Strijdkrachten blijvende macht NVV stemt in met pensioenplichtplan Wachten op compensaties van Frankrijk £eidóeQowta/iit DAGBLAD VERSCHEEN NIET Lort geding )xirane fgezegd Vrachtwagen ramt auto van stakers VS en Moskou blijven streven naar verbetering van betrekkingen RITS-SOVJET 1KKOORDEN Nieuwe PTT-tarieven VVD wil verlaging vennootschapsbelasting »INSDAG 18 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT [Staking redactie: 1 (Van een onzer verslaggevers) ALMELO Het Dagblad van het Oosten is gisteren niet verschenen ondanks de pogin gen die de directie van het blad in het werk heeft ge steld. „Een historische dag voor de journalistiek", meen de NVJ-voorzitter Max de Bok, „want nog nooit is in ons land een krant niet versche nen door een journalistensta king". De redactie van het bedreigde dagblad en de NVJ menen, dat de gisteren gehouden 24-uur- staking een groot succes is geworden. De Algemene Ne derlandse Grafische Bond heeft inmiddels de NVJ verwe ten zeer eenzijdige informaties te hebben verstrekt over de achtergronden van het reorga nisatieplan voor het dagblad. Overigens had de bond gister middag aan de technici bij het bedrijf gevraagd geen mede werking te verlenen aan de opzet van de directie de krant toch te laten verschijnen. In totaal ontving de stakende re dactie 1700 adhesiebetuigin gen. ISSABON (UPI) De Beweging van de Strijd machten, de ware machthebber in Portugal, heeft steren na een verhit debat achter gesloten deuren ►sloten zich om te zetten in een permanent regering- Ichaam. n woordvoerder van de Be ging zei dat de Beweging nu voegdheden „boven de wetge- Bde vergadering uit" bezat, iar hij weigerde te specifice- t of dit betekende dat wets- twerpen die door het parle- [nt zijn goedgekeurd, met een an de Beweging kunnen jrden getorpedeerd, j woordvoerder verklaarde l de Beweging haar bestaan- bevoegdheden, het bezetten h ministerszetels incluis, zou houden, ook nadat een civiele regering is samengesteld. In een communiqué werd meegedeeld dat de militairen het over alle fundamentele kwesties eens zijn geworden, maar dat zij overleg zullen plegen met de drie poli tieke partijen in het coalitieka binet, alvorens hun besluiten te ratificeren. Politieke kringen verklaarden dat de overeenstemming alleen werd bereikt na verhitte debat ten tussen de gematigde en linkse elementen onder de 200 afgevaardigden op een massa- vergadering van de Beweging van de Strijdkrachten. Door de vaagheid van de ver klaringen van de woordvoerder is het na de vergadering van twaalf uur onduidelijk gebleven welke richting heeft gezege vierd, of dat het uiteindelijke resultaat van de bijeenkomst een compromis is. Nog geen week geleden heeft president Francisco da Costa Gomes bekendgemaakt dat op 12 april verkiezingen voor een wetgevende vergadering zullen worden gehouden. In het kader van het program van de Bewe ging moet de wetgevende verga dering een grondwet voor een presidentieel bewind uitstippe len, dat in november of decem ber zal worden gekozen. Sterdam (anp> Het 1 geding, dat Oxirane Che- t Nederland tegen het colle- van B en W van Rotterdam d aangespannen om uitstel (i betaling van een boete van 1,5 miljoen te krijgen, gaat t door. Het gemeentebestuur ift besloten het bedrijf res- t te geven hangende het be- p bij de gemeenteraad. Het ■t geding zou vanmiddag >r de president van de recht- ik in de Maasstad dienen, ee weken geleden legde het lege Oxirane de miljoenen- (te op, omdat het bedrijf be- december vorig jaar een gif- en explosieve gaswolk liet (snappen en verzuimde de af- (proken maatregelen te tref- De gemeente beriep zich tij voor het eerst in de iedenis op een bepaling in, erf pachtovereenkom st. arketwacht lil gerechts- plitie worden 1NHEM (ANP) Bij een en- lt? onder parketwachters in l land heeft een ruime meer- [beid zich uitgesproken voor wring van een gerechtspoli- gerechtspolitie zou een sou- eine instantie moeten zijn l een eigen bezoldigings- eal gekoppeld aan de politie- Irissen. De verandering zou moeten leiden tot een betere mie-regeling en eventuele Icholing- en/of kaderscholing, j gerechtspolitie zou met een en commandant moeten res teren onder het departement Justitie. De parketwachten Iden moeten worden vervan- i door aspirant-agenten en Ifdagenten van gerechtspoli- Het kader zou de rangen en krijgen van brigadier en iant. rangen moeten na scho- voor alle leden van ge- rtspolitie bereikbaar zijn. De fketgroep Den Haag heeft I vergadering over dit onder- uitgeschreven. Deze wordt 2 februari in het gerechtsge- ir te Utrecht gehouden. IIIIIIUIIIIUIIIIIIIlllllllllllllll Nieuwtje Op de internationa le rijwielbeurs in' New York werd de ze eerste vol-auto- matische transmis sie getoond. Vol gens de fabrikant, Crosby bicycle Transmission, ver dubbelt het appa raat de acceleratie zonder de benodig de inspanning eveneens te verdub- iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii Vervoersbonden boycotten Meeus BERGEN OP ZOOM (ANP) De pogingen van de vervoers bonden om het transportbe drijf Meeus bv in Bergen op- Zoom te boycotten hebben vanmorgen al geleid tot een incident. Een vrachtauto reed in op een personenwagen die postende stakers voor de auto hadden geplaatst om het ver trekken te verhinderen. De vrachtwagenchauffeur trok zich van de personenwagen niets aan en ramde de auto, die zwaar werd beschadigd. De postende stakers wilden de vrachtwagenchauffeur over tuigen van de noodzaak het transportbedrijf te boycotten. Directeur D. Meeus van het bedrijf had vrijdag het ultima tum van de Vervoersbonden naast zich neergelegd. In dat ultimatum werd geëist dat het bedrijf alsnog de' 25 chauf feurs in dienst zou nemen, die waren ontslagen omdat zij een stakingsactie hadden voorbe reid. Directeur Meeus wil de uitspraak van de kantonrech ter afwachten die vrijdag be slist over de beëindiging van de arbeidsovereenkomst met de 25 chauffeurs. Illlllllllllllllllllllllllllillllll In het middert van de Verenigde Sta ten heerst de winter nog in al zijn witte grimmigheid. Het vriest er voortdu rend en de sneeuw weet dan ook van geen wijken. Een inwoner van het stadje Madison in de staat Wisconsin trekt er op de tan dem alleen op uit. Voor een gezellig zijn tweeën is het te iiiiiiiiiiiiiiiiiiiraiiiiiini ALLEEN INDUSTRIEBOND TEGEN UTRECHT (ANP) De Verbondsraad van het NVV heeft zich gisteren uitgesproken voor het tot stand brengen van een pensioenplicht volgens de plannen die daarvoor door de Stichting van de Arbeid zijn ontwikkeld. Alleen de Industrie bond NVV stemde tegen. In de plannen wordt uitgegaan van een organisatie, waarbij naast de bedrijfs- en ondernemingspensioenfondsen, ook de levensverzekeringsmaatschappijen ook op i-profitbasis bij de uitvoering worden be trokken. Dit laatste vormde voor de Industrie bond een onoverkomelijk bezwaar. Deze bond stelt zich op het standpunt dat pensioenkosten als uitgesteld loon zijn te beschouwen en dat het daarom onjuist is, anderen dan werknemers deze gelden te laten beheren. Doorslaggevend voor de meerderheid van de Ver bondsraad was het vooruitzicht, dat bij afwijzing of blokkering van het huidige plan de verwezenlij king van een pensioenplicht voor alle werknemers in Nederland weer voor zeer vele jaren op de lange baan zou worden geschoven. Overigens betekent deze instemming met de plannen van de Stichting van de Arbeid niet dat al overeenstemming is bereikt met de werkgevers. Aan hen zijn nog wat vragen voorgelegd. Alleen een positief antwoord hierop zou volgens het NW de overeenstemming tot een feit maken. Miljonair uit Texas stelt zich kandidaat ken. In 1970 kwam hij in WASHINGTON (UPD tuur voor het president- land van crisis naar cri- de senaat door een over- De democratische sena- schap. Volgens hem sis laten drijven. winning op George tor Lloyd Bentsen, een heeft president Gerald De nu 54-jarige Bentsen Bush, de tegenwoordige miljonair uit Texas, Ford, die heeft laten we- maakte van 1948 tot diplomatieke vertegen- heeft in Washington be- ten dat"hij zich in 1976 1957 deel uit van het woordiger van de VS in kendgemaakt, dat hij ge- beschikbaar stelt voor huis van afgevaardig- Peking. Bentsen is de gadigde is voor de de- de republikeinse kandi- den. Daarna ging hij vijfde democraat die mocratische kandida- datuur, al te lang het met veel succes in za- ziCh kandidaat stelt GENEVE (UPI) - Het belang rijkste resultaat van het over leg in Genève tussen de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken. Henry Kissinger, en zijn Russische collega Gro- miko is volgens deskundigen de verklaring dat de Sovjet-Unie en de V.S„ ondanks de afwij zing door Moskou van het Rus sisch-Amerikaanse handelsver drag, zullen blijven streven naar verbetering van hun be trekkingen en daarmee naar ontspanning in de wereld. Kissinger heeft Gromiko voorts voorstellen voorgelegd over de uitvoering van het in Vladivos tok tussen president Ford en de Russische partijleider Brezjnjev gesloten „principe akkoord" om in de periode tot 1985 in beide landen de raketten en bommen werpers die een kernlading kun nen vervoeren tot 2.400 te beper ken. De Sowjet-Unie en de V.S.' zullen op basis van dit akkoord proberen nog dit jaar een pas sende overeenkomst op lange termijn uit te werken. Een hoge Amerikaanse functionaris was van mening dat deze overeen komst over twee of drie maan den klaar kan zijn. Over het Midden-Oosten is men het niet volkomen eens geworden. In het slotcommuniqué wordt gezegd dat beide partijen van mening zijn dat de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten op kor te termijn hervat moet worden. Het is mogelijk dat het hier gaat om een kleine concessie van de Russen die altijd hebben aange drongen op onmiddellijke her vatting van deze conferentie. Waarnemers geloven dat de tekst ruimte laat voor Kissin gers stap-voor-stap-methode om tot gedeeltelijke akkoorden in het Midden-Oosten te komen. Kissinger heeft gisteravond in Londen premier Harold Wilson van Groot-Brittannië en minis ter van Buitenlandse zaken Cal- laghan, ingelicht over het ver loop van zijn jongste gespreks ronde in het Midden-Oosten. Hij gaf daarbij blijk van voorzichtig optimisme. Postzegels in Italië wat ldeiner (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME De Italiaanse posterij en zullen niet langer de abnor maal grote postzegels uitgeven die tot nu toe regelmatig werden gedrukt De minister van post zaken heeft bekend gemaakt dat De „zakdoek-grote" zegels zijn afgeschaft, omdat er talloze klachten zijn binnengekomen over het lastige formaat van de postzegels, die soms bijna een kwart van een normale envelop pe besloegen en die bijvoor beeld voor kleinere enveloppen, pakjes, kaarten en drukwerk to taal ongeschikt waren. Er zal nog een uitzondering worden gemaakt, en wel voor een serie die de Italiaanse PTT al klaar heeft ter gelegenheid van het heilig jaar. SKOU Premier Harold Wilson van Engeland en partijleider nld Brezjnjev van de Sovjet-Unie hebben gisteren in Moskou handtekening gezet onder een gemeenschappelijk communi- aan het einde van Wilsons bezoek en onder verscheidene re documenten inzake overeenkomsten voor samenwerking ttlitiek overleg op hoog niveau. van de overeenkomsten voorziet in regelmatig politiek overleg alle gepaste niveaus" waarmee blijkbaar wordt bedoeld dat regelmatige besprekingen zullen worden gehouden tussen de se premier en de Sovjet partijleider. "i beschouwt de resultaten als een „nieuw begin", zoals Wilson zelf heeft genoemd, in de betrekkingen die koel waren sedert [eland in 1971 105 Sovjet-functionarissen uitwees. De leiders enden voorts verklaringen over het niet verbreiden van kernwa- De Russische premier Alexei Kosygin, de Russische partijleider Leonid Brezjnjev en de Britse premier Harold Wilson, tijdens een toast met champagne na afloop van de besprekingen. De ministers van defensie van de vier Westeuropese landen die samen op zoek zijn naar een opvolger voor de Starfighter hebben gisteren in Brussel afgesproken dat aan de regeringen van de Verenigde Staten, Zweden en Frankrijk nog nadere inlichtingen zullen worden gevraagd. Van links naar rechts: Alf Fostervoll (Noorwegen), Paul Vandenboeynants (België), Henk Vredeling (Nederland) en Orla Moller (Denemarken). OVERLEG OVER OPVOLGING VAN STARFIGHTER: BRUSSEL De ministers van België, Nederland, Denemarken en Noorwegen hebben gisteren Frankrijk de "Europese hint" gegeven, dat de Mirage als opvolger van de Starfighter een uitstekende kans maakt mits Frankrijk maar vergaande compen saties aanbiedt De ministers van de vier landen die hun gevechtsvliegtuigen binnenkort moeten vervangen, kwamen ook tijdens de gisteren in Brussel gehouden besprekingen niet tot een definitieve keus. Zij besloten de regeringen van Frankrijk, Zweden en de Verenigde Staten een nauwkeurige opgave te vragen van de faciliteiten en financiële compensaties waartoe deze landen bereid zijn als de keuze op het door hen aangeboden vliegtuig zou vallen. De Europese ministers streven duidelijk naar een Europese oplos sing, ook al zijn de militaire deskundigen van oordeel dat de Amerikaanse YF-16 technisch verreweg het beste toestel is. Daarbij komt ook nog. dat de YF-16 belangrijk goedkoper is dan bijvoor beeld de Mirage. Het staat al bijna vast, dat België de Mirage kiest. Ook gelooft men dat Vredeling ten gunste van de Europese luchtvaartindustrie de Mirage boven de YF-16 verkiest. Hij zou volgens ingewijden wellicht overgehaald kunnen worden indien de Fransen belangrijke compensatie-orders aanbieden, bijvoorbeeld voor Fokker. De Belgische Christelijke Volkspartij heeft inmiddels de besprekin gen bemoeilijkt door een plan in te dienen om het door België aan te schaffen aantal toestellen met de helft te verminderen. Dat zou volgens de CVP voldoende zijn om de verdedigingsopdracht van België in NAVO-verband op zich te nemen. Inkomensbeleid WAT VOLGENS HET BOEKJE simpel lijkt, pleegt in de praktijk dikwijls veel moeilijker te zijn. Zo ook het rechtvaardiger inko mensbeleid waarover het Katholiek Vakverbond* gisteren een be langrijke nota in de publiciteit bracht. Van de regering wordt verwacht dat zij de instrumenten levert waarmee de operatie op de inkomensverdeling straks verricht zal kunnen worden. We schrijven „straks"; want het NKV zelf acht ingrijpende verande ringen op korte termijn onhaalbaar. Wij hebben de indruk dat de regering zich nu vooral bezig moet houden met instrumenten waarmee de operatie moet worden voorbereid. Ons benieuwt het, of dan óók concreet gesteld zal worden - zoals het NKV globaal wel doet - tussen welke minimum- en maximum grenzen de inkomens zich moeten gaan bewegen. En welke redenen aanvaard gaan worden om in de toekomst inkomens blijvend van elkaar te laten verschillen. DAT TRADITIE, MACHT. SEKSE EN SPECULATIE bij inko mensverhoudingen geen beslissende rol behoren te spelen, zal voor het overgrote deel der Nederlandse burgerij een uitgemaakte zaak zijn. Moeilijker wordt het al, als inspanning, werkomstandigheden en nut voor de gemeenschap nader omschreven moeten worden als factoren die wel behoren mee te wegen. Uit het in het NKV-rapport gegeven voorbeeld van de minister-pre sident blijkt dat de katholieke vakbeweging het dragen van verant woordelijkheid laat meetellen. Maar als we dan ergens in het rapport lezen, dat het altijd om voor de gemeenschap nuttige en meetbare prestaties moet gaan. zitten we meteen weer op glad terrein; want hier gaan zeer subjectieve meningen een rol spelen. Voor een verduidelijking zal in elk geval zorgen, als bij het streven naar betere verhoudingen van nettoverschillen wordt uitgegaan. Want de enorme bedragen die er liggen tussen bruto- en netto-inko mens, moeten er voor blijven zorgen dat er voldoende middelen beschikbaar zijn voor de taken die met gemeenschapsgeld in eigen land en daarbuiten verricht worden. Het gevaarlijke in bepaalde nivelleringsplannen is dat hiermee onvoldoende rekening wordt gehouden. OP EEN PUNT STAAT IN DE NKV-NOTA een gedachte waarvan de praktijk niet lang op zich moet laten wachten: dat op redelijke termijn de werknemers een redelijk aandeel in het produktieve nationaal vermogen moeten krijgen. De vakbeweging zal echter veel aan interne zending moeten doen om de werknemers - en dan niet alleen de georganiseerden - ervan te overtuigen dat dit structureel een beter middel is dan alle nadruk te leggen op verder verhogen van het inkomen voor direct consumptieve doeleinden. Wat de regeringsnota op dit punt te zeggen heeft, is trouwens ook een zaak welke ons hogelijk benieuwt Weeroverzicht DE BILT - De gisteren al binnen- gestroomde zachte oceaanlucht D«*i.n wint in Europa steeds verder J^'ovr.n terrein. In Nederland was het i>n H°ïdLr de afgelopen nacht op veel Luchthaven Roi plaatsen in het midden en zuid- ^^®gpn en zo'n 6 10 graden warmer zuid Limburf dan de voorgaande nachten. Vorst van betekenis komt al- uur^ion» leen nog voor in Rusland en op P*;rj!)n de Balkan. Na de passage van btu»»""* een nieuwe oceaanstoring in de Frankfort loop van de komende nacht komt West -Eruopa binnen een inntbruck hogedrukgebied te liggen. Voor morgen kan ook zon in het Loc,™ vooruitzicht gesteld worden. J^ndm Een diepe depressie op het mid- den van de Oceaan koerst we- Malaga liswaar naar het oosten, maar zal het weer in ons land niet nic* op korte termijn kunnen bein- 9*1' vloeden. SÏC. 3K,. se,. Parija gch bCW. 10 0.1 Vooruitzichten voor donderdag: ut^bLT0* Perioden met regen en vrij zacht La» Paima* Weersvooruitzichten In cijfers voor donderdag: Tunu De voornaamste tariefswijzigingen van de PTT zijn: Brieven 0-20 gram 20-50 gram 50-100 gram Drukwerk: 0-20 gram 20-50 gram 50-100 gram 100-250 gram Pakjes: 250-500 gram 500-1000 gram 1000-2000 2000-3000 Postpakketten: tot 1 kg: nu: 1 april: 0.45 O.50 0.80 0.90 1.20 1.30 0.30 0.35 0.50 0.60 0.75 0.90 1.10 1.30 2.— 2.25 3.— 3.25 3.75 4.25 4.75 5.25 3.50 4.00 DEN HAAG Onge veer de helft van de Nederlandse rijiiv structeurs beeft een instructeurs bewijs aangevraagd. Hie ronder zijn 1800 in structeurs, die al in het bezit zijn van een diploma waarop de overheid een Instruc teurs bewijs ver strekt. Aldus heeft het ministerie van Verkeer en Water staat vandaag mee gedeeld. Voorts zijn er bij het ministerie 1900 aan vragen binnengeko men van instructeurs zonder een dergelijk diploma, die in aan merking kunnen ko men voor een tijdelij- Slechts door helft rij instructeurs vergunning aangevraagd ke ontheffing van het verbod om zonder in- structeursbewijs rij les te geven. Zij moe ten voor 1 januari 1977 in het bezit zijn van het instructeurs- bewijs. Vanaf 1 juli moeten de rij instructeurs vol gens de wet in het bezit zijn van een in- structeursbcwijs of een ontheffing. In Nederland aijn naar. schatting 8000 6 9000 instructeurs en rij schoolhouders. De aanvragen voor de tijdelijke ontheffing moeten voor 1 maart worden Ingediend. Daarna wordt geen enkele aanvraag meer in behandeling genmen. OOSTERHOUT (ANP) Fractievoorzitter Wiegel (VVD) heeft gisteravond gezegd, dat zijn fractie desnoods een initiatiefwetsont werp tot verlaging van de vennootschapsbelasting zal indienen als de KVP en AR "het wederom laten zitten". De heer Wiegel verweet het kabinet-Den Uyl enkel en alleen uit politieke onwil tot nog toe te hebben geweigerd met voorstellen te komen om de vennootschapsbelasting te verlagen. "De KVP en AR hebben zich daarbij neergelegd, uit angst voor een kabinetscri sis", aldus de WD-fractieleider tijdens een politieke bijeenkomst in Oosterhout. Ook de jongste landbouwprijsafspraak noemde de WD-leider tegenvallend en hij vond de teleuntelling bij de Nederlandse boeren gerechtvaardigd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9