van en Sadat vruchtbaar" CcidöcSouAcmt Beslissingsrecht bij vrouw en arts Bod van zes ton op „Noord-Brabant" bleek grap van minderjarigen Opstandelingen in Malagasië geven zich over WD-VOORSTEL ABORTUS ET INVESTEREN IN [JIDELUK AFRIKA T.b.r. voor doden kind Doelmatigheid NOS wordt onderzocht IgNDERDAG 13 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT ISSCHOPPEN fILLEN HULP ROUW IN NOOD Ian een onzer verslaggevers) RECHT De bisschoppen- iferentie, die gisteren in Rot- dam haar maandelijkse ver lering heeft gehouden, heeft iloten tot stimulering en mo- ijke coördinatie van kath- eke instellingen waarop (uwen die wegens ongewen- zwangerschap in nood ver- •en, een beroep kunnen doen. eien de schrijnende proble- n die op dit terrein heersen, it de bisschoppenconferentie een aangelegenheid van de igste prioriteit, dat deze vrou- i beter worden opgevangen begeleid. De bisschoppen zul- de pastores er opnieuw van irdringen hoe groot de nood jn hen vragen hulp te bieden aansluiting op het herderlijk Rijven van 24 februari 1971 Be bisschoppelijke verklaring 8 oktober, beide over abor- Bn|provocatus. (Van één onzer verslaggeefsters) STEENWIJKERWOLD „Zoiets kunnen we niet eens betalen, we zijn maar gewone arbei ders. Als we het geld wel zouden hebben, kochten we wel iets leukers", vertelde een nog steeds ontdane mevrouw Veenstra uit Steen- wijkerwold. Gistermorgen kreeg mevrouw Veenstra de domeinen die de onderzeeboot voor het Ministe rie van Defensie verkocht gereageerd te heb ben. De zoons deden een bod op het schip, en zij bleken de hoogste bieders te zijn. Het schip van 108 meter lang en 11,5 meter breed trok hen kennelijk wel aan. Een woordvoerder van het ministerie kon de heer en mevrouw Veenstra echter geruststellen: schrik van haar leven toen ze hoorde dat haar „Omdat de jongens minderjarig zijn, zullen zij man de onderzeeboot „Noord-Brabant" voor niet aansprakelijk worden gesteld. De overeen- 600.000 gulden gekocht zou hebben. komst is daardoor niet geldig, dus gaat de koop Huize Veenstra stond helemaal op zijn kop, niet door". toen de beide zoons des huizes (15 en 17 jaar) Het schip gaat nu naar de op één na hoogste bekenden op He advertentie van de dienst bieder, die 477.000,- geboden heeft. herzet tegen verhoging l-rgoeding Britse vorstin N- (Van onze correspondent Roger Simons) Premier Wilson heeft het gisteravond JW»et Lagerhuis aan de stok gekregen met leden el. zijn eigen Labourpartij, nadat hij verteld had, 29 de vergoeding voor de koningin, die sinds 1972 Bn000 pond per jaar bedroeg, verhoogd zal wor- met 420.000 pond. 21 legde zorgvuldig uit waarom dit noodzakelijk Waar ofschoon Elizabeth II de afgelopen jaren ■■tr dan 60.000 pond van haar eigen geld besteed [t aan de koninklijke huishouding en ze boven- i bereid is om er in 1975 nog eens 150.000 pond te gooien, weigeren de meeste socialisten hi- te nemen, dat ze in deze benarde krisistijd en)rocent meer betaald zal worden. William Ha albon, die een persoonlijke strijd voert tegen het Itenhuis en onlangs een boek publiceerde, geti- jis "Mijn koningin en ik", vindt de verhoging een iz.idaal. Hij zei gisteravond lot Wilson: "We e, ïn dat u lid is van het establishment, maar wil niet zeggen, dat u op de knieën moet ipen voor het vorstenhuis". ;PANS PLAN TOREN *""|VN PISA IN STUDIE u- <oe Een Japanse firma y/ordt misschien het |"'k gegund dat de scheve Toren van Pisa voor Ier overhellen en de kans op omvallen moet peden. zaboero Abe, president-directeur van de Abe yosjo maatschappij in Gifoe in centraal-Japan, meegedeeld dat hij een telegram uit Rome !t gekregen waarin hem wordt meegedeeld dat plan dat hij twee jaar geleden voor het behoud de toren heeft ingediend, is uitgekozen voor tre bestudering door een rijkscommissie. In het gesprek dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, gisteren met president Sadat van Egypte had, bracht hij verslag uit over de mening van Israël betreffende de tweede fase van de Israëlische terugtrekking in Sinaï, in ruil voor politieke tegemoetko mingen van Egypte. i^aar blijft losgeld ^an gijzeling? EN HAAG (ANP) WD-fractievoorzitter iegel heeft gisteren premier Den Uyl :hriftelijk gevraagd hoe het nu staat met terugbetaling van het losgeld (300.000 rtlar) voor de vrijlating van de gijzelèars de Franse ambassade te Den Haag. Na gijzeling, vorig jaar september', namen de ipanse terroristen het losgeld mee naar amaseus. Het kwam zoals bekend via de •ansavia-bemanning van het Franse toestel aarmee de reis gemaakt werd, in handen tn de Syrische autoriteiten, egin december antwoordde premier Den yl op schriftelijke vragen van Wiegel, dat regering actief bezig was om het losgeld rug te krijgen. Thans vroeg de liberaal idere opheldering over deze zaak. Hij wil- ook weten wat de redenen zijn dat tot toe door de premier geen mededelingen t gedaan over de wijze waarop de Neder- ndse regering poogt tot een oplossing van ;t probleem rond de terugbetaling te ko- ïader-Mein- >f geeft geen actie op nklacht TTGART (DPA) De in gevangenis zittende leden de anarchistische Baader- hof-groep, Ulrike Meinhof, eas Baader, Gudrun Ens- in Jan Carl Raspe, hebben igerd te reageren op de hen ingebrachte beschul- en, zo verluidde woensdag stitiekringen na een bezoek vijf rechters van het ge shof in Stuttgart aan de ngenen hadden gebracht bezoek van de rechters verband met de voorge- ren termijn waarbinnen de tagden hun standpunt inza- e beschuldigingen naar vo- unnen brengen. Deze be- Idigingen houden onder moorden, 54 pogingen >oord en zes bomaanslagen CAIRO (Reuter-UPI) De Ame- In Jeruzalem herhaalde premier Rabin, rikaanse minister van buiten- <?at0Isra.èl de drie strategische passen m - */--_• de Sinai en de olievelden van Abu Reis landse zaken dr. Henry Kissin- niet za] teruggeven, als Egypte niet offi- ger en president badat van cieei verklaart in de toekomst geen vijan- Egypte hebben het viery uur du- delijkheden jegens Isröel te ondernemen, rende gesprek dat zij met elkaar Egypte verlangt ook de terugtrekking uit hebben gehad „tevredenstellend, de Syrische Golanheuvels maar Israël vruchtbaar en vooruitgang in houdend" genoemd. weigert deze zaak te koppelen aan andere problemen. Wat Egypte, naar verluidt, wil toegeven is een Egyptische troepen- vermindering in sommige sectoren en demilitairisering van de door Israël ont- de volgende maand met een uitgewerkt ruimde gebieden. Het wil ook de twee Amerikaans plan naar het Midden-Oos- passen in de Sinai onder VN-toezicht ten zal terugkeren. Hij arriveerde giste- plaatsen, het Suezkanaal openen en vrije rochtend in Egypte met de Israëlische toegang toestaan van en naar Israël ,even- voorwaarden voor een verdere troepen- we' riiet voor schepen die onder Israeli- scheiding in de Sinaï. sche vlag varen. VERDACHT HORMOON IN „MORNING-AFTER" (van onze correspondent) verhogen, bij vrouwelijke nakomelingen als de UTRECHT In de VS is een waarschuwing beoogde werking, conceptie te voorkomen, achter- gegeven tegen het kunstmatig vervaardigde hor- wege blijft. moon diethylstilbestrol, meer bekend onder de Volgens het ministerie van volksgezondheid is afkorting DES. gebruik van deze speciale morning-afterpil door Dit hormoon wordt gebruik in sommige „morning- het college ter beoordeling van verpakte genees- afterpillen" en zou het risico van vaginale kanker middelen in Nederland afgewezen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiii! HELM MET SLOT De helm hoeft niet meer onder de arm of in de tas, wan neer U boodschap pen moet doen. Voor dit hinderlijke probleem is nu een oplossing gevon den. Een veilig heidshelm met slot, die aan de zijkanten is voorzien van twee gaten, waar door een kabelslot wort gestoken. Dus geen onhandig ge sjouw meer, maar gewoon aan de brommer vastma- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TANANARIVE, Rtr. Opstandige leden van de mobiele politie, de veiligheidsdienst van Malagasië, die verantwoordelijk worden geacht voor de moord op staatshoofd Richard Ratsimandrava, hebben zich gisteren overgegeven. Zij zijn ondergebracht in een kazerne, samen met hun gezinnen die er bescherming krijgen. De opstandelingen stonden onder leiding van een kolonel, die op oudejaarsavond een staatsgreep tegen het vorige staatshoofd Ramanantsoa had willen uitvoeren. Kolonel Ratsimandrava was ongeveer een week president toen hij werd vermoord. Wegens zijn eenvoudige levensstijl werd hij de „Cromwell van Malagasië" genoemd. Zijn ideaal was het land zonder bloedvergieten een economische en sociale revolutie te laten ondergaan, ondermeer door vorming van plattelandscommunes. Hij werd dan ook beschuldigd van navolging van de Chinezen. Het nieuwe staatshoofd is generaal Andriamahazo. Hij heeft in Frankrijk gestudeerd en is minister geweest in vorige kabinetten. Hij is thans voorzitter van het militaire comité dat dc macht heeft overgenomen. Illlllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' Hiro Chatpar die studeert aan de kunstacademie in de Amerikaanse stad Salt Lake City maakte als eindexa men-werkstuk deze jurk van ëen-dollar- bankbiljetten. Zijn vrouw laat de jurk zien die uit 200 bankbiljetten be staat. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllili Kritiek met zwakke kanten OP EEN NOGAL VREEMDE MANIER is een medewerker aan het blad van het christelijk werkgeversverbond ten strijde getrok ken tegen het N.K.V.-plan tot bestrijding van de werkloosheid; het plan dat uitgaat van de gedachte dat een werknemer, die 62 1/2 jaar is, vrijwillig met pensioen kan gaan om ruimte te maken voor een jongere. Vorige week heeft de Tweede Kamer de uitspraak gedaan dat het de moeite waard is deze suggestie op haar mogelijkheden te onderzoeken; terecht vinden wij. Als de suggestie deugt, worden er twee vliegen in één klap geslagen; als er lekken inzitten, kunnen die wellicht met enige moeite gedicht worden. WAAROM DAN DEZE FELLE kritiek van NVW-zijde? Het plan wordt notabene" een zaak met verwerpelijke kanten" genoemd; helaas gebeurt dit in de vorm van een kritiek die zelf heel zwakke kanten heeft. Zo zullen werkgevers in bepaalde bedrijfssectoren bijvoorbeeld de kritiek op generieke maatregelen wel niet leuk vinden. 'Maar de meest vreemde zaak vinden we wel, dat volgens het NKV-plan oudere werknemers in bedrijfstakken met omvangrijke werkloosheid bèvoordeeld zouden worden boven collega's. Alsof op het gebied van de pensionering in Nederland al geen sprake is van rechtsongelijkheid. Er zijn al diverse functies waar op 55- of 60-jarige leeftijd van de baas afscheid kan of moet worden genomen. Er zijn banen waar amper een redelijk pensioenfonds bestaat; andere die al jaren een redelijke regeling hebben en weer anderen waar zelfs met een waardevast pensioen gewerkt kan worden. Bovendien wordt stelling genomen tegen de „vrijwilligheid"; en die vinden wij juist zo aantrekkelijk. Steekt het misschien dat in het NKV-plan de werknemers en niet de werkgevers het beslissende woord hebben bij het vrijwillig met pensioen gaan? HET NKV-PKAN met zijn vrijwilligheid als basis heeft juist de aantrekkelijkheid, trekkelijkheid, dat er ingespeeld kan worden op een toekomst waarbij het wellicht noodzakelijk zal zijn dc pensioen gerechtigde leeftijd algemeen te verlagen als gevolg van een maatschappelijke ontwikkeling in plaats van een conjuncturele inzinking! Het trio compleet NU OOK DE WD met haar initiatief-ontwerpwet inzake de abortus boven tafel gekomen is, is het trio compleet. De volksverte genwoordiging kan kiezen tussen het socialistische, christendemo cratische en liberale voorstel; de regering mag afwachten „wie van de drie" een Kamer-meerderheid mee krijgt en dan zelf besluiten, of zij die eventuele meerderheid gaat volgen. In het bijzonder minister Van Agt kan dan voor een moeilijke beslissing komen te staan; de kans voor het ontwerp van KVP en AR blijft immers gering. HET IS NOG TE VROEG om de kans voor het WD-compromis nauwkeurig te berekenen. Mentaal staat het dichter bij het concept van de socialisten Roethof en Lambers dan bij de grenzen welke de christen-democraten aan de abortus willen stellen. De WD bedingt stringenter voorwaarden dan Roethof c.s., maar die voorwaarden zijn algemeen gehouden en geven de wetgever eigenlijk een soort van toezicht vanuit de verte; in principe wordt het recht op abortus erkend voor iedere vrouw die meent hierop aanspraak te kunnen maken. De WD wenst de abortus-praktijk wel medisch, organisatorisch en financieel in goede banen te houden. WAT OOK IN HET WD-VOORSTEL opvalt, is dat de tijdslimiet bij de abortus voor de wetgeving geen rol, of slechts een heel vage schijnt te spelen. Gelukkig maar; een toeval van een paar dagen meer of minder is daarmee tenminste uitgeschakeld. De vraag is alleen, of men nu wel de grenzen zal weten te vinden welke niet alleen menswaardig zijn volgens humanstische opvattin gen. Op het eerste gezicht laat ook het WD-voorstel op dit punt belangrijke vragen onbeantwoord. De Bilt OccaandepresMO! met Kan, op een droje periode ven hun bijbehorende frontensyste- minstens 12 uur: 80 proeenl men bepalen in vrijwelgeheel Kans op een eeheel drooa etmaal: West Europa het weer. Zij voe- 50 procent ren relatief zachte lucht aan waardoor vorst van enige bete- Am.torduin regm 0 4 kenis vrijwel nergens meer op Drein B,h. b«w. 0 1 het continent voorkomt. Streng Srid» £g™8cn J vriest het nog wel in Noord- Eindh.vn regen 11 0.4 Skandinavië, waar op veel Luehüv»v«n Rol o8 ob2 plaatsen 's nachts het kwik Twi-ni* moirecm 0 3 daalt tot zo'n 20 25 graden xw 8 onder nul. Bij ons blijven de AbertaanïTónivl"'' temperaturen boven de voor de au*™- iw, bow. 15 0 tijd van het jaar normale waar den liggen. Morgen zal een front, dat vanmorgen boven de BritseEilanden lag, opnieuw voor veel bewolking zorgen waaruit plaatselijk regen zal- v allen. Vooruitzichten voor Plaatselijk regen ei temperatuur. Weersvooruitzichten Voor zaterdag: Aantal uren zon 0 tot 5 Min. temp omstreeks 1 graad Max. temp omstreeks 5 graden in cijfers: Mum-hen r&. (Van onze parlementaire redactie) de arts onderzoekt of de vrouw in vrijheid en na Koninklijke Maatschappij tot Bevordering van de van mevrouw mr. Veder-Smit van de WD. DEN HAAG De vrouw en haar arts beslissen afweging van alle factoren tot haar besluit is Geneeskunst en door de Nationale Raad voor De socialist Roethof gelooft, dat geen van de drie over een abortus-ingreep. Deze moet verricht gekomen. Bij zijn onderzoek pleegt de arts zonodig Maatschappelijk Welzijn. voorstellen een meerderheid in de Tweede Kamer worden in erkende ziekenhuizen of erkende abor- overleg met een of meer andere deskundigen en Met het indienen van dit initiatiefvoorstel beschikt zal behalen. Hij meent verder, dat de WD een tusklinieken. Dit is de kern van het initiatiefvoor- met de verwekker van de vrucht, wanneer althans de Tweede Kamer thans over drie initiatieven tot veel te zware wettelijke constructie voor het legali- stel tot regeling van de abortus, gisteren inge- de vrouw daarmee instemt. wijziging van de wet op de abortus: een voorstel seren van de abortus gecreëerd heeft, diend door het WD-Tweede-Kamerlid mevrouw Het voorstel verlangt verder een commissie van van de socialisten Lamberts-Roethof, een voorstel Mevrouw Gardeniers van de KVP stelde vast, dat mr. Veder-Smit. toezicht op het naleven van de wet. Deze commis- van de confessionelen mejuffrouw Van Leeuwen het liberale initiatiefvoorstel juridisch aan alle Het initiatiefvoorstel van de liberalen verlangt, dat sie moet benoemd worden op voordracht van de (ARP) - dr. Th. van Schaik (KVP) en een voorstel kanten rammelt. d van Kerken RSFOORT (ANP) Een terugtrekken van buitenlandse teringen kan leiden tot verbetering van de sociaal-economi- positie van de onderdrukte bevolkingsgroepen in Zuidelijk la, als het tenminste vrijwel algemeen gebeurt. een rapport over de buitenlandse investeringen in Zuidelijk a, dat de Raad van Kerken gisteren tijdens zijn vergadering nersfoort met algemene stemmen heeft aanvaard. Volgens de i internationale zaken van de raad is het rapport niet zozeer P het innemen van een standpunt en het trekken van conclus- dan wel op het uitnodigen tot discussie. alsnog lijkt het volgens het rapport realistischer en in sch opzicht verstandiger van het bedrijfsleven minder aande stappen te vragen dan de onmiddellijke terugtrekking investeringen. ARNHEM (ANP) De recht bank in Arnhem heeft de 32-ja- rige mevr. G.R. uit Doetinchem wegens moord op haar tweeja rig kind ontslagen van rechts vervolging en ter beschikking van de regering gesteld. De officier van justitie had, in verband met de psychische ge steldheid van de vrouw, hetzelf de geëist De vrouw had, naar later ter zitting bleek om haar man te treffen, op 15 mei vorig jaar in Doetinchem haar kindje om hel leven gebracht Gisteren werd op Schiphol het nieuwe maand blad „Beveili ging" ten doop gehouden. Het blad spitst zich toe op de be scherming van de mens. bezit en ei gendom. Feyeoornd-doel- man Eddy Trey- tel, uit wiens huis op 7 januari jl. geld, sieraden en medailles gesto len werden, ont ving het eerste exemplaar. Illllllllllllllllllllllllllllllllll Arbeidsbureau mogelijk ook uitzendbureau ARNHEM (ANP) De geweste lijke arbeidsbureaus moeten ook dienst doen als uitzendbu reaus. De voordelen zijn gratis bemiddeling, lagere tarieven en de mogelijkheid om te streven naar vast dienstverband. Deze suggestie deed gisteren dr. J. H. Spicgelenberg, hoofdinspecteur directeur van de arbeidsvoorzie ning in Gelderland op een bij eenkomst van de Gelderse Raad voor het jeugdbeleid. Eind januari stonden in deze provincie 4900 jongemannen be neden de 23 jaar als werklozen geregistreerd, tegen 3000 een jaar eerder en 2000 meisjes jon ger dan 23 jaar (1200). Schoonzoon De Gaulle De schoonzoon van wijlen gene raal Charles de Gaulle, gene raal Alain de Boissieu, zal voortijdig zijn functie als staf chef van het leger neerleggen. Hij gaat in juli weg en wordt kanselier in het Legioen van Eer. De Boissieu is 61 jaar. Militaire commentatoren bren gen het vervroegd vertrek van de stafchef in verband met de aanstelling vorige maand van parachutistengeneraal Marcel Bigeard tot onderminister van defensie. Bigeard is in rang lager dan De Boissieu. DEN HAAG De minister van CRM, mr. H. W. van Doorn, heeft aan het Raadgevend Bureau Berenschot B.V., adviseurs voor organisatie en beleidsvorming, de opdracht verstrekt tot een doelmatigheidsonderzoek bij de NOS. Het gaat daarbij om een onderzoek naar de doelmatigheid bij de uitvoering van alle taken die de Omroepwet oplegt aan de NOS, in het bijzonder de wijze waarop radio- en televisieproduktios tot stand komen, uitgaande van de zendgemachtigden als opdrachtge vers en van de NOS als toeleveringsbedrijf van faciliteiten. Daarbij dienen in aanmerking te worden genomen de reorganisaties die al in gang zijn gezet en de plannen voor reorganisatie die in de NOS in bespreking zijn, als resultaat van reeds gedane en nog lopende onderzoeken. Naar verwachting zal het beleidsadviesrapport medio oktober 1975 worden uitgebracht.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9