£eidóe (Sowtcvnt BH STUURGROEP VOOR ONTWIKKELING DEN HAAG, DELFT EN LEIDEN Strij^rond Asmaraeistal 1600 doden dankuwel v.d.wiel i X"fl Proef met gezins. kaart start in juli Concurrent tipt bedrijfsspionage VERRUIMING ERKENNING GEWETENSBEZWAARDEN Rel om rol van chauffeurs bij autodiefstallen Üf Leven 0.7% duurder Invaliden vrij van wegenbelasting Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J Plug Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J. W. C Leune Advertenties (excl. BTW.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (1800 tot 1900 uu.) Abonnementen per week f 2.69. kwartaal f 34.76. jaar f 135.15 losse nummers SO cent Zaterdag: 8 februari 1975, 65e jaargang no. 20038 Voettocht Vanavond Voettocht naar de hel. film, op Ned. I om 21.00 uur. Om 22.10 uur Sterren kij ken, met Geesink. Ned. II om 20.21 uur de BB- kwis; om 22.45 uur Wereld in Zondag Ned. I om 19.05 uur Columbo; om 20.30 uur De ver lossing (1) en om 21.45 uur Son- ja 's avond. Ned. II om 21.15 uur The Plaatselijk mist Overwegend droog weer met plaatselijk mist maar van het noordoosten uit ook enkele op klaringen. Zwakke tot matige wind uit oost tot noordoost Ma ximumtemperaturen omstreeks 6 graden. Zondag: zon: 08.08 17.42, maan 06.55 16.18. Hoogwater Scheveningen 2.17 14.31, laag water 10.10 22.29. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kabinet- Den Uyl wil binnen afzienba re tijd een vast overlegorgaan dat zich met de ruimtelijke en economische ontwikkelingen in de Haagse, Leidse en Delft- se regio moet gaan bezighou den. Van dit overlegorgaan, dat Stuurgroep Haags Stads- de Stuurgroep, gewest zal gaan heten, zullen vertegenwoordigers van het rijk, de provincie Zuid-Hol land en de gemeenten in de betrokken regio's deel uitma ken. De Zuidhollandse gede puteerde ir. N. Buysert is be last met het samenstellen van Dit hebben Gedeputeerde Staten giste ren meegedeeld tijdens de behande ling van de provinciale begroting. Vol gens gedeputeerde drs. J. Engelsman zal de stuurgroep zich ook gaan bezig houden met de gevolgen van de sprei ding van rijksdiensten. De heer En gelsman, die onlangs samen met de heer Buysert over het spreidingsbeleid van de regering heeft gepraat met minister Gruyters van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, deelde overigens mee dat er wat het kabinet betreft over de eerste fase van de spreiding, die overplaatsing van 6500 ambtenaren naar het noorden van het land inhoudt, niet meer te praten valt. Deze eerste fase zal binnenkort door de Tweede Kamer behandeld worden. Over de verdere fasen is volgens de heer Engelsman wel open overleg mo gelijk. Provinciale Staten namen giste ren overigens met grote meerderheid' een motie van WD-fractieleider dr. L. Ginjaar aan, waarin werd gevraagd de spreiding te beperken tot kleine en snelgroeiende onderdelen van het rijksapparaat. Franco zou noodtoestand overwegen MADRID (AFP-I PI) De re gering overweegt niet, „althans niet op dit moment", de nood toestand af te kondigen. Dit heeft de Spaanse minister van voorlichting Herrera, gister avond voor de televisie ver klaard. Hij waarschuwde ech ter dat de regering over genoeg andere middelen beschikt einde te maken wat werd genoemd de-„uitdaging" n een „aanval" tegen de staat n zijn instellingen. Herrera legde zijn verklaring af op het moment dat uit verschei dene delen van het land nieuwe berichten over stakingen en pro testacties kwamen. De meeste protestacties vloeien voort uit de economische teruggang en uit de geringe vooruitgang die ten aanzien van de toegezegde politieke hervormingen wordt gemaakt. In Madrid doen al enige dagen geruchten de ronde dat het staatshoofd Franco onder druk van rechtse groeperingen over- yveegt de noodtoestand af te kondigen. Betoging in Lissabon Lissabon (Reuter-UPI) - In het centrum van Lissabon hebben gisteravond vele duizenden mensen ondanks een demon stratieverbod betoogd tegen de Navo, het kapitalisme en de werkloosheid. De demonstratie viel samen met de aankomst van 19 oorlogs schepen die hebben deelgeno men aan Navo-oefeningen voor de kust van Portugal. De. onge veer 8000 opvarenden blijven tot woensdag in de Portugese hoofdstad. Militairen in gevechtstenue wer den in kazernes in de omgeving van het centrum achter de hand gehouden. Toen de beto gers in de richting van de Ame rikaanse ambassade trokken, werden buiten het gebouw tanks en militairen opgesteld. Er deden zich echter geen inci denten voor. De algemene vergadering van de Portugese beweging van de strijdkrachten zou tijdens een besloten bijeenkomst hebben besloten tot de oprichting van een opperste raad van de revo lutie, die beoogt „de revolutie te verdedigen en een contra-re volutie te voorkomen". TROEPEN OMSINGELEN ELKAAR Soldaten van het Ethiopische leger doorkruisen in een jeep. die is uitgerust met een zwaar automatisch wapen, het centrum van Asmara, de hoofdstad van het voor onafhankelijkheid strijdende Eritrea. ADDIS ABEBA (Reuter-AP) - Enkele uren nadat de Ethiopische regering dui delijk verklaarde dat er wat haar betreft geen sprake kan zijn van onafhankelijk heid voor Eritrea, laaide kort voor mid dernacht de strijd rond de Eritrese hoofdstad Asmara weer op. Waarnemers zien in deze nieuwe uitbarsting een ant woord van de afscheidingsbeweging op de verklaring van de regering. Sinds de reeds lang slepende guerrilla in Eritrea een week geleden de afmetingen van een burgeroorlog aannam, zijn zeker al 1.600 het leven gekomen. Diplomatieke waarnemers zijn van me ning, dat geen van beide zijden in de oorlog een militaire overwinning zal kun nen behalen. Het Ethiopische leger heeft Asmara omsingeld met 20.000 militairen, maar deze zijn op hun beurt weer omsin geld door 6.000 Eritrese rebellen en hun aanhang. Volgens diplomaten staat de hele bevolking van de opstandige provin cie - twee miljoen mensen - achter de rebellen. Het offensief van de Eritrese troepen heeft intussen ook tot moeilijkheden in de rest van het land geleid. In de hoofd stad Addis Abeba ontstond gisteren een vuurgevecht tussen militairen en Eritrese burgers (die kunnen worden beschouwd als gijzelaars van de regering) die zich verzetten tijdens inhechtenisneming tij dens de regelmatige razzia's. Het vuurge vecht in een van de buitenwijken duurde volgens ooggetuigen ongeveer een uur. Over eventuele slachtoffers is niets be kend geworden. In Asmara gaat men intussen steeds moeilijker tijden tegemoet: er is tekort aan water, voedsel en brandstof. En dat in een land waar de hongersnood toch reeds het grootste probleem is. Eerste jonge vogel vliegt uit nest DEN HAAG (ANP) De eer ste jonge vogel van dit jaar is reeds uit het nest gevlogen. Het is voorzover bekend het eerste geval in Nederland. Het betreft hier een merel van circa 19 dagen oud. Normaal vliegen die pas in maart-april uit. Het dier wordt regelmatig gevoerd door pa en ma merel, die het voedsel halen uit de tuin van de familie A. llage te Wemeldingen, gelegen aan de Oosterschelde. Nu en dan maakt het jong een kort rondvluchtje doch keert daarbij niet op het nest terug. Na de vliegoefeningen namelijk trippelt het jong achter z'n ou ders aan bedelend om eten. De fam. Hage strooit allerlei lekker nijen .in de tuin, zoals appels, ongekookte havermout en stuk jes brood. Order van 5 miljard (Van een onzer ver slaggevers) MILAAN (AP) In Milaan zijn twee Ita- lianen gearresteerd op beschuldiging van industriële spionage tegen de Fiat-autofa- briek. De twee verdachten zouden aan een Ne derlandse firma heb ben aangeboden de bijzonderheden te onthullen van het aanbod dat Fiat wil de doen om een con tract ter waarde van 5 miljoen dollar af te sluiten met een Afri kaanse staat. Aan de hand van de docu menten had de Ne derlandse firma, die eveneens het contract probeerde te verkrij gen. van tevoren op de hoogte kunnen ko men van het aanbod van Fiat. Volgens de officier van Justitie in Milaan bracht de Nederlandse firma, waarvan hij de naam niet bekend wilde maken, Fiat echter onmiddellijk op de hoogte, waarna de politie met succes een val voor het tweetal opzette. 1 pEN' HAAG (ANP) Het kabinet heeft gisteravond laat besloten ot verruiming van dc gronden tot erkenning van gewetensbe- ïwaarden voor de militaire dienst. De conclusies daarover in het kabinetsberaad zullen worden uitge- ^erkt in een nota van wijziging op het wetsontwerp, dat al bij °e Twwede Kamer ligt. De nota gaat eerst naar de Raad van State advies. Na ontvangst van dit advies wordt de nota bij de tweede Kamer ingediend. ZWANENBURG (ANP) Vier actiegroepen van chauffeurs in het beroepsgoederenvervoer hebben woedend gereageerd op een uitlating van een woordvoerder van NOB-wegtran- sport over de rol van Nederlandse vrachtwagenchauffeurs bij het spoorloos verdwijnen van Nederlandse vrachtauto's in Italië. „Deze woordvoerder belastert de Nederlandse beroepschauf feur. Wij verwijzen zijn uitlating nadr het rijk der fabelen", aldus een verklaring namens de actiegroepen in IJmond, Rijnmond, het Westland en Limburg. De woordvoerder van NOB-wegtransport (werkgevers) de heer R. Nieman, verklaarde gisteren dat hij een jaar geleden de beschuldiging van de hand heeft gewezen dat Nederlanders medeplichtig zouden zijn aan de diefstallen, maar dat hij nu niet meer zo zeker is van zijn zaak. „Thans zou ik dat niet zo krachtig meer durven tegen te spreken", aldus de heer Nieman, die zijn verklaring grondt op een brief van een Nederlandse chauffeur, die de „verdwijning" van een vracht wagen heeft meegemaakt. Er zijn de laatste jaren in Italië 70 Nederlandse vrachtwagens gestolen. De heer Nieman maakte gisteren het verdwijnen van de 70e bekend. De NOB-wegtransport heeft geconstateerd, dat tweederde tot driekwart van alle gestolen Nederlandse vracht wagens in de buurt van Milaan zijn verdwenen. iADVERTENTIE J Bij v.d. Wiel neust u heerlijk rond. U bekijkt de monturen. U praat over monturen. Over glazen. Over exclusieve modelten. En over neuslengten. En neusbreedten. Met v.d. Wiel. Op die manier kunt u er zeker van zijn, dat u een bril krijgt die past Bij uw gezicht. En op uw neus. v.d. Wiel weet er het fijne van ...ven brillen! Nieuwe Rijn 62 Lelden. De marktkooplie den op het Am sterdamse Water- looplein volgen de grillen van de natuur op de voe- t: nauwelijks heeft het enkele nach ten gevroren, ot de Friese doorlo pers hangen al weer In de kraampjes. De heer Van Guilik uit Voerondaal zit in zak en as. Twoo dagen geleden waando hij zich de bezitter van een klein fortuin, maar nu zou het origineel van zijn prijswinnonde formulier echter zoek zijn bij de Lotto-administratie In Den Haag. Op do foto toont hij zijn „prijswinnonde" kopie. DEN HAAG (ANP) Dc kosten van het levensonderhoud zijn in januari met 0.7 procent gestegen. Prijsdaling trad voornamelijk op in de sector kleding en schoenen (als gevolg van de uitverkoop) en voor de voeding (verse groenten, vers fruit en eieren). Ook is een daling geconstateerd voor bloemen en planten. De belangrijkste stijging trad op bij de gas- en elektriciteitstarieven. Ook zijn prijsverhogingen geregistreerd voor koek en gebak, melk, onderhoud van dc woning, huishoudelijke apparaten, water, lessen en cursussen, dagbladen, fietsen en bromfietsen, auto's en autoon- derhoud. Duurder werden ook geneesmiddelen. DEN HAAG (ANP) Het Is de bedoeling dat medio juli enkele duizenden Nederlandse ge zinnen met een .gezinskaart' in het hele land gebruik kunnen maken van het openbaar ver voer zonder telkens een kaartje te moeten kopen. Het is een proef die duidelijkheid moet brengen over de levensvatbaarheid van een dergelijke gezinskaart. Het gaat in feite om twee proeven: een regiona le proef rond Amsterdam en een landelijke. De houders van een gezinskaart kunnen deze zowel alleen, als met het hele gezin gebruiken. De prijs van dc kaart is nog niet bepaald. Het ministerie van Verkeer heeft dezer dagen alle Nederlandse openbare vervoersbedrijven gevraagd om hun mening over het plan te Initiatiefnemer van dit vervoersplan is hot Tweede Kamerlid Van der Doef Hij hoeft al geruime tijd geleden hierover vragen gesteld aan minister Westerterp. Over de duur van de proef is nog niets meege deeld. Zes dagen cel voor reizen zonder kaartje WAGENINGEN (ANP) Om dat hij zonder treinkaartje had gereisd werd de 25-jarige Van Z. uit Tiet gisteren voor het kantongerecht té Wageningen veroordeeld tot 6 dagen gevan genisstraf. De jongeman werd destijds in de trein op het traject Arnhem,- Utrecht -Utrecht gesnapt zonder treinkaartje. In Ede werd hij eruit gezet. Van Z. zei voor zijn plezier op den dergelijke goed kope wijze te reizen. JUs ik een boete krijg betaal ik toch niet', zei hij gisteren. Hij was voor zijn speciale hobby reeds vier keer veroordeeld tot een geld boete en had deze in alle geval len inderdaad niet betaald. Van Z. bleek geen baan te hebben en geen sociale steun te krijgen. Hij zei in leven te blijven door toedoen van het Leger des Heils in Utrecht De kantonrechter zag het opleggen van een gevan genisstraf als enig doeltreffend middel om dc jongeman aan te DEN HAAG Invaliden hoe ven geen wegenbelasting meer te betalen. Voorwaarde is wel dat de auto die een invalide er op na gaat houden niet meer gaat kosten dan 15.000 gulden. Premier Den Uyl heeft gisteren de nieuwe regeling bekend ge maakt. Deze 'zelfdenkende', matstaten 4-kleurenballpoint Is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van u! NOTEER m.i,v..„....„....als nieuw kwartaalabonnoe van de^ Leidse Courant woonplaats: stuur als dank voor de mooito een 4-kleurenballpoint naar: naam:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1