Zuster Renata won voor weeskinderen Rudi's lopende band Jorge werd voorgesteld aan regering Europa wil bijdragen aan Kanaaltunnel Verijdelde metro kan aanslag politiek op Staartje krijgen Hill Rij automatisch veiliger. Overtuig u op stand 302 Amstelhal General Motors Miljoenenbuit voor kunstdieven Firenza alqezien? Vauxhalls sportscar op stand 302 Amstelhal. Mansholt: we moeten loskomen van deze verdwaasde maatschappij Opel Swinqer al gezien?Te zien op stand 302 Amstelhal. DINSDAG 18 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT ✓TACIN'A 7 (Van onze correspondent Frans Wenne kes) BONN Een 44-jarige non is sinds iterdagavond Duitslands populairste vrouw. Zuster Renata Hampcl dankt deze eer aan de christelijke blijheid, de vrouwelijke charme, de artistieke ta lenten en de geestelijke paraatheid, waarmee zij in de show van Rudi Carrell „aan de lopende band" optrad. Met deze eigenschappen veroverde zij niet alleen de harten van tientallen miljoenen tv-kijkers, maar zag zij als winnares van de show ook nog kans beslag te leggen op veertien van de prijzen, die aan haar ogen voorbijrol- den. Samen met haar werden de 45 kinderen van haar weeshuis in het Zuidduitse Passau aan Donau en Inn de grote i deze uitzending, die door alle Duitse commentatoren als het beste programma van het hele land geprezen wordt Ook gisteren jubelden alle kran ten weer over Rudi Carrells invallen en capriolen en zette zij zuster Renata op een troon. Een van de bladen waagde er zelfs een hoofdartikel aan: „Neder land heeft windmolens. Het heeft meis jes. Het heeft een koningin en het heeft een koning. .had. Want nu hebben wij hem. Rudi Carrell heet hij. Een koning van het amusement" In het tehuis in Passau steeg het ent housiasme tijdens de uitzending naar een ongekende top en toen zuster Rena ta winnares was geworden, brulden de kinderen zo hard, dat er van het televi sieprogramma niets meer te verstaan was. Geen wonder, want hun overste had voor het hele weeshuis een reis naar elke willekeurige plaats in Duits land uit de prijzenkist gesleept. Welge stelde toeschouwers gooiden hier nog een schepje bovenop. Met het programma was zuster Rena- ta's vrolijkheid nog niet ten einde. Sa men met de deelnemers aan de kwis vierde zij in een Bremens restaurant tot in de kleine uurtjes, waarbij zij en Rudi broederschap dronken. Rudi's commen taar: „In anderhalf uur tijd heeft zij meer voor de kerk gedaan, dan heel wat priesters in vier weken vanaf depreek- stoel". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prinses Christina die vandaag haar 28e verjaar dag viert, heeft gisteren haar verloofde Jorge Guillermo voorge steld aan het kabinet, in aanwezigheid van koningin Juliana en prins Bernhard. De 29 aanwezige ministers en staatssecreta rissen en de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Antillen maakten met het verloofde paar kennis in de tuinzaal van het Catshuis in Den Haag. Het was een informele bijeen komst die een half uur duurde. Van het kabinet waren de ministers Vredeling en Van der Stoel niet aanwezig, evenals de staatssecretarissen Stemerdink en Mertens. Bij hun aankom st, die wegens een verkeersstremming bij Zoetermeer iets verlaat was, was het gezelschap begroet door premier Den Uyl en vice-premier Van Agt. Het verloofde paar is vandaag weer teruggekeerd naar New York. Dit is de aanstaande schoonmoeder van prinses Christina, mevrouw dr. Edenia Guillermo. Zij is docent aan het Hood College in Frederick, in de Amerikaanse staat Maryland. In het kerkje op de foto links is het schooltje ge vestigd waar prinses Christina's verloofde Jorge Guillermo werkt. Het dag verblijf voor achtergestel de kinderen uit de Ne- wyorkse wijk Harlem was eerst gehuisvest in het ge bouw op de foto rechts, dat vijf jaar geleden door brand zwaar getroffen werd. Dit gebouw, het „Addie May Collins Shel ter", zal echter weer her steld worden en weer als sociale school dienst doen. Tot zolang werkt Jorge nog met zijn kinde ren in het episcopaalse kerkje van St. Andrew. Sinds 1972 is hij aan de school verbonden. ,,Erg goed en nuttig werk," zei hij er zelf van. I ADVERTENTIEJ Gratis sportieve autoposters bij General Motors, Amstelhal stand 302 op de RAI. STRAATSBURG (ANP) Het Europees parlement wil dat de andere EEG-landen financieel te hulp komen bij het bouwen van een tunnel onder Het Ka naal tussen Frankrijk en Enge land. Het parlement nam giste ren een resolutie aan, waarin men er op wees, dat de twee landen de EEG moeten vragen verschillende mogelijkheden voor financiële steun te onder zoeken, om zo het Kanaaltun- nelprojekt weer op gang te krij gen. Vorige maand werd de tunnel bouw voor onbepaalde tijd uit gesteld door een beslissing van de Britse regering. Volgens de Engelsen gingen de kosten te hoog worden. De Europese par lementariërs vinden echter dat oeververbindingen over en on der de zeestraten binnen Euro pa een noodzaak zijn. De Euro pese commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, zal kon- takt opnemen met de Franse en Britse regering. Een commissie moet de mogelijkheden van gel delijke steun onderzoeken. De Nederlandse christen-democraat Scholten vond het te betreuren dat te elfder ure de tunnelbouw schipbreuk dreigde te lijden. Hij wees er ook op, dat een aantal vliegtuigmaatschappijen de tun nel als een concurrent zien, en dat de tunnel ook een aantrek kingskracht op terroristen zou kunnen uitoefenen. Sjah van Pcrzïc: Olieprijzen kunnen omlaag ST. MORITZ (AP) De sjah van Perzië heeft gisteren ge zegd, dat de olieprijzen ver laagd kunnen worden als ook de prijzen van de industriële en landbouwprodukten, die de olieproducerende landen nodig hebben, worden verlaagd. Ilij vroeg zich overigens af of dat de geïndustrialiseerde landen wel zou lukken. De sjah zei dit gisteren na zijn gesprek met de Franse presi dent Giscard in zijn villa in Sankt Moritz in Zwitserland, Giscard liet doorschemeren dat het ontwikkelen van nieuwe energiebronnen niet als pressie middel zou moeten worden ge bruikt tegen de olieproducenten, "vooral nu wij een dialoog met hen willen beginnen". Volgende maand wordt in Parijs een con ferentie van olieproducerende en oliegebruikende landen ge houden. Kan onze correspondent) IMSTERDAM De verijdelde omaanslag op het in aanbouw Ijnde metro-station in de Bijl- termeer kan politieke gevol- en gaan krijgen in Amster- am, nu is komen vast te staan, kt de actiegroep Nieuwmarkt- uurt niets te maken heeft ge- ad met deze terreurdaad. On- Er de zes arrestanten bevindt h een aantal mensen van ui- erst rechtse signatuur. Drie an hen hebben toegegeven, dat U de aanslag zo hadden ge land dat de anti-metromars kn afgelopen zaterdag zeker iet zou zijn doorgegaan, omdat e organiserende actiegroepen t teveel door in discrediet zou- en worden gebracht n verklaring suggereerden w. echter (alleen wethou- Roel van Duyn zette er zijn ndtekening niet onder) dat de rijdelde aanslag het werk kon |jn geweest van de bewoners n de Nieuwmarktbuurt, die ierdaad tegenstanders zijn de metro bouw. Vooral de lescherming olie- in gasvelden op jloordzee kan IAV0-taak zijn ISLO (AP) - De bescherming i de olie- en gasvelden op de nordzee zou in de toekomst i taak kunnen worden voor kNAVO. bt deze conclusie zijn gisteren uister Van der Stoel en zijn se collega Frydenlund ge in tijdens een bespreking in Hoewel na het gesprek kn communiqué is uitgegeven, laakte Radio Oslo gisteravond fkend, dat volgens de minis- s de bescherming van de olie- ii gasvelden op de Noordzee in eerste plaats een zaak is van P betrokken landen, maar dat wellicht de NAVO hierin i taak zou krijgen. De twee isters van Buitenlandse Za- i hebben verder ondermeer iproken over de EEG, de toe- wtige betrekking van Noor- jen met de gemeenschap en vredesconferentie in Genève. aanhouding van de 55-jarige Amsterdamse koopman Max L., hoofdredacteur van het ultra rechtse blad „De Vrije Pers" en oud-voorzitter van de partij „Nieuw Rechts" heeft de Nieuw- marktbewoners nog kwader ge maakt op het gemeentebestuur. De andere arrestanten zijn de technici J. B. (41), en R. de L. (26) en de 22-jarige A. B. (zonder beroep). Alle uit Amsterdam, en dé chemicus E. M. (30) en de natuurkundig student R. B. (23) uit Utrecht. Uit laboratoriumonderzoek is gebleken, dat de zeven kilo springstof die de aangehoude nen bij zich hadden een bom „van grote explosieve kracht" had gevormd. Ln de woning van de Utrechtse chemicus werden nog meer springstoffen gevon den. De Amsterdamse recher che heeft inmiddels hulp gekre gen van de binnenlandse veilig heidsdienst. De zaak vertoont zoveel politieke aspecten, dat het wenselijk leek de handen ineen te slaan. De Amsterdamse wethouder Han Lammers heeft de politie gevraagd zijn woning te bewa ken, nadat zaterdag en zondag onbekenden stenen gooiden door de ruiten van zijn huis. Hogere tarieven van notarissen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De tarieven van notarissen gaan omhoog. Na overleg met de Koninklijke No tariële Broederschap hebben de' minister van Economische Za ken en de staatssecretaris van Justitie een prijzen beschikking notarissen voor 1975 afgekon digd. De minimumtarieven van de no tarissen, die uit 1971 dateren, mogen worden verhoogd met een toeslag van maximaal 8,5 procent Dit geldt ondermeer voor boedelhandelingen, oprich ting van vennootschappen, ak ten van schenking, testamenten en huwelijkse voorwaarden. De proportionele vaste tarieven (o.a. bemoeienissen met tran sporten, hypotheken en veilin gen) blijven voorlopig ongewij zigd. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Na 30 jaar oerwoud Onoda gaat emigreren naar Brazilië TOKIO (Rtr) - Hiro Onoda, de Japanner die vorig Jaar maart uit het Philippijnse oerwoud kwam waar hij 30 Jaar was achtergebleven omdat hij niet wist dat de oorlog voorbij was, gaat emigreren omdat hij geen leven als beid wil leiden. „Ik wil als vrij mens in Brazilië leven, liever dan als een natio nale held in Japan te worden aangestaard als een goudvis in een kom", aldus de 52-jarige ex-officier. Onoda zei dat de 30-jarige afzondering hem had geholpen bij het vormen van zijn karakter en hem vertrou wen voor de rest van zijn leven had geschonken. Hij onthulde dat hij bezig is met de koop van een boerderij met 600 hectare in Brazilië waar een broer van hem woont. De boer derij betaalt hij met de op brengst van een boek over zijn eenzame leven op het eiland Loebang. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii Chevrolet? Pontiac? Oldsmobile? Buick? Cadillac?Ga naar stand 302van General Motors in de Amstelhal. Politiemannen bij de lege lijsten, waaruit onbekenden 28 kostbare schilderijen sneden. MILAAN (AP/Rtr) Uit de afdeling moderne kunsten van het stedelijk museum van Milaan zijn gisternacht 28 schilderijen gestolen van Franse, Italiaanse en Nederlandse impressionisten. Volgens een functionaris van het museum vertegenwoordigen de doeken een waarde van 2,25 tot 4,5 miljoen gulden, maar andere bronnen noemen een bedrag van 20 miljoen gulden. De dieven zijn binnengedrongen via een raam en moeten bijzonder snel en nauwkeurig hebben gewerkt, aldus de politie. „Zij hebben de beste schilderijen meegenomen en verdwenen zonder een spoor na te laten, op dat gebroken raam na dan". De politie gelooft dat de dieven „op bestelling" hebben gewerkt of later een grote losprijs willen eisen. Tot de gestolen schilderijen horen werken van Cezan ne, Gaugain, Van Gogh, Boccioni, Renoir, Jongkind en Ensor. Volgens de officiële opgaven zijn in het afgelopen jaar in Italië 10.925 kunstwerken gestolen uit 273 kerken, 260 woningen en 29 musea. Van het gestolene is inmiddels 90 procent weer teruggevon den. IIIUIIUIIIIIUUIUIIIUIIUIUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIUUIIIIII Geelzucht eist doden in Napels NAPELS (DPA) - Drie inwoners van Napels zijn de afgelopen 'twee weken gestorven aan geel zucht. Per dag worden 35 tot 40 mensen met deze infectieziekte in het ziekenhuis opgenomen. Scholen en openbare vervoer middelen zijn gedesinfecteerd. IIU1IIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze parlementaire redac tie) de DEN HAAG „Vc industriële, rijke landen, wordt het een noodzaak het materiële levensniveau te verminderen. Dat betekent een inkrimping van de produktie en consump tie, waar dan een groei tegen over staat van de kwaliteit van het leven. Maar voor de arme landen blijft de groei van de materiëlé produktie natuurlijk een noodzaak." Dit zegt dr. Sicco Mansholt in het dezer dagen verschenen boek „De crisis" (uitgeverij Con tact). Het boek is een bewerking van vraaggesprekken door een Franse journalist. Mansholt zelf en de journalist mr. F. Visser hebben die vraaggesprekken be werkt en aangevuld. De 67-jarige Mansholt was van 1945 tot 1958 minister van Land bouw. Daarna was hij achter eenvolgens vice-voorzitter en voorzitter van de Europese Commissie. Momenteel werkt dr. Mansholt aan een beter sa menspel van de socialistische partijen in Europa. Hij zegt in het boek: „Europa is verlamd, het zit in een crisis. De toestand is op het ogenblik heel ernstig en het is moeilijk je optimisme te bewaren. Niet alleen vanwege de problemen die moeten worden .opgelost; moeilijkheden zijn normaal, de opbouw van Europa is nJg al tijd een vallen en opstaan. Maar al te lang werken de Europese instellingen in het luchtledige, zonder een rechtstreeks contact met de Europeanen. Op die ma nier blijft Europa een kunstma tig bouwsel." Rechtstreekse ver kiezing van het Europese parle ment met echte bevoegdheden is niet voldoende, aldus dr. Mans holt. Er dient een nieuwe Euro pese samenleving te komen die oog krijgt voor de grote proble men van de toekomst. De „Europeaan" Mansholt is duidelijk pessimistisch gestemd. Vroeger geloofde hij dat de lei ders van ondernemingen in vol ledige vrijheid moesten beslis sen. Na de Tweede Wereldoor log, toen hij in de regering was gekomen, geloofde hij dat kapi talisten en socialisten samen konden werken aan een betere maatschappij. Pas vijf, zes jaar geleden is hij gaan twijfelen. Na zijn grote landbouwplannen ging hij ook oog krijgen voor de milieuproblemen, zag dat de we reldeconomie werd beheerst door concentraties van macht bij ongecontroleerde multinatio nale ondernemingen. Hij meent nu dat de economische groei aan banden moet worden ge legd. De rijke, geïndustrialiseer de landen zullen niet verder mo gen groeien. Dit kan niet door middel van „correcties" op het min of meer kapitalistische sys teem: „sleutelen" aan dat sys teem levert volgens dr. Mans- holt te weinig op. Hij kiest voor socialisatie van het bedrijfsle ven. Door zelfbeheer van de ar beiders moeten de multinationa le ondernemingen aan banden worden gelegd. Het kapitaal dient ondergeschikt te worden gemaakt aan de arbeid. De pro duktie voor winst dient plaats te maken voor een produktie die gericht is op het welzijn van de mens. Dr. Mansholt kiest niet voor nationalisatie van het be drijfsleven. Volgens de „utopist, IADVERTENTIE do dromer" dient uiteindelijk de gehele samenleving langs de weg van de vrijheid de zeggen schap te veroveren. De socialis ten moeten volgens dr. Mansholt de baanbrekers naar een nieu we maatschappij zijn, waar dc mens niet bepaald wordt door zijn aandeel in de produktie. Hij vreest dat Europa al te laat is om de toekomstige wereldpro blemen het hoofd te bicden. „Met het huidige economische systeem kunnen we de schaar steproblemen en de hongers nood 20, 30 of 40 jaar uitstellen. Maar ooit komt dc dag dat er geen uitweg meer mogelijk is. De huidige energiecrisis is niet de echte crisis. Die komt pas over 20 tot 30 jaar. De ware crisis, het gebrek aan voedsel, kan dramatische afmetingen gaan aannemen," aldus Mans holt. „We zitten in oen paradoxale toestand. Op de ene helft van de aarde lijden honderden mil joenen kinderen aan ziekten door tekort aan eiwitten, die onder meer de ontwikkeling van hun hersenweefsel schaden. Op de andere helft van dc aarde leven mensen die ziek zijn door een overdaad aan voedsel, voor al van eiwitten." Door internationale inspannin gen dient een einde te worden gemaakt aan de verspilling in de wegwerp-maatschappij. „De ongebonden kapitalistische pro- dukticmaatschappij, gebaseerd op expansie, voert ons regel recht naar crises. Het is duide lijk dat een economisch sys teem, dat is gebaseerd op het maken van winst, op expansie en op het uitbuiten van de mens, ons slechts conflicten, drama's en oorlogen zal bezor gen." „We moeten loskomen van deze verdwaasde maatschappij die dol draait en ons regelrecht naar een drama meesleept. Ik heb nog hoop dat we kunnen veranderen. Ik heb een zeker vertrouwen in mijn medemens. De mens kan zijn verstand ge bruiken en hij heeft een gewe ten. Hij kan een toekomst bou wen. Misschien hoeft het niet tot een ramp te komen. Maar wij hebben niet meer de tijd om ons te vergissen." Aldus de slotzin nen in het boek van de veront ruste Europeaan Mansholt

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7