Arthur Ashe GEVECHT OM ERKENNING „TE OUDE" NORA BAKKER IN CALCUTTA BEKROOND VOORBEELD VAN BEMINNELIJKHEID ZATERDAG 1 MAART 1975 f LEIDSE COURANT,. ROTTERDAM - Arthur Ashe neemt al jarenlang in de internationale ten niswereld een unieke po sitie in. Hij is de enige neger die dankzij zijn i'acket een vooraan staande maatschappelij ke positie heeft ver overd. De immer bemin nelijke Ashe, op 10 juli 1943 in Richmond gebo ren en tegenwoordig wo nend in Miami, heeft zich daar echter zelden op laten voorstaan. Hij is nog steeds de beschei den, innemende tennis ser die hij was toen hij jaren geleden voor het erst onder de internatio- De prestatie is voor Ashe natuurlijk belangrijk. Maar hij sluit zich er niet voor op. Andere zaken in het leven hebben ook zijn aandacht. nale schijnwerpers ver scheen. Want rond de fi guur van Arthur Ashe zal zelden of nooit een rel ontstaan. Hoewel hij een van de meest opval lende leden is van het over de wereld reizende gezelschap dat zich met het slaan tegen een bal een fortuin bijeen ver gaart. Als 20-jarige maakte Arthur Ashe twaalf jaar geleden de sprong uit de onbekendheid naar de top-tien van de Ver enigde Staten. Nu, in 1975, heeft Ashe een bedrag van zo'n slordige anderhalf mil joen gulden bij elkaar gesla gen, waarmee hij overigens nog achterblijft bij Rod Laver die het bedrag op zijn bankre kening zelf slechts bij globale benadering kan noemen. De bescheiden levenswijze van Arthur Ashe kan hem overi gens wel wat dollars aan inko men hebben gescheeld, want de sympathieke verschijning buiten de baan verandert nau welijks als hij zijn racket se rieus ter hand neemt om zich te verdedigen tegen de elk jaar in forse aantallen toenemende leden van de jonge garde die elke ronde van ieder toernooi voor hun leven knokt. En dat is iets dat Arthur Ashe vrijwel nooit heeft kunnen opbrengen. Hij dreef op zijn superieure klasse naar een hoge positie in het klassement van de meest gelauwerde en hoogst gehono reerde tennissers. Van het imago van de nauwelijks emo ties tonende tennisprof wijkt hij bijna nooit af. Toch is Art hur Ashe lang niet de koele tennismachine die een Stan Smith, een Rod Laver of, van een latere generatie Jim Con nors zulke automaten maakt. Ashe heeft wel degelijk gevoel voor show, tegenwoordig een belangrijk element in het in ternationale door de cie zo zeer aangetaste tennis- metier. Hij bewees dat deze week nog in het Rotterdamse Ahoy', waar hij in een wat men in Amerika een pro-cele- brity-partij noemt speelde. Terwijl bijv. Tom Okker zelfs in zo'n schertsvertoning niet een keer uit de plooi kwam en op penibele momenten dat de premie om slechts 1000 gulden ook maar even in gevaar dreigde te komen niet schroomde zeer ongebruikelijk de bal hard zo over het net te plaatsen dat de punten en geld veilig werden gesteld. Arthur Ashe besefte daarentegen het show-element van dit pret-tref- fen. Hij speelde het spel mee en gaf blijk over gevoel van humor te beschikken door eni ge keren vermakelijke toeren uit te halen. tekenend Het is tekenend voor de instel ling waarmee Arthur Ashe zich door het leven beweegt. Voor hem zijn er ook andere belangrijke zaken die tellen. Zo heeft de donkere Ameri kaan zich altijd zeer sociaal opgesteld als het ging om be langen van verdrukten uit on ze maatschappij. Hij was nooit te goed om zich in te spannen voor sociaal werk, zoals het lesgeven aan arme negerkin deren die het geld ontbreekt om zich een dergelijke luxe te permitteren. Ook op hoger ni veau zet Arthur Ashe zich in. De enige keren dat hij buiten zijn tennis-activiteiten in de publiciteit verscheen waren -tijdens de verwikkelingen rond zijn optreden in een in Zuid Afrika te houden tour- nooi. Ashe werd op grond van zijn huidskleur toegang gewei gerd en dat buitte de Ameri kaan uit om zijn gramschap te spuien op de door de regering Johannesburg gevoerde apart heidspolitiek. Een jaar later werd Ashe overigens wel tot het land van Vorster toegela ten. Zuid-Afrika wenste ken nelijk verstoken te blijven van Dat met tennis tegenwoordig veel te verdienen is demonstreert Ashe herhaaldelijk. Op de huidige financiële ranglijst staat hij derde achter Vilas en Borg. de anti-publiciteit die een har de opstelling ten opzichte van Ashe met zich meebracht in de wereldpers. Tekenend voor de bewogen heid en de instelling die Ashe kenmerkt zijn zijn plannen voor de toekomst. Hij laat zich niet uit in vage kreten waarin doorklinkt dat het geld dat hij verdiend zal hebben tegen de tijd dat hij zich zal terugtrek ken uit het vermoeiende reizen en trekken hem tot een ge makkelijk leventje in staat zal stellen. De Amerikaan, die zich al onderscheidde door in het leger van de Verenigde Staten zijn militaire diensttijd te volbrengen als luitenant, heeft de intentie om zich in de diplomatieke sfeer te gaan ontwikkelen. Een standplaats in het werelddeel waartoe hij zich het meest voelt aange trokken, Afrika, zou dan de bedoeling zijn. Ook zou een carrière als schrijver, en men mag aannemen dat het dan geen boeken over tennis be treft, hem aantrekken. Arthur Ashe heeft zich on danks zijn beslommeringen op ander gebied in het tennis zeer doen gelden. In periodes dat newcomers als Nastase, Smith, Borg en Vilas zich als kometen aan het tennisfirmament pre senteerden heeft hij zich steeds op een betrekkelijk con stant - uitstekend - niveau kunnen handhaven. Tekenend daarvoor zijn Ashe's vier ach tereenvolgende kwalificaties voor de WCT-finales in Dallas, waar hij met Laver niet een maal ontbrak. Maar uitgere kend in die vier evenementen, die het hoogtepunt vormen voor de tennisprofs, bereikte de Amerikaan slechts eenmaal de eindstrijd. In 1973 was hij erg dicht bij de titel, maar toen blokkeerde de dat seizoen vrijwel ongenaakbare Stan Smith hem de weg naar de hoofdprijs. Blijmoedigheid Arthur Ashe heeft altijd gegol den als een speler die het best uit de voeten kan op snelle pistes. Zijn tot de ver beelding sprekende zegepra len op bijv. gravelbanen ble ven zeer beperkt. Maar de blijmoedigheid van Ashe lijdt daar niet onder. Een voorbeeld daarvoor was ook de finale van Forest Hills in 1968 toen hij -het eerste open Amerikaanse kampioen schap won door Okker te verslaan. De hoofdprijs van 14.000 dol lars mocht Ashe toen niet accepteren, omdat hij de amateurstatu^ nog bezat. Hij heeft daar echter geen mo ment onder geleden. De ge lijkmatigheid die de levens wandel van Arthur Ashe ty peert komt op de tennisbaan niet helemaal tot uiting. Zijn wat relativerende opstelling resulteerde in een wat grilli ge prestatiecurve die even wel talrijke hoogtepunten te zien geeft. Naast de reeds gememoreerde titel in Fo rest Hills vormden glansrij ke momenten in zijn cairie- re de Australische titel (1970) dubbeltitels Parijs met Riessen (1971), Johan nesburg met Okker (1973) en zeges in de WCT-tournooien in Montreal, Rome, Rotter dam (1972), Louisville, Chi cago, Stockholm, Bologna, Barcelona en in dit jaar op nieuw Barcelona. Op de fi nanciële ranglijst van vorig jaar neemt Ashe een derde plaats in met 379.400 gulden achter Guillermo Vilas (588.025) en Björn Borg (525.400). Deze verdiensten zijn waarschijnlijk de ver klaring waarom Arthur As he zich op de baan niet al tijd even géinspireerd ge draagt. Als Ashe zich volle dig op tennis zou toeleggen zou hij zich wellicht als ab solute topper kunnen mani festeren. "Maar", stelt de be minnelijke Amerikaan vast, "er zijn nog veel andere za ken in het leven". En dat is een ding dat zeker is. Frank Werkman .V De ommekeer in de tafeltenniscarrière van Nora Bakker kwam op de dag, toen zij haar bat vergat. Door die toevalligheid kwam Nora Bakker waar ze wilde zijn: aan de top. LEIDEN. De bloemen, kriskras verspreid in de woonkamer, zijn nog niet verwelkt. Nora Bakker, vorige week terugge keerd uit Calcutta is er nog steeds een beetje van onder de indruk. „Eerlijk, pas bij mijn thuiskomst kwam ik erachter, dat ik goed had gespeeld". Van onder de bank haalt zij een stapeltje kranten tevoorschijn waarin artikelen met vette en minder vette koppen maar alle maal met haar naam. In de trant van „Nora Bakker bij de laatste 32". Nederland stond er versteld van. Nora Bakker had er tijdens de wereldkampioen schappen geen besef van, dat zij voor onze begrippen een uit stekende prestatie boekte. „Je staat er nauwelijks bij stil. Je realiseert je helemaal niet dat je tot de beste 32 behoort". Het zijn typische woorden voor de 26-jarigc tafeltennisster, die pas de laatste jaren doorbrak. En nu kan vast stellen dat het langdurige gevecht tegen de on derwaardering eindelijk be kroond is. Nora Bakker, toen nog Nora Broxterman moest een jaar of vier geleden ervaren dat haar leeftijd werd aangewend om haar niet te selecteren voor de Europese kampioenschappen in Moskou. „Er werd gezegd: „We gaan met een jonge ploeg. Met je 21 jaar ben jij te oud. Dat was natuurlijk belachelijk". Zij heeft zich er toen mateloos aan geërgerd, maar de afwijzing be tekende tevens een stimulans. Nora Bakker worstelde zich naar de top. Ook dankzij de dag, waarop zij bij haar toen malige vereniging Steeds Voor uit een bat vergat. „Ik pakte een plank en merkte dat ik, altijd pure aanvalster, meer gevoel had voor verdedigen". Met de presentatie van het anti topspin- rubber, een door aanvallers ge vreesd wapen, kwam de omme keer voor Nora Bakker. De speelster, die wel altijd tot de jeugdtop had behoord maar als seniore nooit op de voorgrond trad, won plotseling twee keer selectiewedstrijden. Haar naam was gevestigd. „Het is natuur lijk onbegrijpelijk, dat je met een totale wijziging van je spel in de top nog hoger kan komen dan voorheen. Maar het gaf me wel ontzettend veel zelfvertrou wen. Eerder was ik voor iedere speelster bang. Met het nieuwe rubber heb ik van iedereen wel een keertje gewonnen". Frans Schoofs honoreerde Nora Bakkers aspiraties. Hij werd da- mescoach en haalde het „te ou de" talent in de ploeg. „Schoofs was ook iemand die vaak te oud werd bevonden. Hij wist dus wat het betekende. Ook hij vond het vreemd dat ze me om mijn leeftijd passeerden en was het met mij eens. Je moet niet naar de leeftijd kijken, maar de sterkste opstellen". Nora Bakker kwam, zag en overwon. Zij had haar doel be reikt en was eigenlijk al tevre den. „Ik ben een vreemd wezen. Eenmaal naar de Europese kampioenschappen geweest, vond ik het eigenlijk wel ge noeg. Het is, omdat Nico (haar echtgenoot, red.) zei: Er is nog meer te bereiken". En Nora Bakker ging door, zoals zij ge wend was: Veel trainen en een voorbeeldige vechtersmentali teit. „Ik maakte wel eens diepte punten mee, zoals bij het over lijden van mijn schoonvader. Dan vroeg je je af: Waar doe ik het eigenlijk voor?" Zij geeft later zelf het antwoord. „Op een gegeven ogenblik ben je doorge drongen en dan wil je steeds Want Nora Bakker is eerzuch tig. En het is niet alleen, omdat Véronique van Ruiten en Ellen Klatt om verschillende redenen „PRESTATIE BESEFTE IK PAS BIJ THUISKOMST" afvielen argumenten die zij wel opvoert dat de Leidse „vechtster" ook voor Calcutta werd geselecteerd. „Ik heb een goede mentaliteit en kan met iedereen opschieten. Dat is be langrijk voor de sfeer". Die twee kwaliteiten zijn misschien van invloed geweest in de selec tieprocedure, maar belangrijker voor Frans Schoofs moet de groeiende vorm zijn geweest. In Calcutta kreeg de coach gelijk. Muziek Nadat een Chinese tegen wie ze nog eens haar vechtersmenta liteit onderstreepte door in een set van 614 met 1614 voor te komen. Toen maakte een val partij bij voorbaat een einde aan eventuele illusies een eind had gemaakt aan een over winningenreeks die vijf ronden duurde, zei Schoofs: „Als je zo in Nederland speelt, wint nie mand meer van je". Die woor den klonken als muziek in haar Nora Bakker, een paar jaar ge leden nog te oud bevonden, had weer eens het tegendeel bewe zen. Toch wekte het toernooi in Calcutta nog ontevreden gevoe lens bij haar op. „In de landen- wedstrijden heeft er promotie ingezeten. We hadden van Bel gië moeten winnen". En ook het trainingskamp, opgezet om te acclimatiseren, viel erg tegen. „Op de meest ongelukkige tij den viel het licht uit. Tigerman had een schema opgesteld dat helemaal uit de hand liep". Het vele geld is het volgens Nora Bakker toch allemaal waard geweest. „Als de bond het alleen had moeten betalen, zeg ik dat het hard genoeg ge bruikt kan worden voor andere dingen. Maar het. meeste komt van de NSF wel met de bepalin- g: Jullie krijgen geld, maar dan moet je naar de wereldkam pioenschappen. Trouwens ga je niet, dan raak je alleen maar verder achterop. Denemarken •en Oostenrijk bijvoorbeeld, die waren weggebleven moeten vol gende keer in de derde catego rie beginnen". Over het voor de buitenwereld vreemde systeem van drie cate gorieën in sterkste gesproken, in het buitenland bestaan plannen de wereldtitelstrijd te laten af spelen als bij ijshockey met dus drie groepen en drie titels. Nora Bakker acht het een goede pro paganda voor het tafeltennis. Propaganda die Nederland in elk geval goed kan gebruiken. „Ik zie de toekomst voor het nationale tafeltennis somber te gemoet. Er is een vreselijk groot gat tussen de top van nu en wat er onder zit. Ik zie nog geen opvolg(st)crs. Ik kan nog wel tot mijn dertigste doorgaan". Stoppen Nora Bakker weet nog niet wat ze doet. Zij twijfelt. „Ik heb met het plan rond gelopen om internationaal te stoppen. Ik heb gezien, wat ik wilde zien en er is vreselijk veel tijd in gaan zitten. In de laatste elf maanden ben ik tien weken weg geweest. Maar ik weet van mezelf dat ik vreselijk eerzuch tig ben. Als ik dadelijk goed in' de competitie speel en er wordt een team bekend gemaakt zeg ik toch voor mezelf: Daar had ik bij kunnen zitten". Typisch een uitspraak van Nora Bakker, vlak 'voor „Calcutta" getooid met de eretitel sport vrouw van Leiden. Een ding weet zij wel zeker. „Ik heb steeds weer een ander doel. In april zijn de Nederlandse kam pioenschappen. Ik heb nog geen nationale titel op mijn lijstje staan. Ik heb nu een grotere kans dan voorgaande jaren". KEES KOOMAN NOTEER BIJ DE RADIO Eredivisie PSV-NAC (1/3) O Wageningen-Excelsior Telstar-Sparta FC Twente-MW (1/3) FC Amsterdam-FC Den Haag O Roda JC-Ajax Feyenoord-De Graafschap Go Ahead Eagles-AZ'67 FC Utrecht-Haarlem Eerste divisie PEC Zwolle-FC Dordrecht - SC Amersfoort-FC Den Bosch SW-Heerenveen Volendam-Helmond Sport FC VW-Eindhoven SC Cambuur-Heracles NEC-FC Vlaardingen Willem II-Fortuna SC FC Groningen-Vitesse De wedstrijden, aangeduid met een komen voor op het totoformulier.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10