Bedrijvigheid industrie vertoont dalende lijn het kan vriezen of dooien Meerderheid Kamer is tegen meldingsplicht voor investeringen TRAM RIJDT VOET AF bedrijfsleven over akantiespreiding veinig enthousiast NIEUWE WET OP WINKELSLUITING IS TE STAR TE HARD RIJDEN IN BELGIE: f 1000 BOETE PLEIDOOI VOOR HOOR ZITTING OVER ABORTUS Boze P.T.T.-ers belden massaal naar ministerie £cidóc(Bouxant ort Rapenburg. 2, Leiden, postbus tl. telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank NV, Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Ad) hoofdredacteur J. J Hallewas Chef-redacteur: J. W C Leune jfvertenties (excl B T W f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3.65 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2,69 kwartaal f 34.76, |aar f 135,15 losse nummers 50 cent Donderdag 20 februari 1975, 65e Jaargang no. 20048 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Doris Day Dorus Day jong en hip in de oude film „Jong van hart" mei Frank Sinatra in de rol van verleider op Ned. I om 20.21 uur. Voordien om 19.05 uur jon ge mensen op het concertpo dium. Op Ned. II om 20.35 uur een nieuwe aflevering van ,,'t Wil- helmina". Om 21.25 uur „Dui ken... politie". Opklaringen Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar in de ochtend aanvankelijk plaat- selijk mist. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidoost Maximumtemperaturen onge veer 5 graden. Morgen zon: 7.45—18.04 maan: 12.344 18 Schev. hoogw. 8.46—21.25 laagw. 4.11—16.53. (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG - De bedrijvigheid bij de Nederland- l industrie is in januari afgenomen en voor de aanden februari, maart en april wordt eveneens ai afneming verwacht. Dit blijkt uit de conjnc- lurtest bij de industrie van het Centraal Bureau >or de Statistiek. De uitkomsten hebben betrek ing op 80% van de industrie, met uitzondering tn de voedings en genotmiddelensector. van de ondernemingen spreekt van een nor- lale voorraad, 44% zit echter met te grote voorra- m. De order ontvangst, zowel uit het binnenland als uit het buitenland nam af: 43% van de bedrij ven spreekt van een te kleine orderpositie. In alle sectoren van de industrie wordt voor de komende maanden een teruglopende arbeidsbezet- ting verwacht Slecht 41% der bedrijven ondervindt geen produk- tiebelemmeringen. Onvoldoende vraag naar goede ren vormt de grootste belemmering. Naar aanleiding van beschuldigingen van de In dustriebonden, dat het bedrijfsleven misbruik zou maken van de werktijdverkortingen, hebben twee topambtenaren van het directoraat-generaal van de arbeid, dat samen met het loonbureau het beleid inzake vergunningen tot werktijdverkorting uitvoert, verklaart, dat de kans op misbruik vrij wel is uitgesloten. De directeur-generaal van de arbeid, ir. M. Steenbergen, en zijn plaatsvervanger mr. E. Tinga, vinden het ook onjuist om van een "modeverschijnsel" te spreken in het gebruik van werktijdverkorting. Evenmin geloven zij dat het bedrijfsleven vergunningen tot werktijdverkorting zou aanvragen en gebruiken om pressie uit te oefenen op de c.a.o-onderhandelingen met de vak bonden. Naar schatting zal het aantal in 1974 verkort gewerH" -irr acht miljoen bedragen Ir. Steenbergen zegt ervan overtuigd te zijn, dat het .bedrijfsleven het middel van werktijdverkorting goed hanteert In haar blad "De werkgever" heeft het Ned. Christelijk Werkgeversverbond de Industriebond NW uitgenodigd, haar beweringen waar te ma ken, dat werkgevers in gebieden met grote werk loosheid misbruik maken van de mogelijkheden personeel op straat te zeteten. "De Industriebond doet er goed aan zich in de toekomst te onthouden van dit soort oneerlijke stemmeningmakerij", al dus het verbond. Kojak De akteur Telly Savalas. bekend als Kojak uit de gelijknamige tele visieserie. giste ren bij aankomst op Schiphol. Mij zal een paar da gen op Neder landse bodem verblijven om filmopnamen te maken. ROTTERDAM (ANP) Een tram in Rotterdam heeft het rechter- voetje afgereden van een 2-jarig jongetje. Door onbekende oorzaak raakte het in de nabijheid van zijn ouderlijk huis onder de tram. «EN HAAG Drie weken aaneengesloten vakantie voor de ouwvakkers in 1976, zoals bepaald in de in januari afgesloten Kuw-cao, maakt een betere vakantiespreiding erg moeilijk. Dat i de mening van mr. A. B. van Raven, voorzitter van de- ►ördir rende commissie Bedrijfsleven Onderwijs voor de Vakan- jespreiding. Ongeveer 250.000 bouwvakkers zullen dan met hun tzin in één periode op vakantie gaan en dat leidt tot ongewenste pstoppingen. De heer Drewes van de werkgeversbond in het Duwbedrijf stelt daarentegen dat individuele vakantiespreiding l de bouw een onmogelijke zaak is. Men werkt veel in ploegen pais daar iemand uitvalt, kan de ploeg niet vooruit Vulkaan lok in andere takken van het edrijfsleven toont men zich linder enthousiast over een erdere vakantiespreiding. Vol- 6ns de direkteur van Philips in Kndhoven daalt de produktie let enkele tientallen procenten, tvanneer iedereen vakantie eemt in een periode die hem t beste uitkomt", rerigens krijgt Nederland dit voor het eerst te maken jiet enige vakantiespreiding. De zes weken durende basis- bhoolvakanties worden in de jomende zomer over een perio- i acht weken uitgesmeerd, [et land is daartoe in drie re- verdeeld: Noord- en Zuid- tolland: Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg en tenslotte de rest van het land. De totale schoolvakantieperiode duurt van 18 juni tot en met 15 augus tus. Het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen heeft de kleuter- en basisscholen in Noord- en Zuid-Holland ver zocht de vakanties een week eerder te laten beginnen en de scholen in het noorden en oos ten een week later. In het zuiden verandert er niets. Scholen voor het VWO vormen een probleem: die zitten vast aan landelijk ge regelde examens en daarmee aan één vakantieperiode. Ou ders met kinderen in beide soort scholen, zitten dan nóg vast aan een beperkte vakantieperiode. SNELHEID nelheidsovertreders in België zul- het vervolg nog zwaarder lorden gestraft. e ministers van Verkeer en Justl- willen zelfs een maximumboete 11000 gulden. lij zware overtredingen kan het n Blfs een maand brommen worden. I ADVERTENTIE ANTIEKVEILING in Avifauna Voor Informatie zie elders In dit blad. Nederlandse officier bezorgd over Russische macht NASHVILLE (AP) - Ntet al- leen de Amerikaanse regering, maar ook de Noordatlantische verdragsorganisatie en de Ne derlandse marine maken zich ernstig zorgen over de voortdu rende uitbreiding van de Russi sche macht ter zee. Dit bleek gisteren eens te meer toen kapitein Hendrik J. Bakker van de Nederlandse marine, de directeur van de afdeling strate gische concepten van het NA- VO-opperbevel, waarschuwde voor eventuele kwade bedoelin gen van de Sovjet Unie. De onderzeeërs, die door de Sovjet Unie in de Atlantische Oceaan worden gebruikt, zou den kunnen worden aangewend om de vitale verbindingslijnen over zee af te snijden en wel licht de bevoorrading van Euro pa onmogelijk te maken, aldus- kapitein Bakker. Er bestaat gro te bezorgdheid over de groeien de zeemacht van de Sovjet Unie. Vogelslachting De Ameri kaanse luchtmacht is gister avond laat in actie gekomen te gen miljoenen merels die huis den in pijnbomen in de buurt van de basis fort Campbell in Kentucky. Helikopters van de 101-ste luchtlandingsdivisie bombardeerden een hectare ter rein met chemische middelen, terwijl brandweerauto's de sla pende dieren nat spoten. De luchtmacht hoopte dat de che micaliën en het water de be schermende olie uit de veren van de vogels zouden wassen, waardoor ze als gevolg van blootstelling aan vriesweer zou den doodgaan. Ford De populariteit van pre sident Ford blijft afnemen, al dus een opinie-onderzoek van Harris dat is gepubliceerd in de Washington post. Slechts 39 pro cent van de ondervraagden ge loofde in januari dat Ford een „krachtige en kordate" presi dent zou worden. In september vorig jaar was dat 70 procent en in oktober 52 procent Door een ge weldige uitbar sting van de vulkaan Mount Ngauruhoe op het noordelijk eiland van Nieuw Zeeland worden duizen den tonnen as en rotsblokken hoog de lucht in gesmeten. De uitbarsting deed zich voor na enkele dagen onrust in het binnenste van de berg. Rots blokken werden meer dan een kilometer ver weggesmeten en de as daalde twintig kilome ter van de kra ter neer. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. KVP CONTRA LUBBERS (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Een kleine meerderheid van de Tweede Kamer is tegen een meldings plicht voor bedrijfsinvesterin gen in de Randstad. Dat bleek gisteren duidelijk bij de voort gezette behandeling van de wij zigingswet selectieve investe ringsregeling (S.I.R.). Vooral de christen democratische fracties hadden gezien de slechte econo mische situatie, bezwaar tegen de meldingsplicht op dit mo ment Gesteund door AR en CHU diende de KVP-er Feij- nenburg daartoe een motie in. die vandaag in stemming zou De schristen democraten weten zich gesteund door de WD en de CPN. Met deze motie ging de KVP-er ook lijnrecht in tegen het beleid van zijn eigen minis ter Lubbers, die de motie een „teleurstellende verrassing" noemde. Lubbers en zijn colle ga-minister Gruyters (Ruimtelij ke ordening) handhaafden giste ren hun standpunt, dat de mel dingsplicht moet doorgaan, on danks het feit dat ook het kabi net zich zorgen maakt over de economische ontwikkeling. Mi nister Lubbers vond, dat cen traal moet staan de vraag of we al dan niet een selectieve inves teringsregeling willen om de be- Consumentenbond: _DEN HAAG (ANP) Hel bij de Tweede Kamer Ingediende "wetsontwerp voor een nieuwe winkelsluitingswet Is te star, meent de Consumentenbond. De bond pleit voor meer vrijheid voor de winkelier in het bepalen van zijn sluitingstijden. Lijnrecht tegen over de Consumentenbond staat de Dienstenbond NKV, die zegt geschrokken te zijn van het wetsontwerp. „De wet betekent, dat de overgrote meerderheid van het winkelpersoneel nooit vrij zal hebben op zaterdag", aldus de Dienstenbond. De Consumentenbond schrijft in een commentaar in zijn „Consu mentengids", dat de winkels open moeten zijn als de klanten komen. De bond is tegen de verplichte sluitingstijd van zes uur 's middags. De Consumentenbond noemt het voorstel om op zaterdagmiddag de winkels te sluiten, onaanvaardbaar. De Dienstenbond NKV meent, dat het nu de hoogste tijd is om via wettelijke maatregelen het vrije weekeinde voor het winkelper soneel (250.000 werknemers) te regelen. De bond is geschrokken van de wet, waardoor praktisch elke avond de winkels open zouden zijn. drijven beter over het gehele land te spreiden en een concen tratie in de Randstad te voorko men. Minister Lubbers wilde de chris ten democratische fracties nog wel wat tegemoet komen met de toezegging, over de noodzaak van de meldingsplicht overleg te zullen plegen met de provincies. Het bleek later nauwelijks een toezegging toen hij stelde, dat, ook als de Kamer de motie aan neemt. hij zich zou laten leiden door het standpunt van de pro vinciale besturen in deze. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Belgische ministers van verkeer en justitie zullen spoedig een wets ontwerp naar het parlement sturen, waarin zij voorstellen de minimum-geldboete voor snelheidsovertreders op 100 gulden te stel len en de maximum-geldboete op 1000 gul den. Bij een zware overtreding willen de ministers de rechter bovendien de bevoegd heid geven tot het opleggen van een gevan genisstraf van acht dagen tot een maand. Het is nog niet bekend hoe de ministers denken over de lichtere vergrijpen, maar aangenomen wordt dat zij alle snelheids- overtreders over één kam willen scheren en ook voor de lichtere gevallen minstens 1000 gulden boete willen opleggen. In België begint tegen deze gang van zaken zo langzamerhand kritiek los te komen om dat men toch duidelijk onderscheid wil ma ken tussen de snelheidsovertreder die bij voorbeeld op een verlaten autobaan 130 km per uur rijdt, inplaats van 120, en een verkeerszondaar die bijvoorbeeld 11U Km rijdt op een secundaire weg waar het op dat moment erg druk is. De controle op de snelheidsovertredingen is de laatste weken in België aanzienlijk verscherpt, vooral op de secundaire wegen. DEN HAAG (ANP) De Stichting ter eerbiediging en bescher ming van menselijk leven heeft de betrokken commissies uit de Tweede Kamer gevraagd een hoorzitting te houden over de wetsontwerpen inzaken abortus van KVP en ARP en van de VVD. Over het PvdA-voorstel is in september 1971 een hoorzitting gehouden en de stichting meent, dat de wetsvoorstellen die nu zijn ingediend aanspraak maken op een gelijke behandeling. Volgens de stichting is er geen sprake van een herhaling omdat de opinievorming sinds 1971 door vele publicaties, discussies en acties is geactiveerd. Visser Gisteren is een 38-jari- ge Portoricaanse visser in de Panama-kanaalzone aan land gezet na 25 dagen in een open boot op de oceaan te hebben rondgezwalkt Hij legde de eed af nooit meer naar zee te zullen gaan. Fundador Vasquez zei dat hij had geleefd op een dieet van rauwe vis en beetjes water uit de Caraibische zee, nadat de motor van zijn boot het op 23 januari had begeven. Huurmoordenaars In de Bra ziliaanse staat Pernambuco zijn elf leden aangehouden van een misdaadsyndicaat dat op ver zoek vijanden uit de weg ruim de. De bende zou in de staten Pernambuco en Alacoas tegen betaling een fabrikant een ban- kemployee, een onderwijzeres, twee meesters in de rechten en de directeur van een radiosta tion hebben vermoord. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Honderden P.T.T.-ambtenaren ln Den Haag hebben vanmorgen het ministerie van Volkshuisvesting opgebeld om te protesteren tegen de spreldingsplannen van de regering. De massa- Ie belactie was georganiseerd door de actiegroep Protesterende P.T.T.-vreuwen. „Met deze actie wilden wij minister Gruyters een voorproefje geven van de moeilijkheden die hem te wachten staan als de spreiding wordt doorgezet" aldus mevrouw L. Hogendorp van de actiegroep. „Door massaal het ministerie op te bellen hebben we de bewindsman met P.T.T.-wapens aangepakt" Op het ministerie stond de telefoon vanmorgen niet stil. Een telefonist vertelde dat tussen acht en negen uur al zo'n 200 P.T.T.-ers aan de lijn hingen om te bewijzen dat een mens nooit te ver is om te horen. „Wij hadden de instructie iedereen door te verbinden met de afdeling Voorlichting," zo zei hij. Volgens hem brachten de meeste ambtenaren hun bezwaren op een correcte manier naar voren. Zeer velen meldden zich met de vraag: „Weet U misschien waar Groningen ligt?" U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gostyleorde thormometer, gemaakt van weerbestendig kunststotmate- riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1