Allerlei(ds) A Paviljoenshofje voor Siberië" behoeden Juweel (Coöp) krimpt aantal bezorgwijken nog verder in Planologie is niets anders dan gokken" Houding gemeente frustreert Adviesraad voor de Binnenstad Culturele Week Veurs College van start DONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiMiiiiMiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniinmniiimiiiiniiiiiiHiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiliim Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Wanneer dat plan k voor de werkende jongerenflat doorgaat, komen we in een soort Siberië te zitten". Met de ze woorden vatte de heer Wij- ma, beheerder van het Pavil joenshofje, waarin drieëndertig alleenstaande vrouwen wonen, de klachten van de bewoonsters samen. Thans wordt het hofje, dat de ingang heeft aan de Rijnsburgersingel begrensd door het universiteitsgebouw aan het Stationsplein en de ho ge kantoorflat aan het Schut tersveld. „Deze gebouwen ver hinderen al dat we normaal televisie kunnen kijken. De ge plande flat voor de werkende jongeren zal ons het laatste straaltje zon kosten dat we nog hebben". Tijdens een gisteren gehouden vergadering van de project groep „woongebouw Stichting Huisvesting Werkende Jonge ren" van de Adviesraad voor de Binnenstad werd wel duidelijk dat ook de andere bewoners van de Rijnsburgersingel niet ge diend zijn van een „dergelijk afschuwelijk gebouw" naast hun deur. Het advies dat de raad voor 1 maart aan de ge meente moet uitbrengen zal dan ok negatief zijn. Alternatieven Bewoners en projectgroep wa ren het roerend eens dat een flatgebouw niet past aan de sfeervolle Rijnsburgersingel. Als alternatieve plaatsen wer den het Schuttersveld, de Lan- gegracht (bij de SLF) en het industrieterrein „De Waard" ge noemd. Het is niet alleen om het stads- schoon dat de bewoners zich tegen het plan verzetten. Een van de aanwezigen, stelde dat zijn woning het zal begeven wanneer er voor het flatgebouw dat 18 meter hoog wordt een woonruimte moet bieden aan 51 werkende jongeren, de palen gaan worden geheid. Bovendien vreesde hij wateroverlast, om dat de huizen een stuk lager liggen dan de weg. Het een en ander zal door de adviesraad bij de gemeente worden aange kaart. Tenslotte werd nog even stilge staan bij het gezicht, dat de adviesraad in de drie jaar van zijn bestaan voor de Leidenaar heeft gekregen. Algemeen was men het erover eens dat er meer aan de weg getimmerd moet worden. Een interne verande ring twee maanden geleden be gint thans zijn vruchten af te werpen. „Met die verandering wordt tenminste voorkomen dat er door twee verschillende werkgroepen tegenstrijdige ad viezen worden uitgebracht", al dus mevrouw Joosten, lid van de werkgroep „Wonen In de bin nenstad". In het verleden heeft de advies raad nogal eens (twaalf van de twintig keer) de bittere pil moe ten slikken dat zijn advies door de gemeente terzijde werd ge schoven. „Wanneer dit advies ook in de prullenbak verdwijnt, hoop ik dat alle leden van de raad bereid zijn en bloque af te treden", aldus de heer De Vries, vice-voorzitter van het dagelijks bestuur strijdvaardig. Het zal de gemeente dit keer moeilijk val len, het advies naast zich neer te leggen gezien het feit dat het door praktisch alle vijfenzestig betrokken bewoners wordt ge steund. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIMIIMIIIIIIIIIIIIIIIII De Juweel bakkerij aan de Rooseveltstraat: toekomst onzeker. Van een onzer verslaggevers Leiden - De houding van de gemeente Leiden ten opzichte van de Adviesraad voor de Binnenstad moet grondig verande ren. Gebeurt dat niet, dan kan deze adviesraad beter worden opgeheven, want door de huidige gang van zaken worden alleen maar goedwillende mensen gefrustreerd. Dit is grofweg de conclusie die men kan trekken na een gesprek met het bestuur van de adviesraad die deze week precies drie jaar bestaat, maar in al die jaren nauwelijks invloed heeft kunnen uitoefenen op het binnenstadsbeleid van de gemeente Leiden. Dat lag niet zozeer aan de activiteiten van de adviesraad dan wel aan de gemeente, die de door haarzelf in het leven geroepen adviesraad altijd min of meer heeft genegeerd, er nauwelijks belangstelling voor heeft ge toond. Hoe dat komt? Misschien door de kwaliteit van de uitgebrachte advièzen. Meer dan goede bedoelingen brengen de leden van de adviesraad vaak niet in. Mogelijk door de eenzijdigheid van de adviezen. De vroegere wethouder Kret van stadsontwik keling merkte in een raadscommissie-vergadering eens op „De Adviesraad voor de Binnenstad heeft zoals gewoonlijk negatief geadviseerd". Oorzaak kan ook zijn dat de gemeente (ambtenaren, college, raad) vraagtekens zet achter het gewicht van de adviesraad. Wie of wat vertegenwoordigen de leden van de adviesraad? Het antwoord op die vraag is simpel: ze vertegenwoordigen alleen zichzelf. Iedereen kan namelijk lid worden van de adviesraad. De heer A. Abcouwer, 2e secretaris: „Ik bijvoorbeeld liep nog al eens te mopperen op wat er gebeurde in de binnenstad. Nu kan je wel met een protestbord door de Breestraat gaan lopen, maar daar schiet je ook weinig mee op. Daarom ben ik maar in een adviesraad gaan zitten; in de hoop enige invloed te kunnen uitoefenen". In dat laatste is de heer Abcouwer wel een beetje teleurgesteld. En hij niet alleen. De afgelopen jaren hebben ongeveer 150 mensen zitting gehad in de raad. Momenteel maken er officieel rond 70 leden deel van uit. Daarvan zijn er hooguit 20 actief. De meesten haken af, omdat ze zo weinig resultaat zien van hun werk. Vice-voorzitter D. S. de Vries: „Vaak zit je tot in de nacht te werken en te vergaderen en als er dan een advies is uitgebracht wordt deze meestal door de gemeente zo van tafel geveegd". De afgelopen jaren bracht de raad ongeveer 30 adviezen uit Zeven werden gedeeltelijk door de gemeente opgevolgd. En het is nog maar de vraag of de gemeente ook zonder het advies van de raad niet daartoe was overgegaan. Omdat het ook van andere zijden was geadviseerd. Toch zit het bestuur niet bij de pakken neer. Het probeert zelfs de adviesraad nieuw leven in te blazen. Er zijn adverten ties geplaatst in de dagbladen om geinteresseerden in de binnenstad op te roepen lid te worden. Het zit er echter dik in, dat het enthousiasme van de nieue leden weer spoedig gedoofd wordt als er geen enkele respons komt van de zijde van de gemeente. Voorzitter W. F. Maas: „Op het ogenblik is het zo, dat als je om drie uur 's middags een afspraak hebt met een wethouder, je om tien voor vier bij hem wordt toegelaten op de kamer, maar dat je om vier uur al weer weg moet, omdat hij een andere afspraak heeft". Bepaald ook niet gelukkig is de adviesraad met de faciliteiten die hem door de gemeente worden geboden. Het zit hem bijvoorbeeld knap dwars, dat hij momenteel nog niet eens kan beschikkken over een medewerker die voor de administratie zorgt en het onderkomen van de raad, het pand Mors weg 10, bemant. Het belangrijkste vindt het bestuur echter toch wel, dat de adviesraad in de toekomst wat meer belangstelling krijgt van de zijde van de raadsleden. Vice-voorzitter De Vries: „Ze zouden zich bij ons kunnen informeren. Dan zou het niet meer hoeven voorkomen, dat een raadslid tijdens een gemeente raadsvergadering zegt: „Ik weet niet waar het om gaat, ik kies maar voor voorstel A". Ja echt, dat komt voor in Leiden". GROTE BAKKERIJEN ONZEKERE TOEKOMST TEGEMOET (Van een onzer verslaggevers) Leiden— De Juweelbakkerij aan de Rooseveltstraat gaat het aantal bezorgwijken verder in krimpen. Het wordt terugge bracht van 13 tot 9. Enkele jaren geleden toen het bedrijf nog deel uitmaakte van de Coöperatie had het nog 55 wij ken. Over heel Nederland ontslaat Juweel BV 70 van in totaal 210 broodbezorgers. Met de vakbon den is een akkoord bereikt over een afvloeiingsregeling. De inkrimping werd al min of meer aangekondigd toen Juweel BV, deel uitmakend van het concern Koninklijke Scholte Honig, de broodbakkerijen van Coop Nederland overnam. Sa nering wordt noodzakelijk geacht om het bedrijf weer ge zond te maken. Het personeel van de Leid se Juweel-vestiging (rond 50 tegen een paar jaar geleden nog onge veer 100) is er overigens niet gerust op, dat het bij het in krimpen van het bezorgerskorps zal blijven. Met spanning wacht het een structuur-onderzoek af, dat momenteel wordt uitge voerd door de Nederlandse Bak kerij Stichting in opdracht van werkgevers en werknemers in het bakkerijbedrijf. De resulta ten van dit onderzoek komen waarschijnlijk half augustus op tafel. LBF Ook het (135 man sterke) perso neel van de Leidse Brood Fa briek (King Com) ziet de moge lijke gevolgen van het onder zoek met enige vrees tegemoet Dezer dagen gingen er geruch- Het gebouwencomplex van de Leidse Brood Fa briek op de hoek van de Mare en de Maresingel. ten door Leiden, dat het bedrijf medio dit jaar zou worden over geplaatst naar Rijswijk. Daar staat de volledig geautomati seerde broodfabriek van Hus- Lensvelt, dat evenals de LBF deel uitmaakt van het meelcon- cem Meneba. De directies van zowel de LBF als Meneba verzekeren echter, dat ze zich zullen houden aan de afspraken met de vakbewe ging geen enkele wijziging in de bestaande situatie aan te bren gen, voordat het rapport van de Nederlandse Bakkerij Stichting op tafel ligt en dit met de vakbe weging is besproken. Van vak bondszijde stelt men al bij voor baat, dat men opheffing van de LBF niet zal nemen, mede om dat dit bedrijf als een van de weinigen binnen het Meneba- concem winst maakt Er zijn diverse oorzaken voor de moeilijkheden bij de grote broodfabrieken in Nederland. Het afstoten van bezorgwijken is voornamelijk een gevolg van wijzigingen in het distributie-pa- troon. De consument gaat er steeds meer toe over zijn brood te halen. Bij een warme bakker of bij een supermarkt Een andere oorzaak voor de moeilijkheden is de automatise ring op grote schaal die de afge lopen jaren is doorgevoerd. Hierdoor is overproduktie ont staan, die bovendien nog eens toenam door verminderd brood- verbruik per hoofd van de be volking. Al met al ziet het er naar uit, dat men binnen afzienbare tijd in Leiden geen brood meer thuisbezorgd kan krijgen." Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Met een toespraak van wethouder P.C. Boone van onderwijs, voorafge gaan door vrolijke draaiorgel- muziek is de driedaagse Cultu rele Week van het Veurs College in het bijzijn van burgemeester E.J.M. Kolfschoten van start ge gaan. „Reëel of irreëel" en „Sa menleven, samenwerken" zijn de thema's voor een stroom van aktiviteiten voor het overgrote deel georganiseerd door de leer lingen. De Culturele Week is niet alleen bedoeld voor de leerlingen maar vooral ook voor de Leidschen- damse bevolking die morgen daarvoor nog gelegenheid heeft. De vrijdag is gewijd aan Ierland en Ierse volk. In een van de lokalen zullen dia's worden ver toond, in 'n ander wordt een lezing gehouden, waarbij aan de hand van rebelsongs een stukje geschiedenis wordt behandeld tegen de achtergrond van de oude Ierse samenleving en de liedjes ten gehore brengen. In verschillende lokalen worden verder tentoonstellingen gehou den van tekeningen, schilderij en, aquarellen, foto's, keramiek, litho's en schelpen. Bewoners van de Rijnsburgersingel bekijken de kaar ten, waarop staat aangegeven hoe hun woonomgeving er uit gaat zien wanneer het gebouw voor de werkende jongeren er inderdaad komt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiHimiiiiiiiiiDiiii Leiden „Alles wat in de planologie gebeurd is toekomstmu ziek die is gebaseerd op cijfers die minstens 4 tot 5 jaar oud zijn, en waarmee we bij gebrek aan beter mee moeten werken. Plannen is derhalve niets anders dan gokken". Deze stelling poneerde gisteravond de stedebouwkundig ingenieur dr. A. Brouwers in een voordracht voor sectiecommissie II van de provinciale raad voor de ruimtelijke ordening Zuid-Holland. Deze raad zal te zijnder tijd het provinciaal bestuur moeten adviseren ten aanzien van het bestemmingsplan Zuid-Holland West. In zijn voordracht over wonen en woonmilieu in de Leidse agglomeratie legde de heer Brouwers bijzonder veel nadruk op de problematiek van leefbare stadswijken en die vnn een leefbare binnenstad in het bijzonder. In dit verband liet hij zich nogal negatief uit over de leefbaarheid van de Leidse binnenstad, waarvan hij overigens te kennen gaf er nauwelijks of nooit te zijn geweest Volgens hem moet er veel meer activiteit naar de binnenstad worden getrokken, die bovendien goed bereikbaar zou moeten zijn. Ondanks het feit dut er 13 buslijnen door de Leidse city gaan noemde Brouwers de binnenstad slecht bereikbaar. Hij doelde daarmee vooral op de bereikbaarheid voor het autoverkeer. „De mensen willen tegenwoordig niet meer dan 250 meter lopen om hun doel te bereiken," zo stelde hij. Daarom hield hij een pleidooi voor een ring van parkeergarages rondom het centrum, waarvoor hij alles (ook monumenten) wilde opofferen om zo dat doel te bereiken. „Geld speelt in dit verband geen rol. Dagelijks maak ik mee dat besluiten blijven hangen op geld. Niet dat geld, maar de mens en zijn leven moet centraal staan," aldus Brouwers, die aan de andere kant ook stelde, dut voor een parkeergarage naast de enorme kosten ook veel meer ruimte per auto nodig is, dan bij gewone parkeerterreinen. Terecht concludeerde de voorzitter van de commissie dan .ook na afloop, dat dr. Brouwers de commissieleden heel wat stof tot nadenken had bezorgd. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. De Bisschop De Leidse city is weer een eet- (en drink-)gelegenheid rijker. Ben Walenkamp - door griep en bronchitis en oververmoeidheid geplaagd en derhalve rustend en bijkomend ter bedde - heeft een nieuwe loot aan zijn sociale boom toegevoegd. Ben bezat ooit een .galerie" die zich uit de stoutste dromen terugtrok, en begon daarna een nieuw leven in „De Twee Spieghels" aan de Nieuwsteeg, waar een goed deel van het Leidse „Society-leven" zich in klank en drank afspeelt Walenkamps gezichtseinder is thans bepaald door een bistro, die aan de Kloksteeg 7 gisteren met een receptie werd ingeluid. De Bistro „De Bisschop" bete kent een culinair genoegen dat Leiden siert en verrijkt, te z i de i gens 11 uur tot des nachts 12 uur geserveerd kunnen worden. Van lunches met „aparte dinge tjes" tot prikkelende vis- en vleesgerechten met leuke garne ringen. Het lijkt ons een smake lijke aanwinst voor Leiden toe. Politiek De Leidse afdeling van de PPR houdt morgenavond een open bare ledenvergadering op Ra penburg 100. Voornaamste punt van diskussie zal zijn de samen werking in de linkse meerder heidscoalitie van PvdA en PPR/PSP/D'66 in de gemeente raad. Deze samenwerking heeft onlangs een gevoelige klap ge kregen door ondermeer het op treden van PvdA-wethouder Arie Verboom tegen de bewo ners van huizen van de Een dracht en de reaktie van de bondgenoten van de PvdA in het college hierop. Zoals bekend zette dit optreden nogal wat kwaad bloed, met name bij de PSP, waar al stemmen opgingen om de linkse samenwerking te verbreken. Ook de kwestie C&A en de houding van wethouder Verboom tegenover krakers en actiegroepen speelt hierbij een belangrijke rol. Inmiddels is er de afgelopen dagen bestuurlijk overleg ge weest tussen PvdA, PPR, Psp en D'66 over deze wrijvingspun ten, wat onder meer heeft gere sulteerd in een gezamelijke le denvergadering van deze partij en die in mei gehouden zal wor den, en waar de linkse samen werking onderwerp van gesprek zal zijn. Eerst beraadt de PPR zich morgen nog in eigen kring op de huidige situatie, (de PSP deed dit al eerder). Het bestuur van de Leidse afdeling zal dan ook mededeling doen van de resultaten die het overleg op hoog niveau verder nog heeft opgeleverd. De vergadering in het gebouw van de Leidse stu- dentenekklesia begint om 20.00 Conciërgewoning De conciërgewoning bij het Ste delijk Gymnasium zal worden opgeknapt, nu de woning we gens pensionering van de vorige concierge is vrijgekomen. Met het opknappen is een bedrag gemoeid van f 32.500. B. en w. zullen de gemeenteraad binnen- kosrt voorstellen hiermee ak koord te gaan. Exph osie Omdat de doos waarmee hij aan het spelen was, explodeerde, liep een 11 -jarige jongen uit de De Genestetstraat een vlees wond aan de linkerpols en ver wondingen aan het gezicht op. De doos, door de jongen gevon den in de Borgerstraat, had een tot nu toe onbekende inhoud. Hij was met touw en koper draad omwikkeld. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de explosie. Grof vuil De grof vuil wagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Hnogwvg (ge heel): Rijndijk; Dijkhoflaan; Valkenburgseweg; Haagweg (tien huizen); Klikspaanweg; Da Costastraat; de Genestestraat; Potgieterlaan; Tollanstraat; Schimmelstraat; Oltmanstraat; Hasebroekstraat; Borgerstraat; de Lennepstraatten Katestraat; Toussaintkade; Starmgkadc; Kneppel houtstraat; Multatuli- straat; Fred, van Edenlaun; Lo de wijk van Deyselstraat; Albert Vcrweystraat; Jacques Perk- straat; Herman Gorterstraat; Louis Coupcrusstraat; Hoflaan Willem Klcxislaan; Boshof; Duinhof; Meerhof; Akkerhof; Weidehof; Telderskade; Mulder- straat; Gcrrit Kastemstraat; So- gaarstraat; vu n Diemeistraat; Rooseveltstraat (geheel). II"

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3