Vijf Leidse kinderen beleefden hachelijk avontuur op strand Koudekerkse kleuterschool rot weg Groen SC moet vechten voor de overwinning Uitslag oude j aarspuzzel Leidse Courant Ook Alphen wil speel-o-theek voor gehandicapten Opgesloten op een zandbank Leidschendanuners vinden gemeentepolitiek belangrijk DONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (van een onzer verslaggevers) Leiden Het oplossen van onze oudejaarspuzzel heeft de meeste inzenders niet veel moeite gekost, gezien het grote aantal goede oplossingen. Do meeste problemen leverde tekening 17 op, die sloeg op de spreiding van de PTT en niet, zoals velen meenden, de verhoging van de posttarieven. De juiste oplossing was: 1. Demonstratie vrachtwagen-chauf feurs, 2. Natte zomer, 3. Autoloze zondag, 4. Necskens naar Barcelona, 5. Alcoholwet, 8. Staking Franse vuilnisophalers; 7. Demonstratie boeren, 8. Gijzeling Franse ambassade, 9. Aage M.. 10. Watergate-bandjes, 11. Mislukte oogst, 12. Film: Help! De dokter verzuipt; 13. WK-voetbal, 14. Sluiting bedrij ven, 15. Film The Exorcist, ,18. Clay-Foreman, 17. Spreiding PTT, 18. Steeds meer Surinamers naar Nederland, 19. Huur wet, 20. Einde piratenzenders. Na loting vielen de prijzen ten deel aan: 100 H. Hillenaar, Uhlenbeckkade 18, Leiden. 50 Mej. G. van der Voort, Rijndijk 96a, Hazerswoude. 25 Mevr. Van der Ploeg, Hubrechtstraat 29, Leiderdorp. In stichtingsvorm Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN - Het comité Alphense Speelgoedactie blijft achter haar plannen staan om tot oprichting te komen van een eigen speel-o-theek voor gehandicapten in Alphen. Zoals gisteren in deze krant vermeld stond, is een comité in Gouda bezig om een mobiele speel-o-theek te laten rijden in de regio. Het comité Alphense Speelgoedactie wil eventueel wel aan zo'n project meewerken om bijvoorbeeld de buitenwijken van Alphen te berei ken. Maar volgens secretaris C. Deelstra van het comité zijn de kosten voor een rijdend uitleenmagazijn veel hoger - ongeveer 50.000,- 60.000,- schat de heer Deelstra - dan een permanent gebouw. In de eerste plaats zal men dan ook blijven streven naar een vast onderkomen. Volgende week, na een vergadering van de Jeugdraad, hoopt men een werkcomité te vormen, bestaande uit vertegenwoordigers van het comité Alphense Speelgoeoactie, en het ouderbestuur vari "Philadelphia", de Protestants Christelijke Vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind. Verder hoopt men op vertegenwoordigers van de Jeugdraad, de Kerst-inn, die de eerste financiële aanzet gaf, en enkele deskundigen. Dit werkcomité stelt zich onder meer tot doel te komen tot de oprichting van een Stichting Specl-o-thcck. Verder zal men een enquête in Alphen houden om een indruk te krijgen hoeveel mensen achter de realisering van de speel-o-theek staan. De heer Deelstra acht de kansen groot om subsidie te krijgen als de speel-o-theek een stichtingsvorm krijgt Een kinderarts is bereid gevonden om op vrijwillige basis de begeleiding van de speel-o- theek te verzorgen. Katinka Grimbergen (links) en Joanne Hulsbosch uit Lisse. „Het is goed dat we toevallig in de buurt waren anders hadden we die Leidse kinderen niet meer kunnen fedden" (Van een onzer verslaggevers) Noordwijk/Leiden Vijf jonge kinderen uit het Leidse gezin De Roo in de Anna van Buurenhof zijn deze week ternauwernood aan de verdrinkingsdood ont snapt nadat zij tijdens het schelpen zoeken op een zand bank aan de Noordwijkse Duin damsslag ongemerkt door het snel opkomende zeewater waren ingesloten. De kinderen waren zo door het schelpen zoeken in beslag geno men dat ze te laat bemerkten dat er geen terugweg meer was naar het veilige strand. Van de vijf durfde alleen de 11-jarige Lia de vrij diepe, ongeveer hon derd meter brede geul over te zwemmen, om pijlsnel hulp te gaan halen. Even later konden dankzij het kordate optreden van de 14-jari ge Katinka Grimbergen uit Lis- se en de even oude Joanne Huls bosch uit Noordwijkerhout de vier overige kinderen van het gezin De Roo, Gerard (14), San dra (12), Johan (10) en Barry (5), op het nippertje uit zee worden gered. Zonder zich een moment te be denken sprongen de twee, leer lingen van de Dominicus Savio Mulo uit Lisse, het ijskoude zee water in om het viertal te red den van het steeds kleiner wor dende stukje zandbank. Joanne: „Zonder aarzelen sprongen we direct in het water. In de verte zagen we de kinderen angstig heen en weer lopen. Dan denk je niet aan kou. „Het water in de geul was vrij diep. We konden er amper gewikkeld werd het vijftal daar na in een politieauto weer naar Leiden vervoerd. Mevr. de Roo: „De kinderen hadden een vrije dag. Ze zouden een stukje gaan fietsen. Ik had ze nog op het hart gedrukt niet naar het strand te gaan. Maar kinderen kun je eenmaal niet aan de ket ting leggen. „Laat in de middag kwam er een grote politieauto voorrijden. Daar zaten mijn kinderen in. Ik schrok me wild. Toen ze hun verhaal hadden verteld kon ik echter nauwelijks boos op ze zijn. Ik was dolblij dat ik ze allemaal nog had. Niet één zou ik er willen missen". Terwijl haar broertjes en zusjes al weer naar school zijn ligt de 11-jarige Lia, die zo kordaat hulp ging halen, ziek thuis. Ze heeft van het gebeuren een lich te shock overgehouden. Vanon der een warme deken zegt ze beduusd: „Toen we zagen dat er allemaal water rond ons was hebben we eerst nog met zijn allen staan lachen. We dachten dat we wel een plekje zouden vinden waar we zo door heen zouden kunnen lopen om weer op het strand te komen maar toen we gingen zoeken vonden we niets. Toen heb ik maar besloten naar de kant te zwemmen. Ik vond het wel een beetje eng. Maar ik deed het voor mijn broertjes en zusjes. Die wilde ik redden. Dit is wel de laatste keer dat we schelpen zijn gaan zoeken. We willen niet meer naar het strand." Herman van Amsterdam staan. We hebben de kinderen gezegd dat ze in het water moes ten springen en naar de kant moesten zwemmen. Twee deden dat maar de andere twee kon den niet zwemmen. De kleinste heb ik toen op mijn schouders genomen en zo ben ik naar' het strand gezwommen. Onderweg verdwenen we nog een keer onder water omdat ik struikelde. Gelukkig raakte het kind op mijn schouders niet in paniek. Mijn vriendinnetje heeft de ander naar de kant geholpen. Het is goed dat we toevallig in de buurt waren anders hadden we ze niet meer kunnen red- De zeven drijfnatte kinderen lie pen na hun hachelijke avontuur nog bijna een halve kilometer naar de dichtstbijzijnde auto weg, waar de gealarmeerde Noordwijkse politie zich over het verkleumde zevental ont fermde. De beide redsters wer den, na bij een warme kop kof fie op verhaal te zijn gekomen, weer naar huis gebracht. De vijf Leidse rakkertjes wer den op het bureau eerst onder de warme douche gestopt en dronken daama op het bureau thee met cake. In warme dekens Lia de Roo ligt na haar angstig avon tuur op het Noordwijkse strand ziek thuis. Ze heeft van het gebeu ren een lichte shock overge houden. Moe der De Roo is dolblij dat het zo is afgelopen. "Klein Duimpje" krijgt er geen lokaal bij Van onze correspondent LEIDERDORP Het ligt niet in de bedoeling de kleuter" school Klein Duimpje aan de Kom van Aaiweg met 'een lo kaal uit te breiden. Dit deelde de wethouder van onderwijs, mevrouw D. W. Tichler-Moer- man, eerder deze week mee namens b. en w. Het was na melijk de oudercommissie van Klein Duimpje gebleken dat een groot aantal leerlingen, het ging om een twaalftal kin deren, niet geplaatst zou kun nen worden na de kerstvakan tie op deze een-klassige school. Nader onderzoek van gemeen tewege leerde echter dat het hier op 6 januari om in totaal slechts vier kinderen ging. Het college achtte dit aantal onvol doende om hiervoor een extra lokaal in te richten. Wel zal de gemeente haar medewerking verlenen aan een plaatsing van deze kinderen op ander, naast gelegen openbare kleuterscholen. Inschrijving bij Kléin Duimpje blijft derhalve mogelijk. Wethouder Tichler bezwoer de commissie onderwijs, waar de ze kwestie ter sprake kwam, hiermee voorlopig in te stem men. Ook de opmerking van de wethouder dat de kleuters waarvan bekend was dat zij later op de Julianaschool zou den worden geplaatst, voor rang zouden krijgen bij de plaatsing op Klein Duimpje le verde in de commissie nauwe lijks bezwaar op. Op dit moment telt Klein Duimpje 34 leerlingen. Hiervan gaan er medio dit jaar 18 naar het basisonder wijs. Naast de eerder genoem de vier kleuters zijn er inmid dels al weer vijf kleuters voor het komende leerjaar inge schreven. Voorhands blijkt echter met name in De Ruigehoek nog voldoende plaats te zijn voor het kleuteronderwijs. Naar de mening van de wethouder zou eerst die ruimte moeten wor den opgevuld voordat tot uit breiding kan worden overge gaan. Het bedrag per leerling dat door de gemeente aan de ver schillende scholen voor basis onderwijs zal worden uitbe taald is voor 1975 aanzienlijk verhoogd. De commissie onderwijs ging met de voorstellen van het col lege accoord. Tijdens de be handeling van dit punt werd duidelijk dat het aantal leer lingen dat het basisonderwijs bezoekt aanmerkelijk terug loopt. Voor 1974 was voorzien dat zo'n 950 kinderen het ba sisonderwijs zouden bezoeken: Het bleken er uiteindelijk, veel minder te zijn. Voor 1975 verwacht men bij deze vorm van onderwijs nog maar maximaal 850 kinderen te plaatsen. Dit zou een gevolg zijn van de bijzondere bevol kingsopbouw van Leiderdorp. Van onze volleybalmedewerker LEIDEN Voor het eerst sinds lange tijd trad er weer eens een team in het veld. dat Groen SC de nodige moeilijkheden bezorgde. DAC, dat een mooie derde plaats bezet, was er uiteraard op gebrand om de ongeslagen koploper zijn eerste puntje af te snoepen. De tijd was er rijp voor. Groen SC miste namelijk nog steeds hoofd aanvaller Bert Frank en zag zich deze keer offensief nog meer verzwakt door het wegblijven van Emiel de Kier. De Alphenaren hebben de krachttoer echter niet kunnen volbrengen. Groen SC legde de basis voor zijn zestiende overwin ning in succesiie in de eerste twee sets, die resp. 15—10 en 157 opleverden. De moeilijkheden begonnen voor de Leidse ploeg pas goed in de derde set DAC speelde alles of niets en kreeg alles, het werd 1015. Geïnspireerd door dit succes bleef DAC daarna uiterst geconcentreerd op een puntendeling jagen. Het waren echter Frits Jans en Louis Cloquet, die na een zwaar bevochten 1212 met enkele geweldige smashes het vonnis over DAC velden. WVC profiteerde van de gelegenheid en liep door een 3—1 overwinning op Gemini/K 3 twee pun- Volleybal tjes verder uit op DAC. Orion, dat de kans kreeg om naast DAC op de derde plaats te komen, was kennelijk nog net niet genoeg over zijn inzinking heen om dit te kunnen volbrengen. Nadat de Hazerswoudenaren uitstekend van start waren gegaan en 159 en 158 op hun naam brachten, misten zij de kracht om door te drukken. KVC kwam met 15—17 met de hakken over de sloot en wist een daardoor gedesillusioneerd Orion toen via 615 een puntendeling af te dwingen. Voor Salvo gaat het er nu zo langzamerhand toch wel wat donker uitzien. Novo 2, dat toch niet zo'n sterk team is, kon niet tot capitulatie gedwongen worden. De Noord wij kers kwamen na een met 1512 verloren eerste set zeer sterk terug en gaven Salvo ten slote met 13 het nakijken. De koploopsters in de eerste klasse dames maak ten ook deze week geen fouten. Groen SC 3 had geen kind aan Gemini/K3. In de eerste set werd er door de Voorschotense meisjes nog redelijk tegenstand geboden, maar daarna werd het toch een zeer eenzijdige aangelegenheid. Groen SC liet 30 aantekenen met de setstanden 1510, 15—7 en 15—2. DAC behaalde een 3—0 overwin ning op KVC 2 en LUSV blijft in het kielzog van beide koploopsters dapper volgen. De Leidse studentes versloegen KVC 1 met 3—0. Groen SC 4 speelde tegen het zwakke Novo 4 een weinig geïnspireerde wedstrijd, waardoor de tweede set met onverwacht grote cijfers (15—7) verloren ging. Wakkergeschud door dit verlies kon Groen SC echter op tijd orde op zaken stellen en won via 10—15 en 12—15. STANDEN Heren eerste klasse: Groen SC 16—32, WVC 16-23, DAC 16—20,Orion 16—19, Groen SC 2 16-17, Leski/W2 16-16, De Valken 16-13, LUSV 2 16-12, KVC 16—11, Novo 2 15—10, Gemini/K3 15—9, Salvo 14—4. Dames eerste klasse: Groen SC 3 16-29,DAC 16-29, LUSV 15-20, Orion 16—16, Groen SC 4 15—15,Gemini/K4 14-13, KVC 15-13, In UP Go 15-13, KVC 2 16-13, Novo 3 16-11, Gemini/K3 14—7, Novo 4 16-1. KOUDEKERK De openbare kleuterschool Hummeloord in Koudekerk is er slecht aan toe. Op het eerste gezicht lijkt het houten gebouwtje aan de Prins Bernhardstraat nog heel wat. Maar de schijn bedriegt, want onder de verflaag zit op veel plaatsen verrot hout. Op de raadsvergadering van af gelopen dinsdag trok PvdA'er Kimpel fel van leer tegen de situatie op Hummeloord. Hij overdreef niet, want de zwam men komen inderdaad tussen de kieren te voorschijn en de vloer bij de hoofdingang is nu niet van de allerbeste kwaliteit. Kim pel greep de mogelijkheid, toen de raad werd geconfronteerd met een voorstel voor aanleg van centrale verwarming. Die moet er komen, dat is wel duidelijk, want de verwarming is niet al te best. Wethouder van der Pols beloofde de zaak in de gaten te houden. Mevrouw Takens, de hoofdleid ster, heeft al een wensenpakket ingediend bij de gemeente. Die nieuw stenen gebouw zijn. Al- worden langzaam maar zeker leen dan zou de openbare kleu- wel ingewilligd, maar het blij- terschool uit de ellende zijn. ven noodoplossingen. De enig Mevrouw Takens: „Voor één juiste oplossing zou een totaal klas is er een nieuw houten gebouw beloofd in dorp oost IV, maar dat wordt ook weer een houten gebouw". Ten opzichte van de christelijke kleuterschool riekt het naar dis criminatie, maar mevrouw Ta kens wil daar liever niets over zeggen. Vast staat echter weL dat de toestand op Hummeloord een De vloeren zijn echter op verschillende plaatsen verrot en de deuren en ramen kie ren. onhoudbare is Deuren die niet Steeds wordt er wel iets opg<s meer goed sluiten, vloeren die knapt, maar je kunt je natuur- onder het fraaie linoleum op lijk afvragen of een nieuw ge- een aantal plaatsen verrot zijn bouw niet goedkoper is. en ga zo maar door. Jan van der Nat Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Uit een enquête die Groep Nieuw Leidschendam onder 100 Leidschendamse gezinnen heeft gehouden is gebleken dat 53% de gemeentepolitiek het belangrijkst vindt, 44% vindt de landelijke politiek belangrijker en 3% de provinciale.. Op de vraag hoe gemeenteraadsleden hun werk goed kunnen doen antwoordde 32% dat ze op de hoogte moeten rijn van de werkelijke proble men, 29% dat ze niet het partijbelang maar het algemeen belang moeten nastreven en 7% dat ze uitsluitend hun eigen inzicht kenbaar moeten maken. Voor de functie van raadslid voelen overigens maar weinigen wat. Slechts 6% voelt er wat voor, 88% van de ondervraagden willen het niet zijn. Uit de enquête is gebleken dat 95% van de kiezers geen lid van een politieke partij zijn. De oorzaken waren vele: politieke partijen komen hun beloftes niet na, er worden teveel dure woorden gebruikt, partijprogramma's zijn „wa zig", veel geschreeuw en weinig wol, het partijbe lang gaat altijd voor, er wordt langs elkaar heengepraat en ook de wedervraag „welke poli tieke partij is goed". Bij de zeven gestelde vragen werd ook de mening gepeild over voorzieningen en omstandigheden in Leidschendam. Per geënquêteerde kwamen hie rop drie antwoorden. Ontspanningsgelegenheden hadden hierbij een gemiddeld matige beoorde ling. verkeerssituaties hadden een matige tot slechte beoordeling, groenvoorzingingen werden goed geacht, evenals winkelgelegenheden, de wo ningbouw, bejaardenzorg en onderwijsvoorzie ningen. In vijf procent van de opmerkingen kreeg het openbaar vervoer een slechte beoorde ling, vooral de busverbindingen. Opmerktelijk waren hierbij de vele klachten over hondenvuil. Waardering Over deze voorzieningen werd tevens de vraag gesteld hoe men dè behandeling van de verschil lende onderwerpen in de gemeenteraad beoor deelde. Groenvoorzieningen en woningbouw kre gen hierbij meestal een goede waardering resp. 67% en 46%, verkeerssituaties en ontspanningsge legenheden dikwijls een slechte, resp. 37% en 34%. De antwoorden op de laatste vraag, waarbij naar de sympathie voor de politieke partijen in de gemeenteraad werd gevraagd, zal voor de enquêteurs zelf ongetwijfeld een verrassing zijn geweest Van de ondervraagden prefereerde na melijk 22% de Groep Nieuw Leidschendam, 29% had geen mening of liet er zich niet over uit, 24% koos het CDA en de WD en Leidschendam se Progressieven kregen resp. 16% en 9%. De werkelijke verhoudingen in de raad zien er heel wat anders uit. Als we voor het gemak de raad op 20 zetels houden (het zijn er 21) heeft het CDA 45%. de WD 35%. PL 20% en GNL 5%. De groep merkt overigens bij deze uitspraak bescheiden op dat de bijzonder hoge score voor GNL „waarschijnlijk bevorderd werd door de persoonlijke benadering en op alom gewaardeer de ombudsfunctie". De Groep Nieuw Leidschen dam wil onder leiding van het raadslid Hans Pohlkamp en door middel van de Werkgroep Ombudsfunctie verder gaan met de opzet van enquêtering maar wellicht ook via een wijksge- wijze bcnaderipg. De statistische verwerking en analyse werd uitgevoerd door de tyier ing. D. A. Vedder uit Voorburg. Duitsers bekennen reeks inbraken in Katwijk en Noordwijk KATWIJK/NOORD VIJK - De reeks inbraken in het winkelcentrum aan het Rede rijkersplein, waarbij men het speciaal gemunt had op dro gisterij. De Koning en super markt Verwey, zijn opgehel derd. De daders blijken twee Duitsers te zijn, een 36-jarige autohandelaar en een 20-jori- ge jongeman zonder beroep, die te Amsterdam in een woonboot huisden en van daar uit opereerden. Vorige week werden zij bij een inbraakpoging in een le- vensmiddelenbcdrijf te Kat wijk op heterdaad betrapt. Behalve een aantal inbraken te Katwijk, bekenden zij ook de te Noordwijk gepleegde feiten. Bij de Inbraken aan het Re derijkersplein werden een grote hoeveelheid rookartike len, horloges, foto- en filmca mera's, vleeswaren en ande re goederen ontvreemd met een totale waarde van onge veer 18.000,-. De zeer bru taal werkende inbrekers ge bruikten in de zaken aanwe zige mandjes en wagentjes om de gestolen goederen van uit de zaak naar hun auto te Hazerswoude dingt mee naar wereld- schermtitel Vnn onze correspondent HAZERSWOUDE - De Ha- zerswoudse luchtmacht-adju dant D. J. Plaizier maakt een grote kans, om te worden uitgezonden naar de wereld kampioenschappen scher men, die in Juni in Wenen worden gehouden. Deze ver kiezing dankt hij aan de prestaties die hij leverde tij dens de onlangs gehouden schermwedstrijden van de bond van onderofficieren. Twee tweede plaatsen en een eerste bereikte hij op elek trisch floret tijdens wedstrij den in de Doelenkazerne te Leiden en in de Generaal Winkelmankazerne te Nun- speet. Tijdens een scherm- wedstrijd in het Wcstduitse Düren kwam Plaizier op elektrisch degen in de halve eindstrijd in een toernooi, waar twaalf landen van dc partij waren. Plaizier maakt sedert een half jaar deel uit van de kernploeg.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5