Afhaken van PPR geen ramp MIDDENSTAND REKENT OP STEUN K.V.P.-A.R. het kan vriezen of dooien Artsen worden doorgelicht Sovjettreilers belegeren Briis gasbooreiland GRUIJTERS MOET OP T.V. VERSCHIJNEN MINISTER BOERSMA: Problemen steeds groter Bewaker licht Chinezen op VS opent luchtbrug op Phnom Penh Kruisinga: Atlas- 135.000 Ontvoering leider CDU Donderdag 27 februari 1975, 65e jaargang no. 20054 Op tijd .postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J J Hallewas Chef-redacteur J W C. Leune f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34,76. jaar f 135,15 - losse nummers 50 cent. I Ik dacht dat ik op tijd zou rijn. tv-spel op Ned. I om 22.00 uur. Rai-concert met Strauss-pro- gramma om 20.35 uur. Ned. II om 20.35 uur 't Wilhel- mina en om 21.40 uur een aflei vering van "Duiken... politie". Droog en zonnig Droog en zonrug met een zwak ke tot matige wind uit oost tot zuidoost Maximumtemperatu ren omstreeks 9 graden. Morgen zon: 7.30-18.17. Maan: 22.14-8.01. Schev. hoogw.: 4.34-16.51. Laag- w.: 0.18-12.46. AALTEN (ANP) „Het even tueel afhaken van de PPR is niet de grootste ramp die ons zou kunnen overkomen". Dit zei minister drs. J. Boers ma giste ren op een AR-bijeenkorast in het Gelderse Aalten. Hij rea geerde hiermee op uitlatingen van het PPR-kamerlid dr. P. van Gorkum, die op deze mogelijk heid zinspeelde. Minister Boersma maakte deze opmer king tijdens een betoog over de maatre gelen van het kabinet ter bestrijding van de werkloosheid en het voorstel van de confessionele partijen om de vennoot schapsbelasting met één punt te verlagen om te zorgen voor enige verlichting in de lasten van het bedrijfsleven. Hij verklaarde het voorstel tot verlaging van de vennootschapsbelasting „niet zo mooi" te vinden. „Het kabinet zou met de ruim 100 miljoen gulden die de belas tingverlaging oplevert, wel wat anders kunnen doen. De verlaging helpt niet als er geen winst wordt gemaakt. Voor zover er nog winsten worden gemaakt, bete kent de verlaging dat zij terecht komt bij bedrijven die het nog goed hebben. De beperkte middelen van het kabinet moe ten zich richten op de zwakkeren", aldus de minister. Hij verklaarde nog niet te weten wat het kabinet met het initiatief-voorstel zal doen. „Bij aanneming door de Kamer zal het moeilijk worden om het ontwerp niet te ondertekenen", aldus Boersma. masa Utrecht zonder stoplichten (Van een onzer verslaggevers) brandje in de centrale verkeerslichten- computer, als gevolg van kortsluiting. Op UTRECHT In Utrecht hebben zich de meeste van de 114 kruisingen werd vanmorgen in het spitsuur flinke ver- het verkeer met de hand geregeld. De keersopstoppingen en stagnatie voorge-- 'politie hoopt de storing vandaag nog te daan, omdat alle verkeerslichten in de herstellen. Daarvoor zouden enkele on- varen uitgevallen. Oorzaak was een derdelen uit München moeten komen. W. PERQUIN (Van een onzer verslaggevers) Rijpwetering „Wanneer de K.V.P. in de komende weken", aldus de heer W. Perquin, voorzitter van het Nederlands katholiek ondernemers- verbond, „niet volhardt in haar ini tiatieven om de lasten van het be drijfsleven te verlichten en om de regering andere loonontwikkelingen af te dwingen, staat haar geloof waardigheid op het spel". De heer Perquin, die dit gisteren in Rijpwetering betoogde, wees erop, dat het niet goed gaat met het mid den- en kleinbedrijf en evenmin goed met het beleid, dat de grote problemen het hoofd moet bieden. De grote verantwoordelijkheid om dit beleid om te buigen ligt volgens hem bij de K.V.P. en de A.R.P. Hij heeft, zei hij gisteravond, wat dit betreft goede verwachtingen van de K.V.P.-fractie. De heer Perquin wees er verder op, dat het aantal faillissementen In het midden- en kleinbedrijf vorig jaar met 24 procent gestegen is en dat toen ook 17.000 bedrijven moesten sluiten. De daardoor werkloos ge worden ondernemers behoren tot de harde kern van de struktuurwerk- .loosheld. Meisje geeft zich over Een Australisch tie nermeisje voorlopig alleen bekend als Marge, gooit haar vuurwapen naar een politieman, na dat zij door een geestelijke is bewo gen zich over te ge ven. Het meisje vuurde meer dan honderd schoten van een grote olie tank en hield een geheel politiekor- don gedurende drie uren bezig alvorens op te geven. LONDEN (UPI) Britse marine heeft van och- eiland werd een motorboot gezonden om een jn de omgeving een Russische vrachtboot rond- eiland is eigendom van Amoco en ligt 15 mijl tend een mijnenveger gestuurd naar een Brits onderzoek in te stellen, maar deze keerde terug Voer en dat er nu ongeveer tien treilers in de van de monding van de Humbcr. Een soortgelijk gasbooreiland in de Noordzee dat door een toen twee andere Russische vissersschepen na- buurt lagen. incident deed zich voor in juni toen een ander tiental Russische vissersschepen is omsingeld, derden. Men vreesde dat de Russen van plan De marine zond daarop de Brinton, een als booreiland van Amoco zich door Russische sche- Het booreiland meldde gisteren dat een Russi- waren de motorboot de terugweg af te snijden, visserij beschermingsvaartuig dienstdoende mij- pen zag omringd die er kennelijk op uit waren sche treiler op korte afstand kruiste. Van het Later op de avond rapporteerde het eiland dat nenveger, om een onderzoek in te stellen. Het inlichtingen over de installatie te verzamelen. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze ..blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee. stuur als dank voor de mobite een thermometer naar: adres: woonplaats:.. Breda (ANP) De Bredase po- «tie heeft een 45-jarige bewaker de Bredase strafgevangenis, «^gehouden op verdenking oplichting. De man zou drie, Chinezen hebben opgelicht voor totaal 11.000. Hij maakte «aarbij gebruik van de onwe tendheid van de Chinezen, die ervan uitgingen, dat hier net als in hun Vaderland de politie de gevangenissen bewaakt. De bewaarder had het drietal bij wie hij in de buurt woonde, wijsgemaakt dat hij zou kunnen zorgen voor horecadiploma's die nodig zijn om een Chinees res taurant te runnen. SAIGON (UPI) De Verenigde Staten hebben vandaag een voedselluchtbrug in Berlijnse stijl naar de belegerde Camgodjaanse hoofdstad Ph nom Penh geopend met drie met rijst volgestouw de transportvliegtuigen. De DC-8 toestellen van Trans International en Wold Airways waren de eerste van ongeveer 450 „rijstvliegtuigen" die in de komende dertig dagen tussen Saigon en Phnom Penh zullen pendelen. Binnen twee tot drie dagen, wanneer de luchtbrug volledig in bedrijf is, zal ongeveer 600 ton rijst per dag naar de door de Rode Khmer ingesloten stad worden vervoerd. Voor de voedselvoorziening van het niet meer via de weg of het water bereikbare Phnom Penh is dagelijks circa 540 ton nodig. De belegeraars proberen ook het luchtverkeeer onmogelijk te maken door het vliegveld met raket ten te bestoken. (Van e r verslaggevers) AiMSTELVEEN Alle apotheekhoudende artsen (ruim 1400) zullen binnen een redelij ke termijn worden gecontroleerd. De bedoe ling is jaarlijks tenminste 10% van hen onder de loep te nemen. In het begin zal de proef speciaal worden gericht op die artsen die met hun kostencijfers voor ge nees- en verbandmiddelen belangrijk boven het gemiddelde uitkomen. De Ziekenfondsraad heeft de ziekenfondsen inmiddels richtlijnen gegeven voor deze con trole. De voorkeur is uitgegaan naar een steekproefsgewijze controle, omdat die min der tijdrovend is dan een onderzoek aan de hand van inkoopfacturen en de verdere administratie van de artsen. De ziekenfonds raad die ook werkt aan richtlijnen voor de controle van andere groepen van medewer kers heeft alle fondsen verder gevraagd, ieder vermoeden van onregelmatigheden in declaraties in een bestuursvergadering te bespreken en het besluit daarna aan de raad mede te delen. Als een strafbaar feit wordt geconstateerd zal aangifte bij de justitie worden gedaan. De Ziekenfondsraad bekijkt momenteel reeds 30 gevallen van, zoals dat wordt ge noemd, onjuist declareren door artsen. De ziekenfondsen hebben inmiddels al twee besprekingen gevoerd met een commissie uit het openbaar ministerie over het vervob gingsbeleid. Dit ter voorbereiding van advies aan de procureurs-generaal. Volgens de Ziekenfondsraad ligt een gecoördineerd optreden van alle betrokkenen in de lijn der verwachtingen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Premier Den Uyl zou moeten bevorderen, dat minister Gruljters van Volkshuisvesting voortaan bereid is zijn beleid toe te lichten op de televisie. Het Tweede Kamerlid Kruisinga (CHU) heeft de minister-presi dent gevraagd hiertoe stappen te ondernemen. De tv.-rubriek „Den Haag vandaag" had gisteren minister Gruijters' gevraagd het bouwprogramma 1975 voor de camera toe te lichten. Deze ging daar echter niet op in, zodat in de uitzending werd meegedeeld, dat de heer Gruijters „weigert voor de camera's van de Nederlandse t.v. op te treden". De WD heeft verzocht het bouwprogramma op de agenda van de Tweede Kamer te plaatsen. De partij wil er een debat over. omdat ze „diep geschokt" is door de sombere voorspellingen voor de bouwproduktie. Utrecht De beroemde 17e eeuwse elfdelige en uit zeshonderd kaarten bestaande Atlas major van de hollandsc kaartenma kers Joan en Willem Blaeu. is woensdagavond bij antiquair J. L. Beyers In Utrecht voor 135.000 verkocht Koper was de Amsterdamse ondernemer W. Speerstra. directeur van een handelsonderneming in importartikelen, gouden, en horloges. Direct na de koop merkte de heer Speerstra op de atlas hij had erover in de krant gelezen en was afgaande op die berichten op de veiling afgekomen dit antiquarisch veiling- pronkstuk niet duur te vinden. „Ik vind het spotgoedkoop. Ga eens na, bij Mak van Waay gaaa schilderijen, die je zelf kan naschilderen, voor honderd duizend gulden de deur uit", za merkte hij op. Hij wilde zichzelf geen verzamelaar, alleen een belangstellende, noemen. Direct na de veiling schreef hij con cheque van 157.000 (veilingbod plus allerlei veilingkosten) uit, terwijl de elf fors uitziende delen van de atlas in zijn auto werden geladen. De veiling van deze beroemde atlas, waarvan er maar een zestig exemplaren bekend zijn, was overigens een anti-climax. Binnen een minuut na het eerste bod van 90.000, kon veilingmeester directeur H. L. Gum bert van het Utrechtse antiquariaat al het een-ma al-andermaal uitspreken en de ha mer laten vallen ten teken dat de koop was gesloten. GEEN BRIEF VAN HULTEN OVER GIROBLOKKADE DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) heeft geen brief gestuurd aan de commissaris sen der Koningin en de besturen van waterschappen over de beslaglegging van de girotegoeden van diegenen die weige ren milieubelasting te betalen. Dit blijkt uit een overzicht van deze kwestie dat de staatssecretaris de Tweede Kamer heeft toegezonden. Dr. Van Huiten was wel van plan een dergelijke brief over de giroblokkade te sturen om te wijzen op de kwetsbare positie van de girodienst Omdat het Tweede- Kamerlid Koning (WD) deze kwestie In de Kamer aan de orde stelde, zag de staatsse cretaris af van het verzenden. Door een misverstand op het departement is de ontwerp-tekst van de niet verzonden brief wel aan een aantal journalisten doorgegeven. WEST-BERL1JN De voorzitter van de Christen-Democrati sche Unie (CDU) in West-Berlijn, de 52-jarige Peter Loresa, Is vanmorgen door onbekenden ontvoerd. De dienstauto waar in hij zat werd in de wijk Zehlendorf tot staan gebracht door enkele mensen. Zij trokken de chauffeur uit de wagen en sloegen hem neer. Daarop verdwenen zij met de auto en Lorena. Lorenz, die advocaat en notaris is, treedt sinds 1967 op als plaatsvervangend voorzitter van het Huis van Afgevaardigden van Wost-Berlijn. Sedert 1969 leidt hij de Christen-democrati sche oppositie tegenover de Sociaal-Democratische burgemees ter Klaus Schuetz. De ontvoering vond plaats vier dagen voor de verkiezingen voor een nieuw stadsparlement. Drie maanden geleden was de president van het Westberlijnse hof van Justitie, Gilnter von Drankmann, doodgeschoten. De politie gelooft dat het ook de bedoeling was geweest hem te ontvoeren. De moord op de rechter volgde op de dood van Holgcr Meins, die gevangen zat onder verdenking lid te zijn van de Baader- Meinhofbendc. Meins was in hongerstaking gegaan en had dit niet overleefd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1