Mgr. Gijsen oneens met tekst liturgie „Roepingenzondag" Psychiatrische kliniek maakte ernstige beoor delingsf outen VLIEGTUIGKAPING NA INWILLIGING EISEN BEËINDIGD Reparatie Metula kost 60 miljoen L.P.O.-MARKTDAG IN GRONINGEN Duitse werkgroep voor liturgie in de knel met nieuwe kalender KORTE METTEN KERKELIJKE PERS IN V.S. WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURA pagina 7 ZESTIEN'JAAR TEN ONRECHTE „DEBIEL" VROUW ONDER INVLOED ACHTER KINDERWAGEN (Van onze correspondent Jan Drummen) FARIJS - In de Oostfranse stad Metz is gistermiddag midden in de stad een vrouw aangehouden "wegens het rijden met een kin derwagen onder invloed van sterke drank". De jonge vrouw in kwestie rende met haar kin derwagen tussen het verkeer door, botste tegen voetgangers op, ging stoepen op en af tot de politie zich genoodzaakt zag in te grijpen. De jonge moeder bleek zwaar beschpnken te zijn en zonder de mogelijkheid zich aan een hand vat van de kinderwagen te kun nen vastklampen was zij niet meer in staat recht overeind te blijven. De baby bleef onge deerd, maar tegen de moeder werd proces-verbaal opgemaakt terwijl de politie haar aanraad de bij de eerste gelegenheid de klassieke film van Eisenstein "Het slagschip Potemkin" te gaan zien, om zich ervan te overtuigen wat er allemaal met een dolgeworden kinderwagen gebeuren kan. achtmaanden voor directeur sufa-loterij ROTTERDAM (ANP) - Acht maanden gevangenisstraf met aftrek van (drieëneen halve maand) voorarrest heeft de rechtbank in Rotterdam opge legd aan Albert B. (38), voorma lig directeur van de Algemene Loterij Nederland. De straf was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. B. bekende een drukkerij in Wa- geningen te hebben opgelicht voor 500.000 gulden, welk be drag hij had los gekregen mede door het tonen van een verval ste machtiging van zijn werkge ver, de SUFA (Stichting Uitvoe ringsorgaan Financiële Acties). Ook gaf B. toe een bedrag van 79.000 gulden verduisterd te hebben, dat toebehoorde aan de SUFA. Hij had malversaties ge pleegd o.a. om samen met een paar Spanjaarden op het eiland Ibiza een hotel te laten bouwen. Deze onderneming werd overi gens een financiële mislukking. UTRECHT (ANP) In het psychia trisch ziekenhuis van de Willem Arntz- stichting in Utrecht is een ernstige beoordelingsfout gemaakt. Dat bleek gisteren tijdens het proces van de 30-jarige Fred van S., die in augustus van het vorig jaar doldriftig met een bijl de 22-jarige verpleegster Paula Dres ernstig aan de hals verwondde. De aanval was niet zozeer op de ver pleegster persoonlijk gericht, maar meer op wat zij vertegenwoordigde: het ziekenhuis waar men hem de laat ste zestien jaar als een debiel behan delde, terwijl hij in feite „normaal" was. De jarenlange opgekropte woede ontlaadde zich letterlijk en figuurlijk op het hoofd van de verpleegster. „Ik was wanhopig van woede. Nooit hebben ze me als mens begeleid, ze hebben me nooit de gelegenheid gegeven me als een normaal mens te ontwikkelen. Als ik iets wilde doen, werd dat onmiddellijk sarcastisch afge kapt verklaarde Fred in de doodstille zittingszaal van de rechtbank in Utrecht. „Als ik mijn - verdiende - straf erop heb zitten, hoop ik dat ik eindelijk de kans krijg me te ontplooien in deze maatschappij. Die kans heb ik al die jaren niet gehad." Fred's betoog werd in grote lij nen onderschreven door zijn raadsman. Zijn pleidooi werd in 'feite een requisitoir tegen het WA-ziekenhuis. Een requisitoir dat op zijn beurt weer wordt geschraagd door het rapport van de Psychiatrische Observa tie Kliniek (POK) over Van S. In dat rapport komt de kliniek er niet best af. Men spreekt over een ernstige beoordelingsfout Al die jaren Van S. ten onrechte als debiel behandeld, terwijl de man de intelligentie en ont plooiingsmogelijkheden bezit van een gemiddeld normaal mens. De officier van justitie was van mening dat Van S. had moeten kunnen bedenken wat het ge volg kan zijn wanneer je met een bijl op iemand in gaat hak ken: hij eiste dan ook wegens poging tot doodslag een jaar gevangenisstraf met aftrek. waarvan vijf maanden voor waardelijk en een proeftijd van drie jaar. Dit zou betekenen dat Fred van S. over een maand vrij zou komen. De officier zei overi gens de wanhoop van Van S. goed te kunnen begrijpen. ■».- y, Bk v M Een electrisch aangedreven orgeltje met orgelman en aapje moet de oplossing zijn voor muzikanten die er geen zin meer in hebben om zelf de straat op te gaan. Of de eigenaar kan even een wandelingetje gaan maken, terwijl zijn partner" het brood op de plank verdient... Dit is een van de bezienswaardigheden op de Voorjasrsbeurs in Frankfurt waar een paar honderd firma's uit 47 landen hun nieuwigheden tentoonstellen. Klaar voor het vertrek uit de Noordhoekkerk in Tilburg staan deze heiligen te wachten op hun nieuwe bestemming. Door het dalend kerkbezoek moet de kerk worden gesloopt en staan de heiligen voorlopig in de kou. ROTTERDAM/RIO DE JANEI RO (ANP) De reparatie van de Nederlandse supertanker Metula, die vorig jaar in de Straat van Magelhaen op de rotsen liep, zal ongeveer 60 mil joen gulden kosten. Dit is het bedrag waardoor werven in Ja pan en Portugal het karwei wil len klaren. Ook het Rijn-Schel- de-Verolme concern had een of ferte uitgebracht, maar komt voor de reparatie niet in aan merking. Hoe hoog die offerte dan wel was wilde het bedrijf niet bekendmaken. De Shell in Rotterdam heeft nog geen be slissing genomen of de tanker wel of niet hersteld wordt. Ge zien de hoge reparatiekosten en de geringe intrinsieke waarde van het schip staat het nog te bezien of reparatie de moeite waard is. Behalve schade aan het schip is er ook behoorlijke schade aan de Zuidamerikaanse kust aan gericht Op 9 augustus vorig jaar schuurde de Metula over de rotsen voor de Chileense kust, waadoor een groot gat in de scheepswand ontstond. Zo'n 51.000 ton ruwe olie stroomde toen het water in. Amerikaanse geleerden zeggen dat het strand over een afstand van 60 km één grote asfaltweg is geworden, met alle catastrofale gevolgen vandien. Britse geleerden echter beweren dat de meeste olie naar de Atlantische Oceaan is afge dreven. De schade die de Shell door dit avontuur heeft opgelopen ligt echter nog veel hoger dan de reparatiekosten alleen. Ex-direc teur D. Rodenburg rekende uit dat het uit de vaart zijn van het schip al 12.480.000 gulden heeft gekost Daarbij komen nog de kosten van het lostrekken en lichten van de Metula. De scha de aan de kust loopt eveneens in de tientallen miljoenen. Lek De Britse politie heeft opdracht gekregen uit te zoeken waar het lek zit in de Britse regering dat tot publikatie van officiële documenten inzake de financiën van koningin Eliza beth heeft geleid. MANILLA (AP/UPI) Twee met handgranaten en revolvers gewapende mannen, de 38 jarige Emilio Abarca en Cesar Malang, hebben gisteren een Fillipijns passagiersvliegtuig tijdens een bin nenlandse vlucht gekaapt. Acht uur na het begin van de kaping hebben zij op het vliegveld van Manilla de 15 passagiers en 3 bemanningsleden ongedeerd vrijgelaten en zich aan de autoriteiten overgegeven. De reden van de kaping was, dat Emilio Abarca van mening was dat hij onterecht gevangen is gezet Zijn eis was een algeheel presidentieel pardon. Tegen de man lopen nog een aantal aanklachten, waaronder roof en het uitgeven van valse bankbiljetten. Voor hun over gave onderbrak president Ferdinand Marcos van de Fillipijnen een politieke televisie-uitzending om te zeggen dat hij aan de eisen van de kapers tegemoet zou komen. Tijdens de uitzending las hij een brief voor van de kapers, waarin de eisen werden gesteld. Volgens een woordvoerder zal Abarca een voorwaardelijk pardon krijgen voor de dingen waarvan hij wordt beschuldigd. „We weten echter nog niet alle feiten en moeten daarom nog een onderzoek instellen". De woord voerder voegde eraan toe dat het pardon niet geldt voor de kaping. Britse regering wil 45 procent inkomsten uit' Noordzee-olie LONDEN (AP) De Brit», gering heeft het Lagerhuis voorgesteld over de inkomsten uit de exploitatie van oliereser ves in de Britse sector van de Noordzee een belasting van 45 procent te heffen. De afgelopen maanden had zij al laten weten dat het tarief voor deze „petro leum revenue tax" (PRT) tussen 45 en 80 procent zou komen te liggen. De oliemaatschappijen hebben te kennen gegeven dat een belasting van 45 procent de verdere ontsluiting van olievel den in de zeebodem ernstig zal belemmeren. Als tegemoetkoming aan de oliemaatschappijen wil de rege ring de belasting pas laten in gaan als 175 procent van de kosten van opsporing en de ont sluiting van reserves is terug verdiend. Bovendien zal geen belasting worden geheven over het eerste miljoen vaten dat een reserve jaarlijks oplevert. Dit voorstel is bedoeld om de ont sluiting van kleinere velden te bevorderen. Deze oliebelasting zal worden geheven naast een heffing van 52 procent ondernemingsbelas ting, die de oliemaatschappijen moeten betalen op hun inkom sten in Groot-Brittannië. Verder moeten zij 12.5 procent royalty betalen voor iedere barrel olie die wordt geraffineerd. Interview met Don Juan toch verschenen MADRID (DPA>- In het monar chistische dagblad ABC in Ma drid is gisteren toch het inter view verschenen dat het blad heeft gehad met Don Juan, graaf van Barcelona, vader van de Spaanse troonopvolger Don Juan Carlos. Aanvankelijk had het ministerie van voorlichting de publikatie verboden en daardoor het be wuste nummer van de krant geconfisqueerd. Maar maandag avond kreeg de uitgever van ABC van de eerste minister toe stemming de zondag uitge scheurde pagina's met het inter view alsnog in te voegen. Don Juan zegt in het interview dat de arbeidsmoeilijkheden in Spanje zijns inziens niet op te lossen zijn zonder politieke ver anderingen en dat de aangekon digde democratisering niet ver genoeg gaat om degenen te be vredigen die op een politieke doorbraak hadden gerekend. Niettemin zijn enkele omstreden uiUatingcn van Don Juan door ABC weggelaten, zoals zijn ver wijt aan het bewind van Franco dat het zichzelf probeert te ver eeuwigen, en een verwijzing naar de politieke rol van het leger dat in geval van een natio nale crisis aan dc controle van de regering zou ontsnappen. Bisschop J. Gijsen van Roermond heeft de Interdiocesane Stichting voor Kerkelijke Roepingen laten weten, dat hij weigert de speciaal voor Roepingenzondag 20 april geschreven liturgietekst te aanvaarden en onder de priesters in zijn bisdom te laten verspreiden. Hij verklaart bezwaren van eenzijdigheid en linksgerichtheid tegen deze tekst te hebben, aldus welinge lichte krinen. De tekst is opgesteld door de sectie liturgie voor religieuzen op verzoek van de Interdiocesane Stichting voor Kerkelijke Roepingen en is bestemd om te worden gebruikt voor de eucharistievieringen op .Roepingenzondag. Mgr. Th. Zwartkruis van Haarlem heeft de tekst goedgekeurd en er een voorwoord bij geschreven. De Interdiocesane Stichting voor Kerkelijke Roepingen heeft met zijn initiatief ingehaakt op een brief, die kardinaal Garrone, prefect van de congregatie voor het katholiek onderwijs, aan alle bisschoppenconferenties heeft geschreven. In deze brief wijst kardinaal Garrone erop, dat Roepingenzondag een dag moet zijn van gebed en bezinning, opdat er voldoende kandida ten zullen zijn voor het gewijde ambt in de kerk. De liturgie van die dag biedt voldoende mogelijkheid om het vraagstuk van de roepingen onder de aandacht te brengen, aldus de brief van kardinaal Garrone. Omdat in de afgelopen jaren de aandacht der Nederlandse katholieken op Roepingenzondag steeds werd gevestigd op het priesterambt in het algemeen, heeft de Interdiocesane Stichting dit jaar de bijzondere aandacht der gelovigen willen vragen voor de roeping tot het religieuze leven. De tekst van de liturgie voor Roepingenzondag speelt daarop in. De initiatiefnemers voor Roepingenzondag in ons land betreuren de weigering van de Roermondse bisschop zijn medewerking te verlenen. Zij erkennen echter dat de bezwaren van mgr. Gijsen vanuit diens kerkvisie redelijk zijn en aldus ook begrepen kunnen worden. Naar aanleiding van het bovenstaande deelt de persdienst van het bisdom Roermond mede. dat de kwestie van de liturgietekst op Roepingenzondag nog hangende is. Daarom ziet het bisdom af van commentaar. Kerk en wereld i Op zaterdag 8 maart wordt in het kulturele centrum D'Oosterpoort te Groningen een L.P.O.-marktdag gehouden. Met deze dag wordt gevolg gegeven aan de wens van het Landelijk Pastoraal Overleg, (L.P.O.) gehouden van 30 augustus tot 1 septem ber. Hier werd de aanbeveling gedaan tc wer ken aan een verbetering van de wereld, te beginnen in eigen kring, en een bewuste verso bering van levenswijze. De L.P.O.-marktdag in Groningen begint op 8 maart om 14.00 uur. Op het programma staat een interview met de minister voor ontwikke lingssamenwerking, drs. J. Pronk. Er komen stands over het L.P.O., de Vastenaktie, buiten landse werknemers en ook een doolhof met straten gewijd aan het milieu en het verkeer, de consumptie en het geweld. Tevens^ is uitge nodigd mr. W. Zeylstra, die zich onlangs in een proefschrift kritisch heeft uitgelaten over de wijze, waarop ontwikkelingshulp op dit mo ment wordt bedreven. De „Internationale werkgroep voor de liturgische commis sies in het Duitse taalgebied" is een beetje boos op de Ver enigde Naties en de regering van de bondsrepubliek. Het gaat om het voorstel van de internationale organisatie voor normalisering, waarbij per 1 januari 1976 de week niet meer als voorheen op zon dag, maar eerst op maandag begint. De Westduitse regering heeft het voorstel overgeno- Het gaat hierbij om de nieuwe telling van de kalenderweken, waarbij als eerste week die moet gelden, waarin tenminste vier van de eerste zeven dagen van januari vallen. Dit heeft zwaarwegende gevol gen voor de kerkelijke kalen der wegens de Duitse liturgi sche werkgroep, die spreekt zelfs van een stap verder in de richting van de secularisering van het Duitstalige cultuurge bied. Als gevolg van de nieuwe re geling, zegt de werkgroep, wordt de eerste zondag van de Advent losgemaakt van het begin van het kerkelijk jaar en Palmzondag van Goede Vrij dag. Bovendien, zo meent de werk groep, maakt het verschil of de zondag alleen als deel van een weekeinde geldt of als eer ste gekwalificeerde dag van een nieuwe week. De werkgroep heeft nu de Duitse bisschoppenconferentie en de Raad van de Evangeli sche Kerk in Duitsland voor gesteld via een gezamenlijk initiatief het astronomisch in stituut in Heidelberg te vragen rekening te houden met de katholieke en protestantse ker kelijke kalender. Voorts zouden alle christelijke kerken en godsdienstige ge meenschappen bij de regerin gen van hun landen, in zover zij het voorstel van de Ver enigde Naties hebben overge nomen, verzet dienen aan te tekenen tegen het feit. dat „over deze breuk met de tradi tie van ons cultuurgebied zon der overleg met de kerken en de godsdienstige gémeen- schappen is beslist". Onder het motto „In angsten en zie wij leven" wordt van elf tot vijftien juni in Frank furt de Westduitse „Kerke- dag" gehouden. Deze interker kelijk opgezette protestantse conferentie, die nu voor de zestiende maai wordt gehou den, staat in het teken van de oecumene. Er worden vele duizenden bezoekers ver wacht, ook uit het buitenland. Van oudsher komt het groot ste contingent buitenlandse deelnemers uit Nederland. Aan de voorbereiding werken tweehonderd Westduitse pro testantse en katholieke theo- loten mee. De katholieke kerk in Honga rije heeft een nieuwe vertaling van de gehele bijbel uitgege ven, voor het eerst in één band. De bedoeling is het werk een oplage te geven van dertigduizend exemplaren. Tot nu toe is er vergunning gege ven voor het drukken van tien duizend stuks. De uitgave is mede mogelijk geworden door financiële steun uit het buiten land, onder meer van Caritas Internationalis. Adviseurs van de wereldbond van protestant se bijbelgenootschappen in Stuttgart hebben geholpen bij vertaling en produktie. Kerk en Wereld, de Horst 1 te Driebergen zal vrijdagavond 7 maart en zaterdag 8 maart een werkbijeenkomst houden over het onderwerp „Nieuwe levensstijl: versobering". Dit vooral voor werk- en/of praat groepen, die zich aangespro ken voelen door de problema tiek en bijvoorbeeld bezig zijn met de Vastenbrief. Na een inleiding van mevrouw Helen Dake, lid van de werkgroep Nieuwe Levensstijl van de Raad van Kerken, zal er uit wisseling van ervaringen zijn en zal worden bekeken hoe men samen verder kan gaan. De heer J. C. van Beek uit Hilversum is tijdens het jaar lijkse nationale congres in Woudschoten (Zeist) gekozen tot voorzitter van het dagelijks bestuur van Youth for Christ. Dit als opvolger van de heer Joh. de Jong uit Leeuwarden, die voorzitter werd van de be leidsbepalende Nationale Raad. Youth for* Christ is een jeugdbeweging die haar uit gangspunt vindt in het evange lie. Er zijn zeventig actieve plaatselijke werkgroepen, die zich onder meer bezig houden met de organisatie van school clubs, vakantiekampen, trai ning, vorming en concerten van gospelgroepen. Men geeft twee tijdschriften uit en be schikt over een eigen platen- en boekhandel. Youth for Christ is actief in eenenvijftig landen. In de Verenigde Staten verschijnen elke week 126 diocesane en drie Inter-diocesane katholie ke weekbladen met een totale oplage van 4.1 miljoen exemplaren. Daarnaast zijn er nog 253 kerkelijk geëngageerde periodieken en tijd schriften met een gezamelijke oplage van ze ventien miljoen stuks en dertig kleinere bla den in diverse talen, bestemd voor niet-engels- sprekende minderheden met samen een oplage van zeshonderdduizend stuks. Gemiddeld heeft elk diocesaan blad een om vang van twaalf pagina's en een oplage van twintigduizend exemplaren. De lezers hebben op de eerste plaats belangstelling voor zaken, die het geloof betreffen. Dan volgen plaatselij ke berichten over parochie en diocees en ten slotte informatie over de wereldkerk, met het accent op hetgeen zich afspeelt binnen het Vaticaan. Salaris- en papierkosten zijn ook bij deze bla den sterk opgelopen en als gevolg van de economische recessie is de advertentieop brengst sterk teruggevallen. Dit heeft tot gevolg dat op het ogenblik slechts veertig procent van de bisdombladen zonder tekort kunnen werken. Bij alle anderen moet het bisdom bijspringea

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7