Allerlei(ds) Leiden krijgt Ideeènbeurs voor vrije tijd 99 Spreidingsbeleid van regering is racistisch" Overstelpende drukte op blues-festival Hot House Schandaal" kost Voorschoten bijna 170.000 V- ZATERDAG 1 MAART 1975 LEIDSE COURANT PACINA 3 llllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIM Surinamers op manifestatie in Leiden: Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Het spreidings beleid van de Nederlandse re gering is racistisch. Het is een aantasting van de vrijheid van vestiging en een aanval op het nationale bewustzijn van Surinamers en Antillia- nen". Deze beschuldigingen werden gisteravond geuit tij dens de solidariteitsmanifcs- tatie van Surinamers, Antil- lianen en Nederlanders in de Burcht. Deze was georgani seerd door enkele Surinaamse organisaties in samenwerking met de Leidse afdelingen van PvdA, PPR, PSP, en CPN. Volgens de Surinamers maken allerlei fascistische organisa ties, zoals de Nederlandse Volksunie van de inmiddels bekend geworden Joop Glim merveen uit Den Haag, hen tot zondebok van de huidige eco nomische crisis. „Zo wordt de Nederlandse bevolking opge hitst tegen alles wat verschilt van het „blanke type", en pro beert men hier racisme te kweken; een vergelijking met Nazi-Duitsland ligt voor de hand", aldus een der sprekers gisteravond. Hij eiste van de Nederlandse regering een ver bod van de Nederlandse Volksunie en een veroordeling van haar leider. „Voor hen. die met racistische middelen hele bevolkingsgroepen van hun vrijheid willen beroven mag m dit land geen plaats zijn", stel de een van de Surinaamse ver tegenwoordigers onder goed keurend applaus van zo'n hon derd toehoorders. Volgens de Surinamers is het onzin te be weren dat zij op de Nederland se economie zouden parasite ren. „Meer dan 85% van de Antillianen en Surinamers le veren een normale bijdrage in de Nederlandse economische ontwikkeling en zij maken nog geen 3% van het totale aantal werklozen in Nederland uit. Het zijn daarentegen juist Amerikaanse en Nederlandse multinationale ondernemin gen, die de Surinaamse econo mie uitzuigen", zo vond men. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Ruim zeshonderd jazz-1 iefhebbers maakten gis teravond het gebouw van stu dentenvereniging „Augusti- nus" aan het Rapenburg „on veilig". Van negen uur 's avonds tot vier uur in de mor gen genoten zij van blues, rag time- en vaudeville-muziek, gebracht door drie verschil lende groepen. Deze waren ge contracteerd ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van de stichting Jazz-zolder. „Hot House". Al eerder heeft de stichting ter viering van haar lustrum een festival georgani seerd in de „Burcht". Toen was er moderne jazz te beluis- Hutje bij mudje stonden de bezoekers van het festival in de drie speciaal voor de mani festatie ingerichte zalen. Het gehele gebouw stond te trillen van de met onverdienstelijk voortgebrachte blues-klanken. Vooral de bluesband „Barrel- house" die in de benedenzaal van „Augustinus" speelde. trok veel toehoorders. Dat de zaal al na een uur veranderde in een bedompte, rokerige ruimte deerde hen niet. De freqente bezoekers aan de „Hot House-zolder" zijn overigens niet veel anders gewend. Hierin laat zich de echte liefhebber herkennen. Uiteindelijk kwamen hele volkstammen ook naar Char lie Parker in dergelijke ruim ten luisteren. In de middenzaal was het iets rustiger. Hier speelde de „En- datteme Jugband" opmonte rende folk-blues. De jug, ka- zoo en het wasbord werden meerdere malen ter hand ge nomen. In de bovenzaal, de bekende zolder, gaven Victoria Varekamp en haar „Friends" een uitstekend concert „klas sieke blues". Het aantal bezoekers dreigde gisteren het aantal van het concert in „De Burcht" te overtreffen. „We hebben meer dan honderd mensen zelfs weg moeten sturen", aldus organi sator Paul Juten De grote op komst is voor hem overigens niet zo'n grote verrassin". In de voorverkoop werden al driehonderd kaarten verkocht Desondanks sta ik er van ver steld dat het een grandioos festival is geworden", besluit de organisator nadat de deur voor nieuwe bezoekers geslo- HUI Van een onzer verslaggevers Leiden Je bent tegenwoordig' pas goed geïnformeerd als je „totaal" ergens bij bent betrokken, als je zoveel mogelijk indrukken kunt opdoen. Dit geldt in toenemende mate voor de om zich heen grijpende vrijetijdsbesteding. Het leek daarom het Organisatiebureau Zuid-Holland b.v. een goede gedachte, de recreatie in een zo bont mogelijk patroon aan zo'n dikke 600.000 inwoners van de Randstad voor te zetten. De organisatoren, onder wie waarnemend Groenoordhaldirecteur André de Jong, wilden daarbij vooral Leiden en zijn Groenoordhal weer eens in het openbare zonnetje plaatsen. Dat gaat in april gebeuren, vijf dagen lang. Van 16 tot en met 20 april komt in de Groenoordhal de eerste, eigentijds opgezette Ideeënbus voor vrijetijdsbesteding, duidelijkheidshalve „Vrije Tijd" genaamd. Kopen en kijken op een door- kijk-beurs zonder uitsluitend pure standbouw. André de Jon- g: „We creëren een overzichte lijk geheel over een vloeropper vlakte van zo'n 4000 m2. We hadden gerekend op 3000 m2 aan stands, maar het enthou siasme van de deelnemers gaat zowat de hele ruimte innemen. Alle „richtingen" zijn op deze Vrije Tijd-beurs vertegenwoor digd in vijf hoofdbranches: wa tersport, caravans en camping, doe-het-zelf, sport en tuinieren. Voor de vrouw met name lijkt me bijzonder attractief de aan dacht die zal worden besteed aan de zelfmaak-mode en cos metica (hét zelf-opmaken). Wat de tuinsector betreft: je wandelt meteen al een grote tuin van 600 m2 binnen". Het wordt een assortiment waaraan men ogen tekort zal komen: tuingereedschap, tuin aanleg, broeikassen, terrasstoel tjes en alles wat maar raakvlak ken met de tuin heeft, bloemen, caravans, tenten, doe-het-zelf-ar- tikelen en -gereedschappen, hobby-artikelen, watersport, motorjachten (bootjes vanaf 16,50 tol om en nabij de 50 mille in nationale en internatio nale uitgaven), vakantie, reizen, mode en vrijetijdskleding, auto- accessoires en nog veel meer. Het wordt een vrijetijdsbeurs met „trekkers". Niet alleen de grote tuin, maar ook een 20 meter lange castingbaan, waar o.m. de „Nederlandse kam pioenschappen" werphengelen gehouden zullen worden: 6 wed strijdronden per dag en fraaie prijzen. Een paradijs voor de sportvisserij, waar men ook voorlichting en lessen kan krij gen, in werpen b.v. Midden op de beurs, langs een terras waar men verversingen en verfrissin gen kan bekomen, gaat het be faamde Pony-kamp uit Slagha ren zich vestigen. Dat wordt een manege met 7 of 8 pony's waar op de kinderen vrijelijk hun rondjes kunnen draaien. „Het wordt een beurs voor va der, tnoeder en kind", aldus An dré de Jong: „er zijn vergevor derde plannen voor een kinder crèche, onder de hoede van leer lingen van de Leidse kweek school voor voorbereidend on derwijs en onder leiding van gediplomeerde kleutersleidsters. Voor de moeders komt er een modeshow, gericht op vrijetijds kleding en zelfmaakmode". De beurs, die een jaarlijks terugke rend evenement rond de Paas week moet gaan worden, kan men gaan zien voor een rijks daalder aan entreegeld; kinde ren tot 12 jaar (onder geleide) en 65-plussers betalen de helft van deze prijs. ADVERTENTIE 4 geen zinloos verbruik van wat de aarde ons biedt, maar redelijk gebruik *niet leven om te verdienen, maar verdienen om te leven, 4 niets ten koste, alles ten dienste van de ander deze manier van leven helpt een betere samenleving op bouwen. bovendien, met wat we zo besparen kunnen we anderen extra helpen VASTENAKTIE-SAMEN BOUWEN giro 5850 utrecht centr rabobank eindhoven. Gevaarlijk spelletje kostte jongen het leven Van een onzer verslaggevers Leiden Een gevaarlijk spelle tje heeft de 10-jarige Tijmën Stoof uit Zoeterwoude donder dagmiddag het leven gekost. Op het busstation aan het Stations plein was hij op een wachthuis je geklommen en wilde daarna via een voor de abri staande lantaarnpaal weer op de grond springen. Hij heeft zich kenne lijk niet goed kunnen vastklam pen, viel en kwam onder de wielen terecht van een passeren- Daders overval gegrepen Van een onzer verslaggevers Leiden Een 26-jarige portier en een 22-jarige gevelreiniger beiden uit Leiden en een 29-jari- ge sloper uit Waddinxveen heb ben bekend vorige week de mis lukte overvallen te hebben ge pleegd op het postkantoor van Boskoop en het hulppostkan toor aan de Johan de Wittstraat in Leiden. Een 26-jarige koop man uit Leiden wordt ervan verdacht het drietal het schiet wapen te hebben geleverd, dat bij de overvallen werd gebruikt. Het viertal wordt er tevens van verdacht tal van diefstallen in de regio Leiden op zijn geweten te hebben. De politie kon tot arrestatie overgaan, nadat de Waddinxvener was aangehou den met gestolen goederen in zijn wagen. i leiden - c J. Sne n Dijk. arlcvliet. geb I: J van Ginkel cn E. Brussec, G. 1 M P van Leeuwen, C E P M Bult en P F Verhocckx. J P :n M J G van Marwijk. A Herucr Fielcmon. J Kleppe en M. H. Uljé. Veel goud en zilver bij de Echo der Duinen NOORDWIJK Tijdens een gezellige feestavond in Lido heeft de „Echo der Duinen" gisteravond niet minder dan achttien trouwen en zeer trou wen gehuldigd. Gouden onder scheidingen waren voor: Th. Admiraal, 47 lid en 30 jaar secretaris, Alb. Plug. 47 jaar lid en 45 penningmeester W. de Bruin, 47 jaar lid, W. J. Kruyger, 40 jaar lid en 30 jaar voorzitter, G. Wesseling, 40 jaar lid en vele jaren bestuur slid, C. Duindam, 40 jaar lid en vele jaren bestuurslid, A. Slagtveld, 40 jaar lid, J. Haze- noot, 37 jaar lid en vele jaren bestuurslid, en Jac. Vink, 37 jaar lid. Het zilveren insigne werd uitgereikt aan: W. Haze- noot, 31 jaar lid en vele jaren bestuurslid, G. Hoek, 31 jaar lid, K. de Bruin, 25 jaar lid en nog bestuurslid, P. Bosma, 25 jaar lid en nog bestuurslid, L. Hazenoot, 25 jaar lid, A. Ti- man, 25 jaar lid en leider van de drumband en het majoret- tenkorps, H. \>an 't Wout, 25 jaar lid en bestuurslid, A. Plug, 25 jaar lid en bestuur slid, en C. Hazenoot, 25 jaar lid. Voorzitter Kruyer maakte van de gelegenheid gebruik om muziekminnende Noord- wijkse jongeren op te wekken lid te worden van de „Echo", Er zijn nog instrumenten vrij en bovendien achtten verschil lende binnen het korps ver- grijsede muzikanten de tijd ge komen om „de trompetten aan de dennen" te hangen. Theresia huldigde jubilaressen Tijdens de viering van het vijf tigjarig bestaan gisteren heeft de Sassenheimse r.k. dames- vereniging Theresia de drie oudste leden gehuldigd. Dat zijn de dames V. d. Zwet-v. Vliet en Waasdorp-Gerritse (beiden 50 jaar lid) en mevr. V. Steyn-v. Velzen (49 jaar lid). Zij kregen bloemen en een herdenkingstegel. Drieënvijf tig leden die langer dan 20 jaar lid waren kregen ook de ze tegel. De drie bestuursle den, presidente Witteman, se cretaresse v. Beek en penning- meesteresse Hoogervorst wer den met een bloemstuk en een cadeau verrast Verder was er voor de presidente een voorzit tershamer en een bingo-spel. De huldiging had plaats tij dens een koffietafel na een H. Mis. waaraan pastoor Bockx- meer en het dameskoor Canta et Labora medewerking ver leenden. Gisteravond was er een feestavond in De Ontmoe ting, waaraan o.a. medewerk ing verleende het Huisvrou wen Showorkest uit Utrecht. Van onze correspondent Voorschoten De bouw van de J. M. Kempenschool in 1972 heeft bijna 170.000 meer gekost dan aanvankelijk begroot. De afrekening kwam gisteravond pas in de gemeenteraad aan de orde. omdat een rekening van het prot chrlst. schoolbestuur vorig jaar kennelijk op het ge meentehuis was zoek geraakt. Mr. Begeer (VVD) sprak daar om over een „gemeente-schan daal". Wethouder mevr. De Ruiter lichtte toe. dat de kosten zo waren opgelopen, omdat er ook nog een gemeenschapshal is ge bouwd, het dak van de school is hersteld en het gehele speel terrein is opgehoogd De ge meenteraad accepteerde deze verklaring. De raad toonde zich weinig ge lukkig met het voorstel om een krediet beschikbaar te stellen voor het bouwrijpmaken van gronden voor de bouw van een gymlokaal en een semi-perma- nent kleuterschool in Noord-Ho fland. De stuurgroep Scholenbouw heeft namelijk nóg niet bepaald waar er een school moet ko men. Daar komt pas in augus tus een rapport over De raad besloot het onderzoek naar het functioneren en di ganisatie van het gemecentelijk apparaat in fasen te laten uit voeren. Allereerst wordt de hoofdstructuur van de organisa tie doorzocht; dat kost 40.000. Aan de hand van de uitkomsten zullen daarna andere onderzoe kingen worden gepleegd. Aan het begin van de vergadering werd drs. A. J. v. Galen Last beëdigd als raadslid voor de WD. 'p de foto: de jubilaressen, de bestuursleden en rechts ach- teraan pastoor Bockxmecr. Eenvoudige zege BS Leiden-jeugd Van onze sportredactie DELFT Het jeugdtoam BS Leiden heeft gisteravond geen enkel probleem gehad met het Delftse DAS. Tegen alle verwachtingen in was er strijd nauwelijks sprake en Lei den won met maar liefst 55-103, na bij rust al met 21-55 te heb ben geleid. Vooral in de eerste helft wa Leiden superieur. Alles bleek mogelijk tegen het niet volledig uitkomende DAS, waartegen volgende week ook nog twee maal moet worden gespeeld in de halve finales van de beker. Via 14-23 na tien minuten liep BS zeer eenvoudig weg. Na rust werd het wat rustiger aan ge daan en was er zelfs nog een flinke eindspurt nodig om de honderd te halen. Die honderd ste kwam er via een vrije worp van Eddie Plomp. Koffieconcert in Alph< en Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Belgische strijkkwartet Quatackcr speelt zondagmid dag in het kader van de serie koffieconcerten in De Bron. Het kwartet bestaat uit leden van het orkest van de Konin klijke Nationale Opera van België. Het Qüatacker Strijkkwartet speelt drie werken: het kwar tet in D-gr. van Haydn; La oracion del toreo van J. Turi- na en het kwartet in F-gr. van A. Dvórak. Het concert begint om twaalf uur. Nieuwvcen huldigde hoofdonderwijzer Van onze correspondente IMEUWVEEN - Op uitbundi ge v/ijze heeft de St. Nicolaas- school gisteren de heer C. J. Alberts gehuldigd, die 12,5 jaar geleden hoofd van de school werd. 's Middags wer den de leerlingen van de school op een feestmaaltijd ge- trocteerd in gebouw Kwiek, daarna was er een receptie, die door tal van ouders en oud-leerlingen werd bezocht. De heer Alberts kreeg o.m. een grill aangeboden. Van de kinderen kreeg hij een fiets cadeau. Ter gelegenheid van het jubileum wordt er creatief werk van de leerlingen ten toongesteld. Deze tentoonstel ling kan ook vanmiddag nog worden bezocht. ROELOFARENDSVEEN Mevr. R. Rietbroek-v. Klink is gisteravond in het bestuur ge kozen van de zwem- en water poloclub Alkemade. Zij volgt in deze functie op de heer Van der Zalm. De club heeft plannen binnen kort met dames-waterpolo te Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Meerburg De Stichting Wijkcentrum Meer burg krijgt van de gemeente een stuk grond aan de Zaanstraat in huur om daar een noodgebouw- tje op te zetten. De huur be draagt f2340 per jaar. De buurtbewoners die bij b. en w. bezwaren hebben ingediend te gen de plaats van het wijkge- bouwtje krijgen binnenkort van het college een brief, waarin zal worden meegedeeld dat hun be zwaren zullen worden bezien wanneer de bouw van een defi nitief wijkgebouw aan de orde De Kopermolen Het winkelcentrum in de Meren- wijk, dat medio dit jaar wordt geopend, krijgt als naam „De Kopermolen". Het college van b. en w. heeft besloten het winkel centrum deze naam te geven na de begeleidingscommissie win kelcentrum Merenwijk te heb ben gehoord. Afscheid Een kleine tweehonderd collega's en oud-collega's waren gisteren aanwezig in de huiskamer van „Het Diaconessenhuis" om af scheid te nemen van zuster Maggie Spek. De 60-jarige zus ter heeft 27 jaar in het Leidse ziekenhuis gewerkt. „Nu ga ik eens lekker allemaal dingen doen waar ik vroeger nooit tijd voor had", aldus de gepensio neerde zuster Maggie in haar afscheidstoespraak. Adjunct-di rectrice zuster Thielen sprak de scheidende zuster hartelijk toe en bood haar namens de direc tie een radio aan. Van het per soneel kreeg zuster Maggie een grill. Voorts waren er veel plan ten en bloemen en een envelop pe met inhoud. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiini Leidse Bioscopen Loxor: Stationsweg 10, UI. 21230. „Death WUi" 18 Jaar, dsgeUjks 14.30, 10 00 en 21 13 uur, zondags 14.30, 18.43. 10.00 en 21.13 uur Camera: Hogrwoerd 40, teL 24011,.La tra. Infernal" 14 Jaar. dagchjk» 1000 en 21.13 uur. Kindr-muiLnoe ..Laurel en llardjr als rtl eren vechter"» I woensdag en zaterdag om 14.30 uur. NuchtvoorsteTling Sleuth" 18 Jaar. Vrijdag cn zaterdag 24.00 uur. Studio: Steen»trost 30, tel. 33210 „The mui with the golden gun" 14 jaar. dsge Ujks 14.30. 10 00 en 21.13 uur Zondag 1430. 18.43.10.00.21 13 uur. Lido: Steenstraat 30. tel 24130 .Busting" 18 jaar Dagelijks 14.30, 10.00 cn 21-15 uur. Zondag s 14.30, 18.45, 10.00 en 21.13 uur 1. teL 23873. ,My fair r n 20.00 uur. r. Dagelijks 10.00 52. tel. 23414 „Way en 21.15 uur. Wall Disney 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3