Kajuitjacht heeft meer kajuit met zeilen alleen boord, Wout Bergers 8 -- I.F.IDSF. COG RANT ZATERDAG 1 MAART 1975 Het kopen van een boot doet men niet iedere dag; het kopen van een kajuitjacht kost dikwijls nog meer kopzorgen, al was het alleen al dat we meestal te wei nig technische gegeven erover in ons hoofd hebben. Daarom heeft de bekende tekenaar Robbert Das een perspectieftekening ge maakt van een door hem zelf bedacht kajuitjachtje-op-papier. Het is, aldus de tekenaar, van gewapend polyester en het dient om de eventuele koper, huurder of gebruiker van een kajutjachtje te wijzen op een groot aantal punten, waarop hij steeds moet letten. Robbert Das heeft zelfs 75 punten op zijn tekening geno teerd, die de aandacht vragen. Met de tekst over de Hiswa, die wij gisteren plaatsten en met deze fraaie tekening kan de toe komstige koper, huurder of ge bruiker van een jachtje wellicht zijn technische voordeel doen. Het is maar dat men het weet.... VERKLARING VAN DE NUMMERS 1 Schuifluik van de achterkajuit. Groot genoeg en waterdicht. 2 Hekstag. Kan deze snel op spanning geregeld worden; stoort het niet op het achterdek; is het geïsoleerd i.v.m. radio. 3 Zeerailing. Scepter-afstanden niet te groot; hoogte korrekt; spanbaar. 4 Bergruimte onder de kuipbanken. Passen zeilzakken door de opening. 5 Kuipbankdeksels. Zijn deze met het schip verbonden; afsluit baar en waterdicht. 6 Schootlier. Is de capaciteit groot genoeg; is de hoek met de schoot juist; staat de klamp op de goede en handigste plaats; stoort de zeerailing niet bij de bediening. 7 Kuiprand. Is de hoogte en hellingshoek aangenaam; is er ber ging voor lijnen en licrhandles; is er voetensteun bij hellend schip. 8 Overloop van de grootschoot. Lichte bediening; regelbaar en lang genoeg. 9 Half cardanisch kooktoestel. Is dat ook met gevulde pannen erop nog stabiel en zijn er slingerklcmmen; is de evt. gasaanslui- ting veilig en solide bevestigd; is er vrije zwaairuimte over een gebied van 45 graden naar beiden kanten. 10 Binnenhuid en plafond kajuit. Netjes afgewerkt; geen onregel matige naden; isolatieruimte tussen plafond en dek. 11 Vallier. Voldoende capaciteit voor draad op trommel; vrije bediening ook onder buiskap. 12 Giekuithaler. Is de schuifbare afstand voldoende. 13 Grootzeil. Dockkwaliteit passend; (nood-)rcefmogelijkhcid. 14 Giekneerhoudcr. Is de aangrijpingshoek met de giek tussen de 30° en 35°; uit de kuip te bedienen en met gereefd zeil te ge bruiken. 15 Rolreefinrichting. Kan de handle vrij langs de mast als de giek uitgevierd staat; is er een plaat, die het opgerolde voorlijk van de bedieningshandle vrijhoudt; is er voldoende ruimte tussen mastslcdc en giek. 16 Voorlijkstrckker van het grootzeil („Cunninghamhole") Bedie ning uit de kuip. 17 Kombuis. „Werkruimte" genoeg; spoelbakafvoer met kraan; proviand- en bestckberging goed schoon te houden. 18 Buiskap. Bij voorkeur in donkere kleur tegen verblinding van de ogen van de stuurman; niet uitzichtbclemmcrendstevig genoeg voor houvast; niet hinderlijk in opgevouwen toestand. 19 Kajuitingang. Ook bij hellend schip ruim genoeg; schuifluik met „garage"; vergrendelbaar met slot en geen scherpe randen. 20 Wantspanners. Sterk genoeg en roestvrij; mogelijkheid voor borging. 21 Grootzeilhals. Sterk genoeg om ook tijdens de vaart bij te regelen. 22 Mastbeslag. Is de bevestiging sterk genoeg; is de plaatsing doelmatig. 23 Mast. Sterkte en buigzaamheid in orde, lopen de vallen bin nendoor en is hij uitgeschuimd. 24 Spinnakerboom. Standaard of extra; voorzien van beslag voor ophouder en neerhouder; schoothoek en mastbevestiging. 25 Spinnakerboom neerhouder. Is er een bevestiging aan dek ongeveer onder het midden van de boom; (te gebruiken bij lichte wind). 26 Spinnakerboom ophouder. Gemakkelijk trimbaar, snel los te nemen en in te pikken. 27 Genuafok. Doeksterkte juist; lengte onderlijk volgens evt. meting; extra of standaard. 28 Spinnaker. Soort en type (speciaal voor halve wind of voor plat voor de wind). 29 Voorstagprofiel. Zeilwisseling mogelijk; in- en uitvoeren van het fokvoorlijk zonder problemen. 30 Boordlichten. Voldoen deze aan dc voorschriften; is de plaats juist; risico voor afdekking door voorzeilen. 31 Steven- en voorstagbeslag. Voorzien van ankerkettingrol; ge makkelijk bereikbaar; goed en solide met het schip verbonden. 32 Spinnaker-neerhalerblokken. Stuurboord en bakboord; kon- struktie voldoende solide. 33 Ankerbergplaats. Zelflozend; voldoende capaciteit en afsluit baar. 34 Meerklampen op het voordek. Groot en sterk genoeg voor de zwaardere trossen van de beroepsvaart (slepen); stevige bevesti ging met dekversterking ter plaatse. 35 Rail of bevestiging voor het halzen van bijzeilen bij ruime wind. Liefst verzonken in dek; goede versterking onderdeks. 36 Voorluik. Waterdicht; lichtdoorlatend; slipvrij; ruime door gang; instelbaar voor Ventilatie; afsluitbaar en vergrendelbaar van binnen. 37 Stootlijst Ruim bemeten t.o.v. het gewicht van de boot; goed bevestigd. 38 Scheepshuid. Glad en strak; voldoende sterk; symetrisch SB en BB wat de vorm betreft. 39 Zeerailing sceptervoet. Juiste bevestiging met meerdere bou ten door het dek. 40 Dek. Niet sterk doorbuigend bij belasting door een springende volwassene; goed antislip-profiel ook wanneer het vochtig is; niet te bol of te vlak. 41 Wantbevestiging. Solide en in kontakt met de schotten e.d. (spreiding der belasting). 43 Huiddoorvoer van de WC-leiding. Op bereikbare plaats in het 44 Interieurbetimmering. Voldoende binnenkasten en berging; voldoende handgrepen. 45 Bailastkiel. Lood, ijzer of beton; is bevestiging solide. 46 Stoffering van de kajuit. Vochtbestendig en droogmogelijk- 47 Kajuitvensters. Op juiste hoogte voor uitzicht; waterdicht en stevig gemonteerd; voldoende lichtdoorlatend. 48 Kajuitvloer. Vlak en zo min mogelijk onderbroken door ver hogingen; voldoende stroef afgewerkt. 49 Bergruimte onder de kooien. Ventilatie aanwezig; bereikbaar heid. 50 Onderwaterverf. Aangroeiwerende verf passend voor de wa teren waar de boot wordt gebruikt. 51 Vin-kiel. Juist van proportie; horizontale rechte onderkant met het oog op droogvallen en hellingen op een slipwagen. 52 HondekooL Voldoende hoogte voor het optrekken van de knieën; ingang ook bij hellend schip toegankelijk. 53 Lensopening kuipbanken. Op plaatsen, waar bij helling van het schip zich water kan verzamelen moeten spuigaten zijn. 54 Slede voor genuaschootblok. Rail korrekte hoek met het voor- stevenbcslag; zeer solide bevestiging met versteviging onderdeks. 55 Zelflozende stuurkuip. Ruime lensopeningen aan dc twee boorden; goede voetensteun bij hellend schip; goede antislip vloer; niet te grote inhoud. 56 Motorluik. Waterdicht. 57 Geleideblokken voor voorzeilschoten („Chcekblocks"). Zeer stevige bevestiging; grote diameter van dc schijven. 58 Geluidsisolatie motorkamer. Is deze voldoende; materiaal. 59 Vulopening brandstoftank. Goed bereikbaar in gangboord of aan dek; waterdicht. 60 Stuurstand. Juiste hoogte voor uitzicht; stuurrad niet te klein; geen speling in de bediening. 61 Spinnakerschootblok. Zeer solide bevestiging. 62 Hulpmotor. Betrouwbaar en voldoende vermogen; goed be reikbaar; type schroef. 63 Mccrklamp achter. Niet te dicht bij de kuiprand en niet te klein i.v.m. sleepdiensten. 64 Achterbcslag. Zeer solide. 65 Roct. Voldoende beweging naar beide zijden (tenminste 45°). 66 Achterdek. Goede antislip; niet teveel gewelfd. 67 Uitlaat. Regenwater mag niet binnen kunnen lopen; op vol doende hoogte boven de waterlijn (30 cm of meer). 68 Heklicht. Voldoende hoog boven het wateroppervlak; conform de wettelijke voorschriften; onkwetsbaar bij aanvaringen. 69 Roerbedicning. Mogelijkheid voor noodhelmstok; liefst zicht baar uit stuurmanspositie als indikator van de roerstand. 70 Motorbedicning. Goed bereikbare plaats; kwetsbaarheid en waterdichtheid; montage in stuurkuip. 71 Ventilatie. Voldoende capaciteit. 72 Maststcun. Bij masten op dek: is dc konstruktic sterk genoeg; hoe is de steun onderdeks (schotten en/of speciale steunen door lopend tot op de kiel). 73 Handlijst aan dek. Ver genoeg van dek voor vastgrijpen; ste vig bevestigd en op de juiste plaatsen; niet te glad afgewerkt. 74 Klemkikker. Diameter groot genoeg ook voor een vochtige lijn. 75 Meters nautische apparatuur. Duidelijk leesbaar van de stuur mansplaats af; verlichting. TROOST LEIDEN B.V. Haven 14 Leiden Tel. 071-42945 speciaal geschikt voor de grotere zeiljachten speciaal i ssers- en zeilboten tot 6 meter De hele Andre Jamet tentencollectie '75 te zien en te bestellen op de Hiswa 12 modellen natuurlijk bij uw Sport- en campingspecialist Haarlemmerstraat 232 - Leiden - Rijnsburgerweg 121 Tel. 071-24681 Tel. 071-50007 HISWA STAND 130 - NAVIGARE NEDERLAND - Watersport Roomburg UW ADRES VOOR ZEILBOTEN KRUISERS EN KANO'S ROOM8URGERWEG 23 LEIDEN (TELEFOON 071—21906)

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8