£eidóe Sowumt Politiek gevecht V redeling-P. v .d. A. over Starfighter we maken het goed met 'n bloemetje Broeder Mattheus door vergissing justitie vrij MINISTER ONDER VUUR Allon: produktief beraad in Jeruzalem Debat over landbouw: marathon in Brussel Oxirane Chemie in kort geding tegen gemeente Rotterdam STAAT VAN BELEG IN MALAGASIE Vrouw in leger nog steeds de mindere Woensdag 12 februari 1975, 65e jaargang no. 20041 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Warmte Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus tl. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeui-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C leune Advertenties (excl B.T.W.) f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3.65 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week ƒ2.69 kwartaal f 14.76. jaar f 135,15 losse nummers 50 cent. Ned. II om 20.35 uur het tv-spel „Warmte". Om 2L25 uur Werk winkel met werkloze jeugd. Ned. J om 20.21 uur Wereld op wielen in de RAI en om 21.00 deel 3 van „De verlossing" (slot). Plaatselijk regen Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Maximum temperaturen rond 11 graden, in het Wadden gebied iets lager. Morgen zon. 8.00-17.49 Maan: 8.17-20.41 Schev. Hoogw.: 4.34- 16.41. Laagw.: 0.18-12.37. Van onze parlementaire redac tie Den Haag De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft zich gisteren bij de bespreking van de'Defensiebegroting zeer kri tisch opgesteld tegenover de vervanging van de Starfighter. De socialistische woordvoerder Dankert gaf zijn partijgenoot minister Vredeling op overdui delijke wijze te kennen, dat er met de socialistische fractie weinig te marchanderen valt. Zonder een duidelijke taakver deling binnen de Navo gaat een royale vervanging van de Star fighter alleen maar ten nadele van de landmacht, aldus Dan kert die zich ovef de mogelijk heden van die taakverdeling tussen de verschillende Navo- landen erg pessimistisch toonde. Misschien heeft de minister ge dacht dat het parlement wel en kele honderden miljoenen extra beschikbaar wil stellen. Wat de PvdA betreft hoeft hij daar niet op te rekenen, aldus het socialis tisch kamerlid. De fractie van de PvdA voelt er ook niets voor zonder meer te aanvaarden dat België, Neder land, Denemarken en Noorwe gen eventueel gezamenlijk voor stellen ter vervanging van de verouderde Starfighter zullen indienen. De keuze van een nieuw ge vechtsvliegtuig voor de lucht macht zal door de PvdA worden getoetst aan de volgende uit gangspunten: Het toestel mag niet bijdra gen tot verder opjagen van de bewapeningswedloop. Mochten de regeringen van België, Ne derland, Denemarken en Noor wegen evenals de Verenigde Staten besluiten de F 16 aan te kopen, dan zal minister Vrede ling het overtuigende bewijs moeten leveren dat dit met het oog op de sterkte van de Russi sche luchtmacht nodig is en dat' de Navo in Centraal Europa onvoldoende vergelijkbare toe stellen beschikbaar heeft. De prijs voor de 102 nieuwe gevechtsvliegtuigen dient te lig gen binnen de 2,3 miljard gul den, zoals in de Defensienota geraamd is. De socialistische woordvoerder hield de minister aan zijn toe zegging de beslissing over de atoomtaken voor de opvolging van de Starfighter tot 1981 uit te stellen en in de tussentijd te proberen via Navo en de be sprekingen tot wederzijdse troe penverminderingen tussen Navo en Warschaupact van die taken af te komen. Waltmans (PPR) zei dat zijn fractie er nooit een geheim van heeft gemaakt bezwaren tegen de vervanging van de Starfigh ter te hebben. Met Van der Spek (PSP) zei hij verder, dat kenne lijk het militair industriële com plex in de Verenigde Staten op gang moet worden gehouden. Hij diende een amendement in om de vervanging van de Star fighter te schrappen en in ver band daarmee de Defensie-be groting te verlagen. BRUSSEL (ANP) De Europese ministers van landbouw zijn vanmiddag in Brussel bijeengekomen om in een laatste onder handelingsronde een compromis te bereiken over de Europese landbouwprijzen. Het zal vermoedelijk weer een marathonzit ting worden, waarvan de Nederlandse minister Van der Stee morgenochtend een gunstig resultaat hoopt te kunnen melden. Gisteravond laat was nog weinig voortgang geboekt, toen de Duitse minister Ertl naar Bonn vertrok voor nader overleg. Het zal voor een belangrijk deel van Duitsland afhangen of men iets van de zogenaamde monetaire compensaties kan afbreken (de compensaties die zijn ontstaan als gevolg van de muntbewo- gingen tussen de Europese landen). De nieuwe prijzen hadden al per 1 februari moeten worden vastgesteld. Pannekoek Met pannekoeken kan men vele kan ten uit. Men kan ze maken; men kan ze eten en er zijn wedstrijden mee te houden. Wie de meeste op kan eten bijvoor beeld. Dat laatste deed de 19-jarige Mark Mishon in een Londens res taurant. Hij at bin nen zeven minu ten 61 stuks op. Het meisje te rechter zijde loopt zich niet het vuur uit de sloffen om Mark te bedienen, maar ze is hier bezig de traditio nele pannekoe- krace te winnen in Olney, Enge land. DEN HAAG De Benedictij ner monnik Mattheus N. (45) is dankzij een administratieve fout van justitie weer op vrije voeten. Broeder Mattheus was als wapcnsmokkelaar betrok ken bij de gijzelingsaffaire in de Scheveninges strafgevan genis in oktober van het vori ge jaar. Hoewel hij pas 25 februari voor de rechtbank moet verschijnen, was hij gis teren al in het Haagse Paleis van Justitie, waar hij vernam dat de rechter zijn voorlopige hechtenis door het te laat be reiken van een nieuwe dag vaarding moest schorsen. Of ficier van Justitie mr. C. van Steenderen verwacht overi gens wel, dat de broeder op 25 februari op de zitting zal verschijnen. De Benedictijner monnik werd een week na het gijzelingsdra ma in de Scheveningse gevan genis gearresteerd. Hij had het wapen geleverd waarmee de vier gedetineerden Jan Brou wers, Daun Denie, de vlieg tuigkaper Nuri en de Algerijn Koudache het zangkoor Vt Captivi Gaudeant" gijzelden. Hij werd in voorlopige hechte nis genomen. De hechtenis duurde al 102 dagen, de door de wet als maximum vastge stelde termijn. Om hem in hechtenis te kunnen houden tot zijn zaak voor de recht bank kwam moest broeder Mattheus opnieuw gedagvaard worden. Die dagvaardiging moest hem tien dagen voor het verstrijken van de 102 dagen hebben bereikt. Door een ad ministratieve fout gebeurde dat niet en kreeg broeder Mattheus de dagvaarding eerst enkele dagen geleden. Officier van Justitie Van Steenderen: „Ergens is een foutje gemaakt. Broeder Mattheus heeft daar van slim geprofiteerd. Onder meer door de zittingszaal niet binnen te komen zodat de rechter de verlate dagvaarding niet nietig kon verklaren." Waar broeder Mattheus, die het wapen de gevangenis bin nensmokkelde uit vriendschap voor gedetineerde Jan Brou wers, momenteel verblijft is niet bekend. De Benedictijner Paulusabdij in Oosterhout, waar hij voor zijn hechtenis woonde, wil geen enkel com- geven. ROTTERDAM Oxirane Chemie Nederland heeft een kort geding aangespannen tegen het college van B en W van Rotterdam, dat het bedrijf enige tijd geleden een boete oplegde van viereneenhalf miljoen gulden, wegens het niet volgens de regels melden van een ongeluk in de chemische fabriek, waarbij een gaswolk ont snapte. Oxirane heeft B en W van Rotterdam verzocht de uitvoering van het besluit tot de boete op te schorten tot de onafhankelijke rechter heeft uitgemaakt of dat besluit rechtmatig is. In ieder geval zal Oxirane tegen het besluit van B en W bij de gemeenteraad in beroep gaan, aldus een mededeling van het bedrijf. VROUWEN -maar de gehuwde vrouwelijke militair moet nog steeds haar ei gen kost en inwoning betalen. Deens kabinet nog niet van de grond Kopenhagen (AP) De waar nemende Deense premier Poul Hartling heeft gisteren zijn po ging om een niet-socialistische minderheidsregering te vormen opgegeven. Hartling is er niet in geslaagd van de sociaal-demokraten, die deel van de oppositie zouden gaan uitmaken, de garantie te krijgen dat zij een poging om de nieuwe regering ten val te brengen niet zullen steunen. De nieuwe regering wordt namelijk bedreigd door de Partij voor de Vooruitgang van de advocaat Mogens Glistrup, die strijdt te gen bureaucratie en belastingen. De verrassende ontwikkelingen van gisteren betekenen dat Ko ningin Margrethe II voor de vierde maal in twee weken de leiders van de tien politieke par tijen moet gaan raadplegen en opnieuw een formateur moet benoemen. ERITREA Het bevrijdings front van Eritrea heeft op drie punten bij de provinciehoofd stad Aasmara de Ethiopische troepen tot terugtocht gedwon gen en daarbij een groot aantal militairen gedood en gevangen genomen, aldus het bevrijdings front. OVERVAL Bij een overval op het Parijse warenhuis La Samaritaine hebben drie gemas kerde bandieten gisteren ruim anderhalf miljoen franc (een miljoen gulden) buitgemaakt. Zij kregen hun buit toen perso neelsleden de opbrengst van de dag naar een geldtransportauto brachten. renhuis in New Orleans deed het carnaval in die stad letterlijk in rook en vuur op gaan. Op de voor grond een be droefd kijkende carnavalvierder. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU1IIIIIIIIIIIIII Voor duurder aardgas geen compensatie bejaarden DEN HAAG (ANP) - De AOW en Bijstandsuitkeringen zullen niet extra worden opgetrokken in verband met de prijsstijgin gen van het aardgas. Wel wordt overwogen een tijdelijke toe slag van 2% uit te keren op de AOW- en AWW-uitkeringen met ingang van 1 april aanstaande. De prijsverhoging van aardgas is een onderdeel van de ontwik keling van het totale pakket kosten van levensonderhoud. Aldus staatssecretaris Meijer (CRM) op vragen van de WD- Kamerleden Kapeyne van de Copello en Van Aardenne, die menen dat de bijsturing van de uitkeringen, hetgeen ieder jaar per 1 januari en 1 juli plaats vindt, geen gelijke tred heeft gehouden met de sterke stijging van de aardgasprijzen. JERUZALEM (Reuter-UPI) - De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft dinsdag in besprekingen in jeruzalcm de israëlische regering gepolst over de vraag hoever Israël bereid is zijn troepen in de Sinaï terug te trekken en tegen welke politieke prijs. De Israëli sche minister van buitenlandse zaken, Yigal Al ton, sprak na afloop van het onderhoud van „een erg produktief' gesprek. Tijdens de eerste étappe vredes missie in het Midden-Oosten sprak Kissinger gedu rende 1 1/2 uur onder vier ogen met premier Jitzhak Rabin. Daarna gingen de besprekingen verder in aanwezigheid van het Israëlische onder handelingsteam met o.a. minister van defensie Shimon Peres en de belangrijkste adviseurs van Kissinger. De Nederlandse rijksvoorlichtingsdienst heeft ver klaard dat bij het Wereldnatuurfonds niets bekend van een voorstel van prins Bomhard om van de Sinaï een natuurreservaat te maken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniiuiniiiiiiiiii SCHEURING De Verenigde Partij, de grootste oppositiepar tij van Zuid-Afrika, eens de re geringspartij van wijlen Jan Smuts, is gisteren in een ernsti ge crisis beland door het vertrek van de meeste leden in de pro vinciale raad van Transvaal. Dezen hebben een „Hervor mingspartij" opgericht, waarbij zich zeker een flink aantal par lementsleden zal aansluiten. De partij is ernstig verdeeld over de apartheid. TANANARIVE (AFP) Het militaire bewind in Malagasie heeft vanochtend de bevolking opgeroepen thuis te blijven. Sinds de moord op het nieuwe staatshoofd kolonel Richard Ratsimandrava, die dinsdagavond in het centrum van de hoofdstad Tananarive werd doodgeschoten, is de staat van beleg van kracht. Alle scholen en universiteiten zijn tot nader order gesloten en er is officiële rouw afgekondigd. Volgens de Malagasische radio is de moord op kolonel Ratsiman drava het werk geweest van leden van de mobiele eenheid van de politie onder leiding van een zekere Zimbo. (Van onze pari. red.) Den Haag Kamerlid Keja (VVD) is van mening dat minister Vredeling er nog steeds van uit gaat, dat de man meer capacitei ten heeft dan dc vrouw. De minister laat nu onderzoeken welke functies en opleidingen eventueel kunnen worden opgesteld voor vrouwen. „Tegen zo'n opstelling zouden zeker" de „rooic vrouwen" moeten protesteren, aldus het liberale Tweede Kumerlid Keja gisteren tijdens dc behandeling van de defensiebegroting. De WD is van mening dat in principe alle functies en opleidingen voor vrouwen moeten openstaan. De socialist Spinks vroeg de minister hoe het staat met de integratie van de vrouwencorpsen. „Hot is wel aardig dat de vrouwen nu diverse cursussen mogen volgen, maar de gehuwde vrouw dient in tegenstelling tot haar mannelijk militaire collega zelf haar voeding en huisvesting te betalen. Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van eon Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! En dat in het jaar van de vrouw!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1