Limousin, Dordogne en Lot Perfecte vakantie- drieling in groene hart van Frankrijk Koninklijke coupons, geknipt uit fraaie lap natuur schoon Franse drieling in een notendop In het warmkloppende groe ne hart van Marianne ligt één van Europa's mooiste vakantiegebieden: drie ko ninklijke coupons, met zorg geknipt uit een lap natuur schoon in het Zuid-Westen van Frankrijk. In deze cam pagne met zijn bosrijke heu vels, glooiende akkers, wild- stromende rivieren, burch ten en doodstille meren vindt de individuele vakan- tievierder een paradijs, dat tot nu toe alle wel vaart s- stormen ongeschonden over leefd heeft. In de armen van deze drieling, luisterend naar de namen Limousin, Dordogne en Lot kan hij nog dromen over een hemel op aarde. De rivieren, waaraan dit ge bied zijn vruchtbaarheid te danken heeft ontspringen op het Plateau de Millevaches en storten zich vandaar langs hellingen en bergspleten naar de Atlantische Oceaan. Soms rusten ze uit in slaperi ge dalen om krachten op te doen voor hun volgende hinkstapsprong door" rots achtige ravijnen. Wie daar, in een bocht van de stroom, in de diepte kijkt volgt de pel grimstocht van vele eeuwen, die hier op elke vierkante meter hun wegwijzers heb ben geplaatst Hier begon de mens zijn levensavontuur en graveerde hij zijn eerste af beeldingen op de muren van de grotten, waarin hij zijn toevlucht had gezocht voor de demonen. Later kwamen de Galliërs en de Romeinen, die ver van hun vadersteden als nieuwe gastarbeiders de heerschappij overnamen. Weer later drukten Midde leeuwen en Renaissance hun stempel op dit land, dat hier mee een drie-dimensionaal prentenboek van de bescha ving werd. Van de kastelen, die uit al deze perioden zijn overgebleven, vervielen ér vele tot machtige ruïnes, •waaruit nu op een bloedwar me zomerdag een kraai op krast in de richting van de £bdij van Brantome, waar Jiet stokoude carillon nog steeds de uren telt en de tijd laat wegglijden in de zandlo per van de geschiedenis, die elke dag een nieuw hoofd stuk toevoegt aan Mariannes levensgeschiedenis. Vervagende grenzen In dit gebied is het heidens moeilijk om vast te stellen, waar de Limousin begint en waar Lot de landschappelij ke toorts overneemt. Je denkt nog in Lot te zijn, maar bent in feite al in de Dordogne, want de natuur stoort zich nauwelijks aan de fraaie stippellijnen, die op de landkaarten exact de gren zen aangeven van het speel terrein, dat toebehoort aan elk van deze drieling. Het is duidelijk, dat Limousin, Lot en Dordogne dezelfde ouders hebben en in hun wieg van van de toverfeeën dezelfde geschenken hebben gekre gen. Toch zijn er wel degelijk scherpe contrasten; tegen stelling en afwisseling bepa len het karakteristieke ge zicht van de steden en de omringende campagne. Het ene moment dwaal je door Dit uitzicht op een groen knollenland hebben de gasten in hotel Du Moulin Noyé, dat gelegen is aan de schilderach tige oever van de Creuse. De ze wildstromende rivier is ook de waterspeelplaats voor ka novaarders. Limoges, provinciehoofdstad van het departement Haute- Vienne, waar oude, stille ste gen te hoop zijn gelopen ron dom de kathedraal. De stad is beroemd geworden door zijn porseleinprodukten, die 'al eeuwen de feestelijke ta fels sieren. Later brengt de rivier de Creuse je naar Au- busson, waar de tapijtwevers met doorhalen en af laten -glijden de wollen draden op nemen van het roemrijke ambacht van hun voorvade- Verder naar het Zuiden ligt Tulle, dat de grijze hoeksteen vormt van de driehoek, waarop de hoogvlakte van Millevaches als een cake walk voortglijdt. In dit ge bied, waar de hoogste toppen der heuvels hun hemelbe storming na 980 meter opge ven, is de natuur nog zoals in het begin van de schep ping. Het is een uitstalkast van heidevlakten, groene da len, geheimzinnige bossen en wildstromende rivieren, die thuishavens zijn van forel, brasem, snoek en karper. Zonzoekers en natuurliefheb bers vinden hier het Arcadia van hun dromen. Starend naar hun dobber, die telkens nieuwe aureolen tekent in "het water of weggedoken in het zadel op hun voortsjok kend paard zetten ze de tijd moeiteloos naar hun hand. Watersportweelde Deze drieling van Marianne heeft voor de doe-het-zelver vele verrassingen in petto: er zijn maneges, hippische cen tra en paardenkampen. En wie het leven liever wil wa gen in een huifkar: ruim veertig zigeunerhuizen op wielen staan klaar voor va kantiegangers, die Frankrijk vanaf de bok willen verken- Tussen de heuvels van Lot liggen dromerige stadjes en dorpen zoals Cahors, dat een brug met torens en kantelen als verbinding tussen heden en verleden heeft. klaar om zich in te spiegelen. Zwemmen, zonnen, zeilen en waterskiën: het kan allemaal geregeld worden voor civiele prijzen. De Tarzan-figuren, die liever met ontbloot bo venlijf de wilde rivierstro men temmen, kunnen hun hart ophalen in de Viennen, Maulde, Taurion, en de Grande en Petite Creuse. Houdt u liever de voeten en belendende lichaamsdelen droog, dan kiest u uit de talloze wandelmogelijkheden in dit gebied of huurt u een fiets, waarop u zichzelf een vriendelijke trap over berg en dal nageeft. Van de drieling is de Dor dogne ofwel Périgord bij de Nederlanders de duidelijke favoriet Om dit gebied goed te leren kennen is het raad zaam de auto mee te nemen plus een oergezonde eetlust Dit luilekkerland is het para dijs van rivieren, wijn en bergen van leverpastei, truf fels en vele andere tongstre- lende specialiteiten. De Fransman heeft het sprookje van „tafeltje-dek-je" al lang geleden tot een dagelijkse realiteit gemaakt en wie het met hem wenst na te vertel len behoeft op zomerdag slechts aan te schuiven in één van de vele restaurants. Volg op zo'n moment wel de goede raad van schrijver An- dré Maurois: „Heb aan tafel nooit haast en eet niet om uw honger te De drieling van Marianne grossiert in fotogenieke kastelen. Eén ervan is het trotse Delvert in Mont- bazillac in de Dordogne. stillen maar om de kunst van de kok te prijzen". Jakkeren is in de Dordogne trouwens ook buiten de res taurants taboe. Reis bedacht zaam, pluk de dag en maak er geen wilde urendans van. Klim op uw elfendertigste naar het adelaarsnest Dom me, dat inde buurt van Sar- lat tegen een berghelling ge plakt is. En kijk vandaar als een veldheer over het won derlijke land van de Dordog ne. En doe dat dan achter een glas goudgele Bergerac, want door deze godendrank krijgen de kastelen van Bel- castel en Beynac vanzelf he melse contouren. Dit is de miniatuurwereld, die door de versierd" is met rots tekeningen, een wereld, waarin de stadjes en dorpen als Belvès, Molières Ville- franche-du-Périgord als schone slaapsters weigeren om door een mooie prins wakker te worden gekust. Grotten De drieling heeft ook de be schikking over vele beroem de grotten, waarvan de mees te bezocht kunnen worden. Alleen de grot van Lascaux is enkele jaren geleden geslo ten. omdat de wandschilde ringen in dit onderaardse rijk niet bestand bleken te gen de vervuilende dampen van de moderne welvaart. La Mouthe is gelukkig nog wel open: in het flakkerend licht van een kaars toont de gids daar de mammoets en bi dons, die 50.000 jaar geleden op de muren zijn geschil derd. Drie kilometer verder op vindt men Les Eyzies, de bakermat van de prehistorie. Het museum in het middel eeuwse Chateau de Tavae bevat meer dan 8000 kostba re voorwerpen uit de oertijd. De bezoeker krijgt op die manier een spoedcursus „wegwezen in de goeie stok oude tijd". In de omgeving van Les Ey zies liggen ook nog de grot ten van Mernifal en Bare-Ba- hau. Een bezoek waard zijn tevens Regourdou, Le Thot nabij Thonac, Rouffignac, Cougnac en Pech-Merle. De meeste grotten zijn dagelijks geopend vanaf het voorjaar tot diep in de herfst Lot uit de loterij De Lot, door de Fransen ook wel liefkozend Quercy ge noemd, is een andere hoofd prijs uit de Franse vakantie- loterij. Men vindt hier de ver laten Causses, rotsachtige hoogvlakten tussen rivierda- ACCOMMODATIE 114 hotels in de toeristenklasse met een totale capaciteit van 2010 kamers. Vele eenvoudige hotels en herbergen. 90 kampeer- en caravanterreinen, waarvan er zeven in Neder lands beheer zijn. 40 boerderijen, ingericht voor kampeerders. 520 vakantiewoningen, variërend van huizen en kleine boerderij en tot compleet ingerichte kasteeltjes, die per week gehuurd kunnen worden. KEUKEN EN WIJNEN De keuken van de Dordogne, ook wel Périgord genoemd, is wereldberoemd: lekker eten kan men niet alleen in bekende restaurants maar ook in de vele kleine herbergen. Tot de specialiteiten behoren leverpastei en de „confits" van gans «n eend, truffels en de wijnen van Bergerac en Monbazillac. De prijzen zijn gematigd. Dit geldt zowel voor de overnachtingen als voor de maaltijden. SPORTFACILITEITEN Er zijn momenteel in de Périgord 27 zwembaden en vele meren, waarin gezwommen kan worden. Voorts 44 tennisbanen. 14 paardrij-centra, 5 sportvliegvelden. Vele snelstromende rivieren lenen zich bij uitstek voor de kanosport. In de rivieren en beken met een gezamenlijke oeverlengte van 4000 kilometer kan men vissen op forel, snoek, karper, zeelt, brasem en grondel HOE ER TE KOMEN Per vliegtuig: luchthaven van Bordeaux. Per trein: met de TEE, „Capitole" ligt Périgueux op 4 uur van Parijs. Per auto: over de weg ligt Perigueux op ongeveer 950 kilometer van Den Haag. Route Den Haag-Parijs, Parijs-Orléans, dan route nationale 20 Orléans-Limoges en 21 Limoges-Périgueux. Of autobaan Orléans-Tours «n vervolgens de route nationale 10 Tours-Poitiers-Angoulème en nr. 139 Angoulème-Périgueux. VAKANTIE ANDERS Huifkartochten door de Périgueux. Elke huifkar biedt plaats aan vier personen. Alle instructies ter plaatse. Prijzen: hoogseizoen 1400 frs per week, tussenseizoen: 1200 frs per week, laagstizoen: 1000 frs per week. Weekend, afhankelijk van aantal dagen: 400-500 en 600 frs. Inlichtingen over deze tochten: Regie Départementale du Touris me de la Dordogne, 16 Rue Wilson, Perigueux, telefoon (53) 534435. Cheval-Voyage, 8. Rue de Milan, 75009-Paris, telefoon 7446080. Maison du Périgord, 30 Rue Louis-le-Grand, 75002 Parijs, tele foon 7420915. Uitvoerige informatie, brochures etc. worden graag gegeven door het Nationaal Frans Verkeersbureau, Prinsengracht 670 in Amsterdam, telefoon 020-247534. len, en de golvende Ségale, onafzienbare goudgele ak kers, waar vroeger de rogge, het voedsel voor de armen werd verbouwd Hier stromen de Dordogne. de Lot, dé Ce- re, Ouysse en de Célé, wis pelturige rivieren, die het nu eens op een lopen zetten dan weer ingekeerd liggen te suf fen tussen hun oevers. Schilderachtige stadjes in dit gebied zijn Rocamadour, een oude bedevaartsplaats, die steil tegen de rotswand ia gebouwd, Cahors met zijn monumentale Pont Valentré, Padirac, bekend om zijn grotten en Saint-Cirq-Lapo- pic, waar men de mooiste daken van Frankrijk vindt Evenals de Limousin is ook deze streek geknipt voor de paardesport Men kan er een huifkar huren en te paard een zwerftocht maken. Wie het land vanaf het water wil verkennen kan de Dordogne afzakken in een kano of aan boord van een .gabare", een platbodem, die plaats biedt aan twaalf personen en die vaart tussen Carennac en Beynac. Wandelaars kunnen met een gids vanuit Souillac en Fi- geac tochten van meerdere dagen maken langs paden, die ver buiten de bewoonde wereld lopen. Dagelijks wor den tochten van ongeveer vijftien kilometer gemaakt Overnacht wordt In boerde rijen en herbergen. Voor kunstbroeders en zus ters organiseren Franse am bachtslieden en kunstenaars in de zomermaanden stages, waarbij onderricht wordt ge geven in pottenbakken, man denmaken, weven en sme den. Toeristische routes Voor toeristen, die van de gebaande paden willen afwij ken zijn er in do drie gebie den toeristische routes uitge zet. die per auto of per fiets verkend kunnen worden. De Quercy heeft nu al negen van deze „circuits'* door het groene land. In alle gebieden kan men op diverse manieren logeren: er zijn hotels, campings, kam peerboerderijen, de Gites de France, gemeubileerde va kantieverblijven op het plat teland en de Stations Vertes des Vacances, kleine rustig gelegen vakantieplaatsen, waar men tussen de bevol king het „campagne-leven" ervaart De grijze huizen in de Dordogne klimmen tegen de heuvels op en geven de steden zoals Beynac een foto- genieke face-lifting.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17