Meer zeggenschap voor huurder van woning Man moordt gezin uit Kindermishandeling wordt vaker gemeld Vrijheid van de christenen en de rechten van de mens Vervalste vakantie zegels in de bouw gevangenen dm „eigen" brand gedood ioopstaking spuitbussen Bezorgdheid over golf van moorden in Noord-Ierland Vijf Turken in auto gestikt Warwinkel leerboeken in studie Pastoraal contact bij oud katholieken op eerste plaats KORTE METTEN MGR. GEISE VAN BOGOR (JAVA) MET EMERITAAT DONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Utrecht (ANP) Het So- ciaal Fonds Bouwnijver heid heeft de werkne mers in de bouw gewaar schuwd, dat er vervalste vakantiezegels in omloop zijn. De zegels zijn voor het eerst gesignaleerd in Rotterdam. De (valse) va kantiezegels hebben de opdruk 14.00 en op de aangehechte premieze- rels van het Sociaal ronds Bouwnijverheid staat vermeld „PR" met daaronder „104". Een jaar of vijf, zes gele den waren er in de bouw Dok valse vakantiezegels n omloop. Die bleken in België te zijn gedrukt. De handel in vervalste va kantiezegels kan een lu cratieve zaak zijn: 10.000 joekjes met 250.000 ze gels zijn 3 miljoen ivaard. De nagemaakte tegels worden doorgaans yoor ongeveer de. helft yan de prijs aan de werk gevers aangeboden. ROSARIO (AP) Bij een >rand die ze zelf hadden ge- iticht om een aantal grieven iracht bij te zetten zijn giste- in de vrouwengevangenis Rosario (Argentinië) acht {edetineerden om het leven ge- tomen. Volgens de politie staken de ven de matrassen en de in hun cellen in brand. Het ruur baande zich een weg naar loger gelegen verdiepingen roordat het door de brandweer ion worden geblust. De grieven Hadden betrekking op het vol lens de vrouwen slechte voedsel [n het ontbreken van voldoende laeiliteiten. Kp.r. bepleit ►EN HAAG (ANP) De PPR leeft het initiatief genomen tot en koopstaking tegen spuit- lussen. De gassen in de spuit- n zijn volgens de radika- ter schadelijk en breken de het leven noodzakelijk Izonlaag af. ïet partijbestuur gaat nu be- jrijven, die hun produkten in puitbussen verkopen, aan schrijven en informatie sturen de plaatselijke actiecentra lan de partij. RAI MOET HAAGSE EXPOSANT TOELATEN AMSTERDAM (ANP) De RAI moet de Haagse importeur van auto-on derdelen Auto France toelaten tot de vandaag begonnen tentoonstelling „Personenauto auto Rai 1975", zo heeft de presi dent van de rechtbank in Amsterdam gisteren in kort geding beslist. Dit onder een dwangsom van 10.000 per dag. De RAI poogde Auto France en als lid van haar vereniging en als expo sant te weren, omdat deze firma niet uitsluitend ac tief is als alleen-impor teur, doch daarnaast ook neven-import bedrijft, waarmee enkele andere leden van de RAI worden beconcurreerd. Dit bracht de raadsman van Auto France ertoe om op de zitting de vraag op te wer pen of de RAI misbruik maakt van haar monop olie-positie in Nederland op het gebied van het ex poseren. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) is van oordeel dat woningbouwverenigingen en - stichtingen in een aantal zaken verplicht moeten worden overleg met de huurders te plegen. Dat moet gebeuren in zaken die voor de huurders van wezenlijk belang zijn, zoals de verhoging van de huurprijs, de prijs van bijkomende leveringen en diensten, het onderhoud en verbeteringen van de woningen en de woonomgevinng. De staatssecretaris deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mee bij de behandeling van een wijziging van de woningwet, die de positie van woningbouwver enigingen en -stichtingen onaf hankelijker van de overheid maakt. De PvdA en D'66 hadden een groot aantal wensen ingediend om de medezeggenschap en de inspraak van huurders veel gro ter te maken, maar op die pun ten liet de staatssecretaris zijn bedenkingen horen. Hij vond dat het democratiseringsproces geen dienst wordt bewezen als nu de indruk wordt gewekt dat grotere medezeggenschap voor de huurders maar even wordt geregeld zonder dat men weet hoe die regeling in de praktijk zal werken. Van Dam wil de woning-corpo raties richtlijnen geven voor het ter inzage leggen van het jaar verslag. Ook dienen de corpora ties jaarlijks een overzicht van de service-kosten aan de huur ders te verstrekken. Het ging hem echter te ver om voor te schrijven, dat aan alle huurders het jaarverslag van de betrok ken woningbouwvereniging dient te worden toegezonden. Dat zou de kosten overbodig groot maken. In het algemeen zal het weinig effectief zijn als alle leden van een grote woningbouwvereni ging over alle zaken meepraten. Veel meer hebben de huurders belang bij de zaken betreffende het complex woningen waarin zij wonen. Op basis van de studie van een werkgroep zal worden bekeken of er wettelijke bepalingen moe ten komen die particuliere ver huurders van woningen binden. De staatssecretaris voelde niets voor een voorstelNypels (D'66), om voor te schrijven dat alle huurders van woningen van een corporratie hiervan ook lid moet kunnen zijn. Dat zou het einde van de woningbouwver enigingen op levensbeschouwe lijke grondslag betekenen. Wel wilde de staatssecretaris bij wetswijziging bepalen dat nieu we woning-stichtingen slechts in uitzonderlijke omstandigheden worden toegelaten en dat de verenigingsvorm regel dient te Ontevreden met het antwoord van de staatssecretaris diende Kombrink (PvdA) een motie in waarin hij vroeg om een onder zoek naar het instellen van een centraal financieringsfonds voor de volkshuisvesting. Met D'66 vroeg hij in een tweede motie in de woningwet de ver plichting op te nemen dat huur ders van woningen van een ver eniging als lid worden toegela ten. PROOST! Carnaval is weer verleden tijd, de café's maken de balans op over de drie dolle dagen. Op het Vrijthof in Maastricht had een caféhouder gisteren reeds de lege biervaten buiten de deur gezet. Hier was in drie dagen 11.000 liter bier omgezet. Proost! LONDEN—BELFAST (AFP) Dc leiders van de para-militai re organisaties van beide, con fessionele en politieke richtin gen in Noord-Ierland willen hun „wilde mannen" voortaan afhouden van het begaan van moorden op eigen houtje. Naar gisteren in Belfast bekend is geworden, Is op een geheime bijeenkomst een overeenkomst daartoe gesloten. Zowel de katholieke republikei nen als de protestantse loyalis ten zijn bezorgd over de jongste golf van moorden die ook na het door het Ierse Republikeinse' Leger afgekondigde bestand voortduurde. Sedert zaterdag werden zeven mensen vermoord - onder wie zes katholiken. In kringen in de omgeving van hetIRA werd gisteren gezegd dat de moordende „buitenstaan- HOOGEVEEN (ANP) Vijf Turken zijn in de nacht van dinsdag op woensdag door ge brek aan zuurstof in een busje op de Markt in Hoogeveen om het leven gekomen. Achterin het busje stond een vuilnisem mer, waarin ze vermoedelijk een vuurtje tegen de kou heb ben gestookt Alle zuurstof werd daardoor aan de afgesloten ruimte ont trokken. De mannen, die al ver scheidene nachten in het busje hadden geslapen, werden gister morgen ontdekt door een amb tenaar van de sociale dienst. Zij zijn allen afkomstig uit Rotter dam. Slechts een hunner be schikte over een verblijfsver gunning. De slachtoffers va rieerden in leeftijd van 14 tot 18 jaar. ders" van beide partijen geen enkele opdracht hadden en di- ■kwijls zuiver uit wraakzucht op traden. Men voegde er aan toe deze personen niet aan de veilig heidstroepen te zullen uitleveren „maar zelf korte metten met hen te zullen maken." Een woordvoerder van de loya listen zei dat de organisatie en kelen van de daders kent Men zal hen voor nieuw bloedvergie ten waarschuwen en eventueel ter verantwoording roepen. BEUSICHEM (ANP) Vermoedelijk in een vlaag van verstandsver bijstering heeft een 28-ja- rige man in het Gelderse Beusichem in de nacht van dinsdag op woens dag zijn vrouw van 28 jaar en zijn twee kinde ren van 5 en 3 jaar met een vuurbuks om het le ven gebracht. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf, na eerst ook nog zijn hond te hebben doodgeschoten. Het familiedrama werd gisteren ontdekt door een buurman, die er zich over verbaasde dat er licht in de woning brandde. Hij haalde een zuster van de vrouw, brak een ruit aan de achterzijde van de woning en drong samen met haar naar binnen. In de slaapkamer troffen zij in bed de lichamen van de vrouw en de kinderen. Zij vertoonden geen sporen van mishandeling. De man lag dood naast bed met het wapen naast zich. De man, die huisschilder was en 5 jaar was getrouwd, had de avond vóór het drama nog met vrienden gebiljart. Niemand had toen iets vreemds in zijn gedrag gemerkt Duitsland wil rem op komst gezinnen gastarbeiders BONN (AP) Het West-Duitse kabinet bestudeert hoe het de stroom van gezinsleden van gastarbeiders die naar de Bondsrepubliek trekt wat kan afzwakken. Volgens de laatste gegevens van september vun het vorige jaar wonen er in West-Duits- land 4,1 miljoen buitenlanders van wie er 2,4 miljoen werk- DEN HAAG (ANP) „Het aan tal leerboeken in één vak is nog steeds zo groot, dat niemand hieruit eigenlijk een rationele keus kan maken". Minister dr. J. A. van Kemenadc heeft dat gisteren gezegd bij dc Installa tie van dc adviesgroep leermid delen in Den Haag. De commissie zal normen op stellen, die de keus moet verge makkelijken tussen de minstens 17.000 boeken, die op het ogen blik in het Nederlandse onder wijs worden gebruikt Daar ko men per jaar ongeveer 4.000 uit gaven en herdrukken bij. Het is geen uitzondering, dat voor één vak veertig verschillende boe ken in de handel zijn. Slachtoffer achtervolging opgedregd AMSTERDAM (ANP) Uit de Amstel in Amsterdam Is giste ren het lijk opgehaald van de 20-jarige dienstplichtige mili tair A. van Luyn uit Utrecht, die sinds de nacht van 15 janua ri werd vermist. De militair was in het water gevallen of gesprongen toen hij na een vechtpartij in dc Amstelstrant door een van zijn belagers, de 20-jarlge kantoorbediende E.U., werd achtervolgd en via enkele in de Amstel liggende woonbo ten trachtte te ontkomen. Na zijn arrestatie bekende de kantoorbediende, dat hij een stuk van een ijzeren ledikant naar de drenkeling had gegooid en ook een „niet gericht" schot op hem had gelost Sectie moet nu uitwijzen waardoor het slachtoffer is overleden. Den Haag (ANP) Bij de vier vertrouwensartsen inzake kindermishandeling zijn in 1973 niet min der dan 628 gevallen van kindermishandeling gemeld, 46 procent meer dan het Jaar daarvoor. Over 1974 zijn nog geen cijfers bekend. Wel heeft de Rotterdamse vertrouwensarts J. J. Pietcrse eind vorig jaar gezegd dat er over 1974 opnieuw een „zeer duidelijke stijging" van het aantal meldingen te constateren was. Volgens de „commissie kindermishandeling" mag uit de cijfers niet geconcludeerd worden dat het verschijnsel kindermishandeling in omvang is toe genomen; wel weet men steeds meer de weg naar de vertrouwensartsen te vinden. De commissie vindt dat de experimenten met het instituut ver trouwensartsen inmiddels voldoende gegevens heeft opgeleverd om tot een meer definitieve vorm daarvan over te kunnen gaan. In 1973 werkten vertrouwensartsen in Amsterdam, Arnhem, Gro ningen en Rotterdam en sinds begin 1974 zijn er ook gevestigd in Leeuwarden en Maastricht. Bij de gemelde gevallen van kindermishandeling ging het even vaak om jongens als om meisjes. De meeste meldingen (44 procent) betroffen kinde ren in de leeftijd beneden de zes jaar. Uit de leeftijdsgroep zes tot en met elf jaar komt 32 procent van de gevallen en 19 procent uit de groep twaalf tot en met zeventien jaar. In 81 procent van alle gevallen werden de ouders als daders aangemerkt, in zes procent de stiefouders, in één procent de pleegouders en in zes procent deganc met wie de ouder van het kind samenwoonde. Niet de armen, maar de rijken zijn het eerst door Jezus be vrijd. Het wonder is, dat als dit geestelijk gebeuren zich voltrekt, er tegelijk ook voor de armen en onderdrukten wordt gezorgd. Aldus de nota „de vrijheid van de christenen en de rechten van de mens" opgesteld voor discussie in de synode der Nederlandse her vormde kerk, die volgende week in Driebergen bijeen komt. De nota, geredigeerd door prof. dr. A. Geense te Gronin gen, in overleg met dr. R. J. Mooi en dr. A. H. van den Heuvel, secretaris-generaal der Nederlandse hervormde kerk, is bedoeld voor nadere bezinning in kerkeraden en classicale vergaderingen, maar tevens als een bijdrage der Nederlandse hervormde kerk voor de discussies in de alge mene vergadering van de We reldraad van Kerken, die van 23 november tot 10 december dit jaar wordt gehouden in Nairobi in Afrika, het conti nent.' dat op bijzondere wijze met de problemen van vrijheid en onvrijheid geconfronteerd wordt. Het rapport wijst er op, dat degenen die op het ogenblik in Afrika en andere continenten voor hun vrijheid strijden, de westerse vorm van vrijheid niet kennen en daarom andere zorgen hebben dan het bewa ren en verdedigen van een dergelijke vrijheid. Zij hebben er ook een scherpe blik voor, dat het genot van allerlei fundamentele vrijhe-' den en mensenrechten niet ga randeert, dat die formele vrij heid nu ook positief wordt ge- Zij vrezen voor allerlei pseu- do-vervullingen vooral voor de jeugd. Daarnaast zien zij dat op handelsgebied nog een ster ke neo-kolonialistische afhan kelijkheid in stand wordt ge houden, die de voorsprong van het westen moet blijven garan deren. Vanuit deze waarne mingen vragen zij ons naar de zin en de waarde van onze klassieke vrijheidsrechten. Zo komt aldus het rapport met grote klem de vraag op ons af of wij als kerken, die vanuit verschillende situaties afkomstig spreken, het woord „vrijheid" nog wel zo kunnen spreken en spellen, dat het werkelijk een gemeenschappe lijk spreken is en niet de chao tische muziek van de vele vrij heden, die wij tegen elkaar in het veld voeren. Het eigenlijke geestelijke ge beuren zo stelt het rapport ligt in onze bereidheid te belijden, dat wij zelf het zijn, die el- kaars vrijheid in de weg staan, dat wij onze vrijheid als de vrijheid van onze privileges hebben gezien en haar niet hebben gebruikt om elkaar te dienen, dat wij het zijn die bevrijd moeten worden. Het wereldwijde gesprek over de vrijheid, over de rechten van de mens kan daarom niet worden voltooid door de for mulering van een abstract ideaal, dat nergens in de we reld landt. Het kan aldus het rapport slechts gevoerd worden in een niet eindigende bereidheid onze eigen plaats in de discussie te zoeken en die te zien met de ogen van ande ren. Dat is de specifieke bijdrage, die de kerken aan het gesprek over de mensenrechten kun nen leveren. Het evangelie ont kent niet het bestaan van par tijen, maar biedt een weg aan. die de partijen met elkaar kunnen gaan: twee mijl ,als de ander ons dwingt er één te gaan. Kerk en wereld De oud-katholieke bisschop pen vragen hun priesters dit jaar speciale aandacht te schenken aan het pastorale contact met de gelovigen. Hiertoe zouden de pastores moeten proberen het aantal vergaderingen te beperken. In de grote steden wordt de laatste tijd het zogeheten „groothuisbezoek" met succes in praktijk gebracht Bij een van de parochianen komen vijftien tot twintig personen samen voor een geloofsge sprek onder leiding van de Om de onderlinge band van het geloof te versterken stellen de bisschoppen verder voor om de 29 parochies en de dias- poragegebieden in de oostelij ke provincies en in Brabant te bezoeken om samen de proble men van het kerkzijn in deze tijd te doordenken en te zoe ken naar een nieuwe soberder levensstijl, zoals deze is bepleit tijdens de kerkcnconferentie te Lunteren. Hiermee willen de bisschoppen de gebruikelij ke visitatie nieuw leven inbla zen. Aartsbisschop M. Kok van Ut recht, bisschop G. van Kleef van Haarlem en mgr. P. Jans, titulair bisschop van Deventer en wonend te Den Haag, doen deze suggesties in hun herder lijke brief voor 1975, die dit weckend in alle oudkatholickc kerken is voorgelezen. Er zijn momenteel ongeveer elfduizend oud-katholieken in ons land. Van de 35 priesters is het aantal emeriti snel groeiend. De kerk kent een toenemend aantal weckend- priester, die door de week een „gewone" baan hebben en in dc avonduren theologie heb ben gestudeerdl Ook zijn er enkele parttimers. Deze ont wikkeling helpt behalve het personeelsprobleem ook de fi nanciële zorgen van de kerk oplossen. De Lutherse bisschop Helmut Frenz uit Santiago de Chili en de Braziliaanse aartsbisschop Helder Caxnara zuilen in de komende weken samen een reis naar de Verenigde Staten en Canada maken om infor matie te geven over de .toe stand in hun landen. Het moderamen van de gene rale synode van de Nederland se hervormde kerk heeft in een telegram aan president Podgorny van de Sovjet Unie en in een brief aan de ambas sadeur van dit land in Den Haag protest aangetekend te gen de veroordeling van Mik hail Leviev en Mikhail Shtern. Leviev werd in december in Moskou wegens „economische misdrijven" ter dood veroo- deeld. Shtern kreeg wegens „het aannemen van steekpen ningen en oplichterij" acht jaar werkkamp. Beiden zijn joden. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, dr. Kurt Waldheim, is door paus Pau- lus in audiëntie ontvangen. Hij dankte de paus voor diens voortdurende steun en aan moediging van het werk van de Verenigde Naties en voor het deelnemen van dc Heilige Stoel aan de activiteiten van de V.N. Onderwerpen van ge sprek waren vooral de vrede- sproblemen op Cyprus en in het Nabije Oosten, het vraag stuk van Jeruzalem, de ont wikkelingen in Vietnam en in enkele gebieden van Afrika. Een delegatie, bestaande uit vertegenwoordigers van de hervormde kerk, de oud-kath olieke kerk, de Algemene Doopsgezinde Sociëteit en de evangelisch lutherse kerk heeft aan dr. P. H. Kooijmans, staatssecretaris van buiten landse zaken honderdduizend handtekeningen aangeboden van parochianen en gemeente leden, waarmee deze hun ver ontrusting uitspreken over de moeilijke positie van de staat en het volk Israël. In decem ber vorig jaar stelde het mode- ramen van de hervormde sy node zich achter de oproep van zesentachtig Nederlanders voor steun aan Israël. Kerken en gemeenten werd gevraagd zich daarbij aan te sluiten. Paus Paul us beeft Mgr. dr. P. Geise o.fjn. (68) sinds 1961 bisschop van Bogor op Java op diens verzoek eervol ont slag verleend en ais zijn op volger benoemd mrg. I. Harso- no, tot nu toe vicaris-generaal van het blsdon. Het ligt in de bedoeling van mgr. Geise om in Indonesië te blijven en daar zijn weten schappelijk werk weer op te nemen. Als doctorandus in de Indonesische taal en letteren kwam hij in 1938 naar Java om er materiaal voor zijn proefschrift te verzamelen. Na de internering tijdens de Ja panse bezetting werd hij over ste van de Franciskanen en in 1948 apostolisch prefect van Soekaboemi. Tijdens zijn ver lof in 1952 promoveerde hij in Leiden op een proefschrift over de stam van de Badujs. PAUS: NEEM AFSTAND VAN CONSUMPTIE MAATSCHAPPIJ Bij gelegenheid van Aswoens dag heeft Paus Paulus een op roep gericht tot alle katholie ken om de voorbereidingstijd' op Pasen, de vastentijd, te ge bruiken om afstand te nemen van dde consumptiemaat schappij. Hij dringt er in zijn boodschap op aan, dat de gelovigen niet alleeen moeten delen vun hun overvloed maar ook van wut zij zelf eigenlijk goed kunnen gebruiken. Met een verwijzing nnar het thema van het Heilige jaar, „de verzoening" verklaart Paus Paulus, dat door samen- delen veel hinderpalen op de weg naar de verzoening der volkeren worden opgeruimd. Het Heilige Jaar eist van ons - aldus do Paus - een getuige nis van volledige solidariteit met de arme mens, met wie Christus zich op bijzondere wijze identificeert

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7