Noordwijk stelt mogelijk toch kandidatuur voor een gokzaal Gemeen schapshuis inzet van wrijving in De Zilk Vertrek Marietje van der Molen: forse aderlating voor de Leiderdorpse raad Casino noodzaak voor de badplaats" WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT P\GIN 5 Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK De kans is niet uitgesloten dat Noord- wijk op korte termijn bij het ministerie van Economische Zaken een aanvraag zal indie nen voor het vestigen van een casino in de badplaats. Zoals bekend is het sinds kort voor alle Nederlandse gemeenten mogelijk een kandidatuur te stellen voor een casino. Voor 30 april ïa moeten de aan vragen op het ministerie bin nen zijn. Noordwijk, dat nimmer heeft staan te trappelen van onge duld om in aanmerking te ko men voor één van de hooguit zes in Nederland te verdelen speelzalen, gaat nu wellicht toch een visje uitgooien. Eind maart zal, zo deelde burge meester Bonnike ons gisteren mede de casino-kwestie in de raad ter sprake worden ge bracht „De beslissing over een aanvrage ligt uiteindelijk bij de raad. Als die het wil gaat er een briefje naar Eco nomische Zaken", aldus de burgemeester, die zegt zelf no gal moeite te hebben met het idee dat in de toekomst in Noordwijk mogelijk een casi no zal worden geëxploiteerd. „Van de ene kant moet je de economie van de badplaats in de gaten houden maar van de andere kant moet je ook weer rekening houden met de groep Noordwijkers die principieel bezwaar hebben tegen een ca sino. En vooral dat laatste moeten we erg zwaar laten wegen. Bovendien moet je dan rekening gaan houden met voorzieningen van de casino- bezoekers zoals extra parkeer terreinen en dat zie ik nog niet zo zitten", aldus de burge meester. VW-directeur Rovers werkt momenteel aan een pittig^ brief aan het college waarin hij, als badplaatsverkoper nummer één, inschrijving voor een speelzaal van harte aanbe veelt. Hij zegt: „Ik blijf bij de gemeente op het aanbeeld slaan want per slot van reke ning gaat het hier om het be lang van de badplaats. Lange tijd zitten we al uit te kijken naar iets geheel nieuws en daarom is dit onze kans. Het is de laatste tijd zo somber hier. Noordwijk moet de toekomst in de gaten blijven houden. We hebben een alternatief nodig waar we zowel in het voor als in het naseizoen iets aan zullen hebben. We moeten het toeris me hier niet alleen afstemmen op het hoogseizoen. Een casino hoort gewoon bij badplaats- vernieuwing. Ons doodstaren op een breed strand en een prachtige zin heeft tegenwoor dig geen zin meer", aldus Rovers. De politieke partijen in Noord wijk staan nogal genuanceerd tegenover een gokzaal in de badplaats. Vijf jaar geleden leverde een casino-debat wei nig soelaas op maar momen teel 2, met een raad in gewij zigde samenstelling, lijkt men iets positiever te staan tegen over een speelzaal. CDA-voor- zitter Alkemade (de CDA heeft in Noordwijk 8 van de 19 zetels in de raad): „Zoals het zich nu laat aanzien zijn de meningen in onze fractie nogal verdeeld. Een aantal ja ren geleden waren we vrij re soluut in onze afwijzing. Nu weten veel van ons het nog niet zo zeker. Maar we moeten er nog in de fractie over pra ten. Tot dan geven we ons nog niet bloot". De PPR (3 man in de raad) ia eventueel bereid de kandida tuur te steunen. Schelvis: „We vinden het een pluspunt dat de overheidsregeling er van uit gaat dat het casino niet in particuliere handen mag ko men. Overigens betwijfelen we wel of Noordwijk voor een speelzaal in aanmerking zou komen. Van onze zijde is dan ook geen initiatief-voorstel te verwachten maar in principe zijn we wel voor". Overigens wil de eventuele kandidatuur van Noordwijk niet zeggen dat de badplaats in de strijd om de casino's een goede kans maakt om door de Raad voor de Casino's die alle aanvragen krijgt te beoordelen (ze stromen momenteel bin nen), uitverkoren zal worden. Er zijn vijf plaatsen in Neder land die een goede kans ma ken; Arnhem, Enschede, Val kenburg, Zandvoort en Den Haag (Scheveningen). De nieuwe wet bepaalt dat slechts één rechtspersoonlijk heid bezittende instelling de exploitatie van de casino's op zich zal mogen nemen. En dat zal waarschijnlijk worden de Nationale Stichting tot Exploi tatie van Casino's. Mocht Noordwijk toch nog gekozen worden dan valt er voor de exploitant(en) weinig winst te behalen. De netto-inkomsten van de casino's vloeien name lijk in de staatskas. „Het gaat niet zozeer om de winst", zegt VW directeur Rovers", maar om Noordwijk in het toeristencircus ook in de toekomst volledig te kunnen laten meedraaien. Als we een trekpleister willen blijven dan helpt een casino ons een goed eind op weg". Herman van Amsterdam STRANDLOOP VAN LEIDSE COURANT EN DE ZUL/LGB Van onze sportredactie LEIDEN In samenwerking met de Leidse Courant orga niseert zwem- en polovereni ging De Zijl/LGB op 9 maart de negende internationale strandloop aan de Langevel- derslag te Noordwijkker- hout. Er kan gelopen worden over 4, 8 en 12 kilometer en voorinschrijvingen kan ge- schiedan bij: RCN Korte- kaar. Koekoekstraat 9, Lei derdorp en de kosten bedra gen 2,25 voor jeugd tot en met 14 jaar en 2,75 voor ou deren. Ook aan de start kan worden ingeschreven, maar dan zijn de kosten twee kwartjes ho ger. Het startschot valt om twaalf uur. Over de kop Van een onzer verslaggevers RIJPWETERING Mevrouw W. uit Roelofarendsvcen is gistermiddag zwaar gewond ge raakt, toen zij op de Zuidweg ter hoogte van het viadukt met haar auto tegen een boom reed. Mevr. W., die uit de rich ting Leiden kwam is overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De auto is geheel vernield. Op de foto: agen ten van de rijk- spolitie zoeken de spullen van mevr. W. BUELKAAR Jongeren uit De Zilk bezig met de verbouw van een oud kleuterschooltje tot jeugdsociëteit. „Voor ons hoeft een nieuw gebouw niet", zeggen zij. „Dit is naar onze zin". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers DE ZILK De Zilk staat een spannende weck te wachten. Binnen een paar dagen namelijk zal de beslissing vallen in welke vorm er een gemeenschapshuis van de grond zal gaan komen. De twee tot nu toe onderzochte mogelijkheden zijn nieuwbouw of opknap van de oude basisschool. De werkgroep gemeenschapshuis De Zilk gaat deze week In Den Haag op bezoek bij het Provinciaal Opbouw Orgaan, om daar van deskundigen te vernemen welke oplossing voor De Zilk de beste is. Met dat advies in de hand zullen de Zilkenaren spoedig aan de slag gaan. Niet iedereen in De Zilk is blij met de twee alternatieven, waarbij de kosten voor nieuwbouw zijn berekend op ongeveer zeven ton en de schoolverbouw ongeveer twee ton. Er is eer sterke stroming onder de Zilkenaren die liever geen van beide mogelijkheden van de grond willen zien komen en liever andere alternatieven verwe zenlijkt zien zoals de uitbreiding van de huidige sportkantine van Van Nispen en de opknap van enkele beschikbare ruimten achter de pastorie van de H. H. Hartparochie. Deze anti-nieuwbouw groep vindt een zo dure nieuwe gemeen schapsruimte ronduit flauwekul omdat, zo zegt men, een dergelijk gebouw veel te groot is voor lilliputter De Zilk, waar de aanwas bijzonder gering is en waar ook het verenigingsleven op een bijzonder laag pitje staat. „Nieuwbouw is onnodig smijten met gemeenschapsgeld" zegt men." laten we het maar anders en beter besteden". Dat zijn heel andere geluiden dan een aantal maanden geleden toen De Zilk als het ware op zijn kop stond toen bekend werd dat de plaatselijk favoriete groepering, Eén Zilker Partij, na een bewogen raadszitting, er in slaagde een bedrag van ruim 150.000 gulden voor De Zilk binnen te halen om dat geld in de nabije toekomst te kunnen besteden aan een gemeenschapsruimte. Een politiek stuntje dat De Zilk deed glunderen. Immers, men voelde zich al jaren min of meer ten achter gesteld bij de moedcrgemcentc Noordwijkerhout en het binnenhalen van die anderhalve ton door de kersverse Eén Zilker Partij betekende min of meer een door braak in de politieke verhoudingen tussen beide plaatsen. Maar toen eenmaal de rook van het succes was opgetrokken begon men pas goed te beseffen dat het beschikbaar gestelde bedrag natuurlijk maar een stap op weg was naar peperdure nieuwbouw. Ijlings is men de laatste maanden op zoek gegaan naar mogelijkhe den om die anderhalve ton toch zo goed mogelijk te kunnen besteden. Een technische commissie, waarin een aantal bereidwilli- ge aannemers, heeft toen de mogelijkheid onderzocht om de H. Hartschooi, op de nominatie om gesloopt te worden, in een gemeenschapsruimte te veranderen. Ook de gemeente Noordwijkerhout is daarover gepolst. Burgemees ter Bosma heeft de werkgroep Gemeenschapshuis inmiddels laten weten dat men weliswaar achter de verbouw van de H. Hartschooi staat maar dat De Zilk dan wel haast moet maken met haar plannen omdat anders gegarandeerd de aioper op de oude school afgestuurd gaat worden. Jan Hoogkamer, voorzitter van de werkgroep zegt: „Deze week moet de beslissing vallen. We hebben er weinig hdop op dat men ons nieuwbouw zal adviseren. In het meest gunstige geval betekent nieuwbouw dat de inwoners van De Zilk, nadat alle te verwachten subsidies bij elkaar zijn opgeteld, zelf ook nog eens met oen ton op tafel moeten komen en dat kan men niet van ze verlangen". „Als nieuwbouw niet door gaat dan kan men er zeker van zijn dat we zo snel mogelijk de oude school gaan aanpakken. Er zijn een aantal Zilkenaren die vinden dat het gebouw veel te groot is maar je zal zien dat dat beslist niet waar is. In Lasserbroek bijvoorbeeld staat ook een groot gemeenschapshuis en daar heeft men ook maar een gering aantal inwoners. Bovendien krijgt De Zlik nu weer de kans om het in het slop geraakte verenigingsleven een oppepper te geven. De laatste jaren zaten we echt op een dood spoor De toneelvereniging is ten onder gegaan, de jeugdsocietcit heeft het niet kunnen bolwerken en zo zijn er meer verdwenen. Door een goed opgezette gemeenschaps ruimte zaJ De Zilk weet gaan opbloeien. Dat geef ik Je op een briefje." De jeugd van De Zilk lijkt voorlopig haar eigen boontjes wel te kunnen doppen. Een oud kleuterschooltje wordt momenteel omge bouwd tot volwaardig onderkomen voor onder meer de jeugdsocie tcit „Walk-in", een onderafdeling van de jeugdraad. Een deel van Zilker jeugd ziet het niet zo zitten met een nieuw gemeenschaps huis. „Hier zitten we naar onze zin. Groter hoeft het helemaal niet", zeggen ze. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDERDORP - Iedereen die een beetje bekend Is met het Leiderdorpse politieke gebeuren beschouwt het vertrek van Marietje van der Molen en Riet Uhlenbeck als een forse aderlating voor de raad. Hun opvolgers zullen, zo stellen vriend en vijand, er nog een hele kluif aan hebben het niveau van Marietje en Riet te evenaren. Ze vormden, zeker in de vorige raadsperiode, een goedlopend team binnen de raad. Dit ondanks het feit dat ze verschillende politieke partijen vertegenwoordigden. Marietje van der Mo len maakte deel uit van de Partij van de Arbeid-frac- tie, Riet Uhlenbeck vormde de vertegenwoordiging van D'66. "Een paar apart, dat in korte tijd kans gezien heeft een stuk positieve Leiderdorpse geschie denis te schrijven", viel laatst te beluisteren in de wandelgangen na een van de vele commissievergade- ringen waarvan de beide dames inmiddels afscheid hebben genomen. De omstandigheden hebben voor Marietje van der Molen de keuze gemaakt tussen het raadswerk en het lidmaatschap van Provinciale Staten (Marietje: "Ik ben er achter gekomen dat het niet te combineren is als je beide functies werkelijk goed wilt vervullen. Ze vreten tijd."). Een 18e-eeuwse huis in het hart van Leiden is er de oorzaak van dat ze gaat verhuizen naar deze buurgemeente ("Het is het huis waarvan we altijd eigenlijk al een beetje gedroomd hebben. We vonden dat we deze kans niet mochten laten lopen. En ondanks het feit dat we de komende jaren nog wel bezig zullen zijn met opknappen, hebben we toen toch besloten het te kopen"). Vier jaar Marietje van der Molen heeft er vanavond, als zij voor de laatste maal deel uitmaakt van de Leiderdorpse raad, bijna vier jaar raadslidmaatschap opzitten. "Eind 1971 kwam ik als opvolgster van Cor Boot in de raad. Of liever, ik werd als zijn opvolgster in de raad gegooid. Ik kreeg onmiddellijk alle verantwoordelijkheid op mijn schouders. Alsof je in het diepe wordt gesmeten. Je moet onmiddellijk zwemmen. Goed gemotiveerd zijn, is dan noodzaak wil je er iets van maken. En dat terwijl ik er nog echt niet goed op voorbereid was. Het moment kwam zeer onverwacht." Nu houdt Marietje van der Molen van, zoals ze zelf zegt, het 'schone lei' effect: "Als ik met iets begin wil ik er eigenlijk onbevangen tegenover staan. Dat was in dit geval zeker het geval. De eerste maanden heb ik dan ook zeer hard moeten werken om volledig geïnformeerd te raken over alles wat er zich in de gemeente afspeelde." De eerste raadsperiode vormde Marietje van der Molen in feite een een-mans-fractie: Het andere PvdA-raadslid, Engbert Drenth, zat al op de wethoudersstoel. "Dat betekent dat je overal zelf voor moet zorgen. En ook al hadden Riet en ik dan bijvoorbeeld de verschillende commissies verdeeld, je moet je toch over alle aan de orde komende onderwerpen een mening vormen. Dat vraagt, als je het tenminste goed wil doen, veel tijd." De verkiezingen van 1974 brachten voor haar wat dat betreft, enige verlichting. De PvdA kwam in de nieuwe raad met vier vertegenwoordigers. "Verschrik kelijk leuk zo'n grotere fractie", meent Marietje: „Je kunt nu alle zaken onderling doorpraten. Bovendien kun je taken onderling over meer mensen verdelen. Ieder krijgt zo zijn eigen specialismen. Je kunt je ook gemakkelijker over alle onderwerpen laten informeren. De meningsvorming vindt nu in onderling overleg plaats." Een bijzondere plaats in het raadswerk neemt bij PvdA en D'6Q de openbare fractievergadering in. Deze zijn bedoeld als voorberei ding op de raadsvergadering. Aan de orde komt dan de agenda van de raad. Fractieleden, deskundige buitenspelers en geïnteres seerden spreken mee over de in te nemen standpunten: "Bijzonder goed, deze fractievergaderingen. Het dwingt je steeds scherp te blijven toezien op hetgeen er in de gemeente gebeurt. Het is erg verfrissend meningen van bijna buitenstaanders te horen, 't voor tkomt in ieder geval dat je je te tolerant gaat opstellen tegenover dagelijks bestuur en ambtenaren." Marietje v.d. Molen: raads- en statenlidmaatschap breni Het voorzitterschap van de fractie, zo'n zes maanden bekleed, leverde haar geen enkele moeite op. Ik denk dat ik toen gekozen ben omdat ik de meeste ervaring als raadslid had "Marietje" Wie mijn opvolger wordt?" Ik weet het niet, dat moet de fractie straks zelf maar uitmaken. Ik wil me daar op geen enkele manier mee bemoeien". Heeft Marietje een voorkeur? "Nee, ik denk dat het tussen Albert (van Diggelen) en Jaap (Bezmer) gaat. Ik vind ze beiden even geschikt." Heeft een grotere fractie nu ook meningsverschillen binnen de fractie opgeleverd? Marietje: "We hebben allemaal ons verkiezing sprogramma hoog zitten. Ik weet dat iedereen dat programma ook onderschrijft Op de echt belangrijke zaken denken we allemaal het zelfde. Over details kunnen we nog wel eens van mening verschillen. Dat vind ik niet erg. Ik heb dan ook nog nooit behoefte gehad aan een fractiediscipline waardoor we steeds een unaniem standpunt moeten innemen". De voorkeur van Marietje van der Molen gaat uit naar het raadswerk. "De Provinciale Staten werken zoveel abstracter. De raad staat dichter bij de mensen. Ik heb ook het idee dat de provincie de mensen niet interesseert. Wie weet er nou wat de provincie doet? Het ligt zeker niet alleen aan de mensen. De fout ligt ook bij de provincie. En bij de pers, wanneer lees je iets over de activiteiten van de staten in de krant. We hebben net de begrotingsbehandeling achter de rug. Ik heb er geen letter over teruggevonden in de pers." Het kenmerkt Marietje dat ze hier geen genoegen mee neemt De talloze voorstellen die ze in de raad it veel schrijftafelwerk mee. indiende zijn daar een goed voorbeeld van- "Ik heb nu bij de staten een voorstel ingediend om de burgers bij het provinciale commissie werk te gaan betrekken. Dat is vrij goed ontvangen en wordt nu uitgewerkt". Stemvee Met ingang van vandaag gaat ze zich helemaal wijden aan het Staten-werk. "Ik zit in twee commissies die nogal wat inzet van je vragen. Daarnaast kost het enorm veel tijd een totaal-inzicht te krijgen en dat bij te houden. Daarom is raads- en statenwerk bijna niet te combineren. Ik moet toegeven dat ik daar eerder veel te gemakkelijk Over heb gedacht" Haar eerste ervaringen in de staten: "In zo'n grote fractie voel je je zeker de eerste tijd stemvee. Je moet je daar zelf bovenuit werken". Verder: "Omdat ik bezig ben met afstuderen, heeft het statenwerk de laatste maanden wat op een laag pitje gestaan. Daar komt nu verandering in". De PvdA Is voor Marietje van der Molen niet onverdeeld progres sief: "Er bestaat niet 'de' Partij van de Arbeid. Je hebt een progressieve vleugel en een conservatief deel. Zo lang nog discus sie mogelijk is kan Ik mJJ enigermate vinden in de partij. Zodra opvattingen worden opgelegd, stap Ik uit Zeker als er een partij-standpunt wordt ingenomen over vredesvraagstukken. Pacl- fiste als ik ben, zijn voor mij sommige standpunten over de NATO zeer moeilijk verteerbaar: Daarover wens ik mij als lid ook niets opgelegd te zien. Anders vertrek ik".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5