Allerlei(ds) Leidse zendpiraten: we blijven toeteren Aandacht concentreren op industrie en winkels in Leiden Tentoonstelling over Filippijnen DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT T 1111 Kamer van Koophandel in doeleindennota: Van een onzer verslaggevers LEIDEN Verdere ontwikke ling van het industrieel com plex en het city winkelcomplex J in Leiden dienen de belangrijk- ste doelstellingen te zijn van het economisch beleid in de Rijnstreek West (Leiden, de aan Leiden grenzende gemeenten, Valkenburg, Rijnsburg en Kat wijk). Tot die conclusie komt de Ka mer van Koophandel voor Rijn land in zijn „Doeleindennota voor een regionaal economisch beleid in Rijnland", waarover wij gisteren al uitvoerig hebben bericht. De Kamer stelt dat de lontwikkeling van de Leidse in dustrie in samenhang moet ge schieden met de ontwikkeling van het industrieel complex in Alphen en dat dat moet gebeu ren in kwalitatieve zowel als kwantitatieve zin. Deze doelstel ling wordt in de nota nader uitgewerkt in de volgende vijf meer specifiek geformuleerde doeleinden: O De arbeidsproductiviteit in de Leidse industrie moet om hoog. O De conjunctuurgevoeligheid moet geringer worden. O Het investeringsniveau dient te worden verhoogd. 9 De bedrijfstakgewijze con centraties in de Leidse industrie (bijvoorbeeld metaalnijverheid mogen niet verder afnemen). Binnen de sector metaal moet de nadruk meer komen te liggen op de fijnmetaal (dit met het oog op onder meer de hoge re arbeidsproductiviteit in de fijnmetaal en het hogere loonni- O Er moet meer werkgelegen heid komen voor de uit de in dustrie afkomstige en vaak wei nig geschoolde werklozen in Leiden. „Al deze doeleinden", zo zegt het rapport hierover, „laten zich door een regionaal beleid slechts uiterst moeilijk verwe zenlijken," en men wijst erop dat alleen door het aantrekken van nieuwe bedrijven op de lan ge duur enige veranderingen ten goede kunnen worden teweegge bracht. Van het city winkelcomplex zegt de Kamer dat het bedrijfs- rendement in deze sector om hoog moet en dat er meer moet worden geïnvesteerd. Om dat te stimuleren zou het verzorgings- beleid van de city groter moe ten worden en daarvoor is weer nodig dat de bereikbaarheid van de binnenstad ingrijpend wordt verbeterd zowel voor het openbaar als het particulier vervoer. In dit verband wordt voorts opgemerkt dat „het nut tig kan zijn na te gaan of bun deling van investeringen door samenwerking van de betrokke nen (Leids City Centrum, Ka mer van Koophandel, enz.) aan beveling verdient, zodat be paalde investeringsplannen van ondernemers een maximaal ef fect sorteren." Wordt aan het winkelbestand en het industrieel complex de hoogste prioriteit gegeven, prio riteit 2 in de Rijnstreek West verdient volgens de Kamer het geheel van dienstverlenende be drijven in Leiden. Daarbij laat men de universiteit als vrijwel geheel afhankelijk van het lan delijk beleid buiten beschou wing en pleit men voor een zo gevarieerd mogelijk complex van dienstverlenende bedrijven daarnaast. Meer kantoren dus, ook al staan er dan op dit moment een paar leeg. Volgens de Kamer is met leegstaande kantoren aan het Schuttersveld en de Vondellaan alleen de Leidse behoefte in de huursector gedekt voor de ko mende vijf jaar. „Voor kwalita tieve niveau verhogende nieuw komers is er nog absoluut geen ruimte". In dit verband wordt in de nota het huidige gemeentelij ke beleid om grond voor kanto ren alleen in erfpacht uit te geven (met 5-jaarlijkse bijstel ling van de canon) als „ronduit funest" gekwalificeerd. „Im mers," aldus het rapport, „voor waarde voor kantorenbouw is een juridische en financiële ze kerheid voor de eigenaar/ver huurder voor een lange periode, omdat anders het financierings risico voor de beleggers-ver huurder onverantwoord groot wordt" Als belangrijkste doelstelling voor het economisch beleid in de Rijnstreek Oost ziet de Ka mer het tot stand brengen van Rijksweg 11 tussen Alphen en Leiden. Met Rijnstreek-Oost wordt dan het gebied aangeduid waarin liggen de gemeenten Alphen aan de Rijn, Ter Aar, Leimuiden, Rijnsaterwoude. Al kemade. Woubrugge, Koude kerk en Hazerswoude. Wat voorts in dit gebied verbetering behoeft is de belasting van het complex Alphen aan de Rijn- Rijndijk op het natuurlijk mi lieu en het woon-, werk- en vrij- etijdsmilieu. Op langere termijn moet naar het oordeel van de Kamer in Alphen aan de Rijn worden gestreefd naar een uit breiding van het aantal dienst verlenende bedrijven. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllll De leerlingen van scholengemeenschap Bonaventu- ra Kijckenbor hebben flink wat werk aan de inrichting van de expositie. IN KADER VASTENACTIE Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het voormalige gebouw van de vrouwen van Betanië, „Verbum Dei" aan de Plantage 16 wordt maandag morgen om tien uur een expositie geopend gewijd aan de Filippijnen. De expositie, waarmee verkoop van houtsnijwer ken en een serie lezingen samengaat, wordt gehouden in het kader van de jaarlijkse Nederlandse vastenaktie. Het Deke naat Leiden wil zich dit jaar met name richten op de door 80.000 mensen bewoonde krottenwijk Tondo, bij Manilla op de Filippijnen. Sinds een vijftal jaren heeft er in Tondo een bewustwordings- proces bij de bewoners plaats gehad, waardoor protesten zijn ontstaan tegen de onderdrukking, het groot grondbezit en het kapitalisme, dat volgens de organisatoren van de tentoonstel ling in dit gebied ongekende vormen'had aangenomen. Een paar jaar geleden is gestart met een coöperatie, waarin inmiddels 700 individuele vervaardigers van hout-snijwerken en sieraden zijn verenigd. Een Nederlandse werkgroep voor missie- en ontwikkelingssa menwerking werkt recentelijk aan de verandering van mentali teit, die zich bij vele Nederlanders inzake het missiewerk heeft gevormd. Het werken aan de hand van een concreet project, zoals dit nu de komende week georganiseerd wordt, is een van de mogelijkheden. De tentoonstelling is elke dag van tien tot tien uur geopend. Alle middelbare scholen van Leiden hebben een uitnodiging ontvangen om de expositie te bezoe ken. Maar ook andere belangstellenden hebben de mogelijk heid te gaan kijken. Geld is voor dit doel, de opbouw van Tondo en het creëren van werkelijke kansen voor de bevol king, hard nodig. Elke avond wordt om acht uur begonnen met een lezing, gewijd aan de Filippijnen. Op die manier is het voor iedereen die wil geven, ook mogelijk te horen, wat er met het geld gebeurt l k Op maandag en dinsdagavond spreekt zr. Els Schuren, medi- i sch-missiezuster in Tondo, maar momenteel op vakantie in Nederland. Woensdagavond staat de ontwikkeling van verschil- lende projecten daar centraal in een lezing van Ton Zwart, als socioloog werkzaam op de Filippijnen; donderdagavond komt Jan Schrama. Hij praat over zijn ervaringen, opgedaan tijdens een negenjarig verblijf in Manilla. Jan is missiesecreta- ris bij het bisdom Haarlem. Paul Meys jr. van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking heeft ook als socioloog op de Filippijnen gewerkt en hij vertelt daar vrijdag over. Zaterdag- avond wordt de serie door Jaap Rijkers besloten. Jaap werkt zelf in de krottenwijk Tondo. We eindigen met de voor het bijeenbrengen van veel geld voor dit doel, de zo belangrijke gironummers: no. 9013 van de Algemene Bank Nederland, Leiden en omstreken, ten name van Dekenale Vastenaktie en voor giften voor de landelijke 1 vastenaktie giro 5850, ten name van de bisschoppelijke Vaste naktie Utrecht. Natuurlijk is het geven van een bijdrage ook mogelijk met gebruik van de „vastenzakjes", die door alle r.k. kerken worden verspreid. rssssssssssssssssjsssssssssssssssssssssssssssssssss Leiden - Het wordt onrustig in het wereldje van de radio-zend amateurs, met het naderen van de eerste dag van julL Dan sluit de vrije verkoop van radio-iendapparatuur. Wie daarna nog illegaal door de ether zit te "toeteren" gaat voor de wettelijke bijl. Daar helpt geen megahers of wat voor band verder ook meer aan. Een paar weken geleden klaagden de Katwijkse communicatie-amateurs van de VRA-NCBHC steen en been: ze wilden niet meer gediscrimineerd worden ten opzichte van de "echte" piraten met hun wilde zend driften. Geïnteresseerde lezers hebben toen in deze kolommen kunnen lezen, dat de benauwde Katwijken die het zo goed menen met hun buren die almaar strepen op de beeldbuis zien, zich vastgrijpen aan een laatste strohalm: de machtiging voor 500 milli-watt. "Ver geet dat maar rustig", schamperen nu opeens de leden van een Leidse zend-combinatie die in het vagevuur van de Katwijken zouden thuishoren: "van die machtiging komt niets terecht". Volgens opgave van de secreta ris van de Radio Communicatie Club Leiden behorend tot de Stichting Radio Communicatie Amateurs SRCA Robert-Jan van der Hoeven, telt de Leidse club op de ongeveer 500 leden in de hele Randstad circa 50 amateurs. Robert Jan is buiten het zenden om een knaap van 18 en een half jaar die "een beetje rommelt met Sociale aca demies en zo." Hij en zijn pen ningmeester Theo van Dam (21), NS-bovenleidingmonteur, dra gen de VRA geen warrn hart toe: "Die 500 m.w. machtiging, waar Verkeer en Waterstaat we liswaar positief tegenover staat, moet eerst nog door een com missie heen", weet Robert Jan, die de voorzitter vervangt om dat die een tijdje terug kwaad is weggelopen. "VRA moet zo nodig afkammen wat niet bij hun is aangesloten. Die koninklijke goedkeuring heeft ze veel geld gekost, maar dat geeft ze nog geen recht ons piraten te noemen. Ook wij zijn 27 MC-ers, maar wij weten dat wie er bij ons wordt uitgeschopt er bij VRA in komt". Robert- Jan gelooft niet zo in de doel stellingen die o.a. de Katwijkers verkondigen: "Ze passen vreem de taktieken toe met een mooi pasje voor ieder nieuw lid. Met valse voorlichting zijn ze op 2500, 3000 leden gekomen. Ze delen ook zelf "calls" (cijfer- nummers) uit die bij anderen horen. Op die machtiging kun nen ze lang wachten," houdt de CCL-secretaris vol, "die eollee-* tieve machtiging komt nooit De overheid houdt die zelf, die geeft ze niet aan een vereni ging." In de ban Dan gaat VRA in de ban: "Hun leden zijn grote vrijbuiters door het gebruik van "liniairs" (stroom versterkers achter de zender), ook door voorvers ter kers, die bij de buren storingen veroorzaken en door het ge bruik van zenders met een gro ter input-vermogen dat 5 watt Wij zijn volgens hen dan een deel van die 25.000 piraten. Maar wij hebben nog steeds ru zies kunnen voorkomen (behal ve dan die voorzitter Moby Dick (56) die voor zoiets als "verra der" werd uitgemaakt, T. P. wij geven de leden waar voor hun geld. VRA eist meer en je koopt er niets voor. Je wordt beduveld als ze zeggen dat die nieuwe machtiging direct bin nen bereik ligt Toch hebben wij het een eind weten te brengen. Veel storingen zijn opgelost de politie staat zelfs sympathiek te genover ons..." Ondanks de sympathieke politie nemen deze 27 MC-zendelingen tamelijk goedkope apparatuur, geen FM: "daar steekt weinig kwaad in," meent Robert-Jan; meer haal je niet in huis, als ze duur spul bij je weg komen halen. We hebben met een rede lijke antenne een bereik van ca. 50 km. Inderdaad, we storen wel eens, maar we willen er wat aan doen. Hoofdzakelijk zijn dat de koffiemolens, scheerapparaten, TL-buizen vooral. Maar "men" denkt natuurlijk dat wij het zijn. Als die Katwijkers zeggen, dat AM niet stoort, hebben ze het lelijk mis; AM stoort wel degelijk: 3 tot 5 keer zoveel als Theo van Dam en Robert- Jan van der Hoeven; we gaan door FM. Als wij allemaal op FM zouden kunnen overschakelen, zouden we het grootste deel der storingen kwijt zijn. FM is een lege band, een enkele keer vind je er een Engelsman, Fransman, soms de brandweer en de politie en de drie Hilversums. Die band is zo leeg. dat we er allemaal best zouden kunnen zitten. Het is nogal egoïstisch te stellen, dat de FM-mensen piraten zijn. Ze hebben gewoon het recht daar te zitten, als ze het aantal storin gen beperken tenminste..." Robert-Jan en Theo hebben het verder nog even over de "fana tieke lieden van VRA." "Wij zijn verkeerd beoordeeld door de staatssecretaris door toedoen van de VERON. Klets maar wat De ether behoort aan de staat, die zelf piraterij bedrijft met gestolen frequenties en zo." Als de 1 juli-wet erdoor komt wordt het zenden knapen als die van. CCL onmogelijk gemaakt Dan gaan ze "gevaarlijk doen." De boete zal dan wel oplopen en er komt misschien een gevangenis straf je bij. Na 1 juli?: "hou je een tijdje koest", adviseert de CCL-secretaris; "uit te roeien is de zenderij nooit Het is een hobby, zoals duiven houden (die de antennes bevuilen), schaken, of andere storende bezigheden. Het is leuk, mensen te bereiken op deze manier, het liefst zo ver mogelijk. Het is prestatiedrang, verslaving. Een beetje zwam men over een zender mag heus wel eens, als je maar niet stoort" U hoort het Mocht o niettemin met storingen zitten te houen. da mensen van CCL willen u graag helpen: "Bel ons op," «eg gen ae; "we halen ze eruit: spoeltje, condensatortje beves tigen 0.45). Geen storingen meer'." Wie denkt last U heb ben van een en ander belle (071) 31773, poetbns 1074 of 2099. Het adres weet de PTT beslist wel. En voor de "collega's" Is er dese boodschap: na 1 Juli mis dadigers?, best We blijven toe teren. En de LeMsa VRA staat op instorten. Pikken se Je appa ratuur in: geef af, niet aggres- slef worden: Je krijgt een ont vangstbewijs. En in de ether geen gevloek of onsedelljke taal. Ton Pieters Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. "Kruis of munt" Vanavond zal aan de Leidse Universiteit een voor alle be langstellenden toegankelijk stu dium generale over overheids beleid ten aanzien van eerste lijnsgezondheidszorg worden ge houden. Voor deze bijeenkomst, die in de collegezaal, Stations plein 12 gehouden zal worden en om acht uur begint, zijn uit genodigd staatssecretaris J. P. M. Hendriks, afkomstig uit het ziekenfondswezen en lid van de K.V.P., die in ongeveer de rijg minuten zijn standpunt duide lijk zal maken en de heer H. J. Lambert, huisarts in het Ge zond heiscentrum Ommoord en lid van de Partij van de Arbeid. De heer Lambert zal zijn me ning omtrent het overheisbeleid Schaken Het persoonlijk kampioenschap van de Leidse Schaakbond zal dit jaar van start gaan op vrij dag 28 februari. Het als voor gaande jaren zullen de spelers naar speelsterkte worden inge deeld in twee groepen en wor den 7 ronden verspeeld volgens het zogenaamde Zwitsers sys teem. Geschaakt zal worden in een van de zalen van het schaakcafé 't Parlement, Nieuw Rijn 52. Inschrijving voor dit jaarlijkse kampioenschap dient te geschieden vóór 26 februari, a.s. bij de wedstrijdleider van de LSB, de heer G. L. Haasnoot, Troelstrastraat 11, Katwijk, tel. 01718- 13419. Het inschrijfgeld voor de eerste klasse bedraagt 20 gulden p.p.; voor de twee klasse is dit bedrag 5 gulden. De prijzenpot is aanzienlijk ver hoogd: le klasse: 250, 150 en 100 gulden; 2e klasse: 60, 40 en 25 gulden. De speeldagen zijn 28 februari, 7, 14, 21 en 26 maart (niet 28 maart, want dat valt op Goede Vrijdag), 4 en 11 april. Het speeltempo bedraagt 40 zet ten in twee uur. De aanvang van iedere ronde is 19.45 uur. Bonte avond Morgen houdt de Leiden Inter national Student Club in het LA.K.-theater, Levendaal 150, een voor alle belangstellenden toegankelijke bonte-avond. Op deze avond, die om half negen begint, zullen Stanley Noord pool en het trio Ronald Snijders voor de muziek zorgen, zullen er karate-demohstraties gegeven worden en zal er volksdansen en ballet te zien zijn. Voor het reserveren van kaarten 4 drie gulden, voorverkoop twee gul den en vijftig cent. kan men terecht bij de L.I.S.C., Eerste Binnenvestgracht 22. Doezastraat De wethouders Waal (Stadsont wikkeling) en Van Aken (Econo mische Zaken) zullen op korte termijn gaan praten met de Doezastraat-vereniging over de plannen die de gemeente met deze winkelstraat heeft. Zoals bekend hebben met name de winkeliers van de Doezastraat bezwaren tegen de gemeentelij ke plannen, die bestaan uit de aanleg van parkeerhavens, vluchtheuvels en het planten van bomen, die nu nog op het Stationsplein staan. Het besluit om met de Doezastraat-vereni ging te gaan praten is gistermid dag genomen tijdens een verga dering van de gemeentelijke werkgroep verkeer. Vogelwijk De Vogelwijk wordt weer. wat fleuriger. De plantsoenendienst en gemeentewerken hebben van b. en w. opdracht gekregen bloemperken aan te leggen op de kruispunten van de Lijster straat met de Merelstraat en de Rood bor ststraat Menuet De bovengevel in oude stijl, de benedengevel strak en modern. Zo gaat het pand Maarsman- een Menuet in wordt gevestigd. De welstandscommissie is reeds akkoord gegaan met deze opzet en wanneer bouw- en woning toezicht van de gemeente ak koord gaat met de interne ver bouwingsplannen wordt de zaak rond 1 juli geopend. Menuet is een speciaalzaak voor kant- en klare meeneemmaaltijden, zo wel uit de Oosterse keuken (vooral Indisch) als ook uit de Europese keuken (kipspecialitei- ten) en Argentijnse keuken (ge grild rundvlees). De maaltijden kunnen behalve (opgewarmd en speciaal ver pakt) mee naar huis genomen, ook ter plaatse worden genut tigd. Tenslotte bevindt zich in iedere Menuet een zelfbedie ningswinkel met een zeer uitge breid assortiment voorverpakte Oosterse specialiteiten. Er zijn reeds Menuet-filialen in Den Haag (grote Marktstraat, Theresiastraat en Valerius- straat), in Rotterdam (Alexan- derpolder en Nieuwe Binnen weg) en in Leidschendarn (Leidsenhage). Dit jaar nog wor den openingen verwacht in Den Haag (Leyweg), Rotterdam (Centrum en Zuid), Delft (In de Veste), Rijswijk (In de Bogaard), Maassluis, Amsterdam en uite raard in Leiden. Tour de Frats Dit jaar wordt voor de veertig ste keer de „Tour de Frats" gereden. De start van deze jeugdwielerronde is op 21 juli in Arnhem, de finish op 30 juli in Leiden. In de tussenliggende da gen doet de tour Emmerich, Doetinchcm, Deventer. Harder wijk, Laren, Amsterdam, Alk maar, Santpoort en Sassenheim aan. Onder andere van de partij zal zijn tourdokter Joop Ver- voorn uit Leiden. Het wordt zijn 39ste tour. Evenals vorig jaar doen dit keer ook weer meisjes- ploegen mee aan deze wieler ronde, die zal worden gespon- serd door enkele grote bedrij ven. Jongens en meisjes uit Lei den en omgeving kunnen zich voor de tour opgeven bij de heer Vervoorn, Prinsenstraat 20 te Leiden. Grof vuil De grof vuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Herenstraat, Pr. Wilhelminastraat, Bloemis tenlaan, Leliestraat, Pioenstraat, Pioenhof, Lindestraat, Reseda straat, P. de la Courtstraat, Ko- ninginnelaan, Acacialaan, P. de la Courtstraat, Koninginnelaan. Acacialaan, Tulpenstraat, Zoe- terwoudsesingel (van Heren straat tot Lammenschansweg). Schelpenkade, Andries Schotka de, Lcuvenstraat, Gerrit van der Laanstraat, Leeuwkenstraat, Volderstraat, Stadhouderslaan, Magdalena Moonsstraat, 3 Octo- berstraat, Duitenruststraat, Kas tanjekade, Meidoornstraat, Hya- cinthenstraat, Seringenstraat, Daliastraat, Anjelierstraat. Vervalsers Voor de Haagse rechtbank heb ben zich te verantwoorden ge had een 27-jarige huisschilder en 23-jarige losarbeider, beiden uit Leiden, wagens oplichting van de rijkspostspaarbank. Op 3 oktober van het vorig jaar bood de schilder de lokettiste van de spaarbank in een Wa renhuis te Leiden een spaar bankboekje aan en vroeg uitbe taling van 3000 gulden. Evenwel was het stempel voor de inleg vals. De losarbeider had op 30 september 1000 gulden als ge schenk aangenomen, welk be drag middels vervalsing van een spaarbankboekje was ver kregen en had in Leiden een paspoort vervalst en onderte kend. De rechtbank heeft de schilder veroordeeld tot zes maanden en een week gevangenisstraf, waarvan een week voorwaarde lijk met aftrek van het voorar rest en de losarbeider tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd Vechtersbazen Drie broers een 32-jarige melk- slijter uit Oegsgecst, een 26-ja- rige loodgieter en 25-jarige bouwvakker, beiden uit Lei den, hadden zich woensdag voor de Haagse politierechter te verantwoorden vanwege moeilijkheden op de boule vard te Noordwijk, gevolgd door een vechtpartij, met de politie. Tijdens een familie feestje in een hotel maakten zij zoveel stampij, dat de eige naar hen verzocht te vertrek ken. Aan dat verzoek volde den verdachten niet. aodat de politie werd gealarmeerd. In het hotel begonnen verdach ten zich reeds te verzetten, doch buiten werd het een complete vechtpartij, waarbij verdachten kopstoten uitdeel den. Verdachten verkeerden onder invloed van drank. Er was ook nog een jongere broer in het gezelschap, die vanwege diens minderjarig heid. voor de kinderrechter moet terecht staan. „We houden niet van dat soort optreden tegen de politie", gaf de officier te kennen. Ook al zijn verdachten nog niet eer der veroordeeld, meende de officier dat toch gevangenis straf moet worden opgelegd en eiste tegen ieder van de verdachten twee weken ge vangenisstraf. De rechter constateerde, dat verdachten tot dusver*bchoor- lijke burgers zijn geweest en wilde om die reden hen nog niet naar de gevangenis stu ren. Het vonnis vooi' melkslij- ter werd 300 gulden boete en beide andere verdachten ieder 500 gulden. Oplichter Een 31-jarige chauffeur uit Lei den is door dc Haagse politie rechter veroordeeld tot een boe te van 120 gulden in verband met steunfraude. Verdachte zou door zijn handelwijze de sociale dienst voor ruim 2000 gulden hebben opgelicht Hij gaf op. dat hij geen werk had, doch intussen werkte hij voor een taxibedrijf. „Hij verdiende een lekker extra loon", constateerde de officier. De rechter volstond met de 120 gulden boete.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3