Geen extra borrelbus tijdens Carnaval C.D.A. laat zich niet meer uitspelen tussen PvdA en VVD Zwendel in Spanje met vakantiehuisjes ANESTHESIST WERD TERECHT ONTSLAGEN Stijgende loonkosten ook oorzaak grote werkloosheid Cctdóc SouAO/nt Israël tot concessies bereid ZATERDAG 8 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 ,,Niet nodig in west-Nederland Van een onzer Utrecht Het Carnaval is nog niet zo in het westen doorgedrongen dat er extra openbaar vervoer zal worden ingeschakeld om de wat te veel opgeladen, of afgeladen, feestvierders op een laat uur naar huis te brengen. Of misschien gaat men er bij de vervoersbedrijven van de grote steden in het westen wel van uit dat een goede carnavalsvierder er altijd wel in slaagt om heel thuis te komen. hun theewater zijn maar die komen waarschijn lijk, misschien wat waggelend, toch wel thuis. Wij zien geen reden om daar een probleem van te maken." In Amsterdam REKENT MEN NIET SPECIAAL OP CARNAVALSVIERDERS. Boven de norma- le nachtbussen, die al vanaf 1976 de hele nacht door om het half uur rijden, met twee lijnen zelfs om het kwartier, worden altijd vier tot vijf bussen in reserve gehouden voor „noodgevallen". Het gemeentelijk vervoerbedrijf: „mocht de nood aan de man komen, dan kunnen we die onver wachte Carnavalsdrukte goed opvangen. We ver voeren met onze nachtbussen tenslotte twee mil joen passagiers per jaar, die paar kunnen er ook nog wel bij". Moeilijker liggen de zaken wat dat betreft in Rotterdam. De borrelbus trekt nu per weekeinde 1000 passagiers voorheen meer dan 1300. De RET: „het is een aflopende zaak schijnt het. Het is te begrijpen dat we nu de zaken zo LIGGEN EKER GEEN EXTRA BUSSEN MET Carnaval LATEN RIJDEN". Den Haag ziet helemaal de noodzaak van extra nachtvervoer niet in. „Och. ze zijn bij ons niet zo wild met carnaval. En daarom zien wij beslist geen aanleiding extra bussen met Carnaval te laten rijden. Wat anders is natuurlijk als er bussen gecharterd worden door carnavalsvereni gingen op eigen initiatief. Dat is iets wat we alleen maar toejuichen." Een dergelijk initiatief hebben verscheidene „westerse" carnavalsverenigingen ontplooid, o.a. in Soest en Amersfoort. „Wij vinden het niet verantwoord om de mensen eerst te laten feesten en zc dan aan hun eigen lot over te laten", zeggen de Narre Knollen in Soest. BARON VAN VERSCHUER (CHU): (Van onze parlementaire redactie) Utrecht De besluitvorming over het Christen- Democratisch Appel heeft consequenties voor het politiek bestel in ons land die groter zijn dan menigeen denkt. Dat zei de voorzitter van de C.H.U., mr. O. W. A. Baron van Verschuer, van morgen op de bijzondere algemene vergadering van de Unie ter bespreking van de nauwere samenwerking tussen KVP ARP en CHU. Als de christen democraten niet voldoende eensge zind waren geweest, was de start van het kabinet Den Uyl tevens het einde van het C.D.A. geweest. Onze tegenstanders hebben dat gewifcl en er ook naar gestreefd, zei Van Verschuer. Maar zij zijn bedrogen uitgekomen. Meer dan in de christen-de mocratische gelederen is in socialistische en aan verwante gelederen de verdeeldheid naar voren gekomen. Te zijner tijd zullen de christen-democraten over één kandidatenlijst voor de verkiezingen een be slissing moeten nemen. Voorwaarden daarvoor - een duidelijk profiel van de christen-democrati sche politiek. - de inzet van het eigen program en niet van het beleid van het kabinet Den Uyl. - geen afspraken vóór de verkiezingen, omdat het christen-democratisch profiel dan voor de kiezers te veel vervaagt. Desnoods zullen de christen-democraten alleen regeringsverantwoordelijkheid dragen. We laten ons niet meer uitspelen tussen PvdA en de WD. En de bijwagenfunctie wijzen wij af, zei Van Verschuer. De CHU zal dan ee ministerposten naar wegvallen van D'66 i opstelling van PvdA e heid van Nederland i aantal kandidaten voor oren schuiven. Door het i DS '70 en de verharde WD ligt de bestuurbaar- belangrijke mate in onze handen, aldus Van Verschuer. "Wij zullen er reke ning mee moeten houden dat de volgende verkie zingen eerder dan in 1977 kunnen vallen." Dr. Kruisinga, fractievoorzitter in de Tweede Ka mer, zei dat de CHU met KVP en ARP nauwer wil samenwerken, maar niet in een kleurloze, van de christelijke basis afgekeerde partij terecht wil komen. Kenmerken voor de christen-democrati sche politiek moeten zijn: - een principiële vredesgezindheid. De polarisatie van PvdA en WD wordt dan ook afgewezen. - sociale bewogenheid. - solidariteit. We wijzen de tegenstellingen links-rechts, progres- sief-conservatief af. Vanuit het evangelie kiezen we voor de harmonie, voor de verdediging v geestelijke waarden, voor de sociaal zwakken de samenleving. "De christen-democratie heeft ons land een grote traditie. Wij kiezen niet vo links of rechts, maar nemen een geheel eigen plaats in de Nederlandse politiek in", zei Dr. Kruisinga. Hij uitte ook kritiek op het kabinet-Den Uyl, dat zijns inziens tekort schiet in o.a. het inkomensbe leid, de studiefinanciering, de milieuhygiëne, de bestrijding van de werkloosheid. Kritiek had hij ook op de "al berucht geworden" media-nota van minister Van Doorn. Schadeclaim mogelijk UTRECHT (ANP) Nederlandse richt comité van Spaanse juris- vakanticgangers die gedupeerd ten. zijn door de zwendelpraktijken Volgens Lino Calle van het NW van de Spaanse onroerendgoed- die vanuit Spanje het verzoek firma Sofico in Madrid, kun- kreeg om de Nederlanders over nen een schadeclaim indienen de mogelijkheid van verhaal in bij een speciaal daartoe opge- te lichten, zijn enkele honder- Losgeld van 4 miljoen voor gestolen schilderijen URBINO (AP) De onbekende dieven van de drie renaissance schilderijen die deze week uit het hertogelijk paleis in het Italiaanse Urbina zijn gestolen hebben een losgeld van 12 mil joen gulden geëist. Een de gestolen schilderijen was van Raphaél en de twee anderen van Piero Delia Fran- cesca. In twee telefoontjes aan de burgemeester van Urbina en aan de directeur van een aantal werden losprijzen ge vraagd. 'De onbekende vertelde de direc teur dat de diefstal is uitge voerd door een groep professio nele krakers. Hij zei dat de groep vier miljoen gulden voor ieder schilderij wil. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Rome heeft een belo ning van 125.000 gulden uitge loofd voor de tip die leidt tot de vondst van de kostbare wer- Sofico leen i ook ir land e den Nederlanders die in Spanje een vakantiehuisje wilden ko pen of huren benadeeld door deze Spaanse onderneming. „Hoeveel Nederlanders gedu peerd zijn is niet bekend," al dus Calle. „dat is waarschijn lijk pas te zeggen als alle klach ten in Madrid binnen zijn." vas volgens Calle niet al- n Nederland actief maai i België, Frankrijk, Duits- n Spanje zelf. Via verlok kende advertenties in de dag bladen bood men in Spanje lap jes grond, vakantiehuizen, flats etc. te koop of te huur aan. Maar vaak bleek dekoopwaar niet eens te bestaan. Talloze Europeanen zijn door de inmid dels failliet verklaarde firma benadeeld. Nederlanders die met Sofico „za ken" hebben gedaan kunnen zich in verbinding stellen met het comité „Pro Sofico", Pablo Castellano, Avenida Alfonso XIII, nr. 75. Madrid 16. In de kop van Noord Hol land wordt door de spoorwe gen een proef genomen met het „Telerair'-systeem, een radio-communicatiesysteem tussen de bestuurderscabine en de „vaste wal". De machi nist, die in geval van storing verkeerde wisselstand en dergelijke, niet meer naar een telefoon langs de baan behoeft te lopen, staat nu in doorlopend contact met de verkeersleidingspost in zijn gebied. New York (Reuter) De Israëli sche premier Rabin heeft in een televisie-interview gezegd dat Israël wil overwegen de olievelden van Aboe Rodeis en de strategische Milta- en Gidi- passen terug te geven aan Egypte als Cairo een eind maakt aan de staat van oorlog met Israël. Rabin zei dit in een interview met het Amerikaan se televisiestation ABC, dat werd afgenomen door John Lindsay, ex-burgemeester van New York. De beëindiging van de staat van oorlog zou wel schriftelijk vast gelegd moeten worden in een document met rechtskracht, voorzien van een tijdschema en procedures voor de uitvoering van de afspraak. Een dergelijk Egyptisch-Israëlisch akkoord zou los staan van regelingen met Jordanië en Syrië. Rabin voegde er aan toe dat „Israël" wel Sjarm el Sjeik en het over grote deel van de Sinai zal hou den. ook als een dergelijke overeenkomst getekend kan worden. Voorzitter K N B T B treedt 20 mei af DEN HAAG De heer C. G. A. Mcrtens zal op 20 mei aftreden als voorzitter van de Katholie ke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, K N B T B. Reeds in januari 1973, bij zijn laatste herbenoeming, had hij laten weten dat hij op korte termijn zijn functie wilde neer leggen. Arabieren belegden 50 miljard dollar in het westen SINGAPORE (AP) In 1974 hebben de Arabieren ca. 50 miljard dollar belegd in Euro valuta's, schatkistbiljetten, le ningen op korte termijn en aandelen van ondernemingen in de industriestaten. Jean Paul Rambeau, directeur van de Banque Arabe Interna tionale d'Investissement, heeft gisteren te Singapore klaard, dat de Arabieren 24 miljard dollar hebben belegd op de Eurovalutamarkt alsme de 10 miljard dollar in Ameri kaans schatkistpapier en ande re kortlopende staatsobligaties. Verder hebben zij 10 miljard dollar in de vorm van deposi to's in ponden sterling en ande re valuta's gestoken. Rambeau verwacht voor dit jaar Arabische oliebaten ter grootte van 100 miljard dollar. Daarvan zullen de Arabische staten naar zijn mening slechts 20 miljard in de eigen economieën kunnen absorberen voor de ontwikke ling en landsverdediging. UTRECHT (ANP) Dc anesthe sist dr. M. Zvonar heeft het kort geding verloren dat hij had aangespannen tegen het bestuur van het ziekenhuis „Zonnegloren" in Soest. De heer Zvonar had geëist dat het verbreken van zijn overeen komst met „Zonnegloren" door het ziekenhuisbestuur en zijn schorsing ongedaan zouden worden gemaakt. De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk. overwoog echter gisteren in zijn vonnis dat verdere sa menwerking tussen de chirur gen van het ziekenhuis en dr. Zvonar ten gevolge van de ge groeide conflicten onmogelijk is. Volgens de rechtbankpresi dent zijn die conflicten op „Zonnegloren" eerder veroor zaakt door de houding van Zvo nar dan door de overige leden van de medische staf. De rechtbankpresident stelde, dat in een operatiekamer de levens van patiënten op het spel staan en dat voor een optimale be handeling een nauwe samen werking tussen alle betrokken specialisten voorwaarde is. Die samenwerking was niet meer aanwezig doordat het weder zijds vertrouwen ontbrak. Dat bleek volgens de president o.a. uit de verslagen van de stafbe sprekingen. De president vond ook de schor sing niet ten onrechte, temeer waar dr. Zvonar pas maanden nadat twee patiënten waren overleden bij de justitie een klacht tegen de chirurgen had ingediend. Pas nadat hij had gemerkt, dat de staf bezwaren tegen hem had. Cijfers met betrekking tot werk loosheid zijn geduldig. Men kiest een uitgangpunt en komt tot een gegeven. Men korrigeert wel of niet voor het seizoen, rekent wel of niet de in socia le regelingen verborgen werk loosheid. enz. Maar het probleem is re serieus om in rekenkunde en definities te verzanden. Het gaat er ten slotte om of wij een antwoord weten op de vraag hoe de werk loosheid kan worden terugge drongen en tot welk niveau. Daarvoor moet men de oorza ken kennen en nagaan of daar aan iets kan worden gedaan. Natuurlijk moet men alles den om de arbeidsbemiddeling te verbeteren, knelpunten zoveel mogelijk weg te nemen, de in vesteringen te stimuleren, de lasten van het bedrijfsleven te verlichten enz. Men mag echter niet voorbij gaan aan een van de belangrijk ste oorzaken van de tocnem- ming van de werkloosheid nl. de sterke stijging van de loonkos ten gedurende de laatste jaren. De regering had voor 1975 als doel genomen maximaal 13 pro- Door mr. F. Andriessen. voorzitter KVP-Tweede Kamerfractie cent. Het beleid was daarop ge richt, ook het extra programma van 3,5 miljard. Maar er kwam geen Centraal Akkoord. Nu de grote kontrakten worden afge sloten, zal per saldo de stijging van de loonkosten in 1975 wel hoger dan 13 procent uitpakken. In West-Duitsland wordt thans beneden de 10 procent geraamd. Wij kunnen daar niet mee door gaan, als wij de bestrijding van de werkloosheid serieus willen nemen. In brede kring van des kundigen is met het daarmee eens. Maar de regering toont nog weinig inntiatief, ondanks alle mogelijke andere akties die zij wel ondernomen heeft. Toch zal in de komende nota die handelt over de strukturele kan ten van de werkloosheid een analyse van de invloed van de loon- en inkomensontwikkeling op de werkgelegenheid niet mo gen ontbreken. Evenmin zal de regering zich van een standpunt over het op grond daarvan te voeren beleid mogen onthouden, ook als dat betekent dat mati ging van de loon- en inkomens ontwikkeling geboden is. Ten slotte zal de regering zich het instrumentarium moeten ver schaffen om zo'n beleid te voe ren. als de samenleving niet be reid of in staat is dat beleid mede voor haar rekening te ne men. Een machtigingsweg is daarvoor niet nodig. Als de wet op de Loonvorming of de Prij zenwet onvoldoende mogelijkhe den bieden voor een zodanig beleid, dienen die wetten te wor den aangepast. Wij hebben al sedert begin 1974 bij de regering aangedrongen op verbetering van de instru menten om zo'n beleid te voeren als dat nodig zou zijn. Maar de regering, die op veel terreinen neiging heeft nogal wat overhoop te halen, houdt zich hier opvallend rustig. De ernst van de situatie dwingt ech ter tot erkenning van het feit, dat de loonontwikkeling niet het vrije speelveld van de maat schappelijke krachten kan blij ven, als dat ten koste gaat van de werkgelegenheid. De regering zou terecht het ver wijt moeten worden gemaakt dat zij, hoeveel zij ook gedaan heft. onvoldoende zou hebben gedaan om de werkgelegenheid te bevorderen. En dat, terwijl juist een regering van deze sa menstelling daartoe de beste mogelijkheden heeft Het gelijk ligt bij Van Agt DITMAAL BEHOORT VAN AGT van Justitie tot dc ministers die vanuit de volksvertegenwoordiging bij zijn begrotingsbehandelin gen bestookt wordt met een spervuur van wensen; soms met op de achtergrond het zware geschut van een dreigende motie, zelfs initiatiefwet als de motie in het „seponeren"-laatje van 's ministers bureau gestopt zou worden. In het algemeen heeft dc kritiek op Van Agt betrekking op een te weinig dynamisch beleid; diverse fracties vinden dat onze minister van Justitie zich te weinig aansluit op veranderingen welke in de maatschappij zijn ontstaan. Kleine onderdelen van deze kritiek kunnen wij onderschrijven; maar op bepaalde, door V.V.D. en/of links aangevoerde punten, moet Van Agt o.i. zijn stellingen handhaven. Dit betreft bijvoorbeeld de poging om vrij baan te maken voor pornografie (volgens sommigen een kwestie van „vrije meningsui ting") en in het bijzonder het herzien van artikel 280 van het Wetboek van Strafrecht, dat nu het verbergen van minderjarigen die van huis weglopen, verbiedt. WIJ HOPEN DAT OP DIT PUNT de minister voor geen enkele druk zal wijken en een eventueel aangenomen motie zonder aarzelen naast zich neerlegt. Hij zou bijvoorbeeld het socialistisch Kamerlid Roethof, die al tevreden schijnt te zijn als ouders het laatste woord behouden inzake kinderen onder de twaalf jaar, een sluitend bewijs kunnen vragen dat hier inderdaad sprake is van veranderingen die in de maatschappij ontstaan en niet van verande ringen welke sommigen - ten dele reeds met succes in de maatschappij proberen door te drijven. Over de kwestie van weggelopen minderjarigen moet inzoverre te praten zijn, dat de vraag kan worden gesteld, in hoeverre de positie van hulporganisaties juridisch te verbeteren zou zijn. Maar een algehele vrijbrief voor individu en hulporganisaties is een wandaad; een daad welke men bepaald niet moet proberen thuis te brengen onder het hoofdstuk van bescherming van de rechten van dc mens. OOK KAMERLID ROETHOF MOET WETEN, dat er onder de hulpverlenende organisaties kaf en koren is; ook hij kan uitrekenen dat de wetswijzigingen welke hij bepleit bijzonder riskante gevol gen voor jonge mensen kunnen uitlokken en mateloos verdriet voor ouders wier verantwoordelijkheidsgevoel, voortvloeiende uit een natuurwet vele malen belangrijker is dan de verantwoording welke dr. Roethof als politicus met een bepaalde maatschappelijke opvat ting voelt. Onder de druk uit maatschappelijke organisaties (volgen of stuwen die eigenlijk de ontwikkeling?) zal er volgende week mogelijk een meerderheid kunnen komen voor denkbeelden als de heer Roethof bepleit. Sommige parlementariërs zullen zich niet kunnen laten overtuigen van het gevaar om artikel 280 op losse schroeven te zetten, omdat ze zich niet willen laten overtuigen. Maar de minister moet evenmin als het CDA en levensbeschou welijk verwante partijen niet wijken voor de druk; naar onze mening zouden ook andere christelijk-denkende politici dit niet mogen. Liever een initiatiefwet dan een zwichtende minister; dan komt de verantwoordelijkheid immers glas-helder daar te liggen, waar men ze kennelijk begeert Engeland gaat misbruik abortuswet bestrijden Londen (Reuter) - Dc Britse regering heeft plannen bekend gemaakt om het misbruik te bestrijden dat van de abortuswetgeving wordt gemaakt. Elk jaar komen ongeveer 60.000 buitenlandse vrouwen naar Engeland om daar een abortus te ondergaan. Volgens een wet uit 1967 kunnen vrouwen in Engeland een abortus krijgen op medisch en sociale gronden. In het bijzonder zullen de „aasgieren" worden aangepakt die aan het plegen van abortus - veel verdienen. Voorts zal een speciale commissie van de grote partijen nagaan of de bestaande wetgeving moet worden verscherpt, zo deelde de staatsecretaris voor Volksgezondheid, dr. David Owen, gisteren in het Lagerhuis mee. Op de labourregering wordt krachtige druk uitgeoefend om abortus alleen toe te staan als er ernstig gevaar bestaat voor het leven of de gezondheid van de betrokken vrouw. Volgens een vrouwenarts zou hierdoor het aantal abortusgevullen in Engeland van 160.000 tot 10,000 per jaar kunnen verminderen. Dr. Owen kondigde al aan dat de bestaande wetgeving voortaan nauwlettend zal worder) toegepast. Wellicht zullen alle abortuskli nieken worden geregistreerd, terwijl voorts vaste tarieven zullen worden vastgesteld. 500 miljoen voor verpleeginrich tingen Van o e parlementaire redactie DEN HAAG De regering heeft 500 miljoen gulden bestemd voor dc bouw van verpleegin richtingen. Dat heeft premier Den Uyl gisteravond in dc pau ze van het kabinetsberaad be kend gemaakt. Den Uyl zei dat binnenkort een nota over de ziekenhuisbouw bij de Kamer zal worden inge diend. De kern daarvan is dat het kabinet enerzijds de bouw van ziekenhuizen wil afrem men, en anderzijds de bouw van verpleeginrichtingen, bij voorbeeld voor psychisch ge stoorden, wil stimuleren. De 500 miljoen die voor de bouw van verpleeginrichtingen wor den bestemd, zijn ook bedoeld als een injectie om de werkgele genheid in de bouw te stimule- Premier Den Uyl: Oliegesprek prins was vrijblijvend DEN HAAG (ANP) De rege ring heeft prins Bernhard geen verzoek gedaan om in Mexico na te gaan of er een samrn- wefking tot stand kan worden gebracht, waarbij Mexico olie levert aan Nederland. Dit heeft de minister-president Den Uyl gisteravond geant woord aan het Tweede-Kumcr- lid Van der Hek (PvdA), die hierover schriftelijke vragen had gesteld. Dc prins heeft m een niet-officiële hoedanigheid van gedachten gewisseld over diverse aspecten van dc olie- problematiek. Toestemming van de regering hiervoor is niet vereist. Er zijn geen uitlatingen gedaan die op enigerlej wijze de regering binden De regering heeft met dergelijke contacten K'^n rechtstreekse bemoeienis, aldus drs. Den Uyl. Alternatieve hulpverleners verontwoordigd op Van Agt Utrecht (ANP) De alternatieve hulpverleners zijn er bijzonder verontwoordigd over dat de bewindslieden op Justitie niet van plan zijn het omstreden artikel 280 van het wetboek zodanig te wijzigen dat men niet meer strafbaar is wanneer men een weggelopen minderja rige aan het ouderlijk gezag onttrekt. In een open brief aan minister Van Agt en staatssecretaris Glastra van Loon eist het lan delijk overleg van werkers in de alternatieve hulpverlening, overkoepelende organisatie van Jac's, Releases etc, dat ze dit artikel alsnog zo snel mogelijk wijzigen als eerste stap naar een verdere verbetering van dc rechteloze positie van dc min derjarigen. „De moeilijkheden tussen ouders en minderjarigen zullen blijven voortduren omdat er volgens dc huidige wet in feite aan de rechteloze positie van laatstge noemden niets verandert,,, al dus de alternatieve hulpvcrle-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9