeringsfuncties „verwart". De verkiezingsleuzen van de pas vier maanden geleden opgerich te „Bund Freies Deutschland" (BFD) die onder meer de steun heeft van de leider van de Beierse CSU, Franz Josef Strauss en de uitgever Axel Springer, lagen op hetzelfde vlak. Volgens waarnemers is het mogelijk dat de BFD de zoge naamde vijf procentshor de neemt. De communistische par tijen zouden echter geen kans maken afgevaardigden naar het parlement te sturen. Hulp en werldoosheict DE GROEIENDE WERKLOOSHEID in Nederland - en Europa in het algemeen kan volgens minister Pronk geen reden zijn om het overplaatsen van industriële bedrijven stop te zetten. Drs. Pronk erkent dat het economische klimaat in Nederland op dit moment de herstructurering van het Nederlandse bedrijfsleven moeilijk maakt: de proef van industrialisatie in de ontwikkelings landen moet z.i. toch doorgaan, omdat alleen op die manier vastgesteld kan worden of die landen kans maken op eigen benen te kunnen staan. Wie minister Pronk in de schoenen wil schuiven dat hij de werkloosheid in eigen land vergroot, moet wel bedenken dat de Nederlandse natie daaraan zelf niet minder debet is; om goedkoper te kunnen produceren heeft een stuk bedrijfsleven zijn heil al elders gezocht en omdat een aantal baantjes voor Nederlanders te minderwaardig lijkt, hebben we de komst van een paar honderd duizend gastarbeiders naar Nederland vergemakkelijkt. WEL ZAL MINISTER PRONK - en vooral de partijen die hem steunen bij de verdere ontplooiing van het ontwikkelingsbeleid ook in de voorlichting duidelijk moeten maken, dat de hulp aan achtergebleven gebieden als mogelijke consequenties inderdaad de aantasting van een stuk nationale welvaart betekenen kan. Met name geldt dit voor de vakbeweging die in haar eigen beleid de internationale solidariteitsgedachte meer praktisch zal moeten beleven, ook wanneer het wat minder „contant in de hand" bij het loonbeleid betekenen zou. Te veel wordt o.i. erop gespeculeerd dat het ongeremd mogelijk zal blijven om het een te doen en het ander toch niet te laten. Geen ere- maar morele sehuld ER IS EINDELIJK een wettelijke regeling tot stand gekomen waarbij slachtoffers van een misdrijf of ernstig ongeluk die op andere manier niet in hun financiële nood geholpen worden, op bijstand uit de algemene middelen kunnen rekenen. Hopelijk zal nu het aantal schrijnende gevallen van onverwachte en vaak zeer lang durende nood snel verminderen. Intussen blijft het wachten op zodanige wijzigingen in het Neder lands strafrecht, dat hij die een misdrijf begaat of zich schuldig maakt aan grove nalatigheid, persoonlijk meer direct verantwoor delijk wordt voor de financiële problemen waarvoor zijn slachtof fers en/of diens verwanten gesteld worden. Bij strafoplegging zou meer aan uitboeting van schuld in dit vlak gedaan moeten worden. De mogelijkheden om zich te verzekA-en tegen wettelijke aanspra kelijkheid is een uitkomst voor allen; niettemin blijft zelfs in de gevallen waarin die mogelijkheid benut kan worden, een schuld bestaan, welke beslist niet als „ere-schuld" licht gewogen mag worden. Integendeel; het is een morele schuld welke zo enigszins mogelijk moet worden nagekomen. Zware geldboetes en gevangenisstraffen voorkomen vaak niet, dat enige tijd daarna de schuldige weer in goede doen verkeert, terwijl de mensen die hij dupeerde het kind van de rekening gebleven zijn. Fijn dat in de toekomst wat hulp betreft de gemeenschap minder tekort gaat schieten maar wie verantwoordelijk was, mag in geen geval zijn schulduitboeting helemaal of in overwegende mate op de gemeenschap kunnen afschuiven. In de ochtend plaatselijk mist, voornamelijk in het noorden en oosten van het land, overigens droog weer met wolkenvelden in de hogere niveaus. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Maximumtemperaturen van 8 tot 13 graden. Vooruitzichten voor zondag en maandag. Vrij zacht met plaat selijk regen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 6; min. temp.: omstreeks 4 graden; max. temp.: om streeks 11 graden. Voor maandag: aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp.: omstreeks 5 graden; max. temp.: om streeks 11 graden. fd. RELLEN IN tri PHNOM Inde hoofdstad van Cambodja, Phon Pehn, Is het gis teren tot ernstige antl-Chlnese on geregeldheden gekomon. Aan vallen van groe pen studenten hadden tot ge volg, dat het win kelgebied van Phnom Penh gro tendeels v werd gosloten. Hijsbewijs voor kranen (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Het werken met grote torenkranen op bouwwerken kan groot ge vaar opleveren, wanneer zo'n hijskraan niet deskun dig wordt bediend. De re gering heeft daarom een wettelijke regeling ontwor pen, volgens welke derge lijke kranen slechts mogen worden bediend door men sen, die in het bezit zijn van een zgn. „hijsbewijs" Dit bewijs, dat door de mi nister van Sociale Zaken wordt uitgereikt, kan men verwerven na het volgen van een opleiding tot gedi plomeerd torenkraanbe- stuurder. Die opleiding wordt verzorgd door de stichting Fonds ten behoe ve van de opleiding in het bouwbedrijf en door de stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, beide geves tigd in Den Haag. parlementaire redac tie) (Van c DEN HAAG Minister Dui- senberg van Financiën heeft zich thans ook laten verleiden tot het doen van een uitspraak over het tijdstip, waarop een herstel van de economie moge lijk is. Heel omzichtig redene rend stelt hij, dat men in Duits land, voor ons een belangrijk exportland, in het najaar een verbetering verwacht- en dat dan tevens de Nederlandse maatregelen om de economie op te vijzelen effect gaan sorte ren. „Deze factoren zouden wel licht de voorzichtige en voors hands nog voorlopige conclusie kunnen rechtvaardigen, dat In dc loop van de tweede helft van 1975 de economische activitei ten weer een opgaande lijn te zien zullen geven". van dc- Kamer betreffende de op 1 april ingaande tijdelijke verla ging van dc loon- en inkomsten belasting. Hij heeft daarin nog geen enkele aanduiding willen geven of die Verlaging ook in 1976 nog zal gelden. Dat moet maar in de begroting voor dat jaar worden geregeld, vindt de minister. Gelijktijdig met de gematigd op timistische verklaring van mi nister Duisenberg heeft het Amerikaanse departement van Handel verklaard de Nederland se economie een van de krach tigste in Europa te vinden. „Ne derland heeft voor 1975 een con junctuur bevorderende begro ting gepland. Ook is dit Neder land bijna het enige land in Europa dat een aanzienlijk overschot op de betalingsbalans heeft, voor het grootste deel dankzij de steeds waardevollere export van aardgas", aldus het departement. Abie Nathan beëindigt vasten AMSTERDAM (ANP) Met het drinken van een glas melk heeft vredesapostel Able Nat han gistermiddag zijn veertig dagen vasten beëindigd. Hij zei teleurgesteld te zijn over het succes van zijn actie, die be doeld was om geld te verzame len voor het weer aan de gang brengen van zijn vredesschip. het totaalbedrag van Nederland se giften op 5.300 gulden geko men. Omdat zijn maag door de hongerstaking geheel ontregeld is, zal Nathan de komende tien dagen moeten leven op een dieet van melk en jus d'orange. BEATRIXGEBOUW UTRECHT ZONDAG MAANDAG MAARI. MAART openingstijden: zondag 2 maart 10-18 uur/overige dagen 9-18 uur gebruiksgoederen beurs voor relatiegeschenken en toegiftartikelen

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9