Allerlei(ds) Nieuwbouw Leidse detail handelsschool van start Deskundige kraak in Home Centre Stichten van de universiteit had een politiek doel L Grootvaders klok ZATERDAG 8 FEBRUARI 1975 LEIDSECOURANT patina 3 Prof Bakhuizen bij kranslegging Lij graf van Willem van Oranje: Van e r verslaggevers DEDET/LEIDEN - De voor zitter van het college van bestuur mr K. J. Cath en de rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. A. E. Cohen hebben van morgen een krans gelegd bij het graf van de stichter van de universiteit, Prins Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk te Delft. Dit ter gele genheid van de officiële stichtingsdag van de Leidse universiteit, vandaag 400 jaar geleden. In een rede die aan de kranslegging vooraf ging, memoreerde de Leidse hoogleraar prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, de moeilijke tijden die de stad tijdens het beleg van de Na de rede v i prof. Bakhuizen v.d. Brink bood Spanjaarden had meegemaakt, stad als blijk van waardering de universiteit is geschonken. het gemeentebestuur van Delft een ontvangst aan. Het kreeg daarbij van de Leidse universi teit deze kopy aangeboden van de eerste micro scoop van Anthonie van Leeuwenhoek, die 300 jaar geleden voor het eerst bevindingen via de microscoop registreerde. In december van dit jaar wordt ter gelegenheid daarvan een twee daagse congres gehouden in Het Tropen Insti tuut in Amsterdam. Als hoofdmotief tot de stichting var teit moet volgens prof. Bakhuizen v.d. Brink zeker beschouwd worden de wil om de Neder landse staat op te bouwen in eigen soevereini teit, op vaste staatkundige basis, in politieke en culturele zelfstandigheid. Zoals de Leuvense universiteit anderhalve eeuw eerder door paus Martinus V en hertog Jan IV van Brabant was opgericht om de Bourgondische landen aan de invloeden van Parijs te ontrekken, zou op haar beurt de Leidse Universiteit die van Leuven Met de kranslegging in Delft werd het startschot keren. gegeven voor een reeks activiteiten en herden- De universiteit was derhalve een factor van het kingen, die in het kader van dit vierde eeuw- grootste belang in 's Prinsen politiek: verster- feest zullen plaatsvinden, en waarvan wij al king van de eigen staat-in-opbouw, en aantrek- «melding maakten in onze editie van donderdag Ere-penning VVN voor Leiderdorpers Van onze correspondent LEIDERDORP - Burgemees ter M. A. van der Have heeft gistermiddag in het gemeen tehuis de ere-penning van Veilig Verkeer Nederland uitgereikt aan drie jubileren de bestuursleden van de af deling Leiderdorp van de WN. Het ging om J. H. A. Wessels, E. Kronenburg en G. van der Krol die alle drie al 25 jaar bestuurslid zijn van de afdeling. Tal van le den en bestuursleden van de WN gaven door hun aan wezigheid blijk van hun be langstelling. Rijnsaterwoude doet mee aan Ambulancedienst Rijnstreek Van onze correspondente RIJNSATERWOUDE De gemeenteraad van Rijnsa terwoude is gisteravond ak koord gegaan met het voor stel van b. en w. zich aan te sluiten bij de gemeen schappelijke Ambulance dienst Rijnstreek. Dit gaat de gemeente 1,- per inwo ner kosten. Het enige verzet tegen de aan sluiting kwam van de heer Grosman (Gemeentebelan gen). „Het vervoer per am bulance wordt toch meestal betaald door. het zieken fonds", zo stelde hij. 'De raad ging er voorts piee akkoord dat het Oranje-co mité een subsidie krijgt van 1500. Volgende week zal de raad vertrouwelijk wor den ingelicht over het effi- ciëncy-onderzoek naar de werkzaamheden van de ge- meente-secretarie. (Wereldwinkel Leiderdorp Van onze correspondent LEIDERDORP - De Wereld- Winkel Leiderdorp beschikt sinds kort over een eigen huisvesting voor de verkoop. Iedere zaterdag is de winkel gevestigd in de onlangs geo pende peuterspeelzaal 't Speelbankje aan de Van Diepingenlaan. De Wereld winkel is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Voor belang stellenden is nu ook het jaarverslag van de Wereld winkel over 1974 te verkrij gen. Voorts is er een activi teitenprogramma voor 1975 opgesteld. Deze is evenei >n de winkel verkrijgbaar. iiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiim Van onze correspondent LEIDERDORP De lesk geklede leerlingen, met een fors touw gescheiden van de keurig in het grijze pak gestoken officiële - veelal wat De blijdschap Leiderdorp zijn opgeheven. Mo menteel is de detailhandels school op drie verschillende plaatsen in de gemeente onder gebracht. de i: oudere - genodigden, vormden de entourage waarin mr. F. Portheine gistermorgen de eer ste paal sloeg voor de nieuw bouw van de Leidse scholen voor de detailhandel. Mr. Port heine verrichtte de officiële handeling in zijn functie van voorzitter van het bestuur van de scholen. De nieuwbouw is gesitueerd aan de Leidse Dreef, pal naast het gebouw van het LOI. Het nieu we gebouw, voor een deel opge trokken in drie bouwlagen, voor het overige slechts één bouwlaag tellend, moet medio 1976 in gebruik worden geno men. Eerst dan zal de ruimtenood van de Scholen lijke optocht van de dependan ce aan de Splinterlaan naar de Leidse Dreef trekkende leerlin gen was derhalve terecht. Het huidige „hoofdgebouw" aan de Van Bruggenstraat is boven dien hard aan een grondige op knapbeurt toe. Daarmee wordt gewacht aangezien het in de De bedoeling van de gemeente ligt het pand te gaan bestemmen als atelierruimte. De lagere detailhandelsschool telt momenteel zo'n 250 leerlingen, waaronder ruim zestig meisjes. De dit jaar gestarte middelbare detailhandelsschoo) heeft veer tig leerlingen waaronder maar zo'n zes meisjes. De opleiding aan de lagere detail handelsschool duurt vier jaar: aan de middelbare detailhan delsschool heeft men drie klas sen. Na afloop van de fniddel- bare detailhandelsschool kan men zelfstandig een winkel gaan beheren dan wel een am bacht gaan uitoefenenen. Bo vendien kunnen leerlingen die de middelbare detailhandels school met succes hebben door lopen verder leren aan H.E.A.O. en andere vormen van hoger beroepsonderwijs. re school gaat ruim twee en een half miljoen gulden kos ten. Er komen naast elf theorie lokalen lokalen voor warenken nis. etaleren handelskennis al smede een gymnastieklokaal. In de laagbouw worden de direc tie- en lerarenruimten onderge bracht evenals de aula. „De huidige situatie vraagt van de organisatie, leraren en leer lingen grote opoffering. Van- Mr. Porthein als heier. daar dat wij zo verheugd zijn dat wij een begin met de nieuw bouw (naar een ontwerp van architect J. J. Kneppers uit Haarlem) hebben mogen ma ken". vertelde de heer Porthei ne tijdens de sherry aan de genodigden. Op dat moment waren de leerlingen al lang weer in een chaotische stoot vertrokken. Zij hadden een hal ve dag vrij gekregen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIi 1,5 Ton aan tapijten gestolen Burgemeester Berends van Lisse heeft gister avond tijdens de jaarver gadering een onderschei ding opgespeld bij de he ren C.W. van der Mark en W. van Dijk, die resp. 35 en 12,5 jaar aan de brand weer verbonden zijn. Door het afvloeien van brand weerlieden wegens leeftijd kampt de Lissese vrijwilli ge brandweer momenteel met gebrek aan man kracht. Van een onzer verslaggevers Leiden/Oegstgeest Het is vandaag precies 75 jaar geleden, dat het voormalige gemeenteraadslid van Oegstgeest L.E. Nieuwenhui- zen in verband met het feit, dat de Morschweg (waar hij woonde) met omgeving van de gemeente Oegstgeest was overgegaan naar de gemeente Leiden, waardoor hij zijn Oegstgeester raadszetel had verloren, als afscheidsgeschenk ten behoeve van het raadhuis te Oegstgeest een fraaie klok ten geschenke bood, hetgeen hij ge paard deed gaan met een ontroerende afscheidsbrief, waarvan het naschrift luidde: „Mijn grootvaders klok was een deftige klok; Met haar uurwerk zoo goed en secuur. En zij liep zoo geregeld, want negentig jaar; Verkende haar stem reeds het uur. En op grootvaders dag toen hij 't levenslicht zag. Kwam de klok ook het huis in meteen. Maar opeens bleef zij staan om nooit meer te gaan Toen het doodsuur van de Oude verscheen." Van onze correspondent VALKENBURG Bij Home Center in Valkenburg is in de nacht van donderdag op vrij dag voor 1,5 ton aan perzische tapijten gestolen. De dievzn zijn het gebouw bin nengekomen door een ruitje in te slaan. De beheerder van het bedrijf die er boven woont, heeft daar niets van gehoord. Ook een hond die in het ge bouw rondloopt heeft op het breken van het glas niet gerea- De inbrekers moeten een paar specialisten zijn geweest. „We hadden voor enkele tonnen aan perzen. Ze hebben er net de duurste uitgepikt", aldus de be heerder van het centrum de heer Van Jole. 'h Wethoqder P.C. v.d. Werf van Hazerswoude (in witte jas) heeft gisteren de eerste paal geslagen voor een nieuwe openbare lagere school. Hier krijgt hij een versierde „paal" aangeboden door de jongste leerling van de school. De carnavalsfestiviteiten zijn in tal van plaatsen gisteren al ingezet. Bij „Cees Ine ke" bijvoorbeeld in Sassen- heim zat de grote zaal stampvol met verklede kleu ters van de katholieke kleu terscholen „Hummelhoek", „Huppelhof" en „de Kooi- rakkertjes". Er waren tallo ze Zorro's, Pipo's, kabou ters, elfjes en nog veel ande re bekende figuren, bekend van t.v. en uit sprookjes. Het grootste gedeelte van de middag hield Peter Groony, een jeugd-entertainer, z'n zeer jeugdig publiek bezig met goochelen, buikspreken, poppenkast enz. waarop ent housiast werd gereageerd. Later steeg de feestvreugde met de komst van „de Tra wanten" uit Noordwijker- hout, die voor muziek zorg den waarbij volop werd meegezongen Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Koffieconcert Het aangekondigde K&O-koffie- concert voor zondag a.s. in de Stadsgehoorzaal kan niet door het Trio A gegeven worden we gens ziekte van een der van dit ensemble. K&cO heeft echter voor een ver vangend ensemble gezorgd dat evenals het Trio A uit een klari: Solisten zijn Dima Polak, altviool; nettist, hobo'ist en een fagottist Wendela Bronsgeest, sopraan; bestaat. Het trio „Tre Voci", Carolyn Watkinson. alt; Wouter bestaande uit Gé van Koten-ho- Goedhart, tenor en Wout Oos- bo, Herman Braune-klarinet en terkamp, bas. Hanna van Koten-fagot. Op het Kaarten zullen aan de zaal ver programma staan werken van krijgbaar zijn vanaf een half Mozart, Ibert, Van Beethoven uur voor het begin Kometen de tekst muzikaal vertolkt door de altviool. Het koor zingt uit sluitend op vokalen en schept samen met het orkest de ach- In de collegezaal tergrond van deze pastorale muziek. Na de pauze wordt de „Harmo- nie-messe" van J. Haydn uitge voerd door koor, orkest en vier zangsolisten. Deze mis, die ont stond in 1802, staat in B-dur de Sterre- acht houdt dr T. de Groot dinsdagavond 18 februari een lezing. Aanvang 20 uur. De le zing gaat over de nieuwste ont dekkingen die men bij waarne mingen van kometen o.m. van af buitenaardse stations heeft gedaan. Er wordt o.m. ingegaan op de bijzonder zwakke ver schijning van komeet Kohoutek het vorige jaar verstek iectaculai- vele des- gaderingen op het stadhuis. Te vens wordt hun mening ge vraagd over een afspraak vakantie wordt de dienst weer opgeheven. B W hebben be- VrOllWCnildviPSCOmmiSfilC sloten hiervoor een bedrag op vergaderingen pas na enige f 16.500 op de begroting 1975 tijd met het roken te beginnen. uit te trekken. Zoals bekend vroeg CDA-frae- tievoorzitter Driessen zich enige Tri in t in in tijd geleden af of het nog wen- J J sehjk was tijdens vergaderin- gen gratis sigaretten en sigaren -""'p' iz/citii aan te bieden. Projekt '75 geeft op 27 februari i de Burgerzaal van het stad- en w. hebben besloten me- rouw C. A. KortingSimons te ■■noemen tot lid van de Vrou- ■enadvi oningbouw :n bestaande vacature Afscheid Gemeente koopt Strietman. De toegangsprij zen van 3,50 en 1,50 blijven ongewijzigd. concert. Prijs C.J.P.-houders i 2.50. Collegium Musicum Het Leids Studenten Koor en Orkest Collegium Musicum" geeft in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg op vrijdag 14 februari een concert. Onder leiding van dirigent Andrè Kaart zullen drie werken ten gehore worden gebracht. Het orkest opent de avond met de tweede suite uit de ..Water- music" van G. F. Handel, die in D-dur. Hierna zullen koor en orkest samen met de altvioolso- list „Flos Campi" van de twin- tigste-eeuwse Engelse compo nist Ralph Vaughan Williams uitvoeren. De première van dit werk vond plaats in 1925 in de Queen's Hall te Londen. Bij dit stuk, dat is géinspireerd op het Hooglied van Salomon, wordt Witte Rozenstraat Van Cromvoirt Bouwbedrijf krijgt geen vergunning voor de bouw van vijf zgn. carportwo- ningen op een terrein achter de Witte Rozenstraat. B. en w. heb ben hiertoe besloten op grond van een artikel in de woning wet. Ook mag Van Cromvoirt geen uitweg op de Gedempte Trekvliet maken. Collecte Slopen zonder vergunning O O Aan de chef van de afdeling Volkshuisvesting en Open bare Werken is door burge meester en wethouders ver zocht een rapport op te stel len over het strafbaar stellen van slopen zonder vergun ning of kennisgeving. Aldus een besluit van het college, naar aanleiding van de sloop van de houten botenloods met kantine op het voorma lige terrein van de dames studentenroeivereniging „de Vliet". huis een uitvoering neclspel „Trijntje Cornelis voor de leden van de perso neelsvereniging van het stad huis. Na afloop van de voorstel ling wordt in de koffiekamer gelegenheid gegeven tot koffie drinken. het to- Mej. C. Hakvnort verlaat binnen kort het kinderdagverblijf Peu- terplaet aan de Zoeterwoudse- singel. Op donderdag 20 fe bruari is er oen afscheidsrecep tie van 17-19 uur in het verblijf llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllll Leidse biosc Burgemeester en wethouders hebben besloten de gemeente raad te adviseren teneinde uit voering te geven aan het ge meentelijk bestemmingsplan het bedrijfscomplex aan de He rengracht 85-87 aan te kopen, r 1 I f Hierm. een bedrag gemoeid LClClCll SlIDSMUCCrt van f 352.500, vermeerderd met Luxor: Stationsweg 19. tel. 21239 "Vi- 2.500 aankoopkosten. Het xcn I8 Jr daK 1430 1900 on 31 15 complex zal na aankoop in het VOOrStClllUQ irOlOOj* uuf. Zondags 14.00 16.45 19.00 saneringsbedrijf van de ge meente Leiden worden inge- B W hebben besloten een subs open bracht. Meren wijk De komende week wordt er gecol lecteerd ten bate beekse tehuizen. Voor Leiden zijn er nog onvoldoende collec- Via tanten. Belangstellenden kun nen zich aanmelden bij mevr De Koning. Jan van Houtkade 42a te Leiden. de Groes- Rookenquête enquête worden gemeen teraadsleden binnenkort in de gelegenheid gesteld een oordeel uit te spreken over het eventue le afschaffen van het verstrek ken van rookwaren tijdens ver- Burgemeester en wethouders zul len binnenkort de gemeente raad voorstellen doen inzake het instellen van de busverbin ding. uit te voeren door de N.Z.H. tussen de Merenwijk en de scholen in de buurt van de Herensingel. De busdienst gaat van start zodra leerlingen woonachtig in de Merenwijk door het gebrek aan lokalen in de wijk in de buurt van de Herensingel naar school moe ten. Bij aanvang van de zomer- 21.15 Studio: Steeastraat 39, tel. 33210: "The man with the golden gun" 14 jr. uiv vc/l f 300 toe te kennen als Dag. 14.30 19.00 en 21.15 uur. Zonda- bijdrage in het geraamde tekort *'H 14.30 16.45 19.00 en 21.15 uur. van een bi/eenjtoirof gcorgam- H?; W «130. s„rd door he, eomdé.,Vnj On- h" in het Antonius Clubhuis. 14.30 16.45 19,00 en 21.15 uur. Op uitnodiging van dit comitó Trianon: Brecstrunt 31. tel. 23875 geeft de toneel werkgroep Pro- "Mijn nachten met Susnn, Olga. Al- lor,,: (lier op 27 februari een Sjndr»" 10 Jr dag 14.30 19,00 en 21.15 uur Zo voorstelling. Zoals beke nd 14.30 16.30 19.00 en 21 15 uur kwam deze Eindhovensc groep Rex: Haarlemmerstraat 52. tel 25414 onlangs in de publiciteit toen "Kung Fu en de supermannen" 14 het Tweede Kamerlid mevr. Jr dag 19.00 en 21 15 uur. Kindermo- Von V.snend.iol iDS J01 hoor "MA OI"n teitcn. Op last bank heeft ze da gingen later weer trekken. besehuldi- moeten in- i met een extra inkomen" 18 jr. 'Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Overdekte manege in De Bloemerd wacht verlies Van onze correspondent LEIDERDORP Het verifica tiebureau van de Vereniging Nederlands Gemeenten ver wacht een nadelig exploita tie-saldo wanneer er in De Bloemerd wordt overgegaan tot de bouw van een ov dekte manege. Deze manege is dan bestemd voor de rui- tervereniging Liethorp. Zoals bekend heeft de raad vorig jaar al besloten dat op korte termijn in ieder geval een manege in De Bloemerd zal worden gebouwd. Het rapport van de verificaties en de daaruit te trekken consequenties komen dins dag ter sprake in een open bare vergadering van de raadscommissie onderwijs. De vergadering in het ge- meentehuis begint om 20.00 Meer subsidie voor K&O Van onze correspondent LEIDERDORP De Leider dorpse afdeling van K&O krijgt mogelijk in de toe komst meer subsidie. Dat zal mede afhangen van het ad vies dat de commissie onder wijs in haar vergadering van dinsdag 11 februari zal uit- brei Het college stelt v mum subsidie op te trekken van 6.000 tot 8.000. Het gaat daarbij steeds om ma ximaal veertig procent vun de totale kosten. De onder wijscommissie zal zich in haar vergadering ook uit spreken over de aanvraag om subsidie die is ingediend door het Vormingscentrum Troef uit Leiden. Voorrangs- kruisingen in Stompwijk STOMPWIJKfDEN HAAG De kruisingen Stompwijksc weg—Kniplaan en Dr, Van NoortstraatTuinbouwweg worden voorrangskruisingen voor het verkeer van de Stompwijkse weg en de Dr. Van Noortstraat. Gedepu teerde Staten hebben dit be sloten naar aanleiding van een schrijven van burge meester en wethouders van Loidschendam. Enige tijd geleden heeft het college de binnen de grenzen' van de gemeente gelegen wegaan- sluitingen met de Dr Van Noortstraat al aangewezen als voorrangssplitsingen. Van Delft ere-lid Oranje-vereniging Van onze correspondent Katwijk De heer J. D. van Delft heeft gisteravond tij dens de jaarvergadering van d«- Oranjevereniging Kat wijk afscheid genomen als secretaris, een functie die hij 8 jaar heeft vervuld. Hij werd voor zijn verdiensten benoemd tot ere-lid.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3