Allerlei(ds) Haver- en Gortebuurt :aat nu angepakt gorden Nu toch strenger optreden tegen autoslopers in Noord [ILIKAN PACHT IESTAURATIE HAL IOOR VIER JAAR Leidenaren bouwen Regenboog nummer 101 Leiden geeft streek-energie- bedrijf 'n sehop PJSDAG 18 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 riuniiiiuiiiiiiliHniiiiiiiiiiiiiiiiiititiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiii izer verslaggevers >EN B. en w. zullen bij [politie aandringen op een 'ffere vervolging van autos- ;rs met name in Leiden- »rd die hun werkzaamheden openbare weg verrichten, heeft de burgemeester tij de gisteravond gehouden mteraadsvergadering toe- ;d op aandringen van het L. Beijen (PPR/P- )'66). Ook beloofde hij nu in gemeenteraadscommissie politiële aangelegenheden mselijkheid van een wijzi- van de algemene plaatselij- •rordening aan de orde te die het de politie moge- moet maken ook op te tre den tegen sloop-activiteiten die plaats vinden op grote vracht wagens. Dit laatste evenwel al leen indien men niet op korte termijn een terreintje vindt dat speciaal kan worden toegewe zen aan ambachtelijke autoslo pers. Naar een dergelijk terrein is wethouder Van Aken (Economi sche zaken) al geruime tijd op zoek. Naar zijn zeggen is hij nu dicht bij een oplossing en hoopt dat hij zijn mede-wethouders deze of volgende week een voor stel kan doen. Hij heeft het oog op twee stukken grond in de stad en één buiten de bebouwde kom. Uit een gesprek dat Van Aken met Gedeputeerde Staten heeft gevoerd is hem gebleken dat dit college bereid is tot het verlenen van medewerking bij de realisering van een sloopter- rein buiten de bebouwde kom. De wethouder voegde daar evenwel aan toe dat het terrein dat hij heeft gevonden buiten de stad „als bijzonder probleem heeft dat het niet bereikbaar is". Een en ander werd meegedeeld naar aanleiding van een inter pellatie (De tweede binnen korte tijd) die het raadslid Beijen over de sloop-problemen hield. In antwoord op de vragen van Beijen zei burgemeester Vis dat de „gewone" zowel als de reini- gingspolitieveelvuldig controles heeft uitgevoerd naar illegale sloopactiviteiten in Noord en dat sinds eind oktober tweemaal een overtreder is geverbali seerd. Verbalisering van slopers die hun werk doen op de opleg gers van trucks zei hij proble matisch te achten omdat niet vast staat dat dit hetzelfde isals „slopen op de openbare weg" wat volgens de algemene plaat selijke verordening verboden is. Vandaar zijn toezegging om aanpassing van de verordening eventueel in commissie-verband te bespreken. Het gemeenteraadslid Wessels (WD) gaf in niet van emotiona liteit gespeende bewoordingen te kennen de reactie van de burgemeester nogal lauwtjes te vinden. Hij stak een gloedvol betoog af om de ernst van de situatie duidelijk te maken en wees er daarbij ook met klem op dat de sloopactiviteiten in Leiden zich uitbreiden. Daarin gesteund door Stroink (CDA) bracht hij naar voren dat de sloper die destijds actief is ge weest aan de Rooseveltstraat zijn activiteiten heeft verplaatst naar de Haagweg. Een bepaald scherpe woordenwisseling tus sen de twee liberalen kolonel b.d. Wessels en burgemeester Vis volgde toen de laatste naar het oordeel van de kolonel diens betoog niet voldoende ause- „Met verbazing heb ik geluis terd naar de burgemeester", al dus Wessels. U bent er beslist zelf niet geweest anders zou^u zo niet spreken. Op de hoek van de Molenstraat en de Johan Wil lem Frisostraat staat een stapel auto's van drie hoog. Als je je hand erop legt gaat de puinhoop wiebelen. Levensgevaarlijk voor de kinderen die er spelen. Als u dat ziet zult u zeggen: dit moet vandaag nog weg. Ik nodig u uit om morgen vroeg met mij ter plaatse te gaan kijken". Burgemeester Vis daarop: „De een hoofdin specteur van politie zijn er van middag om vijf uur nog ge weest Ze hebben me niet gerap porteerd dat er sprake is van een onhoudbare situatie. Van uw uitnodiging kan ik geen ge bruik maken want morgenoch tend is er een vergadering van b. en w. „En", zo voegde hij daar badinerend aan toe. „ik stel er toch ook wel prijs op bijdie puinhoop te zitten". „Dat neem ik niet", stoof de kolonel toen op, „ik ben daar zelf ge weest en als ik u uitnodig met mij te komen kijken is het niet aan u om voor de raad te zeg gen dat ik uit mijn nek zit te zwammen" „Wanneer bent u daar dan ge weest?" „Drie of twee dagen geleden" „Ik heb het over vanmiddag vijf uur" „Maar mijn rapportage is toch echt niet rot" Waarna de kennelijke ontkno ping volgde toen de burgemees ter zei dat hij het over de hoek Marnixstraat/Molenstraat had en de kolonel nogmaals zei dat het hem om de hoek J. W. Friso straat; Molenstraat ging. Overi gens bleef de burgemeester-van- wege die andere puinhoop-wei geren samen met de kolonel he denmorgen een bezoek te bren gen aan Noord. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Van e r verslaggevers leiden De gemeenteraad is gisteravond unaniem akkoord met het rehabilitatie plan voor de Haver- en Gorte- rt Een besluit dat door het gemeenteraadslid Beijen 'PR/PSP/D'66) werd gekarakteriseerd als een „mijlpaal in geschiedenis van Leiden", plan wordt, zoals eerder uitvoerig bericht, uitgevoerd in fases. Het eerste deelplan, waarvan de realisering evenals tweede fase naar verwachting nog dit jaar zal beginnen, irziet in de volgende werkzaamheden: afbraak van zes kleine woningen aan de Gortestraat 34 /n i, 50 en 52 en 54 en 56 en bebouwing van het vrijkomende met drie nieuwe woningen verbetering van twee woningen aan de Kraaierstraat 31 en tya en van vier woningen aan de Vierde Binnevestgracht 8, 127, 33. f 0e nieuwbouwwoningen aah de Gortestraat en de twee wonin- i aan de Kraaierstraat zullen een bestemming krijgen als wisselwoningen voor de tijdelijke huisvesting van gezinnen :r woning in een volgende fase wordt gerehabiliteerd. In tweede fase van de herstelwerkzaamheden zal de verbete- 'vtngen 39 „hekjeswoningen" aan de Haver- en Gortestraat ter JBnd worden genomen. oor het raadslid Beijen werd er gisteravond op aangedrongen Rn niet al te veel en deze woningen te „verhelen" (twee leningen samen voegen tot één). Dit met het oog op de door maarden en alleenstaanden gewenste onderkomens van gerin- 1 afmetmgen. Mevrouw Buring (PvdA) vroeg de wethouder mogelijkheden te onderzoeken om zonder al te hoge kosten ;J maken de huizen die in de Haver-, en Gortebuurt onder j[ anden worden genomen te voorzien van een terras of een 5 ilkon. „Het moet mogelijk zijn dat ook woningen in de nnenstad van een ruimte voorzien zijn waar de bewoners innen verblijven zonder door iedereen te worden aange- lapt", zo stelde zij. Met de laatste fase van het rehabilitatie- 1 an waarin de rioleringen zullen worden hersteld, wil men pginnen in 1977. WONINGBOUW OP TERREIN ^AALBERGCOMPLEX? Van e r verslaggevers eiden Ten stadhuize wordt overwogen om het terrein van if et Zaalberg-complex aan de Vestestraat aan te wenden voor 1, oningbouw. p 'at heeft wethouder Waal (stadsontwikkeling) gisteravond I jdens de gemeenteraadsvergadering geantwoord op vragen het PvdA-gemeenteraadslid mevrouw Buring. Zij had het jollege in overweging gegeven om de pakhuizen en garages it onder meer de Haver- en Gortebuurt niet, zoals lange tijd bedoeling is geweest, in grote getale aan de Vestestraat concentreren maar ze te verspreiden over meerdere plaatsen de stad. Wethouder Waal beloofde dat voorstel te onderzoe- ^n. Hij zei voor het onderbrengen van de bedrijfsactiviteiten pakhuizen ook- te denken aan nieuwbouw. - Vergeefs heeft het CDA-gemeenteraadslid P. Stroink isteravond bezwaar gemaakt tegen de inhoud van het contract lat de verpachting van de restauratie van de Groenoordhal ïgelt aan de heer I. Milikan voor een periode van 4 jaar, igaande 20 augustus aanstaande. poink achtte een duur van vier jaar te lang in verband met e eventuele verbouwingen aan de Groenoordhal in die periode i wilde bovendien de noodzaak onderzocht zien van bijstel- i het bedrag aan pacht. Volgens hem is de pacht nog jebaseerd op de situatie in de hal zoals die bestond 1971. CDA-raadslid wees er op dat toen verlenging van de ichtovereenkomst in 1974 aan de orde kwam een zg. optie- is bedongen met de uitdrukkelijke bedoeling om in dit r de door hem aangesneden problemen nader te bekijken, i verweet wethouder Van Aken in scherpe bewoordingen t hij desalniettemin heeft nagelaten de kwestie aan de orde stellen in de gemeenteraadscommissie voor economische Nu de gemeenteraad (met 10 stemmen voor en 21 tegen) 'oinks bezwaren van de hand heeft gewezen kan van iijstelling van het contract geen sprake meer zijn omdat de trmijn waarop dit had moeten gebeuren binnenkort verstrijkt fverigens legde het CDA-raadslid er de nadruk opdat hij tegen fe heer Milikan als pachter geen enkel bezwaar heeft. Nijhuis legt de laatste hand aan de spanten van de Regenboog 101. Van onze verslaggever Leiden In een van de weinige nog over eind staande pakhuizen in het Fokkestraat je, achter het postkantoor aan de Beesten markt, wordt op het ogenblik uniek werk verricht. Twee broers uit het gezin Nijhuis van de Oude Singel werken daar, na een periode van intensieve voorbereiding, al twee maanden aan de bouw van "de Regen boog 101" een type zeilschip, daterend uit 1917. De tekeningen van het schip, dat in opdracht wordt gebouwd, zijn afkomstig van het Centraal Bureau voor de Water sport in Amsterdam. Nijhuis: "Sinds twee jaar heb ik samen met mijn broer een eigen bedrijfje. Vroeger maakten we in onze vrije tijd al roeiboten en ook wel andere kleinere dingen. Nu doen we het voor onze boterham. Dat moet je goed aanpakken, anders kan je die boter ham wel vergeten. Als je niet een beetje verstand van zaken hebt en economisch inzicht, kost het goud. In die jaren hebben we nooit stil gestaan". Goeie portemonnee Van de honderd "Regenbogen", die sinds 1917 op binnen- en buitenlandse wateren voeren, zijn er niet veel meer overgebleven. Niet alleen daarom is de tewaterlating van de "Regenboog 101", die (als alles goed gaat) in mei plaats heeft, een unieke zaak; de bouwwijze van de gebroeders Nijhuis wijkt ook af van de traditionele. Het schip wordt gebouwd van mahonie- en eikehout hout Het is overigens niet zo dat scheepsbouwers maar wat aan kunnen rommelen. Nijhuis daarover: "We krijgen regelmatig controle van het Centraal Bureau Watersport. Dat betekent een bescherming voor de koper. Er wordt verschrikkelijk gerotzooid in deze be drijfstak. Vooral bij de reparaties. Daar is natuurlijk moeilijk controle op uit te oefe nen". De aanschaf van een "Regenboog" is niet voor iedereen mogelijk. "Je moet wel over een goeie portemonnee beschikken, want Onzekerheid over nieuwe bankvestiging Vijf Meiplein Leiden B. en w. hebben hun voorstel om drie percelen grond aan het Vijf Meiplein in erf pacht uit te geven aan Nationaal Grondbezit n.v. in Den Haag gisteravond weer ingetrokken. Dti nadat tijdens de gemeente raadsvergadering was gebleken dat wethouder Van Aken niet met zekerheid wist of de ge meente een toezegging heeft ge daan aan een bankinstelling om op één van de percelen een fi liaal in te richten. Van Aken voelde zich tot nader onderzoek genoopt toen de meerderheid van de gemeente raad zijn steun had gegeven aan een voorstel van de CDA-er Stroink om op de grond alleen de vestiging van dagwinkels toe te staan en kantoorvestiging uit te sluiten. Omdat hij geen zeker heid had over de genoemde toe zegging kon Van Aken zich hier bij niet neerleggen. zo'n schip is niet goedkoop. Er gaan heel wat uurtjes in zitten, want alles gaat hier nog ambachtelijk. Tuinbanken Behalve het bouwen van zeilschepen maken de gebroeders Nijhuis jaarlijks ook nog grote aantallen tuinbanken. "Dat gaat tus sendoor. Speciaal voor de firma Hartwijk. Straks als de "Regenboog" af is, gaan we dat weer een tijdje doen. In het voorjaar en in de zomer is de vraag naqr tuinbanken natuurlijk groter. Veel van dat werk gaat nu machinaal". Nog even terug naar het zeilen. Volgens Nijhuis hoef je beslist geen zeilkampioen te zijn om een schip te kunnen bouwen. "Ik kan zelf nauwelijks zeilen. Dat bouwen is een kwestie van inzicht ht en van talent Dat heb je of dat heb je niet. Ik geloof dat wij het wel hebben, anders kan je in dit vak nooit wat verdienen". Ton van Brussel Totstandkoming nieuwe regeling onzeker Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond zijn twee jaar geleden genomen besluit om met ingang van 1 januari 1973 een gemeenschappelijke regeling aan te gaan met 21 omliggende gemeenten voor het beheer van een „Energie-bedrijf Rijnland", weer ingetrokken. Dit zeer tegen de zin van de meeste van deze omliggende gemeenten, die hierdoor waarschijnlijk financieel nadeel zullen ondervinden. En ook tegen de zin van de Leidse CDA-fractie en het grootste deel van de WD-fractie die vinden dat aan een zo drastisch besluit een intensiever overleg met de nu ex-partners vooraf had moeten gaan dan nu is gebeurd. Een motie van het CDA-raadslid P. Stroink die beoogde alleen in het uiterste geval tot opzegging van de regeling over te gaan en eerst te proberen de gerezen problemen in gemeenschappe lijk overleg tot een oplossing te brengen, werd verworpen met 17 stemmen vóór en 19 tegen. Tot de belangrijkste van die problemen behoort de datum van in werkingtriding van de regeling. De Leidse raad in zijn geheel, de CDA- en WD-fracties daarbij inbegrepen, willen die datum verschuiven van 1 januari 1973 naar de 31 december van het jaar waarin van hogerhand goedkeuring is verleend aan de regeling, middels publikatie in de staatscourant. Dat is derhalve op zijn vroegst 31 december 1976. De overige gemeenten die in dat geval niet zouden kunnen profiteren van de in 1973 en 1974 door het nu nog Leidse energiebedrijf gemaakte winsten, willen vasthouden aan de oorspronkelijk vastgestelde datum. Volgens het gisteravond door Leiden genomen besluit zullen b. en w. nu opnieuw in overleg treden met de ex-partners om te komen tot een nieuwe overeenkomst waarin de Leidse wensen worden gehonoreerd. Dat dat niet van de ene dag op de andere zal lukken is wel zeker. Burgemeester Vit zei het zelf „niet zeker te achten dat er ooit een nieuwe regeling komt". Belangrijkste overweging van de tegenstanders van de motie- Stroink, zo bleek ter vergadering, is de naar hun oordeel geringe waarschijnlijkheid dat de omliggende gemeenten op korte trmijn te bewegen zijn aan de verlangens van Leiden tegemoet te komen. Opening van onderhandelingen bleken zij riskant te vinden, omdat niet is uitgesloten dat Gedeputeerde Staten binnen niet al te lange tijd de regeling zoals die tot gisteren bestond officieel zou hebben bekrachtigd. En in die situatie zou Leiden geen been meer hebben om op te staan. Goedkeuring van de regeling door het provinciaal bestuur is twee jaar lang uitgebleven omdat men op essentiële punten bezwaren had die onder meer verband hielden met de eventue le totstandkoming van een provinciaal eletriciteitsbedrijf. In middels, zo benadrukte gisteravond ook burgemeester Vis nog eens, hebben G.S. duidelijk gemaakt in principe wel hun goedkeuring te willen velenen. Maar daaraan heeft Leiden nu tegen de achtergrond van de in de afgelopen twee jaar veranderde omstandigheden, geen behoefte mee „Tijdens de onderhandelingen met de omliggende gemeenten zou goedkeuring van een voor Leiden ongunstig besluit ons als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangen", zo verwoordde fractie-leider L. Meijer gisteravond dan ook het standpunt van de PvdA. Een en ander kon Stroink niet overtuigen: hij bleef eenzijdige opzegging van de regeling in de huidige situatie weinig fatsoenlijk vinden en vergeleek de houding die Leiden nu heeft aangenomen met die van een Grote Broer, die zijn kleinere, minder sterke broertjes behan delt naar het hem het beste uitkomt Burgemeester Vis zei het met het standpunt van de meerder heid van de raad, inclusief de wethouders, niet eens te zijn •mdat hij zich „persoonlijk zeer nadrukkelijk verbonden" voelt met het streven dat het Leidse college lange tijd heeft geleid om de regeling per 1 januari 1973 te doen ingaan. „Nu bekend is dat G.S. bereid zijn aan de regeling hun goedkeuring te hechten moeten we proberen via dat college de door ons noodzakelijk geachte wijzigingen te realiseren", zo zei hij. Stroink tenslotte zei ervoor te zijn om de in 1975 door het energie-bedrijf te maken winst aan te wenden ter compensatie van de in de periode '73-'76 door de omliggende gemeenten gederfde inkomsten. Een suggestie die door wethouder Van Aken (Economische Zaken) niét zonder meer werd overgeno- Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Varkenmarkt Gedurende de werkzaamheden zal de Varkenmarkt met drang hekken worden afgezet Op 24 februari zal een begin worden gemaakt met het verbe teren van de parkeersituatie op de Oude Varkenmarkt (tussen Noordeinde en Groenhazen- gracht). Het werk zal ongeveer vijf weken in beslag nemen. De maatregelen worden geno men op verzoek van bewoners en neringdoenden op de markt Er zullen drie meidoorns en der tien esdoorns op de markt wor den gepland. Bovendien komen er parkeervakken met parkeer- meters. Met deze werkzaamhe den hoopt men het ongeordend parkeren te verminderen en het langparkeren tot minimaal twee uur te beperken. Promoties De heer G. F. Heremans. als wetenschappelijk hoofdmede werker verbonden aan de afde ling Kindergeneeskunde van het Academisch ziekenhuis te Lei den. is vandaag gepromoxwrd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift ..Groeihormoon in continu verzameld bloed ge durende de slaap bij kinderen. Promotor van prof. dr. H. H. van Gelderen, hoogleraar in de kindergeneeskunde te Leiden. Voor het proefschrift werd sub sidie toegekend door de D. Lud- gardine Bouwmanstichting en het Hi procrates Studiefonds. Ook de heer L. B. A. van de Putte is vandaag gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Van de Putte is als wetenschap pelijk hoofdmedewerker ver bonden aan de afdeling Rheu- matologie van het AZL. Zijn promotoren waren prof. dr. J. de Graeff, hoogleraar in de in wendige geneeskunde te Leiden, en prof. dr. Th. G. van Rijssel, hoogleraar in de ziektekundige ontleedkunde, algemene ziekte kunde en gerechtelijke ontleed kunde, eveneens te Leiden. Voor het proefschrift werd subsidie toegekend door het Hippocrates i de Stichting De Grof vuil De grof \uilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Ter Haarka- de, Boshuizerlaan, Boshuizerka- de. 5 Meilaan en plein, Bevrij dingsplein, G. van der Veen- straat. Titus Brandsmalaan, Montgomerystraat, Joh. Post- straat. Walraven van Halstraat, Wiardi Beckmanstraat, van der Helmlaan, Arent Brunsstraat, Lieven de Keystraat, Zocher- straat, van Banchemhof, de Ba- zelstraat, Jac. Romanstraat, Jan Keldermansstraat, Vingboens- hof, Jacob van Campcnlaan, Voorschoterweg, Stalpaerthof. van 's-Gravcnsandestraat, Ber- lagestraat, Vcilingkade, Lam- menschansweg (van Veilingkade tot Lammenschansplein, Zoeter- woudseweg, Meloenstraat, Ap pelstraat, Tomatcnstraat, Dui- venstraat, Kersenstraat, Carbu- treweg, Planteynstraat, Kanaal- weg (van Lammebrug tot spoor lijn), Vlietweg, Vrouwenwcg, Cronestein (woonschepen). Grondverkoop B. en w. overwegen om de ex- ploitatie-berekenmgen voor bij voorbeeld ten behoeve van wo ningbouw uit te geven terreinen in het vervolg openbaar te ma ken nadat de uitgifte is afge rond. Dat heeft wethouder "Waai tij dens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering mee gedeeld in antwoord op opmer kingen van het raadslid Beijen (PPR/PSP/D'66). Die maakte er bezwaar tegen dat de exploita tie-opzet voor de Meren wijk niet openbaar is. „Nu kan ik mijn achterban niet duidelijk maken dat de uitgifte van grond voor bungalow-bouw om financiële redenen noodzakelijk zou zijn", zo verklaarde hij. Hij en me vrouw v.d. Zande waren overi gens de enigen die gisteravond tegen een desbetreffend voorstel van b. en w. stemden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3