CRISISSFEER TUSSEN SYRIË EN EGYPTE £eidóe<2owuvnt Soldaat liep tien weken met gebroken been Griekenland legt zich niet neer bij situatie Cyprus CONSUMENT SLACHTOFFER SLUITINGEN BEDRIJVEN It Algerijn hoort tien jaar tegen zich eisen Britse ambtenaren niet neuriënd naar werk Met mavo-diploma niet meer naar hbo DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT Conservatieven in Engeland populairder LONDEN De Britse conser vatieve partij die in de opposi tie is, heeft in populariteit bij de-kiezers een voorsprong van vier procent genomen op de regerende socialistische La- bourpartij, aldus een gisteren gepubliceerde opiniepeiling van het instituut Gallup. Vierenzestig procent van de kie zers verwacht dat mevrouw Margaret Thatcher, die Edward Heath als leider van de Tory- parti j is opgevolgd, een goede partijleider zal zijn. Zevenen vijftig procent is van mening dat haar verkiezing de kansen op een conservatieve overwin ning in de volgende verkiezin gen, heeft versterkt. Een maand geleden was pre mier Harold Wilsons partij nog 14,5 procent populairder dan de conservatieve, toen nog geleid door Heath. BEIROET (UPI) Er lijkt een crisis te zijn ontstaan in de betrekkingen tussen Egypte en Syrië sinds het bezoek van de Amerikaanse minis ter Kissinger aan beide landen. De betrekkingen tussen beide landen waren al koel, aldus het blad Al Moharrar in Beiroet, maar Syrië is boos geworden toen het merkte dat Egypte enige be reidheid toonde een gedeeltelijke terugtrekking van Israël in de Sinai te aanvaarden in ruil voor politieke concessies aan IsraëL Overigens wil president Assad van Syrië de crisis niet uit de hand laten lopen. Volgens de Israëlische minister van defensie Sji- mon Peres heeft de reis van Kissinger de situatie in het Midden-Oosten niet veranderd. Syrië en Egypte zijn niet met nieuwe voorstellen gekomen, en Peres zelf gaf daarom voorkeur aan direct contact met Egypte in de Sinai. Peres deelde ook mee dat om de stad Jeruzalem een gordel van industriële vestigingen zal verrij zen, waaronder een vliegtuigfabriek. De Egypti sche minister van buitenlandse zaken Fahmi heeft gisteren de kwestie Jeruzalem het neteligste pro bleem in de hele situatie genoemd. Hij noemde internationalisering van de stad het enige middel om de kwestie te regelen. GINA ONTMOET MIREILLE De Franse zangeres Mireille Mathieu ontmoette een dezer {Jagen in de Canadese stad Montreal de filmster Gina Lollobrigida. Gina kwam met een officiële Italiaanse delegatie, waaronder de minister voor toerisme, naar Canada. DOKTER SCHREEF „ZALFJE" VOOR UTRECHT (ANP) Volgens de WDM heeft tig" opgelopen tijdens een veldloop van vier meedoen. Hij deed zelfs mee aan een mars van februari afgekeurd en heeft een klacht ingediend de Inmiddels afgekeurde dienstplichtige kilometer in de legerplaats 't Harde. De militaire 17 kilometer. Eind november werd soldaat Bor- tegen de arts uit 't Harde kanonnier A. Borgesius door fouten van de arts zou even hebben gekeken en een zalfie gesius overgeplaatst naar een andere kazerne. Militaire Geneeskundige Dienst (MGD) twèee- hebben voorgeschreven, neenhalve maand met een kuitbeenfractuur rondgelopen voordat men dit letsel als zodanig onderkende. De fractuur werd volgens het WDM-blad „Twin- Assen. Ook daar werd hij met lapmiddelen op Naar aanleiding van dit ongeval meent de de been gehouden. Pas na kerstmis werd hij in WDM, dat er iets niet klopt met de medische Soldaat Borgesius bleef de gelegenheid gesteld door een specialist een verzorging in dienst. „Hoestdrankjes voor ge- pijn houden, maar de dokter gaf geen gehoor foto te laten maken. Toen bleek dat hij een klapte longen, zalfjes voor dubbele breuken", en de soldaat moest aan alle sporten blijven gebroken kuitbeen had. Vervolgens werd hij in aldus „Twintig". Psychiatrische patient wordt kritischer UTRECHT (ANP - De vele pu bliciteit van de laatste jaren over de psychiatrie heeft geleid tot een kritischer, meer zelfbe wuste houding bij-patiënten en cliënten. De patiënten tonen een toenemende angst voor de psychiatrische inrichting en voor medicijnen, ze vragen meer naar gesprekstherapie en ambulante hulp. De publiciteit heeft ook minder vertrouwen In en minder zelfvertrouwen bij de psychiater tot gevolg. Dit blijkt uit de antwoorden op een „rondvraag" van de werk groep publiciteit van de Neder landse Vereniging voor Psychia trie onder de 900 leden van deze vereniging. Er kwamen 174 ant woorden binnen. De meer zelf bewuste houding van het pu- Aliek kost de psychiaters meer tijd om hun behandeling toe te lichten en om bezwaren weg te nemen tegen „gewantrouwde" behandelingsvormen. Senaal tegen olie belasting Ford WASHINGTON - De Ameri kaanse senaat heeft gisteren ge stemd voor opschorting van president Fords omstreden olie- belasting met negentig dagen. De marge was ruim voldoende om een verwacht presidentieel veto te ontkrachten. De stemmenverhouding in de zaak van de opcenten van drie dollar per barrel buitenlandse olie was 66 voor en 28 tegen. Een tweederde stemmenmeer- derheid is nodig om een besluit immuun te maken voor een ve to. Het Huis van Afgevaardigden had het voorstel al eerder, even eens met voldoende bescher ming tegen een veto, goedge keurd. De olie-importaccijns is hoek steen van Fords pakket energie- voorstellen ter vermindering van de toenemende afhankelijk heid van de Verenigde Staten van buitenlandse olie. DIT VOORJAAR REGELING OVER GRONDRECHTEN VAN MILITAIREN DEN HAAG Staats se kretaris Van Lent van Defensie wil nog dit voorjaar een regeling invoe ren waarin aanwijzingen staan voor de uitoefening van bepaal de grondrechten door militai ren. Het gaat hier om de vrij heid van meningsuiting, beto ging en vergadering. De be windsman heeft een ontwerp regeling aangeboden aan de mi litaire belangenverenigingen in het georganiseerd overleg en aan de Vereniging van Dienst plichtige Militairen (WDM). Met deze verenigingen zal wor den overlegd alvorens tot in voering wordt overgegaan. Volgens staatssekretaris Van Lent zal de regeling ook na invoering een voorlopig karak ter behouden: De ontwerp-rege- ling is een uitwerking van het geen in de defensienota over de grondrechten is gezegd. Hoge Raad Tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden zijn benoemd prof. mr. C. Bronkhorst, hoogleraar aan de Katholieke hogeschool te Til burg en prof. mr. K. V. Antal de Felsögeller, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. miiiiiMiiiimiiiMiiwiiiiiiin - Spoorschip In de Zuidfinse stad Hanko is het groot ste spoorschip ter wereld in gebruik genomen. Het vaar tuig heeft maar liefst 1.3 km rails en kan binnen zes uren zestig goede renwagons inne men met behulp van een dubbele lift. Het spoorschip gaat de dienst on derhouden tussen het Finse Hano en Lübeck in West Duitsland. Reisduu- r: 30 uren. millllllllllllllllllllllllllllllli ATHENE (AP) De Griekse premier Konstantine Karaman- lis heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenig de Naties gewaarschuwd dat de situatie op Cyprus zich tot „een tweede, maar erger Palestina" zou kunnen ontwikkelen als de Turkse bezettingsplannen op RIJSWIJK (ANP) Niet alleen werkne mers zijn het slachtoffer van het toenemen de aantal bedrijfssluitingen in Nederland, ook consumenten worden er in zekere mate door gedupeerd. Het Konsumenten Kontakt wordt de laatste tijd steeds vaker geconfronteerd met geval len, waarin consumenten bij een faillisse ment in de kou kwamen te staan en geeft in het maartnummer van Koopkracht waar schuwingen en adviezen, die ernstige finan ciële nadelen voor de koper kunnen voorko men, o.a. docr vooruitbetalingen zo veel mogelijk te vermijden. Bij faillissement van de leverancier worden vooruitbetalingen en nog niet geleverde goederen (die daardoor nog niet in eigendom zijn overgegaan) gere kend tot de boedel van de failliet verklaarde. De Faillissementswet rekent de „kleine ko per" niet tot de groep van zogenaamde „bevoorrechte schuldeisers". Koopkracht vindt het een onbevredigende situatie, dat de rechten van de consument in faillisse mentszaken minimaal zijn. Bondsrepubliek houdt huurlingen Rhodesiè tegen BONN De Westduitse douane heeft instructies om Westduit sers tegen te houden die het land verlaten met het kennelijk doel in Rhodesië als huurling in dienst te treden. De douane heeft opdracht hun paspoorten in beslag te nemen. In München zit een 40-jarige Rhodesiër van Duitse afkomst in voorarrest omdat hij gepro beerd zou hebben huurlingen te werven voor Rhodesiè. De man, Edgar Thelen zei voor zijn ar restatie dat hij meer dan 7000 reacties had ontvangen op zijn advertentie waar hij „safaribe geleiders voor de Rhodesische veiligheidsdienst en andere diensten" vroeg. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll Hoofdprijs De 29-jarige John Durtois uit de Cana dese stad Hartford kon zijn ontroering niet bedwingen toen hij hoorde dat hij in de jubileum staatsloterij de hoofdprijs van een half miljoen dollar had gewonnen. Durbis zal het prij- zenbedrag uitge keerd krijgen in de vorm van 25.000 dollar gedurende twintig jaar. Links de winnaar van de tweede prijs, die 25.000 dollar kreeg. Illlllllllllllimilllllllllltllll AMSTERDAM (ANP) „Met deze man is niets te beginnen. Hij leeft al jarenlang van de misdaad en de enige oplossing is hem zo lang mogelijk onschadelijk te maken". Deze woorden van de officier van justitie te Amsterdam sloegen op de Algerijnse kaartspeler Mafhud B., die wegens zijn aandeel in het plegen van roofovervallen 10 jaar tegen zich hoorde eisen. Bij die overvallen was hij steeds in gezelschap van de Amsterdamse koopman Harry van D. die gisteren ook terecht zou moeten staan. Hij had echter bezwaar aangetekend tegen de dagvaarding, waarop zijn zaak is aangehouden. Bij de overvallen heeft het tweetal meer dan 100.000 buitgemaakt. Ze hoorden tot een groep van 19 gevangenen, die midden 1973 uit Veenhuizen ontsnapten. De Algerijn staat bij Interpol onder vijf verschillende namen geboekt LONDEN Volgens een officieel rapport over het moreel van de 500.000 rijksambtenaren in Groot-Brlttannië begeven de ambte naren zich 's morgens niet neuriënd naar hun kantoren. Hoewel de arbeid de mens een gevoel van bevrediging zou moeten geven, geven veel taken in overheidsdienst die bevrediging niet aldus het rapport Het nalopen van ingevulde formulieren of het opstellen van statistieken kan gemakkelijk eentonig worden en nutteloos lijken. Het te woord staan van een reeks bezoekers met ingewikkelde menselijke problemen kan het geduld op zware proef stellen en het menselijk meevoelen van de persoon die het elke dag opnieuw weer moet doen, afstompen. Het hoeft geen opzien te baren dat ambtenaren die dergelijk werk onder niet aflatende druk moeten verrichten, zich niet neuriënd naar hun werk begeven, aldus het rapport DEN HAAG (ANP) Het voor bereidend jaar van de hogere technische scholen, de scholen voor laboratorium personeel, de hogere agrarische scholen en de Akademie voor Expressie door woord en gebaar vervalt per 1 augustus van het volgende jaar. Hierdoor kunnen leerlingen van de mavo's niet meer tot deze opleidingen worden toegelaten; dat geldt ook voor havo-abitu riënten met een onvoldoende eindexamenpakkeL Voorlopig wordt alleen nog een voorbereidend jaar gehand haafd aan de Hogere Zeevaart scholen. Waar dit jaar zo'n voor bereidend jaar vervalt, is er wel een mogelijkheid tot het v van een „bezemklas" voor de leerlingen, die niet kunnen wor den bevorderd naar het eerste leerjaar. Staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschap pen heeft dit gisteren in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld. Dr. Klein geeft voor het Hoger Technisch Onderwijs de voor keur aan een gjfaseerde af schaffing van het voorbereidend jaar. Hij vindt het voor mavo- abutiriënten niet aanbevelens waardig via zo'n jaar de HTS te volgen: in het voorbereidend jaar wordt van deze leerlingen maar 42 procent bevorderd. het eiland geen halt wordt toe geroepen. Griekenland zal zich niet neer leggen bij de voldongen feiten die de turken op Cyprus probe ren te creëren, aldus een ge schreven verklaring van de Griekse premier. De verklaring werd uitgegeven nadat Karamanlis gedurende twee uur overleg had gepleegd met Waldheim, die eerder op de dag een bezoek had gebracht aan de Turkse hoofdstad Anka ra. De besprekingen die Wald heim met de Turkse en de Griekse regering heeft gevoerd vormen een inleiding op het Cy- prus-debat dat donderdag in de veiligheidsraad van de Verenig de Naties zal plaats vinden. De Turkse Cyprioten hebben meegedeeld dat ze een uit 50 leden bestaande grondwetge vende vergadering gaan vor men, die binnen 45 dagen een grondwet zal opstellen. De Turkse leider Rauf Denktasch, vroeger vice-president van Cy prus, wordt „president van de Turks-Cvorische bondsstaat." Twee Spaanse officieren gearresteerd MADRID Twee Spaanse offi cieren die bekend staan om hun gematigde politieke opvattin gen zijn gearresteerd ln het fort van Figueras in de provincie Barcelona. Het zijn majoor Ju lio Busquets, een universiteit- slector en auteur van een boek „De beroepsofficier ln Spanje" en kapitein José Julevez. Bel den maken deel uit van de ge nietroepen. De officieren waren van plan een vergadering van dertig col lega's bijeen te roepen uit pro test tegen overplaatsing van een kapitein naar de Spaanse encla ve Ceuta in Noord Afrika. De kapitein is overgeplaatst omdat hij geweigerd had de namen te noemen van een groep opstandi ge arbeiders. Gisteren arresteer de de Spaanse politie ook acht tien mensen in Barcelona en Bilbao wegens „ondermijnende activiteit en verspreiding van communistische propaganda". Weeroverzicht DE BILT Geleidelijk aan heeft zich boven West-Europa en Scandinavië een krachtig hoge drukgebied ontwikkeld. Het centrum lag vanochtend dicht bij de Wadden en verplaatst zich langzaam naar Duitsland. De lucht in dit hogedrukgebied is van origine koud en tamelijk droog, 's Nachts treedt dan ook een sterke uitstraling op met als gevolg lichte vorst en mist banken. Overdag doet de zon de tempera tuur weer flink oplopen. In Engeland is het minder zonnig door de aanwezigheid van een oceaanfront, dat echter nog weinig vordering in de richting van het continent maakt. Een koufront dat langzaam de alpen zuidwaarts trekt heeft de wintersport wat verse sneeuw bezorgd. Ten zuiden daarvan is er in de Middelland se Zee weer volop zon. Vooruitzichten voor zaterdag: Rustig weer met plaatselijk mist. Weinig verandering in tempera tuur. Hoger, hoger. GEEN INSTANTIE DIE TROUWER in praktijk brengt, wat Ram ses Shaffy in zijn liedje over Sammy zong („hoger, hoger dan de P.T.T.; wie nog geen A.O.W. geniet, maakt waarschijnlijk de tijd mee, dat de postzegel voor een binnenlandse brief van onder de twintig gram een gulden kosten gaat. Anders dan de nuts tarie ven (water, gas en electriciteit) worden de verhoogde posttarieven op het huishoudboekje van een gezin niet direct merkbaar; maar de „kleine" tarievenverhoging die staatssecretaris Van Huiten per 1 april wil invoeren, gaat de natie dan toch maar vijftig miljoen kosten; we weten dat deze verhoging begin 1975 en dan inclusief telefoonkosten nog eens dunnetjes overgedaan zal worden. De P.T.T. moet natuurlijk ook leven en de stijgende loonkosten treffen deze se mi-overheidsdienst zwaar door het vele werk waar voor nog geen machines uitgevonden zijn. Maar ook valt te begrijpen dat steeds meer ondernemingen over ggaan tot een interne postregeling die voorkomt dat ze brieven en stukken in de PTT-bus moeten stoppen. Dit werkt natuurlijk weer mee aan het groeien van de tekorten bij de P.T.T.dus zitten we in de vicieuze cirkel. Op de duur zal de combinatietang waarmee de staatssecretaris nu weer werkt, de schroef toch dol draaien. En dan wordt nog waar wat we enkele jaren geleden voorspelden: „Straks is het goedkoper met een overstapje locale brieven per tram of bus te gaan bezorgen". Het kost wat meer tijd, maar als het zo ver is. zal de werkweek ook wel omwille van de werkgelegenheid verder terug ggebracht zijn. En televisie kijken is ook niet alles! Langer op school DE REGERING GAAT de leerplicht voor dagonderwijs tot het bereiken van het zestiende jaar verlengen; en daarvoor valt alles te zeggen. Een belangrijke factor is de steeds groeiende jeugdwer keloosheid, dat langzamerhand een groot sociaal probleem gaat worden. Bovendien kan partiële leerplicht, vooral gelet de onzeker heid omtrent haar doel en werkwijze, nooit een afdoende oplossing bieden voor de dreigende problemen. Dit is ook door de Nederland se Federatie van Onderwijsvakorganisaties opgemerkt EEN ANDERE MOEILIJKHEID wekt bij ons weer een andere vraag op. Sommige onderwijsdeskundigen klagen, dat er voor de vijftien- en zestienjarigen die geen algemeen voortgezet onderwijs volgen, nog steeds geen goed eigen type onderwijs geschapen is. Dit wordt nog eens onderstreept door de ook bij menig jongere levende antipathie tegen het partiële vormingsonderwijs; dat zal alleen nog maar erger worden, wanneer straks zonder andere maatregelen de leerplicht verlengd wordt. Tegelijkertijd zit Nederland met het probleem dat voor vele jonge basisschoolverlaters de overstap naar de brugklas, van welk school type dan ook, een te grote stap blijkt Allerlei aanpassingsmoeilijk heden doen zich voor, te meer omdat de middelen om te ontdekken wat een kind van elf twaalf jaar zou kunnen, onvolmaakt zijn. HET GROEIENDE OVERSCHOT aan ruimte op basisscholen (gevolg van het dalende kindertal) roept de vraag op: waarom de basisschool niet met één jaar verlengd? Een jaar dat dienen kan als overstap van het algemeen basisonderwijs, naar de diverse vormen van voortgezet onderwijs. Er worden dan diverse vliegen in één klap geslagen. Cubaanse echtparen huishouden doen HAVANNA Echtparen op Cuba zullen voortaan gezamenlijk voor het huis houden zorgen, elk naar ge lang zijn mogelijkheden en zijn bekwaamheden. Dit staat ln de gisteren gepu bliceerde nieuwe „gezins code", die tot stand Is ge komen na uitvoerige dis cussies op massa-bijeen komsten. De gezinscode wordt op 8 maart van kracht, ter gelegenheid van de „internationale dag van de vrouw". De echtgenoten moeten zich allebei bezighouden met het gezin dat zij ge sticht hebben en samen werken aan de opvoeding en vorming van hun kinde ren, overeenkomstig de principes van de socialisti sche moraal, aldus de code. Protest tegen verlenging wet studentenstop (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG De universitei ten en hogescholen zijn het niet eens met het voorstel van de regering om de machtigingswet voor studentenstops met «en jaar te verlengen toto Septem ber 1978. Ook keuren ze het voorstel af om bij het vaststel len van de studentenstops reke ning te houden met ontwikke lingen op de arbeidsmarkt Dit blijkt uit een reaktie van de akadrmische raad op deze voor stellen. Een delegatie van de raad legde de bezwaren vanmorgen voor aan de vaste Tweede-Kamer kommissie voor Onderwijs. De kern van de bezwaren is, dat de regering een blijvend karakter wil geven. WINTER-CARNAVAL In de Amerikaanse stad Mloosing (Ontario) Is een winter carnaval gehouden In de optocht was o m. deze combinatie te zien: een fleurig uitgedoste poedel als koetsier met als trekdier een rasgenoot

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13