,De werkelijke piraten zitten op de FM-band' Alphense Adventskerk begint 'n nieuw leven Katwijkse zend-amateurs willen van discriminatie af Over een paar maanden moeten er mensen uit ,hun' zomerhuisjes ,,Ik ben er trots op, maar mijn vijanden zijn vrienden geworden" LEIDSE COURANT pm;I\A Drie „illega le" Katwijkse radio-amateurs. v.l.n.r. D. van Duyvenbode, G. de Jonge en af delingsvoorzit ter van de VRA- NCBHC. A. J. Hus:... 500 milli- watt-hoop doet leven, maar dan niet als piraat graag. Katwijk aan Zee De VRA -NCBHC Nederland (Vereniging Radio Amateurs, Nederlandse Citizen Band Hobby Club) haalt weer enigs zins opgelucht adem. Met name de bijna 40 leden tellende afdeling Katwijk-Rijnsburg. Na veel gehar rewar heeft staatssectetaris Van Huiten vorige week laten uitkomen, alsnog bereid te zijn de communicatie-amateurs machtiging te geven voor 500 milliwatt. „En daar zijn we nu toch blij mee', vindt afdelingsvoorzitter A. J. Hus; „er is een mogelijkheid dat op 1 juli - als de nieuwe wet van kracht wordt voor ons het spel niet uit is. Maar wij, de goede 27 MC-ers, hebben wel wat te verduren gehad". Daar zijn de nedebestuursleden secretaris G. de Jonge vicevoorzit- ter K. Koelewijn, en penningmeester D. van Duyvenbode het helemaal mee eens. De 27 MC-afdeling (11 meter band ofwel Citizen (Burger) Band) van Katwijk-Rijnsburg stamt van 1968. Hun vereniging is tweemaal koninklijk goedgekeurd. Men wil de leden behulp zaam zijn bij het plegen van communicatie in het zenden en ontvangen op de 27 MHz band Dit doel wil men bereiken langs wettige weg door het aanvragen van een collectieve zendmachti ging voor de leden bij de PTT en het verkrijgen van officiële erkenning door de overheid. Welnu, deze gedoodverfde „pira ten" zijn thans „koninklijk", maar machtiging voor de Hm band ging tot nu toe hun neus voorbij. De staatssecretaris ver tikte het, eind vorig jaar nog. „Ons wereldje stortte ergens in elkaar", deelt de heer De Jonge mee. „Ja", beaamt zijn voorzit ter, „we zijn nog steeds konin klijke illegalen. Het gaat niet goed vandaag aan de dag. Het gaat te veel worden. Ongeveer 5000 zend-amateurs zijn in twee grote verenigingen georgani seerd. Daaromheen hangen zo'n 25.000 vrijbuiters. Die c'aos moet voorkomen worden". De verkoop van apparatuur is nog vrij tot 1 juli a.s. Daaria is het in bezit hebben ervi-n verboden, als de nieuwe wet vai kracht wordt. „Dan mogen we onze spullen inleveren tegen een geringe vergoeding", zegt De Jonge triest, „ja, ja..geloof dat maar. Straks mogen we mis schien met die 500 milliwatt werken, maar dan blijft toch die slechte naam van ons hangen". „Ja, ze hebben gemakkelijk pra ten, maar een feit is, dat onder teeveetijd niemand van ons eruit komt, dan wordt er niet gezonden of ontvangen", verdui delijkt de penningmeester. „Alle strepen op de televisie: dat zijn wij. Maar dat is niet waar. Die strepen komen 's avonds niet van de radio-amateurs. Wie onder de uitzendingen uitkomt, wordt zonder meer door ons geroyeerd als lid, die hoeft ner gens meer aan te kloppen. Het is ons eigen voordeel, dat wij daar paal en perk aan hebben gesteld. Het gebeurt in Katwijk ook niet Maar die strepen blij ven voor de „leek" van het zen den komen". Secretaris De Jon ge weet wel beter: ..Wie op een FM-zendertje werkt (op de FM zit de brandweer. GGD. politie, hulpdiensten enz), leeft als God in Frankrijk. Die dingen storen inderdaad. Wij zitten op de AM, die geen storingen veroorzaakt. Zo heb je piraten en „illegale" zend amateurs op de 27 MC" Communicatie-amateurs zoals Hus en de zijnen hebben geen „papiertje". De Jonge: „We wil len graag onze hobby ten dienste stellen van het Rode Kruis, corso's, zaalsporten (met uitslagen doorgeven) enz. Die instellingen zouden dat ook best willen, maar we hebben geen papiertje". Van Duyvenbode: „Wij zijn de stommerds. Wij hebben geen cursus gevolgd om officieel te mogen zenden met een hoger vermogen. Wij kun nen de ingewikkeldheden van de cursus radio-zendamateurs niet ontrafelen. Je moet een be hoorlijke schoolopleiding heb ben gehad om dit te kunnen volbrengen. Wij zijn gewone mensen, niet intelligent genoeg, we mogen niet zenden. We wil len er best voor betalen. We kunnen best op kanaal 9 gaan zitten, die is schoon genoeg..' Voorzitter Hus (ondanks de toe zegging van de 500 milliwatt) „We blijven boos, dat we ver- eenzeligd worden met FM-pira- terij die plaatjes draait. Als er in de straat storing is op de teevee is het oh, Hus is weer bezig. Terwijl Hus helemaal niet thuis is en iemand anders elek trisch koffie staat te malen, of een doe-het-zelver is met de boormachine aan de gang.." De Jonge: „In Nederland kan weer niet, wat in de meeste andere landen wel kan met vrij zenden. Maar ja, we zijn de niet-intellec- tuelen, nietwaar? Als ik een kor te broek aantrek en bij de com municatiegroep van de padvin derij wil, mag ik opeens zenden, zonder enige opleiding. De VER- ON geeft machtigingen uit voor modelbesturing van 5 watt (zelf de wat wij doen); ik koop een vliegtuigje, word lid en krijg machtiging. Weer (het is een rot woord) discriminatie". Voorzitter Hus:. „We willen al leen maar, dat verkeerde ge volgtrekkingen verdwijnen. Dat is alles. We verdedigen onze fas cinerende hobby met hand en tand en daarbij willen we onze buren en omwonenden heel ge woon ontzien. In ons geval mo gen de goeden niet onder de kwaden lijden" Ton Pieters Noordwijk „Vaak krijg ik hier jonge mensen op bezoek, aanstaande bruidsparen, die niet weten wat ze zien als ze door de pastorie lopen: in hun ogen ontelbare kamers en gangen die ruimer lijken dan de Noordwijkse zomerhuisjes. Maar deze „pastorale" omstandigheden zijn verleden tijd aan het worden." Kapelaan G. J. Warmerdam, zeven jaar werk zaam in de St. Jeroenparochie, heeft veel te maken met mensen die willen gaan trouwen. De ruime omstandigheden van een pastorie steken hem wel een beetje, want als weinig anderen kent hij de nood onder deze generatie, een grote groep van de ruim 700 officieel geregistreerde woningzoeken den in deze gemeente. Vooral het lot van degenen die noodgedwongen in zomerhuisjes moeten wonen gaat hem ter harte. Kpelaan Warmerdam heeft het niet gelaten bij „het erg vinden". Hij sloeg daadwerkelijk aan de slag. Hij nam het initiatief tot de oprichting van een Werkgroep Woningbeleid Noordwijk waarin zitting hebben vijf vertegenwoordigers van de raadsfracties, twee namens de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Duinstreek en „particulieren", meest in zomer huizen wonend, zoals vijf echtparen en drie geïnteresseerde „losse" mensen. Die groep ga?t nu iets ondernemen. „In november '74 hadden we een informatief gesprek met wethouder Van Leeuwen. Daarbij bleek duidelijk, dat de gemeente weinig van de situatie wist. Wel zouden b. en w. het toejuichen als de werkgroep meer gegevens zou kunnen loskrijgen van de woningzoekenden, met name hen die op een zomerhuisje zijn aangewezen. Men vond het zinvol, als wij daarachter aangingen. Wat ik bij de toelatingseisen voor inschrijving een onrechtvaardige eis acht, dat uitsluitend man nen voor de lijst van woningzoekenden in aanmerking komen. Natuurlijk hebben wij in Noordwijk veel vrouwelijk verple gend personeel met al die instellingen, maar het is discrimine rend alle vrouwen die een huis zoeken op één hoop te gooien. Het eerste en voornaamste dat de werkgroep nu te doen staat, is het in kaart brengen van de „achterban", de woningzoeken den. Voordat we iets concreet kunnen ondernemen zullen we moeten weten hoe deze woningsituatie erbij staat. Lukt dit ons niet, dan kunnen we de groep wel ontbinden en is ons werk voor niets geweest", aldus kapelaan Warmerdam. De eerste vijf dagen na de oproep per advertentie leverden 20 reacties op: „op dat grote aantal van 700 valt dit niet erg mee, maar er kan nog veel gebeuren. Ik denk, dat velen een vrees hebben dat ze in de knel komen met hun verhuurders als de gegevens bekend zouden worden. Maar niemand heeft iets te vrezen; de gegevens blijven binnenskamers. We willen gewoon in contact komen met deze mensen." In maart lopen al weer veel contracten voor zomerhuisjes af. Dan zullen weer veel mensen eruit moeten. De werkgroep heeft haast. Kapelaan vertelt van het jonge echtpaar, dat - excl. kosten - 300 gulden per maand voor een zomerhuisje betaalt Voor het hele jaar kunnen ze het krijgen voor 450 gulden per maand. Voor dit gezinnetje is dat niet op te brengen. Als het eerste kind geboren is, over een paar maanden, staan ze een paar weken later op straat. Maar ook is er de moeder met zoon, die haar woning voor ruil beschikbaar stelde. Zij wil kleiner gaan wonen en ruimte maken voor een groter gezin. Alles bijeen vindt de kapelaan het een nare zaak, want ook de verhuurders hebben vaak hun hele toekomst op die (dure) zomerhuisjes gebouwd. „Het probleem van de verhuurders willen wij niet omzeilen, maar. de groep wil nu een kapstok hebben waaraan de hele woning- problematiek kan worden opgehangen. Het is werkelijk geen hobby van ons." De Noordwijkse woningzoekende heeft het eigenlijk allemaal in eigen handen, want wat hij aanbrengt via zijn gegevens wordt weer naar hem teruggespeeld. Het eerste wat de groep daarna wil doen, is zich met die gegevens gaan richten op de Grashoek, waar - tussen Duinpark en Boerenburg - ca. 400 woningen moeten komen. De groep wil weten welke woningtypes er gebouwd kunnen worden, b.v. casco, prefab enz. „We willen gaan praten met wethouder Van Duyn en de Noordwijkse aannemers over de mogelijkheid van deze goed kopere systemen", aldus kapelaan Warmerdam; maar laten de betrokken mensen zich alsjeblieft zo snel en zo veel mogelijk met hun gegevens bij ons komen. Wie wonen er in een zomerhuis, vie in een krotwoning, wie zijn inwonend? Men werkt mee in eigen belang en dat van anderen." Men kan te allen tijde terecht bij kap. G. J. Warmerdam, pastorie St. Jeroen, Van Limburg Stirumstraat 24. Door het vervallen van de zij-galerijen (zoals links achteraan) is de Alphense Adventskerk ogenschijnlijk ruimer en „kerkser" geworden. Ingrijpende renovatie schonk visueel meer ruimte Alphen a.d. Rijn - Op zondag 16 maart a.s. wordt de eerste dienst gehouden in de rijzige, innerlijk geheel herschapen Ad ventskerk aan de Julianastraat Er is dan een verbouwing ach ter de rug die het interieur van deze trotse 53-jarig voor de ge meenteleden goeddeels onher kenbaar heeft gemaakt. „Het was heel hard nodig, dat dit gebeurde", vertelde ons de heer P. Hoggendijk, president-kerk voogd van de hervormde ge meente Alphen a.d. Rijn; „als het resultaat straks zichtbaar is, kunnen we met dankbaar heid zeggen: dat hebben we met de hele gemeente opgebracht". Daarbij kwam dan wel de sub- sidiesteun van CRM, maar de inspanningen die de hervormde Alphenarcn zich getroost heb ben ten bate van ARA-Aktic Restauratie Adventskerk (72 mille) is toch lofwaardig. Het bouwwerk anno 1922 van architect Kuiper begint jeugdig aan een nieuwe periode van kerk zijn. Alles wat een levende kerkgemeenschap in deze tijd op prijs stelt wordt in de Ad ventskerk verwezenlijkt, onder architectuur van E. H. J. van Wijhe, te Leiden, die al eerder met het renovatiebijltje bij ker ken heeft gehakt. Het Leidse aannemingsbedrijf Bik en Bree- develd voert de werkzaamheden uit in het kader van de aanvul lende werkgelegenheid. Nu wordt de ruimte nog gevuld met klanken uit een transistorradio: „Malle Babbe is rond...", maar nog vóór de lente is Malle Bab be weer vervangen door de Heer is mijn Herder. „Ach, ja", berust de heer Hoogendijk, „herrie moet er tegenwoordig „Zonder subsidie van de rijks overheid hadden we dit werk niet kunnen doen, hoewel het voor het gemeenteleven wel van belang is óm dit zo te doen", aldus de heer D. Ketel, kerk- voogd en lid van de bouwkundi ge commissie; „het meest ingrij pende is, dat de twee galerijen opzij verdwenen zijn. Om het „indrukken" van de muren ter plaatse te voorkomen, zijn er speciale zware staalconstructies aangebracht, stalen binten die de zijgevels moeten steunen. Eeuwen geleden is ook een deel van de Utrechtse Dom door de storm ingewaaid. Dat willen we hier niet meemakert". De galerij tegenover preekstoel en orgel blijft gehandhaafd. Op de begane grond (die ca.40 cm. wordt verhoogd om de afstand tussen prediker en gemeente te verkleinen) komen 508 stoelen in een opstelling. De vorm van het liturgisch centrum past zich daarbij aan. De heer Ketel: „Oorspronkelijk waren er 1200 zitplaatsen, straks is er normaal gelegenheid om 750 mensen di rect op te vangen; maximaal kunnen bij bijzondere gelegen heden 1050 ménsen een plaats vinden door de te scheppen ont moetingsruimte onder de blij vende galerij -door een weg- neembare wand van de eigenlij ke kerkruimte gescheiden- bij de kerk te betrekken". De heer Hoogendijk is er erg ever te spreken, dat door het wegvallen van (is galerijen het innerlijk van het gebouw in uè vergrote ruimte veel meer „kerkkarakter" heeft gekregen, „het doet minder benauwd aan. De groene gordijnen voor de vensters zijn weg, er is nu weer zicht op de fraaie glas in lood ramen". Ook memoreerde de president-kerkvoogd de verbe terde akoestiek in de kerk die het mogelijk maakt zonder ge luidsinstallatie te werken. Wel komt er een ringleiding voor slechthorenden. Als over enige tijd predikant en kerkeraad de kerkruimte bestreden vóór de dienst, komen zij niet meer door de twee deuren naast het orgel. Die deuren zijn verdwenen. Veel liturgischer wordt de intrede vanuit de nieuwe consistorieka mer naast de ontmoetingsruim te, „komend vanuit de gemeen te", zo ziet de heer Hoogendijk het. De drie toegangsdeuren krijgen veel glas, dat maakt opener, lichter en vriendelijker. Daar door betreedt men via de ont moetingsruimte (met een koffie- keuken) de kerk. De ruimten achter orgelfront en kansel wor den vergaderruimten met apar te ingangen. Kortom: de Ad ventskerk wordt een nieuwe kerk. De plaatselijke predikan ten zijn ronduit enthousiast, speciaal ten aanzien van nieuwe opstelling. De heer Hoogendijk is voldaan met het tot nu toe bereikte," maar wc zijn er nog niet. Zo'n noodzakelijke ingreep kost veel geld. En wij zijn arm, zoals iede re kerk. We hopen, dat de Alp hense mensen hun steun blijven geven, want ook hier wegen de laatste loodjes het zwaarst Het gironummer is, was en blijft 4 63 66, t.n.v. Kerkvoogdij Herv. Gemeente, J. W. Frisostra at 1. We hopen onze „nieuwe" kerk op 16 maart (officieel wordt, hij eerder geopend) daadwerkelijk en opgelucht in gebruik te kun nen nemen rond een liturgisch centrum, waar het Woord nu werkelijk het middelpunt kan Verzetsspion Cornells J. Muyzert met zijn verdiende Oudstrijders-kruis. Comelis J. Muyzert kreeg na 30 jaar een oud-strijderskruis LEIDEN Ik ben die bui nog lang niet vergeten, natuurlijk; maar wat toen mijn vijanden waren, zijn in deze tijd m'n vrienden geworden. Ik sta er anders tegenover. Over de grens kom ik vaak en ik word er hartelijk ontvangen. Toen al had ik niets tegen die mensen zelf, we wilden alleen de Duitse druk weghalen en ons land vrijmaken. Dat was mijn en ons ideaal". Dit vertelt ons de heer G. J. Muyzert.Franchimontlaan 48, bedrijfschef bij een Leidse overhemdenfabriek. Maar hij is erg trots op wat hij na 30 jaar nu heeft gekregen; hij is heel erg blij met dat Kruis van de Conféderation Européenne des Anciens Combattants, een in Parijs gevestigde Europese bond van oud-strijders, die hem het oorlogskruis verleende omdat hij de zaak van de Europese eenheid "in broederschap, vrede en vrijheid" heeft gediend. De oorkonde kreeg de heer Muyzert vorige week thuisbezorgd per post. Het kruis was verdwenen, eruit gehaald. Wie dat gedaan heeft, weet Muyzert niet, maar hij zou erover schrijven. „Die oorkonde vind ik het voornaamste; dat kruis komt nog wel", zegt hij berustend. Even later zou het eremetaal weer boven water komen. Het lijkt een soort zaligverklaringsproces. Het Croix du Combattant de l'Europe wordt niet als een boterbriefje uitgegeven. Het hele doopceel van verzetsstrijder Muyzert'is gelicht, alles is onderzocht. Daar kunnen wel enkele tientallen jaren mee heen gaan. Elk jaar druppelen de Kruizen ook in ons vaderland neer. Het vorig jaar werden er zeven in Rotterdam uitgereikt Nu heeft Comelis Jacobus Muyzert er zijn één in bezit Muyzert heeft namelijk de goede zaak gediend. Als jonge vrije vent van een jaar of 26 maakte hij sinds begin '44 deel uit van de spionagegroep Albrecht Onderofficier Albrecht was in'42 naar Engeland overgestoken en werd in '43 gedropt bij Hooghalen in Drente. Rond Albrecht ontstond de groep die ongeveer 150 man telde, waarvan de topfiguren het einde van de oorlog niet meer hebben beleefd. Muyzert cn velen van zijn collega's haalden het. Cornelis kwam via de Binnenlandse Strijdkrachten bij de groep Albrecht en sloeg aan het spione ren bij de Duitsers. Zo „bezocht hij kazernes in Leiden en omgeving, als hulp van fotograaf Pander. Hij mocht dan het toestel vasthouden, maar inmiddels gaf hij zijn ogen en oren de kost Hij kende het aantal broden, bekeek de bezetting, had contact met de keukenmeisjes en gaf slinks zijn gegevens door. „Ik tekende ook militaire objecten, legde ze vast in tekentjes en vlaggetjes. Dat was me een ellende, dat vlaggetjes tekenen en kleuren op de rug van mijn meisje waarmee ik en passant aan het vrijen was in een portiek of zo. Het was actief, maar langzaam en voorzichtig werken. Met slecht weer konden we het meeste doen". Muyzert vond het prettige, emotionele, moeilijke tijden, heel gevaarlijk ook: „Ik wist op den duur niet meer waar ik m'n paperassen moest stoppen, in m'n schoenen, sokken of waar dan ook. Een paar keer ben ik achterna Rczetcn, maar ze konden me niet krijgen. Ik ben altijd ondergedoken geweest; veiligheid was nummer één". Muyzert spreekt er niet veel over. Heeft er gewoon geen zin in. Het is gebeurd. Hij is alleen maar blij met die erkenning. „We hebben vaak onder moeilijke omstandigheden gewerkt, zoals bij het munitievervoer voor de B.S. Ik heb wel eens erg goed in mijn knijp gezeten. Bij razzia's liep ik als een (opgemaakte) verpleegster op straat, 's nachts in de spertijd - ben ik een keer half in elkaar getrapt door Duitsers. Ik leef nog. Velen kunnen dat niet meer zeggen. Tot 5 mei '45 heb ik het volgehouden. Van Overste Somer kreeg ik een aanbeve ling om toe te treden tot de POD (Politieke Opsporingsdienst). Ik ben toen hulprechercheur geworden. Bijna twee jaar heb ik toen politiek onbetrouwbare elementen opgespoord. Ik zwijg er verder maar over". Muyzert zit en loopt nu tussen de overhemden: „Colditz is voor 90 pet. waar, kan ik wel zeggen". Dertig jaar later zegt Muyzert: „Als ik er nu weer zou voorstaan, zou ik het achter elkaar wéér doen. Daar is geen twijfel aan. Maar wel met een bepaald doel. Ik hou van mensen, van iedereen, ook van een NSB'er of W.A.-man. Ik heb ze zelfs geholpen. Een- gedeserteerde Oostfrontsoldaat kwam met wapens en al bij me; ik heb hem aan eten en onderdak geholpen. Maar wel mondje dicht Wc namen geen risico's. Anders was het "scherp"; dan aarzelden we niet „Ik wil over vijandschap per sé en helemaal niet meer spreken. Ik wil niets aanwakkeren en weer losmaken, ik wil niet krenken; alleen helpen als dat nodig is. Dat is het meest plezierige. De groep Albrecht bestaat niet meer Ton Pieters

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5