MOORD EN DOOD SLAG DREIGDE OP „DE LAATSTE GENERATIE" Aantrekkelijke duels hoogste prioriteit De Kromme vertelt en geeft voetbaltips Salaris Pijnen twee maanden niet uitbetaald Bemanning hangt vuile was buiten DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT/. PAGINA 6 25|. WERKGROEP BETAALD VOETBAL: Zeist De lodatie en marketing betaald voetbal heeft een rap port uitgebracht dat zaterdag as. in het KNVB-sportcentrum in Zeist in discussie zal worden gebracht. Als algemene conclu sie komt hierin naar voren dat al die beleidsbeslissingen die de wedstrijden aan trekkelijker maken de hoogste prioriteit verdienen. Een tweede plaats in de priori teit dient er te zijn voor de maatregelen die de sfeerbeleving bevorderen, met name de versterking van de clubbinding. Voorts wordt de aandacht gevraagd voor verbete ring van accommodaties en voorzieningen. In het najaar van 1973 machtigde de algeme ne vergadering van de profsectie het bestuur een landelijk onderzoek in te stellen naar de redenen van het teruglopen van de toe schouwersaantallen bij de wedstrijden van die sectie. Socmar BV te Rotterdam, die eerder een vooronderzoek verrichtte, heeft in de maanden maart en april van vorig jaar deze uitgebreidere enquête gehouden. Aan het licht kwam onder meer dat mannen uit relatief jonge gezinnen minder vaak naar wedstrijden gaan kijken. Ook werd vastge steld dat 63 procent van de „troUwe bezoekers uit de lagere welstandgroepen komt. Van de totale Nederlandse bevolking behoort vijftig procent tot deze groep. Zo wordt aanbevolen bij de nos te blijven aandringen op een vergoeding voor het ra dioprogramma van zondagmiddag „Langs de lijn". Aanbevolen wordt evenals in het buiten land in diverse landen het geval is een sociëteit op te richten in het centrum waar iedereen toegang heeft tegen een lage ver goeding. De enquête wijst uit dat de meerderheid de zondagmiddag het geschikste tijdstip vindt om de wedstrijden te spelen. De werkgroep is voor handhaving van de periodekampioenschappen en vraagt de kwaliteitsgelijkheid op een zo hoog mogelijk niveau binnen een divisie te bevorderen. Centraal staat in het rapport dat de bezoe ker het verblijf in een stadion als aange naam aanvaardt Een groot probleem waarvoor de bezoeker van wedstrijden zich veelal ziet geplaatst is het parkeren van zijn auto in de omgeving een hoge prioriteit heeft Publiciteit is een voorwaarde voor goed gevulde tribunes, wees de enquête eveneens uit WIM VAN HANEGEM lessen RENE PIJNEN twee maanden geen salaris (Van onze correspondent) WOENSDRECh'I - Rene Pijnen heeft van de directie van de Raleigh rijwielfabrieken een brief ontvangen waarin hem wordt medegedeeld dat het contract dat hij voor 1975 bij deze firma heeft afgesloten voor twee maanden wordt stopgezet. Pijnen wordt verweten niet gehandeld te hebben volgens de instructies die hem door de werkgever door middel van ploeglei der Peter Post waren verstrekt. Pijnen had niet mogen deelnemen aan de zesdaagse van Antwer pen, maar zich daarentegen onder dokters behandeling moeten stellen om de blessure aan zijn linkerhand, waaraan hij sinds de nacht van Breda, in augustus van vorig jaar, lijdt, te verhelpen. Een chirurgisch ingrijpen wel te verstaan, dat hem door de doktoren reeds voordat het winterseizoen begon was aangeraden, maar dat door Pijnen, steeds opnieuw werd uitge steld. (Van o e sportredac tie) ROTTERDAM - Willem van Hanegem bekend van carnavals, andere evenementen en als voetballer van Feye- noord, heeft een boek geschreven. Journalist radio-verslaggever Kees Jansma heeft daarbij zijn hand vast gehouden, zodat in een drachtige samenwerk ing het werkje „Voet ballessen in techniek en taktiek en kromme bal len" is ontstaan. Voor een uiterst schap pelijke prijs heeft Wil lem van Hanegem zijn leven en voetbaldaden uit de doeken gedaan, een mengeling van eigen en andermans ervarin gen in de bekende relati verende vorm waarmee de Kromme zijn aparte humor kruidt. Boven dien een schat aan raad gevingen voor jeugdige voetballrs, voor wie spe ciaal dit boekje is ge schreven. Dick Bruynes- teyn heeft het voorzien van cartoons. Een enke le lijkt sprekend op Abe Lenstra. Het kan toeval zijn maar het kan ook dat Bruynesteyn een foutieve greep in zijn uitgebreid archief heeft gedaan. Willem van Hanegem is een eerlijke verteller en hij spaart zichzelf niet Vandaar de raadgevingn in de geest van „dat heb ik nou wel gedaan maar jij moet dat zeker niet doen." Omdat Willem al les van de zonnige kant bekijkt ademt het boek je ook die sfeer. Een werkje vol anecdotes, belevenissen op en bui ten het voetbalveld met veel tips voor hen die zo graag op De Kromme willen lijken. Willem zelf: „Probeer me niet te imiteren". Dat zal dan ook vrijwel niemand ge lukken, want De Krom me is een uniek figuur op de voetbalvelden. Het lijkt een pretentieloos boekje maar het bevat wel degelijk veel waar devols voor de jeugdige voetballer en de voetbal fan die niet meer zo piep is. Uitgeverij: De Gooise Uitgeverij, Bussum. Prijs 3,95. Marcel Ankone met 1 wankelmotorracer naar Daytona Beach (Van onze sportredactie) I ZANDVOORT - Marcel Anko- I ne, de Oldenzaalse motorcou reur die volgende week naar de Verenigde Staten vertrekt om deel te nemen aan de wereldbe roemde 200 mijls race van Day- tona, toonde gisteren op Zand-* voort de nieuwste modellen van Suzuki. De Japanse fa-1 briek, die Ankone contractueel! aan zich gebonden heeft, bracht, als eerste een produktiemachni- ne met wankelmotor op de. markt. Het maximale ver mo gen ervan is 62 pk (sae) bij 6500 toeren per minuut, de fiets heeft vijf versnellingen en de topsnelheid bedraagt zo'n 180 km per uur. Pankone: „Het was de eerste keer dat ik op zo'n ding zat Door de wankelmotor treden veel minder trillingen op, je merkt haast niets, maar het is wel een machine met een heel ander karakter dan normaal". De 750 cc-racer, waarmee de Oldenzaler naar Daytona gaat, kon alleen in stilstand gedemon streerd worden. Ijshockeyers zegevierden UTRECHT - Het Nederlandse ijshockeyteam heeft gister avond in Utrecht voor 1400 toe schouwers de tweede wedstrijd tegen de formatie van St. Clair College uit Canada gewonnen met 9-3. De standen per periode waren: 1-0 4-2 4-1. Nederland startte zeer aanval lend, doch had teveel tijd nodig om tot een schot te komen. Het duurde tot de 18e minuut voor- j dat Jo Simons eindelijk kon sco-1 ren. In de tweede periode liept het heel wat beter in de Neder-1 landse aanval. John Mcdonald, l die driemaal raak schoot, en i Dick Jellema gaven Oranje een veilige voorsprong. Jammer was het dat twee fouten in de Neder- landse defensie even zo veel I goals opleverde van John Moo- re. In de derde speeltijd liep de ploeg volkomen verdiend tot 9-2 uit De doelpuntenmakers wa- ren de Graauw, Christiaans, 1 Petrnousek en Koopmans. Fred 1 Gagnon kon de achterstand van I de Canadezen tot 3-9 terug bren- gen. Nederland verloor dinsdag i in Heerenveen de eerste ont- i moeting met 3-4. Fons Oerlemans (links) wordt bij het einde van de reis op Trinidad hartelijk begroet door zijn vrouw. BRUSSEL „De laatste gene ratie", het vlot van stalen bui zen waarmee twee Belgen en een Marokkaan in 82 dagen de Atlantische Oceaan overstaken, is nog maar nauwelijks terug in Brussel of de spanningen van de reis zijn losgebarsten en heb ben het drietal zeevaarders aangezet de vuile was van zove le dagen eenzaamheid op enkele vierkante meters „grond" te midden van de onmetelijke oceaan buiten te hangen. Marokkaanse visser en zeeman Hassan Chribitou aangekondigd dat hij een klacht zal indienen bij de justitie in België tegen de kapitein van het vlot, Fons Oer lemans. Deze zou hem nog een grote som gelds schuldig zijn en hem na het volbrengen van de zeereis zowel in Trinidad als bij aankomst in Brussel aan zijn lot hebben overgelaten. De vliegreis naar Brussel en de hotelreke ning in Trinidad zouden door de plaatselijke overheid op het ei land voor Hassan zijn betaald. Oerlemans beweert dat hij deze kosten heeft betaald. In Brussel aangekomen over nachtte Hassan in de cel van het Brusselse hoofdbureau van poli tie en de volgende nacht in de open lucht omdat hij geen cent meer op zak had. Dankzij een inzameling van particuliere be wonderaars kon Hassan per vliegtuig naar Marokko terugke ren waar hij als een held werd ontvangen en waar Hassan ver telde dat hij tijdens de reis ei genlijk de kapitein was geweest zonder wie het vlot misschien al lang zou zijn vergaan. Hij sprak er schande van dat bij aankomst in Trinidad Oerle mans en zijn helper Raoul de Boel allerlei pogingen hadden gedaan om de eer van de over tocht voor zich op te eisen en hem hadden afgeschilderd als een lastige medepassagier die ze eigenlijk het liefst al vele dui zenden kilometers eerder aan de haaien zouden hebben willen .Maar de plaatselijke overheid en het ontvangstcomité in Trini dad beschouwde mij als de lei der van deze expeditie. Trou wens ik was de enige zeeman aan boord, die de twee Belgen heeft gered en hen ook nog 80 dagen lang heeft gevoed door hen elke dag verse vis voor te schotelen. Bovendien is die Oer lemans bijzonder ondankbaar, want ik heb hem eens van een zekere dood gered toen hij over boord was geslagen en ik hem met een touw te hulp snelde juist voordat hij een prooi van vraatzuchtige haaien werd", al dus Hassan bij zijn aankomst in Marokko, gestoken in een zeer modieus zwart fluwelen cos- tuum, geschenk van de Lions- club. - Raoel de Boel en Fons Oerlemans (rechts) aan boord van de De laatste generatie, bij aankomst in Trinidad. Over de problemen tijdens de reis werd toen nog geen woord gerept. Wat er waar is van de woorden van Hassan laten we hier in het midden. Oerlemans heeft wel bevestigd dat Hassan hem van een wisse dood heeft gered, maar verder ontkent hij alles en geeft een heel ander beeld. Hij heeft kort na aankomst in Trini dad al een vernietigend oordeel gegeven over zijn Marokkaanse helper. Oerlemans noemt het optreden van Hassan aan boord van „De laatste generatie" een grote el lende. Hassan zou bevelen niet of met tegenzin hebben uitge voerd, was steeds vol nukken en zou eens hebben gedreigd zijn metgezellen met een dolkmes af te zullen maken. Ook zou hij veel minder zeemanskwaliteiten hebben bezeten dan Hassan zelf bij zijn aanmonstering zou heb ben opgegeven. Eenmaal buiten de zeestromingen nabij het Afri kaanse vasteland, wist hij geen raad meer met de problemen, die toen kwamen opdagen, al dus Oerlemans, die verder niet te spreken is over het feit dat Hassan zijn twee gezellen ook voor het lapje heeft gehouden door hen een gezondheidsbewijs voor te leggen dat niet met de werkelijkheid klopte. Hassan zou veel last van reuma hebben gehad en werd bovendien ook nog geplaagd door een ge slachtsziekte, aldus Oerlemans. De tocht van „De laatste genera tie" heeft Oerlemans twaalf en een halfduizend gulden verlies opgebracht. In de praktijk zal dat wel meevallen want het boek dat hij gaat schrijven, de opnamen die hij van de tocht heeft gemaakt voor een tv-docu- mentaire en een film, en andere publiciteitsstunts zullen dit ver lies in de komende maanden ruimschoots goedmaken. Bovendien zal Oerlemans in op dracht van de Verenigde Naties ook nog een rapport opmaken over de zeevervuiling en ook dat levert de nodige franks op want de VN staan er nu niet direkt om bekend dergelijke opdrach ten slecht te honoreren. Deze sponsors maken het loonverlies en het kleine kapitaaltje dat be steed werd aan het vlot en de proviand wel goed. Beschuldiging Bij alle ontstane herrie blijft de prestatie van Oerlemans en de zijnen toch uniek. Daarom wordt het Oerlemans toch in brede kring kwalijk genomen, dat hij zich nu zo heeft afgezet tegen zijn Marokkaanse helper. Misschien heeft de Belgische zeevaarder het grootste gelijk van de wereld. Hij verwijt Has san dat deze lijdt aan groot heidswaanzin. Hassan zou na melijk eens tijdens de reis heb ben verklaard dat hen een ont vangst wachtte bij de VN in New York en mogelijk ook in het Witte Huis...Maar het optre den van Oerlemans tegenover Hassan wordt nu ook geplaatst tegenover een eerdere stelling- name van Oerlemans tegenover de beroemde Noorse zeevaarder Thor Heyerdahl, die met een papyrusboot en zeven metgezel len reeds eerder de Atlantische Oceaan overstak. Oerlemans heeft nu beweerd dat Heyerdahl kort na zijn vertrek in het holst van de nacht naar zijn vertrek punt terugkeerde om een bui tenboordmotor te gaan halen waarmee hij de lastige stromin gen tussen Safi aan de Marok kaanse kust en de Canarische eilanden de baas zou kunnen worden. Heyerdahl zou deze motor kort voor aankomst in Amerika aan de zeebodem heb ben toevertrouwdAldus de beschuldiging van Oerlemans, die door Heyerdahl zeer hoog is opgenomen en die misschien nog een gerechtelijk staartje krijgt. Temeer daar de tegenstanders van Oerlemans nu ook het of- •feftsief hebben geopend en er een stemming is ontstaan waar in de prestatie van de Belgische vlotvaarder wordt gekleineerd: de tocht zou nimmer de een zaamheid hebben gebracht die andere zeevaarders gekend heb ben omdat „De laatste genera tie" veelal de internationale scheepvaartroutes volgde en meer dan eens bezoek en pro viand kreeg van voorbijvarende vrachtschepen: de bemanning van „De laatste generatie" zou steeds goed weer hebben gehad en nimmer het hoofd hebben moeten bieden aan storm, ziekte of uitputting. Hoe het ook zij, het is duidelijk dat welke eenzame expeditie ook wordt ondernomen, de in termenselijke verhoudingen steeds op de proef worden ge steld. Daarbij verdient de com plete bemanning van „De laat ste generatie" respect voor de geleverde prestatie, ook al be weren sommigen dat deze onder optimale omstandigheden heeft plaatsgevonden. Zou dat werke lijk waar zijn, dan zou Oerle mans bij zijn tefugkeer in Bel gië niet hebben gezegd: „Dat nooit meer". Hassan denkt daar anders over. Hij wil in 1976 met een aantal andere zeevaarders in een boot van runderhuiden nogmaals de Atlantische Oceaan oversteken, zo heeft hij bij aankomst in zijn vaderland gezegd. „Tenslotte was ik de enige zeeman aan boord van „De laatste generatie", en het bloed kruipt waar het niet gaan kan", aldus Hassan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6