Twee nieuwe Alpha's Luxe en sportiviteit bij Renault Volkswagen speelt Polo tussen Golf en Kever Dwergantilopen ïouden water vast A u togrammen Dit jaar zeker nog geen zomertijd Wegwijs Iet aardige van de wetenschap i Renault heeft een plastic carosserie gemaakt voor de A110 sportwagen „Berlinette (links) en voor deA310 sportcoupé. Alpha Romeo's zijn langzamerhand op onze vaderlandse wegen rtrouwde verschijningen geworden, vooral de Alpha Sud, waar- het afgelopen jaar zo'n 2000 verkocht zijn in Nederland. Alfetta is misschien wat minder bekend, maar ligt dan ook wat ongunstiger prijsklasse rond de 18.000 gulden, n beide automobielen is nu een nieuwe versie op de markt komen, de Alpha Sud L en de Alfetta 1.6. Uiterlijke verschillen ïr nauwelijks of geen. Inwendig zoveel temeer. De Alpha Sud een luxere en nog completere auto geworden. Op technisch bied was weinig toe te voegen, maar wel erg belangrijk is, dat motorkoppel verhoogd is en dat het maximum hiervan ligt een lager motortoerental. Ook is nu een elektrische ruiten- >eier ingebouwd. De prijs ligt slechts 295 gulden boven die van Alpha Dus, nl. 11.790 gulden. i paar maanden wordt ook een stationcar verwacht van Alpha Sud. nieuwe Alfetta 1.6 is eigenlijk een samenvoeging van de Alfetta Tosserie en de 125 sae pk motor van de Giulia-serie. De Estaties zijn daardoor iets minder geworden toch altijd nog van 175 km en de wagen heeft een ander karakter kregen, iets sportiever zelfs misschien. Die indruk wekte hij lens een paar uurtjes „sturen" op het circuit van Zandvoort. oot winstpunt is de prijs, de Alfetta 1.6 is er al voor 16.990 Jden en dat is voor zo'n wagen die toch een bepaalde soort rtinctie ademt beslist niet te veel. Renault Nederland heeft met ingang van 13 februai j.I. officieel de Renault Alpine sportwagens in haar leveringsprogramma opge- nomen. Het betreft het type A 110, ook wel "Berlinette" genoemd '5 en het type A 310, een zogenaamde 2 2 sportcoupé. De "Berlinet- te" heeft een 1300 cc 4-cilinder motor met een vermogen van 81 SAE PK 6.000 t/min. Compressieverhouding is 9,5 1. Dit type kan een topsnelheid halen van 180 km per uur. Het type A 310 is voorzien van een 1605 cc 4-cilinder motor met een vermogen van 140 SAE PK 6.000 t/min. De compressieverhou ding is 10,25 1. Topsnelheid van de A 310 is 210 km/per uur. De Renault Alphine sportwagens zijn erg licht; de carrosserie van beide wagens is gemaakt van gewapend polyester. Motoren en onderstel zijn geheel afgeleid van bestaande Renault-uitvoeringen. Het is niet alleen luxe dat de boventoon voert bij Renault, want ook de sportievere Rodeo's zullen vanaf dit voorjaar in Nederland leverbaar zijn. Deze wagens zijn open uitvoeringen van kunststof op basis van de Renault 4 en de Renault 6. De kunststof op basis van de Renault 4 en de Renault 6. De kunststof carrosseriën zijn net zoals bij de Alpine sportwagens van gewapend en gekleurd polyester. Ze zijn op het metalen platformehassis van de Renault 4 en de Renault 6 gemonteerd. De Rodeo 4 is voorzien van een 845 cc motor met een vermogen van 34 DIN PK 5.000 t/min. De wagen heeft een compressieverhou ding van 8 1 en kan een topsnelheid van 100 km/per uur bereiken. De Rodeo 6 maakt gebruik van een 1108 cc motor en heeft een vermogen van 47 PK DIN 5300 t/min. De compressieverhouding is 9,5 1. Topsnelheid van de Rodeo 6 is wat hoger dan die van de Rodeo 4; 130 km/per uur. Motorisch en mechanisch zijn deze Rodeo's gelijk aan de 4 en de 6 met uitzondering de Rodeo 4, die is voorzien van het zogenaamde "slechte weg"-onderstel, dat o.m. bestaat uit verzwaarde draagar- men. De importeurs van personenauto's in Nederland verwach ten van 1975 alle goeds. De autoverkopen zullen weer het peil halen van 1973, nl. 430.000. Er moet wel meer voor betaald worden, nu heeft Renault ook al weer prijsverhogingen aangekondigd, gemiddeld 4 procent Maar in Amerika zegt Leonard Woodcock, president van de bond van arbeiders in de auto-industrie: „De autoindustrie zal pas opleven als de economie opleeft". En daar ziet het daar niet naar uit In januari hebben de Amerikaanse autofabrieken 30 pro cent minder geproduceerd. Onze zuiderburen hebben de superbenzine trouwens ook weer duurder zien worden. 1 1/2 cent per liter. Maar de dieselolie is een paar centen goedkoper geworden. De autotentoonstelling in Gcnève wordt van 13 tot 23 maart gehouden. Grootste nieuws: de VW-baby Polo, de Renault 30, met 6 cilindermotor, en de duurste auto ter wereld, de Rolls Royce Camargue. Opel heeft al 5000 records met diesel geproduceerd. 85 procent daarvan werd geexporteerd. We zeiden het al eerder: de automaat rukt op. Elke achtste Opel die van de band af rolt, heeft een automatische versnellingsbak. Uit een recent Zweeds onderzoek is vast komen te staan dat de kans op een ongeluk met dodelijk afloop in een Vohro drie rfiaal zo klein is als in een auto van een ander merk. De doe-het-zelf-gedachte bij Shell werpt resultaten af. Een kwart van de omzet wordt aan self-tank stations verkocht De verkoop van motor-fietsen is het afgelopen jaar in Nederland met 4.6 procent toegenomen. Alleen voor het merk Honda gold al een stijging met 55 procent Steeds meer muziek in de auto Terwijl de groei van het autopark in ons land stagneert, neemt het aantal auto's, voorzien van casetteapparatuur, op spectaculaire wijze toe. In 1971 waren het er 60.000, een jaar later was dit aantal verdubbeld, in 1973 was de groei met 90.000 nog onstuimiger en kwam het totaal aantal op 210.000, terwijl in het afgelopen jaar met een recordverkoop van 140.000 afspeelapparaten voor casettes in auto's het aantal daarmee uitgeruste wagens op 350.000 kwam. Geen wonder dus dat er op de personenauto-RAI in Amster dam ruime aandacht wordt besteed aan autocasette-appara- tuur en aan de veelzijdigheid van het repertoire. Phonogram, die ter gelegenheid van de RAI tentoonstelling een nieuwe Serie van 26 casettes heeft gelanceerd waaronder een voordelige aanbieding .Muziek in de auto" heeft voor dit jaar een produktieplan opgezet van dertig miljoen gulden. Dat betekent twee miljoen casettes, met daarop in totaal 142.000 km tape; dat is drieënhalve keer de omtrek van de aarde. Het Canadese energiebedrijf Onta rio Hydro maakte van de nood een deugd. Geen we gen, tóch rijden, dachten een paar technici en maak ten een Volkswagen kever geschikt voor de rails. Nu doet hij dienst voor de con trole en het onder houd van de electri- citeitsleidingen. 1UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII In de concurrentieslag om de gunst van de automobilist wiens belangstelling vooral uitgaat naar een economische auto. speelt het Volkswagenconcem Polo tussen Golf en kever. De jongste Volkswagentelg Polo, die niet naar de Amsterdamse RAI-tentoonstelling werd afgevaardigd, maar gereserveerd is voor de wat meer voorname expositie die volgende maand in Genève wordt gehouden, is met zijn 900 cc niet alleen een economische wagen, maar zal ook tegen een concurrerende prijs op de markt worden gebracht Verwacht wordt dat deze eenvoudige versie van de Audi 50, die een kleinere broer van de 20 cm langere Golf genoemd kan worden, wat prijs betreft tussen de goedkoopste kever (7.700 gulden) en de goedkoopste Golf (9.800 gulden) zal komen te liggen. Tot in Genève nadere bijzonderheden bekend worden ge maakt blijft het signalement van de Polo beperkt: tweedeurs vier persoons auto, dwars geplaatste, watergekoeldc vier cylindermotor van 900 cc, die er 40 pk uit weet te persen, voorwjelaandrijving, grote achterklep met daar achter de bagageruimte, die door het neerklappen van de achterbank vergroot kan worden. Pressante vraag: zijn er zoogdieren die lzonder water kunnen uithouden? Men fit wel eens gedacht dat de in Oost- Inka levende dik-dik, een dwerganti- p dat kan. De dik-diks leven in ex- i warme kreupelbosgebieden en tot kort wist men niet of die dieren nu zht tot zich namen of niet /an de universiteit van Nairobi sft het probleem ter hand genomen en studie gemaakt van de dik-dik. Hij m tot de bevinding dat de vochtregu- ing bij de dik-dik belangrijker is dan vochtopname. Ieder zoogdier heeft de gelijkheid vocht af te geven door mid- tran^piratie, urine, ontlasting en omhaling. De dik-dik is in staat deze „lekken" bijna geheel te stoppen. In huid bevindt zich maar 10 tot 15 pet de zweetklieren in vergelijking met foorbeeld runderen. Dik-diks kunnen iiswaar de vochtafgifte stimuleren krachtiger te ademen, maar dat 'o ze niet, bij gebrek aan vocht Zij eiden uiterst geconcentreerde urine en hun nieren moeten wel bijzonder rk zijn. Zij overtreffen daarin ruim- »ots de kameeL Toch kunnen de dik- niet geheel en al buiten vocht Zij bekken dit uit vetplanten. Het echte Ween van water schijnen zij niet te Jupiter Niet zolang geleden heeft men de dertien de maan van Jupiter ontdekt Deze nieu we aanwinst is niet ontdekt door het ruimtevaartuig dat Jupiter verkend heeft en nu op weg is naar de geringde Satur- nus, maar door aardse telescopen en wel door de 122 cm Schmidt-telescoop op Mount Palomar. Kowal ontdekte een ob ject van de 20e grootte, dat volgens zijn beweging wel een maan van Jupiter moest zijn. Kort nadien kon de 229 cm- spiegel van het Steward-observatorium (Arizona) hetzelfde object in het vizier krijgen. In totaal zijn zeven waarnemin gen gedaan. Volgens de eerste gegevens bedraagt de gemiddelde afstand van de maan tot Jupiter 12,4 miljoen km. De omlooptijd is berekend op 282 dagen. De doorsnede van de maan is niet groter dan tien tot vijftien km. Malaria Een nog niet overwonnen, wereldom spannende ziekte is de malaria, in deze streken vroeger de „derdedaagse koorts" genaemd. Naar schatting zijn er op de wereld ongeveer 100 miljoen malariapa tiënten. Zoals bekend wordt de ziekte overgedragen door de malaria-muskiet of anopheles en veroorzaakt door een een cellig dierlijk organisme behorend tot het geslacht Plasmodium. Een malariamus kiet kan zijn hele leven met malariakie- men opgescheept zitten en de vraag kan worden gesteld: wordt dat dier daar zelf niet ziek van? Dat laatste blijkt vaak het geval te zijn. Vroeger dacht men dat men te maken had met „symbiose" ofwel vreedzame samenleving. Nu weet men dat de malariaverwekker de muskiet wel degelijk kan schaden, al weet men niet waarom het ene dier niet en het andere dier wel ziek wordt Mocht dit uit doeken worden gedaan dan zijn er nieuwe per spectieven geopend om zowel muskiet als verwekker afdoende te lijf te gaan. Onze woestijnen schijnen op natuurlijke wijze en onder bepaalde omstandigheden vanzelf groter te worden. Dit is te wijten aan terugkaatsing van het zonlicht, ook wel albedo genaamd. Woestijnen kaatsen veel meer zonlicht terug dan begroeide gebieden. Op die manier worden atmos ferische voorwaarden geschapen dat de dorheid van de woestijn versterkt wordt. Dit proces is mogelijk verantwoordelijk voor de fatala droogte in de Sahel. Tot overmaat van ramp helpen de mensen de natuur nog een handje door bijvoorbeeld meer vee te laten grazen dan goed is voor de weidegrond. De 35-jarige Al Terwilliger uit Windsor (Ontario, Canada) lijkt wel een speldenkussen. Hij onderging een acupunctuurkuur nadat hij tij dens een verkiezingscampagne zijn stem was kwijtgeraakt. Reeds na de eerste behandeling kon hij weer praten. DEN HAAG (ANP) - Hoewel de regering er wel voorstand ster van is, sal er dit jaar zeker nog geen sprake zijn van (her)invoerlng van de zo mertijd in ons land. Het in stellen van zomertijd, waarbij door de klok een uur vooruit te setten niet alleen energie wordt bespaard maar ook lan ger van son en daglicht gepro fiteerd kan worden, heeft ge volgen voor de samenleving die de invoering op korte ter mijn praktisch niet haalbaar maken, aldus een woordvoer der van het ministerie van CRM. De discussie over herinvoering van de zomertijd werd vorig jaar aangezwengeld naar aan leiding van de energiecrisis. Een meerderheid van de Tweede Kamer drong er bij het kabinet op aan zo snel mogelijk de zomertijd in te De zomertijd zou van 1 mei tot 1 oktober moeten duren. Er werd een interdepartemen tale commissie ingesteld door staatssecretaris W. Meijer (CRM), die de een advies uit bracht waarbij voorkeur uitge sproken werd voor invoering van de zomertijd gezamenlijk met andere Westeuropese lan den. Italië, Spanje en Engeland hebben al jarenlang de zomer tijd. Frankrijk heeft eind vorig jaar bij monde van zijn pre mier aangekondigd dit jaar te willen overgaan tot invoering van de zomertijd uit een oog punt van energiebesparing. Ook de Westduitse regering zou om die reden de klok ko mende zomer een uurtje voor uit willen zetten, terwijl Bel gië, Luxemburg, Engeland en Spanje zelfs zouden overwe gen dat voortaan het hele jaar door te doen. Nederland heeft de herinvoe ring van de zomertijd dus af hankelijk gemaakt van het Eu ropees overleg hierover. Tot nu toe zijn op dit niveau nog geen spijkers met koppen ge slagen. De Europese Commis sie heeft een negatieve uit- Nederland wacht eerst op Europese eens gezindheid spraak gedaan over de zomer tijd omdat er volgens haar geen aanzienlijke wijziging in het energieverbruik door zou optreden. Voor Nederland is de kwestie van energiebesparing slechts een bijkomende. Hoewel de discussie over de zomertijd door de energiecrisis oplaaide, staat bij de Nederlandse rege ring de winst aan zon en dag- licht voor de openluchtrecrea tie voorop. De meeste Neder landers voelen wel voor invoe ring van de zomertijd. Bij een enquête van het Nederlands Instituut voor de Publiek Opi nie sprak eind vorig jaar 56 procent zich ervoor uit Twaalf procent was tegen, ter wijl 32 procent er helemaal geen oordeel over had. De voorstanders van de zo mertijd zijn te vinden in de recreatieve en horeca-sector. De tegenstanders vindt men voornamelijk onder de boeren en tuinders. Koeien kunnen niet ineens een uur eerder ge molken worden. Ook gaat tijd verloren voor men kan gaan maaien en hooien; dit kan pas als de dauw van het land is, en bij zomertijd zou deze ei genlijk een uur langer blijven liggen. Tuinders zien de tijd die zij 's morgens hebben om hun produkten voor de veiling gereed te maken met een uur verkort. In veel gevallen zal invoering van zomertijd in de agrarische sector een verle ning van de werkdag met zich mee brengen. De zomertijd werd voor het eerst in Nederland Ingevoerd tijdens de eerste wereldoorlog om licht en brandstof te be sparen. Voor het laatst gebeur de dit in Nederland op 16 sep tember 1946. In de tussenlig gende jaren was de zomertijd diverse keren afgeschaft en in fcre hersteld. Voor de curiosi teit zij vermeld dat het idee om de klok in de zomermaan den een uur vooruit te zetten gelanceerd is door de Ameri kaanse boekdrukker, natuur kundige en staatsman Benja min Franklin (1706-1790). De nieuwe sportieve Renault Rodeo, met plastic carosserie en afneembaar zeildak. Illllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17