£eidóc(Souxa/ïit CASINO'S KUNNEN STARTEN POST 1 APRIL, TELEFOON VOLGEND JAAR DUURDER Dragen van autogordel is verplicht per juni Gezin betaalt 250 gulden meer voor gas, licht en water CYPRUS VRAAGT SPOEDZITTING VAN VEILIGHEIDSRAAD Alcohol gebruik jeugd neemt toe Dinsdag 18 februari 1975, 65e jaargang no. 20046 I Raf ener s Chef-redacteur J W C. Leune f 135,15 losse r Simplisme Er dreigt een scheuring in het Simplisties Verbond van de He ren Kooten en Bie. Mogelijk daarom vanavond helemaal geen uitzending op Ned. I om 22.00 uur. Vooraf om 20.35 uur de Godard-fjlm „Les Carabi- ruers. Op Ned. II „Black Beau ty" om 19.05 uur en „Muziek in uw straatje" om 21.15 uur. ZACHTER Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest Maximumtemperaturen rond 8 graden. Morgen zon: 7.48—18.00. Maan: 10.46—2.15 Schev. hoogw.: 7.46—20.14. Laagw.: 3.2315.53. Van een onzer verslaggevers) 'EN HAAG Met ingang van 1 juni aanstaande zal iedere itomobilist in Nederland autogordels in zijn of haar wagen •eten hebben en die ook moeten dragen. De draagplicht Idt ook voor voorin-zittende passagiers. Uitgezonderd van te verplichting is men met auto's die vóór 1 januari 1971 de weg zijn gekomen. Het ministerie van Verkeer en 'aterstaat werkt nog aan een systeem van ontheffingen, linister Westerterp komt daarmee zijn in januari gedane jelofte na, het dragen van een autogordel nog voor de tomervakantie verplicht te stellen. Afgelopen vrijdag maakte de Belgische minister van Verkeer de draagplicht in België lekend. „Wij hébben met ons drieën (de ministers van Dit wordt na 1 juni een (verplicht) vertrouwd beeld. "Verkeer in de Benelux) als streefdatum 1 juni genomen. Ik /as van plan de bekendmaking voor Nederland volgende /eek te doen bij de begrotingsbehandeling van mijn departe- nent in de Tweede Kamer", aldus de heer Westerterp. let verplicht dragen van een veiligheidsriem in Nederland verd sinds oktober 1972 door het ministerie voorbereid. De 'a Iraagplicht geldt nu al in Frankrijk, Noorwegen, Denemar- e ;en, Zweden en Finland. Andere Europese landen werken >ok aan een draagplicht, zoals West-Duitsland (ingangsdatum januari 1976) en Groot-Brittannië. Volgens de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers- reiligheid zullen in Nederland per jaar 300 tot 350 mensenle- ,-Aet dragen van de autogordel en de kans om bij botsingen '^ïit de auto geslingerd te worden zijn vrijwel nihil. )p het niet dragen van een autogordel komt een maximale traf te staan van 300 'gulden boete of twee maanden lechtenis. ig( BEU WEER FbSTDUWEM 6AAML dan op 1 januari 1976 nog l allemaal vanwege de geste-_ loonkosten en arbeidstijden orting. Organisatie van call-boy's opgerold. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM - De Haarlemse ze denpolitie heeft een 37-jarige man aangehouden, die ervan wordt verdacht een „call-boy- organisatie" te hebben geleid. Het eerste onderzoek heeft uit gewezen, dat de man jongeren tussen 16 en 21 jaar overal in het land verplichtte homofiele diensten aan te bieden. De jon geren waren met hem in contact gekomen via advertenties in sexbladen, waarin hoge vergoe dingen in het vooruitzicht wer den gesteld. Olifant gestolen De Ierse po litie is op zoek naar een olifant die is gestolen van een circus de omgeving van Dublin. Cindy een vijfjarige tweetonner, dween zondagnacht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met ingang van 1 maart zal het spelen in en organiseren van openbare casino's toegestaan zijn. Op die datum treedt een wijziging van de wet op de kansspelen In werking, die onderdeel is van de initiatiefwet Geurt sen-Van Schaik (Kamerleden, respectievelijk van VVD en KVP). Belangstellende gemeentebesturen kunnen tot uiterlijk 30 april van dit jaar aankloppen bij het ministerie van Economische Zaken. Daar kunnen ook gegadigden voor een vergunning zich melden. De eergunning kan alleen aan een rechtspersoon worden verleend. De netto-opbrengst van het casino is voor de schatkist De vergunning voor het exploiteren van een speelcasino wordt per gemeente gegeven. De minister var wijst de gemeenten aan. i Economische Zaken Vergunningen korter werken niet verder gestegen DEN HAAG In de vier- de week van januari is, voor het eerst sedert okto ber van het vorige jaar, het aantal van kracht zijnde vergunningen voor werk tijdverkortingen niet ver der gestegen. Daarvóór zijn zowel het aantal be drijven met werktijdver kortingen als het aantal betrokken werknemers. Ie dere week flink gestegen. In de week tot 25 januari, de vierde week van dit jaar, waren volgens het mi nisterie van Sociale Zaken 995 vergunningen voor werktijdverkortingen voor in totaal 50.766 werknemers van kracht tegen een week eerder 1.004 vergunningen voor in totaal 50.955 werk- In de week tot 11 januari, de tweede week van dit jaar, waren er 960 vergun ningen voor in totaal 48.600 werknemers van kracht (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Per 1 april worden de posttarieven duurder. Op brieven tot 20 gram moet dan een postzegel van 50 cent in plaats van 45 cent worden geplakt. Op I januari van volgend jaar zullen de tarieven opnieuw omhooggaan. Dan zullen ook de telefoontarieven een forse stijging ondergaan. Staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Water staat) schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. De lastenverzwaringen bij de PTT maken de tariefsverhoging noodzakelijk. De stijging van lonen en prijzen en de arbeidstijdverkorting per 1 april hebben een negatieve invloed op de bedrijf- suitkomsten. Het financieringstekort bedraagt 160 miljoen gulden. De staatssecretaris wil de tarieven voor drukwer ken verhogen van 30 naar 35 cent, met een doorwerking naar gewicht. Pakjes en postpakket- ten zullen in verzending resp. 13 en 10% duurder worden, d.w.z. één tot twee kwartjes. Het posttarief voor verzending van een briefkaart blijft ongewijzigd. Verder worden enkele rechten, zoals voor aantekenen en spoedbestelling, ver hoogd, van 3 tot ƒ3,50. Het recht voor storting op een andermans girorekening wordt van ƒ0,75 op 0,85 gebracht Het recht voor binnenlandse postwissels wordt opgetrokken van 2, tot 2,10. De meeropbrengst van de tariefsverhogingen wordt voor dit jaar geraamd op 50 miljoen gulden. De staatssecretaris vermeldt in zijn brief dat een gemiddeld gezin per jaar zo'n 40 tot 50 gulden aan posttarieven en zo'n 500 gulden aan telefoonver keer uitgeeft. Voor een overzicht van de voornaamste tariefswij zigingen zie pag. 13. Een oude vrouw Cambodja streelt het hoofd van een kind dat gewond is geraakt bij een raketaan- val op de hoofd stad Phnom Penh. De aanvallen van de Rode Khmer op de Cambod jaanse hoofdstad zijn vandaag weer verhevigd. Ook in de omgeving van Phnom Penh staan de rege ringstroepen on der zware druk. Zij hebben de provinciehoofd stad Maung Rus- sey moeten opge ven, die de voor naamste weg naar de rijstvelden be heerst. i duurder, electriciteit gemiddeld ruim 20 pro- pen omzet, extra verhogingen moeten opleg cent en de stijging van de waterprijs bleef gen. „beperkt" tot gemiddeld 10 procent. Volgens het Konsumenten Kontact komen een deel Het Konsumenten Kontact heeft tevens be- van de prijsstijgingen voort uit het zuiniger rekend, dat de kruidenier in minder dan worden met energie. Sommige energiebe- jaar gemiddeld tien procent duurder is drijven hebben ter voorkoming van exploita- worden. Vooral de cash-and-carry bedrijven Het gas werd per 1 januari bijna 40 procent tietekorten veroorzaakt door een teruggelo- moesten de prijzen verhogen (13 procent). DEN HAAG (ANP) Door tariefsverhogin gen gaat een gemiddeld gezin in ons land dit jaar 250 gulden meer betalen voor gas, licht en water. Het Konsumenten Kontact heeft dit uitgerekend aan de hand van een landelijk onderzoek. NEW YORK (Rtr) Cyprus heeft gisteravond gevraagd om een spoedzitting van de veiligheidsraad van de Verenigde Naties, onder meer naar aanleiding van de vorming van een autonome Turkse staat binnen een Cyprische federatie. Het verzoek werd gedaan in een brief die werd overhandigd aan de voorzitter van de raad voor februari, ambassadeur Hoeang Hoea China, door de Cyprische afgevaardigde bij de V.N., Zenon Kroaten In de Zuidslavische stad Zadar is gisteren een groep van 15 Kroaten veroordeeld tot gevangenisstraffen van 18 maanden tot 13 jaar wegens misdrijven tegen het volk. On der hen bevinden zich professo ren en studenten die schuldig waren bevonden aan het vor men van een térreur-organisa- tie. Onderwijsstaking De drie on- derwijsvakbonden in België or ganiseren waarschijnlijk reeds morgen prikstakingen aan de Belgische lager- en kleuterscho len. Zij eisen een loonsverho ging voor het onderwijsperso neel van 3 tot 5 procent, hetgeen neerkomt op circa 70 netto per leerkracht per maand. Niet-rokers worden in Baden beschermd STUTTGART (DPA) De regering van de Westduitse deelstaat Baden-Württrmberg heeft de oorlog verklaard aan de rokers en heeft een campagne ontketend ter bescherming van de niet-rokers. Zo is het roken verboden in alle rijksgebouwen die voor hef publiek toegankelijk zijn, in alle voertuigen van het openbare vervoer en tijdens vergaderingen van officiële colleges. De minister van arbeid en sociale zaken van Baden-Wiirttemberg bestudeert voorts de mogelijkheid van het beperken van de rook- vergunningen in restaurants, postkantoren en bij de spoorwegen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - Een door de NCRV-televisie ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat steeds meer jongens en meisjes in de leeftijd van 16 tot 20 jaar blijken te drinken en dat het aantal jongeren dat toegeeft wel eens te diep In het glaasje te hebben gekeken twee tot driemaal zoveel ls als zes Jaar geleden. Van de jongens drinkt thans 92%, wel eens een glaasje, van de meisjes 80%. Bij de jongens geeft 63%, bij de meisjes 29% toe wel eens te veel gedronken te hebben, Vooral onder de jongsten in bedoelde leeftijdsgroep gaat men vaak over de scheef: van de 16- en 17-jarigen heeft 40% wel eens te diep in het glaasje gekeken. Gebleken is verder, dat steeds meer jongeren nachtelijke feestjes bezoeken en dat steeds minder ouders een tijdstip vaststellen waarop hun kinderen thuis moeten zijn. Bezoek aan vereniging of club en aan avondschool of avondcursus is afgenomen. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handigo minl-lottertan- getje Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement la alle moeite die u er voor moet doen. i kwartaalabonnee van de woonplaats: stuur als dank voor de moeite e ii-lettertang tape adres \woonplaats 1

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1