ALMA ATA WAS TOCH STIMULANS DAMES Anton Goedhart hoopt dat Ron Groenewoud in eredivisie leidt SPORTWERELD SPORTWERELD SPORTWERELD SPORTWERELD RESULTATEN NOOTDORP Relatief zware loting Nederlanders in het ABN-proftennistoernooi - DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 LEÜiSE CO'JhAi\i iiiiiuiiimiuiuiiiiimmiuiiuiuiiiiumiiiiuitiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiitiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiintiiiimniiiiiiiiiraiiiimn IIIUllllUIIIUIUIIIIIlUIUIIUIIIIUIIimilllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllHIIHIII^^ (Van onze paardesportmedewer- ker) NOOTDORP Op het kleine Nootdorp was er gistermiddag dubbele winst voor Aad Pools en Jan Wagenaar en een fraaie overwinning voor de leider in het pikeursklassement Aad Suykerbuyk uit-Beverwijk. Hij xegevierde met Lucky Surprise A voor de vierde maal achter een. Aad Pools zegevierde eerst met Lord Careless en later op de middag met Jewelprise. Met dit laatste paard bouwde hij in het hoofdnummer om de Eerselprijs een grote voorsprong op en stond deze niet meer af. Hij had het voordeel twintig meter voor gift te krijgen van Gerard van Eykelenborg met litis Hollandia die derde werd achter Kitty H. Wagenaar won makkelijk met Lady Belle en in de slotdraverij met Lady Lerona. De publieke belangstelling was groot op Nootdorp en de toto-omzet was op deze winterbaan rond de twee ton. Uitslagen: Eetdeprijs 2000 m: 1 Lex Six (C. Imming) 2.56.0 1.28.0, 2. Lovelltje, 3. Lof van Rhca. Winn 600 pl 2.00 2.20 2.00 kopp 10.40 trio 215.50. Edamprijs 2380 m: 1. Lord Careless (M. Pools) 3.41.7 1.32.4. 2. Nora Nun- ble, 3. Luna Carlos. Winn. 20.70 pl 5.10 2.40 6.20 kopp 56 40. Elspeetprijs (eerste afd.) 2000 m 1 Lucky Surprise A (A. Suykerbuyk (2 50.9 1.25.5, 2. Kris Spencer. 3. Li- dya du Bois. Winn 2 40 pl 1.10 1.10 kopp 6.70 trio 33.90. Eerbeekprijs (eerste afdeling) 2000 m: 1 Loyaal van Liante (G. Van Eykelenborg) 2.50.3 1.25.2, 2. Mus- tang B. 3. Lea W. Winn 2.70 pl 1.30 2.20 2.30 kopp 4.70. Eianondprijs 2000 m 1 Kstara Woel- water (M Bouwhuis) 2.52.0 1.26.0, Z Jap, 3. Ida de Mercelle. Winn 3.10 pl 1.60 1.70 1.50 kopp 5.50 trio 39 70. Eindhovenprijs 2000 m: 1 Lady Bel le (J Wagenaar) 2.50.8 1.25.4, 2. Java, 3 Kei Buitenzorg. Winn 2.80 pl 1.70 1.90 kopp 6.40. Eerselprijs 1680 m: 1. Jewelpnse (M. Pools) 2 20.1 1.23.4. 2. Kitty H., 3. Dtu Hollandia Winn 2.50 pl 1.20 1.30 1.30 kopp 5.00 trio 38 60. Elburgprijs 2400 m: 1 Karol Haghe weydc (mw. M. v. Dooyeweerd) 3.34.9 1.29.5, 2 Linda, 3. Lady Baker Winn 2 30 pl 1.40 3.50 kopp 14.50. Elspeetprijs (Tweede afd.) 2000 m: 1. Imke Way <J Geluk) 2.50.0 1.25.0. 2. Iliona Marijke. 3 Jonas Winn 1.80 pl 1 80 3.20 kopp 7.10 trio 30 50. Eerbeekprijs (Tweede afdeling) 2000 m: 1 Lady Lerona <J Wagenaar) 2.58.0 1.29.0. 2. Louis de Lecdc. 3. Kalomac Winn 2 30 pl 1.10 1 60 1.50 kopp 7.00. Total isa tor omzet 205.084 SALONIKI Het Poolse natio nale voetbalelftal verloor in Sa- loniki met 1—0 van het plaatse lijke PAOK. AUGSBURG - Werder Bremen bereikte de vierde ronde van het Duitse bekertoernooi door met 2-1 te winnen van FC Augs burg. DEVENTER - Het C-elftal van De Graafschap won met 10 een competitieduel tegen Go Ahead Eagles. FRANKFORT - West-Duits- land heeft toestemming van de FIFA om drie wedstrijden in China te spelen. MUNCHEN - Bayern Munchen verlaagde de toegangsprijzen. Ook voor het Europa Cupduel tegen Ararat Jerevan. HAARLEM Door uittreding van de heren Elsinger en Fort- gens en toetreding van De Key- zer bestaat het bestuur van Haarlem nu uit vijf man. ALKMAAR Joop Brand blijft bij AZ '67. Over een eventueel contracteren van Uli Hoeness wordt nog gesproken. ALKMAAR Bestuurslid van de FBO Klaas Molenaar praat vandaag met verenigingen die spelers leveren aan het Neder lands elftal over de na-competi tie eredivisie. Hans Kraay van Ajax had voorgesteld die com petitie vóór het begin van het nieuwe seizoen te houden. FLORENCE - Italic heeft het vriendschappelijke voetbalduel tegen Noorwegen met 41 ge- BUENOS AIRES Indepen- dientc en AÜetico Madrid spelen om de wereldbeker op 12 maart 'en II april. AÜetico speelt in plaats van Bayern Munchen dat geen interesse heeft. ARNHEM Wagcningen speelt woensdag 12 maart de beker wedstrijd tegen Heracles. De ontmoeting begint om 16.30. ARNHEM Anneke de Lange beëindigt haar atletiekcarriere. Haar blessure kan alleen opera tief worden verholpen en daar toe is zij niet bereid. ARNHEM-AZC speelt eind maart een serie oefenduels te gen het Griekse nationale polo team in Athene. NEW DELHI De Indiase hoc key selectie dreigt te staken als niet binnen drie dagen naar Ma leisië wordt afgereisd voor de 'wereldbekerstrijd. SEVILLA Eddy Peelman won de vierde etappe van de ronde van Andalusië. Perurena leidt in het algemeen klasse ment. Schuiten en Raas zijn der de en vierde. De Japanse deelneemsters nemen het er even van. Na gedane arbeid is het goed rusten, vinden ze kennelijk. WK 1975 ASSEN DEVENTER— Wim Beltman, door veel clubbestuurders ge vreesd maar toch een man met een gouden hart, en Anton Goed hart zullen in de komen de jaren de Nederlandse voetbalwereld gaan ver- Het Deventer koppel heeft het hoge noorden opgezocht en is als het e met de noorderzon vertrokken. Toch is er met de benoe ming van Anton Goed hart bij FC Groningen geen vriendjespolitiek bedreven. De ambitieuze trainer uit Schalkhaar heeft door zijn eigen kwalitei ten de top bereikt ,Jk ken manager Belt man uit mijn Go Ahead- tijd. Mijn benoeming staat niet in relatie met deze periode uit mijn le ven", zegt Goedhart trai ner. „In de voetbalsport gelden dezelfde regels in de normale bur germaatschappij. Heb je kwaliteiten en weet je die te benutten dan is er i hogere positie bin nen het bereik. De afge lopen jaren heb ik kei hard gewerkt Ik heb mijn sporen in de ama teursport verdiend en ik Ron Groenewoud (foto) mag FC Gronin gen terugbrengen naar de eredivisie. Daar plukt de nieuwe trainer, Anton Goedhart de vruchten van. vind het gewoon tijd bijzonder zwaar zal zijn. worden om eens een Als rechtgeaard Amster- overstapje naar het be- dammer moet je ook in taalde voetbal te ma- Groningen kunnen wer ken". ken, evenals ik in De- „Ik weet dat mijn taak venter en omgeving heb gedaan. Ik zal me aan de menta liteit ven het noorden moeten aanpassen". „Ik zal mee moeten wer ken aan het plan-Belt man. Hij wil een jeug dopleiding zoals in De venter bij Go Ahead Eagles. Ongeveer acht jonge en talentvolle spe lers zullen in het jeugd huis van FC Groningen een plaats kunnen krij gen. Met deze jeugd wil len wij het betaalde voetbal in het noorden opbouwen". Anton Goedhart heeft een vrome wens, hij zou graag willen zien dat Ron Groenewoud zijn periode kan afsluiten met het Icampioenschep en de promotie naar de eredivisie£". „Ik gun Ron Groene woud dit succes. Hij heeft vijf jaar en mis schien wel meer ge bouwd aan FC Gronin gen. Het zou een mooie afsluiting zijn van zijn carrière bij deze club. Bovendien word ik dan onmiddellijk eredivisie- trainer. Als FC Gronin gen het niet haalt dan treur ik daar niet om want van uit de eerste divisie iets opbouwen is toch ook een uitdaging". LOUK SANDERS moeilijke loting ROTTERDAM Niet minder dan vijf Neder landers zullen optreden in het ABN-tennistoer- nooi dat komende zondag in sportpaleis Ahoy begint. Maar hoewel dc bezetting van de groe ne groep door het wegvallen van de vorig jaar zo spectaculair doorgebroken Guillermo Vilas en de grillige Ilie Nastase kwalitatief iets minder sterk bezet lijkt dan de twee voorgaan de WCT-evenementrn in Rotterdam lijkt de kans niet groot dat het Nederlandse accent lang zal duren. Want heeft Tom Okker, als derde geplaatst, een tamelijk eenvoudige toernooi-indeling die hem als alles volgens schema verloopt in de kwartfi nale tegen Panatta moet brengen, de overige vaderlandse spelers hebben hot relatief minder getroffen. Fred Hemmes ontmoet de hard slaande Australiër Ball en Louk Sanders mag zich al evenmin fortuinlijk prijzen met de loting. Hij speelt in de eerste ronde tegen de als vierde geplaatste Bob Gütinan. Maar ook Rolf Thung, die zich pas na enig aarzelen naar Rotterdam begeeft, lijkt het moeilijk te krijgen. Zijn opponent is Jose Higueras die op de Spaanse ranglijst tweede is achter Manuel Orantes. Jan Hordijk tenslotte treedt in het strijdperk tegen Onny Parun, wiens pogingen om volgende week in het Davis Cupduel Nieuw Zeelond-Australië uit te komen, schipbreuk le den. Hij zal contractueel in Ahoy moeten aan treden Indien Parun onverhoopt toch wegblijft heeft de organisatie een "optie" op een sterke internationale speler. Dat zou of Stan Smith of Andrew Pattison kunnen zijn. Jan Hordijk krijgt dus toch een kans. Hij neemt de plaats in van Ilie Nastase, van wie WCT-di- reeteur voor Europa John McDonald verklaar de dat hij zo "onbetrouwbaar" is. Er gingen verhalen dat hij de geboorte afwachtte van zijn eerste kind in Brussel, maar afgelopen week einde speelde Nastase nog fris en vrolijk in de Verenigde Staten. Voor het evenement in Rotterdam is Björn Borg als eerste geplaatst voor Arthur Ashe en Tom Okker. De laatste speelt in de eerste ronde tegen de Hongaar Balasz Taroczy die dit sei zoen zijn debuut maakt bij WCT. Vertrouwde gezichten in Ahoy zijn inmiddels Pilic, Hewitt, McMillan en Pohmann. Favoriet Grote favoriet voor de titel in Rotterdam li ongetwijfeld Björn Borg, die van de inmiddels afgewerkte toernooien voor de groene groep er al twee heeft gewonnen. Hij zegevierde in Richmond en Bologna, beide keren door Arthur Ashe te verslaan. Deze week acteert de groene van WCT in Barcelona, waar Tom Okker in de eerste ronde verloor van Dick Crealy. Dat illustreert de huidige situatie: er zijn veel verrassingen mogelijk. In het dubbelspel is de combinatie Panatta/Ber- tolucci als eerste geplaatst voor Hcwitt/McMil- lan, Kary/McNair en Ashe/Okker. Het Ameri kaans/Nederlandse duo, dat minder succesvol is dan Okker's samenspel met Marty Ricssan, ontmoet in de eerste ronde de Italianen Zuga- relli en Barazzutti. Jan Hordijk speelt met Fred Hemmes in de openingsronde tegen Borg en Johansson, terwijl Thung en Sanders het iets minder slecht troffen tegen Crealy en Parun. Het toernooi begint zondag en er zal dagelijks worden gespeeld van 12 tot 18 uur en van 10 tot 23 uur, De geldprijzen zijn als volgt ver- deeld, De winnaar ontvangt 12.000 dollar, de finalist 6.000, de halvefinalisten 3.000, de kwart finalisten 2.000, de verliezers in de tweede ronde 1.000, terwijl elke deelnemer in ieder geval 500 dollar toucheert. Voor het winnende dubbel ligt 3.000 dollar te wachten, terwijl de finalist 2.000 dollar ontvangt. De baan in Assen was zoals de foto duidelijk laat zien niet in allerbeste staat. Reden voor de Nederlandse ploeg om de training gisteren te verleggen naar Heerenveen. ASSEN Nooit brak de erkenning voor het interna tionale damesschaatsen goed door. Eerst deelden de Russinnen lange tijd de lakens uit en later namen de Nederlandse dames (Stien Baas en Atje Keulen) het initiatief over. Een ander dong als favoriet zelden mee in de strijd om de Europese en wereld kroon. Het eenrichtingverkeer met Rusland beroofde andere landen als Noorwegen, Zweden, Finland en Polen van de animo rijdsters van allure op te leiden. Het vorige seizoen dacht de in ternationale bond (de ISU) het damesschaatsen een duwtje in de rug te geven door het creeer- en van een aparte en voor de gehele schaatswereld interes sante stunt. Het buiten Rusland alleen van naam bekende Alma Ata mocht het eerste, officiële Europees kampioenschap voor dames houden. Een duidelijke stap in de richting van een offi ciële ISU-erkenning van de snel ste kunstijsbaan ter wereld. Heel het wereldje glunderde. Eindelijk een brokje erkenning. De nauwelijks bezochte en veraf gelegen natuurbaantjes als het Noorse Brandbu en het Zweed se Strömsund werden verruild voor het schaatsmekka. Iedereen verwachte min of meer een geweldige stimulans van dit initiatief van de ISU. De ogen van de leiders uit andere landen zouden moeten open gaan. Dat is.volgens Gerard Maarse, ook gebeurd. Er is dit seizoen meer aanwas van nieuwe rijdsters uit andere landen waarneembaar. Met name Oost-Duitsland en Po len rijden zeer beslist sterker dan de andere jaren. Dat is een hoopvolle ontwikkeling voor het internationale damesschaatsen. „De toch favoriet geachte Rus sinnen (Shelekova?) worden op het WK in Assen verder wellicht bedreigd door Sheila Young. Over de huidige wereldkam pioene sprint van Gothenburg deed begin deze week in Assen het stille vermoeden, dat zij wel eens kan gaan verrassen. Er is van haar bekend dat zij erg veel aandacht aan lange afstan den heeft besteed. Haar trai ningsprogramma was daarop aangepast en haar tijden wezen dat uit. Het bericht wil nu dat Sheila Young met een coup van drie afstandstriomfen de Rus sinnen zal proberen af te bluf fen. Afgetreden, maar nog steeds regerend wereldkampioe ne, Atje Keulen: „Ik geloof in die kans, Sheila kennende". Coach Gerard Maarse niet „Oh neen. dat gebeurt nooit. Al moet ik er een van mijn rijdsters voor opofferen. Ik weet zeker dat de Russen hetzelfde zullen doen". Het internationale damesschaat sen boeit momenteel, in tegen stelling tot een eerdere verwach ting. Het kandidaat stellen van Assen voor de organisatie van het wereldkampioenschap da mes werd van de zomer verwel komd als een geschenk uit de hemel. Geen land, c.q. stad ter wereld zag er brood in. Finan cieel was het evenement niet aantrekkelijk, omdat het moei lijk rond te krijgen was en spor tief hadden Rusland en Neder land er alleen het meeste belang bij. Assen bood echter nog net uitkomst want anders was het de vraag geweest of ook het WK-dames net als het EK-da- mes van de internationale kalender was afgevoerd. Volledig Dat gevaar zit er voor het vol gende seizoen niet meer in. Mo menteel wordt koortsachtig ge probeerd, toch weer een volle dige agenda samen te stellen. Volgens een niet officiële af spraak met de ISU is het gast land, dat het WK-heren krijgt toegewezen een jaar later ver plicht het WK-dames te organi seren. Noorwegen draait in 1976 dus voor de „klus" op en stelde zich onlangs kandidaat. Maar se: „Ik loop met het plannetje rond de KNSB te verzoeken Nederland kandidaat te stellen voor de organisatie van het Eu ropees kampioenschap dames, dat moet kunnen lukken". Misschien is dan de moeilijkste tijd voor het internationale da messchaatsen eindelijk achter de rug. Wellicht ook omdat een Noorse plaats een duwtje in de rug kan betekenen voor de nooit helemaal echt op gang gekomen ontwikkeling van het Scandina vische damesschaatsen. „Ik moet daarbij echter stellen", merkt Maarse op, „dat Zweden niet stil zit Ann-Sofie Jarström gaat steeds meer vooruit maar ze is de enige uit die hoek". Aan de sfeer in Assen is te merken hoe de wereldtop naar het enige evenement van het jaar toeleeft. Tot de eenmans- ploegen uit China en Japan toe meenden de meeste landen vroeg een trainingskamp te moeten opslaan. De Russinnen kwamen zelfs de vorige week vrijdag al aan. Maarse: „Dat verbaast me toch niet erg. Zij hebben een groot deel van hun trainingsprogram ma in Europa afgewerkt Toen enkele rijdsters naar het WK Sprint in Gothenburg moesten vertrekken, reisde de rest alvast naar Assen. Logisch gewoon". Dit seizoen verwacht Maarse geen schokkende ontwikkeling bij de Russinnen. Natuurlijk zal een van hen zeker de wereld kroon grijpen, maar het staat voor hem nog lang niet vast, dat zij alle ereplaatsen zullen bezet ten. Wat, gezien de uitslag van het vorige seizoen (achter Atje nummer 2, 3 en 4) toch enigszins in de lijn der verwachting zou liggen. Maarse: „Ik heb de Rus sinnen de laatste weken diverse keren zien rijden. Zij hebben geen grote indruk op me kun nen maken' Toch begint Maarse vol vertrou wen aan het WK. De sfeer in de ploeg laat volgens hem niets te wensen over. „Het gekke is, wanneer ik Sijtje van der Lende of Sophie Westenbroek alleen in de ploeg meeneem, dan heb ik nergens last van. Maar zodra zij allebei meegaan ontstaan de moeilijkheden". Zijn verwachtingen van Sippie Tigchelaar zijn het aanstaande weekeinde groot Haar eeuwige probleem: de sprint is dit sei zoen verbeterd en Maarse schat zelfs met een halve tot een hele seconde. Haar bewegingsritme kon worden opgeschroefd. Ver der rijdt de Emmeloordse een- constantere duizend meter en bewees zij nog niet zo lang gele den ook op de 1500 m. (pers. record teruggebracht tot 1.19.5) vooruit te gaan. Dat alles gaf haar bondscoach de overtui ging, dat Sippie met vorm aan het WK zal beginnen. „Let maar op. Ik ken haar nu zo goed, dat zij er altijd is als het verwacht wordt". HANS DE BHUYN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15