I I deTijd AUGUSTIN BIJT FEL VAN ZICH AF 3 PPR Mogelijk stapt uit regering Giro geblokkeerd van weigeraars milieubelasting Milieuproblemen niet meer in onderonsjes glad te strijken del^ENE B en w Amsterdam neemt metro-verklaring niet terug PROCES SLEEPT ZICH VOORT BIJ HOOGOVENS KORTER WERKEN VOOR 3000 MAN DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT/. PV;IS\ 7 n UTRECHT (ANP) Het provinciaal bestuur van Utrecht is begonnen met het blokkeren van de girorekening van mensen die weigeren milieubelasting te betalen. Tot nu toe zijn de rekeningen van honderd weigeraars geblokkeerd, aldus een woordvoerder van de provincie, maar zo nodig zal men nog meer rekeningen blokkeren. In Utrecht hebben zeker 30.000 mensen hun milieubelasting nog niet betaald. „We hopen dat er van deze maatregel een preventieve werking uitgaat en dat de mensen nu uit zichzelf zullen betalen". Als de houders van deze rekeningen niet binnen acht dagen na bericht van de giro betalen, dan zal de provincie een civiele procedure aanspannen tegen de Staat der Nederlanden. Als de rechter de vordering toewijst, dan wordt de girodienst gelast de milieubelas ting alsnog te voldoen. Het gaat inclusief de deurwaarderskosten om circa 100 gulden per belastingplichtige. De proceskosten zullen dan door de girodienst worden verhaald op de rekeninghouder, aldus de woordvoerder van de provincie. „Dat kan een dure grap worden, omstreeks ""0 gulden maximaal", zo zei hij. Ëen woordvoerder van de girodienst bevestigde de blokkade. „Wij hebben deze medewerking echter niet vrijwillig verleend, want wij mogen niet zonder meer rekeningen blokkeren. In dit geval is het ons echter afgedwongen via de deurwaarder. Deze kan immers op verzoek van het provinciaal bestuur beslag leggen. Wij kunnen deze blokkering dus niet tegenhouden". Het Milieu Aktiecentrum Nederland in Utrecht is er inmiddels bij wijze van tegenactie toe overgegaan het publiek op te roepen al het geld van de girorekening af te halen of de rekening op te heffen in de hoop dat het provinciaal bestuur op die manier bij de inning van de verontreinigingsheffing achter het net vist. Het zuiveringsschap Rivierengebied in Tiel, de provincie Friesland en enkele waterschappen in Noord-Brabant hebben al eerder de heffingen van weigeraars via girobeslagen binnengekregen. Illll De Haagse Post ziet de boete van 4,5 miljoen gulden voor het chemisch bedrijf Oxirane (waarvan oud-burgemeester Thomassen van Rotterdam nog zei: het is een goede industrie) als de eerste dreun die het linkse Rotterdamse gemeentebe stuur uitdeelt aan rechts. En concludeert dan ook: „De tijd dat de milieuproblemen van de Maasstad tijdens gezellige onderonsjes tussen gemeentebe stuur en industriëlen werden glad gestreken, lijkt voorbij". Heeft zo'n boete zin? Rijnmond bestuurder Arie van Dijk (mi lieuzaken): „Ik vind zeker dat deze boete zin heeft Al was het alleen maar ter bestrijding van de structurele arrogantie van een bedrijf als Oxirane, dat er inderdaad uitspringt: altijd léét met meldingen en ook verder zeer mondjesmaat met inlichtin gen. Een van de bijverschijnse len van deze boete is nu dat niemand meer het risico neemt iets niet te melden. De meldka mer wordt sinds kort over stroomd. Je krijgt de indruk dat men nu alles kwijt wil, bijna tot meldingen over lekke fietsban den toe". Ischa Meijer schreef een inter view met Paul Verhoeven, de filmer die zich na „Wat zien ik" en „Turks Fruit" waar moet maken met „Keetje Tippel". De omslag is een filmfoto van „Keetje Tippel". Met nog twee waarschuwende artikelen over cosmetica en over zelfverdedi ging voor dames en een be schouwing over Henk van der Meijden en het fatsoen, is de Haagse Post deze week zeer le zenswaardig. De Tijdl het weekblad dat steeds beter wordt, steekt alle depressiepessimisten deze week een hart onder de riem: Het valt met de economie van Nederland nog wel mee, maar bij wat kriti scher lezing blijkt dat optimis me niet zo erg gegrond. Want wat te denken van deze alinea: „We zijn ons ervan bewust mak kelijk praten te hebben; je zult om met NW-voorzitter Wim Kok te spreken, zelf maar werk loos zijn. Toch menen wij dat het goed is erop te wijzen, dat de Nederlandse economische problemen in wezen in het niet vallen bij veel indringender za ken als bijvoorbeeld de derde- wereldproblematiek. Je zult maar in de Sahel of Bangladesh zitten". Margie Thatcher, de vrouw die het haalde in Engeland, kijkt u aan vanaf de voorpagina. Bin nenin staat het verslag van een harde verkiezingsstrijd. Toch een .vrouw om bewondering voor te hebben. Commissaris Blaauw van de Rotterdamse recherche, een kwart eeuw bij de politie, be gonnen als straatagent, nu chef van de recherche, over „de" po litie: „Het aantrekkelijke van dit vak is de spanning, de uitda ging. Ik zou mezelf niet kunnen voorstellen op een bureau van 's morgens half negen tot 's- avonds vijf uur, vrijdags naar huis en maandags weer terug. Een hoop ellende? Kijk eens als mensen bij voorbeeld iets kwijt raken en de politie vindt dat terug, dan zijn ze verschrikke lijk dankbaar. Aan de andere kant wordt je natuurlijk met een hoop narigheid geconfron teerd. Het is ook zo, dat de meeste mensen liever de hielen van de politieman zien dan zijn tenen. Ik moet wel eens lachen als ik soms volkomen onschul dig tegen iemand zeg: waar ken ik u toch van? Ik heb u toch al eens meer gezien? Dat komt soms niet zo prettig over". Het weekblad De Groene Am sterdammer dramt door over de drempelvrees van het kabinet- Den Uyl, de omscholing, Kees Vellekoop en dienstweigering, het milieubeleid en ga maar door. Niet dat het geen lezens waardige artikelen zijn, maar zelfs de meest fervente Groene- lezer krijgt wel eens genoeg van deze brij. Over de nota van minister Irene Vorrink: „Aan deze nota is door de Tweede Kamer vrijwel in het geheel geen aandacht besteed. De Kamer kletste zijn tijd vol met detaillistisch gereutel, geza nik over de departementale af bakening tussen Vorrink en de andere ministers, en met ge schreeuw om spoedige wetge ving. DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie komt deze week met een sympathiek por tret van Frits Lambrechts, de tegendraadse cabaretier. Een uitspraak van hem: „Alles wat me aan het hart ligt, abortus. De overdreven aandacht voor de politicus, de jeugdwerkloosheid, de voetbalverdwazing, mgr. Gij- sen, het milieu, wordt in het cabaret aan de kaak gesteld. Alleen de verpakking ervan, daar heb ik extra op gelet Daarom ook heb ik zo'n lied over mijn moeder uit het pro gramma geschrapt. Ik wil niet opnieuw riskeren dat mensen uit onbegrip voor de tekst kwaad weglopen. Ik heb geen enkele behoefte om mensen in de zaal te katten. Dat is mijn mentaliteit niet". Het blad vraagt zich af hoe het nu toch gaat met de revolutie van Fidel Castro. Goed, dank u. „De salarisverschillen, die overi gens tamelijk gering zijn, wor den nog gehandhaafd. Maar geld heeft op Cuba toch nog maar een zeer beperkte beteke nis omdat de essentiële voorzie ningen als voedsel, gezondheids zorg, vervoer en onderwijs bijna geheel gratis zijn. Bovendien gaat voor de meeste Cubanen de solidariteit en collectiviteit veel zwaarder tellen dan het opbouwen van een individuele status door bezit". Minister Van Agt laat de kolom men van Vrij Nederland bol staan van moraaluitspraken. „Ze zeggen altijd die mannen die beslissen maar, maar ik heb veel gepraat over abortus met mijn vrouw, dus u ziet welk een belang ik aan mijn vrouw In mijn leven toedenk. Ik heb oen wijze vrouw, ik praat zelden met haar omdat ik haar bijna nooit zie, maar in dit soort za ken luister ik erg naar haar". De toekomst van deze minister? Hijzelf: „Ik houd er rekening mee dat het tot een breuk komt tussen mij en de Kamer. Ik heb ernstige reserves als de Kamer van mij wil, dat ik de abortus uit de strafwet schrap". Bijzonder lezenswaard is een ar tikel over de accufabriek Acifit in Diemen. Een bedrijf van de oude stempel. Een arbeider is een arbeider, punt uit Te lang ziek? De laan uit Loodvergifti- Royaltie glanst u tegemoet van de voorpagina van Elsevier. Christina en haar verloofde. En binnenin draven 200.000 werklo zen op u af, wat Elsevier doet vragen of we misschien moeten leren leven met de werkloos heid. Er zal een nieuwe arbeids ethiek moeten komen. Voor de tweede maal brengt het blad een reportage uit de straf in rich- ting Veenhuizen. De YF-16 als vervanger van de Starfighter komt aan de orde en de oliedol lars. Kortom, een dik blad met leesvoer van het bekende be houdende gehalte. Toch wel aanbevolen deze week. Suppoost zette alarmsysteem in museum uit MILAAN (AFP) In het museum voor moderne kunsten in Milaan, waar begin deze week voor vele miljoenen aan schilderij en gestolen werd, hadden de bewakers zelf het alarmsysteem uitgescha keld. Ze hadden dat ge daan, zeiden ze, omdat het systeem zó gevoelig was, dat het bij het min ste zuchtje wind in werk ing trad. En daar hadden de bewakers genoeg van. Van de 28 gestolen doe ken ontbreekt nog ieder spoor. Minister neemt geen maatregelen tegen spuitbussen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Vorrink (Volksgezondheid en Milieuhy giëne) wil geen maatregelen ne men om het gebruik van spuit bussen te verminderen. Dit ant woordde zij op vragen van de PPR-Kamerleden Jurgens en Jansen. Zij hadden gewezen op de geva-* ren die het edelgas freon (het gas in spuitbussen dat het eigen lijke produkt naar buiteh spuit) heeft voor de atmosfeer. De kennis van freon, aldus de mi nister, is te gering om al maatre gelen te nemen. De PPR begint nu met een actie om het gebruik van spuitbussen te verminderen. Burgemeester Samkalden tijdens zijn verklaring over de metro-aanslag. (Van onze correspondent AMSTERDAM B en w van Amsterdam peinzen er niet over om ook maar een woord terug te nemen van de geruchtmakende verklaring, die na het bekend worden van een mislukte bomaanslag op de metrowerken in de Bijlmermeer, werd verspreid. Daarin gaf het college, behalve wet houder Van Duyn, de actiegroep Nieuwmarkt- buurt hiervan de schuld, terwijl zonneklaar vast stond dat de verijdelde aanslag het werk van een aantal politiek extreem rechtse figuren was. Voor het begin van de gemeenteraadsvergadering viel burgemeester Samkalden gistermiddag zelfs opnieuw fel uit tegen de actiegroep, die gedreigd heeft met een kort geding indien de burgervader de gewraakte verklaring niet zou inslikken. De burgemeester ging uitvoerig in op de vernie lingsacties in het recente verleden en op de bedrei gingen tegen ambtenaren en hun gezinnen. Hij gaf toe dat de actiegroep niets te maken had met de mislukte aanslag, maar „mogen we het kort en bondig zeggen? De actiegroep is verantwoordelijk voor het politieke klimaat waarin deze extremisti sche daden kunnen gedijen. Dat kan niet duidelijk en scherp genoeg gezegd worden". Van de laatste drie verdachten in deze zaak is de termijn van in verzekering stelling verlengd. Het betreft een chemicus en,een student uit Utrecht en hoofdredacteur Max. L. van het rechtse blad „De Vrije Pers" waarin deze zelfs Nederlanders ronselt om dienst te nemen in leger of politiekorps van Rhodesië. KAMERLID VAN GORKUM: DEN HAAG (ANP) Het zit erin, dat de PPR uit de regering stapt, als het kabinet met de komende wet op de onderne mingsraden voor mei niet dui delijk maakt, dat zij iets doet aan de machtsverhoudingen binnen ondernemingen. Op so ciaal-economisch terrein is er bij dit kabinet geen sprake van een nieuwe benadering. Dat vind ik zeer teleurstellend. Dit zegt het PPR-Tweede Kamerlid van Gorkum in een vraagge sprek met het weekblad de Groene Amsterdammer. Volgens Pier van Gorkum kan het huidige regeringsbeleid ook door de WD gevoerd worden. .Heeft het nog zin twee jaar door te emmeren? Ik ben daar zeer pessimistisch over". Van Gorkum oppert, dat samen werking met de confessionele Zijn collega Dolf Coppes, tevens waarnemend fractievoorzitter, zei desgevraagd, dat Van Gor kum in het vraaggesprek slechts een persoonlijke verwachting geeft: „Uiteraard is een ver wachting nog iets anders dan een standpunt". Op het komende PPR-Congres in mei, zal de partij het rege ringsbeleid toetsen aan Keer punt '72, het verkiezingspro gramma van de progressieve partijen, zoals afgesproken op het vorige partijcongres. Vol gens de heer Coppes leggen an dere fractieleden de motie van toen anders uit dan Van Gor kum. „Zij vinden dat je van een extra-parlementair kabinet niet meteen de verwezenlijking van Keerpunt '72 mag verwachten. Met een forse mep stuurt een ijsbeer in de Westberlijnse dierentuin een ijsklomp in de richting van wat bezoekers. Eindelijk waren de temperaturen weer eens zodanig dat een originele ijsbeer zich „ouderwets" kon voelen. (Van onze correspondent) BUCKEBURG Op de tweede dag van zijn proces in de gevangenis van Bückeburg oefende Ronald Augustin ook in de recht zaal de revolutie in aktieve zin. Twee inci denten. Het eerste gebeurde op hetzelfde moment dat rechtbankpresident Haack be sloot dat advocaat Blaser (aan de verdedi ging toegevoegd en door Augustin zeer ge haat) niet aan een apart tafeltje hoefde te gaan zitten. Onmiddellijk sprong Augustin op Blaser af en sleurde hij met een snel gebaar van zijn arm een stapeltje ordners tegen de grond. Terwijl Blaser geschrokken terugdeinsde snauwde Augustin hem hevig trillend toe: „Ga weg van die tafel. U moet zich niet inbeelden dat u mij kunt verdedi gen". Vele seconden te laat pas grepen twee parketwachters in. vangenis in Hannover, waar Augustin de meeste tijd gevangen zat, verhoord werd. Voornaamste thema was de kunstmatige voeding, waartoe hij in sommige periodes tijdens zijn hongerstaking gedwongen werd. Op de vraag vdn advokaat Croissant of zich hierbij incidenten voorgedaan hebben, ant woordde directeur Bauer: „Dat is mij niet bekend". Augustin ontstak weer in razende woede: „Jij stond er toch zelf bij, jij rat, jij zwijn. Een half uur lang stond je erbij, jij rat", riep hij de directeur toe. Andermaal bewaarde president Haack zijn gemoedsrust en beperkte hij zich ertoe zijn waarschuwing te herhalen dat hij Augustin uit de zaal zou laten verwijderen, wanneer deze zich niet wist te beheersen. Het verhoor maakt echter duidelijk, dat de manier waarop Augustin kunstmatig gevoed werd, aan de harde kant was. Een zware cipier zat op de knieën van de gevangene, die eens bijna sUkte in de pap. De rechtbank zal zich beraden of een nieuw medisch onderzoek van Augustin nodig is. Intussen zet de verdediging de vertraging stactiek voort. Per helicopter werden de gevangenisdirecteur en -arts uit Hannover overgevlogen om te getuigen. Het verhoor van directeur Bauer was koren op de molen van de advocaten, want er bleek zonneklaar uit, dat in de gevangenis talrijke voorzienin gen werden getroffen die minstens een isole rend karakter hadden en die voor „normale" gevangenen ongebruikelijk waren. Het verloop van de tweede zittingsdag maakte duidelijk dat dit proces maanden gaat duren. Tussen parket en advocaten is een vijandige atmosfeer ontstaan, die er toe heeft geleid, dat zij steeds weer tegen ei kaars vragen protesteren. Zo ontstaan er onophoudelijk lange vertragingen, waardoor men ook gisteren met het eigenlijke proces nog geen stap verder kwam. Dicht Suezkanaal was voor Egypte miljardenstrop CAIRO (DPA) De sluiting van het Suez-kanaal heeft Egyp te de afgelopen zeven jaar 1,4 miljard Egyptische ponden (6,3 miljard gulden) gekost aan ge derfde inkomsten. Dat heeft het hoofd van de Suez-kanaal instantie gisteren gezegd tegen bezoekende Arabi sche ministers, die een excursie naar het kanaal maakten, De kosten die gemaakt moeten wor den om heh kanaal weer voor scheepvaart te kunnen openstel len schatte hij op 120 miljoen Egyptische ponden (540 miljoen gulden). Volgens goedingelichte zegslie den kan het kanaal in de tweede helft van maart voor gebruik gereed zijn. De feitelijke open stelling is echter een politiek besluit, dat afhankelijk is van het vredesoverleg met Israël. In diplomatieke kringen in Cairo verwacht men dat de schepen, die sinds 1967 in 't Suez-kanaal vast liggen, over acht weken de thuisreis kunnen aanvaarden. Ex-Nederlanders willen uitkering als oorlogs slachtoffers DEN HAAG (ANP) Een actie comité van ex-Nederlanders, woonachtig in Israël, heeft in een brief aan de leden van de Tweede Kamer aangedrongen het door de regering ingediende wetsontwerp uitkering vervol gingsslachtoffers 1940-1945 (WUV) ook van toepassing te verklaren op de ex-Nederlan- De groep meent dat ze op grond van de huidige formulering van de wet gedupeerd wordt In hun brieven zeggen de ex-Nederlan ders dat het toepassen van de W.U.V. op deze Israëlische groep de Nederlandse schatkist niet veel geld hoeft te kosten. Op advertenties die het actieco mité in Israëlische kranten plaatste, reageerden 185 perso nen, woonachtig in Israël, die menen voor een uitkering in aanmerking te komen, als zij nu Nederlanders waren geweest. |aar van do vrouw, leidt vlieg tuigen op do No- wyorkse luchtha ven La Guardia naar hun parkeer plaats. Do 25-jarl- ge Lee Cormier is een van do twee Amerikaanse vrouwen die dit werk doen het blnnenloodson van piloten met behulp van twoe staaflampen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Bij Hoogovens In IJmuidcn zullen 3000 van de 24.000 werknemers te maken krijgen met een werktijdverkorting gedurende zes weken. Dc directie heeft gisteren een verzoek tot werktijdverkorting ingediend bij het ministerie van Sociale Za ken. De maatregel moet ingaan op 2 maart. De aanvraag heeft betrekking op de warm- en koudbandwalserij, dc* staaf- en draadwalserij en ondersteunende afdelingen. Oorzaak is de teruggelopen orderportefeuille en de te verwachten slechte resultaten in de eerste helft van 1975. Hoogovens zal het salaris tijdens de zes weken tot 100 procent aanvullen. Van week tot week wordt vastgesteld voor wie de werktijdverkorting geldt. Een 'woordvoerder van de Industriebond NW zei te verwachten dat er nog wel een verlenging zal komen van de maatregel. De werktijdverkorting komt niet als een verrassing: vorige maand kreeg al een deel van het personeel incidenteel verlof. Ook bij de Duitse tak van het Estel-concern, waartoe Hoogovens behoort, zullen maatregelen worden getroffen om de produktie te beperken. Zuid-Afrika wil Namibië kwijt MONROVIA (Rtr.) Tijdens zijn bezoek aan Liberia heeft de Zuidafrikaan.se premier Vor- ster gezegd dat hij graag zou zien dat Zuidwest-Afrilua (Na mibië)) onafhankelijk wordt. Volgens een in Monrovia uitge geven verklaring over dc be sprekingen tussen Vorstcr en president Tolbert zei Vonten „We willen geen centimeter grondgebied van Zuidwcst- Afrika en ik zal maar al te blij zijn als we Zuldwest-Afrlka kwijt zijn". Tolbert had gezegd dat heel Na mibië onafhankelijk moet wor den en dat de Zuidafrikaanse regering duidelijk moet aange ven wanneer en hoe dat zal gebeuren. Over dit punt waren we het eens, aldus Tolbert. Vorstcr gaf toe dat de Bantoe- stam-politick in zijn eigen land bepaalde onrechtvaardigheden met zich meebrengt, maar hij verzekerde Tolbert dat zijn re- gering alles zal doem om daar geleidelijk een eind aan te ma ken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7