f Xtö'Mfa Abortusstri jd in W.-Duitsland int opnieuw NAVO NOODZAAK VOOR VEILIGHEID EP" o von h CPV.erJ' ic^sen/ QeidwGowuvnt Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen. Spanje staat gesteld voor ernstige crisis Z°2 Referendum over lidmaatschap EG C.D.A. en VVD-fracties Gero Zeist gaat dicht En de kwart miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom zit 't 6e nu zonder tegenstanders. 'i.WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) BARCELONA In Spanje staat er een regeringscrisis op uitbreken. De derde vice-voorzitter van de regering, Licino de la Fuente, minister van arbeid heeft gisteravond zijn ontslag ingediend. Hij kan het niet eens worden met de rest van het kabinet over de sociale wetgeving van het Franco-be wind dat de verwezenlijking van zijn democratiseringsbelof ten steeds opnieuw uitstelt Naar het schijnt betreffen de twee concrete punten waarom' de minister weggaat de regeling voor stakingen en ontslag procedures. Een maand geleden had zijn ministerie van arbeid beloofd, dat er onmiddelijk een decreet zou komen om de staking wettelijk mogelijk te maken. Tot nu toe is staken in Spanje nog steeds verboden en strafbaar. Bovendien kan een arbeider op staande voet ontslagen worden als hij heeft deelgenomen aan een protes tactie of staking. En zelfs als de rechter hem gelijk geeft kan het bedrijf hem nog onmiddellijk ontslaan. Minister De la Fuente wilde in dit alles een verandering brengen. Al waren zijn plannen niet revolutionair, zij bete kenden in ieder geval een stap vooruit In Madrid gaan geruchten dat drie andere ministers onder andere die van het departement van onderwijs, het voorbeeld van de la Fuenta willen volgen. Op deze manier komt de regering van minister-president Arias Navarro steeds meer op losse schroeven te staan en het is ook de vraag of hij het zelf nog lang zal volhouden. ZWARTE MOSLIM Elijah Muhammad, leider van de ^Zwarte Moslims" In de Verenigde Staten, is gisteren op 77-jarige leeftijd In een ziekenhuis in Chicago overleden. Hij is meer dan veertig jaar leider geweest van de joedsdienstige sek- e, die streefde naar economische onaf- lankelijkheid voor de Amerikaanse ne- Een van zijn voornaamste volge- ingen is de huidige wereldkampioen waargewicht bok- Mohammed Ui, die evenwel niet iet leiderschap am- lieert De strijd om de abortuswetgeving in Duitsland is na de uitspraak van het Hof in Karlsruhe weer naar de straat teruggekeerd. Gisteren eisten demonstranten in Karlsruhe toch hervorming van het omstreden artikel 218 van de oude wet. BONN (DPA) - De Westdnitse regering zal het beslnit van het constitutionele hof in Karlsruhe eerbiedigen, waarin gisteren werd bepaald dat abortus in de eerste drie maanden van de zwangerschap ongeoor loofd is. Minister van justitie Vogel respecteert de motivering van de rechters, maar de regering blijft op het standpunt dat haar argumenten voor wettige abortus „onaanvechtbaar en logisch" blijven. Twee van de acht rechters waren het daarmee eens. De Duitse katholieke bisschop pen hebben de beslissing van het hof, waarin wordt vastge legd dat ook het ongeboren le ven de volledige strafrechtelijke bescherming geniet met instem ming begroet Ongeveer 60 pro cent van de Westduitse bevol king is het eens met het besluit, zo blijkt uit een onderzoek dat begin februari is verricht 27 procent noemt het besluit „vol ledig correct", 32 procent is het er gedeeltelijk mee eens. Het hof in Karlsruhe bepaalde gisteren dat de nieuwe abortus wetgeving in strijd met de grondwet is. In de motivering zegt president Ben da ondermeer dat zwangerschapsonderbreking in principe een dodelijke in greep is. De ontwikkeling van het menselijk leven is volgens het hof niet in afzonderlijke fa sen te verdelen, en de staat heeft tot taak voorzorgsmaatre gelen te treffen tot instandhou ding van het menselijk leven. Het parlement in Bonn moet nu opnieuw een besluit nemen over het omstreden artikel 218, waar in een toegestane termijn voor abortus was opgenomen. Van kracht blijft dat abortus niet strafbaar is in geval van gevaar voor leven van moeder en kind, bij te verwachten kiembeschadi- ging en als er sprake is van verkrachting. Kamer akkoord met schadefonds slachtoffers misdrijven DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met het re geringsvoorstel een scha defonds geweldsmisdrijven in te stellen. Op de begro ting van het departement van JosUUe voor 1974 werd voor dit fonds 1,1 miljoen gulden uitgetrok ken. Uit het fonds worden uitke ringen toegekend aan per sonen, die ten gevolge van een geweldsmisdrijf zwaar lichamelijk letsel hebben opgelopen. Voorlopig wordt gedacht aan een maxjmum van 25.000 bij materiële schade en van 10.000 bij immateriële schade. De Kamer verwierp een wijzigingsvoorstel van Pv dA en CPN om, als misdrij ven aan boord van een Ne derlands vliegtuig hebben plaatsgevonden, niet alleen de Nederlandse slachtof fers maar ook de buitenlan ders voor een uitkering uit het fonds in aanmerking te laten komen. Augustin weer verwijderd uit rechtszaal Buckeburg Bij de hervatting van het proces-Augustin is giste ren de 25-jarige nederlander Ro- nalg Augustin, die als lid van de Baader-Meinhofgroep in Bucke burg terecht staat, opnieuw door de president van de recht bank, Gerhard Haack, uit de rechtszaal verwijderd. Bij het begin van de vierde zit tingsdag wilde Augustin weer aan de tafel van zijn verdedi gers plaats nemen. Rechter Haack gelastte hem echter in het beklaagdenbankje te gaan zitten. Augustin reageerde hie rop met de opmerking: „Ik blijf alleen hier als ik tussen mijn. verdedigers kan zitten. U zult mij anders aan mijn stoel moe ten vastbinden." De officier, van Justitie, Water Hunger, stelde daarop voor de verdachte uit de rechtszaal te verwijderen, hetgeen door de president werd ingewilligd. (Van onze parlementaire redaktie) Den Haag De NAVO is noodzakelijk voor de veiligheid van Nederland en van West-Europa. Dat is het standpunt van de confessionele partijen en- de WD in de Tweede Kamer. Zij hebben er gisteren bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse zaken geen twijfel over laten bestaan dat de NAVO een van de hoekstenen is van het Nederlandse buitenlandse beleid. PvdA-woordvoerder Dankert toonde zich uiterma te gematigd over de wenselijkheid van het Neder landse lidmaatschap van de NAVO. Hij volstond met te constateren dat een aantal landen zoals Griekenland, Turkije en Portugal het zolangzamer- hand zat zijn als tweederangs bondgenoten te worden beschouwd. De PPR diende een motie in over de Navo. Daarin wordt uitgesproken dat de medewerking van Nederland aan de bewapenings wedloop tussen Navo en Warschaupakt wordt betreurd. Pv.d.A, PPR, D'66 PSP en CPN willen verder dat Nederland de voorlopige revolutionaire regering van het bevrijdingsfront in Vietnam diplomatiek erkend. De CPN diende over de erknning van de VRR en de verbreking van de betrekkingen met Saigon een tweetal moties in, die vermoedelijk de steun zullen krijgen van de andere linkse partijen. Volgens PvdA-woordvoerder Terbeek kiest de Ne derlandse regering door haar erkenning van het Thieu-bewind voor steun aan de regering die de Parijse Vredesakkoorden over Vietnam saboteert „Mijn fraktie maakt in die situatie een andere keuze, namelijk erkenning van de VRR", aldus Terbeek. De KVP-er van Amelsvoort deed nogal sceptisch over de vraag of erkenning van de VRR ertoe zal bijdragen dat de Parijse akkoorden zullen worden nageleegd. Angst of taktiek OP HET EERSTE GEHOOR doet het wat vreemd aan, als naast de vele stemmen die pleiten voor deelneming van werknemers in het bestuur van hun onderneming een Industriebond (in casu die van het NKV) verklaart hiervoor te passen, zolang de ondernemin gen niet volledig gedemocratiseerd zijn. Want uiteindelijk kan men ook de stelling opzetten, dat zelfbestuur door werknemers een middel tót en niet de eindfase vAn een democratiseringsproces is. In de parlementaire democratie bijvoor beeld garandeert de mogelijkheid tot het kiezen van een regering nog niet dat het met de democratie wel goed zit DE INDUSTRIEBOND NKV voert twee motieven aan, waarom ze vindt dat werknemers geen medeverantwoordelijkheid in de onderneming op zich moeten nemen: zolang de vrije markteco- mie bestaat moeten werknemers er zich voor hoeden mede-uit\ or ders van dat systeem te worden; in de tweede plaats moet «ret bereikt zijn dat de gemeenschap het laatste woord krijgt Wij vragen ons af, of dit alles wordt ingegeven door echte ngnt voor het welzijn van de werknemers of voornamelijk door tac «che overwegingen. Die vraag vloeit al direct voort uit het feit, f de Industriebond een erg vage omschrijving geeft van „gemeens» iep", de centrale overheid is dat volgens de bond niet; ze denkt r®er aan actiegroepen en lagere overheidsorganen. De proef op de som zou wel eens kunnen uitwijzen, dat het dan binnen de kortste tijd een chaos wordt en dat aan dr basis een toestand wordt uitgelokt welke de noodzaak met zkn i dat er aan de top weer een „sterk gezag" komt DE HELE TAKTIEK vertalen we als een voorkeur om voort met polarisatie te blijven werken, totdat de Industriebond h« haar zin heeft. En dan zien we wel weer; want op dat mos kan men moeilijk verordenen, dat het dan met de polani afgelopen moet zijn. Weeroverzicht DE BILT Het centrum van een hogedrukgebied (1045 mbar) bij het Skagerrak zal in zuidelijke richting trekken en zal morgen dicht bij ons land liggen. Er mag op een aanhouden van het zonnige weer worden gerekend. In de afgelopen nacht daalde de temperatuur in Eelde tot min 2 graden, dit was de laag ste temperatuur in het land. In de komende nacht zal het op de meeste plaatsen licht vrie zen. De maximumtemperaturen blijven iets boven de voor de tijd van het jaar normale waar den- Vooruitzichten voor vrijdag. Droog, overwegend zonnig en geleidelijk hogere middagtenv pera turen. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor Vrijdag Aantal uren zon: 3 tot 10 Min. temp: omstreeks 0 graden Max. temp: omstreeks 8 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent Frankfort gvh. b*w 15 10 KVP, AR en VVD willen cultureel verdrag met Israël (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Er moet voor worden gewaakt dat Israël in een geïsoleerde positie komt te verkeren. Dat hebben de woordvoerders van KVP, WD, ARP en DS70 gisteren bij het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer gezegd. Deze partijen spraken zich ook uit voor het zo spoedig mogelijk afsluiten van een cultureel verdrag tussen Nederland en IsraëL Ook de kleine rechtse partijen SGP cn GPV wilden dat Nederland tot uitdrukking brengt dat de solidariteit met Israel hoog genoteerd staat Volgens confessionelen Kerncentrale niet riskant voor volk DEN HAAG— De wetenschap pelijke instituten van KVP, ARP en CHU menen dat kern centrales geen risiko opleveren de bevolking en het mi lieu. Ze komen tot deze opmer kelijk zekere conclusie in een gezamenlijk rapport over het energiebeleid tot 1985. Kerncentrales zijn zodanig be veiligd dat ook in het uiterst onwaarschijnlijke geval van een reaktorstoring geen ramp voor de omgeving ontstaat", aldus dit vandaag gepubliceerde rapport De instituten plaatsen alleen een vraagteken achter het afvalpro bleem. Volgens het rapport is dit echter beslist niet onoplos baar. Gemeend wordt dat de kernsplijting op grote schaal kan worden toegepast op voor waarde dat binnen tien jaar een technisch uitvoerbare en aan vaardbare oplossing is gevon den voor het probleem van het afval. Het rapport pleit voor een nieuw nationaal industrieplan, waarbij rekening wordt gehou den met het feit dat de energie de eerstkomende 10 a 15 jaar duur en schaars zal zijn. Het overheidsbeleid moet in deze pe riode gericht zijn op besparing energie. Er wordt onder meer een vermindering van de behoefte aan verkeer en vervoer bepleit. Het middel van de dis tributie wordt afgewezen. Arte J. Keyzer, organist van De Doelen te Rotterdam, concer teert op woensdag 26 februari in de Houtrustkerk aan de Haagse Beeklaan. Op het pro gramma staan werken van Bux- tehude, Bach, Franck en een improvisatie. Galerie Kamp, Amstel 320 Am- sterdam, exposeert van 28 fe bruari tot 27 maart potloodteke ningen van Ank Overweel en bronzen plastieken van Jos Biersch. De Haagse Kunstkring, Denne- weg 64, exposeert van 4 t/m 15 (paart schilderijen van Richard van der Spek onder het motto «Den Haag stad rondom zijn dictator". KEUKENRIDDER Betaamde Franse koks hebben gisteren hun beste beentje voorge zet bij het samenstellen van een lunch voor president Giscard d'Estaing In het Elyseé. Onder hen was ook Paul Bocuse uit Collonges, die voor zijn culinaire prestatie werd onderscheiden met het Léglon d'Honneur. UTRECHT (ANP) Bij de Gero-fabriek In Zeist moeten 260 werknemers worden ontslagen. Vijftig man kunnen blijven wer ken in wat er van Gero overblijft, een expeditie- en distributiecen trum. Dit is de kern van het advies van de heren B. Roolvink en H. Oosterhuis aan de regering, die hen half december verzocht de mogelijkheden voor het bedrijf te onderzoeken. Een plan van de vakbonden en de overheid om samenwerking te zoeken met de bestekfabriek Sola, ook in Zeist, is door de directie van Sola afgewezen. Omdat in samenwerking overheidsgelden zouden worden geïnves teerd, had de regering ter garantie van de werkgelegenheid geëist controle te kunnen uitoefenen bij Sola middels deelneming in de raad van commissarissen en zeggenschap in het management en in de investeringsplannen van Sola. Dit accepteerde de directie van Sola niet IN GROOT BRITTANIE (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De socialistische minderheidsregering Wilson heeft een witboek gepubliceerd over het Omstreden referendum over Groot-Brittannië's lidmaat schap van de EG dat ze in de zomer op touw hoopt te kunnen zetten. Het zal de eerste volks stemming zijn in de Britse ge schiedenis. Voor premier Wilson is dit een bijzonder heet hangijzer. Als hij geen referendum organiseert, stort z'n regering, die sterk ver deeld is over de EG-kwestie, zonder meer in elkaar. Het wetsontwerp inzake de volksstemming dat hij rond Pa sen wil indienen bij het Lager huis, zal evenwel heftig bestre den worden, niet alleen door de conservatieve oppositie, maar vermoedelijk ook door de twaalf Schotse en Welse natio nalistische afgevaardigden. Wil son heeft de steun van de natio nalisten nodig om het wetsont werp te doen aanvaarden. De parlementaire debatten daar over kunnen dan ook leiden tot een regeringskrisis en nieuwe algemene verkiezingen. De regering-Wilson was die pro blemen volledig eendachtig toen zij afgelopen week haar referen dum witboek opstelde. Ze heeft dit dokument zo vaag en rek baar mogelijk gelaten. Het zal over een week of veertien dagen besproken worden in het parle ment en dan allerlei wijzigingen ondergaan, die het voortbestaan van de regering Wilson kunnen redden. De uitslag van het referendum zal bepaald worden door een eenvoudige meerderheid van stemmen. Constitutioneel kan het resultaat van een volksstem ming niet bindend zijn voor het Britse parlement Dit referen dum zal dus een van de gekste ter wereld zijn, temeer daar het gaat plaats hebben nadat het parlement al enkele jaren be slist heeft dat Groot-Brittanniè bij de EG hoort De regering Wilson zweert echter In haar witboek, dat zij de uitslag van het referendum door dik en dun zal respecteren en hem als bin dend beschouwen. Senaat accoord met huurwetje (Van onze parlementaire redak tie) DEN HAAG Met 45 tegen 24 stemmen heeft de Eerste Kamer gisteren het „huurwetje" van staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) aanvaard, waarbij de staatssecretaris de bevoegdheid krijgt voor dit jaar maximum huren te stellen en waarbij huurverhogingen boven acht procent in het geliberali seerde gebied moeten worden gemeld. De regering wil hiermee een greep op de huurontwikke- ling houden teneinde buitenspo rige huurverhogingen tegen te gaan. Ford: Cambodja heeft hard hulp nodig WASHINGTON (AP Presi dent Ford heeft tegenover het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden verklaard dat het Cambodjaanse regeringsleger zich binnen enkele weken aan de opstandelingen van de Rode Khmer zal moeten overgeven wanneer het huis geen goedkeu ring geeft voor extra-militaire hulp ter waarde van 222 miljoen dollar. In een brief aan Carl Albert, voorzitter van het huis van afge vaardigden, zei Ford dat het Cambodjaanse leger zonder de Amerikaanse hulp binnen een maand zonder munitie zal ko- I men te zitten. [ADVERTENTIE Dat waren de spelers van F.C. Schuitcrshoek. Die speelden samen in de Staatsloterij. En wonnen een prijs. Zitten daarom nu een weekje in Parijs. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld 1 op 2'/i op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van dc plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in dc beroepen gids. Een heel lot kost f 25.- en een „vijfje" f 5,-. Zo'n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. Dc trekkingen vinden plaats halverwege dc maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op dc t.v. cn in dc kranten. Dc trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8. Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden n& de derde trekking uitbetaald. maandag van dc maand cn duurt anderhalve weck. In juli wordt geen loterij gehouden. Hoe gaat het per postgiro? Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u lotcr\ hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van deze maand binnen is. speelt u dc volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt dc Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. Dc per giro gewonnen prijzen worden na dc derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle informatie: 070 653955. Wanneer kunt u loten kopen? Dc verkoop begint elke eerste -#><

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9