£eidóc (Sowtant matigen m huidige erkbestand e handhaven CARANSA ZIET AF VAN EMS Kamer wil maximum snelheid handhaven Dure staking alstublieft Turks leger moet van Cyprus weg Verbreek relatie met Meeus RIJKSASIEL MIST SLEUTEL DIE ALLE DEUREN OPENT Dieptepunt voor dollar DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND crt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 Bank Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj hoofdredacteur J J.k llewas Chef-redacteur J W C Leune ifcrertenties (excl. B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f2.69. kwartaal f 34.76. jaar f lossen Vrijdag 21 februari 1975, 65e jaargang no. 20049 John Wayne John Wayne ziet men vanavond tegenover Robert Mitchum in de western „El Dorado" op Ned. I om 20.21 uur. Om 22.25 uur Music-All-In met tal van buiten landse sterren. Op Ned. II om 21.10 Kung Fu en om 23 00 uur een documentaire over multiple sclerose-patiënten jn onze parlementaire redac tie) tn Haag'— Het kabinet is van lening dat de arbeidskosten - ondoorzaak van de werkloos- 1 - lager moeten worden en >r in overeenstemming met arbeidsproduktiviteit moe- worden gebracht. Dit houdt dat de loonontwikkeling ent te worden gematigd. Het binet zegt dit in de gisteren enbaar gemaakte vervolgno- met maatregelen ter bestrij- ig van de werkloosheid. De «uwe maatregelen zijn voor- imelijk afgestemd op' behoud in de bestaande werkgelegen- tid. De hulp wordt „gericht" iven aan gebieden en be- fstakken met de meeste Idozen. r globale maatregelen voelt kabinet niets, daarom is niet jcht aan verlaging van de (otschapsbelasting. Alleen ing van de bouw Ijoenenaffaire. Er 19 grote bouwprojecten igewezen voor onmiddellijke voering (o.a. bouw Hemtun- 350 min., tweede kantoren- Frederikskazerne Den Haag min., wijkcentrum Meerzicht e termeer 7 min., Hoflandbrug Onderonsje tussen premier Den Uyl en minister Boersma van Sociale Zaken tijdens de aankondiging van de aanvullende regeringsmaatregelen tegen de werkloosheid. Leiden 6 min.). Enkele andere maatregelen zijn: 225 min. extra voor steun aan individuele be drijven; subsidie op investerin gen; 100 min voor maatregelen voor werklozen die langer dan 3 maanden zonder werk zijn; subsidie aan bedrijven voor plaatsing van langdurige werk lozen, 16-jarigen en gehandicap ten; projecten in de maatschap pelijke- en gezondheidszorg voor jeugdigen tussen 15 en 23 jaar; extra geld voor scholing, omscholing en voorlichting; sti mulans eigen woningbezit Met het bedrijfsleven zal overleg worden gepleegd over een flexi bele pensionering. (zie verder pag. 9 'rovincie op e bres voor Jew. Orkest tt Zuidhollandse provinciebe- irnr zal binnenkort een laatste achtige poging ondernemen het Gewestelijk Orkest van ondergang te redden. Deze (zegging heeft gedeputeerde R. Eijsink gisteren aan Pro- nciale Staten gedaan, md het orkest zijn grote fi- nciële problemen gerezen, nerzijds", zo stelde de heer jsink, „vervult dit orkest een lltige functie, anderzijds ech- drukken de kosten ervan evenredig zwaar op de schou- rs van de provincie". De heer isink liet er geen twijfel over staan, dat de werksituatie, die or de orkestleden is ontstaan Bgezond" is. Daarbij wees hij t? dat de musici het mini- im-loon voor orkestspelers hangen, en dat de pensioen- leling voor hun onvoldoende „Het wordt hoog tijd dat er n deze werksituatie een einde mt", aldus de gedeputeerde. LEUTEL gevangenen, die ontsnapten, •"eren hem in de gracht te heb- h gegooid. l&M BAMfr yccR IMBRUES-} "öat-ie nog steeds niet gevorv is zullen waarschijnlijk alle sn van nieuwe sloten moeten ''ban voorzien. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse onroerend goed magnaat Ca- ransa ziet af van een bod op de aandelen EMS. Oorzaak van deze beslissing is het grote aantal onzekerheden over de risico's van een dergelijke overname, als gevolg van de tegen de EMS en haar dochtermaatschappijen aangespannen procedures. Wel heeft Ca- ransa de know how en het apparaat van zijn onderneming ter beschikking gesteld bij de verdere gang van zaken bij de EMS. Op 17 december maakte Car ansa bekend van plan te zijn een bod van 20 per aandeel (van 50 nominaal) uit te brengen, waarmee een totaal bedrag gemoeid zou zijn van 24 miljoen gulden. Later werd op de jaarvergadering van de EMS bekend dat het definitieve besluit afhankelijk was van het oordeel van Caransa over de lopende procedures. Het blijkt nu dat daarover op korte termijn geen zekerheid is te krijgen. De grootste vordering op de EMS is die van het Parool (ruim 12 min gulden) in verband met het niet nakomen van een bouwverplichting van de Grondbriefbank. Bij andere processen gaat het nog om ettelijke miljoenen. De koers van de aandelen EMS, die in december opliep tot bijna 20 is inmiddels gedaald tot 14,20. BERGEN OP ZOOM De ver- voersbonden hebben gisteren besloten van het verladende be drijfsleven te „verlangen" dat het de relaties met het tran sportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom verbreekt. De bonden willen, zo zeggen zij in een gisteren uitgegeven ver klaring, bereiken dat het be drijfsleven op deze manier in vloed uitoefent bij Meeus, om dat het conflict dat nu gaande is grote schade dreigt toe te brengen aan wat in Nederland aan sociale verhoudingen is op gebouwd. Volgens directeur D. Meeus is er overigens eerder van een toena me van het vervoer op zijn be drijf sprake. „Na de tv-uitzen- ding in Tros-Aktua hebben wij vervoer aangeboden gekregen van bedrijven waarmee wij nog nooit zaken hebben gedaan", al dus de directeur. Op uitnodiging van de Marine hebben de „deugnieten" Jan en Bert Veenstra, die onlangs voor de grap een bod van 600.000 gul den op het sloop- schip „Noord- Brabant" deden, een bezoek ge bracht aan de Marinebasis in Den Helder. Jan en Bert (R) laten zich hier onder de kanonnen van de onderzeeboo tjager „Holland" het nodige over de gang van za ken aan boord vertellen. (Van onze parlementire redac tie) DEN HAAG De meerder heid van de Tweede Kamer wil, dat de maximum snelheid van honderd kilometer op snelwegen wordt gehand haafd. Alleen de VVD en de Boerenpartij zijn voor ophef fing of op zijn minst verho ging van de limiet. De ARP wil een verhoging na tien uur 's avonds omdat het dan toch erg rustig is op de wegen. De meeste fracties zijn het overigens niet eens met de be weringen van minister Wester terp, dat de daling van het aantal verkeersslachtoffers op snelwegen rechtstreeks ver band houdt met de maximum snelheid. De PvdA'er Van der Doef meende, dat de redelijke resultaten te danken zijn aan het verminderde autogebruik tijdens de oliecrisis. Het beleid van minister Wes terterp werd fel aangevallen door de PvdA, D'66 cn PPR. Volgens deze regeringsfracties zijn de maatregelen om de vei ligheid te bevorderen slechts doekjes voor het bloeden. De auto wordt niet aangepakt. meenden deze fracties. Ook de WD kwam met scherpe kri tiek omdat men meent dat Westerterp voor "een dubbel tje op de eerste rang wil zit ten". Allen de KVP en CHU toonden zich tevreden en noemden als voorbeelden van goed beleid de valhelmen, vei- ligheidsgorders, autokeuring, maximum snelheid en alcohol wetgeving. Onder verbaasde blikken van de voorbijgangers gaat de 8-jarige jachthond Prins uit Sittard elke dag op pad om boodschappen voor zijn baas te doen. Gewapend met een bood- schappenbriefje en een geldbeurs gaat hij de vaste adressen af. Met geen kluif is hij van zijn dagelijk se route af te brengen. HOOGEVEEN (ANP) De pas sé partout-sleutel, die onlangs is verdwenen uit het rijksasiel Veldzicht in Avereest waarin ojn. langgestrafte delinquenten zitten, is nog steeds niet te recht. Deze sleutel past op alle sloten van het asiel. Veertien dagen geleden ont snapten er twee gevangenen uit Veldzicht. Nadat een van hen was aangehouden vertelde hij de sleutel in de gracht rond het asiel te hebben gegooid. Er is geen sleutel van een be waarder zoek en daaruit leidt de politie af dat de beide knapen er een hebben nagemaakt Wanneer de sleutel niet wordt gevonden, moeten wellicht alle deuren van nieuwe sloten wor den voorzien, een karwei dat in de tienduizenden guldens gaat Gevangenen kwijt In Brazilië zijn opnieuw een aantal politie ke gevangenen 'kwijtgeraakt'. Hun familie en vrienden vrezen dat ze om het leven zijn ge bracht. Eerder werd het geval van de 'vermiste 19' al berucht in Brazilië, een groep voormali ge en studenten- en vakbonds leiders die na hun arrestatie, anderhalf jaar geleden, spoor loos verdwenen zijn. Op de nieuwe lijst van 'vermis ten' staan vakbondsleiders, journalisten en studenten, onder Aanslagen Bij bomaanslagen op twee "katholieke" cafe's in Noordierland zijn gisteravond meer dan 30 mensen gewond. Het is de ernstigste uitbarsting van geweld sinds 10 februari, de dag waarop de IRA een bestand liet ingaan. ZEIST - De tijdelij ke staking van de wedstrijd Eindhove n—Amersfoort kost Amersfoort aan boe tes bijna 2000 gul den. De tuchtcom- missie van de KXVB besliste dat aanvoer der D. Teunissen een boete van 150 gulden zal moeten betalen en dat hij een jaar geen aanvoerder mag zijn. De andere spe lers van Amersfoort kregen een boete van 100 gulden de man. Trainer Nico van Mil tenburg werd met 750 gulden beboet, 250 gulden daarvan is voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar. Van Milten burg is bovendien tot 1 april 1975 het recht ontzegd als trainer- coach op te treden bij wedstrijden van het A-elftal. Amers foort verliet op 2 fe bruari, tijdens de wedstrijd tegen Eind hoven, het speelveld toen de ploeg zich niet kon verenigen met een beslissing van scheidsrechter Peter Gans. De ploeg verliet het veld en keerde pas na onge veer tien minuten te rug om de wedstrijd voort te zetfen. Winkeldieven betrapt in Leidsenhage LEIDSCHENDAM In het winkelcentrum Leidsenhage in Leidschendam zijn gisteravond twee personen aangehouden die betrapt zijn bij winkeldiefstal len. Aangehouden zijn een 16-ja-' rige scholier uit Leidschendam die een grammofoonplaat ter waarde van 16 gulden 90 stal bij een platenzaak en een 20-jarige Haagse bakker die voor 34 gul den 95 aan auto onderdelen stal bij een groot warenhuis. NEW YORK De voorzitter van het Cyprische parlement, Glafkos Clerides heeft in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties aangedrongen op het stellen van een termijn voor de terugtrekking van de Turkse troepen op Cyprus. Ook vroeg hij om nieuwe procedures om door onderhandelingen tot overeen stemming te kunnen komen. Hij noemde zelfs geen termijn, maar volgens zegslieden van zijn delegatie denken de Grieks-Cyprioten aan een termijn van twee A drie maanden voor de Turkse terugtrekking. Vedat Celik, afgevaardigde van de Turks-Cyprioten zei dat aan Turks-Cyprische kant bereidheid blijft bestaan tot onderhandelin gen. De Russische ambassadeur Malik kwam opnieuw met het Sovjet-voorstel voor het houden van een internationale conferentie over Cyprus in het kader van de Verenigde Naties. Kritiek op plaatsing van buitenbussen (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Beekmans van D'66 heeft gisteren opnieuw een hef tige aanval gedaan op het bul- tenbussenbeleid van staatsse cretaris Van Huiten van Ver keer en Waterstaat. Hij kreeg hierbij steun van PVdA, WD, ARP cn Boerenpartij. Samen met de socialisten en liberalen dienden Beekmans een motie in, waarin er bij de be windsman op wordt aangedron gen het huidige beleid niet door te zetten en de plaatsing van brievenbussen op de erven van bewoners te bevorderen. De kritiek van Beekmans was bijzonder vinnig. Hij zei dat al les wat de staatssecretaris tot dusver in verband met de pro blematiek rond de buitenbussen 'heeft opgemerkt, getuigt van een denkwijze die je in een pro gressief kabinet niet voor moge lijk houdt Agenten redden reiger (Van onze correspondent) Warmond— Agenten van de rijkspolitie hebben gistermiddag een blauwe reiger van een wisse dood gered. Het dier stond bij de sloot langs de Meerrustlaan. Het kon niet weg, omdat het met zijn poten verward zat in Amnestie Meer dan dertig jaar na het uitbreken van de burgeroorlog heeft de Griekse regering amnestie verleend aan twee vroegere communistische partizanen die zich nog steeds in de bergen van Kreta verscho len houden. Het zijn de 55-jarige Georgios Tsombanakis en de 59- jarige Spyros Blasakis. Zij wor den de komende dagen door hun familie in Chania verwacht Diensttijdverkorting De Ita liaanse regering heeft besloten de diensttijd bij het leger en de luchtmacht van 15 tot 12 maan den te verkorten. De recruten bij de marine moeten echter anderhalf jaar blijven dienen. Het wetsvoorstel moet nog door het parlement worden goedge- Portureea Timor Twee van de drie politieke partijen op Portugees Timor hebben zich uitgesproken voor een direct uitroepen van de onafhankelijk heid cn de vorming van een overgangsregering, door middel van onderhandelingen met de Portugese autoriteiten in Lissa bon. AMSTERDAM Op de Am sterdamse wisselmarkt Is de dollar gisteren gesloten op 2,3870, wat een nieuw abso luut dieptepunt betekent. Bij opening zag het er nog niet naar uit dat de stemming so flauw zou worden. Begonnen werd op 2,4035 tegen woens dag 2,40 aan bet slot Daarna trad echter een gestage terug gang In. De handel bleef rustig. Dit luxe theeglas met verzilverde houder Is voor u. Tenmin ste, als u do Kleine moei to doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. ...als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1