Toch een wonder in het Zuiderpark WAGENINGEN SCHIEP MET HOLLEN EN SJOUWEN CHAOS BIJ PSV AZ'67 deed het voor trainer Brand: 8-1 Misser van Mansveld maakte Roda JC moreel nog sterker Kwartfinales msÉMIm i .i .v., v.v.v.. lui Het misschien wel be langrijkste moment van de wedstrijd. Nanninga, de topscorer van Roda, plaatst de bal in de door Thie ver wachte hoek en de tweede strafschop van Roda had geen treffer opgeleverd. iiiiiiiiiiiiittiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiii DEN HAAG Het resultaat van de loting voor de kwartfina les van het toernooi om de KNVB-beker (op woensdag 12 maart) is als volgt (eerstgenoem de club speelt thuis): FC Den Haag-Sparta AZ67-IJsselmeervogels IVageningen-Heracles FC Twente-Volendam De mogelijkheid bestaat dat AZ67 en Wageningen hun uit wedstrijden op een ander ter- -ein zullen moeten spelen daar ieze clubs niet beschikken over ïen lichtinstallatie. Illlllllllllllllllllltllllllllllltlllllllllimilllllllllll. Topoverleg in beide voet- DEN HAAG De ondraaglijke spanning duurde balkampen. In de wedstrijc maar kort. Diep gebogen en een en al moedeloosheid kon geen beslissing worder uitstralend durfde de neergevleide Aad Mansveld de afgedwongen en de verlen realiteit niet onder ogen te zien. De beslissing was gingen moeten nu meei naar zijn gevoel gevallen. Zijn falen als eerste speler duidelijkheid scheppen van FC Den Haag bij het nemen van de beslissende Boskov geeft temidden var strafschoppen in deze werkelijk allesbiedende be- zijn spelers de laatste aan kerthriller, leek Roda JC - ook in zijn spel overtui- wijzingen. gender - moreel nog sterker te maken. Wat zou er ËMaar het was niet waar, het haast onmogelijke werd moge- X lijk. De man achter het wonder - 4 j.- van het Zuiderpark was - hoe X kan het anders - doelman Ton Thie. Toen scheidsrechter Pijp- er na tweemaal een kwartier J verlenging het sein op groen zette voor een altijd onbevredi gende beslissing via vijf straf schoppen voor elke partij had de Gouwenaar alle goedbedoel de adviezen zoveel mogelijk ont weken om helemaal zichzelf te blijven. „Als je naar iedereen gaat luisteren weet je het op het laatst niet meer". Dat nu wilde Thie juist vermijden, omdat zijn kennis over de tegenstander niets te wensen overliet. „Ik heb ze op de tv allemaal wel eens een keer een strafschop zien nemen en dan vergeet je hun eigenaardigheden niet meer. Ik niet althans". Deze misschien wel boud over komende beweringen demon streerde de Haagse doelman in het zicht van de „afgrond". Toen haast niemand het meer verwachtte deed zijn reputatie van een met een strafschop moeilijk te passeren doelman wonderen. Eerst schoot Koerver, vlak na de misser van Mansveld, tegen de - hoe bestaat het - kruising van lat en paal en daarna had Nanninga - anders de rust zelve - niet de lef de bal erg hard in nog fout kunnen gaan. Niets, het leek honderd pro cent zeker. Zelfs de hyper- en hypernerveuze trainer Boskov wist geen raad met zijn gevoel van teleurstel ling. „Onmogelijk, het kan niet meer. Vanuit deze vertrekpositie lukt het nooit dit seizoen twee keer te winnen met strafschoppen". Door een nijdige trapbeweging vloog het volgende moment een polle tje gras door de lucht te schieten. Daardoor werd het ertussen door gemaakte doelpunt van De Geer goud waard. Het Zuider park realiseerde zich dat FC Den Haag nu ineens een morele voorsprong had verworven en deze indruk werd ondersteund door enthousiaste bijval vanaf de tribunes. Het kon toen haast niet meer fout gaan voor FC Den Haag. Van Leeuwen maak te 2-0, Dick Advocaat toch 2-1, en Jol 3-1. De in de wedstrijd al zwaar "op de proef gestelde Blatter was de volgende, die de kleine kans van Roda verdedig de. Toen zijn schot tegen de lat stukspatte, lag Roda JC er uit. Dat dit Blatter overkwam, was eigenlijk niet verwonderlijk. De ex-PSV'er had misschien wel zijn moeilijkste middag van het seizoen erop zitten. Al voor het begin van de wedstrijd was zijn aanwezigheid een punt van dis cussie omdat Ling zijn directe tegenstander zou zijn en hij als een „schaver" bekend staat. Ling was voor hem daarom enigszins bang. Maar FC Den Haag lette op Blatter en elke overtreding tegen Ling werd hem zwaar aangerekend. Een keer bemoeide zelfs Mansveld zich ermee en niemand had toen vreemd opgekeken als scheids rechter Pijper een gele kaart had uitgedeeld. Merkwaardig genoeg toonde hij na de rust het WAGENINGEN „Van mij hadden ze een keertje mogen doorzakken", was het antwoord van de totaal verslagen Kees Rijvers op de vraag of zijn spe lers een beetje te veel carnaval hadden gevierd. „Daar is geen sprake van geweest H'as bet maar waar". Met deze aanvulling wilde PSV's trainer laten blijken, dat bij toch wel diep in de problemen zit. Rijvers mompelde wat voor zich heen over een aantal spièlcrs, dat beneden de verwachtingen was gebleven. De klap was hard aan gekomen op de Wageningse Berg. De klad zit in de ploeg van PSV. Dat is na de nederlaag tegen FC Twente en het gelijkspel tegen GO Ahead wel duidelijk. Wageningen maakte er ge bruik van (3—2). Het is niet eens zo verwonderlijk dat het met PSV helemaal mis is. De ploeg speelt al enige weken zonder de Zweed Ralf Edström die met zijn fameuze koptechniek de bal schietklaar voor zijn medespelers pleegt neer te leggen. Toch bleef PSV in zijn geliefde spel met de hoge voorzetten volharden. Een tactische misser van de eerste orde. De Eindhovenaars waren op nog meer plaatsen gehavend. Goalgetter Willy van der Kuylen liep vrijdag tijdens de training een enkelblessure op en daar door was de voorhoede nog meer vuur kracht ontnomen. Bovendien ontbrak Jan van Beveren in het doel, maar daar moeten de spelers van PSV zo langza merhand al aan gewend zijn. PSV dus niet helemaal volledig op de moeilijk te bespelen Wageningse Berg, maar dat was met Wageningen even eens het geval. Door beenbreuken ont breken nog steeds Van Vijfeyken en BosechL Wageningen had in allerijl wat „inkopen" gedaan. Op de rechtervleu gel opereerde de van FSC afkomstige Uwe Blotenberg en op het middenveld zwoegde de deze week gecontracteerde Roda JC-speler Hans Zuidersma. Veel wilde trainer Frits Korbach nog niet kwijt over zjn aanwinsten. „Blotenberg heeft in elk geval gedaan waarvoor hij gekocht is. Hij scoorde. Hans Zuiders ma heeft hard gewerkt". Bij Wageningen was het weer rennen, hollen, sjouwen, trappen en overal op doorlopen. Niet zo mooi om te zien, maar het zette gistermiddag wel zoden aan de dijk. Dat opportunistische spel bracht een complete chaos teweeg bij PSV dat na een klein half uur de buit reeds binnen dacht te hebben toen de fel doorzettende René van de Kerkhof met een wanhoopstrekbal broer Willy bereikte (0—1). Wageningen had nog geen minuut nodig om op gelijke hoogte te komen. Arno Wellerdieck joeg de bal weer eens met zoveel vaart de diepte in dat Nordqist en Van Kraay er geen raad mee wisten. Jan Groenendijk wel. Hij mikte de bal voor de voeten van Uwe Blotenberg (1-1). PSV bleef op een domme manier jagen en bouwde geen fatsoenlijke combina tie op. Er was drukte genoeg voor het doel van Bert van Geffen, maar Wage ningen hield alles tegen. Wellerdieck riskeerde er zelfs een gele kaart voor om René van de Kerkhof van een doorbraak af te houden. Tien minuten voor de rust tekende zich het noodlot voor PSV af. Hans Zuid ersma plaatste de bal hoog in de rich ting van de schutterende Eindhovense defensie. Kees Krijgh gleed onder de bal door en ook André van Gerven wist niet goed wat hij moest doen. Jan Groenendijk kreeg plotseling een open- doel voor zich (2—1). De ellende was voor PSV nog niet groot genoeg. Wageningen durfde alles, be kommerde zich niet om mooi spel en wierp PSV met puur krachtvóetbal te rug. Er klopte letterlijk niets meer in de Eindhovense gelederen. Met een beetje geluk had Groenendijk de gere nommeerde tegenstander binnen enke le minuten volledig opgerold. De vreug de op de Berg kende geen grenzen toen Jan Menting in de vijfde minuut van de tweede helft achter een lange pass van Aad Ooms aanholde. Van Gerwen kwam zijn doel uit, Willy van de Kerk hof was ook ter plekke, maar beiden moesten de tomeloze Wageninger laten gaan (3—1). PSV protesteerde fel. Mentingh zou de bal met de hand hebben gespeeld. Scheidsrechter Berrevoets en rijn grensrechter gaven niet thuis. Het leek een juiste beslissing in deze overigens weinig overzichtelijke situatie. Bertus Quaars maakte zich zo kwaad, dat hij de scheidsrechter vastgreep. Het kostte hem een notitie. Het chaotisch spelende PSV had rijn Waterloo gevonden. De door René van de Kerkhof beheerst ingeschoten straf schop na een onnodige handsbal van Uwe Blotenberg kon daaraan niets ver anderen. Wageningen hield ten koste van alles stand, PSV was niet bij mach te er iets redelijks tegenover te stellen. Scoreverloop: 29 Willy van de Kerkhof 01, 31 Blotenberg 1—1, 34 Groenendijk 2—1, 51 Menting 3—1, 67. René van de Kerkhof 3—2 (strafschop). Scheidsrechter: Berrevoets. Toe schouwers: 9.000. Wageningen: Van Geffen; Vermeer, Peeters, Wellerdieck, Tomas; Zuidersma, Van Osen- bruggen, Ooms; Blotenberg, Groenendijk, Men ting. PSV: Van Gerwen; Krijgh, Van Kraay, Nordq- vist, Deykers; Willy van de Kerkhof, Strik, Quaars; René van de Kerkhof, Poortvliet, Lub- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII GERRIT ZWIERS IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII geel wel aan Kila na een veel lichtere overtreding tegen Biat- ter. Ling: „Het elftal trekt het zich kennelijk aan wanneer het spe len me elke keer onmogelijk wordt gemaakt. Zo'n Blatter ook, in het veld staat het schuim zowat op rijn mond". Hoewel FC Den Haag het „pro bleem Blatter oploste, ontston den andere - niet verwachte - moeilijkheden. Roda JC was niet met de bedoeling naar Den Haag gekomen om een afwach tende houding aan te nemen en zette' een sterk offensief in. Vooral Dick Advocaat, die Pera- zic aanvankelijk van zich af schudde, kon doen en laten wat hij wilde. Deze ontwikkeling overrompelde FC Den Haag toch wel enigszins en soms moest de bal met de moed der wanhoop opgeruimd worden. Roda kreeg via Koerver, Nan ninga en De Goede genoeg kan sen om het overwicht in een doelpunt om te zetten maar ver zuimde ze te benutten. Tegen de rust veranderde het spelbeeld. FC Den Haag kreeg wat meer „grip" op Roda en profiteerde daarvan door Ling, die voor langs schoot en door Van Leeu wen, wiens kopbal net over ging. Boskov: „Het spel van Ro da in de eerste twintig minuten was het beste wat dit seizoen in het Zuiderpark werd vertoond". VERRASSENDER De tweede helft vocht FC Den Haag redelijk goed (een totaal vrije kans voor Van Leeuwen o.a.). Maar Roda hield het beste van het speL Vanuit de tweede lijn werden veel verrassender acties ondernomen. De weer sterk spelende verdediging van FC Den Haag gaf echter geen krimp. Hoewel het echt niet veel scheelde toen kort voor het einde Koerver, door een kopbal van Nanninga weggestuurd, vrij voor doelman Thie opdook. Een doelpunt werd verwacht, de kans was er te mooi voor. Maar Thie verkleinde zijn doel zo goed dat Koerver toCh nog in moeilijkheden kwam. Via de vuisten van Thie rolde de bal toen toch nog naast Ook in de verlengingen waren de beste kansen voor Roda. Maar Bish draaide te snel om zijn as om zuiver te kunnen schieten er Nanninga miste de beheersing om er precisiewerk van te ma ken. De reacties van de trainers wa ren later veelzeggend. Boskov „Zonder geluk vaart niemanc wel", zeggen ze in Nederland geloof ik. FC Den Haag weet ei na vanmiddag alles van". Jacob s: „Roda had het nooit zo vei moeten laten komen. De resi was all in the game". Scheidsrechter: Pijper. Toe schouwers: 6.500. FC Den Haag: Thie; Ouwehand Van Vliet, Mansveld, Korevaar Kila, Peraric, Bres (De Geer) Ling, Van Leeuwen, S wanen burg (Jol). Roda JC: Van de Mierden Broeks, Dijkstra, Pfeiffer, Of fermans; Advocaat, Meuser (Wi tjes). Blatter; Koerver, Nannin ga, De Goede (Bish). Hans de Bruyi ALKMAAR „Dank je wel", simpele woorden die Joop Brand, trainer van het steeds nadrukkelijker op de voorgrond tredende AZ'67, na de fenomenale wedstrijd van zijn ploeg tegen streekgenoot Telstar tot zijn spelers sprak. Joop Brand was zelfs een beetje ontroerd. Niet voor niets zei hij na de over winning van 8-1 op het povere Telstar: „Er was er maar een die vandaag verliezen kon, en dat was ik". En dat was zo. Als AZ in deze bekerwedstrijd had gefaald, zou de vernietigende kritiek op Brand niet van de lucht zijn geweest. Joop Brand zou dan van alles de schuld hebben gekregen. Wat was er gebeurd in de afge lopen week. Uit publikaties was bekend geworden dat Joop Brand, als hij zou willen, weg zou kunnen bij AZ'67 omdat hij een zeer aantrekkelijke aanbie ding had geahd. Hij had zijn eisen bij AZ op tafel gelegd. Gevolg: tumult in de Alkmaarse contreien. Joop Brand wilde er een slaatje uit slaan. Brand schrok van de gevolgen van rijn uitspraak en liet duide lijk blijken dat hij bij AZ geen cent mééi wilde verdienen. Hij wenste alleen op andere dan financiële gebieden zekerheden. De grote vrees bij AZ was, dat de affaire rondom de toch al zo veel besproken trainer van ne gatieve invloed zouden rijn op de reeks successen die tot en met vorige week waren geboekt. Maar wat speelde zijn ploeg, afgezien van het eerste half uur, oogstrelend voetbal. De grote spelmaker was Kristen Nygaard, die zich langzamer hand als dè man van AZ heeft ontwikkeld. In vijf van de acht doelpunten had Nygaard een belangrijk aandeel. AZ'67 is op de helft van de produktie. Kees Kist maakt het vierde doelpunt. Doelman v.d. Meeren er Helling typeren Telstar: over gekegeld. Weggespeeld Aan de acht kwaliteitsdoelpun- ten ging overigens een slap half uurtje vooraf. De zeer teleurge stelde trainer van Telstar Joop Castenmiller na afloop: „Toen hadden we AZ behoorlijk onder controle. Maar wat ik daarna te zien kreeg, groeide uit tot de grootste afgang die ik in mijn trainerscarrière heb beleefd. Het was niet eens geflatteerd. We rijn na die eerste dertig minuten volkomen wegge speeld". AZ vocht zoals het mis schien nog nooit had gedaan. Zelfs na de rust, toen de stand al tot 3-0 was uitgegroeid, ble ven de fanatieke Alkmaarders' jagen. AZ speelde deze keer niet al leen voor het publiek, maar ook voor Joop Brand. AZ liet zien, dat het maar onder één man naar de top wil: Joop Brand. Brand: „We hebben bereikt, waar we het de hele week al over hebben gehad. Ik heb ge zegd dat het 6-0 moest worden, ook al had Telstar bij Ajax 1-1 gelijk gespeeld. Vandaar dat ze Gelijk De grote vraag blijft toch of Joop Brand bij AZ weggaat of niet. Als het aan bestuurslid Cees Molenaar ligt, blijft Brand. Molenaar: „Ik heb rijn eisen vernomen en ik kan alleen maar zeggen, dat ik er achter sta. Hij heeft groot gelijk. Die eisen worden ingewilligd. Brand blijft wel". Scoreverloop: 32. Vonk 1-0, 40 Vosmaer 2-0, 45 Nygaard 3-0, 56 Kist 4-0, 61 Nygaard 5-0, 68 Meister 6-0, 81 Nygaard 7-0, 86 Schoonewille 7-1, 88 Vreden- burg 8-1. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 9.000. AZ'67: Vooys, Van Rijnsoever, Mols, Spelbos, Vonk; Wildbret (De Vries), Suurendonk, Ny gaard; Vosmaer, Kist (Vreden- burg), Meister. Telstar: Van de Meeren; Dries- sen, André, Van Essen, Bischot; Bijl (Schoonewille), Helling, Jonker; Hendrikse, Van Kooten, De Wit (Fens). Rob Hoogland

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16