ÊcicUcöowuvntwi WTA WERKGELEGENHEID KRIJGT VEEL KRITIEK Dreigend overschot academici dankuwel Christina en Jorge trouwen 30 juni Luns op de bres voor de KLM Zware straffen voor aandeel in Watergate Nederland koopt Foor 250 miljoen uranium Gijzeling van zangkoor was noodsprong' Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C Leune «rtenties (excl. B.T.W) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.65 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f2.69 kwartaal f 34.76. |aar f 135.15 losse nummers 50 cent Zaterdag 22 februari 1975, 65e jaargang no. 20050 Audrey Hepburn Audrey Hepburn weet hoe een miljoen te stelen in een film met die titel vanavond op Ned. I om 20.40 uur. Op Ned. II om 22.45 uur weer „Wereld ln oorlog." Morgenavond op Ned. I om 20.05 uur weer een aflevering van „Centraal Station" en op Ned. II om 21.15 uur The Zonnig Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit zuidoost tot zuid. Middagtempe- raturen rond 8 gr. Zondag: zon: 07.40 18.07. Maan 15.05 05.45 Hoogwater Scheveningen: 0.27 12.57, laag water 8.22 20.58. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prinses Christina en haar verloofde Jorge Quillermo zullen maandag 30 |unl In het huweli|k tre den. De kerkelijke huwelijksbevesti ging vindt plaats tijdens een oecume nische dienst In de Domkerk In Ut recht. Premier Den Uyl maakte gisteravond de huwelijksdatum bekend tijdens zijn we kelijkse persconferentie. De kerkelijke bijeenkomst zal oecumenisch zijn. om dat de 28-jarige prinses protestant en haar toekomstige 28-jarige echtgenoot katholiek is. Het is de bedoeling van het paar. dat zowel een priester als een predikant de dienst zullen leiden. Na het huwelijk zullen de echtelieden zich niet in Nederland vestigen. Zij hebben al tijdens de bekendmaking van hun verloving op vrijdag 14 februari gezegd, dat ze hun werk in New York zullen blijven voortzetten. Jorge Quiller mo werkt in de New Yorkse negerwijk Harlem op een school voor arme kinde ren en prinses Christina geeft muzie klessen op lagere, peuter- en kleuter scholen. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De behoefte aan academici zal in 1980 15 percent beneden het aanbod liggen. Dat cijfer is in 1990 veel ongunsti ger dan is het aanbod 40 percent groter dan de behoefte. Er zijn dan 120.000 acade mici te veel. Zij zullen werk beneden hun opleidingsniveau moeten doen. Deze prog nose staat in de nota „Ontwikkelingslij nen in aanbod en behoefte van academici tot 1990. Het aantal studenten aan Nederlandse uni versiteiten en hogescholen groeide de laat ste jaren met gemiddeld 10 percent per jaar. Dat betekent een verdubbeling van de studentenbevolking om de zeven jaar. Waren ér in 1900 10.000 academici, in 1974 was het aantal academici op de arbeids markt toegenomen tot 108.000. In 1965 waren er evenveel academici in opleiding als al in het bedrijfsleven werk zaam waren. Voor de komende jaren zal het aantal academici toenemen tot 160.000 in 1980 en tot ruim 300.000 in 1990. In de jaren na 1980 zal de groei van het aantal afgestudeerden verminderen, maar de absolute aantallen blijven na 1980 stij gen. Minister-president Den Uyl verklaarde gis teravond over de opzienbarende conclu sies. dat de regering aan de groei van het aantal studenten aandacht zal besteden. In de loop van de zomer komt hierover een nota van staatssecretaris Klein. De minis terpresident kon nog niet zeggen of het aantal studenten in de komende jaren zal worden afgeremd teneinde de overvloed van academici in de toekomst te stuiten. SCHIPHOL (ANP) Secretaris generaal mr. J. Luns van de Navo, die gistermiddag van Schiphol naar New York ver trok om over Navo-onderwer- pen te spreken, zal van dit bezoek gebruik maken om op het allerhoogste niveau een goed woordje te doen voor de KLM. Hij zal de kwestie de over de door Amerika geëiste inperking van het aantal vluchten aanroeren in zijn gesprekken met presi dent Ford, minister Kissinger en met de vporzitter van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Se naat, Sparkman. Premier Den Uyl heeft inmiddels laten weten, dat de gesprekken van mr. Luns een „prive-aange- legenheid" zijn. „Het gebeurt zonder enige voorkennis van de regering", aldus de premier, die overigens enigszins gerust is op de positie van de KLM, omdat hij niet verwachtte dat Ameri ka eenzijdige maatregelen zal 'alse kaarten in omloop voor demonstratieve bijeenkomst TBECHT (ANP) „De werkgelegenheidsnota van regering biedt ons minder dan we hadden ver acht", zei CNV-voorzitter Jan Lanser vanmiddag jdens een demonstratieve bijeenkomst in de Ut- ichtse veemarkthallen, waar de drie vakcentrales IVV, NKV en CNV) uiting gaven aan hun onbehagen per de huidige ontwikkeling van de werkgelegenheid. [W-voorzitter Wim Kok noemde het onduldbaar dat r 200.000 werklozen zijn en drong er namens de drie ikcentrales bij de regering met klem op aan net Is met de machtigingswet tijdens de oliecrisis met tn wettelijke maatregel te komen, waardoor de WW- itkering met terugwerkende kracht wordt verlengd en e hoogte van de uitkering wordt gebracht op 80 pet. IKV-voorzitter Wim Spit noemde het een onverteerba re zaak, dat de regering het produktieniveau in de bouw op het peil van 1974 handhaaft en daardoor teveel werkers in de kou laat staan. „Wij eisen nieuwe bouwprogramma's, aldus de heer Spit Teleurstellend noemde hij het, dat de regering in de werkgelegenheid snota geen werkelijke nieuwe bouwprogramma's aan kondigt „Wat er in staat is geen nieuws. Dat werd vorig jaar al beloofd". De als „massale demonstratie voor werkgelegenheid" aangekondigde bijeenkomst van de drie vakcentrales was uitsluitend toegankelijk voor vakbondsleden. De eisen ordedienst van NW, NKV en CNV moest er voor zorgen dat geen buitenstaanders de veemarkthallen binnenkwamen, maar vrijdagavond was al bekend dat vele „valse kaarten" in omloop waren en dat werklo- zencomité's en andere actiegroepen voor kaarten kon den zorgen. In de kritiek op de werkgelegenheidsnota van minister Boersma staan de vakcentrales overigens niet alleen. Ook werkgeversorganisaties hebben hun teleurstelling uitgesproken. De werkgevers in de bouwwereld, ver enigd in het Algemeen Verbond Bouwbedrijf menen, dat het ondernemersklimaat door de voorgestelde maatregelen niet wordt verbeterd. „Van de aangekon digde maatregelen valt nauwelijks enige opleving te verwachten", aldus het AVB. De hoofddirectie van de Centrale Rabo-bank heeft de aanpak van de werkloos heid gisteren vergeleken met „het wieden van onkruid, waarbij men slechts de sprieten plukt en de wortels in de grond laat zitten". S?'' De voormalige chef van de staf van president Nixon Bob Halde- man (rechts) en zijn raadsman voor de ingang van het gerechtsge bouw in Washington. WASHINGTON (AP-Reuter) Drie naaste medewerkers van Richard M. Nixon tijdens diens presidentschap zijn gisteren veroordeeld tot minimaal twee en een half jaar gevangenisstraf wegens hun aandeel in de pogingen het Watergate-schandaal in de doofpot te stoppen. De straf houdt in, dat Mitchell, Ehrlichman en Haldeman minstens twee en een half jaar en maximaal acht jaar moeten uitzitten. Een vierde beklaagde, de voormalige onderminister van Justitie Robert Mardian werd veroordeeld tot tien maan den. De vier veroordeelden gaan in hoger beroep, hangende de behandeling van hun zaak blijven ze op vrije voeten. Mitchell. Haldeman en Ehrlichman zijn door de jury schuldig bevonden aan samenzwering, meineed en belemmering van de rechtspleging om het Watergate-schandaal in de doofpot te houden. Mardian is alleen wegens samenzwering veroor deeld. Het proces werd gekenmerkt door de afwezigheid van ex-pre sident Nixon die wegens ziekte niet in staat was als getuige op te treden. Rechter Sirca heeft enige van de zwaarste vonnissen tot dusver in de Watergate-processen uitgesproken. De zwaarste straf is opgelegd aan de Watergate-inbreker Gordon Liddy, die zes jaar en acht maanden kreeg. Drie van de vier mannen die werden veroordeeld, waren eens de meest vertrouwde medewerkers van Nixon. Nixon noemde Haldeman en Ehrlichman eens „de twee beste ambtenaren die ik ooit heb mogen kennen". Ex-minister van Justitie Mitchell werd door Nixon eens betiteld als „de leider van de strijd tegen de wetteloosheid". single in de verkoop zi Halve BRUSSEL (ANP) In grammofoonplatenzaken in België zijn volgende week „halve singles" te koop. Dat zijn kleine 45- toerenplaten waarop slechts één zijde Is geperst De platen worden ver vaardigd door de in Bel gië gevestigde maatschap pij Barclay. De „Barclay one-faco-specials" worden op de markt gebracht voor ongeveer 3,50 gulden omdat een onderzoek van de maatschappij heeft uit gewezen. dat bij de ge bruikelijke singles vrijwel niemand naar de achter kant van de plaat luistert De maatschappij heeft dit „bewezen" door een nor male single uit de bren gen met op twee zijden het zelfde nummer. „Nie mand reageerde", aldus de maatschappij. Bromfietser onder vrachtauto: op slag dood Van een onzer verslaggevers SASSENHEIM De 75-jarige G. Mijnders uit Lisse was gister middag op slag dood toen toen hij op de Hoofdstraat in Sasscn- heim met zijn fiets onder een vrachtwagen terecht kwam. Het ongeluk gebeurde, doordat ter hoogte van Albert Heyn een vrachtwagen stond te lossen, de rijbaan op dit smalle weggedeel te slechts weinig ruimte bood voor ander verkeer, met als ge volg dat een vrachtwagen uit Zutphen waarschijnlijk te veel naar links uitweek. Van een onzer verslaggevers) UtNHEM De aandeelhoudersvergadering van de n.v. S.E.P. Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven) heeft gis- Imnlddag ln Arnhem besloten tot aankoop van 2000 ton iranlum, bestemd voor een eventuele derde kerncentrale in Nederland Minister Lubbers had dit besluit afgeraden. Het SEP is Wnwel van mening met zijn besluit de volksvertegenwoordi- fing niet in de wielen te rijden, aldus direkteur ir. J. H. Bakker. ,Ook1gekocht, wij vinden dat het parlement moet tordelen over de vraag of de derde centrale er komt. Maar lis het besluit valt te gaan bouwen zouden we op een gegeven fioment met een kant en klare centrale zitten zonder brand- W, zo lang zijn de levertijden". Het besluit moet dan ook ►orden beschouwd als een soort optie, aldus de SEP. De kanium zou altijd nog kunnen worden verkocht als er in Nederland geen derde centrale komt. Het besluit heeft volgens ie SEP bovendien het voordeel dat het uranium nu tegen een bordelige prijs is gekocht Er is een bedrag van 250 miljoen [Jee gemoeid. De aandeelhouders gingen tevens akkoord met een bestuursbe- lüssing mee te werken aan het project voor de bouw van snelle kweekreactors in West-Duitsland, Frankrijk en Italië. Het wrste prototype van de fel omstreden snelle kweekreactor f^rdt momenteel gebouwd in Kalkar in West-Duitsland. Pe stroomgroep „Stop Kalkar" heeft gisteren 1975 uitgeroepen kt het jaar tegen de kernenergie. Men liet dit weten tijdens *n bijeenkomst voor de slagbomen van het gebouwencomplex ■aarin de SEP vergaderde. Rond middernacht zijn op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude !*ee wagens frontaal op elkaar ►botst, doordat een bromfiet- pr onverhoeds de weg overstak een van de wagens moest uitwijken. De bestuurder van *en Citroen, de heer W. L. M. Wetten uit Leiden moest voor Mtandeling worden opgenomen in het St. Elisabeth ziekenhuis. De bestuurder van de andere wagen, de heer W. Crama uit Alphen kwam met de schrik vrij. De bromfietser is na het ongeval doorgereden. De Rijk spolitie van Leiderdorp verzoekt getuigen zich met haar in ver- 'nding te stellen. De 25 stakende beroepschauffeurs van het transportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom waren gisteren aanwezig bij een zitting van de kantonrechter over de ontslagaanvrage van het transportbedrijf. De kantonrechter zal 26 februari uitspraak doen. Pogingen van hem om beide partijen, het transportbedrijf en de vervoersbonden voor een gesprek rond de tafel te krijgen mislukten. Boetes voor knoeien met sherry AMSTERDAM In Nederland zijn miljoenen liters meer sher ry in de handel dan ooit door Spanje is geleverd. Dit zei offi cier van Justitie mr. Smits gis teren in een rechtzaak tegen een 58-jarige eigenaar van een groothandel in dranken die te recht stond wegens het knoeien met sherry. De handelaar werd veroordeeld tot elf geldboetes van 250 tot 500 gulden omdat hij een miljoen liter sherry had gemengd met moscatel-sheny, waardoor een zoetere sherry ontstond, maar waardoor ook het alcoholper centage was teruggelopen. Het ontstane produkt voldeed niet meer aan de eisen die aan sher ry gesteld mogen worden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Niet het zang koor „Ut Captivi Gaudcant" blijkt het oorspronkelijke doel te zijn geweest van de gijzelingsaffaire in de Sche- veningse strafgevangenis In oktober vorig jaar. De vier gedetineerden wilden de di rectie van de gevangenis in gijzeling nemen. Op het laat ste moment werd die actie afgelast; de gijzeling van het koor was slechts" een nood sprong. dag voor de Haagse recht bank. De vier gedetineerden worden allen gedagvaard om dat zij zeventien personen on der bedreiging van vuurwa pens in gijzeling hebben geno men. Alleen de 27-jarige Jan Brouwers wordt tevens ten laste gelegd gedreigd te heb ben met moord, doodslag en zware mishandeling. De Bene dictijner monnik Mattheus en de Bredase prostitué Tinneke zal de aanvoer van wapens worden verweten. In onze wekelijkse bijlage Fi-, nale meer over de gijzelingsaf faire. Deze 'zelfdonkende', matstalen 4-kleurenballpolnt Is oen van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van ul

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1