HAVELANGE! TOERNOOI IN ARGENTINIË WORDT WEERGALOOS SUCCES Engelse overmacht badminton eentonig FIFJ4 is gerustgesteld Blunders Henneberg fataal Jan Fröhlich weg bij Drop Shot HBH GELUKKIG GEEN VOLKSLIED BIJ ELKE PRIJSUITREIKING ZURICH De kans dat Nederland en België de eindronde van het we reldkampioenschap voet bal 1978 zullen organise ren is te verwaarlozen. Het bestuur van de we reld voetbalbond (FIFA) heeft zaterdag tijdens een vergadering te Zu rich zijn volle vertrou wen uitgesproken in Ar gentinië als organisator. Voorzitter Joao Havelan- ge (Brazilië) verklaarde tijdens een persconferen tie na de vergadering van zaterdagmiddag: „Alles wijst erop dat het toernooi in Argentinië een weergaloos succes zal worden. De Argen tijnse minister van sport heeft mij verzekerd dat zijn regering voor hon- voorstel van de Neder landse en Belgische voet balbonden is bij ons daarom niet verder in be spreking geweest." Zaterdagmiddag hadden Pedro Eladio Vasquez, Argentijns mi nister voor Sport en Toerisme en Dr. Martin Noel, als verte- MKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊËÊÊBKKÊEÊtÊBBÊUÊB e Voorzitter Joao als organisator. ons niet verder in Havelange van de FIFA (rechts) sprak zijn vertrouwen uit in Argentinië ,Het voorstel van de Nederlandse en Belgische voetbalbonden is bij bespreking geweest". derd procent achter de organisatoren zal staan. De informaties die wij verder uit Argentinië hebben ontvangen, gaven ons precies de inlichtin gen en de zekerheden die wij wensten. In dit licht bezien zou het onjuist zijn een land, of een com binatie van landen, als „reserve" voor de organi satie aan te wijzen. Het WÊÊKBÊM genwoordiger van de voetbal bond, uitdrukkelijk bevestigd dat hun land aan alle voorwaar den zou voldoen, die door de FIFA zijn gesteld. In Zurich werden de plannen voor de ver groting van de stadions ter tafel gelegd en verder de voorstellen voor de huisvesting van de ploe gen, over de verbindingen voor televisie, radio, fotografen en verslaggevers. De Argentijnse regering heeft de verzekering gegeven dat alle gegadigden de benodigde inreisvisa zullen krij gen en bovendien werd gegaran deerd dat de deelnemende lan- - den hun deel van de opbreng sten van het kampioenschap on- j' belemmerd zouden kunnen uit- B Vraag In Zürich is nog geen beslissing genomen over het aantal deel nemende landen. Eind april zal de vraag .zestien of twintig ploegen" tijdens de vergadering van de FIFA te Dakar (Senegal) worden beantwoord. Naar aan leiding van dat antwoord zal beslist worden of het toernooi, dat op 1 juni 1978 zal beginnen in 25 of in 29 dagen zal worden afgewerkt. De organisatoren hebben toege zegd dat in 1977 de totale ac commodatie gereed zal zijn en ter inspectie zal staan. De FIFA zal in mei 1975 de inschrijving voor het toernooi openen en de bonden zullen zich tot 31 augus tus 1975 kunnen aanmelden. In de herfst van 1975 zal de groep sindeling voor de voorronden worden bekend gemaakt en tus sen 1 januari 1976 en 1 decem ber 1977 moeten de kwalificatie wedstrijden worden gespeeld. In januari 1978 zal de groepsinde ling voor de eindronde worden bekend gemaakt. De stadions die zullen worden gebruikt zijn die van River Pla te (uitgebreid van 55.000 tot 70.000 plaatsen), Velez Sarsfield (van 52.000 op 80.000), Rosario (van 51.000 op 72.000), Mar del Plata (van 18.000 tot 45.000), Cordoba (nieuw, 52.000) en Men- doza (nieuw, 60.000). Voorzitter Havelange maakte ook nog bekend dat het plan bestaat op 11 of 18 juni 19y5 in Rio de Janeiro een wedstrijd Zuid Amerika—Europa te hou den. Coach Henneberg achtte het noodzakelijk een wissel toe te passen, toen het goed ging met het dameshandbalteam. Het kostte de zege. (Van onze handbalmedewerker) GRONINGEN Onbegrijpelijke tactische blunders van coach Henneberg hebben de kansen van het nationale dameshandbalteam om zich te kwalificeren voor de eindron de van het wereldkampioenschap tot nnl gereduceerd. Op een moment dat de vaderlandse dames uitermate soepel acteerden en tegenstander Denemarken goed onder controle hadden, getuige de voorsprong van 6-2 en 6-4, achtte Henne berg het noodzakelijk een wissel toe te passen die desastreus uitpakte. De vier vervangsters haalden totaal het ritme uit de tot dat ogenblik succesvolle ploeg, waardoor Denemar ken terug kon komen tot 7-6. In de tweede helft vond eigenlijk een identieke ontwikkeling plaats. Weer startte het basisteam van Nederland goed, de verdediging functioneerde bevredigend, maar opnieuw een „wisseltruc" van Henneberg leidde de ondergang in. In hoog tempo slaagden de Deense dames erin de achterstand onge daan te maken en een voorsprong van 11-9 te nemen. Dit was de nekslag voor de Nederlandse dames die in een ommezien op forse achterstand werden gezet, hetgeen ui teindelijk resulteerde in een nederlaag van 18-11. Daarmee is Nederland volgende week in Denemarken volstrekt kan sloos voor de return. Topscorer bij de Deensen was Jette Madsen met acht treffers, waarvan vier uit een strafworp. Nederlands beste schutster was Hannie de Kok met drie treffers. Weinig gelukkig voor de propaganda mag de misluk te poging van handbalofficials worden genoemd om voor andere shirts te zorgen toen bleek dat het kleurverschil van het tenue op zwart wittelevisies niet uitkwam. De Nederlandse herenploeg speelde in Groningen een oefen wedstrijd tegen Oostenrijk. Zonder Kees Keijzer speelde de ploeg erg sterk hetgeen bleek uit de standen 4-2, 6-3 en de ruststand van 8-7. Nederland overleefde een moeilijke perio de na op 13-15 te zijn gekomen. Henny Loeffen zorgde met twee treffers voor 15-15. In een uiterst enerverende slotfase, waarin Nederland nog op 16-15 kwam, kreeg Oostenrijk van de scheidsrechter de gelijkmaker cadeau bij een strafwörp. Uitslag 16-16. Een dag later verloor de Nederlandse herenploeg het tweede duel tegen Oostenrijk met 1815. Het duel werd in Heerhugo- waard gespeeld. Joke van Beusekom en Marjan Luesken misten de hoofdprijs, maar de bloemen verdienden de meisjes ten volle. (Van onze sportredactie) BEVERWIJK Jan Fröhlich verlaat Drop Shot definitief. Dat betekent na de reeds-eerder tot stand gekomen degradatie van het voormalige Haagse topbadmintonteam een nieuwe tegen slag. Fröhlich gaat bij landskampioen Duinwijck spe len. „Ik acht mezelf sterk genoeg om in aanmer king te komen voor één van de twee topteams van Duinwijck", verklaarde Fröhlich. „En ook al zou ik dat niet bereiken en bij voorbeeld in het derde worden opgesteld, dat net zo hoog speelt als Drop Shot volgend seizoen, dan zal ik er toch geen spijt van hebben. Drop Shot is te veel een recreatievereniging geworden, waardoor de topspelers worden verwaarloosd". BEVERWIJK Het is maar goed dat het bij badminton niet gebruike lijk is om tijdens elke prijsuitreiking per onder deel het volkslied te spe len. Want dat zou hebben betekend dat in de Be- verwijkse sporthal giste ren niet minder dan vier maal het God save the Queen had weergeklon ken na de finales van de open Nederlandse kam pioenschappen. De over macht van de Britten was zo groot dat het bij na eentonig werd. Alleen in het herenenkelspel werd het Engelse bol werk van bressen voor zien, maar in het dame senkelspel en alle dub belspelen ging de zege palm naar onderdanen van John Buil. Daarbij mag illustrerend worden genoemd voor de Engelse hegemonie dat in de da messingle- en herendub- bel eindstrijd van een ge heel Britse aangelegen heid kon worden gespro ken. een toontje meegeblazen. Slechts in de dubbelspelen was sprake van enige succesjes, doordat ons land voor het eerst in de halve finales gemengd dubbelspel was vertegenwoor digd met Mar ja en Rob Ridder en voorts zelfs een duo mocht laten aantreden voor de eind strijd damesdubbel middels Jo ke van Beusekom en Marjan Luesken. Vooral de prestatie van beide laatsten mag hoog worden aangeslagen. Hoewel het vaderlandse koppel met de hoofdprijs in het verschiet moest buigen voor Sue Whetnall en Nora Gardner had het een ronde eerder de toeschouwers aan zich verplicht. In een uitstekend duel over troefden de Nederlandse meis jes daarin Gillian Gilles (de la tere winnares single) en Marga ret Beck. En deze triomf mag met bewondering worden beke ken, want het kan toch niet worden gezegd dat Joke en Marjan topfit aan de ontmoe ting begonnen. Joke van Beusekom verstuikte eind vorige week haar enkel en Marjan Luesken wordt al lange tijd geteisterd door een hard nekkige achillespees blessure, die aan het eind van dit seizoen operatief zal moeten worden be handeld. Ondanks deze „kwa len" reikten beide meisjes naar een zeer goed niveau. Vooral taktisch zeer sterk, Gillian Gilks werd aan het net vrijwel uitge schakeld, grepen Joke en Mar jan de zege in drie games: 15-12, gedegen opererende dames 14-17 en 15-7. Whetnall en Gardner vrijwel Deze inspanning eiste wel zijn moeiteloos naar 15-3 en 15-5 tol. Want in de finale konden doorstoten de zeer Brits ogende en uiterst „Ik had zaterdag vrijwel geen Evenals enkele jaren geleden greep Gillian Gilks de enkelspeltitel. last van mijn enkel", verklaarde Joke van Beusekom. „Maar zon dag was het behoorlijk pijnlijk. Ik ben 's morgens nog een half uur behandeld door mijn dok ter, maar dat kon toch niet alle pijn weggemen." Ook Marjan Luesken klaagde over haar hiel. Oók zij verklaarde vóór het be gin van de zo teleurstellend ver lopen finale dat haar blessure haar parten speelde. „Ik moet speciale schoenen aandoen met een verhoogde hielzool. Anders gaat het niet. Tussen de partijen door loop ik maar op een paar klompen, anders verga ik van de pijn. Massage hielp niet. Het gaat om het aangroeien van een stukje bot aan het gewricht. Dat zal met een operatie moeten worden verholpen". Opmerkelijk Voor een tweede opmerkelijke „blijk van aanwezigheid" zorg de de „familie Ridder". Marja en Rob, telgen uit het talentrij ke Haarlemse geslacht, lever den een fraaie prestatie door zich onder de laatste vier te scharen in de mixed. De weg naar de finale werd ze evenwel versperd door het ge routineerde Duitse duo Zizman- n/Bochow, dat uiteindelijk ten onder ging tegen U het vall/Ed- dy, inderdaad een Britse combi natie. Voor een aangenaam tegen wicht zorgden Sture Johnsson en Fleming Delfs. Dit uit respec tievelijk Zweden en Denemar ken afkomstige duo zorgde voor een enerverende finale, waarin Johnsson zich in de eerste game fortuinlijk mocht noemen dat op een beslissend moment een klein kind met het nodige mis baar achter de baan langsholde. Dit bracht de Deen dusdanig uit zijn evenwicht dat hij een smash ver buiten de lijnen plaatste. Daarmee de game aan zijn opponent toespelend: 15-14. Dat Delfs over de meeste kwali teiten én de beste conditie be schikte bewees hij in de tweede game. Johnsson kon het tempo moeilijk volgen en het resultaat was dat hij met 15-0 tenon- der ging. Ook in de derde game was Fleming Delfs de drievoudi ge winnaar van de Open Neder-, landse titel, Johnsson, de baas. Met 15-11 greep Delfs de triomf. Rob Ridder, die de afgelopen weken door Groot Brittanlë toerde en ook de komende we ken in de gelegenheid wordt gesteld buitenlandse routine op te doen, kon in Beverwijk nog niet imponeren. Toch was zijn optreden tegen Paul Whetnall een hernieuwd bewijs van zijn vooruitgang. Pas in de derde game capituleerde de jongste Ridder met 15-11. Waarmee Nederland voor de zo-' veelste keer na de tweede ronde niet meer in het herenenkelspel was vertegenwoordigd. FRANK WERKMAN a EM

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18