(Sowuvnt Beleid ruijters eruisloos „failliet" 100.000 aangiften meer voor motorrijtuigenbelasting we maken het goed met 'n bloemetje ÜSIBSW Portugese troepen ontzetten belegerde christen-democraten Deining rond kabinet door belastingvoorstel van Wist lustitie dat gijzeling zou gebeure BOTSEN Ontslagen 3 maanden tevoren aanmelden V Woensdag 26 februari 1975, 65e jaargang no. 20053 jr-hoofdredacteur F. J Plug Ad) hoofdredacteur: J J Hallewas Chef-redacteur J W C. Leune iur) Abonnementen per week f 2,69. kwartaal f 34.76, |aar f 135,15 losse nummers 50 cent. Songfestival Het Nederlands Songfestival 1975 met Debbie, Albert West en Teach In op Ned. II om 20.31 uur. Op dit net om 22.35 uur Beeldspraak rond de boeken week. In Brandpunt op Ned. I om 20.21 uur de rechteloosheid van patiënten in psychiatrische in richtingen. Vader heeft een vriend, over gehuwde homofie len om 22.10 uur. Zonnig Droog en zonnig. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Maxi mum temperaturen van 5 tot 8 graden. Morgen zon: 7.32-18.15 Schev. hoogw.: 3.54-16.08 Maan: 20.50-7.36 Laagw: 11.59 Een Zwitserse ingenieur, die dit typisch Zwit- huis in Zuoz bewoont, krijgt zijn warme van de zon. Hij vond een van zonne cellen voorzien, draaiend verwar mingssysteem uit (links op de foto) dat naar zijn zeggen geld uitspaart. TIEN IS TEVEEL EDE (ANP) Maandag avond is een 26-jarige vrouw uit Bennekom na een avondje uit in het zie kenhuis beland. Op weg naar huis verloor zij met haar auto de macht over het stuur en kwam tegen de voorgevel van een huis tot stilstand. Tegenover de po litie verklaarde zij niet meer zo goed bij machte te zijn de auto te besturen. Zij had die avond tien glazen wodka en nog enkele gla zen jenever gedronken. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Opnieuw dreigt politieke deining rond het kabinet-Den Uyl, nu de confessionele Tweede Kamer fracties hebben besloten een Initiatief-wetsontwerp bij het parlement ln te dienen om de vennootschapsbelasting te verlagen. Zij menen dat op deze wijze een bijdrage kan worden geleverd aan de be strijding van de werkloos heid. De maatregel zou dit jaar 130 miljoen van de schat kist vergen. De confessionele hebben vorig jaar september toen de eerste werkgelegenheidsnota van mi nister Boers ma verscheen, al krachtig aangedrongen op de ze verlaging. Het kabinet kon toen de boot afhouden door te verwijzen naar de vervolgnota. Het heeft bij de confesionelen bijzonder veel kwaad bloed gezet, dat in de recent versche nen nota niets van de confes sionele wensen en een hierop betrekking hebbende en in No vember door de Tweede Ka mer aangenomen KVP-motie is terug te vinden. De grootste regeringspartij, de P.v.dA, heeft het confessione le plan gisteravond al krachtig veroordeeld, omdat de zwakke bedrijven er in het geheel niet mee gebaat zouden zijn. Het is nog te vroeg om te spreken van een dreigende ka binetscrisis, maar zeker is dat het wetsontwerp van de con fessionelen de spanning aan het Binnenhof opnieuw flink zal doen oplaaien. Premier Den Uyl had al eerder laten weten een dergelijk plan fel te zullen bestrijden hetgeen voor AR-fractievoorzitter Aantjes reeds aanleiding is geweest te verklaren dat zijn fractie zich door Den Uyl niet meer zal laten intimideren. Vernietigend oordeel N. V, V. JTRECHT ANP Het bouwbeleid van linister Gruijters van Volkshuisvesting volgens de bouwbond N.V.V. failliet, lit blijkt aldus de economisch adviseur an de bouwbond, drs. A. Buur uit de eruisloze achteruitgang van de woning- ouwproduktie voor dit jaar met gemid- eld 30.000 woningen. Pit faillissement blijkt ovrigens ook uit Ie rest van het bouwprogram, dat zelfs net aanzienlijk lagere cijfers komt dan de oorspronkelijke plannen. De minis- r heeft er met zijn optimisme zeker 0.000 manjaren (zeg maar werklozen) laast gezeten", aldus drs. Buur. Hij ver- rijt minister Gruijters met de natte vin- bezig te zijn door te doen alsof het ip 10.000 woningen meer of minder niet ankomt. „Het bouwprogram voor 1975 omt vier of vijf maanden te laat met en zeer vrijblijvende prognose. Iedereen leeft dit zien aankomen, maar Gruijters zelf bleef ontkennen, dat het slechter ging", stelt de economisch adviseur van de Bouwbond-N.V.V. vast Hij veroor deelt de opvattingen van de regering over de werkgelegenheid in de bouw. .Mensen werkloos houden, die in de toekomst wel eens nodig kunnen zijn, is een onaan vaardbaar hoge prijs". De C.D.A.-fracties in de Tweede Kamer stelden gisteren vast, dat een duidelijker inzicht nodig is in de te verwachten- ontwikkeling van de bouwmarkt 1975. „Als de regering dat inzicht niet heeft mag de huurverhoging van acht procent per 1 juli alleen gelden voor 1975. Later in het jaar moet de regering dan maar komen met nieuwe voorstellen voor 1976, aldus de C.D.A.-fracties. Minister Gruijters heeft gisteren zelf al toegegeven, dat de bouwproduktie dit en het volgend jaar aanzienlijk lager zal zijn, dan in de drie voorgaande jaren. De baby bleef ongedeerd. Doodstraf De Jemenitische luchtpiraat die zondag een vlieg tuig van de binnenlandse lucht vaartmaatschappij van Noord- ^emen heeft gekaapt, is gisteren Jer dood veroordeeld, zo heeft tat Iraakse persbureau uit Sa- iaa meegedeeld. Dolle modder- pret in Japan, waar tijdens het jaarlijkse „Naak te modderfeest" de blubber weer iedereen om de oren vloog. Het al eeuwenoude feest wordt ge vierd in de mod der van de rijst velden, en is be doeld als een soort .biddag' voor een rijke oogst en alge meen geluk. Ple zier hebben de moddergooiers in elk geval vol doende. iiiinniiifiii!! (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De wijziging van de wet op de motorrijtuigenbelasting per 1 januari (invoering derde deel kentekenbewijs) heeft de Staat geen windeieren gelegd. De eerste maand van dit jaar zijn er maar liefst 100.000 aangiften voor de motorrij tuigenbelasting meer ontvangen dan op basis van de oude wetgeving mocht worden verwacht, hetgeen voor de schatkist een „extra" op brengst betekende van 10 miljoen gulden. Ook de verdubbeling van de boete en verscherpte controle op zowel rijdende als stilstaande auto's zal. nog wel positieve effecten hebben, maar die zullen eerst over enkele maanden duidelijk worden. Dit jaar zullen ongeveer 5,5 miljoen auto's worden gecontroleerd, zowel overdag als 's nachts Naast de fotografische controle zul len ook nieuwe technieken worden gehanteerd: het inspreken van gege vens van stilstaande auto's op ge luidsbanden, terwijl ook aan de grenzen gegevens zullen worden ge noteerd. Deze worden door de com puter in Apeldoorn verwerkt Er zal ook nauwer worden samengewerkt met politie-instanties, die hun gege vens zullen doorspelen naar de dienst motorrijtuigenbelasting. Ver der worden boekenonderzoeken in gesteld bij ondernemingen die over een wagenpark beschikken en wordt nagegaan of ook gebruik kan wor den gemaakt van gegevens die be schikbaar komen bij de controle op de naleving van parkéervoorschrif- ten. Een Beierse ca féhouder en zijn helpers laden eenvrachtwa gen vol ijsblok ken die zij uit in de omgeving halen. Het ijs gaat bij de caféhouder de kelder in, om het komende zo merseizoen het bier koel te hou den. Natuurlijk ijs is in verschei dene traditiona ls Beierse her bergen nog het enige koelsys teem. LISSABON (AP) Portugese cavalaristen heb ben afgelopen nacht de 5.000 PPD-ers (christen democraten) ontzet die in Lissabon vergaderden en wier gebouw werd belegerd door honderden 1 inks-georiën teerden. Na de charge zorgde de veiligheidspolitie voor het' verspreiden van de demonstranten. Hierbij scho ten zij nu en dan in de lucht met automatische- wapens en pistolen. Een achter de hand gehouden legermacht van enige honderden soldaten behoef de niet in te grijpen. De linkse demonstranten walen liet gïUuu» gisteravond gaan omsingelen zodra binnen de vergadering begonnen was. De laatsste toespraak werd daar gehouden om mid dernacht maar niemand durfde weg te gaan. De demonstranten buiten werden tegen die tijd door agenten van het gebouw weggedrongen. Ze werden uitgescholden voor „fascist" en kregen stenen naar het hoofd. Sommige agenten gooiden terug. Eindelijk kwamen ruiters van de nationale garde aangezet die de demonstranten wegjoegen zodat de mensen in het gebouw veilig konden heengaan. VRAGEN VAN KAMERLID: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Kosto van de Partij van de Arbeid wil de minister en de staatssecretaris van Justitie, Van Agt en Glastra van Loon, morgen mondeling vragen of Justitie vooraf ervan op de hoogte was dat de gijzeling ln de Scheveningse gevangenis zou plaatsvinden. Het Kamerlid wil weten of de Palestijnse gedetineerde Tamimah twee dagen voor de gijzeling een psycholoog in de gevangenis van Haarlem over de plannen voor de gijzeling heeft ingelicht. Het Kamerlid vraagt verder of de directie van de Scheveningse gevangenis naar aanleiding van de mededeling van Tamimah om versterking heeft gevraagd en dat deze versterking door het ministerie is geweigerd. Ook wil de heer Kosto weten of de Palestijn dermate verbitterd was over de laksheid van de autoriteiten dat hij daarom niet heeft meegewerkt aan de beëindiging van de gijzeling. Het Kamerlid vraagt wat de procedure is als er tips binnenkomen over op handen zijnde akties van gedetineerden. [ADVERTENTIE Ambtenaren applaudiseren ademloos. indle helpen? 'I Ken ophef fin puilvc nog t/m De allerlaatste kijkdagen, de allerlaagste prijzen! STELTMAN JUWELIERS .GRAVENHACE Leeds UnitedAnder- lecht op Belgische tv BRUSSEL De Belgische televisie heeft de knoop al doorgehakt: de Europa cup 1 wedstrijd Leeds Unite- d—Anderlecht zal woens dag 5 maart (aanvang 20.25 uur) rechtstreelu worden uitgezonden. Etna Op de met sneeuw be dekte berg Etna, de hoogste vul kaan van Europa, ls na een uitbarsting een nieuwe krater ontstaan, zo is door de autoritei ten bekendgemaakt WETSONTWERP: (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Za ken wil, dat werkgever» verplicht worden ontsla gen van 20 of meer werk nemers drie maanden tevo ren te melden bij het ar beidsbureau of de vakbon den. Hiertoe heeft hij een „wet melding collectief ontslag" bij de Tweede Ka mer Ingediend. De directeur van het ar beidsbureau mag de aan vrage voor ontslag pas een maand na de melding in behandeling nemen. Intus sen kan dan bekeken wor den of er maatregelen zijn te treffen, die werkloosheid voor een deel van het per soneel kunnen voorkomen of die de periode van werk loosheid zoveel mogelijk kunnen bekorten. De mini», ter denkt hierbij aan voort zetting van de bedrijfsacti viteiten met financiële steun van de overheid. De heer Boersma wil met deze meldingsplicht de werkge vers verplichten de eerste stap tot overleg met de vak bonden te zetten tegelijk met de melding van het voorgenomen ontslag. Busongeluk Op een weg op 48 kilometer van Rawalpindi in Pakistan is maandag een auto bus in een ravijn terechtgeko men bij het ontwijken van een jongetje. Twaalf inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen. Ook het betrokken kind kwam om het leven. Bloedbad Vermoedelijk door jaloezie gedreven heeft een boe renknecht in het Westduitse ge hucht Ohrdorf (Nedersaksen) drie mensen gedood, twee le vensgevaarlijk gewond en daar na zichzelf van het leven be roofd. Vliegtuig stort neer Een klein vliegtuig van de VenezO-* launse regering is gisteren tegen een huis in de stad Barcelona (Venezuela) gevlogen en veron gelukt Drie personen kwamen om het leven, vier werden ern stig gewond. Of liever gezegd met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor da moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaarl Leidse Courant naam: adres: woonplaats: r stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar: adres:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1