MOTELBOUW IN NOORDDUINEN VAN DE BAAN Leiderdorp wil drukte op Engelendaal aanpakken Rijk betaalt mee aan restuaratie Oude Toren Noordwijk vergoedt schade aan gedupeerd gezin Zoeterwoude krijgt er veel groen bij Rijnsburg stelt pittige voorwaarden bij lening aan tennisvereniging pm;in\ 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 LEIDERDORP Nog dit Jaar ral wethouder E. Drenth de raad voorstellen doen over mogelijke verandering van de Engelendaal. Dit deelde hij gisteravond mee tijdens de al gemene beschouwingen. Daar- ojvwerd door vrijwel alle frac ties. met uitzondering van die van Lijst 5. aangedrongen. Bij die maatregelen zullen ook de resultaten van het eerder door de raad goedgekeurde aanvul lend onderzoek op het Ver keersplan Agglomeratie, wor den betrokken. „Misschien, met een streep onder dit woord misschien, kan er dit jaar nog worden begonnen met de bouw van Winkelhof. Dan zal echter wel alles mee moeten zitten en kunnen er bijvoorbeeld geen bezwaren worden ingediend tegen het nog overigens niet gerede be stemmingsplan voor dat ge bied", zo deelde wethouder Drenth mee. Hij voegde er aan toe dat hij mogelijk wat opti mistisch was: „B en w zullen echter hun uiterste best doen een en ander zo spoedig moge lijk te realiseren. Het plaatsen van verkeerslich ten op de kruisingen met Gal laslaan en Vronkenlaan, het geven van voorrang aan het verkeer uit de Schansen, af sluiting van de Laan van Ou derzorg tussen Van Diepingen laan en Engelendaal en de af sluiting van twee rijbanen voor het gewone autoverkeer op de Engelendaal, vormden de belangrijkste maatregelen die de PvdA-fractie gister avond door Jaap Bezemer liet presenteren. „De bedoeling daarvan is de enoime ver keersdrukte op de Engelen daal, die vooral wordt veroor zaakt door het doorgaande verkeer, af te remmen zodat de Engelendaal de gemeente niet meer in tweeën snijdt Het verkeer naar en van de kust zou dan, na regionaal overleg daarover, buiten Leiderdorp om moeten worden geleid", al dus Bezemer. Wethouder Drenth kon zich vrijwel volle dig achter de voorstellen stel len. Hij zegde toe dit jaar nog WD en Lijst 5 (DS'70) toon den zich vooral een tegenstan der van de afsluiting van twee rijbanen op de Engelendaal (WD'er Brainich: „Het zou een onverteerbare aanslag op het particuliere autobezit bete kenen"). Voor het overige kon den zij zich in principe met de voorstellen verenigen. De PCG/KVP zag vooral graag dat het van de Engelen daal af te houden verkeer ge leid zou gaan worden via de nog aan te leggen Rijksweg 11. Wethouder Drenth weigerde in te gaan op de suggestie van de PCG-er J.W. Hekkei man om te bevorderen dat deze weg wordt aangelegd. Dat mocht de PCG-er ook niet verwach ten nadat de wethouder al eer der duidelijk zijn standpunt had uiteengezet „Het is een taak van de rijksoverheid en met name van de rijkswater staat") en hij bovendien nogal onheus was aangevallen over hem door Hekkelman zelf in de mond gelegde (op zich over igens nuttige) uitspraken. Binnenkort is het ontwerp- subsidie-verordening voor Lei derdorp te verwachten. Wet houder D.W. Tichler-Moerma- n: „Het is feite een historisch moment nadat ik deze veror dening als vier algemene be schouwingen op uw vragen had toegezegd". Deze nu dus al ruim vier jaar lopende zaak zal nu eerst ter sprake worden gebracht van de verschillende raadscommissies. „Ik hoop dat de raad de verordening spoe dig nu kan vaststellen", aldus de wethouder. Ze deelde gisteravond ook mee dat het overleg met Lei den over de vestiging.van een dependance van de Loise de Collgny binnenkort wordt voortgezet. Samen met Leiden gaan de gedachten ondermeer in de richting van het omzet ten van deze scholengemeen schap. Deze omzetting kan tal van procedures aanmerkelijk versnollen terwijl dan ook ge makkelijker leerlingen, des kundigen en ouders bij het bestuur kunnen worden be trokken", zo meende mevrouw Tichler. Het pand Bruggenstraat, waarin nu nog de Detailhan delsschool is gevestigd krijgt in de toekomst een culturele bestemming. Wethouder D.W. Tichler-Moerman heeft met de Culturele Raad van Zuid-Hol land de toekomstige bestem ming van het pand doorge sproken. „Er wordt daarbij ge dacht aan de inrichting van atelier en expositieruimten in het pand. Het kan daarbij een wezenlijke bijdrage leveren aan het weer tot leven brengen van het oude hart van Leider dorp", aldus de wethouder. NOORD WIJK Met de stemmen van Van Leeuwen, Faase en Benschop (CDA) tegen, besloot de Noordwijkse raad gis teravond het bouwplan voor een motel in de Noordduinen in de omgeving van de tegenwoordige trimbaan af te wijzen. Twee leden van het college waren van mening, dat de bouw doorgang diende te vinden, omdat op grond van de geldende bestemmingsregeling onderhandelingen waren gevoerd, die bij de gegadigde, de NV Heide Mij Beheer, verwachtingen hadden gewekt Zij achtten daarmee de beginselen van behoorlijk bestuur in het geding en meenden dat het vertrouwen in het gemeentebestuur als onderhande lingspartner ernstig zou kunnen worden geschokt Faase (CDA) wees er op, dat men destijds bewust het stuk duingrond had gekocht in de wetenschap dat er hotelbouw zou plaatsvinden. Bij verkoop krijgt de gemeente driekwart miljoen binnen en dit geld zij goed kunnen ge bruiken. Een geheel ander geluid liet Verwey (PPR) horen. Hij zag het,betrokken duin gebied als buffer tussen de woonwijken en de Staatsbossen. Het raadslid pleitte voor een evenwichtig beleid in de hotel- bouw, waarvoor nog mogelijkheden open zijn aan de parallel-boulevard en elders in de badplaats. Motelbouw in de Noord- duinen noemde hij landschapsvervuiling. Bedijn (PvdA) onderschreef in grote lij nen het betoog van Verwey. De CDA- fractie bleek verdeeld, meldde De Geus. Men heeft rekening te houden met de veranderde opvattingen ten aanzien van de natuur- en milieubescherming. In dit kader zijn de Noordduinen een andere functie gaan vervullen. Naar de mening van De Geus (CDA) kom men niet spre ken van onbehoorlijk bestuur, want het college heeft ter goeder trouw gehandeld. De te lijden schade diende naar de me ning van De Geus voor 510.000.- uit de algemene reserve te worden gedekt en voor 120.000.- uit het reservefonds van het grondbedrijf, een voorstel waarmede hij het later danig aan de stok kreeg met de wethouder van financien T. Jansen, Ook Korbee (WD) was tegen bebouwing van de Noordduinen, maar voorzichtig informeerde hij of de betrokken onderne mer schade zou kunnen claimen. Benschop (CDA) zei meer bezwaar te hebben tegen de reeds bestaande manége dan tegen de voorgenomen motelbouw, die bovendien van zeer bescheiden om vang zou zijn. Het bedrag van driekwart miljoen, dat het afwijzen van de bouw de gemeente gaat kosten, zou men straks hard nodig hebben voor de woningbouw. Burgemeester mr Bonnike, waarschuw de tegen in de raad gemaakte opmerkin gen alsof de gemeente aan de onderne mer zou moeten aanbieden de reeds ge maakte kosten te vergoeden. Dit kan een precedent scheppen met vergaande con sequenties. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIUIIIIIIIIIIIW Van een onzer verslaggevers WARMOND De restauratie van het monument "Oude Toren" zal voor een deel gefinancierd worden uit de subsidiepot "aanvul lende werken". Dit betekent dat het Rijk 48% van de kosten voor zijn rekening neemt. De gemeente draagt 30% bij. Voorts kan de gemeente Warmond nog rekenen op een extra-rijksuitkerlng van 4,50 per inwoner. Reeds vorige maand ging de raad van Warmond akkoord met de restauratie van de "Oude Toren", die eens een onderdeel was van een kerk. Vooral bij storm leveren de loszittende stenen van het monument gevaar op voor voorbijgangers en op het land lopend vee. Tevens werd er een speciale stichting tot behoud van de Oude Toren in het leven geroepen. Deze stichting stelde zich ten doel geld in te zamelen voor de restauratie. Nu dit geld niet meer nodig is voor de restauratie, wil de stichting geld inzamelen voor het in ere herstellen van de klok en het uurwerk die tot in de oorlog in de toren zaten. Het uurwerk is door de historische vereniging "Warmelda" opgeslagen in Huis te Warmond. De klok werd door de Duitsers meegenomen en omgesmolten. Voor 40.000 denkt de stichting een duplicaat van de klok te kunnen laten maken en het uurwerk te laten restaureren. Zoeterwoude blij met g le paal voor Bemardusschool De oudste oud-leerling en de jongste leerling (de heer D. Tijssen (76) en de 6-jarige Leoiiie Boers) van de Bernar- =EE dusschool sloegen gisteren samen de =EE eerste paal voor een nieuw schoolge- bouw aan Zoeterwoudse Oranjelaan. Begeleid door alle leerlingen gewa- pend met ballonnen en een draaiorgel, begaf het tweetal zich van het oude in verval geraakte school gebouw naar het terrein naast de kleuterschool „De Kleine Wijzer". Tijdens een bijeenkomst na afloop van de plechtigheid vertelde de heer EEE De Vrind, oud-hoofd van de Bernar- dusschool dat er al twintig jaar gele- den plannen waren om een nieuwe ==S school te bouwen. Sinds die tijd is er weinig of geen onderhoud aan de oude school, die aan de Laan De Goede Herder ligt, gepleegd. De gevolgen hiervan laten zich raden. Er zijn deu- ren die niet meer sluiten, er ritten scheuren in de muren en de schimmel dringt door de verf heen. Voetgangerstunnel of loopbrug lijkt enige oplossing voor verkeersveiligheid van Kerkstraat Noordwijkerhout Op initia tief van het NKV, afdeling Noordwijkerhout, werd in res taurant Zegers gisteravond het verkeersplan van de gemeente -destijds als „onuitvoerbaar" in de ijskast gestopt- weer eens ter discussie gesteld. Hoewel de be langstelling matig was, ontstond er een levendige discussie. Het NKV had hiervoor uitgenodigd wethouder P. C. Heemskerk, di recteur gemeentewerken A. de Boer en de groepscommandant van de Rijkspolitie de heer Kluwstra. Belangrijkste onderwerpen van het verkeersplan waren het tot eenrichtingsverkeer maken van de Dorpsstraat en de Haven straat. Wethouder Heemskerk zou hier graag een dorpscen trum van maken met een leuke bestrating en bloembakken. De aanwezige NKV-ers zagen ech ter niet veel in het plan. Zij hadden meer belangstelling voor het nijpende verkeerspro bleem in de Zeestraat en de Kerkstraat Vooral het kruis punt Kerkstraat-v.d. Weiden- laan-Pilarenlaan is volgens hem zeer onveilig. De heer De boer zag grote bezwaren tegen het plaatsen van stoplichten en Ad judant Kluwstra erkende het ge vaar, maar een oplossing lag niet voor handen. Door de nieu we Victorwijken met zijn be jaardencentrum Puickendam en de scholen aan weerskanten van de Kerkstraat, alsmede de lig ging van het Kokkerbad, rijn het vooral bejaarden en kleine kinderen die op dit kruispunt de •gevaarlijke Kerkstraat moeten oversteken. Een voetgangerstun nel of loopbrug lijkt voorlopig de enige oplossing. NOORDWIJK Zoals te verwachten viel is de Noordwijkse raad niet akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. om bet door water overlast gedupeerde gezin Hermans in een gemeentewoning aan de Van Struykstraat een vergoeding te geven van 1.000. De bewoner had bij de gemeente een schade geclaimd van 1.452,90. Het college achtte echter het door hem aangeboden bedrag rede lijk, maar kreeg in deze gedachtengang niet één raadslid achter zich. De Witt, die de opinie van de CDA-fractie naar voren bracht, zei de ambtelijke redenering ach ter het voorstel wel te kunnen volgen. Het zijn gebruikte goederen, die schade hebben opgelo pen, en, rekening houdend met de afschrijving- stijd, komt men dan tot een gefixeerd bedrag. Hij en andere raadsleden hadden evenwel be zwaar, dat geen specificatie was overgelegd hoe men tot dit ronde bedrag was gekomen. Uit het oog moet niet worden verloren, dat de benadeelde bewoner nieuw moet kopen. Na mens het CDA verzocht De Witt aan de heer Hermans het bedrag van de schade-claim te voldoen. De Ridder (PPR) ondersteunde dit voorstel. Ook Korbee (WD) vond dat B. en W. zich met een bedrag van 1.000 wat al te gemakkelijk van de zaak hadden afgemaakt Wethouder Van Duyn zette uiteen hoe het college tot een bedrag van 1.000 was gekomen. Naar zijn mening was het terecht dat de raad zich thans niet verdiepte in de technische rijde van de water overlast en eerst de schade geregeld wenste te zien. Nadat burgemeester mr. Bonnike nog had verklaard, dat het college bereid was de claim te honoreren, bepaalde de raad de vergoeding op 1.452 „en negentig centen", vulde wethou der Van Leeuwen aan. van de Katholieke Bond van Overheidsper soneel heeft de heer Van Hooff, hoofdbestuurder in signes van ver dienste opgespeld. De heer Van der Lans werd gehul digd vanwege zijn 50-jarig lidmaat schap. Voor de he ren Van der Ben, C. Boot, P. Boot, Van Diest, Van Kesteren, Krom, Kuilboer, Rands- dorp, Snaar, War merdam, De Ko ning, en Pronk voorste rij) was het 40-jaar Voorts waren er insignes voor twintig leden die 25 jaar bij de KA- BO zijn aangeslo pen (achterste rij). Van onze correspondent ZOETERWOUDE In deze tijd-bij-uitstek voor de jonge aanplant heerst er grote aktivi- teit bij de plantsoenendienst van gemeentewerken. Dit temeer nu er een begin is gemaakt met het vijfjarenplan voor de beplanting waartoe de raad vorig jaar een besluit nam. De groenvoorzie ningen zullen in de komende jaren belangrijk worden opge voerd, waarbij ook de uitbrei ding van het bomenbestand een belangrijke plaats inneemt. Zo zal Zoeterwoude in de toekomst zijn naam met meer ere dragen. In de eerste fase van het plan is vooral aan de Hoge Rijndijk gedacht waar inmiddels in de woonwijken alle bomen rijn ge plant. Er wordt tevens naar ge streefd om alle beplanting in het snel vol lopende industriegebied vóór 1 april in de grond te hebben. Hier is men ook bezig met de uitbreiding van de straatverlichting, het maken van trottoirs en het aanbrengen van kabels en buizen. In het dorp is het recreatiegebied Loethe vrij wel voltooid. Het restant van de bomen welke hier moeten ko men wacht op de nationale boomplantdag van 19 maart a.s. De jeugd zal dan ook aan de Produktieweg haar steentje bij dragen aan de plant-aktiviteiten en zich hopelijk daarmede tege lijkertijd meer bewust worden van haar verantwoordelijkheid voor de instandhouding hiervan. RIJNSBURG De gemeente Rijnsburg heeft straffe voorwaarden verbonden aan het garanderen van een geldlening van 80.000 aan de tennisvereniging „De Rijnkanters". Een van de voorwaar den is dat de gemeente Rijnsburg het recht heeft zonodig de tennisbanen geschikt te maken voor het beoefenen van de schaats sport. Hoewel op grond van technische overwegingen een dergelijk gebruik van de tennisbanen geen aanbeveling verdient zegt de gemeente in voorkomende gevallen toch de vele beoefenaars van de schaatssport in Rijnsburg deze uitwijkmogelijkheid te willen bieden. „Het kan voorkomen dat de ijsclub niet meer kan beschik ken over de grond waarop thans een ijsbaan kan worden aangelegd en de ijsbaan bij de buitenbaden nog niet gereed is. In een dergelijke situatie zouden de belangen van de schaatsliefhebbers wel eens zwaarder kunnen wegen dan de technische bezwaren tegen het gebruik van de tennisbanen als ijsbaan", aldus stellen B W. De gemeente heeft van de tennisvereniging ook duidelijkheid geëist over de zgn. ballotage-commissie. Enkele raadsleden hadden in de vorige raadsvergadering hun afkeuring uitgesproken over een dergelijke commissie, die de toelatingseisen voor nieuwe leden vaststelt. Het bestuur van de tennisvereniging heeft hel gemeentebestuur echter verzekerd dat de ballotage-commissie nieuwe leden beslist niet zal beoordelen op sociale levensstandaard maar dat de ballota ge alleen zal dienen om na te gaan of de nieuwe leden bij een andere vereniging contributieschuld hebben, dan wel elders zijn geschorst. Raad Noordwijk zegt ja tegen plan Grashoek Van onze correspondent NOORDWIJK De Noordwijk se gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met de vaststel ling van het bestemmingsplan Grashoek. In dit plan zullen te zijner tijd woningen worden ge. bouwd. Het college van b. en w. zal nog een plan bekijken van de voetbalvereniging Noordwijk en de Noordwijkse Hockey Club om het sportpark aan de Var, Panhuysstraat zodanig uit te breiden, dat beide verenigingen in het park terecht kunnen. Hierdoor zou de aanleg vai hockeycomplex achterwege kunnen blijven, hetgeen de ge-! meente 1.5 miljoen gulden zouj besparen. De raad voelt hier allen maar voor, wanneer dit niet gaat ten koste van het aantal woningen, dat tzt in de Grashoek wordt gebouwd. Herbestratingen NOORDWIJKERHOUT Een groot aantal straten in Noord wijkerhout zal nog dit jaar worden herbestraat. Het zijn dt Bremstraat, Helmstraat, SL Ja- cobstraat, Viaductweg, Haven straat, Dorpsstraat, Dorpsring weg, Herenweg tot gemeente huis en de Schulpweg. Het voorgenomen herbestraten van de Nieuwe Duinstraat en omgeving moet worden uitge steld naar 1976 in verband met de nog uit te voeren renovatie van woningen rond deze straten De vernieuwing van de riolering in de Nieuwe Duinstraat kan eveneens dit jaar worden uitge- Kankeronderzoek in Warmond Van een onzer verslaggevers WARMOND Inwoonsters van Warmond die nog geen oproep hebben gekregen voor het be volkingsonderzoek naar baar moederkanker kunnen zich mel den bij mevrouw WUlemsen, Kaarsenmaksersdam 3, me vrouw Van Es, Julianastraat 5 en mevrouw Sander, Sweiland- straat 33. Samurai weer dichter bij titel Van onze sportredactie NOORDWIJKERHOUT Het eerste jeugdteam van Judokwai Samurai uit Noordwijkerhout stevent recht af op de zoveelste prolongatie van de afdelingsti tel. Overwinningen op sport school Aarts uit Sassenheim (5—1) en Voorburg (6—0) maken dat duidelijk. Tijdelijk onderkomen voor kleuters "Gruthorst" Van onze correspondent VOORHOUT De kleuters van de "Gruthorst" zullen tijde lijk moeten worden onderge bracht in diverse lokaliteiten. Voor drie groepen is een onder komen gevonden In de Anto- niusschool, de Agnes basis school en de Andreasschool. De vierde groep heeft nog geen tij delijk onderdak. De reden van deze "kleine volksverhuizing" is het feit dat de nieuw te bouwen school op dezelfde plaats komt, als nu de tien jaar oude "Gruthor st" staat Over enkele weken wordt met de nieuwbouw be gonnen. Voor het nieuwe school jaar zal de "Gruthorst" in ge bruik worden genomen. Veilingen n Per er»: Bood 29—41. Lena 31—32 29—34. Charmeur 42. Yellow 22—32. Mercedes 8 115—135. Colder 90—110. Fortune 4585. Overige: 80—95. Diversen: Chrys. Spider wit en geel 270-290. Iris I* Spoor 170—210. Prominence. Lustige we, Preludium, v.d Eerden, Ralph. Cas Mirjoran, Pax Chnstmaigold, Win terg Casainl: 145-175. RIJNSBURG. 25/2 Bloemen - Omscl 7062 1,509, hyacinth met bol 100 0,340, Ir 28, rozen kleinbl. 3259 0.244. tulpen 7380 37, onlliant sta» 4100 1,070, tulpen 2e irt 237801 0.845. tulp met bol 1529 Of* -cis 2c soort 7213 0.365. narcis koudi L 0 0.447. anjer» tros 977. div snijbloemen rJSSJ ïrgrict imp 1440 1.192. orchidee*» imp 7950 0.108, ranonkel Imp 390 1.041. rozen grbl. imp 8100 0.432. rozen klbl. Imp 715 0.171. nare kou. gr. imp 3160 0.575. anjers tros Imp 1000 0.264, div. snijbl. i 320 1.421, div. snijbl. Imp 1070 0,825. b« nia 7266 1.546 div. potplanten 4497 0.032. glad. eurovision 19290 0,517, glad. molière 3970 0.500. gi spie span 1250 0.400. glad miio rose 650 0.338 gl. peter pears 29430 0.510. gladiolen 1430 0.360. gl. colv. charm 21240 0.130. gl. colv. r charm 33029 0.160. gl. colv comet 11050 0.133. anjers tr. pink 20700 0.330, anjer tr violet 6200 0.367. anjer tr. white 4800 Of" 0.375. gladiol. 0 0.252. gladiolen x 2200 0.428. gl. colv. div. 9350 0.11

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4