(umfr enTOURage-enTOUR DURBUY Een goede buur Is beter dan een verre vriend. Als dat ergens voor opgaat is het wel voor de vakantielanden. Neem nu Belgiè en Luxemburg bij voorbeeld. Goed, zij verwij ten ons dat we één flesje Cola met zijn vijven nemen en wij hebben altijd nog wel een nieuw voorraadje friten- moppen in voorraad, maar goede buren blijven ze. En zonder nu meteen buurman te willen overlopen, een avondje gezellig koutend een glas drinken samen is hart verwarmend. Zo is het ook met lange weekends of korte vakanties. Zomaar een paar dagen er even tussenuit zijn in een rustige omgeving. Niet aan de andere kant van de wereld, nee, naast de deur, bij de buurman, een paar uurtjes rijden, in het afwisselende gebied van Ar- denen en Eifel Als een soort reusachtige groene long ligt deze streek tussen de industriegebieden van Duitsland, Frankrijk en België in, met Luxemburg als centrum. Een stukje Duitsland, 'n stukje Frank rijk, een groot part België en Luxemburg. De gehaaste vakantieganger, op weg naar verre verre streken trekt er op topsnelheid aan voorbij, niet eens doorheen. Gelukkig voor diegenen die rust weten te waarderen, de rust van een fluisterende beek, ruisen de wouden en een herkau wende koe op een klein wei landje tegen een helling op. En dat in hartje Europa! Die reusachtige long draagt het stempel van een tweeduizend jaar oude cultuur. Burchten, kerken, abdijen spreken er van een roemrucht verleden. Karei de Grote hield er zijn jachtpartijen. Godfried van Bouillon trok van hier ter kruistocht. De heilige Huber- tus zag hier een hert met een kruis in zijn gewei. Eenvoud Het is een landstreek, die in zijn eenvoud doortrokken is van sagen en legenden, inge geven door het diepgewortel de geloof van de agrarische bevolkingen en het nauw verweven zijn met de natuur die er soms lieflijk is, soms dreigend en angstaanjagend geweldig, soms van een ma jestueuze schoonheid, of feeëriek zoals onder de grond, in de grotten van Han en Rochefort, aan de rand van het Hoge-Ardennenge- bied. Men heeft er soms het idee of de tijd er werkelijk heeft stilgestaan. Zo bijvoorbeeld in dorpjes'als Weiswampach, in het bovenste puntje van Luxemburg, dat op de krui sing van drie landen ligt en waar men dan ook over een drielanden-voetpad een wan deling van een uur kan ma ken. Geen douane, wel een heuse slagboom. Trouwens, dat Weiswampach is toch een plekje om te onthouden. Het heeft twee grote meren, rijk i aan vis, de restaurants serve ren er de Luxemburgse spe- i cialiteiten en de kampeer- ders en caravanners zij ge zegd dat nog niet iedereen i het ontdekt heeft. Van het uiterste bovenste puntje Lu xemburg door is maar een wipje. Naar de stad Luxem burg, de stad van de tachtig bruggen en negentig bankin stellingen, naar Clervaux, waar de middeleeuwen op u neerkijken, en een monu ment herinnert aan de wrede boerenstrijd (1789) de knup peloorlog, die in deze moder ne tijd binnen E. E. G.-ver band weer actueel lijkt te worden. Naar Echtemach, bedevaartsplaats, beroemd om zijn processie. Wilde natuur Kris-Kras door het Groother togdom Luxemburg, dat zo nauw met ons land verbon den is. Immers tot 1890 vormde het een Personele Unie met Nederland. Een wipje naar Vianden, waar van een dichter eens zei: „...wanneer ik slechts één burcht, één landschap en één stad zou willen zien, dan zou ik Vianden verkiezen. Een wilder en toch harmonischer landstreek is aan deze kant van de Rijn niet te vinden. Het kasteel is enorm, en vormt één geheel met de rots waaruit de torens zich ten hemel verheffen. Beneden slingert de stad zich in mid deleeuwse straatjes de hel ling af. Sinds Victor Hugo in vrijwillige ballingschap naar Vianden kwam om hier, in één zijn genius waardige omgeving te dromen en na te denken, is hier niets veran derd". Van daar kan men doorste ken naar Diekirch, 12 km verder, gedomineerd door de Herrenberg, die schitterende vergezichten geeft tot op 100 km in het rond en waar de Sure tussen vriendelijke wei den doorstroomt. Het gebied aan de ene zijde van Diekich heet Goedland en dat zegt toch wel iets Of een uitje naar Hosingen, een wildpark dat in Europa zijn weerga niet heeft, of naar Wiltz met zijn beroemd openluchttheater, waar de grootste sterren van toneel een bezoekje aan het schitte rend gelegen dorpje Esch sur Süre, dat verscholen ligt in een nauw dal van de Süre. De rivier slingert zich als een lint om het plaatsje heen. De plaatselijke V. V. V. doet alle moeite met prachtig uitge voerde brochures toeristen erheen te trekken, dus u moet zich haasten. Dat wil zeggen, als tenminste het af grijselijk slechte, bijna bele digende gebruik van de Ne derlandse taal in de brochu res de betere toeristen niet heeft afgeschrikt. Spelevaren Genoeg over Luxemburg. Later we het dichterbij zoe ken, de Belgische Ardennen. Een reclameman: „Er zijn mensen die alleen maar naar de Ardennen komen om hun tentje langs een riviertje op te slaan en te gaan vissen. Die mensen hebben gelijk. Er zijn mensen die dat hele maal niet doen en alleen maar wat spelevaren in een kano of de held spelen in een kajak. Die mensen hebben ook gelijk. En er zijn men sen, die gewoon helemaal niets doen, een beetje wande len, een beetje kokkerellen, een beetje luieren. En dat is alles, Hebben die mensen soms geen gelijk?" Natuur lijk, en dan hebben we het nog niet eens over al die andere fijne dingen die dit gebied rijk is. Je kunt een dag rondrijden en niemand zien. Je kunt een uur rond wandelen en een nieuwe we reld ontdekken. Er is een vijver middenin het park van de abdij van Orval. Loop daar eens langs en hoor de stilte. Of proef een glas trap pist Of ga zomaar een kerk binnen. Weifel voor een mu seum. Kies de Fourneau-St- Michel als excursiedoel. Mzermuseum Ja, die Fourneau-St-Michel. of in het Nederlands: de hoogoven van de heilige Mi chael. Midden tussen de bos sen van de Belgische provin cie Luxemburg niet te ver warren met het groothertog dom op zeven kilometer afstand van St. Hubert ligt, Midden: In het laatste oorlosjaar, nu dertig jaar gelden, was het gebied rondom Sint Vith een hel, waarin de troepen van generaal Patton verbitterd strijd leverden met de restanten van het Duitse leger. Men kan het zich nauwelijks voorstellen, als men er nu als eenzame ontdekkingsreiziger doorheen dwaalt. Links onder: In de hoogovens van de Heilige Michael middenin de bossen van Belgisch Luxemburg ligt het IJzermuseum. eens het verblijf van een benedictijner abt. Hier kan men nu alle gerijmde en ongerijmde zaken, die een mens ooit van ijzer gomaakt heeft, bewonderen. wijd. Het werd geen groot succes. Het ijzer was niet zo best. De abt bleef met tonnen en tonnen onverkocht ijzer zitten. In 1775 leken de kan sen te keren. Oorlog. Een oorlog eist kanonnen. De abt rook zijn winst Van 1776- 1781 deed hij erover om hon derd kanonnen te gieten. Ze hebben nooit slachtoffers ge maakt. Ze waren zo broos dat ze het eerste schot niet overleefden. De abt bleef met teleurstel ling en schulden zitten. In 1791 waren die opgelopen tot twintig miljoen franken. In 1793 overleed hij in armoede in Monschau. De streek was nog even arm gebleven. De hoogoven staat er nog. En vele mooie dingen wachten om bekeken te worden. De tijd leeft er. Het is een ware geschiedenis uit de wouden waar al Julius Caesar bang voor was en die Petrarca ontroerden tot twee sonnet ten. Wat ons, minder dichter lijk. ontroert is het wild uit de Ardense bossen. Als we u een tip mogen geven: Ga eens kijken in het kleinste stadje van Belgie, Durbuy, een handjevol huizen en een kasteel in een bocht van de Ourthe. De keuken waarvan men deze geniet in hotel Des Roches, gestoeld op wat de jacht en de visvangst ople vert. is voortreffelijk. Maar om zich werkelijk aan culi naire genietingen te kunnen overgeven moet men deelne men aan een culinair week end. zoals die in heel België georganiseerd worden, maar die, als het om wild gaat, het best tot zijn recht komen in de wildrijkste streken, zoals de Ardennen. fraai gerestaureerd, het ver blijf van de laatste abt van de benedictijnen van St. Hu- bert, die leefde in het midden van de achttiende eeuw. Het is nu het „IJzermuseum". Prachtig uitgestald in het als een grote boerderij aan doend gebouw staan, liggen en hangen er de voorwerpen, die de mens in ijzer ver mocht te makea Met daarbij de gereedschappen Een mu seum en eigenlijk toch weer niet. Want het is een brok uit het leven van enkele eeuwen terug en het is niet verstild. Het spreekt aan, het leven is er. Waarom nu juist daar dat museum? De abt, een man die de arme streek tot bloei wilde brengen, had een lumi neus idee. Waar om de na tuurlijke rijkdommen van de streek daarvoor niet gebrui ken? Kijk, redeneerde hij, we hebben hout genoeg, ijzererts en waterkracht. Wat we dus moeten doen is een hoogoven bouwen, ijzer fabriceren en dat verkopen. In 1771 werd de hoogoven plechtig inge- Culinaire oase bij meer van Robertville Smakelijke tip voor uw korte trip door de Ardennen: stap eens binnen in Hotel des Bains bij het Meer van Ro bertville. In deze oase van rust in een verre uithoek van het Belgische heuvelland is uw bed gespreid in een ka mer, die de sfeer van het goede landleven ademt. De keuze is aan u: er zijn ka mers in de stijl van 1900. van Louis Philippe, Lodewijk de Zestiende, naast optrekjes met een Mexicaanse, Spaan se en oud-Belgische uitmon stering. Dit kleine hotel is terecht ook beroemd om zijn keuken, die door Madame persoonlijk geleid wordt. Het resultaat van haar bemoeie nissen krijgt u op stijlvolle wijze voorgeschoteld in het restaurant: stuk voor stuk culinaire voltreffers, die va riëren van een zeewaardig zilt stilleven tot exquise wild- schotels, van zalmpaté tot ijs- fantasieën van indrukwek kende klasse. En dat alles voor prijzen, die u in het rampzalig inflatiejaar 1975 niet meer voor mogelijk hield. Het restaurant is geslo ten op dinsdagavond en woensdag. Opera In Verona In de beroemde arena van Verona in Italië wordt deze zomer ter gelegenheid van de honderdste sterfdag van Bi- zet de opera „Carmen" opge voerd. Verder staan op het programma „Turandot" van Verdi, en Beethovens negen de symphome in een choreo grafie van Maurice Béjart. Autowegen in Zwitserland In Zwitserland is nu 850 kilo meter autosnelweg (dat is 40 procent van het autowegen net. dat de automobilisten in Zwitserland eens ter beschik king zal staan) gereed. In de oigoupen weken zijn er weer drie trajecten bijgekomen: in het zuidwestelijk deel is het traject Lausanne-Chexbres (11 1/2 kilometer) openge steld. Doordat een nieuw ge deelte van de N3 gereed kwam zijn Basel en Zurich voor automobilisten wat dichter bij elkaar gekomen. Tussen Rheinfelden en Frick kan men nu ook van de „Na- tionalstrasse gebruik maken. Tenslotte werd het wegge deelte Zürich-Winterthur geopend, een ze?-baans-weg van bijna 14 kilometer. Hier door is het nu mogelijk via de NI rechtstreeks van "Zu rich naar Sankt Gallen te Trips In Limburg Negen suggesties voor een weekeind of korte vakantie in Limburg zijn samenge bracht in een folder, uitgege ven door de Provinciale VW in Limburg, Kasteel Den Halder in Valkenburg, Post bus 88. Telefoon 04406-13993. Men heeft onder andere de keuze uit een culinair trip- pertje in Maastricht, een Kastelen Weekeinde in Lim burg en fietsen in Noord- Limburg. Flaneren door Vlaamse land Onder de titel „Toerisme in het Vlaamse land" hebben de gezamenlijke toeristische fe deraties van de Vlaamse pro vincies een kleurrijke bro chure uitgegeven, die met veel illustraties een overzicht geeft van de grote verschei denheid aan landschappelij ke, culturele en recreatieve mogelijkheden in de provin cies Antwerpen, Brabant, Limburg, Oost- en West- Vlaanderen. De brochure is gratis verkrijgbaar bij het Fly-drive in Spanje Ook dit jaar is het mogelijk om volgens het fly-drive-sys teem Spanje te verkennen. Met een lijntoestel van Iberia kan men naar Barcelona, Madnd, Malaga of Santiago de Compostella vliegen. Daar staat een Seat 850, 127 of 124 op u te wachten voor een verkenningstocht door het Spaanse achterland. Twee vakantiegangers, die een Seat 850 kiezen betaleru voor .een arrangement via 3arcelona 560 gulden per persoon. Met drie personen wordt dat 528 gulden. Folder en verdere inlichtingen bij Iberia, Leidsestraat 67-71 in Amsterdam, telefoon 020- 63273. Goedkoop eten Prijzen? Stel dat u naar Dur buy toegaat vanaf de zater dagavondmaaltijd tot en met het zondagmiddageten, daar bij inbegrepen tenminste één gastronomische specialiteit of een wildschotel dan kost u dat 850 franken, oftewel 59.50. Voor niets als u ver gelijkt wat dergelijke arran gementen in Nederland kos ten. Natuurlijk, het kan elders goedkoper en ook duurder. Dit is een gemiddelde prijs die echter aan de hoge kant is. De goede buren blijken goedkope buren te kunnen zijn ook. Wat dat culinaire genieten betreft: in samen- werking met de Dienst voor Toerisme van Brugge heb ben hoteliers uit Blankenber- ge, Knokke-Heist, Wenduine, Brugge en Damme een cou pon-systeem ontworpen waar bij de bezoeker aan het land van Tijl Uilenspiegel aan trekkelijke mogelijkheden worden geboden. Indien ge wenst worden in het hotel bonnen verstrekt waarmee elders voor de lunch of het diner betaald kan worden. Hiermee heeft men meer vrijheid en kan men de dag als het ware verlengen. Inlichtingen over deze snelle wegwezers naar goede buren geven u het Belgische Ver keersbureau, Leidsplein 7 in Amsterdam, telefoon 020- 245953 en het Luxemburgs Verkeersbureau. Kleverpark weg 44 in Haarlem, telefoon 023-254707

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19