JT (v^U ills Moskou neemt tip aan Het doorweekte perkament Juniorhoek De avonturen van Piet PoUood ZATERDAG 1 MAART 1975 LEIDSE COURANT a V/san 3T6 Een rijke man en een lieve vrouw verheugden zich samen in hun enig kind, een zoon. Maar hoe groter de jongen werd, des te minder konden zij zich verheugen. Want hun kind werd al te zeer verwend en bracht daardoor veel verdriet in huis. Toen hij al een man begon te worden, wilde hij niets anders doen dan feest vieren. Zo ver brast hij het geld van zijn vader tot er geen goud- of zilverstukje meer over was. Maar de moeder die nóg niet laten kon haar jon gen te verwennen, gaf hem haar sieraden en mooie kleren, zeg gend: "Verkoop ze maar en maak plezier. Later zul je ons zeker terugbetalen". De jongen verkocht alles en vierde feest De ouders waren arm in hun rijke huis. Maar dat rijke huis verleidde de zoon tot de slechtste daad. Hij droeg dezelfde namen als zijn vader en zo gelukte het hem het huis te verkopen, zonder dat de vader het wist. De nieuwe eige naar van het huis zette de ou ders eruit en trok er zelf in, terwijl de zoon van de op brengst een schitterend paard kocht en genoeg overhield om nog lang feest te vieren. De arme vader en zijn lieve vrouw, die in hun goede dagen omringd waren geweest door dienaren, wisten daardoor uit stekend wat er van goede be dienden verwacht wordt. Zij trokken naar een vreemde stad en verhuurden zich bij de raads heer van de koning om er te werken in de huishouding. Ter wijl de zoon zich vermaakte, deden de ouders het werk tot tevredenheid van hun meester. Maar die meester merkte op dat deze voortreffelijke dienaren zeer bedroefd waren. Tenslotte vroeg hij naar de oorzaak. Om dat hij zulk een goede meester was, vertrouwden vader en moeder hem hun ongeluk toe. *Tk wil die zoon wel eens zien," zei de raadsheer. "Schrijf hem dat hij u komt opzoeken en laat doorschemeren dat hij geld kan krijgen". De ouders deden wat hun meester aanraadde. De OPLOSSING VORIGE WEEK Bomen kunnen flink groeien maar de hoogste zijn de Californische mam moetbomen die wel hon derd meter kunnen worden. Er zijn er gevonden als je het wilt weten, in „Red wood Grove" die 112 meter hoog zijn en van on deren dertien en een halve meter als omtrek hebben. zoon ontving hun brief, juist toen hij weer platzak was en daarom sprong hij op zijn paard en reed spoorslags naar de ver re stad. Toen de ouders hun jongen te rugzagen, waren zij blij, want ouderliefde slijt niet. Maar de raadsheer vroeg aan de zoon: "Wil je voor één keer mijn koe rier zijn? Breng een brief naar mijn vriend de rechter, die in zijn jachthuis temidden van de bossen verblijft. Kom met het antwoord terug". De jongen vond het heel voor naam koerier van een raadsheer te zijn en stemde graag toe. Dit schreef de raadsheer aan zijn vriend, de rechter: "Deze bood schapper is een oplichter. Hij is gekleed in pracht, maar heeft sieraden en kleren van zijn moe der verkocht. Hij rijdt op de rug van een prachtig paard, maar daarvoor heeft hij het huis van zijn vader verkwanseld. Alles heeft hij verbrast. Oordeel en straf hem". De raadsheer verze gelde het perkament, sloot het in een leren koker die met zijn wapen was versierd, en de koe rier reed ermee heen. De weg door de bossen was lang en warm. Na uren gereden te hebben, werd de ruiter gekweld door dorst Hij vond een beekje in een diep ravijn. Hij steeg van zijn paard om te drinken he laas, de beek lag te diep, hij kon er niet bij. Toen haalde hij de brief uit de koker en legde het perkament in het gras. Aan de leren koker bond hij de leidsels van zijn paard en zo kon hij water scheppen en zijn dorst lessen. De brief, die in het gras lag, bracht hem in verleiding Hij peuterde het zegel los en las. Al lezend greep de angst hem bij de keel. Zijn straf? Dat kon een vreselijke straf zijn. Daar bij die beek besefte hij voor het eerst wat hij had misdaan. Maar hij wilde aan de straf ontkomen. Vlug liet hij het perkament in de beek vallen en reed met de lege koker, waarop het wapen van de raadsheer prijkte, naar het jachthuis van de rechter. Daar diende hij zich aan als de koerier van de raadsheer en sprak: "Uw vriend, de raads heer, wil mij een proef laten afleggen. Hij laat vragen of u mij drie maanden in dienst wilt nemen om mij elk soort werk te laten doen, zelfs het laagste. Hij verzoekt u na verloop van die drie maanden uw oordeel te schrijven in een brief idie ik in deze lege brievenkoker weer te rug moet brengen. De rechter stemde toe en de koerier toog aan het werk. Aan gezien hij in de goede dagen van weleer omringd was geweest door dienaren, wist hij uitste kend wat er van goede bedien den werd verwacht en de rech ter was tevreden: Hij vond dat zijn vriend de raadsheer bofte met zulk een welgemanierde, goedgeklede en ijverige bood schapper. Toen de drie maanden om wa ren, wilde hij dan ook een brief vol lof over de koerier aan zijn vriend schrijven. In zijn tuin wandelend, dicht bij een beek, dacht hij na over prijzende woorden toen rijn aandacht viel op iets vreemds Over de bo dem van de heldere beek schoof een doorweekt perkament. Hij vist het uit de stroom: het was een brief, en nog wel een brief van de raadsheer, dat zag hij aan het zegel. Maar veel woor den waren uitgewist, enkele woorden waren nog te lezen. Zó luidde nu die vreemde brief: "Deze boodschapperis ge kleed in zijn moeder. Hij rijdt op de rug van rijn vade- r.straf hem". Toen riep de schrandere rechter de koerier en legde hem het doorweekte perkament voor. De jongen verbleekte en bekende alles van begin tot einde. De wijze rechter besefte dat ook de ouders schuld hadden: je mag een kind niet zo verwennen en alles toegeven. Hij antwoordde aan rijn vriend de raadsheer: „Uw koerier heeft hier voor straf drie maanden Als je rustig wilt liggen lezen en je hebt vier lampen daarvoor nodig kan het gebeuren dat de draden helemaal door elkaar komen te zitten. Dat is hier ook het geval. Welke draad loopt naar welke lamp? Het wordt beter weer, je gaat naar buiten en je wilt wel eens wat anders. Dat gaan we dan doen. Iets dat wel wat herrie maakt maar je moet er dan ook niet de hele dag mee lopen klapperen. Neem een stevig stuk papier dat vierkant moet zijn. Als de tekeningen nog niet duidelijk genoeg mochten zijn, volgt hier wat je moet doen: 1. vouw het papier in de lengte en overdwars (tekening 1); 2. vouw de hoeken om (tekening 2); 3. vervolgens in het midden vouwen (tekening 3); 4. de beide vouwen scherp maken door er flink met je nagel over te gaan en dan de hoeken A en B indrukken (tekening 4 en 5); 5. in het midden samenvouwen (tekening 6); 6. van onder beetpakken en hard naar beneden slaan. Dan knalt je werkstuk open. Weer in elkaar vouwen en je kunt weer knallen. allerlei soort werk gedaan, ook het laagste. Ik vraag u hem in mijn dienst te mogen houden. Indien u dat toestaat, zal ik hem zeven jaar loon Yponht betalen. Hij zal daarmee het huis voor rijn ouders terugkopen. Beschaamd, maar blij over de goede afloop, reed de koerier met deze brief in de leren koker terug naar de raadsheer. Maar hij reed niet alleen. Want zijn nieuwe meester, de rechter, wist dat je niet in drie maanden genezen bent van zulke slechte gewoonten, en hij gaf hem een strenge gardeofficier mee. En zo kon het gebeuren dat de vroegere feestvierder, onder toe- richt van de gardeofficier, har telijk afscheid nam van zijn ou ders, die terugkeerden naar hun huis. En dat hij zeven jaar moest zwoegen bij een strenge meester om van zijn slechte ge woonten te genezen. WASHINGTON Onberekenbaarheid, zegt Henry Kissinger vaak, is een be langrijk bestanddeel in de buitenlandse politiek van elk land. Natuurlijk moet men een constante beleidslijn volgen, maar de opponent moet altijd met een twijfel-element geconfronteerd worden. Met zijn plotselinge verwerping van de handelsovereenkomst van 1972 heeft de Sovjet-Unie aangetoond dat het 't spelle tje ook goed kan spelen. Dit en het feit dat harde onderhandelingsmethoden het Kremlin niet altijd afschrikken, zijn on geveer de twee hoofdbestanddelen van de boodschap. Het zou verleidelijk zijn het recente Sovjet-be sluit als eerste stap van een scheiding tussen Moskou en Washington te be schouwen. Na vier topbesprekingen in drie jaar tijd tussen de grootmachten en een aantal andere tekenen van toenade ring tussen de landen, komt deze boze bui als een schok aan. Zijn er in het Kremlin stugge mensen in opstand geko men tegen de ontspanning? Hoewel voor de leiders dergelijke specu laties in het westen welkom rijn, is het beeld op dit feitenmateriaal gebaseerd, te simpel. Zoals alle besluiten van het Kremlin in de laatste jaren, is deze ma noeuvre een zorgvuldig uitgebalanceerde berekening van Sovjet-interesses om op rijn verdienste beoordeeld te worden, meer dan een ommekeer op hoog politiek •De Kremlin-politici vonden de voordelen van het handelsakkoord te licht en de prijs ervan te hoog. Voor zover het de interesse van de Sovjet-Unie betrof was voor haar de toegang tot de onuitputtelij ke kredieten van de Amerikaanse in- en export bank en de tarief-vrije export van haar produkten op de Amerikaanse markt de inhoud van de oorspronkelijke afspraak. Als ruwe tegenprestatie zouden rij de oorlogsschuld van 11 miljard dollar te rugbetalen. Dit bedrag was Rusland in dertijd verstrekt in het kader van de na oorlogse hulp. Daarnaast zouden de Rus sische grenzen voor de Amerikaanse be drijven moeten opengaan, die zich in de Sovjet-Unie wilden vestigen. De overeenkomst kwam bij Rusland in het gedrang toen senator Jackson een amendement indiende dat de Sovjet-Unie verplichtte joodse emigranten te laten gaan. Dit waren concessies waarvan maar enkelen verwachtten dat de Russen ze zouden accepteren. „Beledigend" was de uitdrukking die een Oosteuropese di plomaat in Londen bezigde. Men heeft daarmee ongetwijfeld inbreuk gepleegd op de tradities van een land dat altijd zeer op zijn souvereiniteit gesteld is ge weest. Eventjes leek het erop alsof de Russen hun trots ondanks alles in zouden slik ken. Er gingen twee dingen fout Ten eerste de enorme publiciteit die er in het Westen aan het handelsakkoord werd geschonken, natuurlijk geleid door sena tor Jackson die rijn verkiezingskansen voor 1976 schoon zag. Toen Kissinger Moskou in oktober bezocht direct nadat de Jackaon-overeenkomst tot stand was gekomen, trof hij louter boze Russen aan. Het tweede meningsverschil deed zich in december voor toen het Congres kredie ten voor een bedrag van 300 miljoen dollar voor vier jaar bevroor. Het Krem lin vond dat de handelsovereenkomst toen belachelijk werd. De teleurstelling werd enigszins verzacht omdat de positie op de wereldmarkt er sinds 1972 enorm op vooruit was gegaan, voornamelijk dankzij de gestegen prijzen van hun export van grondstoffen. Een tekort van 800 miljoen roebel in '73 was een jaar later weggewerkt. De balans sloeg toen positief door: een overschot van 1,3 miljard. Rusland kan nu produk ten kopen in plaats van die produkten op krediet aan te schaffen. In de Sovjet- Unie is de hoop gevestigd op het verkrij gen van Franse, Westduitse en Japanse in plaats van Amerikaanse kredieten. Eveneens wilde men in Moskou kenbaar maken dat harde onderhandelingsmetho den voor hen geen afschrikkend effect hebben. In de top van de Sovjet-regering heerst het onmiskenbare gevoel, mis schien verpersoonlijkt door harde politi ci, dat de Russen zich te vaak door de Amerikanen hebben laten afpoeieren. Is dit de prijs van de ontspanning? De Sovjet-media hebben de presidenten Ni xon en dr. Kissinger zeker een gemakke lijke doorgang verleend, beginnend met Watergate tot aan de ontwikkelingen rond de CIA-activiteiten inzake het ont wrichten van de regering Allende in Chi li. De media hebben Kissingers rol als aanstichter van de CIA-praktijken hele maal niet genoemd. Zijn recente interview met Business Week over de mogelijke militaire inter ventie van de V.S. in de Arabische olie landen was de druppel die de bekende emmer deed overlopen. De Arabische gevoeligheid telt zwaarder dan de Chi leense linkervleugel. Na de informatie over Kissingers waarschuwing een week lang achtergehouden te hebben, veroor deelde radio-Moskou hem openlijk en noemde de bedreiging „tot falen ge doemd". Drie weken lang is de algemene toon van verslaggeving en becommentariëring van en over de Verenigde Staten kritischer en negatiever geworden. Nu nog zijn de vijandige uitlatingen aan de adressen van Kissinger en Ford door hun zeldzaam heid erg opzienbarend. De doelen zijn .reactionaire kringen", „het Pentagon" en anders genoemden. Hieruit kan men afleiden dat de Sovjet-Unie zich in geen geval tot conflicten laat leiden. Er is een verandering in het politiek denken gaande. Het Kremlin realiseert zich dat een beetje onzekerheid van hun kant geen kwaad kan. Dr. Kissinger heeft twee jaar lang het initiatief gehad (met name in het Midden-Oosten), het midden kiezend tussen kalme diplomatie en har de openlijke bedreigingen. De Russen reageren nu door weloverwogen de vraag te laten rijzen wat hun toekomstige bewe gingen en bedoelingen zijn. Het noodlot van de Europese veiligheids- conferentie, Russische stappen in het Midden-Oosten, hun reactie op het ver slechteren van de energie-situatie zijn nu opener vragen dan voorheen. Er zal een hardere beleidslijn gevolgd worden. Elk probleem zal afzonderlijk behandeld worden. Zeker is dat de Sovjet-toewijzing naar formele ontspanning ten koste van alles met de V.S. niet langer gegaran deerd is. Paulus de Boskabouter De Kraakvogels BS door JEAN DUUÈU M-12 „En toch had je Salomo be ter niet kunnen bespotten" meen de Paulus. „De zaak is veel te ernstig om er grapjes over te ma ken. Want waar is Gregorius ge bleven, dat weten we nu nóg niet!" „Hm", bromde Oehoeboeroe, „als je het mij vraagt is zonnebaaien al net zo gek als bonnezaaien. Maar je weet het inderdaad heien dal nooit met Gregorius. We moe ten maar goed om ons heen kij ken". Dat deden ze toen ook. Hun blikken gleden speurend over het sneeuwkleed dat alles overdekte en er overal volkomen egaal bij lag. „Te zien is er niets", mompel de de oude uil, „maar het komt mij voor dat ik wel iets hoor. Kom er eens bij, Paulus. Wat ^enk jij hiervan?" SUSKE EN WISKE DE POEZELIGE POES {VtliMQiónmbullt-') y bik zijn.... y xj.rr* Lucky Luke De erfenis van Rataplan

Leidse Courant | 1975 | | pagina 21