Dubbel verlies voor Barcelona ,Bij PSV begrijpt alleen Strik waarom het gaat' Guus Hoevenberg: „Ik heb niet geschopt" CRUYFF UIT VELD GESTUURD Hevige vechtpartijen bij AC Milan vijf jaar geschorst! pim doesburg nog kwaad op rijvers Jan van Beveren: Er is te veel geoorloofd" MAANDAG 10 FEBRUARI 1975 MADRID De lijdensweg van Barcelona in de Spaanse voetbalcompetitie kent geen einde. De equi pe van Rinus Michels verloor gisteren in en tegen Malaga met 3-2 en zag bovendien aanvoerder Johan Cruyff voortijdig naar de kleedkamer worden ge stuurd. Real Madrid profiteerde slechts gedeeltelijk van denieuwe misstap van de kampioen, want Hercules hield „de koninklijke" in Alicante op 1-1. De achterstand van FC Barcelona op Real bedraagt nu acht punten. AC Milans rechtsback Bet (donker shirt) kan met een krachtige kopstoot de bal wegwerken voordat Juventus- i aanvallers Betfega (links) en Capello gevaarlijk kunnen worden. Bettega zou Juventus later in de wedstrijd op gelijke voet brengen met Milan. Het tweede doelpunt van Mala ga, dat in de 34e minuut door Castronovo werd gemaakt de stand was toen 1-1, was de aan leiding tot een incident met Cruyff, dat acht minuten in be slag zou nemen. De Nederlander was het niet eens met de beslis sing van de scheidsrechter, die het doelpunt dat vanuit een dubieuze positie was gemaakt goedkeurde. Het gemopper van Cruyff leverde hem een gele kaart op, maar toen hij bleef protesteren kwam ook de rode kaart te voorschijn. Cruyff wei gerde het terrein te verlaten en vertrok pas, nadat Michels op het veld was verschenen om de zaak te sussen. Het hele incident duurde acht minuten en was kennelijk niet bevorderlijk voor de concentratie van „Barca". Malaga, vorig seizoen nog in de bovenste helft van de competi tie, maar dit jaar op de onderste plaats, zegevierde met 3-2. Voor FC Barcelona is de strijd om de landstitel nu definitief afgelo pen of Real Madrid moet een langdurige inzinking krijgen. De gele kaart, die Cruyff in eerste instantie kreeg houdt automa tisch een schorsing van één duel in. Daarnaast wacht hem hoogstwaarschijnlijk een nog langere schorsing, omdat hij ook een rode kaart heeft gekre gen. DUITSLAND De stemming bij Bayem TMun- chen is zo langzamerhand ge daald tot het absolute nulpunt. Na de uitschakeling in het toer nooi om de Duitse beker door MV Duisburg (2-3) kondigde voorzitter Neudecker min of meer de noodsituatie af met de bewering dat de geldkraan voor de spelers binnenkort wel eens dichtgedraaid zou kunnen wor den. Nog deze week beraadt het bestuur van de Europa Cuphou der zich over de crisis-situatie, die met de wedstrijd nog ernsti ger vormen blijkt te kunnen aannemen. Na de nederlaag tegen MSV Duisburg heerste in de catacom ben van het Münchense Olym- ROME AC Milan heeft de neder laag van 21 tegen koploper Ju ventus sportief geïncasseerd. Het Milanese supporterspubliek daar entegen heeft met relletjes en hevi ge vechtpartijen op de nederlaag gereageerd. Het San Siro-stadion in Milaan, met bijna 80.000 toeschouwers afgeladen vol, is giste ren vooral in de tweede helft van de wed strijd MilanJuventus wen heksenketel ge- lotk weest. Nadat Juventus via een strafschop een achteraf beslissende voorsprong van 21 had genomen, werden de spelers beko geld met flessen, kussentjes, sinaasappelen en mandarijnen. Anastasi en Damiani gingen tegen de gras mat en eerstgenoemde moest ernstig gewond van het veld worden gedragen. Zijn toestand is op het moment goed. De wedstrijd tussen beide clubs was gisteren de onbetwiste top per in de Italiaanse voetbalcompetitie, te meer omdat Milan na een aantal opmerkelij ke overwinningen de laatste tijd aan de opmars van Juventus een voorlopig einde zou kunnen maken. Met de rust stonden de thuisspelende Mila- nezen verdiend met 10 voor. Na een boeiende en snelle eerste helft. In de tweede helft zorgde Bettega voor de niet minder verdiende gelijkmaker, waarna vlak daarop Damiani uit een strafschop Juventus naar de eindzege schoot. Vanaf dat moment is de wedstrijd ontsierd geweest door talloze inci denten rond het veld. Aanvoerder Rivera probeerde de Milansupporters achter het doel van Juventuskeeper Zoff tot kalmte te manen. Voor de wedstrijd was het al tot heftige botsingen gékomen tussen politie en teleurgestelde supporters die geen kaartje meer konden krijgen. Ook na de wedstrijd heeft de politie urenlang handenvol werk gehad om boze Milan-supporters in bedwang te houden. De spanning in de competitie is nog enigs zins gebleven, omdat achtervolger Lazio thuis met 1—0 van Vicenzia won en Juven tus blijft achtervolgen, zij het met drie punten achterstand. Het zat al wekenlang in de lucht. De scheidsrechter neemt het niet langer en houdt een boze Johan Cruyff pisch Stadion een sfeer, die met het woord „begrafenis-stem ming" nog zwak omschreven zou zijn. Met hangend hoofd en afgewende blik verlieten de spe lers de kleedkamer, bevreesd te gen wie of wat dan ook het woord te moeten richten. Over het intrekken van premies of andere maatregelen op het vlak van de directe inkomsten maak te men zich echter geen al te grote zorgen. „Ik kan me niet voorstellen dat de club nu al in de rode cijfers zit, zoals pen ningmeester Hoffmann zegt", al dus Uli Höness, de voormalige motor van het Bayern-elftal. Jupp Kapellmann: „We hebben tenslotte onze contracten. Als ze op ons willen gaan bezuinigen, zal er toch met iedereen afzon derlijk onderhandeld moeten worden". Bayems, weer met Höness en Wunder, speelde voor rust veel meer aanvallend dan Duisburg, dat in Linders een uitstekende doelman had. Zes minuten voor rust sloeg Duisburg toe door Bruckmann. In het eerste kwar tier van de tweede helft beslis ten Thies en Schneider het duel: 0-3. Bayem, dat tegen Ararat Jerevan nog de kans heeft zijn prestige weer wat op te poetsen kwam door Andersson en Roth (strafschop) nog dichtbij maar miste kracht en concentratie om de catstrofale nederlaag te ont lopen. De amateurs zijn sterk 'verte- de rode kaart voor. De Nederlandse voetbalvedette moet het veld verlaten. gcnwoordigd in de vierde ronde van het bekertoernooi, naast ze ven ploegen, uit de Bundesliga en drie uit de tweede nationale afdeling, staan vijf amateur- clubs, namelijk Jülich, Viktoria Köln, de vierde klasser Altona '93, de amateurploeg van VFB Stuttgart en de winnaar van het duel tussen Sandhausen en Ep- pingen, dat in de vorige ronde HSV versloeg. BELCIE De hegemonie van RWD Molen beek bleek in de gisteren ge speelde wedstrijden in de Bel gische eerste divisie niet over duidelijk. Togen het bijna on- deraanstaandc Charleroi be reikten de Molenbekers niet meer dan een minzaam gelijk spel (1-1). Anderlecht profiteerde van dit feit door via een zege van 2-0 op Oostende een punt op de leiders in te lopen. De achter stand van de; Brusselaars be draagt echter nog altijd 5 pun ten. Club Brugge hield in eigen huis FC Mechelen op afstand (2-0), maar ook de club van trai- n> r Happel lijkt niet in staat om •)<- Ms-rstand van 7 punten op leider Molenbeek voor hel eind van dit seizoen teniet te doen. ENGELAND Everton heeft de alleenheer- GLASGOW Willie Ormond, de coach van het Schotse nationale elftal zal voor de strafcommissie van de Schotse voetbalbond moeten verschijnen. Ormond zal een verklaring moeten afleggen over zijn beschuldiging dat de Belg Delcourt in Valencia bij de wedstrijd Spanje Schotland een „thuis- fluiter" was. William Allan, secretaris van de Schotse voetbal bond, verklaarde gisteren: „Wij kunnen niet onze trainers, managers en spelers verbieden scheidsrechters aan te vallen en tegelijkertijd onze nationale coach toestaan hetzelfde te schappij in de Engelse eerste divisie zaterdag moeten af staan. De club uit Liverpool verloor met 2-1 van Manchester City en zag aan de kop van de ranglijst Stoke City en Bumlcy langszij komen. De drie clubs hebben 35 punten. Ipswich Town miste de kans zich bij het trio te voegen of zelfs de lei ding te nemen: de ploeg verloor bij Liverpool met 2-5. Acht van de tien clubs bovenaan in het klassement kwamen zaterdag tegen elkaar uit, maar sensatio nele verschuivingen of afschel- dingen heeft dit niet tot gevolg gehad. Het verschil tussen num mer een en nummer negen be draagt slechts drie punten. Sinds september heeft geen club de leiding gehad met meer dan een punt voorsprong. Manchester City nam tegen Everton binnen 25 minuten een voorsprong van 2-0 door treffers van Beli en Tueart. De 44.000 aanhangers van Everton smaak ten in de tweede helft het genoe gen Horswill, een verdediger van Manchester City, in eigen doel te zien schieten, mnnr de thuisclub was zelf niet tot daden in staat. Het bleef 1-2. In de tweede divisie is Manches ter United nu al acht wedstrij den zonder zege, maar de voor malige Europa Cupwinnanr staat nog steeds eerste met een voorsprong van drie punten op nummer twee, Sunderland. Zo terdag verloor United met 0-1 van Oxford. In de Schotse eerste divisie ver grootte Glasgow Rangers zijn voorsprong op Celtic met twee punten door met 2-0 tc winnen van Dunfermline. Celtic kwam bij Airbroath met verder dan een gelijkspel: 2-2. Het schrijven dat Guus Hoe- venberg van de strafcommis sie van de KNVB ontving: „De heer G. Hoevenberg, Borg Ekenstein 47, Almelo, lid van Rietvogels. Betreft: Roda-Riet- vogels, datum 20 oktober 1974. Mijnheer, Op grond van de verklaringen, verkregen door een schrifte lijk en mondeling onderzoek, heeft de strafcommissie ama teurvoetbal u, wegens het trappen van de scheidsrechter, ten gevolge waarvan deze let sel opliep, na afloop van bo vengenoemde wedstrijd, gelet op het feit dat uw straflijst niet blank is, met ingang van heden geschorst voor vijf jaar, dus tot 28 januari 1980. De kosten van het schriftelijk on derzoek van deze aangelegen heid bedragen 25 gulden, welk bedrag in rekening-courant met uw vereniging zal worden vereffend". ALMELO Guus Hoevenberg heeft al nach ten niet geslapen. „Heb ik soms een moord gepleegd, dat ik zo zwaar wordt gestraft? Vijf jaar. De mensen die me opbellen beginnen te lachen als ik zeg dat ik zo lang ben geschorst. Toch is het waar. Belachelijk gewoon. Ik heb niets gedaan. Ik ben onschuldig. Mijn broer Hans was in die wedstrijd uit het veld ge stuurd, nadat hij eerst een waarschuwing had gehad en later aanmerkingen op de leiding had gemaakt. Wat was er gemakkelijker dan mij als zondebok aan te wijzen? Echt, ik ben het niet geweest die getrapt heeft. Direct na de wedstrijd ben ik naar de kantine gegaan. Willem Gelevert en Herman Ronhaar, met wie ik op de tribune had gezeten, gingen naar de kleedkamer, maar omdat ik op dat moment nog geen lid was van Rietvogcls, ben ik niet de kleedkamer binnengegaan. Zoiets doe je niet". Hoevenberg, die via Heracles en De Graafschap bij NEC belandde, maar met de Nijmeegse club geen akkoord kon bereiken over een verbinte nis voor het lopende jaar en zich daarna aan meldde bij de Almelose eerste klasser Rietvo gels. heeft hevig de smoor in. De vijf jaar die de KNVB heiu bu.lcü spel wil zeilen, Uelekencn voor hem in feite levenslang. Na afloop van die vijf jaar is hij eenendertig. Guus Hoevenberg is ook teleurgesteld in een collega-voetballer. „Pas in de loop van het onderzoek heeft iemand, die vroeger bij PEC speelde en later bij Roda. mij als schuldige aangewezen. Daar begrijp ik niets van. Ten eerste ben ik het niet geweest die heeft ge schopt en ten tweede heb ik nog nooit meege maakt dat spelers elkaar voor de strafcommis sie niet dekken". Hoevenberg, die aan het onderhandelen was met FC Groningen, PEC Zwolle en Wageningen over een contract voor dit jaar, dat hem zeker twintigduizend gulden zou opleveren, neemt geen genoegen met de huidige ontwikkeling. „Ik ga in hoger beroep. Ik krijg een gesprek met mr. Janssen van Raay. Ik ben onschuldig. Het is iemand anders geweest. Ik weet wel wie, maar zijn naam zal ik niet eerder noemen dan wanneer het absoluut noodzakelijk is. Mis schien pas voor de burgerrechter. Volgens Hoevenberg overigens de aangewezen instantie om zaken, als waarin hij betrokken is geraakt, te behandelen. Tenslotte was hij als toeschouwer in Raalte. niet als speler. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Pira Does burg, de 31-jarige doelman van Rotterdams tweede eredivisie club Sparta, veroorzaakte bij de leiding van zijn club nogal wat deining toen hij langs zijn neus weg informeerde of hij eventueel van zijn contractuele verplichtingen zou kunnen wor den ontheven. De sluitpost van Sparta, die tot zijn 33ste jaar contractueel vastzit en veruit Sparta's best betaalde speler is, zou lucratieve buitenlandse aanbiedingen op zak hebben. „Als de mogelijkheid zich in derdaad voordoet om te ver trekken, zal ik geen moment twijfelen", zegt Doesburg, „maar wie in mijn hart kijkt, weet dat ik het niet zo snel zal doen. Het zijn ook allemaal maar vage toezeggingen die me zijn gedaan. Eerlijk gezegd ge loof ik niet zo dat het grote geld voor mij is weggelegd". Pim Doesburg voelt zich ijzer- sterk. Zijn prestaties zijn beter dan ooit. De defensie van Spar ta is zelfs in de periode dat het befaamde, en soms ook beruch te, duo Eijkenbroek - ter Horst de schrik van elke aanvalslinie vormde, nog nooit zo sterk ge weest. Dat is in belangrijke ma te mede te danken aan de in breng van Doesburg, de hyper nerveuze. vaak overgéeemotio- neerde doelman, die onlangs in Eindhoven, toen Sparta Un de laatste seconde met 10 van PSV verloor door Jan van Beve- ren in bedwang moest worden gehouden, omdat de Spartaan buiten zinnen raakte door de toekenning van het doelpunt. De veelbesproken nederlaag in Eindhoven is nog altijd onder werp van discussie. Kees Rij vers. de trainer van PSV, wraakte na afloop in niet mis te verstane bewoordingen de sterk op de defensie gerichte taktiek van Sparta en bracht terloops ook nog de harde strijdwijze van dc Rotterdam mers ter sprake. Rijvers' com mentaar is bij de meeste spelers van Sparta, en in het bijzonder bij Doesburg, in het verkeerde keelgat geschoten. Doesburg: „Ik vind dc opstelling van Rij vers ziekelijk. Steeds maar weer klaagt hij over te hard en te defensief voetbal. Ik vind dat een typisch voorbeeld van on volwassenheid. Als je die hard heid niet in je ploeg brengt, word je nooit van je leven kam pioen. Er is er maar een bij PSV die zich dat realiseert, plein Strik. Hij loopt constant te schoppen en te trappen. Hij be grijpt precies waar het om gaat". „Rijvers bereikt met zijn ge klaag over hard en defensief voetbal mets. Er is toch geen ploeg in Nederland te vinden die bereid is tegen PSV mooi, lief en aardig voetbal te spelen. Ik kom toch met naar Eindho ven om PSV in het zadel te helpen of om me belachelijk te laten maken? Rijvers moet zijn elftal zoveel taktisch vernuft bij brengen dat het geen moeite heeft met louter defensieve te genstanders. In de periode dat Ajax zoveel successen oogstte, had de ploeg ook geen enkel probleem om met 60 van te genstanders te winnen, die am per het strafschopgebied uit kwamen. Bij Feyenoord klagen ze toch ook niet als een tegen stander zich, noodgedwongen ingraaft. Je kunt een tegenstan der, ook al speelt hij nog zo negatief, toch kapot beuken. Als Rijvers zich zo blijft opstellen, redt PSV het nooit van zijn leven." EHBO'ers De uitspraken van Doesburg zijn typerend voor de emotione le wijze waarop hij de voetbal sport beleeft. De Spartaan is overigens wel van mening dat hard voetbal binnen de grenzen van het acceptabele moet blij ven. Het is onbegrijpelijk, dat sommige scheidsrechters zoveel tolereren. En zij zijn het toch die bepalen hoe hard je mag spelen. Bij onze voorbereidin gen houden we er ook altijd rekening mee welke scheids rechter ons fluit. De een is ge makkelijker te beinvloeden dan de ander. Daar moet je rekening mee houden. Ik geloof ook dat de scheidsrechters door alle in structies die ze meekrijgen niet meer weten waar ze aan toe zijn. Je ziet ook duidelijk dat bepaalde dingen niet klikken tussen scheidsrechter en grens rechter. Wij. voetballers en trai ners, hebben het elke week over de kwaliteit van de scheidsrech ter. maar ik ben dc mening toegedaan dat wij onze eisen tv hoog stellen. Volmaakte arbitra ge bestaat niet, zeker in deze tijd waarin de belangen van de clubs zo onvoorstelbaar groot zijn. 99 (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Volgens doelman Jan van Beve ren van PSV is de publiciteit er mede schuld aan dat het spel op de Nederlandse voetbalvelden steeds ruwer en harder wordt. Van Beveren: „Neem nu PSV Weken aan Óen stuk kun je in de kranterubrieken lezen: als je PSV maar hard aanpakt, blijven ze nergens. Is het dan verwonder lijk dat diverse ploegen met een totaal negatieve instelling in het veld komen? Alle middelen heili gen het doel, is de stelling die veel te vaak wordt gehanteerd. Veel te veel is geoorloofd. De scheids rechters moeten, zonder aanzien des persoons, nog harder optreden. PSV heeft door keihard spel van de tegenstander punten verloren." Jan van Beve ren is overigens zeer gelukkig met het feit dat er dit seizoen zoveel spanning in de competitie zit. „De competitie heeft eindelijk een normaal ver loop. Ik zou willen dat Twente en AZ '67 nog wat dichter tegen de top zouden aanleunen. Er is spanning. Er komen de nodige toppers uit en derhalve ook meer publiek".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15